Egypte verzoekt Irak als middelaar bij Suezkanaalconflict Eerst even op de foto en dan op de bon Egypte's prestige redden en een vrije doorvaart r Laatste nieuws Dat niet! Conferentiegebouw in Londen wordt streng bewaakt Lieftinck zal zijn opdracht waarschijnlijk teruggeven Nassers medewerker wel naar Londen vertrokken Proteststaking in Belgische mijnen Marcinelle PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V. Aan de vooravond van de Londense conferentie Bagdad ziet goede mogelijkheden Engelands „sweethaert" kleuter-af Vandaag begint Suezconferentie wSmi Arbeider raakte in combine NOG STEEDS GEEN OPLOSSING Kloof P.v.d.A.-K.V. P. is onoverbrugbaar Politie-auto met camera Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3475 (Vnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 16 aug. 1956 CANTOR KEEK ROND (pag. 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.25 u., onder 20.03 U. Maan op 17.43 u., onder 1.20 m. Hoogwater vrijdaag 17 aug.: Vlissingen: 11.25 u. 1.49 m. 23.56 u. 1.66 m. Terneuzen: 11.54 u. 1.66 m., tl. m. Wemeldinge: 0.12 u. 1.29 m., 12.54 u. 1.32 m. Zierikzee: 12.36 u. 1.12 m., u m. Opnieuw is gebleken, dat er een diepgravend verschil bestaat tus sen de socialisten enerzijds en de K. V.P. anderzijds. Zelfs een zo bekwaam en deskundig bemiddelaar als prof. Lieftinck is er ondanks hardnekkige pogingen niet i»i kunnen slagen een voor beide partijen aanva. .dbare tus- sen-oplossing te vinden. De informa teur spreekt in dit verband van een z.i. niet te overbruggen kloof. Op het eerste gezicht lijkt het wel licht wat wonderlijk, dat de formatie opnieuw is vastgelopen op de ver schillen inzake de formulering in het .regeringsprogram met betrekking tot de bevordering van de bezitsvorming. Maar de onverzettelijke hardnekkig heid, waarmee beiden aan dit punt zijn blijven vasthouden, moet ons al waarschuwen, dat hier meer achter steekt dan de argeloze toeschouwer in eerste aanleg ontwaart. Wij hopen nog deze week op deze kwestie uitvoerig in te gaan en iets meer van de diep- geestelijke achtergronden, juist op dit ogenblik, te laten zien. Bovendien doet men naar onze overtuiging er goed aan het vraagstuk van de bezitsvor ming bovenal te beschouwen als de bepaald niet toevallige, integendeel uiterst harde toetssteen voor de rich ting, waarin het toekomstige beleid zal worden gestuwd. En dus zowel voor het land als voor de zetelverdeling als voor de keuze der aan te zoeken mi nisters. Want men stelle zich niet voor dat de weg verder glad gebaand zou zijn geweest, ware eenmaal op dit punt overeenstemming bereikt. In dit licht moeten wij de betoonde hardnek kigheid vooral verstaan! /"Nvereenkomstig het generale stand- punt met betrekking tot de strijd tus=en de twee kemphanen hebben de prot. chr. partijen tot dusverre een vrijblijvend beleid gevoerd. Zij heb ben het vage program van dr. Drees niet onaanvaardbaar geoordeeld als uitgangspunt voor een verder gesprek over het zo belangrijke vraagstuk van de zetelverdeling en in samenhang daarmee de nadere uitwerking van dit program. Zij hebben het program van prof. Romme behoudens enkele kleine voorbehouden aanvaard als een basis om mits een bevredigende zetelver deling kon worden verkregen hun als ministers aan te zoeken geestver wanten terzake gunstig te adviseren. Ze hebben de hun toegedachte rol van bemiddelaar resoluut van de hand ge wezen, maar de socialistische informa teur tot dusverre geen onoverkomelij ke moeilijkheden in de weg gelegd. De liberalen hebben zich tot op dit ogenblik op de vlakte gehouden. Zij namen aan de besprekingen deel, stel den amendementen, soms van diep- insnijdende aard voor, maar deden geen bindende uitspraken over welke voorstellen dan ook. Uit tal van uitin gen hunnerzijds kan evenwel met aan zekerheid grenzende waarschijnlijk- worden afgeleid dat hun belangstel ling voor het vijf-partijen-kabinet er gens op het nulpunt ligt. 7 iehier in grote lijnen de situatie, gelijk deze zich op dit ogenblik aan ons voordoet. Maar het is duide lijk, dat indien werkelijk tot een on heelbare breuk tussen de socialisten en de KVP moet worden geconclu deerd, de formatie snelle