Plan: Internationale beheersraad (van UNO) voor Suez-kanaal Eenmans-expeditie in M-Afrika Evenredig deel van de opbrengst voor Egypte En Indonesië's annulering van schulden aan Nederland X GEEN ENKELE OVERHEERSING Cyprische rebellen willen bloedvergieten staken Arrestaties in Buenos Aires Staking in Belgische mijnen breidt zich nog steeds uit Het weer in Europa PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "nr VOORSTEL VAN AMERIKA (OFFICIEUS VAN GROTE DRIE): „De ernstige aanleiding" Bestand afgekondigd voor onderhandeling Abdulgani: Egypte's recht tot naasting Stevenson kandidaat der democraten! Dominee weigert koninklijke handdruk JfWij eisen meer veiligheid Frans kwam terug! Nederlander keerde na veel omzwervingen terug Rol van informateur Lieftinck uitgespeeld Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 «n 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 08, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Sc Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per man. Fubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3476 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 17 aug. 1956 I Ambonezen-verhuizing I (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.27 u., onder 20.00 u. Maan op 18.13 u., onder 2.20 u. Hoogwater zaterdag 18 aug.: Vlissingen: 12.18 u. 1.67 m., u. m. Terneuzen: 0.23 u. 1.82 m., 12.48 u. 1.83 m. Wemeldinge: 1.24 u. 1.40 m., 13.54 u. 1.39 m. Zierikzee: 1.08 u. 1.20 m„ 13.35 u. 1.18 m. LONDEN, 16 aug. De Londense conferentie over de Suezkanaalcrisls ls door Eden, de Engelse premier, geopend met een korte toespraak, waarin hij de wens uitsprak, dat er uit de besprekin gen veel goeds zou voortkomen. In zijn officiële openingsrede zei Eden dat de aanleiding om de confe rentie samen te roepen „onder de ern stigste moet worden gerekend die ieder onzer sinds de tweede wereld oorlog heeft gekend". Intussen hield een sterke politie wacht buiten honderden in regenjas sen gehulde en zich met paraplu's te gen de regen beschermende nieuws gierigen op een afstand. Voor de aanvang van de conferentie heerste er in de gangen van het Lan- casterhouse een ongedwongen sfeer en een complete Babylonische spraakver warring. Afgevaardigden wisselden genoegelijk van gedachten, hernieuw den oude vriendschapsbanden en knoopten nieuwe aan. PROTESTSTAKING IN ARABISCHE WERELD LONDEN, 16 aug. Reuter. In het grootste deel van de Arabische wereld is donderdag gestaakt als protest tegen de Suez-conferentie in Londen. In Egypte is op het middaguur vijf minuten stilte in acht genomen. Vol gens buitenlandse waarnemers was de staking in Egypte volledig. In Jorda nië, Syrië, Libanon, Perzië, Irak, Libië en Tunesië en Pakistan zijn sympathie stakingen gehouden. V.S. correspondent in Hongarije krijgt gratie WENEN, 16 aug. Reuter. Aan Andre Marton, correspondent van het Amerikaanse persbureau Associated Press, die in januari wegens spionage tot zes jaar gevangenisstraf werd ver oordeeld,is door de Hongaarse presi dentiële raad gratie verleend. (Van onze speciale ANP-correspondent) LONDEN, 16 aug. Op de vandaag in Londen begonnen confe rentie over het Suez-kanaal heeft de Amerikaanse minister Dulles, een uit vier punten bestaand voorstel ingediend voor een internatio nale controle, dat weliswaar niet officieel is aangekondigd als een gezamenlijk voorstel van de Verenigde Staten, Engeland en Frank rijk, maar dat een grote overeenkomst vertoont met hetgeen deze drie landen blijkens de verklaringen van de afgelopen dagen beogen. De vier hoofdpunten van dit plan zijn: i. het bij verdrag instellen van een internationale raad, die verbonden is aan de Verenigde Naties, en die verantwoordelijk is voor de functionering van het kanaal in overeenstemming met de conventie van 1888. In deze raad zou ook Egypte vertegenwoordigd moeten zijn, doch er zou geen sprake mogen zijn van overheersing door enig land, het recht van Egypte op een evenredig deel van de inkomsten door het kanaal dient te worden erkend, 3. De Suez-kanaalmaatschappij dient schadeloos te worden gesteld, 4. Geschillen over de laatste twee punten dienen te worden voorge legd aan een arbitrage-commissie, die