De drie rechtse partijen voelen weinig voor Lieftincks nieuwe poging Nederl. inbreker is Van formaat' Suezconferentie misschien dinsdag al beëindigd Nederland is nauw beirokken bij naasting van Suezkanaal KVP, AR en CH zagen liever Zijlstra als (in)formateur PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KABINETSCRISIS (al 66 dagen) NADERT EEN RECORD! BELANGRIJKSTE DAG! ROMME KIJKT MET ARGUS-OGEN TOE Nieuw voorstel van Grote Drie Orkaan teisieri Porio Rico Ambonezen staken barak in brand Bedenkelijk compliment Zweedse politie van Twee Tholenaars bij motorongeval gedood Geërgerde visser trof jongetje (9) dodelijk Genootschappen aten familieleden op Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g, voor redactie 3987, voor adm. 2070), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. .uOiiiienientsprjjs ƒ0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsen Dagblad 12c Jaargang No. 3478 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 20 aug. 1956 HEX WORDT, ZEEBRUOOE (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.83 u., onder 19.83 U. Maan op 19.20 u., onder 6.36 u. Hoogwater dinsdag 21 aug.: Vlissingen: 1.52 u. 2.07 m., 14.03 u. 2.02 m. Terneuzen: 2.19 u. 2.21 m., 14.82 tL 2.16 m. Wemeldinge: 8.83 u. 1.71 m„ 15.52 u. 1.61 m. Zierikzee: 8.22 u. 1.46 m, 15.86 u. 1.85 m. De afgelopen zaterdag is wel de belangrijkste dag geweest in de huidige kabinetscrisis, zo schrijft onze parlementaire redacteur in Den Haag. In nevenstaand artikel belicht hij de houding van de rechtse partijen t.a.v. Lieftincks nieuwe poging, waarbij op duide lijke wijze blijkt, dat onze prot. chr. partijen een belangrijke rol gaan spelen in het politieke spel. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, maandagochtend. Zal Prof. Lieftinck in zijn her nieuwde poging de kansen voor een brede basis-kabinet, los van de partij-fracties, te onderzoeken slagen? Dit is zeer te betwijfe len. De fracties der KVP, AR en CH hebben n.l. laten weten, dat zij verre van enthousiast zijn over het feit, dat juist prof. Lieftinck deze poging gaat wagen. Uitdrukkelijk hebben zij dan ook bepaald, dat de fractievoorzitters eventueel de aan te zoeken ministers kun nen adviseren niet in het kabinet zitting te nemen, indien het pro gram en de samenstelling hun niet zouden bevallen. De gereserveerdheid in deze drie fracties is zó groot, dat men zich kan afvragen of het zin heeft dat de heer Lieftinck zijn voornemen ten uitvoer gaat brengen. De informateur is vasthoudend van aard. Hij wil het persé proberen. Als hij wil slagen, zal zijn poging even wel praktisch feilloos moeten zijn. En vooral de K.V.P. zal met argusogen gadeslaan of het komend kabinet aan de bezitsvorming meer armslag wil geven dan de heer Lieftinck aanvankelijk van plan was. Hoe sceptisch men tegenover het her nieuwde optreden van prof. Lieftinck staat blijkt hieruit wel het meest, dat zowel de K.V.P.- als de A.R.-fractie hebben teruggerepen op hun advies aan de Koningin. De K.V.P. heeft daarmede duide lijk verstaan te geven dat niet prof. Lieftinck, doch prof. Zijlstra een kans had moeten krijgen. En de A.R.-fractie heeft er op gewe zen, dat eerst alle mogelijkheden tot het vormen van een parlementair kabi net onderzocht hadden moeten worden, alvorens men aan een extra-parlemen tair kabinet kan gaan denken. Bedenkingen Bovendien staan de drie fracties voor de vraag of dit kabinet wel extra-par lementair in de volle zin des woords is, nu prof. Lieftinck eerst een ant woord van de fracties wil hebben. De bedenkingen tegen zijn informateur- schap zijn dus groot. Dat was ook wel te veronderstellen: geen enkele fractie heeft geadviseerd de oud-minister van financiën opnieuw een kans te geven. Daar had de heer Lieftinck rekening mee kunnen houden. De K.V.P.- en A.R.-fracties hebben zaterdag langdurig vergaderd. Daarna hebben zij de informateur schriftelijk op de hoogte gesteld. De C.H.-fractie heeft niet vergaderd. De heer Tilanus heeft echter wel nauw contact gehou den met de heren Zijlstra en Romme. Geen rechts kabinet De drie confessionele fracties zijn vrij homogeen, wat het hernieuwde in formatie-optreden van Lieftinck be treft. De drie fractievoorzitters hebben daarover met elkaar gesproken. In dit gesprek waarbij ook de andere moge lijkheden tot de vorming van een ka binet ter sprake moeten zijn gekomen, heeft de C.H.