Uit de opgewonden menigte trad een Vlaming naar rouwenden voren 3. Slachtoffers van Belgische mijn ramp ten grave gedrag en Wal Belgische bladen schrijven over de mijnramp Koude Amsterdamse douche voor (eestende Haarlemmer I Opzichter kon (na de schare weer mijnbezoek) kalmeren Duitse kerkdag gesloten Nieuw geestelijk blad in de Verenigde Staten PUZZLE Dinsdag 14 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Zes dagen en nachten wachten zij al Nederlander in Belgische mijn Militairen acht uur slaap per dag Vrouw verijdelde autodiefstal Brits schip tot zinken gebracht Richt zich speciaal tot wetenschappelijke wereld Nederlandse medewerkers Schat in canape DE REDDERS VAN MARCINELLE Ontploffing bij Cairo Truman voor Harriman VANDAAG EENS 's-GRAVENHAGE, 13 aug. Bij de ramp in Marcinelle is, naar thans blijkt, ook een Nederlander betrokken, de 40- Jarige heer 3. Stroom, gehuwd, vader van drie kinderen en wonende.te Heer len. Hjj is reeds drie jaar, thans als be drijfsleider, werkzaam bij een onderne ming te Luik, die de schachtbouw voor de m(jn uitvoert. Ten ttlde van het uitbreken van de brand was hfl met drie man werkzaam in de verdieping 1035. Deze drie man zijn met de laatste lift nog naar boven gekomen, maar de heer Stroom weiger de mee te gaan, omdat hij eerst nog contact wilde opnemen met de ploegen beneden. In verband met kinderverlamming s-GRAVENHAGE, 13 aug. De geneeskundige inspectie der Koninklijke Landmacht heeft in een rondschrijven aan de commandanten der legeronder delen meegedeeld, dat het gezien de in ons land voorkomende gevallen van kinderverlamming, van belang is, dat da troep een goede nachtrust krijgt van tenminste acht uur. Opvolging van dit advies zou inhouden, dat in beginsel geen avondpermissie wordt gegeven. (vervolg van pag. 1) MARCINELLE, 13 aug. Reuter. Toen omstreeks 17.30 uur de voor de mijn verzamelde menigte opnieuw onrustig werd, ging de directeur-generaal van het mijnwezen, Van den Heuvel naar het in gangshek. Uit de menigte kwam een man naar voren, die zei: „Zo, daar zijt gij, Van den Heuvel. Wij zijn niet uw beste vrienden. Er worden vrijwilligers geweigerd en wij zijn vrijwilligers. Wij zijn bereid in de mijn af te dalen." De heer Van den Heuvel liet het hek openen. De man ging de binnenplaats op, zeggende: „Gij zijt een man van de theorie. Ik ben een man van de praktijk, een opzichter". Deze opzichter, een Vlaming, werd daarop naar de mijnschacht geleid, waar hjj met de ingenieurs en de red ders kon spreken. Hij mocht hun alle vragen stellen en kreeg daarop ook antwoord. Toen keerde hij naar het hek terug en richtte zich door middel van de luidspreker van een jeep der rijkswacht tot de menigte. „Beste kameraden", zo verklaarde hij, „ik heb thans de verzekering dat men al de noodzakelijke reddingswer ken heeft verricht". Hij bevestigde dat er op de verdieping van 835 meter lijken waren, „maar", zo voegde hij eraan toe, men moet op deze verdie ping voorzichtig te werk gaan met het bergen van de doden, want er is mijn- gas. Er moeten geen nieuwe doden ge voegd worden bij degene die er reeds zijn". Hierna ging de opzichter door het hek en voegde zich bij de menigte, naar het altaar en vingen de plech tigheden aan met de medewerking van een mijnwerkerskoor. De tekst van de gebed enwerd vertaald in het Frans en het Italiaans. Hierna hield de bisschop van Namen een toespraak. Vervolgens werd de lijkstoet ge vormd. Vooraf gegaan door de mu ziekkapel van de binnenlandse strijd krachten en een detachement van het 2de regiment jagers volgden de mijn werkers in werkpak, de raad van be heer van de mijn, het mijnkorps en de gemeenteraad van Marcinelle. De kisten werden gedragen en om ringd door mijnwerkers in werkpak. Daarachter volgden de familieleden, de adjudant van Koning Boudewijn, de ministers en talrijke andere auto riteiten. Acht doden bij auto-ongeluk in Tunesië TUNIS, 13 aug. (Reuter). B(j een ernstig auto-ongeluk nabij Kef ln Tu nesië zkn acht mohammedaanen om het leven gekomen en 