Koopkracht van buitenland deed welvaart stijgen in Benelux Oorzaken van verkeersongevallen Europa heeft Amerika 'aan de lijn' Drukke tijd voor gemeentebesturen breekt aan Overleg over broodprijzen Donderdag 16 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gevolgen: spanningen op arbeidsmarkt en verhoging van het prijsniveau Meer groenten, minder fruit geëxporteerd Financiële verschillen Produktiestijging Voor veertig kampeerders Binnen het uur een warme hap Landbouw Von Neurath overleden Slachfprijzcn VERKEERSONDERWIJS DIENSTPLICHTIGEN Prins Bernhard bezoekt vlootgeestelijken Over een paar maanden f1 da" dia van de tot nu Explosie in de Kasbah ie Algiers Goedkope vakantie voor ambtenaren Turkse Cyprioot dood geschoten Sowjet-Unie wi! meer toeristen Dodelijk ongeluk in Staatsmijn Hendrik Ned. landbouwbedrijf in Tanganjika Prins Bernhard commissaris Deelnemers onlusien in Poznan aangehouden In Cali 424 doden Er zijn heel wat meer problemen dan in de vooroorlogse tijd Financiële armslag Nieuwe organen Arabieren in gepeins Kleuren van auto's van groot belang Maagzweren Onderzoekingen bij P.T.T. Trapje geleend om te kunnen Inbreken Verklaring van Dulles 's-Gravenhage, 15 augustus. De voortzetting van de internationale hoogcon junctuur heeft de weivaart van de Beneluxlanden ook in de eerste maanden van 1956 in gunstige zin beinvloed, zo wordt medegedeeld door de Directie Algemene Economische Politiek van het ministerie van Eoonomische zaken van Nederland en de studiediensten van de ministeries van Economische zaken van België en Luxemburg. Hoewel in een aantal landen maatregelen zijn of worden genomen met het doel een buitensporige conjuncturele ontwikkeling tegen te gaan, bleef de buitenlandse zuiging van de koopkrachtige vraag een belangrijke stimulans voor de bedrijvig heid in de Beneluxlanden. Produktie, werkgelegenheid, consnmptie en buiten landse handel bleven zich dan ook op een hoog niveau bewegen. De krachtige voortzetting van de ex pansie confronteert de Beneluxlanden, zij het wellicht met een faseverschil, in toe nemende mate met de problematiek van de hoogconjunctuur: spanningen op de arbeidsmarkt en een opwaartse druk op het prijsniveau. Wat de arbeidsmarkt be treft: in Nederland overtreft de vraag verre het aanbod, terwijl ook in de andere landen de arbeidsschaarste meer en meer voelbaar wordt en in sommige bedrijfs takken reeds een acuut vraagstuk is. Deze uitputting van de arbeidsreserve is voor de conjuncturele ontwikkeling van bij zondere betekenis, omdat zij de techni sche mogelijkheid van produktieuitbrei- ding beperkt en daardoor de reeds aan wezige opwaartse druk op het prijsniveau kan versterken. Er doen zich in de financiële sfeer op vallende verschillen voor tussen België en Nederland. In België: een ruime geld markt en een toeneming van de goud- en deviezenreserve. In Nederland gedurende de laatste maanden: een krappe geld markt en een daling van de goud- en de viezenvoorraad. Het lijkt evenwel waarschijnlijk dat deze divergentie niet zo zeer verband houdt met conjuncturele effecten, dan wel met het lage rentepeil dat op de Neder landse geldmarkt tot voor kort heerste, en waardoor de handelsbanken, ter wille van een hoger rendement, een deel van haar liquide middelen op buitenlandse geldmarkten hebben belegd. Zowel in België ais in Nederland waren de stijgingspercentages voor de diverse bedrijfstakken vrij gedifferentieerd. Voor enkele bedrijfstakken konden produktie- uitbreidingen worden geconstateerd in de orde van grootte van 20 procent, in België behoorden daartoe de voortbrenging van glas, papier en tricotage, terwijl in Ne derland deze toeneming werd bereikt in de produktie van bouwmaterialen. Ook was de toeneming van de Neder landse produktie van voedings- en genot- 's-GRAVENHAGE, 15 aug. Tij