zou moeten worden ingesteld door het internationale gerechts hof in Den Haag. De Indonesisch gedelegeerde, minis ter Roeslan Abdulgani, heeft vanmid dag in een uitvoerige rede getracht de conferentie de rechtvaardigheid van de Egyptische zienswijze duidelijk te maken. MINISTER LUNS in onderhoud mei Selwyn Lloyd LONDEN, 16 aug. Vandaag heeft minister Luns, die de Neder landse delegatie naar de conferentie leidt, het Nederlandse stand punt ten aanzien van dit plan nog niet bekendgemaakt. Hoewel het Amerikaanse voorstel met grote belangstelling is ontvangen, wilde men er in Nederlandse kringen geen commentaar op geven. Eerst bestuderen Een woordvoerder van de Neder landse delegatie zei slechts: „Indien wij een werkelijke bijdrage willen le veren tot het bereiken van een oplos sing, is het beter eerst de voorstellen van minister Dulles grondig te bestu deren". Vrijdag nog niet De Nederlandse delegatie zal mor genochtend voordat om drie uur des middags de conferentie weer bijeen komt, op een vergadering In het ge bouw van de Nederlandse ambassade in Londen zich over haar standpunt beraden. Het valt echter niet te ver wachten, dat minister Luns reeds vrij dag het woord op de conferentie zal voeren. „Gunstig" Wel heeft minister Luns in zijn on derhoud van gisteren met de Britse CHICAGO, 17 aug. Stevenson zal t ra\s met Eisenhower in het strijd- p -k treden om de presidentszetel. Dat hebben de stemmingen op de de mocratische conventie donderdag uit gewezen, toen Stevenson met grote meerderheid op Harriman tot de de mocratische kandidaat werd uitgeroe pen. Op de conventie waren 12.000 afge vaardigden aanwezig. Honderd mil joen mensen waren getuige van de vergadering en via het nationale tele visie-net. Voor duizenden guldens sieraden gestolen 's-HERTOGENBOSCH, 16 aug. - Van morgen is men in een fabriek van goud- en zilverwerken te 's-Herto- genbosch tot de ontdekking geko men dat in een van de afgelopen nachten door dieven voor verschei dene duizenden guldens aan edel stenen, sieraden en gouden voor werpen is gestolen. Van de daders ■ntbreekt tot dusverre elk spoor. minister van buitenlandse zaken, Sel wyn Lloyd, de nadruk gelegd op het verband tussen de naasting van liet Suez-kanaal en de annulering van de schulden aan Nederland door Indone sië. Naar een woordvoerder van de Nederlandse delegatie vandaag ver klaarde, was de uiteenzetting van mi nister Luns door de Britse minister „gunstig ontvangen". Minister Roeslan betoogde, dat vele bepalingen van het internationale recht waren verouderd, omdat zij zijn opgesteld in een periode, waarin geen rekening werd gehouden met gelijk heid van ras. Aanpassing Hij bepleitte voorts aanpassing van het internationale recht aan de huidi ge omstandigheden. In zijn rede ver klaarde minister Roeslan voorts, dat Egypte volkomen gerechtigd is de Suez-kanaalmaatschappij te naasten. Hij stelde als mogelijkheid de garan ties van het verdrag van 1888 met an dere landen uit te breiden, indien twijfel mocht bestaan aan de Egypti sche garanties voor een vrije door vaart. Onverwacht einde Geen van de afgevaardigden, die vanmiddag na minister Dulles hebben gesproken (Zweden, Portugal, Italië en Indonesië) hebben zich definitief over het voorstel van minister Dulles uitgesproken. De vergadering van vanmiddag kwam tot een onverwacht vroeg ein de, doordat na de rede van de Indone sische afgevaardigde zich geen verde re sprekers aanmeldden. Vrijdagmiddag om drie uur zal de conferentie worden voortgezet tot kwart over zeven 's avonds. Ongeluk in de mijn bij Luik LUIK, 16 aug. (Belga) Donder dag omstreeks 15.15 uur is in een ko lenmijn te Romsee bij Luik een lift met .50 arbeiders tussen de verdiepin gen 400 en 500 losgeschoten. Geluk kig werkten de steunklampen onmid dellijk, maar de opeenvolgende schok ken tijdens de val hadden tot gevolg, dat verscheidene arbeiders gewond werden, van wie een tiental ernstig. STORNOWAY (Schotland), 16 aug. (Reuter) Een Schotse do minee heeft de gemoederen van de bewoners op het eiland Lewis danig In opschuddig gebracht door pertinent te weigeren Ko ningin Elisabeth van Engeland te begroeten, als zij a.s. zaterdag een bezoek aan