27 gewond. De slachtoffers zaten ln een aanhangwa gen, die van de trekker losraakte en in een ravijn stortte. Ingezonden Mededeling (Adv.) MARCINELLE, 13 augustus (Belga). Onder grote belangstelling uit binnen- en buitenland zijn maandag de stoffelijke resten van zes van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle ter aarde besteld. Een aanzienlijke stroom mensen was naar het gemeenteplein getrok ken, waar de kisten in de openlucht waren opgebaard. Met auto's werden talrijke kransen aangevoerd. Andere bloemstukken werden gebracht door schoolkinderen, die later in de begrafenisstoet mee liepen. Overal hingen de vlaggen halfstok en waren de luiken neer gelaten. Koning Boudewijn was bij de be grafenis vertegenwoordigd door zijn adjudant. Voorts waren verscheidene ministers aanwezig. Premier Van Acker getuigde van de diepe verslagenheid over de ramp. „Woorden zijn machteloos om de eindeloze smart te vertolken, welke ons bij deze zo tragische toestanden aangrijpt. Hoe zou men de angst van de bevolking, de spanning van de tussen hoop en wanhoop levende be proefde gezinnen kunnen beschrijven? Eerbiedig buigen wij voor het offer van de Belgische en buitenlandse ar beiders, die zijde aan zijde gevallen bij het vervullen van hun zware mijn- werkerstaak." Moed De heer Van Acker bracht bijzon dere hulde aan de Vlaamse arbeiders, die in andere gewesten van het land hun brood gaan verdienen, zeer dik wijls omdat hun eigen streek niet voldoende werkgelegenheid biedt. Er kan niet genoeg de nadruk gelegd worden op de bewonderenswaardige moed, die ze aldus aan de dag leg gen door zich afwezigheden van soms 14 uren en meer per dag te getroos ten om, ver van huis, werkgelegen heid te vinden en, helaas, voor som migen van hen, ook de dood, aldus de premier. Italiaanse verslagenheid Na de toespraak van premier Van Acker vertolkte de Italiaanse onder staatssecretaris van buitenlandse za ken, Del Bo, de diepe verslagenheid van het Italiaanse volk en de Itali aanse regering. Na deze toespraken begaf mgr Him- mer, de bisschop van Doornik, zich AMSTERDAM, 13 aug. De blijk- oaar licht slapende echtgenote van 'n Armste, damse chauffeur heeft in de afgelopen nacht weten te verhoeden, dat de buiten geparkeerde auto van haar man werd gestolen. Toen 's nachts omstreeks 3 uur iemand op straat poogde de auto te starten, werd zij wakker van het geluid. In nachtgewaad rende haar man 't huis uit en zag een onbekende achter het stuur van de 'auto zitten. Deze zet te het meteen op een lopen en de chauffeur ging hem achterna, terwijl zijn vrouw luidkeels de hulp van de politie inriep. De vluchteling rende een straat in en verdween daar in een huis, waarvan de deur niet op slot was. Buiten ging de chauffeur posten en enkele ogenblikken later arriveer den twee agenten, die in de buurt aan het surveilleren waren en door een voorbijganger waren gewaarschuwd. Zij troffen op de zolder van het per ceel de vluchteling aan. Hij was een 27-jarige demonstrateur uit Amster dam-Oost, die inmiddels bekend heeft. De man kon de auto gemakkelijk ope nen, omdat de portieren niet op slot waren. Aangezien er geen contact sleuteltje in de auto was lukte het hem niet terstond de motor aan te slaan. Krachtige Kost voor het Kind! Toeristen kregen schot van buks LUIK, 13 aug. (Belga). Een inwo ner van Wezet, die zich met een buks oefende ln het vogelschieten, heeft on gewild twee Nederlandse toeristen, die op een bank nabjj te brug te Wezet za ten te rusten, geraakt. Eén van hen, de 16-jarige J. F., werd ln de buik ge troffen en moest in het ziekenhuis te Maastricht geopereerd worden. Zijn broer, de 15-jarige W. F., werd aan de arm getroffen. Het is niet bekend, wie het schot heeft gelost. waar hem nog talrijke vragen werden gesteld. HULDE Minister Rey bracht op een pers conferentie hulde aan de bescheiden heid van de mijnopzichter en wees er nog op, dat deze bereid was met een ploeg redders in de mijn af te dalen, maar dat hij dit niet mocht doen. Alleen de mannen die geoefend