dens een reünie van deelnemers aan kampeerreizen van de Nederlandse Reisvereniging in het vakantiecen trum Beekhuizen bij Velp zal o.a. een modelkamp worden ingericht. Daarbij zal een kampeer-keuken- U" usting worden geconstrueerd, waarmee voor 40 personen binnen één I uur een warme maaltijd kan worden bereid. middelen, welke toeneming 9 procent be droeg, niet onaanzienlijk boven het ge middelde. Als bedrijfstakken met een ge ring voortbrengingsaccres kunnen voor België o.a. worden genoemd de mijnen, de spinnerijen en de weverijen. De strenge vorst heeft in het gehele Benelux-gebled veel schade aangericht, vooral aan wintergranen, koolzaad, bo vendien aan de boomkwekerijprodukten en aan de fruitteelt. Over het algemeen kan worden gesteld dat de vorstschade In België relatief groter ls geweest dan In Nederland. De stand van het gewas is momenteel zeer bevredigend. Zo mag worden ver- STUTTGART, 15 aug. (DPA). De voormalige Duitse rijksminister van buitenlandse zaken Konstantin von Neurath is dinsdag in Enzweihingen bij Stuttgart op 83-jarige leeftijd ge storven. wacht dat in Nederland de graanoogst even groot of zelfs groter zal zijn dan verleden jaar. Ook was in Nederland de uitvoer van verse groenten belangrijk groter dan in de overeenkomstige maan den van het vorige jaar, waartegenover echter de fruitexport aanzienlijk is terug gelopen. In beide landen bewegen de slachtprij- zen voor rundvee zich in stijgende lijn, terwijl de varkensprijzen door groot aan bod laag bleven. DEN HAAG, 15 aug. De minis ter van Oorlog heeft, naar aanleiding van een verzoek van de K.N.A.C. om militairen verkeersonderwijs te doen geven medegedeeld dat de inspecteur der opleidingen de mogelijkheid tot het bijbrengen van verkeerskennis en -discipline aan alle dienstplichtigen van de koninklijke landmacht reeds in behandeling heeft. 's-GRAVENHAGE, 15 aug. Z. K. H. Prins Bernhard heeft een kort be zoek gebracht aan de conferentie van vlootgeestelijken der bij de N.A.V.O. aangesloten landen, die in Huis ter Heide wordt gehouden. LONDEN, 15 augustus, legd, die een eenzijdig ge leuter) Sedert woens- sprek mogelijk maakt, doch dagmorgen is het mogelijk thans kan men een normaal van Engeland uit (met gesprek ln beide richtingen doorverbinding dus ook nit elk ander Europees land en zelfs tot India) via de gewone telefoonlijnen met Amerika en Canada te te lefoneren. Tot nu toe bestond er slechts radio-telefonische verbinding, die uiteraard aan weersinvloeden onder hevig is en soms weg kan zakken, maar woensdag morgen is de laatste hand gelegd aan de voltooiing van de tweede onderzeese kabel, die van Oban aan de Schotss westkust naar Cla- renville op New-Found- land loopt. In de zomer van het vorige jaar heeft het Britse kabelschip „Mo narch" in ruim drie maan den tijd de eerste kabel ge- Onderzeese kabel van Schotland naar New-Foundland voeren. De installatie maakt een frequentie van 36 gesprekken tegelijk mo gelijk. Het werk is uitge voerd als een gezamenlijk project van Engeland, de Verenigde Staten en Cana da, en kostte ruim 150 mil joen gulden. geduld vergen. Maar daar na bij het invallen van de herfst, zal een idee werke lijkheid zijn geworden, aan welks verwezenlijking de deskundigen jaren lang hebben gewerkt. De algemeen-directeur van de Britse posterijen was een der eersten, die van de nieuwe lijnverbin ding gebruik maakte, toen hij in Londen de kapitein van de „Monarch" in Cla- renville aan de andere zijde van de oceaan met de vol tooiing van zijn werk geluk wenste. De kosten van de lijnte- lefonie zullen niet hoger toe tfehruitct.e r Nog kunnen particulie ren geen gesprekken voe ren, nog zullen vele proef nemingen een zestal weken toe gebruikte radiotelefo nie. Ook in ons land zal men van de verbinding ge bruik kunnen maken. 