RIEGERSBURG, eens verdedigingslinie van machtige schakel in de Avondland 'Geef mij een nieuw kostuum' Terwaarloos ze niet dia Rheumatische Pijnen. ©e ïladia Land aan de grens (II) Zwemfeest bij kunstlicht te Middelburg Baronie en Zeehond kampioen BLOEMENCORSO IN DEN HAAG Kort begrip van Oostenrijkse historie in steen en hout Nederlandse in Frankrijk verongelukt Chr. Sportunie ontving Duitse C.J.M.V.-ers Dinsdag 14 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Ingezonden Mededeü- dv.) Anders kunt O straks niet meer op of neer... Begin morgen die bloedzuiverende Xruschen-kuur, om zelf te ondervin den - - en al spoedig! hoeveel beter ge U voelt, naar lichaam en geest. Want ook Uw stemming heeft van Rheumatische Pijnen zo te lijden. Eigenlijk vergallen die pijnen Uw hele lc en, balemmeren U in Uw doen en laten. En dat terwijl hulp voor 't grij pen ligt. Neem toch Kruschen. De kleine dagelijkse dosis doet wonderen. Op Uw hele gestel. Evenwicht op katoenmarkt WASHINGTON, 13 ang. (AFP). Naar het zich laat aanzien, zal wat betreft vraag en aanbod van ruwe ka toen in de wereld, In het nieuwe sei zoen de vraag voldoende zijn om de door andere exportlanden dan de Ver enigde Staten aangeboden hoeveelheden katoen op te nemen, en deze landen in staat te stellen hun export van ruwe katoen aanzienlijk te vergroten, zo wordt in een rapport van de Internatio nale katoenadvlesraad medegedeeld. Dit wettigt de veranderstelling, dat er eeen redelijke prijsstabiliteit zal be staan, mits de exporteurs bulten de Verenigde Staten hun prijzen niet al te zeer zullen verlagen, of hun katoen al te sn:l op de wereldmarkt willen bren gen, en de Verenigde Staten hun prij zen op het tegenwoordige niveau hand haven, aldus het rapport. Een woordvoerder van de bondsrege ring heeft meegedeeld, dat transport en administratieve eenheden van het Britse Rijnleger West-Duitsland zullen verlaten ter aanvulling van de strategi sche reserves in Engeland. De Riegersburg, die alle aanvallen weerstond. Voor hij dit eigenlijke kas teel bereikt, passeert de bezoeker aan de hellende zijde van de rotswand ze ven poorten en versterkingen. &Aenql arU WOENSDAG 15 AUGUSTUS 1956. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boekbespr. 10.05 Mor genwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.40 V. 5. jeugd. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuin- b.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellings agenda. 13.18 Orgel en klein koor. 13.45 De wereld werd ontdekt, lezing. 14.00 Gram. 15.00 V. d. jeugd. 16.15 V. d. zieken. 16.45 Gram. 17.35 Pianospel. 17.50 Rege- ringsuitz.: Rijksdelen overzee: A. Pengel: Bloemen en planten in Suriname. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Politiekapel. 19.10 In vlees zit een goeje boterham, klankb. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Gram. v. d. sold. 20.45 Eduard en Caroline, hoorsp. 22.35 Gram. 22.50 Medische kron. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Soc.nws. in Es peranto. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.25 V. d. vrouw. 10.05 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.15 Nederlanders, vrachtvaarders van Europa, klankb. 12.00 Lichte muz. 12.20 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.35 Vocaal ens. 12.55 Gram. en act. 13.00 Nws. 13.15 Mil. kapel. 13.45 Radio Philh.ork. en solist. 14.30 Gram. 15.40 Interscholair jeugdtournooi. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Orgelspel. 18.15 Meisjeskoor. 18.35 Gram. 18.45 Spectrum van het Chr. organisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nws. en weer ber. 19.10 Blokfluit en clavecimbel. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radio- krant. 20.20 Koorzang. 22.10 Wonderlijke wetenswaardigheden. 22.25 Bariton en pi ano. 22.45 Avondoverdenking. 23.0 Nws. 23.1524.00 Metropole ork. TELEVISIEPROGRAMMA KRO: 17.00—17.30 V. d. kind. BRUSSEL (324 m.) 12.05 Gram. 12.10 Clavecimbelrecital. 12.30 Weerber. en me- ded. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Die Fledermaus, operette. 16.00 Gram. 16.30 Koorzang. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 17.35 Gram. 18.30 Godsd-half- uur. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorsp. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Muziekfesti val v. d. Sainte-Chapelle te Parijs. 23.00 Nws. 23.05 Gram. 23.5024.00 Idem. Volgens eeen communiqué van het Zuid-Koreaanse ministerie van volksge zondheid heeft een cliolera-epldemie ln de omgeving van Koemsong al 600 slachtoffers gerrfaakt. Ingezonden Mededeling (Adv.) In het dal van de Raab, niet ver van Feldbaeh, troont op een machtig stuk bazalt, dat aan drie zijden tot een hoogte van 482 meter steil uit de vlakte oprijst, de Riegersburg. „De sterkste burcht der Christenheid" noemden de Turken deze ge weldige vesting. En zijn konden het weten, want ze hadden meermalen tevergeefs gepoogd deze sterkte stormenderhand te veroveren. Stiermar ken en het aangrenzende Burgenland vormen van oude tijden af een grensgebied tussen Oost en West. Een keten van kastelen vormde hier een wal tegen de Magyaarse, Turkse en Slavische hor den, die steeds weer moordend en brandend poog den door te dringen naar het hart van het Avond land. Talloze malen zag de weerloze boerenbevol king haar hoeven plat branden en haar vee weg voeren, terwijl de gezinnen ternauwernood het vege lijf konden redden binnen de zware muren van één der grensvestingen. Oostenrijk" was van ouds een „land aan de grens" en Stiermarken moest altijd weer het spit afbijten. Daarom kan men hier in en rondom de Riegersburg de gehele historie van dit land in korte trekken weerspiegeld vinden. Ook in Stiermarken bloeide na het rampjaar 1683 de bouwkunst op en vierde de Oostenrijkse barokstijl zijn triomfen. Dit is de beroemde biblio theek van het Stift Vorau. Het grote klooster van de koorheren werd in de 12e eeuw gesticht, doch telkens weer door oorlogshandelingen en brand R.Z. won deze „demonstratie"-wedstrljd met 53. Alle athletieknummers werden over winningen voor de Duitse C.J.M.V.-ers. Hetgeen ook niet te verwonderen is, als men bedenkt dat het veel moeite kostte om tussen de talrijke deelnemers ook maar enkele Nederlanders te ontdekken. Vrijdagmorgen maakten de Duitse gas ten een tochtje door de Rotterdamse ha vens. De tweede sportieve ontmoeting zette 's middags iets beter in dan de dag daarvoor, hij begon n.l. maar drie kwar tier te laat. Deze dag bracht dan eindelijk ook een Hollandse overwinning: de vol leybalwedstrijd Nederland-Dultsland ein digde in een welverdiende 3—1 zege voor de Hollanders. Na afloop van de sportieve festiviteiten brachten overwinnaars en geslagene» broederlijk een gezellige avond door itt het wijkgebouw van de Vreeswijkkerk. MIDDELBURG, 13 augustus. Zoalp bekend zullen bij wijze van proef acht lichtmasten worden geplaatst in het zwembad te Middelburg. Om na te gaaft of deze verlichting voldoet organiseer! Luctor op vrijdag 31 augustus een zwem feest, dat om zeven uur begint met een mars door de stad van het pijpercorps „Juliana", dat vergezeld zal worden door de „Rattenvanger van Hameln". Om half acht begint het programma in het zwem bad met „bordje happen" voor meisjes en jongens van zeven tot en met tien jaar en „eierlepelzwemmen" voor jongens en meisjes van tien tot en met twaalf jaar. Hierna volgen enkele komische zwem- nummers door Louis Brugghe en Charles Bouwens, waarna de onderlinge kampi oenschappen van Luctor worden gehou den op de nummers 100 meter rugslag, 100 meter schoolslag en 100 meter boret- crawl, alle voor dames en heren. Hierna volgt nog lampionzwemmen voor meisjes van twaalf en dertien jaar en sprietlopen voor jongens van 14 en lo jaar. Na een waterpolowedstrijd tussen Luctor en SZV wordt dit zwemfeest be sloten met een vuurwerk. De deelname aan de nummers voor kinderen in dit programma staat uitslui tend open voor niet-leden van Luctor. Waterpolo GOES, 13 augustus. In de derde klas se M van de landelijke waterpolocompe- titie werd de laatste wedstrijd gespeeld tussen Krabben en Baronie. De club uit Breda zag geen kans om het ene voor het kampioenschap benodigde puntje te be halen, want de Bergenaren wonnen met 32. Hierdoor was een beslissingswed strijd noodzakelijk, die