en ingrijpen de veranderingen zal moeten onder gaan. Met andere woorden: zowel de urot. chr. partijen als de liberalen in ae komende dagen onomwonden kleur zullen moeten gaan bekennen. Zij zul len moeten kiezen tussen de samen werking met de één dan wel met de ander. Hierbij bestaan uiteraard nog ver schillende mogelijkheden, vooral wat betreft de houding en positie der libe ralen. Maar het wezenlijke van de si tuatie-verandering als bovenbedoeld is de van prot. chr. zijde te bepalen keuze. Want zonder medewerking van deze zijde valt geen kabinet te forme ren, dat zich ook maar enigszins zou kunnen verzekerd weten van voldoen de parlementaire steun. Deze sleutel-positie brengt een gro te verantwoordelijkheid met zich en de noodzaak zich grondig te bezinnen op de onmiddellijke en de verder-af- liggende gevolgen van het do on van een keuze. Waarbij tal van zwaarwe gende factoren tegen elkaar zullen moeten worden afgewogen. Waarbij vanzelfsprekend ook de tot dusverre overgelegde programs van socialisti sche en van KVP-zijde nogmaals uiterst kritisch zullen moeten worden onderzocht en met elkander vergele ken; een vergelijking, die, zo schre ven wij al enige tijd geleden, op het eerste gezicht overigens ten voordele van het program van prof. Romme uitvalt. Waarbij tenslotte een zo goed mogelijke onderlinge samenwerking tussen prot. chr. partijen bestaan, want het uitgerekend op dit ogenblik gescheiden optrekkenkan niet! Prof. dr. J. J. de Jong. o West-Europa en Noord-Amerika zijn woensdag voor het eerst verbon den door een telefoonkabel, waardoor het mogelijk is geworden 36 gesprek ken tegelijk te voeren, ongeacht de weersomstandigheden. Het Ameri kaanse einde van de kabel bevindt zich te Clarenville, in New Found- land. BAGDAD, 15 augustus. Reuter. Juist op het moment, dat de deelnemers aan de Suezconferentie te Londen arriveren, is er een lichtpuntje. Egypte heeft nl. Irak verzocht als bemiddelaar op te treden in het geschil met Engeland over het Suezkanaal. Gezien de vriendschappelijke betrekkingen van Irak met Egypte, zowel als met Engeland, is er een goede kans dat de bemiddeling zal slagen, meent men in Bagdad. In diplomatieke kringen te Bagdad is men van mening, dat de eventuele bemiddeling van Irak tussen Egypte en Groot-Brittannië niet op zichzelf staat, doch deel uitmaakt van de verzoeningspogin gen, die door verschillende landen van de Arabische Liga worden ondernomen bij de landen, waarmee zij vriendschapsbanden onder houden. Dit verzoek tot bemiddeling is ge daan door de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Fawzi, aan zes van de acht Arabische landen die maandag j.l. deelnamen aan de vergadering van de politieke commissie van de Arabi sche Liga. PRESTIGE Volgens welingelichte gron is Groot- Brittannië woensdag door bemidde ling van Irak op de hoogte gesteld van het Egyptische standpunt. Fawzi zou er namens Egypte op aan heb ben gedrongen een oplossing te zoe ken, waardoor zowel het prestige van Egypte als de vrije vaart door het kanaal gehandhaafd blijven. Men zou de instelling van een inter nationale beheersraad Kunnen overwe gen om de vrije doorvaart, zowel in vredes- ren. als in oorlogstijd, te verzeke- Eden zal conferentie openen LONDEN, 16 aug. Reuter. Pre mier Eden zal vandaag officieel de conferentie over 't Suezkanaal, waar aan vertegenwoordigers van 22 landen zullen deelnemen, openen. Men ver wacht niet, dat hü in bijzonderheden van het vraagstuk zal treden. De openingsplechtigheid zal een be sloten karakter dragen. o ONZEKERHEID Vlak voor het ter perse gaan van onze editie meldt Reuter, dat de Iraakse ambassadeur in Cairo ontkend zou hebben een verzoek om bemidde ling van Egypte te hebben ontvangen, De berichten zijn nogal verward. —0— K.I. voor varkens OSLO, 16 aug. NTB. Noorwegen is het eerste land waar de kunstmatige inseminatie op varkens is toegepast. In maart is men ermee begonnen en in meer dan 70 procent van de gevallen zijn er gunstige resultaten mee be haald. Dit is vandaag meegedeeld in een vergadering van de Noorse vereni ging van veeartsen. LONDEN, 15 aug. (AFP). Lan caster House, het Indrukwekkende ge* bouw bi) Hyde