Sowjet-Unie verwerpt ingediende Suezplan van Foster Dulles Warouw geeft toch commando over Gemiddelde Amerikaan op zoek naar gemiddelde Rus Scholieren gaan huizen bouwen Sjepilof: Nieuwe conferentie met Grote Vier, Egypte en India Lieftinck informeert naar extra-parlementair kabinet Communistische partij in West- Duitsland verboden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Ji r REEDS OP TWEEDE DAG TEGENZET VAN RUSLAND OPZET: BREDE BASIS REDDEN Kampioen „Axel' actie voor de show Maria Meesters in Bergen op Zoom terug Eigendommen voor openbaar welzijn Beatrix en Irene naar vorstenreunie Nederlander in arrest in Zweden Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nnmmers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3477 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 18 aug. 1956 Paard zwom met wagen achter zich (pag. 2) Qp- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.29 u., onder 19.58 u. Maan op 18.38 u., onder 3.24 u. Hoogwater zondag 19 aug.: Vlissingen: 0.45 u. 1.80 m., 12.59 u. 1.80 m. Terneuzen: 1.12'u. 1.95 m., 13.27 u. 1.95 m. Wemeldinge: 2.18 u. 1.51 m., 14.39 u. 1.46 m. Zierikzee: 2.04 u. 1.29 m., 14.22 u. 1.22 m. ALMELO, 17 aug. B. en W. van Almelo hebben in overleg met het be stuur van de ambachtsschool besloten om de leerlingen in de bouwvakken als oefen- en examenstof woningen te laten bouwen. De directeur van de ambachtsschool meent, dat het mogelijk is de leerlin gen werkzaamheden te laten verrich ten, waarvan de gemeenschap profijt zal hebben. Uiteraard duurt de bouw van zo'n woning langer dan normaal, maar het voordeel is, dat de bouwkosten laag zijn en dat er huizen kunnen worden gebouuwd zonder dat hiervoor de nog steeds schaarse bouwvakarbeiders- markt behoeft te worden aangespro ken. Ingezonden Mededeling (adv.l ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING, i NAZEI, BEDREU- EN SIAAEWAEENFAEHEEEH TE ZEVENEEESENj Kefauwer tweede man van democraten CHICAGO, 17 aug. Reuter. Sena tor Kefauver is vrijdag op de conventie van de democratische partij te Chica- fo aangewezen als democratisch kan idaat voor het vice-presidentschap. (Van onze speciale ANP-correspondent) LONDEN, 17 aug. De Russische tegenzet op het Westelijk plan, dat minister Dulles gisteren heeft ingediend, heeft niet lang op zich laten wachten. Vrijdagmiddag heeft de Russische gedelegeerde, mi nister Sjepilof, een nieuw voorstel ingediend, dat hoewel hij het niet met zoveel woorden zeide een verwerping betekent van het Amerikaanse plan. Minister Sjepilof stelde voor een nieuwe confe- fentie te houden, „indien de huidige conferentie er in zou slagen tot aanvaardbare algemene beginselen" te komen om deze verder te bespreken. De voorbereidingen voor een dergelijke conferentie zouden dienen te worden getroffen door een commissie, waarin behalve de Grote Vier ook Egypte en India zouden moeten zijn vertegenwoordigd. Een Britse woordvoerder zei vrijdagavond, dat „het moeilijk valt aan te nemen, dat een dergelijke verdere conferentie wel tot verwerkelij king van de Britse wensen ten aanzien van de Suez-kanaalkwestie zou kunnen leiden". Minister Sjepilof liet voorts in zijn ranties van Egypte voor de vrije door- Als protest tegen de Londen- se conferentie der 22 landen over de toekomst van 't Suez- kanaal, werd gisteren in al le Arabische landen een al gemene staking gehouden, waardoor bijv. in Syrië drie pijpleidingen voor het trans port van ruwe olie van de Irak Petroleum Company droog vielen. Vandaag zijn ze echter weer aan het werk ge gaan. De foto toont een groot aan tal bussen, dat bij het begin van de staking op de Nijl- oever in Cairo bleef staan. rede, die een uur duurde, een waar schuwing horen, dat