Zoetwatermeren in Delta-gebied geschikt voor palingvisserij Nieuws uit de Provincie A, „De Ruyterspelen", onderdeel van de zomershow, begonnen Gemeentelijke dienst sociale zaken Vlissingen rapporteert» Minister antwoordt op vragen inzake Schelde-loodstarieven Dinsdag 14 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Voor beperkt aantal vissers zullen nieuwe mogelijkheden aanwezig zijn Vroeger slechts f 20.- Piet Kraak hotelhouder in Zierikzee „Vrij en Blij" naar Kamperland SCARLET PIMPERNEL, een dure appel Vlissingen Hoge prijzen voor bonen Klelnfruit werd dit jaar duur betaald Plannen voor badhuis spoedig werkelijkheid? Rotterdams Phil. Orkest naar Goes Van or&e jh dvcrtcerders pagina 2 Drs Hildebrandt over gevolgen van afsluiting zeegaten GOES, 13 augustus. „De afsluiting van de zeegaten zal voor de vissersbevolking van de Zeeuwse en Zuidhollandse stromen van diep ingrijpende betekenis zijn, aangezien het visserijbedrijf, dat van ge slacht op geslacht werd uitgeoefend, voor een groot deel te gronde zal gaan. Het spreekt vanzelf, dat de betrokkenen zich hiertegen zo veel mogelijk verzetten. Een duidelijk inzicht in deze moeilijke ma terie en een zuiver afwegen van belangen in nationaal-economische zin zal de basis moeten zijn voor de afdamming van de zeegaten. In enkele gevallen is het duidelijk, dat het visserijbelang van zoveel geringer belang is dan de voordelen van de afsluiting, dat de betrok kenen de gevolgen zullen moeten accepteren, zij het, dat zij recht hebben op een juiste schadeloosstelling. Ten aanzien van de oester- en mosselcultuur van de Oosterschelde ligt het anders. Deze takken van visserij zijn van grote economische betekenis en zijn bovendien onvervangbaar, zodat een nauwkeurige afweging van belangen ge wenst is en gepoogd dient te worden de oester- en mosselcultuur voor Zeeland te behouden". Tot deze conclusie komt de heer A. G. U. Hildebrandt, ec. drs. te Den Haag aan het slot van een artikel over de ge volgen van de afsluiting van de zee gaten voor de visserij in het „Tijd schrift voor economische en sociale ge ografie". De visserij, met name de oester- en mos selkwekerijen, is voor Zeeland een der belangrijkste takken van bedrijf. Onge veer twee procent van de Zeeuwse be roepsbevolking is werkzaam in de visserij, hetgeen naar verhouding aanzienlijk meer is dan voor geheel Nederland. Van de totale investeringen heeft, aldus drs. Hildebrandt in zijn studie, ongeveer 80 procent betrekking op de oesterkwe kerijen. De overheid ontvangt per jaar ongeveer f 250.000,— aan pacht voor de huur van oester- en mosselpercelen. Aanvoer Gaat men er van uit dat de Zeeuwse mosselproductie na verloop van tijd weer normaal zal worden, dan kan de totale waarde van de productie van vis-, schaal- en schelpdieren in dit gebied op 12 miljoen gulden per jaar worden geschat. Hiervan is ongeveer 70 pro cent afkomstig van de Zeeuwse oester- en mosselcultuur. De Zeeuwse visserij is, volgens drs. Hil debrandt een typisch exportbedrijf. Bel gië, Frankrijk en Engeland zijn de voor naamste afzetgebieden. Duitsland kan voor de afzét van oesters van betekenis worden. Gevolgen afsluiting In het artikel worden vijf redenen ge noemd, waarom de Oosterschelde ge schikt is voor de oestercultuur: 1. de oes- tergronden zijn hard en stabiel, hetgeen voor het groeien van de oesters noodzake lijk is; 2. de oesterlarven worden gedu rende 12 tot 14 dagen met de getijstro- men heen- en weergevoerd. Bij eb ko men slechts weinig oesterlarven in volle zee terecht; 3. de temperatuur in de Oos terschelde is uitstekend; 