zijn in het dragen van een masker gaan op het ogenblik naar beneden. FRANKFORT, 13 aug. (DPA). Meer dan een half miljoen leden van de Duitse Evangelische kerk uit Oost en West-Duitsland, alsmede duizenden Lutheranen uit Europese landen en van overzee hebben zondag de slot bijeenkomst van de Evangelische kerk dag te Frankfort-aan-de-Main bijge woond. Vice-premier Otto Nuschke van Oost-Duitsland was niettegenstaande een eerder gedane mededeling, dat hij niet zou komen als protest tegen, wat hij noemde, de verbreding van de kloof tussen Oost- en West-Duitsers als een gevolg van het congres, toch bij de sluiting aanwezig. Hij onthield zich echter van het doen van politieke uitspraken. De voorzitter van de Evangelische kerk in Hessen, Martin Niemoeller, sprak in een preek zijn spijt uit over de „wanklanken" op de conferentie. De voorzitter van de Duitse kerkdag, dr Von Thadden-Trieglaff, verklaar de, dat de conferentie heeft aange toond, hoezeer Duitsland onder de de ling lijdt. Op Cyprus NICOSIA, 13 aug. (AFP). Cypri sche verzetsleiden hebben op de rede van Cyrene een Brits jacht door mid del van een tijdbom tot zinken ge bracht. De bom was beneden de water lijn aan de kiel aangebracht. GOES, 14 augustus. Onlangs schreef Chr. W. J. Teeuwen in „De Strijdende Kerk" een artikel onder het opschrift „Kerkelijk Persprobleem". Het schenkt aandacht aan het feit, dat in de gere formeerde kringen nog steeds dezelfde vooroorlogse versplintering van de pers te zien is. Met verlangen kijkt hij dan naar het blad „De Hervormde Kerk", dat in 10 jaar ongeveer 80.000 abonnees heeft gewonnen en hij spreekt de wens uit dat de gereformeerden ook eens zover zullen zijn. The Sunday School Times (65.000), Ook in het buitenland kent men deze versplintering, vooral in de Verenigde Sta-ten. Terwijl de vrijzinnigen het zeer goed geredigeerde en alom ge lezen blad „Christian Century" heb ben, kennen de orthodoxen een groot aantal bladen, zoals Moody Monthly (oplage 85.000), Christian Life (60.000), M, ii "HESTER, 13 aug. Vler scholieren uit Manchester hebben ruim 30.000 gulden gevonden in een oude canapé, die op een bouwterrein stond. De politie heeft kunnen vaststellen, dat hel geld ongeveer 17 jaar geleden door een oude man in de canapé was verborgen, die in 1939 met de noorderzon uit Manchester verdween. De bankbiljetten heb ben hun waarde nog behouden. Foto links: Uitputting en nauw verholen wanhoop, zij zijn te le zen van het besmeurde gelaat van deze redder, juist teruggekeerd uit de dodelijke diepte van de uoodlotsmijn in Marcinelle Toch zijn er nog die hopen een gedeelte van de 251 daar ingeslo ten mijnwerkers te redden Foto rechts: Nog een laatste zoen voor een angstige vrouw, dan be gint weer een moordende tocht naar de diepte, op zoek naar de vermiste kameraden.... CAIRO, 13 aug. (AFP). Twee ont ploffingen hebben ten zuiden van Cairo de drinkwatervoorziening en een elek trische centrale vernietigd. Na de ontploffingen, waardoor de stad van water en elektriciteit versto ken werd, ontstond een paniek. De po litie moest versterkt worden om de or de te herstellen. In Amsterdamse gracht verdronken AMSTERDAM, 13 aug. Zaterdag is in de Lijnbaansgracht te Amster dam het stoffelijk overschot gevon den van de 55-jarige hoofdstedelijke koopman L. C. Kremer, die vermoe delijk de vorige nacht, zonder dat iemand het merkte en door tot nu toe nog niet vastgestelde oorzaak, te water is geraakt en verdronken. BRUSSEL, 13 aug. In de Belgi sche bladen wordt de ramp ta Marci nelle uitvoerig besproken. Onder de titel: „De les van een tra gedie" schrijft „De Standaard", dat thans het ogenblik gekomen ls de poli tieke moed op te brengen om zonder verder verwijl die ondernemingen te sluiten, waar de arbeiders permanent ln doodsgevaar verkeren, omdat er geen kapitaal voor de modernisering wordt gevonden". De „Volksgazet" meent, dat de open bare mening in Italië en België in haar recht is, wanneer zij in het huidige sta dium van de techniek eist dat alles wat maar eenigszlns gedaan kon worden op het gebied van de veiligheid, moet wor den gedaan. Het zijn niet de financiële middelen die ontbreken, zo schrijft het blad, want eventueel kan België een beroep doen op de E.G.K.S. Veiligheid In verband met de kritiek die ln Ita lië ls geuit, schrijft de „Llbre Bel- gique": De statistieken tonen, dat de veiligheid ln de Belgische mijnen in ver gelijking met de buitenlandse tot het goede gemiddelde behoort. In de Itali aanse mijnen zijn er driemaal meer on gevallen dan in de Belgische. „Noch tans", zo schrijft het blad, „is de vel- AMSTERDAM, 13 aug. 