's-GEAVENHAGE, 15 augustus. De minister van economische zaken heeft met het bestuur van de Nederlandse Bakkerij stichting opnieuw overleg gepleegd inza ke het ongedaan maken van de brood- DEN HAAG, 15 aug. De in de laatste jaren gebleken grote behoefte aan goedkope vakantie-accommodatie voor financieel minder draagkrachtige ambtenaren heeft de vraag doen rij zen, of voor dat doel door 't rijk gel den konden worden beschikbaar ge steld. Naar de mening van de minis ters verdient het aanbeveling dat het rjjk als groot-werkgever hier het voor beeld van vele andere groot-werkge vers zal volgen. In het bijzonder wordt het doorbrengen van vakantie in ge zinsverband steeds meer gezien als 'n belangrijk element in de sociale ont wikkeling. Daarom wordt voorgesteld gelden te storten in een rechtspersoon lijkheid bezittend fonds in de vorm van een stichting met als doel een goe de vakantiebesteding van rijksambte naren, waaruit dan, al naar gelang van de behoefte, gelden kunnen worden beschikbaar gesteld voor vakantie- lorden. In de toekomst ligt dan poolvor- ming met andere over vakantie-ac commodatie beschikkende organisaties in het voornemen. Voorgesteld wordt over te gaan tot het overnemen in eigendom van de terreinen en gebouwen van de Besth- menerberg te Ommen. Het ligt in de bedoeling dit vakantie-oord, dat thans üoor een stichting uit het bedrijfsle ven wordt geëxploiteerd, in samen werking met deze stichting voor me degebruik door rijksambtenaren te be stemmen. De wervelstorm die zondag j.l. boven het Franse eiland Guadeloupe heeft gewoed, heeft aan zes personen het leven gekost, terwijl er 22 werden geword. Zes honderd hutten zijn ge heel en talrijke andere gedeeltelijk verwoest. prijsverhogingen, die in enige plaatsen in het land zijn voorgekomen. Bij dit over leg is geconstateerd, dat voortgang is ge maakt inzake het ongedaan maken van deze prijsverhogingen. In een aantal plaatsen zijn de brood prijzen teruggebracht tot het oude niveau. Het bestuur van de bakkerijstichting heeft er daarbij op gewezen, dat de plaatselijk zeer uiteenlopende produktie-omstandig- heden op dit gebied de oplossing van het probleem bemoeilijken. De minister heeft hiervoor begrip getoond en heeft zich be reid verklaart hiermede rekening te hou den. Hij heeft er bij het bestuur op aan gedrongen, al zijn invloed te blijven aan wenden ter bereiking van een bevredi gende regeling van de broodprijzen, opdat prijsstopmaatregelen achterwege kunnen blijven. Het bestuur van de Nederlandse Bakkerijstichting heeft zich hiertoe be reid verklaard. NICOSIA, 15 aug. (Reuter) Twee gewapende bandieten hebben een Griekse Cyprioot in een dorp bij Li massol op Cyprus doodgeschoten, toen deze op de veranda van zijn huis te slapen lag. MOSKOU, 15 aug. (Reuter). Met ingang van morgen zullen buitenland se toeristen, die de Sowjet-Unie be zoeken, de beschikking krijgen over 25 roebel (ongeveer 25 gulden) per dag voor persoonlijke uitgaven, zo werd op een persconferentie van de intou- rist, het officiële Sowjetrussische reis bureau, medegedeeld. De Intourist treft maatregelen om het aantal ste den, dat het volgend jaar door toeris ten bezocht mag worden, te vergroten en hoopt, dat het aantal toeristen, dat de Sowjet-Unie dit jaar bezoekt 5 of 6 maal zo groot zal zijn als verleden jaar. Bij de ontploffing van een door de Algerijnse opstandelingen aange legde munitie-opslagplaats in de Kasbah, de inheemse wijk, van de stad Algiers, kwamen tien mensen om het leven en werden tien an deren ernstig gewond. Vele huizen werden met de grond gelijk ge maakt. De foto toont een van de totaal vernielde huizen. HEERLEN, 14 aug. De 23-jarige ongehuwde J. B. uit Brunssum is van daag op de 730 meter verdieping van staatsmijn Hendrik bekneld geraakt tussen de zitbak van een persluchtlo comotief en de persluchtleiding. Aan