4. het zoutge halte Is vrij hoog en constant en 5. de Oosterschelde blijkt het juiste voedsel In voldoende hoeveelheden te bevatten. Mosselcultuur De mosselcultuur stelt minder eisen dan de oestercultuur, doch is na afsluiting van de zeegaten niet meer mogelijk. Dit bedrijf kan naar de Waddenzee worden verplaatst, al brengt dit geen oplossing, aangezien ook de Waddenzee t.z.t. wordt afgesloten. De schrijver constateert vervolgens dat de Zeeuwse garnalenvisserij op korte ter mijn moeilijkheden zal ondervinden van het „Drie-Eilanden-plan" en op langere termijn van de afsluiting van de overige zeegaten. De* kreeftenvisserij en de weervisserij eyllen, aldus het artikel, na de afsluiting niet meer mogelijk zijn. Nieuwe mogelijkheden De praktük met het Usselmeer heeft geleerd dat na de afsluiting geen dood water behoeft te ontstaan. Vermoedelijk zal dan ook in de nieuwe zoetwatermeren evenals in het IJsselmeer een binnenvis serij, voornamelijk palingvisserij kunnen ontstaan. Voor een beperkt aantal vissers zullen nieuwe mogelijkheden aanwezig kunnen worden geacht. Van belang zal zijn dat men waterverontreiniging door de industrie zal weten te voorkomen. De Zeeuwse oestervisserij als na- tuurbedrijf is reeds zeer oud. Ook onze voorouders kenden de oester als lekkernij. In de gouden eeuw was de Zeeuwse vangst van 500.000 tot 750.000 oesters per jaar zelfs te gering om in de vraag te kunnen voorzien. Daarom werden oesters uit Engeland en Schotland inge voerd. Zou uit een definitieve berekening blij ken dat het niet economisch verantwoord is om de Oosterschelde ten behoeve van de oester- en mosselcultuur open te hou den, dan verdient het, aldus het artikel, aanbeveling na te gaan in hoeverre ver plaatsing mogelijk is. Verplaatsing Nagegaan wordt of het mogelijk zal zijn de oestercultuur naar het Grevelingen- bekken te verplaatsen. Men zal daar met kunstmiddelen de voor de oestercultuur gunstige ontwikkeling moeten scheppen. Het zal van belang zijn dat men deze visserij niet beschouwt als een scheeps werf, welke verplaatsbaar en vervangbaar is, doch dat men er van uitgaat, dat het voor ons land van belang is de onver vangbare Zeeuwse oester- en mosselcul tuur als tak van bedrijf te behouden. De kosten voor deze onvetvangbare tak van bedrijf, welke voor een verplaatsing naar de Grevelingen worden gemaakt, zullen dan hoger mogen zijn dan anders het ge val zou zijn voor een vervangbaar bedrijf. Dit in verband met de verhoogde weer standskracht van onze volkshuishouding, welke hiermede wordt bereikt, meent drs. Hildebrandt. Ingezonden Mededeling (adv.) nieuw model l 2 diafragma's, 2 tijd-afstellmgen, flits» aansluiting, doorzichtzoeker, handige zij sluiting, geheel metalen uitvoering. GRATISl Bij aankoop van Gevabox ontvangt u tijdelijk gratis „Ollie B. Bommel's Foto boek", de geestige handleiding voor foto- amateurs door Marten Toonder. Werkloosheid - evenals elders - zeer gering VLISSINGEN, 13 aug. De Gemeentelijke Dienst voor Sociale Zaken te Vlissingen heeft rapport uitgebracht over haar werkzaam heden in 1955 en constateerde, dat, evenals elders in het land, er ruimschoots werk is voor vaklieden. Ook de ongeschoolde arbeider, mits lichamelijk en geestelijk gezond en niet té oud, had weinig of niet te kampen met werkloosheid. De voornamelijk wegens ge zondheidsredenen werkloze arbeiders werden na gebleken ge schiktheid terwerkgesteld in de GSW op werkobjecten, variërend van normaal grondwerk tot lichte plantsoenarbeid. De arbeidsmogelijk heden voor de werkloze hoofdarbeider waren minder gunstig, vooral de