het eiland brengt. „En daar heb ik alle reden voor", aldus de predikant, „want zij heeft de Sabbath niet geheiligd, door op zondag de Russische lei ders Boelganin en Chroesjtsjef twee belijdende atheïsten officieel te ontvangen". De foto boven, gemaakt tijdens de opening van de besprekingen toont v.l.n.r.: de delegaties van Japan, Ne derland (waarin we minister Luns en rechts naast hem de Nederlandse am bassadeur in Londen, mr. Stikker her kennen), Nieuw Zeeland en Noorwe gen. De onderste foto geeft een overzicht van de zaal tijdens de opening van de conferentie door premier Eden. Rechts boven de Nederlandse delegatie met minister Luns en mr. Stikker. BUENOS AIRES, 16 aug'. Gene raal Juan Jose Uranga, minister voor vervoerszaken In de regering onder wjjlen president Leonard!, die het be wind van ex-president Peron omver wierp, ls in z(jn woning in een voorstad van Buenos Aires gearresteerd. Enkele zflner medestanders, waaronder de ge wezen onder-minister voor vervoersza ken, dr. Jose Lorenzo Bo en luitenant kolonel Quljano, voormalig medewerker van generaal Uranga, zUn eveneens ge arresteerd. Aan de arrestatie van generaal Uran ga ging een beleg van diens woning door een 250 man militairen en politie vooraf. Nader wordt gemeld, dat tien volge lingen van Uranga zijn gearresteerd. Generaal Uranga wordt als een van de leiders beschouwd van de in de op positie zijnde nationalistische bewe ging. In een door het Argentijnse ministe rie voor het leger uitgegeven bekend making wordt verklaard, dat generaal Uranga ervan verdacht wordt „ln strijd met de veiligheid van de staat" te heb ben gehandeld en dat hem daarom was opgedragen zich te melden voor arrest. De generaal had geweigerd, waarop hem een uitgaansverbod was opgelegd. NICOSIA, 16 aug. Reuter. In een vlugschrift, dat door de Dighe- nis, de leider van de vereztsbewe- ging „Eoka" is ondertekend, wordt gezegd, dat deze beweging een be stand heeft afgekondigd om ver der bloedvergieten te voorkomen. De eerste officiële reactie was, dat het document echt was. De „Eoka" begon zijn actie tegen de Britten op 1 april 1955. Vijftig Britten hebben sindsdien het leven gelaten. Het geschrift, dat de titel „verkla ring" draagt, is in alle steden van Cy prus op straat verspreid. Er wordt in gezegd dat het bestand bevolen is om beide partijen in de gelegenheid ta stellen gezamenlijk het geschil op ta lossen. In afwachting „Als onze tegenstanders oprecht zijn in hun verklaring, dat een oplossing van het geschil onmogelijk is, zolang onze activiteit aanhoudt, ben ik bereid de operaties van mijn mensen te schor sen in afwachting van een overeen komstige daad van Engeland, opdat da eisen van de Griekse Cyprioten, zoals zij zijn uiteengezet door aartsbisschop Makarios, kunnen worden ingewilligd", aldus de verklaring. Harding confereert Hoewel op het bezit van terroristi sche vlugschriften drie jaar gevange nisstraf staat, werd het vlugschrift, waarin de Eoka het plan voor een wa penstilstand oppert, in Nicosia overal op straat gelezen. Gouverneur Sir John Harding heeft onmiddellijk een conferentie met zijn voornaamste adviseurs bijeengeroepen teneinde de inhoud van het vlugschrift te bespreken. Een hoge Britse ambtenaar heeft over het aangeboden bestand gezegd, dat „indien deze proclamatie inder daad van de Eoka afkomstig is, er ein- delijk een werkelijke kans voor een of andere oplossing van de crisis op Cy prus bestaat". Hy legde er echter de nadruk op, daj de regering „natuurlijk voorzichtig is" en dat „zij de verdere ontwikkeling moet afwachten". MARCINELLE, 16 aug. Belga. De staking in de Belgische mij nen breidt zich nog steeds verder uit. In sommige gemeenten moest MARCINELLE, 16 aug. Gis teren is de mijnredderstitel ver leend aan Frans Vermeulen, die er te Marcinelle in slaagde klan- destlen deel te nemen aan de reddingswerken en die zich der mate onderscheidde, dat men hem niet langer de erkenning van zfjn verdiensten weigeren kon. Vermeulen slaagde enkele ja ren geleden voor een examen voor mijnopzlchter, maar werd door de mijndirectie afgewezen toen men tot de ontdekking kwam, dat hij voor collaboratie veroordeeld ls geweest. Toen het nieuws