pogingen, om Egypte door geweld plannen op te dringen voor internationaal beheer over het kanaal, de vrede in het Na bije en Midden-Oosten zouden versto ren en dat dit niet alleen een plaat selijk conflict zou betekenen in de zóne van het Suezkanaal, maar ook in het gehele gebied daaromheen „en waarschijnlijk daarbuiten". AANVAARDEN Het voorstel van Sjepilof, dat voor de Westelijke delegatie bepaald niet als een verrassing kwam, kwam voorts neer op de aanvaarding van de toe stand, zoals die is ontstaan na de Egyp tische naasting van het kanaal, en ga- Nieuwe opdracht van H. M. de Koningin (Van onze pari. redacteur) DEN HAAG, 18 aug. Vandaag is het weer een belangrijke dag voor informateur Lieftinck. Dan moet hij van de vijf fractievoor zitters antwoord ontvangen op de vraag of zij niet op voorhand zijn poging tot het vormen van een ex tra-parlementair kabinet op brede basis zullen torpederen. De infor mateur heeft nl. op de eerste dag, dat hij de nieuwe taak heeft ge kregen de mogelijkheid te onder zoeken een kabinet te vormen, dat het vertrouwen van het parlement zou kunnen verwerven, hierover overleg gepleegd met de vijf frac tievoorzitters. Het is is duidelijk, dat zijn eerste op zet is: de brede basis nog te redden, zij het in een extra-parlementaire vorm. De fractievoorzitters is niet veel be denktijd gelaten. Prof. Lieftinck streeft naar de vorming van een extra parlementair kabinet in de echte zin van het woord. Als hij heden het fiat van voldoende fracties krijgt om ver der te gaan kan men aannemen dat fractievoorzitters niet meer gehoord zullen worden over het program, noch over de zetels. Deze poging tot het vormen van een extra-parlementair kabinet maakt de zaak zeer verward. Alle fracties kij ken naar elkaar wat zij eventueel gaan doen. Eén ding staat echter wel vast: als de socialistische fractie haar steun in dit stadium aan de informateur ont houdt ,is ook de formatieopdracht ten einde. Men kan moeilijk van de socia listische oud-minister Lieftinck ver wachten, dat hij gaat pogen een kabi net te vormen zonder socialisten. Op de 64e dag van deze kabinetscrisis zijn we dus in de situatie beland, dat aller lei ontwikkelingen mogelijk zijn. vaart door het kanaal en het onder houd daarvan met volledige inachtne ming van de Egyptische soevereiniteit. Het plan van Dulles noemde hij een poging om de Suezkanaal-maatschap- pij te doen herleven. PINEAU „RESERVE" Ook de Franse minister Pineau, die uiteraard het door minister Dulles ingediende plan steunde, sprak vrij dag over de kwestie van militaire maatregelen ten aanzien van het Suezkanaal, zij het in negatieve zin. „Het is noch de tijd, noch de taak hier op de conferentie te spreken over het met geweld opdringen van Egypte van een oplossing, die wij zouden kunnen vinden". De Franse minister van buitenland se zaken deed voorts het voorstel, dat een deel van de winst uit het kanaal voor de eerstkomende twaalf jaar zal worden gereserveerd voor het schade loos stellen van de aandeelhouders in de Suezkanaal-maatschappij, waarna alle revenuen naar Egypte zouden gaan. De overige sprekers van vrijdag, die van Noorwegen, West-Duitsland, Nw.- Zeeland, Japan, Denemarken, Turkije, Spanje en Perzië, zeiden met een enke le uitzondering het voorstel van minis- De leden van het West-Berlijnse politiekorps zijn op het ogenblik DJAKARTA, 17 aug. ANP. Een woordvoerder van het leger heeft heden aangekondigd, dat kolonel Warouw, de territoriale comman dant van Oost-Indonesië zijn com mando op 21 aug. aan zijn opvol ger, kolonel Sunual, zal overdra gen. Deze aankondiging volgde op de ver- aring van Warouw, dat hij zou wei geren het commando over te dragen, zolang er nog geen overeenstemming was bereikt