de bekomen verwondingen is hij ter plaatse overleden. AMSTERDAM, 15 aug, Opgericht is de N.V. Manyara Landbouw Maat schappij te Amsterdam, ten doel heb bend de uitoefening van het agrarisch bedrijf, de verwerking van- en de handel in agrarische en andere produk- ten enz. Het maatschappelijk kapitaal bedraagt f200.000, verdeeld in 400 aandelen van f500, waarvan geplaatst en in contanten volgestort 100 aande len. Directeur is de heer H. W. L. Fro- wijn, commissarissen zijn Z.K.H. Prins Bernhard, luitenant-kolonel C. C. Geertsema, adjudant van Z.K.H., de heer J. M. Fentener van Vlissingen en prof. dr. J. F. Nuboer. Het gaat hier om de exploitatie van een grondgebied in Tanganjika, dat indertijd door een aantal Nederlan ders, bij wie Prins Bernhard, is aan gekocht. BERLIJN, 15 agu. (AFP). Vol gens het socialistische blad „Telegraf" dat te West-Berlijn verschijnt, zijn on langs In een bos in de omgeving van Angermuende, in Brandenburg, acht Poolse vluchtelingen aangehouden, die hadden deelgenomen aan de onlusten te Poznan. Zij zijn ter beschikking van de Poolse politie gesteld. BOGOTA, 15 aug. (AFP). Volgens officiële, doch nog voorlopige gege vens hebben 424 personen het leven verloren bij de dynamietontploffing in de Columbiaanse stad Cali. Er zijn 418 gewonden. Daar alle puin nog niet geruimd is, bestaat de mogelijkheid dat nog meer stoffelijke overschotten zullen wor den aangetroffen. Vanuit vliegtuigen worden wolken zuiverende rook boven het getroffen gebied verspreid, om het uitbreken van epidemieën te voorkomen. Volgens een officiële schatting zul len de nabestaanden der slachtoffers schadevergoedingen tot een bedrag van De eerste begroting Is weer goedgekeurd De eerste gemeenteraad ln Zeeland heeft de begroting voor het jaar 1957 vastgesteld. Kloetinge draagt, evenals vorig jaar, de erepalm weg! Het is een prestatie vier maanden voordat het nieuwe begrotingsjaar begint dit be langrijke stuk door de raad goedgekeurd te hebben. In de komende maanden zullen alle gemeenteraden zich moeten beraden op hetgeen er volgend jaar dient te gebeuren in de gemeente. Er zullen weer heel wat financiële beschouwingen worden weggegeven, er zullen vele verlanglijstjes aan de colleges van burgemeester en wethouders worden voorge legd, er zullen misschien moties voor de dag komen en er zullen wel eens (opnieuw) harde woorden worden gesproken aan het adres van hogere instanties, als daar zijn gedepu teerde staten en het rijk De gemeentewet schrtlft voor, dat de gemeentebegroting voor het nieuwe dienstjaar voor 1 sep tember bij de raad moet zijn in gediend. Er zijn maar weinig ge meenten, die zich aan dit voor schrift houden. Er staat geen en kele sanctie op deze overtredlngl Toch zou het om allerlei redenen van belang zijn, als de begrotin gen spoediger werden gemaakt, omdat de gemeentebesturen dan Het gesprek van de dag ook vlugger hun begrotingen al of niet goedgekeurd of van op- en aanmerkingen voorzien van gedeputeerde staten terug ontvangen. Want dit college slikt niet alles'. Tal van gemeenten hebben dat ln de loop der jaren al ondervonden. En het geeft bij zondere problemen te werken zonder een goedgekeurde begro ting. Wij willen thans niet ingaan op de klacht, die ook nu weer vaak zal worden vernomen, n.l., dat de gemeenten geen voldoende financiële armslag hebben. Een definitieve regeling der financi ële verhouding tussen rijk en ge- meent en bestaat er nog altyd niet, hoewel de commissie-Oud al vele jaren aan het broeden is. Als len raadslid zegt, dat er voor de gemeenten niets meer is overgebleven dat de gemeentelij ke zelfstandigheid niet meer dan een leeg begrip ls, dan heeft hy tot op zekere hoogte gelijk. Daar staat echter tegenover, dat er een groot verschil is in activiteit tus sen het ene en het andere ge meentebestuur. Een