-fractievoorzitter duidelijk laten weten geen lust te hebben in een zuiver rechts kabinet, dus steunend op de K.V.P., A.R. en C.H. Zo'n kabinet zou kunnen rekenen op 51 van de 100 stemmen, bij de uitbreiding op 77 van Je 150. Dat is dus een uiterst labiele meer derheid. De twee andere fracties wa ren ook niet erg enthousiast over dit denkbeeld. Tegen veler verwachting in is bekend geworden dat de VVD er geen bezwaar tegen zou hebben aan deze rechtse coalitie deel te nemen, maar dat zou ongetwijfeld weer op andere bezwaren stuiten. Het voeren van een progressieve, christeiijk- sociale politiek zou daardoor niet ge makko'-'u—r wo<",a*'. Wat dan wel? i Nu de heer Lieftinck zelf wel zeer rbaasd moet zijn, als zijn poging tot I iet vormen van een extra-parlementair Kabinet op brede basis zou lukken, wordt de vraag urgent welke alterna tieve" nog zijn. -lijkheid: het rechtse parle- abinet is dus uitgeschakeld. Een parlementair kabinet met de K.V.P. in de oppositie ligt ook al niet voor de hand. Er moet dus gegrepen worden naar een extra-parlementair kabinet. Daarom valt het mede min of meer te betreuren dat juist Lieftinck deze kant opgaat. Er staan belangrijke beslissingen op het spel, die van groot gewicht zullen zijn voor het politieke leven in de ko mende jaren. De samenwerking tussen K.V.P. en P.v.d.A. op parlementaire basis is verbroken, na een bestand van elf jaar. Wat zou logischer zijn dan dat deze nieuwe ontwikkeling zou worden ingeluid door het toedoen van een (in)formateur die midden in het poli tieke leven staat? Per slot van rekening is de heer Lieftinck langzamerhand een outsider in de Nederlandse politiek ge worden. er in zal slagen de brede basis, extra parlementair, nog te redden, wordt door zijn tweede informatiepoging waarschijnlijk meer kwaad dan goed gedaan. Een man die bewezen heeft de tegenstellingen tussen de twee grote partijen niet te kunnen overbruggen had in dit stadium van de formatie be ter weer met vakantie kunnen gaan. Als hij er niet in slaagt de brede basis te redden, is de kloof tussen de beide grote partijen nog groter geworden en dan komt de keus: welke smalle basis zal aangegaan moeten worden? Moeten socialis ten of rooms-katholieken in de op positie? De situatie is wel bijzon der moeilijk geworden. Men kan dan ook gerust stellen dat zaterdag j.l. de belangrijkste dag in de formatie was. Dit is het prachtige rusthuis van de Ned, Herv. diaconieën te Goes en Kloe- tinge, dat aan de Heernisseweg te Goes is verrezen. Het gebouw is bijna ge reed. Over enkele weken (waarschijn lijk begin oktober) sal het officieel worden geopend, waarna tientallen oudjes hier een gezellig tehuis zullen vinden. (Foto Zeeuwsch Dagblad) (Van onze speciale ANP-corres- pondent) LONDEN, 19 aug. De Ame rikaanse minister, Foster Dulles, heeft de 21 overige landen, die aan de Suez-kanaalconferentie in Londen deelnemen, een ontwerp- verklaring doen toekomen, die al gemeen wordt beschouwd als een Mevr. Roosevelt in ons land aangekomen SCHIPHOL, .18 aug. Via Parijs Is vanmiddag uit Amerika op Schiphol aangekomen de thans 71-jarige mevr. Roosevelt. Zij maakt een vakantiereis door Europa tezamen met twee klein zoons, die vanochtend per „Rijndam" in Rotterdam zijn aangekomen en zich vandaag bij hun grootmoeder voegen. Mevr. Roosevelt zei, dat zij onze vorstin geschreven had naar Neder land te zullen komen. Onze lands vrouwe had geantwoord, dat zij in dien een ontmoeting mogelijk was zou proheren contact met mevr. Roo sevelt op te nemen. Minisfer Luns op Londense conferentie: LONDEN, 19 aug. Minister Luns, de leider van de Nederlandse delegatie naar de Suez-kanaalconferentie in Londen, heeft zaterdag middag verklaard, dat Nederland een internationaal systeem voor de functionering van het Suezkanaal de beste oplossing acht om het vertrouwen van de landen, die bij het gebruik van deze internatio nale waterweg zijn betrokken, te herstellen. Minister Luns verklaarde, dat een oplossing voor de kwestie van het Suezkanaal dient te worden gevonden op basis van de richtlijnen, die zijn ver vat fai het voorstel van Dulles. INDONESIË Minister Luns verwees voorts naar de verklaring van minister Pineau, die verband legde tussen de jongste stap van kolonel Nasser en zekere verge