tussen de chef staf van het leger, de waarnemend chef-staf, en de voormalige militaire commandant van West-Java, t.a.v. het beval om de mi nister van buitenlandse zaken Abdul- gani, maandag jl. aan te houden. De woordvoerder van het leger zei, dat Warouw deze verklaring had afge legd, voordat hij van het legerhoofd kwartier de officiële toelichting over deze kwestie had ontvangen. druk bezig met de voorbereidin gen en training voor de grote jaar lijkse politie demonstraties, die in het Olympisch Stadion zullen wor den gehouden ,om de Berlijners een indruk te geven van de ge oefendheid en vaardigheid van hun beschermers. Zelfs de speur honden van het korps worden grondig getraind om mee te kun nen helpen de show tot een succes te maken. De foto laat zien hoe ,,'Axel", de kampioen-hoogspringer onder de politiehonden, laat zien, waartoe hij straks in staat zal zijn ter Dulles als uitgangspunt te aan vaarden, waarbij allen ook de nood zaak van een garantie voor een vrije vaart door het kanaal op de voor grond stelden. ROL VAN MENON Van groot belang worden de ge sprekken geacht, die vrijdagoch tend en ook tijdens de middagver gadering buiten de conferentiezaal zijn gevoerd. Een grote rol hierbij speelt de Indiase afgevaardigde, Menon, die ontmoetingen had met de Britse premier, Eden, en minis ter Selwyn Lloyd, nadat hij een langdurig gesprek had gehad met Ali Sahry, de speciale afgezant van kolonel Nasser. Hollandse bloemenhulde voor mevrouw Eisenhower 's-GRAVENHAGE, 18 aug. Dezer dagen waren vrienden van mevrouw en president Eisenhower in Holland. Bij hun terugkeer naar Washington hebben zij namens de Nederlandse bloemisterij een fraaie bloemenhulde, waaraan de beste wensen voor het echtpaar Eisenhower verbonden wa ren, meegenomen voor mevr. Eisen hower. 0— BERGEN OP ZOOM, 18 aug Van avond is de 17-jarige Maria Meesters, die j.l. woensdag aan de kanaalrace heeft deelgenomen, maar na ongeveer 13 km de strijd heeft moeten staken, in Bergen op Zoom teruggekeerd. Even voor Bergen op Zoom werd zij opgewacht door het bestuur van de VVV en van de zwemvereniging „De Krabben", waarvan Maria Meesters lid is geweest. In een hotel te Woens- drecht huldigden de WV en „De Krabben" haar om de schitterende prestatie welke zij, niettegenstaande zij in haar pogen heeft gefaald, heeft geleverd. Uit hetgeen gesproken werd kon men wel concluderen, dat Maria het niet bij deze eerste poging zal laten, maar dat ze vast van plan is geducht te blijven trainen om volgend jaar, of zeker over twee jaar, opnieuw te trachten het kanaal te bedwingen. KARLSRUHE, 17 aug. (Reuter). Het Westduitse hof voor grond wetszaken te Karlsruhe heeft vrijdag de communistische partij buiten de wet gesteld als zijnde in strijd met de constitutie. Ook de nevenorganisaties vin de partij werden ontbonden verklaard. Het hof gaf voorts opdracht de eigendommen van de partij in be slag te nemen voor doeleinden, waarmee het openbaar welzijn zal zijn gediend. De bondsregering had het hof om een uitspraak verzocht. De verhoren duurden van november 1954 tot juli 1955. Sindsdien had het hof zich op zijn uitspraak beraden. Geen beroep Tegen de uitspraak van het hof kan geen beroep worden aangetekend. De Westduitse regering had inder tijd haar verzoek gebaseerd op de op vatting, dat de activiteit van de com munistische partij gericht was tegen de grondwettelijke orde. De regering beriep zich hierbij op een grondwets artikel, waarin wordt gezegd: „Par tijen die door hun doelstellingen of door het gedrag van hun leden tonen, dat zij het vrije democratische bewind van de bondsrepubliek dreigen te schaden of teniet te doen, of het be staan van de Duitse bondsrepubliek in gevaar dreigen te brengen, zijn