verschil, dat zich openbaart in allerlei objec ten, die hier wél en op een andere plaats niét gerealiseerd worden. Terwijl de regeling voor alle ge meenten gelijk is. Dat komt voor een groot deel, doordat het ene gemeentebestuur veel meer ener gie weet op te brengen dan het andere. Wie de raadsvergaderingen in onze tijd meemaakt en een ver gelijking treft met die uit vroeger jaren, die merkt wel enige mar- op zekere hoogte een parallel trekken met de bemoeienissen van rijk en provincie, die ook enorm zjjn uitgebreid in vergelij king met de jaren vóór de oorlog. De ontwikkeling, die na de oor log is ingezet, is, naar het zich laat aanzien, voorlopig nog niet tot stilstand gekomen. Het be roep, dat tegenwoordig op de overheidskassen wordt gedaan, ls verveelvoudigd. Eh zjjn tegenwoordig tal van organisaties en instellingen, die een bepaalde zaak opzetten en niet beginnen te vragen wat zij zélf kunnen opbrengen, maar hoe ver de overheid wil gaan met het geven van subsidies. Als hiertegen door de gemeentebesturen niet wordt gewaakt, dan zal dit kwaad want dat is het nog ernstiger vormen aannemen. Daarbij zijn er in de laatste Jaren allerlei nieuwe organen ont staan, waarbij de gemeenten wel een dikke vinger in de pap heb ben, maar die zich toch, ondanks het feit, dat zij voor een groot gedeelte op overheidsgelden drij ven, aan de directe bemoeienissen en het toezicht der gemeentebe sturen onttrekken. Er kan bij de behandeling van de begroting naar worden gevraagd en meest al ook bij de ontvangst van het Jaarverslag van zo'n orgaan, maar de praktijk leert, dat daar weinig van terecht komt. In vele gevallen zijn er meer gemeenten, die b(j zo'n instelling belang heb ben en dan wordt het erg moei lijk de gewenste wijzigingen aan te brengen. Een ander punt is de verschui ving in de bemoeienissen der ge meentebesturen. In welke ge meenten kwamen zo'n twintig, dertig jaar geleden kwesties als badhuizen, wijkgebouwen, subsi dies aan culturele verenigingen, stichting van dorpshuizen, een muziekschool, het vreemdelingen verkeer e.d. aan de orde Er werd lang en breed gedelibereerd over een nieuw straatje hier, 'n nieuw wegje daar, maar zelfs over een zo belangrijk punt als de woning bouw behoefde weinig te worden gezegd, omdat dat gemeente ais zodanig daarmee hoegenaamd geen bemoeiingen had. Dat ls nu alles wel veranderd. Maar voor de raadsleden betekent deze uit breiding van gemeentelijke ta ken, dat zij zich heel wat meer dan vroeger In allerlei problemen kante verschillen op. Men kan tothebben te verdiepen. tenminste 70.000.000 gulden ontvangen. Moskou. PARIJS, 15 aug. (AFP). Radio- Cairo meldt dat alle Arabieren zich donderdag om tien uur het tijd stip, waarop de internationale confe rentie te Londen over de Egyptische naasting der Suez-kanaalmaatschappij begint gedurende vijf minuten aan „stille overpeinzingen" zullen overge ven, zulks als „teken van rouw over de bedreigde vrijheid". In openbare instellingen zal gedu rende die vijf minuten niet gewerkt worden. Binnenkort zullen in Londen be sprekingen worden gevoerd over de totstandbrenging van een rechtstreek se luchtverbinding tussen Londen en 's-GRAVENHAGE, 15 aug. Blijkens bevin dingen van de Neder landse politie is bij som mige verkeersongelukken aantoonbaar, dat de kleur van automobielen een rol kan spelen bij het veroorzaken ervan. Herhaaldelijk is geble ken, dat personenauto's „niet gezien zijn" omdat de kleur van de carosse- rie niet contrasteerde met de omgeving. Een lichte (bijv. grijswitte) wagen tegen een be sneeuwde achtergrond, een groene wagen in het polderlandschap of een roestbruine wagen op klinkerweg kunnen zeer bedrieglijk voor mede weggebruikers zijn. Q kleuren van wagens, <vng ring en wegdek ln het algemeen dus kunnen ge vaarlijk zijn Indien zij optisch samenvloeien. Overwogen