lijkbare handelingen, die onlangs door andere regeringen zijn gepleegd en voegde hier aan toe, dat de gehele si tuatie „de Nederlandse regering met groet bezorgdheid vervult." De voorzitter van de Nederlandse de legatie herinnerde er aan, dat Neder land in verschillende opzichten bij de Roomse of rode oppositie? Nu het de vraag is of prof. Lieftinck De orkaan „Betsy" heeft op het eiland Porto Rico voor miljoenen dollars schade aangericht en zoveel woningen vernield, dat 20.000 Portoricanen dak loos werden. De foto toont een straat in het stadje Yabucoa, dat danig door het natuurgeweld werd geteisterd. Na haar grimmige visite-kaartje op Porto Rico te hebben gepresenteerd, zette „Betsy" haar tocht voort naar de noordkust van Florida. GIETHOORN, 19 aug. In het Am bonezenkamp 'Beenderibben' is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken, waarschijnlijk ten gevolge van brandstichting door bewo ners van het kamp. Om één uur werd de brand ontdekt door de kampbeheerders en de rijkspo litie, die het kamp waaruit deze week drie leiders van de P.N.M.S. naar een strafkamp zijn overgebracht be waakt. De gehele brandweer van Steenwijk was spoedig ter plaatse en kon voorkomen dat de brand zich uit breidde. De barak, waarin de brand was ont staan en waar keukentjes waren opge borgen, die destijds door de Ambone zen waren geweigerd, ging echter ge heel in vlammen op. Ook de inhoud ging verloren. STOCKHOLM, 19 aug. (AFP). - De Nederlander H. K., die enige dagen geleden in Stockholm werd gearresteerd op verdenking van inbraak, heeft de hem in, Zweden ten laste gelegde inbraken ont kend, doch hij heeft toegegeven, dat hij deel uitmaakt van een in ternationale bende. OOK IN MONACO? De politie verdenkt hem ook van de geruchtmakende inbraken, die tijdens de huwelijksfeesten in Monaco zijn ge pleegd, aangezien de daar toegepaste techniek veel overeenkomst toont met die van de in Zweden gepleegde in braken. Op een adreslijst, die K. bij zich had, komt de naam van mevr. Erlander, lid van de Zweedse raad van state, her haaldelijk voor, doch hij beweert dat dit is omdat zij „deel uitmaakt van zijn kennissenkring". OOK KONING GUSTAAF. Ook het zomerverblijf van koning Gustaaf Adolf komt erop voor. K. zegt dat hü van plan was daar als toerist eens te gaan kijken zodra de koning van zijn vakantie terug was. De Nederlander, die zegt dat hü de juwelen en gereedschappen, die bij hem zijn gevonden, voor een Frans man bewaart, geeft toe dat hij zijn „opleiding in de Parijse onderwereld heeft genoten". IN GEEN 30 JAAR. De Zweedse politie zegt in geen dertig jaar een inbreker van „een der- gelük formaat" in handen te hebben gehad. Egyptische naasting van het Suez-ka naai is betrokken. BELANGEN Niet alleen heeft Nederland de con ventie van Constantinopel van 1888 mede ondertekend, maar de Neder landse scheepvaart behoort tot de voor naamste gebruikers van het kanaal. „De vrijheid van doorvaart is daarom van groot belang voor ons". Minister Luns liet daar onmiddellijk op volgen: „Maar zelfs nog groter is onze bezorgdheid over dit nieuwe voorbeeld van veronachtzaming van internationale verplichtingen". ERVARING Minister Luns nam voorts stelling tegen de donderdag door min. Abdul- gani afgelegde verklaring, zonder deze overigens te nemen, dat alles in orde zou komen, indien slechts alle regerin gen, die belangen hebben in het Suez kanaal, vertrouwen zouden stellen in de bereidheid van de Egyptische rege ring, de verplichtingen onder de con ventie van Constantinopel na te ko men. Men is geneigd zich af te vragen, of de ervaring een dergelijke houding rechtvaardigt". Tegen boom gereden THOLEN, 19 aug. In de nacht van zaterdag op zondag, omstreeks kwart over een, zijn de 28-j. motorrijder Lonis Voets, van beroep duiker, en de 19-j. duo-passagiere mej. Lenie Schot, ge zinsverzorgster, beiden uit Tholen, om het leven gekomen, doordat zij tegen een boom zijn gereden op de rijksweg HalsterenBergen op Zoom. De heer Voets kwam samen met een vriend de heer P, Nieuwendijk uit Tho len welke op zijn duo zyn echtgenoot vervoerde op motoren van Tholen ge reden en wilden naar Bergen op Zoom. Even voorbij het Carmalitessen kloos ter reed de heer Voers in volle vaart de kilometerteller wees na het onge val 115 km. aan tegen een boom waarbü V. een vüftal meters verder