Park, waar de confe rentie over het Suezkanaal wordt ge houden, is onder speciale politiebe scherming geplaatst. Ook de 22 minis ters van buitenlandse zaken, die van donderdag af hier vergaderen, zullen een doorlatingsbewjjs moeten tonen om door de monumentale ingang naar bin nen te kannen gaan. Verder zullen er op „strategische" punten in het gebouw controleposten zijn. In de vergaderzaal met het blauwe tapijt, dat Winston Churchill de Ko- w - t ningin bij haar kroning ten geschenke heeft gegeven, zullen geen lege zetels staan voor de twee landen, die de uit nodiging hebben afgewezen: Egypte en Griekenland. De conferentietafel la hoefijzervormig en met een grijs kleed bedekt. Hij biedt plaats aan 52 afgevaardigden, maar achter die „eerste rang" zfln nog enkele rijen stoelen geplatst voor de raadgevers, zodat er ln totaal 218 per sonen kunnen zetelen. 0 ST. MAARTENSDIJK, 15 aug. De landbouwersknecht A. O. raak-te vanmorgen op het veld van de land bouwer L. Mol op onverklaarbare wij ze tussen een graanmachine (combi ne). Zijn kleren werden van het lijf gescheurd, maar zelf kwam hij er wonder boven wonder zonder noe menswaardige verwondingen af. Met slechts enkele ontvellingen en een bloeduitstorting aan een zijner benen werd hij naar huis gebracht, waar dr. Smit eerste hulp verleende. De slachtoffers bij het ongeluk te Ulm ULM, 15 aug. De namen van de gisteren in een Nederlandse autobus te Ulm verongelukte zeven toeristen zijn: de heer en mevrouw Megens uit Dord recht, resp. 51 en 50 j., (hun drie kin deren die ook in de bus zaten bleven ongedeerd), P. in 't Veld te Dubbel dam (24). diens verloofde mej. Van Dalen (22), mej. Van der Heiden, Dub beldam (22), (haar verloofde werd aan het hoofd gewond), mej. A. van Eyk, Rotterdam (70) en B. van Attema, Den Haag. Prinses Ann, de lieveling van het Engelse volk, is kleuter af. Want ze vierde woensdag haar zesde verjaar dag. Op deze officiële foto draagt de kleine Ann een jurkje van witte Engelse broderie met daarop een «oL lier van parels, bijeengehouden door een platina kettinkje. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, donderdagmorgen. Gisteravond is de informateur Prof. Lieftinck door H.M. de Koningin op het Huis Ten Bosch ont vangen. Officieel werd medegedeeld, dat hij een rapport heeft uit gebracht over zijn bevindingen t.a.v. de brede basis. Na dit onder houd heeft de Koningin de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de heren Jonkman en Kortenhorst ontvangen en de vice- president van de Raad van State. Vandaag zullen verschillende frac tievoorzitters worden ontvangen. De officiële mededeling kan be tekenen, dat de opdracht van oud-minister Lieftinck is geëindigd. Deze formulering, nl. dat de infor- gelijkheid van een extra-parlementair mateur rapport heeft uitgebracht over zijn bevindingen trekt overigens de aandacht omdat de heer Lieftinck de opdracht heeft gekregen de mogelijk heden te onderzoeken tot een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van net parlement te genieten. De heer Lieftinck kan mogelijkheden onder zoeken. In die mogelijkheden was de brede basis. Het is de vraag of het voor de heer Lieftinck zin heeft zijn poging voort te zetten, nu de kloof tussen de KVP en de PvdA over de bezitsvorming on overbrugbaar is gebleken. Hij zou dan een totaal andere richting in moeten slaan, zoals het bestuderen van de mo- CAIRO, 15 aug. Reuter. Nas sers voornaamste politieke advi seur, de luitenant-kolonel van de luchtmacht Ali Sabri, is woensdag- Deze foto toont het Interieur van de z.g. „lange galerij" van het Lancaster House ln Londen waarin vandaag ver tegenwoordigers van 22 landen de in ternationale conferentie over de status van het door Egypte genationaliseerde Suez-kanaal zullen beginnen. avond per vliegtuig naar Londen vertrokken. Voor zijn vertrek antwoordde Sa bri op vragen van verslaggevers: „Het spijt mij, ik kan u niets zeggen over het doel van mijn reis. Het is wel duidelijk dat ik naar Londen ga in verband met de conferentie over het Suezkanaal". Op de vraag of hij soms majoor Sa lem ging „muilkorven" ,naar aanlei ding van diens uitlatingen over het op blazen