werd gespeeld ln het zwembad „Hoeve". Nu toonde Baro nie zich duidelijk de sterkste en werd door een 42 overwinning kampioen. Bij de heren in de Kring Zeeland werd Zeehond uit Vlissingen ongesla gen en zonder een enkel veriiespuntje kampioen door een 04 overwinning op Bruinvis 2. Scheldestroom en SZV I deelden eerlijk (11), waardoor de stand als volgt is: Zeehond Scheldestroom SZV 2 Bruinvis 2 Bij de dames in de Kring Zeeland zag SZV geen kans om de beslissende wed strijd tegen Luctor ln een overwinning om te zetten. Beide ploegen scoorden eenmaal, zodat de beslissing nog even op zich laat wachten. De stand is nu: SZV 5 3 2 0 8 18—3 Luctor 5 2 2 1 6 11—5 Zeehond 8 1 0 2 2 47 SZV 2 8 0 0 3 0 0—23 Molentour te Lewedorp is definitief afgelast GOES, 11 aug. De wielerwedstrijd voor amateurs en onafhankelijken, welke te Lewedorp onder de naam „Molentour" op zaterdag 4 augustus zou worden ver reden, doch in verband met de heersen de kinderverlamming werd uitgesteld tot zaterdag 1 september, is thans definitief afgelast. Men is nu voornemens, deze wedstrijd op of omstreeks Pasen 1957 te organiseren. „Theo Middelkamp" uit Goes heeft toegezegd, een van de ritten voor de club kampioenschappen 1957 nog voor Pasen in Lewedorp te houden. Zaterdag werd in Den Haag een bloemencorso gehouden ter ere van de Haagse bloeinenkoningin. Op de foto ziet men de fraai ver sierde wagen „Licht en Schaduw" op het moment dat de stoet over de Kneuterdijk trekt. Toen de eerste Habsburger aan het bewind kwam ln Stiermarken, stond op de bazaltrots bjj Feldbaeh al de Riegers burg. Een reeks van vertrouwde en krijgshaftige graven voerde namens de keizer het bewind ln de grensstreek. Talrijke aanvallen van de Mayaren wer den afgeslagen en de Stelermark bleef behouden. Maar de boerenbevolking werd gedecimeerd en telkens opnieuw gingen de hoeven in dit gebied ln vlam men op. In 1480 werd zelfs een derde van de bevolking ln de omgeving van de burcht uitgemoord. Toen kondigde zich echter reeds een groter gevaar aan. In 1453 hadden de Turken Constantinopel veroverd en het oost-Romeinse rijk te gronde gericnt. Opnieuw drongen de mohammedaanse horden onder de blauwe vlag met de halve maan nu het christelijke avond land binnen. In 1521 veroverden de Tur ken Belgrado en acht jaar later sloe gen zij het beleg voor Wenen. Zij wer den afgeslagen, maar de schermutselin gen ln het grensgebied bleven voortdu ren. De beslissende strijd liet nog meer dan een eeuw lang op zich wachten. Als omstreeks 1660 de Turkse vloed golf weer langzaam komt opzetten, re geert op de Riegersburg een vrouw, Katharina Elizabeth van Gallen. Zij staat niet al te best bekend bfl haar onderhorigen, die haar de bijnaam „slimme Llesje" gaven. Maar ze ziet het gevaar en ze verstaat haar plicht. Haar gehele, grote fortuin besteed ze aan het versterken en uitbouwen van de burcht tot een moderne en onneem bare vesting. Turk in aantocht In 1664 zag de burchtvrouwe van uit het raam in de ridderzaal de rook kolommen opstijgen in de Hongaarse vlakte aan de overzijde van de grens. De Turk was in aantocht. Ook de be volking in de omgeving had deze alarmerende tekens gezien en aan de onderste burchtpoort verdrong zleh de Riegersburg van de Hongaarse grens en van de vlakte, waaruit zo vaak in de loop der eeuwen het gevaar uit het Oosten kwam aan- golven. Stiermarken is weer als vanouds „het land aan de grens". Men kan dat horen in de gesprek ken op straat en in de gezellige koffiehuizen. De verhouding tus sen Oost en West beroert deze van nature zorgeloze mensen wel heel direkt. Elk alarmerend bericht over een verscherping van de verhoudingen doet hen opschrikken, zoals de rookzuilen in de Hongaarse vlakte dat hun voorouders deden. Want zij weten, dat tegen het gevaar dat thans uit het Oosten dreigt zelfs de machtige eeuwenoude muren van hun burchten geen schuil plaats meer kunnen bieden. o CHAUMONT, 13 aug. (AFP). De 27-jarige J. J. M. v. Koppen uit Delft is te Frankrijk in het ziekenhuis te Saint- Michel overleden aan de gevolgen van een scooter-ongeval dat nabij Saint- Michel is gebeurd. Zij werd met een schedelbasis-fractuur in het ziekenhuis opgenomen. Haar begeleider op een vakantiereis per scooter, de heer Van der Klugt, werd licht gewond. Hoe het ongeval zleh heeft toegedragen, is nog niet bekend. Mej. van K. is in novem ber gekozen als lid van de gemeente raad te Delft. Steenkolenmijnen in Limburg schenken miljoen francs HEERLEN, 13 aug. De gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg heb ben een bedrag van een miljoen Belgi sche francs ter beschikking gesteld van het provinciale comité te Charleroi ten behoeve van de slachtoffers van de mijnramp te Mareinelle en hun nagela ten betrekkingen. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM, 13 augustus. Van donderdag tot en met zaterdag was de Ned. Chr. Sportunie de gastvrouwe van 125 Duitse C.J.M.V.-ers uit de omgeving van Dortmund. Helaas kan niet gezegd worden, dat zij zich feilloos van haar taak heeft gekweten: aan de organisatie ont brak zo hier en daar nog wel iets. Geluk kig was dit echter geen beletsel om de „Bruderschaft" te verstevigen. De eerste ontmoeting tussen de Duit sers en de Nederlanders vond donderdag op de velden van Varkenoord te Rotter dam plaats, waar enkele wedstrijden werden gespeeld. Helaas konden wij bij de begroeting weinig prominente figuren uit de christelijke sportwereld en in het bij zonder uit de N.C.S.U. ontdekken. Later bleek, dat deze heren allen jammer ge noeg juist in déze, voor de N.C.S.U. toch belangrijke week, vakantie hadden geno men. Maar gelukkig' was de heer P. Tae- kema, voorzitter van de Ned. Chr. Wan delsportbond (tevens voorzitter van de organisatie-commissie) er om zij het meer dan vijf kwartier te laat met en kele welgekozen bewoordingen de gasten welkom te heten (en om daarna weer met haastige spoed te verdwijnen). De „vertraging" had tot gevolg, dat ver schillende wedstrijden tegelijkertijd moes ten worden gespeeld, zoals verspringen, speerwerpen en discuswerpen. Dit was niet zo leuk voor de twee korfbalteams, P.K.C. uit Papendrecht en Rotterdam- Zuid, die ter ere van de Duitse gasten een demonstratiewedstrijd speelden. In Duitsland kent men n.l. het korfbalspel nog niet. Wij wagen het te betwijfelen, of de Duitse jongens veel van deze wed strijd hebben opgestoken. Niet omdat er niet goed werd gespeeld, maar omdat er praktisch geen tijd en gelegenheid was om de wedstrijd langs het lijntje grondig te volgen. De korfballers trokken zich echter weinig van de minieme belang stelling aan en speelden rustig verder. Verjaardagswens van honderdjarige Hagenaar 's-GRAVENHAGE, 13 aug. - Opa Boidin, een van de honderd jarigen in Den Haag, heeft aan de gemeenteraad een brief ge schreven. Hij schrijft dat hij hon derd jaar Is en de dertigste aug. jarig is. „Ik heb een blad gekre gen", zo zegt hij verder in de brief, „dat we zelf onze kleren moeten kopen. Daar heb ik geen geld voor en nu wil ik vriende lijk vragen of ik voor mijn ver jaardag niet een fantasiepakje zou mogen krijgen; dat zou mij tot grote vreugde zijn". De honderdjarige, die in het rusthuis Bosch en Duin in Sche- veningen woont, vertelt nog: „Ik heb een mooie brief ontvangen van Hare Hoogheid de Koningin en dank van de Prinses Wilhel- mina. Ik schreef aan Hare Hoog heid Wilhelmina: Ik ben één dag vroeger jarig als uwe Hoog heid maar wil U mij dit niet ten kwade dulden want de mensen zeggen de ouderdom gaat voor. Daar heb ik een vriendelijk ant woord op gekregen". Tenslotte verklaart Opa Boidin dat hij de krant nog zonder bril leest, nog zeer goede benen en een goed verstand heeft. Dan te kent hij „met hoogachting, uw onderdaan P. A. Boidin". In de slag op de Kahlenberg werd het Turkse leger vernietigend versla gen en op de vlucht gedreven. Hiermee was aan de Turkse bedreiging voor goed een eind gekomen. Eindelijk rust Geen wonder, dat deze overwinning werd gevolgd door een periode van ex pansie en levensblijheid zonder weerga. Een zware last was gevallen van de rug der Oostenrijkers, die van nature alles behalve zwaartillend zijn. Een tijdperk van rust en voorspoed brak aan. De boer kon rustig voortploegen en in We nen begon onder de „barokkeizers" Leo pold I, Jozef I en Karei