't Bezoek, dat 'n door de recherche niet nader be kend gemaakte Haarlem mer zaterdagavond aan Amsterdamse oudste buur ten heeft gebracht, zal hem nog lang heugen. Hij kreeg het tegen het mid dernachtelijk uur op de Oude Ztjds Voorburgwal aan de stok met een Am sterdammer, die in deze buurt goed thuis is. Naar de recherche laat door schemeren was er een vrouw in het spel. Terwijl het publiek toe stroomde en enkele man nen zich met de ruzie be moeiden, omdat ook zij van mening waren, dat de Haarlemmer zich niet als heer had gedragen, rolde het vechtende twee tal plotseling te water. De Amsterdammer wist al spoedig druipend uit de gracht op de wal te krui pen, doch dat zat de Haarlemmer niet glad. Op de kant stonden zijn vij anden en zjj duwden hem telkens terug het water ln. Dat duurde vólgens de recherche wel een kwar tier lang, want toevallig was er geen politieagent ln de buurt. Toen kwam de redding in de vorm van de brand weer, die blijkbaar door een van de weinige om standers, die met de dren keling te doen had, telefo nisch was gewaarschuwd. In een ommezien was de man toen op het droge. De recherche onderzoekt thans of tegen één of meer van de Amsterdam mers, die hem beletten op de wal te kruipen, een vervolging kan en moet worden ingesteld. ligheid in de Belgische mijnen minder groot dan vóór de oorlog. Deze achter uitgang vindt waarschijnlijk zijn ver klaring ln het groter aantal arbeiders dat ln onze mijnen wordt gebruikt". Vragen Onder de titel: „De openbare mening wacht op een antwoord", stelt „La Wallonië" de volgende vragen: „Is de omvang van de ramp wel binnen een redelijke termijn vastgesteld?, waarom moesten over de radio brandvrije kleren voor de redders gevraagd worden?, hoe komt het dat hiervan geen voldoende voorraden bestonden waarom was een Inzameling van alle mogelijk denkbare brandblusapparaten nodig waarom moest de brandvrije glaswol uit Lim burg gehaald worden?" De „Nieuwe Gids" stelt, evenals alle andere Vlaamse kranten, de vraag, of het gerechtvaardigd is oude, „margi naal" wordende mijnen te behouden ten koste niet alleen van grote kapitalen, maar vooral van talrijke mensenlevens. De „Gite" schrijft: „Wij beschuldigen niemand, maar wij eisen de waarheid en tevens afdoende maatregelen. Laten wfl er geen doekjes om winden: te veel beschouwingen als eigenbelang en winstbejag haalden het en halen het nog op de eerbied voor het leven van de arbeiders. Het zijn de in de mijn te Marcinelle Ingesloten mijnwerkers die het ons toeroepen: „genoeg". CHICAGO, 13 ang. (Reuter). De gewezen president van de V.S., Harry Truman heeft In Chicago gezegd te ge loven, dat Averell Harriman „de aan gewezen man ls" om tot president der V.S. te worden gekozen. De keuze van Truman werd met gro te belangstelling afgewacht, aangezien zijn invloed ln democratische kringen groot is, zodat zijn voorkeur doorslag gevend kan zijn in de te verwachten strijd om de democratische nominatie voor het presidentschap. Truman zei dat, hoewel er veel de mocraten geschikt zijn om als kandi daat voor het presidentschap te wor den aangewezen, Harriman reeds nu de ervaring en kennis heeft om op leder gewenst ogenblik het presidentschap over te nemen. Christian Herald (300.000), maar al deze bladen richten zich tot de „kleine luyden", hebben geen van alle enige invloed in de wetenschappelijke wereld, merkt de Nieuwe Haagse Cou rant op. Juist onder de orthodoxie is