van het kanaal, zei Sabri: „Ma joor Salem kan zeggen wat hij wil. Hij vertegenwoordigt slechts zijn krant, „Al Sjaab". WASSENAAR, 15 aug. Morgen wordt een nieuw apparaat om de ver keersveiligheid te verhogen in gebruik genomen. De gemeente Wassenaar heeft er de primeur voor Nederland van. Een politiewagen zal van morgen af, voornamelijk op de drukste weg van Nederland, de rijksweg Amster dam-Den Haag, rijden, uitgerust met een traffipax. En met deze traffipax zullen verkeersovertredingen, begaan bij dag of nacht, worden gefotogra feerd. De foto's zullen de identiteit van de overtreder onthullen, omdat het autonummer duidelijk te lezen is. In de politie-auto zijn twee camera's I kers blijken geen hinder te ondervin- ingebouwd, een met een normaal ob- den van het blitzlicht. Bij proeven is jectief waarvan de foto's een overzicht gebleken dat men de Indruk krijgt: het van de verkeerssituatie zullen geven weerlicht. Op het rechtervoorspatbord en een camera met een telelens, die1 van de autot zit een tachometer, een onderdeel van de situatie weer geeft. Op de foto's van de camera met telelens zijn de nummers der motor rijtuigen nog duidelijk te lezen als het gefotografeerde voertuig zich op een afstand van veertig tot vijftig meter bevindt. BLITZ LAMP Op het dak van de politie-auto is een bütz-lamp gemonteerd, die gevoed wordt door een achter in de auto ge plaatst aggregaat. ..u Da weggebrui- MET SUCCES Deze tachometer bestaat uit een in Duitsland geijkte kilometerteller, die de snelheid van de politiewagen aan geeft en een zeer nauwkeurige klok. Voorts wijst hij de datum aan. Deze tachometer wordt door de camera met normaal objectief meegefotografeerd, zodat men later kan zien op welke dag en op welk tijdstip en bij welke snelheid de foto is gemaakt. Dc traffipax ia «en apparaat van Duitse makelij en wordt reeds met succes gebruikt door de Landespolizei in Dusseldorp. Het ligt in de bedoeling dat enige politiemannen uit Wassenaar een speciale opleiding voor de bedie ning van het apparaat zullen krijgen op een politieschool in Essen (Duits land). Deze opleiding duurt vijftien dagen. OEI De Wassenaarse politie heeft reeds enige proefritten ondernomen. Bij de eerste proefrit met het eerste traffi- pax-apparaat in ons land maakte zij enige foto's van verkeersovertreders. Eén van hen bleek later de importeur van het instrument te zijn...» kabinet of een kabinet waaraan dê KVP of PvdA niet meedoet. Het kan mogelijk zijn, dat H.M. de Koningin zich eerst wil oriënteren over deze mogelijkheden (vandaar da consulaties) en dat zij aan de hand van de adviezen een beslissing zal nemen of het wenselijk is, dat de heer Lief tinck al dan niet zijn pogingen voort zet. MARCINELLE, 15 aug. (Rtr.-Belga) In diverse mijnen ln de omstreken van Charleroi en Mons zijn proteststakin gen uitgebroken. De stakers dringen er op aan dat zo spoedig mogelijk spe ciale veiligheidsploegen worden sa mengesteld uit Belgische en Italiaan se deskundigen. Het bureau van de Belgische socia listische partij heeft woensdag in Char leroi een motie aangenomen waarin wordt verlangd dat het parlement in buitengewone zitting zal worden bij eengeroepen zodra de regering in staat zal zijn het parlement en de openbare mening voor te lichten. CHARLEROI, 15 aug. (AFP) De reddingsploegen, die in de mijn van Marcinelle aan het werk zijn, hebben de afgelopen nacht de stoffelijke res ten van zeventien slacli 'fers van de ramp geborgen. De lijken zijn overge bracht naar de plaatselijke school, waar een lokaal als „chapelle ardente" is ingericht. Van de 74 stoffelijke overschotten, die in afwachting van de teraardebe stelling hierheen zijn gebracht, heeft men er veertig kunnen identificeren. Intussen wordt het reddingswerk voortgezet. Enerzijds poogt men de brand in de mijn te blussen, terwijl anderzijds op de galerij op 907 meter diepte maatregelen worden genomen om verdere instortingen te voorko men. DE BÏLTZEGT: Zwaar bewolkt met in het zuiden van het land plaatselijke regen, in het noorden bijna overal. Matige tot krachtige wind voornamelijk tussen west en zuid-west. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1