wordt om het gebruik van bepaalde kleuren voor koets werken te gaan ontraden. Een belangrijke factor is ook de gezichtshoek van het oog. Juist in het grensgebied van niet- en wel-zlen zullen con trasterende kleuren beter spreken, dan ineenvloeiende. Een Engels bedrijf heeft een jarenlang onderzoek In gesteld naar 300 „bokken- makers" uit een groep van 6450 naar het uiterlijk gelijk- waardigen. Nam men aan vankelijk aan, dat de brok ken werden gemaakt door oververmoeidheid of nervosi teit, later bleek, dat alle 300 brokkenmakers ln meerdere of mindere mate aan maag zweren leden, welke aan doening bij eerder medisch onderzoek niet was ontdekt. Amerikaanse deskundigen deden b(j een grote trans portfirma een diepgaand on derzoek naar psychologisch overheersende kenmerken van de het meest bij onge lukken betrokken chauffeurs. P.T.T, selecteert chauffeurs BU de goede rijders bleek, dat z(j emotioneel stabiel en zelfverzekerd zijn en voorts, dat zjj technisch inzicht hadden. De psychologische dienst bi) de Nederlandse P.T.T. voert ook dergelijke onder zoekingen op nog diepgaan der w(jze uit. Men tracht de chauffeur dus. langs deze wijze te komen tot een nog scherper selectie van chauffeurs voor de rijks-automobleloentrale. Men deelt chauffeurs ln groepen in en wel zodanig, dat men de eigenschappen van hen, die geen schade maken scheldt. Hoewel de grootste omzichtigheid b(j dit onder zoek wordt betracht, ls wel duidelijk geworden, dat de resultaten ervan bij het aan stellen van nieuwe chauffeurs goed zijn. Men kan, althans ln grove Hjnen, een aantal goe de en minder goede eigen schappen b(j het psycholo gische onderzoek ontdekken, waardoor men met vrij gro te zekerheid kan vaststellen of een man zeer, matig of niet geschikt ls voor het chauffeursberoep. Men blijft echter voorzichtig met deze resultaten, omdat (latere) levensomstandigheden zeker een rol bij het gebeuren van ongelukken kunnen spelen. Kwesties van persoonlijke emoties of gezondheid van DELFT, 15 aug. Vier albums met postzegels en een aantal losse zegels, voor een totale waarde van enige duizenden guldens, benevens een klein bedrag aan geld, was de buit van een dief die te Delft op brutale wijze te werk is gegaan. Dezer dagen vervoeg de zich aan een woning aan de Kloos terkade een man die een trapje te leen vroeg om bij de bovenburen een ruit in te zetten. Hij had een ruit en een bus met verf bij zich. De bovenburen waren weliswaar met vakantie, doch het verzoek wekte geen argwaan, aan gezien twee dochters in de stad waren en 's avonds en 's nachts in huis ver toefden. De man kreeg daarom het trapje en klom op het balkon van de bovenbu ren. Na ongeveer een half uur keerde h(j terug en zei, dat de zaak in orde was gebracht. Bij thuiskomst van de dochters bleek echter, dat het hele huis overhoop was gehaald. Aanvankelijk meenden zij dat een klein bedrag aan geld werd vermist, maar toen de hoofd bewoner van vakantie was terugge keerd, ontdekte hij, dat zijn waarde volle postzegelverzameling was ge stolen. De politie te Delft, die meent, dat de dief goed met de huiselijke om standigheden op de hoogte moet zijn geweest, heeft een onderzoek inge steld. WASHINGTON, 14 aug. Reuter. De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, heeft dinsdag na een laatste bespreking met presi dent Eisenhower verklaard, dat da Ver. Staten geloven dat op de Lon- dense conferentie een formule ge vonden zal kunnen worden „ter ver zekering van een betrouwbare inter nationale functionering van het Suezkanaal, die verenigbaar is met de rechten en de waardering van Egypte". De hoofdstationschef van de Ne derlandse Spoorwegen te Zwolle, de heer A. I. Schalke, is met ingang van 1 september a.s. benoemd tot hoofd stationschef in Utrecht.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3