on grondwettig". In oktober 1952 werd volgens dit artikel de neo-nazistische Reiehspartij verboden. Kosten: half miljoen Het was het langdurigste proces, dat ooit in Duitsland heeft plaats gehad. De kosten van het proces worden ge raamd op 550.000 mark voor de rege ring en een miljoen mark voor de communistische partij. Een van de voornaamste nevenorga nisaties van de communistische partij, de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" (F. SCHIPHOL, 17 aug. „De gemiddelde Amerikaan", in de persoon van Bill Kennedy uit Los Angeles is vrijdagmiddag uit New York op doorreis naar Moskou op Schiphol aangekomen. Bill, fabrikant van prentbriefkaarten, won deze titel in een wedstrijd, die de N.B.C. hield in haar programma „People are funny". Hij kreeg de opdracht om naar Moskou te vliegen, daar de gemiddelde Rus op te sporen en tezamen met deze naar de States terug te keren. Om aan deze wedstrijd te kunnen meedoen moesten de kandidaten aan verschillende, soms ietwat zonderlinge eisen voldoen, zoals: ge trouwd zijn op de leeftijd van 23 jaar en acht maanden, maat zeven van schoen, des morgens om zeven uur opstaan, doch zondags een uur uitslapen, een inkomen hebben van 5330 dollar en nu 29 jaar en ne gen maanden oud zijn. Twee kandidaten gingen gelijk op, maar toen kwam de vraag: „Wat eet u het liefst?" prompt antwoordde Bill: „Biefstuk met gebakken aardappelen"en daarmee won hij; de ander zei n.l. kip. BilPs vrouw vond het niet zo erg prettig, dat hij naar Rusland ging, maar zei Bill, wiens eerste buitenlandse reis dit is, dat behoort bij de gemiddelde Amerikaan. D. J.) had al eerder een verbod gekre gen om op te treden. Dreigbrieven Kort voordat het hof bijeenkwam, waren er talloze brieven en telegram men uit het communistische Oost- Duitsland voor de rechters bezorgd. Volgens een woordvoerder van het hof heeft het merendeel van de rechters de afgelopen dagen dreigbrieven ont vangen, nadat de Oostduitse radio hun volledige adres had bekend gemaakt. De communistische partij in de bondsrepubliek heeft naar schatting honderdduizend leden. Bij de laatst gehouden federale verkiezingen in '53 kreeg zij 611.318 stemmen, hetgeen niet genoeg was voor een zetel in de bondsdag. In 1949 had de partij 1.360.000 stemmen behaald. De uitspraak van het hof betekent, dat de communistische afgevaardig den in de parlementen van de afzon derlijke staten n.l. vier in Bremen en twee in Neder-Saksen moeten aftreden. Hetzelfdt geldt voor ver scheidene honderden communistische gemeenteraadsleden, voornamelijk in het Ruhrgebied. 's-GRAVENHAGE, 17 aug. De Griekse koninklijke familie heeft, zo als is gemeld, evenals twee jaar ge leden, een groot aantal vorstelijke per sonen uit Europa, bij wie ook de Ne derlandse koninklijke familie, uitge nodigd voor een vakantieverblijf in Griekenland. De gasten zullen de va kantieweek van 19 tot 27 augustus voornamelijk op het eiland Korfoe ver blijven. Ditmaal zullen alleen de oudste prinsessen van de Nederlandse konink lijke familie aan de uitnodiging ge volg geven. Zij worden door de Prins naar Venetië begeleid, waar zij zich zaterdagmiddag zullen inschepen. De Prins zal daarna naar Soestdijk terug keren. Verdacht van diefstal STOCKHOLM, 17 aug. (Reuter). De Zweedse politie te Stockholm lieeft op verdenking van diefstal, een Neder lander gearresteerd. Hij zou eigendom men, waaronder juwelen, toebehorend aan de echtgenote van de Britse am bassadeur te StoAholm, lady Hankey, hebben gestolen en begraven. DE BÏLTZEGT: Tijdelijk regen Tijdelijk regen, maar ook enkele verspreid optredende opklaringen. Tot krachtig of hard toenemende wind voornamelijk tussen zuidwest en zuid. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1