ouderen onder hen konden niet of zéér moeilijk worden tewerk gesteld. Passende werkobjecten werden gecreëerd in het kader der Sociale Werkverruimingsregeling voor Hoofdarbeiders. GOES, 13 aug. Naar wij uit „Sport en Sportwereld" vernemen, heeft de oud-nationale doelman en thans doel- ve*-dediger van de Utrechtse club Elinkwijk, Piet Kraak, een hotel ge kocht in Zierikzee. Hierdoor ontbreekt hem de tijd om de training mee te ma ken. Hoewel Kraak zelf dit geen be zwaar vindt maakt het bestuur van zijn vereniging hier toch bezwaren tegen, zodat het niet uitgesloten is, dat aan de voetbalcarrierre van Piet Kraak een einde komt. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merduig, Souburg; R. Znidema, Goes. De gemeentelijke dienst verrichtte in 1955 totaal 3221 onderzoeken c.q. rapporteringen wegens aanvragen om bijstand. Een bedrag van f 8480,51 werd uitgekeerd voor bijzondere verstrekkingen (kleding, schoeisel, voedsel, dekking, brillen etc.). Voor noodzakelijk levensonderhoud werd uitgekeerd f 99.939,40 en voor brand stoffen f 11.982,43, totaal dus f 120.402,34 (v. j. f 113.464,07). Ook in 1955 werd een brandstofbij slag verleend aan onvermogenden, die echter geen ondersteuning genieten. Totaal werd voor dit doel uitgekeerd f 36.838,85 (v. j. f 33.103,53). Totaal 39 patiënten gedurende 1730 ligdagen werden in 1955 geheel of ten dele voor rekening van Sociale Zaken in ziekenhuizen verpleegd. De hieraan verbonden kosten bedroegen f 21.574,45 (vorig jaar: 62 patiënten 2864 da gen, f 26.725,75). VERPLEEGDEN Vier en vijftig bejaarden en andere behoeftigen werden geheel of ge deeltelijk voor rekening van S.Z. ver pleegd in rusthuizen, waarvoor de kosten bedroegen f 88.164,02. In tegen stelling met vorige jaren is het aantal opnamen in het bijzonder van de be jaarden afgenomen. Negen en twintig kinderen werden in tehuizen en inrichtingen opgeno men. De daaraan verbonden kosten be droegen f 21.277,85 (v. j. 19 kinderen f 9.409,03). Het toenemende aantal Zaterdag 18 augustus GOES, 13 aug. Naar wij verne men, komt het bekende N.C.R.V. ra dio-ensemble „Vrij en Blij" onder lei ding van Wessel Dekker naar Kam perland en wel op zaterdag 18 aug. Op deze dag zal het in de duinen bij hotel „Duinlust" twee uitvoeringen geven, des middags en des avonds. Ook de bekende zanger Henk Dorel verleent zijn medewerking. DE EERSTEMOSSELS UIT DENEMARKEN YERSEKE, 13 aug. Doordat de mosselexporteurs voortdurend met ge brek aan mosselen te kampen hebben, 1 hebben zij besloten Deense mosselen in te voeren. Vandaag arriveerde het eerste kwantum van 6450 kg. opnamen en de daarmee stijgende kos ten houdt ten sterkste verband met de openstelling van „Ipenoord" te Oost- kapelle. Drie kinderen werden in pleeggezinnen ondergebracht. De kos ten: f 1433,—. De melkverstrekking aan leerlin gen der kleuterscholen en enkele la gere scholen werd in 1955 voortge zet. Gemiddeld namen 260 kinderen hieraan deel. Daar het aantal deelne mende kinderen steeds minder wordt werd besloten met ingang van het schooljaar 1955-1956 de schoolmelk- verstrekking voorlopig te beëindi gen. Aan 39 gezinnen en alleenstaanden werd f 46.272,50 uitgekeerd inzake hulpverleningsregeling Oorlogsslacht offers 1940-1945, terwijl aan bijzondere verstrekkingen werd uitgekeerd f 4.852,54. Zes en twintig uit Indonesië gerepatrieerde gezinnen en alleen staanden genoten een uitkering van totaal f 41.916,38. Eind 1955 waren er nog 24 gezinnen in zorg. GOES, 13 aug. Elke veiling dag opnieuw wordt er op het ogenblik te Kapelle een partij verpakte appels aangeboden van het ras