VI een koorts achtige bouwactiviteit in de nieuwe stijl die evenzeer bij de sfeer van deze overmoedige tfld als bij het Oostenrijk se volkskarakter paste. ruggeroepen, was het met de rust ge daan. Steeds weer werden de Ger maanse nederzettingen, die zich hier vestigden onder het regiem van Ka- rel de Grote, door de Mayaren ver dreven. Tot Keizer Otto I in 955 ln de slag op het Lecbfeld deze Hon gaarse horden versloeg en de Oost mark als verdedigingslinie van het westen herstelde. De graven van Steyr, die Stiermar ken zijn naam gaven, regeerden lange tijd over dit roerige grensgebied, dat tenslotte toeviel aan Rudolf I, de eer ste Habsburger, die alle Oostenrijkse landen tot zijn familiebezit wist te ma ken. Een wonderlijke familie, die Habs- burgers. Afkomstig uit een klein, gra felijk gebied in Zwitserland, wisten ze zich vla hun later verworven Oosten rijkse bezittingen tot de belangrijkste Duitse vorstenfamilie te maken, aan wie generaties lang de Duitse keizers kroon toeviel. De Habsburgers muntten vooral uit in het trouwen met de juiste erfdoch ters, waardoor hun macht en grondge bied zich enorm uitbreidden zonder veldslagen of bloedvergieten. Bella gerant alii, tu felix Austria nube", zo luidt in dit verband het oude spreekwoord. „Laat anderen oorlog voe ren, trouw gij maar, gelukkig Oosten rijk". Dit grote, maar verbrokkelde en Innerlijk zwakke Habsburgse gebied met Oostenrijk als centrum, had nu meer dan ooit een sterke verdedlglngs- wal naar het oosten nodig. Weldra breidden de grenzen van Oostenrijk zich nu uit tot de Karpa- then en de Riegersburg verloor met de andere kastelen zjjn rol als grens vesting. Pas ln de Napoleontische tQd werd de positie van het topzware rijk der Habsburgers weer ernstig be dreigd, maar dank zij het handige staatsmanschap van Von Metternlch overleefde het wankele bouwsel zelfs deze zware tijden. Het duurde tot 1918 voor het rijk der Habsburgers voorgoed ineenstortte en de Riegersburg weer kwam te staan aan de grens van het „romp-Oosten- iflk", dat na de vrede van St. Germain overbleef van de trotse Donau-monar- chle. Wraak Toen de nieuwe republiek met in stemming van een groot deel der be volking opnieuw deel was geworden van een grootduits „Reich" en mede verantwoordelijk werd voor de wanda den van de Führer, kwam de wraak. In april 1945 zagen de grauwe muren van Riegersburg opnieuw Slavische hor den uit het oosten naderen. Maar de Russen hielden geen halt voor de zeven poorten van de burcht en evenmin voor de poorten van Wenen. Tien jaar lang keek men weer vanuit de grote ridder zaal uit over een bezet stuk Oostenrijk, want Burgenland behoorde tot de Rus sische zöne. Nu is de grens iets verlegd, want Oostenrijk is weer vrij. Maar toch scheiden slechts luttele kilometers De halve maan Het brok bazalt, waarop de burcht ligt, werd ln voorhistorische tijden als een gloeiende prop uit de aardkorst I naar boven gedrukt. Al ln het stenen tijdperk gebruikten menselijke wezens deze rots als een vluchtheuvel. Toen de Romeinse legioenen er voorbij mar cheerden op weg naar de Donau, waar een reeks castella de noordgrens van het rijks vormde, troffen ze er een Kel tische nederzetting aan. Deze Kelten aanvaardden dankbaar de pax Romana, de Romeinse vrede, die de erfvijand in het oosten in toom hield. Maar toen het Romeinse rijk af brokkelde en de legioenen werden te- een grote menigte, die smeekte om binnengelaten te worden. Honderden landlieden vonden een on derkomen In de geweldige vesting en luisterden daar met angst en beving naar het dreunen van de kanonnen in de naaste omgezing. Op slechts 16 km afstand van de burcht woedde de slag bfl Mogersdorff, waarin de graaf de Montecuccoli de Turken versloeg en te rugdreef over de grens. Maar de defi nitieve beslissing viel pas in 1683, toen Wenen voor de laatste maal door de Turken belegerd werd. Evenals bijna 1000 jaar vroeger, toen de vlag met de halve maan al diep In Frankrijk wap perde, hing het lot van het Avondland nu aan een zijden draad. Maar tegen veler verwachting in viel Wenen de Turken niet ln handen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4