van de mijn ramp bekend werd, begaf hl) zich onverwijld naar Marcinelle en slaagde er met zijn vroeger op gedane vakkennis in, onopge merkt met andere redders in de mijn af te dalen. Na een paar dagen begon een ingenieur zich af te vragen, wie de man wel zijn mocht, die zo onvermoeibaar tot zestien uur per dag zwoegde. Vermeulen zet te zijn geval uiteen. Toen kwam de ingenieur ook te weten, dat de moedige redder zelfs niet ver zekerd was. Te Heemstede is in de leeftijd van 66 jaar overleden mr. G. Jansen, oud-voorzitter van het bestuur der rijksverzekeringsbank te Amsterdam. DE BÏLTZEGT: Tijdelijk regen Voor het noorden van het land zwaar bewolkt met nu en dan regen. Weinig verandering in temperatuur. Overwegend matige zuidwestelijke wind. Voor het zuiden van het land plaat selijk regen maar ook hier en daar op klaringen. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige zuidwestelijke wind. 's-GRAVENHAGE, 16 aug. Met 5.000 foto's, twee films, een reeks bandopnamen van uitster vende negermuziek, kunstvoor werpen en tal van nieuwe gege vens over negertoneel en -dicht kunst, zegswijzen e.d. in 1200 ta len en dialecten, is de Nederlandse journalist-etnoloog Rolf Italiaan der (43 jaar) van zijn 9e eenmans- expeditie door Midden-Afrika te ruggekeerd. Hij bereisde Kongo, Tanganyika, Frans Equatoriaal Afrika en keerde van Mozambique via Cairo en Tunis naar Europa terug. Itallaander heeft, na zelf de techniek geleerd te hebben, op zijn jongste tocht proeven genomen om negerkunstenaars het etsen bij te brengen. De resultaten ervan toonde hij met grote trots. HARD NODIG Italiaander is van mening, dat Euro pa en Afrika elkaar blijvend hard no dig hebben, zij het dan ook beslist niet in koloniale zin. Hij is een te genstander van apartheid en vreest, dat uit optreden van blanke heersers in Afrika een „zwarte apartheid" reeds aanwezig, in toenemende mate zal op treden. Zelf heeft hij de gevolgen van deze apartheid reeds ondervonden. Zijn wérk is in Zuid-Afrika verboden en premier Strijdom heeft hem de toe gang tot deze republiek ontzegd. Dit zelfde lot trof hem in de vrije neger republiek Liberie. OP DE FIETS De schrijver heeft zijn laatste tocht met een motor met zijspan gemaakt. Zijn eerste tocht in Afrika in 1933 maakte hij in het noorden op een fiets. De Berbers zagen in zijn verschijning op wielen een „dzjin", een boze geest, en gingen op de vlucht. Thans fietsen miljoenen mensen door de Afrikaan se oerwouden. de politie bij kleine incidenten tus senbeide komen. Stakende mijnwerkers hebben donderdag bij Bergen in werkkle ding en met hun mijnhelmen op, een protestmars georganiseerd, ter ondersteuning van eisen voor ver betering van de veiligheidsvoor zieningen in de mijnen. Van de Herbumijn te Cuesmes uit trokken circa 600 stakers door het dis trict. Bij elke mijn die zij passeerden, groeide hun aantal. GEEN HOOP Inmiddels worden de reddingswerk zaamheden in de rampmljn onvermin derd voortgezet. Vannacht werd ver dieping 973 bereikt. De Belgische minister van staat Achille Delattre die de reddingswerk zaamheden te Marcinelle vanaf da eerste dag heeft gevolgd, heeft nu ook verklaard dat er geen enkele hoop meer bestaat nog overlevenden in dé mijn te vinden. (Van onze pari. redacteur) 's-GRAVENHAGE, 16 aug. Het kabinet der Koningin heeft vanavond meegedeeld, dat H.M. de Koningin hedenmiddag op hei Huis Ten Bosch Prof. Lieftinck heeft ontvangen. Hieruit kan men concluderen, dat de rol van de in formateur is uitgespeeld. Tevens is medegedeeld, dat H.M. da Koningin hedenochtend voor een con ferentie op Huis Ten Bosch achtereen volgens ontvangen heeft de heren Bur ger, fractievoorzitter van de PvdA, prof. Romme, fractievoorzitter van da KVP, prof. Zijlstra, fractievoorzitter van de AR, drs Korthals, waarnemend fractievoorzitter van de VVD en Tila- nus, fractievoorzitter van de CHU. Stockholm, regenbui, 16 graden Kopenhagen, half bew., 17 Londen, geheel bewolkt, 17 Luxemburg, half bew., 20 Parijs, onbewolkt, 25 Nice, licht bewolkt, 26 Frankfort, licht bew., 20 Zurich, onbewolkt, 25 Innsbruck, licht bewolkt, 27 Rome, onbewolkt, 31

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1