even wel een versteviging gekomen van het wetenschappelijk werk. Meer en meer gaat men zien, dat een universiteits opleiding grote waarde bezit en er is zelfs een stroming, die de vrijzinnigen naar de (wetenschappelijke) kroon willen steken. Het onlangs gestichte Fuller Theological Seminarium heeft zich in enkele jaren reeds een zeer be langrijke plaats veroverd in de weten schappelijke wereld. Het l- geen won der dat men dus is gaan denken in de richting van een wetenschappelijk ver antwoord blad, dat werkelijk invloed zou kunnen uitoefenen en een ant woord zou kunnen geven op vrijzin nige vragen. Orthodox blad Billy Graham heeft reeds lang met dit idee rondgelopen en hij stond dan ook geheel achter de plannen om tot de stichting van een dergelijk, ortho dox, wetenschappelijk, interkerkelijk blad over te gaan. Toen de plannen evenwel bijna klaar waren, heeft hij toch gemeend zich te moeten terug trekken. Hij werkt samen met alle kerken, maar zeer zeker zou hij zich over verschillende dogmatische kwes ties moeten uitspreken in een derge lijk blad en dus aan invloed verliezen. Hij wil zijn evangelisatiewerk niet op het spel zetten. De plannen van zijn schoonvader L. Nelson Bell (a fighting presbyterian een vechtende gere formeerde) en Carl Henry, professor van Fullers Seminarium, die zijn leer opdracht teruggegeven heeft om als hoofdredacteur te kunnen optreden gaan echter door. Op 15 oktober van dit jaar zal het eerste nummer uitko men. Meer dan 250.000 geestelijke leiders in de Verenigde Staten, Canada en in alle delen der wereld zullen een gratis jaarabonnement ontvangen. Het blad heeft naast de vier redactieleden 48 medewerkers die regelmatig bijdra gen zullen geven. Onder hen bevinden zich de bekende professoren Wilbur M. Smith, Bernard Ramm, G. C. Ber- kouwer (Amsterdam) en F. F. Bruce (Engeland). Bovendien zullen de 43 correspondenten, die over de gehele wereld verspreid wonen regelmatig voor nieuws zorgen. Onder de corres pondenten bevindt zich voor Neder land prof. Brillenburg Wurth uit Kam pen. Nederlandse bijdrage In het eerste nummer schrijft Billy Graham een artikel „De autoriteit van de Bijbel in de Evangelieverkondi ging", terwijl in de komende nummers prof. Berkouwer een artikel wijdt aan het veranderde theologische klimaat in Europa. Bovendien wordt reeds een artikel van prof. H. van Riesen uit Delft aangekondigd: „De Kerk en het sociale probleem". Dit laatste artikel laat alleen al zien dat de orthodoxie van Amerika ook aandacht wil gaan schenken aan de sociale aspecten van de boodschap van de Bijbel. Brillen burg Wurth zal een artikel wijden aan de Theologie van Niebuhr, dat hij ook reeds deed in het blad Ad Fontes on der de titel „Het zondeprobleem in de theologie van Niebuhr." Dit blad, dat in de eerste plaats be stemd is voor de geestelijke leiders van de Verenigde Staten wil meer be reiken, nl. een spreektrompet worden van de orthodoxe geestelijke leiders in de wereld. Zal het slagen? De hoofd redacteur staat in Amerika bekend als een „high brow" (spotnaam voor men sen uit de hogere wetenschap) en da vrees werd reeds geuit dat hij vee over de hoofden heen zal schieten. Het is in ieder geval een interessant expe riment van de orthodoxie. O In de omgeving van Bent SUman (Al- giertë) zjjn 20 man van een Franse mi litaire patrouille door opstandelingen gedood. Negentien militairen worden vermist en 20 werden gewond. KRUISWOORDRAADSEL Tot en met 4 min, daarna, plus twee letters van het voorgaande woord. 1 Ver blijf, 2 vulkaanopening, 3 kist van latwerk, 4 vogel, 5 boterton, 6 dier, 7 gelijkmatige figuur. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Som, 3 bomijs, 7 op, 9 Po, 10 hotel, 13 rel, 15 ijs, 16 kapel, 18 de 19 is, 21 cello, 23 ra, 24 val, 25 kemel, 27 t.t., 29 na, 30 snees, 31 toe. VERTICAAL: 1 Schijf, 2 mot, 4 op, 5 mores, 6 sol, 8 pekel, 11 os, 12 la, 14 el, 17 pioen, 18 delte, 20 falie, 21 ca., 22 L.K., 23 re, 24 vis, 26 mat, 28 te.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3