op de straat werd geslingerd terwijl de duo-passagiere mej. S. aan de andere zijde van de straatweg op het rijwiel pad terecht kwam. Door de geweldige klap vloog de motor in brand. De heer V. moet vrij wel op slag gedood zijn, het andere slachtoffer overleed enige tijd later ter plaatse. poging tot een verzoening ta ko men tussen de uitdrukkelijke wens van de Westelijke landen (voor In ternationalisatie van het kanaal) en de voorkeur van de Sowjet- Unie, India, Indonesië en Ceylon (om de garanties ten aanzien van het kanaal in de conventie van Konstantinopel van 1888 als basis voor een toekomstige regeling nemen, zoals ook door Egypte is voorgesteld). De verklaring wijkt in wezen wei nig af van de beginselen, die minister Dulles in zijn rede van donderdag jjL voorstelde en wordt ook in Nederland se delegatiekringen beschouwd als een nadere uitwerking daarvan. Het nieuwe element is, dat wordt voorgesteld een verdrag te sluiten tussen Egypte enerzijds en de lan den, die thans aan de Suez-kanaal conferentie deelnemen anderzijds, blijkbaar ter vervanging van do conventie van 1888, waarin het recht van vrije doorvaart wordt gegaran deerd. Bij dit verdrag zou een internatio nale raad dienen te worden ingesteld, die het kanaal in het belang van Egyp te en de gebruikers van het kanaal zou moeten exploiteren en tot verdere ont wikkeling brengen. Deze raad zou rap port over zijn werkzaamheden moetert uitbrengen aan de Verenigde Naties, die ook corrigerend zouden moetefi kunnen optreden. Spoedige verklaring Volgens welingelichte bron, zal Dull les wellicht maandag aan de afgevaar-' digden ofwel een formele verklaring of een resolutie die een plan bevat voor instelling van een internationale' beheersraad voorleggen. Deze verkla-, ring of resolutie is te beschouwen als een gezamenlijk voorstel van Groot- Brittannië, Frankrijk en de Ver. Sta ten. Formule De redevoeringen, die reeds op da conferentie zijn gehouden, hebben aangetoond, dat het Westerse plan dé steun zal krijgen van de meerderheid, maar volgens de gedelegeerden Is het twijfelachtig of de Westerse mogend heden tevreden zullen zijn met een loutere meerderheid. Men verwacht, dat de besprekin gen achter de schei-men tot doel heb ben het vinden van een formule, aan Egypte voor te leggen, die de grootst mogelijke instemming van de con ferentie zal hebben. Men verwacht, dat de conferentie dinsdagavond of tegen de tweede helft van deze week zal eindigen. DE RIJP, 19 aug. Zondagmiddag is in De Rijp een tragisch ongeluk ge beurd. In de Tuingracht aldaar zat een inwoner van het plaatsje te vissen. Hij ergerde zich aan enige jongetjes, dié aan de overkant van de gracht aan het spelen waren en gooide, nadat hij aj enige malen had gewaarschuwd, een steen in de richting van de knaapjes. De 9-jarige Adraiaan Sombroek kreeg de steen tegen de slaap en overleed vrijwel onmiddellijk. Na verhoor door de rijkspolitie is de visser op vrije voe ten gesteld. O BRAZZAVILLE, 18 aug. (A.F.P.) Men heeft in de Franse Congo, op 700 km. afstand van de plaats Brazzaville, twee geheime genootschappep van menseneters ontdekt, die minstens twaalf slachtoffers hebben gemaakt. Ieder lid van deze genootschappen moest een familielid aanwijzen, die dan door de andere leden van de secte werd vermoord en opgegeten. Eén van deze secten bestond uit drie mannen en drie vrouwen, die allen be kend hebben verantwoordehjk te zijn voor minstens zes moorden. Een vrouw had haar man, een ander haar zoon aangewezen om vermoord te worden, terwijl een man zijn broer en twee kin deren hiervoor uitleverde. De schuldigen hebben hun eerste be kentenis herroepen. Hoewel er een groot aantal menselijke beenderen in hun hutten zijn aangetoffen. 0 Frans schip gezonken bij Stavenisse STAVENISSE, 19 aug. Van middag omstreeks 16.00 uur is, vermoedelijk tengevolge van het stormachtige weer, het 900 ton metende Franse motorschip „Fil- lon" van de maatschappij S.N.F.R. op de Oosterschelde nabij Stave nisse gezonken. De opvarenden zijn gered. De Oosterschelde is ter plaatse 15 meter diep. DE BÏLT~ZEGT: Veel minder wind Opklaringen, maar ook enkele ver spreid optredende buien. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen, maar in het noorden van het land tijdelijk veran derlijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1