Scarlet Pimpernel. Voor deze prachtig rood gekleurde ap pels is heel veel belangstelling. Niet alleen van de zijde der kwe kers, die wel wat in deze appel zien, maar ook vooral van de zijde der handel, welke er hoge prijzen voor betaalt. Voor de gro te maten van deze appel wordt namelijk regelmatig rond f 1,20 per kg. betaald en de kleinste maten noteren ook nog rond f 1,- per kg. Een beste prijs dus en het is geen wonder dat de fruit kwekers er belangstelling voor hebben. Enkele jaren geleden werd de Scarlet Pimpernel hier ingevoerd door de Gebr. Linden- bergh te Wemeldinge. Deze he ren zagen wel wat in deze vroege rode appel en hun keus blijkt tot op heden een gelukkige geweest te zijn. Op hun bedrijf hebben zij reeds heel wat van deze appels en ze leggen hun dit jaar geen windeieren .evenmin als ze hun dat in de voorgaande jaren heb ben gedaan. Geslaagd GOES, 13 augustus. Te Rotterdam slaagde voor de vakgroep manufacturen- stoffen de heer J. Q. Tholenaar te Kapelle. Voor het diploma heren- en jongenskle- ding slaagden de heren M. Verhulst en De Jonge te Biezelinge. Geslaagd De heer G. Gerritsen slaagde voor het examen sterkstroommonteur V.E.V. ARNEMU1DEN Geslaagd. De Heer A. C. de Ridder heeft het examen voor Electro-Winkelier, afgenomen te Amsterdam, met goed ge> volg doorlopen. AXEL Geslaagd. De heer J. C. Folmer slaagde te Middelburg voor het examen M.B.A. BRUINISSE Afscheid wijkverpleegster. In het Her vormd verenigingsgebouw is afscheid ge nomen van mej. D. van den Berge, die bijna 26 jaar in Bruinisse werkzaam is geweest. De heer W. v. d. Berg sprak haar zeer hartelijk toe en bood namens het bestuur een verrekijker aan. Mej. K. v. d. Berge offreerde namens de burgerij een enveloppe met inhoud en een bloem stuk. Wethouder v. d. Berg dankte de wijkverpleegster namens het gemeente bestuur. Na de pauze werd de nieuwe wijkver pleegster, zuster C. Fluit verwelkomd. De voorzitter deelde tenslotte mede dat f 800,door de burgerij was bijeen ge bracht voor een geschenk voor zuster v. d. Berge. Collecte. De wederopbouw-collecte heeft in de Ned. Herv. Kerk f 270,65 opge bracht. Wie wordt de grootste raddraaier van Vlissingen? VLISSINGEN, 13 aug. Een blauw-geruite kiel, compleet met de „handtekening" van Michiel Adriaanszoon De Ruyter, zal straks de tastbare herinnering zijn voor de winnaar van de „De Ruyterspelen", welke dit jaar voor de tweede maal in het kader der Vlissingse Zo mershow worden gehouden. Behalve de kiel, welke hij in eigendom verkrijgt, zal hij voorts voor één jaar houder zijn van de grote zilve ren wisselbeker. Maandagavond werd dit volksfeest, dat 5 dagen zal duren, officieel ge opend door de loco-burgemeester, de heer W. Poppe. Onder de tonen van „In een blauw geruite kiel" draaide de loco-burgemeester tien forse sla gen aan het Rad van De Ruyter, waarmee dit festijn officieel werd ingeluid. Onmiddellijk daarna stroomde het veelal jeugdige publiek de afzetting van het Bella- mypark binnen om te trachten el kaar de eer van „grootste raddraaier van Vlissingen" te betwisten. GROOTSTE RADDRAAIER De dertienjarige Eugène Tax was de allereerste, die zijn geluk beproefde. Helaas verrichtte hij slechts twee van de drie opgaven, nl. raddraaien en boegsprietlopen, doch mastklimmen was er niet bij. De eerste, die alle drie de taken af werkte, was de 12-jarige Willy de Waal, die voor het rad van De Ruyter 9.7 sec. liet afdrukken en voor het mastklimmen 18 sec. Helaas miste hij bij het boegsprietlopen de paal, waar omheen hij een touw moest werpen, zodat dit nummer niet op zijn kaart werd ingevuld. De belangstelling, die bij de aanvang der spelen, mede door het dreigende regenachtige weer, zéér matig was, verbeterde in de loop der avond, zodat al spoedig de toeschouwers in dichte drommen het spel gadesloegen. GOES, 11 aug. Grillig en onbereken baar kan het prijsverloop van de groen ten zijn. Dat is de afgelopen week wel duidelijk gebleken voor het produkt dub bele princessebonen, waarvan de pluk in Zeeland haar hoogtepunt bereikte. Bij toenemende aanvoeren bereikte de prijs donderdag een dieptepunt van rond 40 ct. per kg. Vrijdag was het al wat beter want toen werd meer dan 50 ct. per kg betaald en zaterdag werd er nog een schepje bo venop gedaan want toen werd ruim 75 ct. per kg betaald bij een redelijk aanbod. Vooral de binnenlandse conservenfabrie- ken tonen veel belangstelling voor de bo nen, maar daarnaast kunnen ook de bin nenlandse handelaren flinke kwamtums gebruiken. Verwacht wordt dat op de Zeeuwse veilingen de aanvoer van bonen over het hoogtepunt heen is. Op verzoek van Eerste Kamerlid Molenaar 's-GRAVENHAGE, 13 aug. Op een vraag van het lid van de Eerste Kamer de heer Molenaar, met betrekking tot het tijdstip van overlegging aan de Staten-Gene- raal van een overeenkomst inzake voorlopige verhoging van de loods- tarieven op de Schelde, hebben de minister van buitenlandse zaken en minister zonder portefeuile het volgende geantwoord: Erkend wordt, dat de lange tijd, verlopen tussen totstandkoming en mededeling der overeenkomst niet strookt met de eis van snelle infor matie der Stateh-Generaal. Dit vooropgesteld, moge erop gewezen worden, dat de overeenkomst, op straffe van den lande niet dienstige misvattingen, slechts in haar ver band kon worden medegedeeld. Dit verband omvatte een tot het schei dingsverdrag van 1839 terugreiken- de reeks van overeenkomsten inza ke het loodswezen op de Schelde. Ten dele waren deze overeenkom sten nimmer gepubliceerd, ten an deren dele waren zij voor velen moeilijk te vinden. Het tractaten- blad, waarin de onderhavige over eenkomst zou worden overgelegd, moest dan ook een deugdelijke op gave van vindplaatsen en, voor zo ver deze niet algemeen toegankelijk zijn, publikatie van de betreffende teksten inhouden. Het research- werk hiervoor eiste begrijpelijker wijze zeer veel tijd. Aanvankelijk werd verwacht, dat de in de overeenkomst neergelegde modus vivendie op korte termijn zou worden gevolgd door een de finitieve regeling der loodstarieven. Toen deze verwachting niet werd vervuld en inmiddels het gehele complex der relevante overeenkom sten ter publikatie was gereedge komen, is tot uitgifte van het be treffende tractatenblad en vervol gens tot de mededeling overgegaan. Uiteraard behoort de hier opge treden vertraging tot de uitzonde ringen, zoals kan blijken uit talrij ke andere mededelingen van over eenkomsten. Vorig jaar werden deze spelen ge wonnen door de te Vlissingen wonende Pool de heer Kozlowski. De voorzitter van het Zomershowcomité, de heer G. W. Oskamp, die deze spelen met een kort woord inleidde, hoopte op een sportieve strijd, waarin het bestaande record zou worden gebroken. KRABBENDIJKE, 13 aug. Zeer hoog zijn de prijzen, welke dit jaar voor het kleinfruit werden betaald. Dit blijkt uit het overzicht van de middenprijzen van aardbeien, rode en zwarte bessen op de veiling Krabben- dijke in dit en het voorgaande seizoen. Uit het overzicht van de aangevoerde kilo's blijkt verder dat voor deze drie produkten de aanvoer dit jaar in Krabbendijke groter was dan het voor gaande jaar. Er werden n.l. aangevoerd 97.534 kg aardbeien tegen in 1955 71.847 kg. De gemiddelde prijs van de aardbeien in Krabbendijke was dit jaar f 150,23 per 100 kg tegen het vorig jaar f 90.28. De totale aanvoer van rode bessen bedroeg 31.541 kg tegen het vorig jaar 25.896 en de middenprijs van dit pro dukt was nu f 94,52 tegen in 1955 f79,33. De aanvoer van zwarte bessen was ook hoger dan het voorgaande jaar, n.l. 42.774 kg tegen in 1955 40.947 kg. De middenprijs was iets lager en wel dit jaar f 223,32 tegen het vorig jaar f229,30. Voor alle produkten zijn het echter ongekend hoge prijzen. Raad Aagtekerke AAGTEKERKE, 13 aug. In de raadsvergadering, die onder leiding stond van burgemeester J. Geuze, werden achtereenvolgens de verzoe ken om subsidie van het Humanistisch Thuisfront, Stichting Rembrandther- denking en de Vereniging „De Hol landse Molen" afgewezen. De begroting van de vleeskeurings dienst over 1957 werd aangeboden. Voor de gemeente Aagtekerke wijst 't nadelig saldo een bedrag aan van f 240,72. Van de heer J. de Visser Wz. werd 28 are, 20 ca grond, gelegen in het uitbreidingsplan gekocht voor f 1,40 per vierk. meter. Voor de vakante betrekking van ge meentewerkman waren 7 sollicitanten ingekomen. F. Kodde werd met vier stemmen benoemd. In de rondvraag vroeg S. de Visser naar de vordering van het in te rich ten badhuis. Gezien de grote behoefte, die hieraan juist in deze tijd van het jaar bestaat, hoopte het college, dat de plannen spoedig verwezenlijkt kun nen worden. Op woensdag 19 september GOES, 13 aug. Op woensdag 19 september komt het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest (ongeveer 90 mu sici) weer een uitvoering geven in de Grote Kerk te Goes, aanvang half acht. Als soliste treedt op Janine Da Costa, piano. Op het programma staat di opvoering van de ouverture Romeo et Juliette, eerste pianoconcert en vijf de symphonie van Tschaikowski. Begrafenis wethouder Bal. Onder grote belangstelling vond te Bruinisse de ber grafenis plaats van wethouder Joh. Bal Azn. In het Herv. verenigingsgebouw leidde ds. Mallan de rouwdienst. Aan de geopende groeve spraken bur gemeester Michaelis, de heer A. H. Ver meulen namens het gewest Zeeland van de P.v.d.A., een districsbestuurder van hei N.V.V. en ds. Mallan, predikant der Geref. Gemeente. HULST Onderscheiden. Bij K.B. is de ereme daille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau verleend aan L. P. J. Janssens en L. J. A. M. Wauters; in brons, aan F. S. de Bruijn, respectievelijk be stuursleden en lid van de Koninklijke Stedelijke Harmonie te Hulst. KORTGENE Voetbalwedstrijd. Zaterdagmiddag speelde Cortgene een voetbalwedstrijd tegen een elftal, bestaande uit oud-spe lers. Cortgene won met 30. KLOET INGE 10 jaar Herv. Kerkkoor. Met vele eerste prijzen en geplaatst in de afdeling uit muntendheid kan het Ned. Herv. Kerk koor bogen op een zekere reputatie in Zeeland. Ter zijner tijd zal een groot scheepse zangavond, waaraan solisten en een strijkorkest zullen meewerken, meer luister bijzetten aan de herdenking van het jubileum. Het belooft een prachtig sluitstuk te vormen na 10 jaar achtereen volgende successen. RILLAND-BATH Expositie van poppen. Vrijdag en zater dag is in het gemeentehuls een tentoon stelling gehouden van de poppen van H. M. de Koningin. Er was veel bezoek. D« muziekver. „Rillandia" ontvangt het batig saldo. SCHERPEN1SSE Met de auto over de kop. Toen zater dagavond de draglinemachinist W. van vacantie terugkeerde, had hij het onge luk even voor zijn woning met zijn auto over de kop te slaan. Ter hoogte van do oprit bij G. Hoek op de Poortvlletsedijk stond plotseling een auto, die tegen da oprit kwam gereden voor de wagen van W. W. die geheel rechts reed, kon niet anders dan naar links uithalen. Het ge volg was echter, dat hij van de dijk op het fietspad terecht kwam en met de auto twee keer over de kop sloeg. De be stuurder kwam er vrij goed af. maar diens vrouw liep een zware hersen schudding op. De auto werd zwaar be schadigd. ,S7 4/Vw ALAND Ongeval. Dezer dagen had in de „Zoute Dam" een ernstig ongeval plaats. De oud ste zoon van de Heer D. Gaakeer, die een tractor met aanhangwagen bestuurde, viel door een onverzichtigheid van de tractor af, met het gevolg dat hij met zijn been onder het wiel terecht kwam. Zijn broer tje, die naast hem zat, bracht de wagen tot stilstand. Het slachtoffer werd met een dubbele beenbreuk in het Algemeen Bur ger Gasthuis te Bergen op Zoom opge nomen. Badhuis. Het nieuwe badhuis aan de Tuinstraat, ingericht onder auspiciën van het Groene Kruis, loopt tot volle tevre denheid van de baders en van het be stuur. Na de stagnatie van de eerste we ken is er nu een eleetrische pomp ge plaatst, beschikbaar gesteld door de Wa terleiding Mij. „Tholen". Aan de animo voor het badhuis hoeft nu niet meer te worden getwijfeld. Dit weekend bezoch ten niet minder dan 350 personen het badhuis en het aantal groeit per week. Langeweg gedeeltelijk klaar. Wat later dan gewoonlijk is vrijdag op het dorster- rein van de Heer D. Duijzer het eerste graan gedorsen. Hiermede is de dorsperi- ode begonnen. Daarom is het prettig dat het Bureau van Uitvoering en de aanne mers hebben gezorgd dat een gedeelte van de Lange Weg thans klaar is. Het plan ls dat in hervekavelingsverband de weg zou worden verbreed en vernieuwd. Men stuit nu nog slechts op enige moeilijkhe den aan de Poortvlietse kant. Dit gedeelte wordt echter weinig bereden. In elk ge val is er deze fase hard aan gewerkt. Geslaagd. Gewezen ambtenaar aan da gemeentesecretarie, de Heer W. Klippel, is voor het te Den Haag gehouden exa men voor gemeente-financiën 1 geslaagd. Concert. Ondanks het minder gunstige weer gaf het muziekgezelschap „Accele rando" zaterdagavond een concert op de muziektent, die voor deze gelegenheid op de Ring geplaatst was. Zeeuwse C.J.M.V, jongens kamp in Leusden begonnen GOES, 13 aug. Vanmorgen zijn ruim 100 Zeeuwse jongens, leden van de C.J.M.V. jongensclubs, uit onze pro vincie vertrokken voor een kampweek op de Leusderhei in het C.J.M.V. jon genskamp aldaar. Er wordt in dit kamp deze week een Zeeuws kamp ge houden en de belangstelling bij de Zeeuwse jongens was hiervoor dit jaar groter dan, ooit. Met autobussen zijn de jongens naar Leusden gebracht en hiermede hopen zij zaterdag a.s. ook weer naar huis te komen. Naaimachinehuis De Kramer heropend GOES, 13 aug. Zaterdagmorgen heeft de heer P. A. de Kramer zijn ge heel gemoderniseerd naaimachinehuls in de Lange Vorststraat heropend. Het winkelpand heeft een zeer fraai aan zien. Het intérieur bestaat a.h.w. uit één grote êtalageruimte, waarin de diverse naaimachines, zowel in salon als kofferuitvoering zijn opgesteld. Het publiek kan zodoende op overzichtelijke wijze kennis maken met de nieuwste soorten op dit gebied. De verlichting (neon) doet het bijzonder goed. Een nieuwigheidje is nog, dat een blikvan ger is aangebracht, die ongetwijfeld de aandacht van het publiek zal trekken. Heel wat bloemstukken heeft de heer De Kramer op de openingsdag in ont vangst mogen nemen. De start voor de Kanaalrace is, in verband met de storm boven Het Ka naal, andermaal 24 uur uitgesteld.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2