Reeds tachtig dode mijnwerkers gevonden in galerij op 835 m. Wanhopige wachtenden kwamen in beroering r Heel de wereld beraadt zich op de Suezkanaalkwestie Laatste nieuws P.v.dLA. akkoord, maar K.V.P. heeft bezwaar La.v. bezitsvorming Vage hoop op overlevenden slinkt met het uur Ernstige auto-ongelukken: een dode en 10 gewonden PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND RAMPZALIGE MIJN GEEFT GEHEIMEN PRIJS Dodencijfer bijna tot 100 gestegen Wil Engeland om de Kaap varen? De Ned. Herv. oproep inzake N.-Guinea Band sprong Zal informateur gesprek voortzetten LAATSTE POGING: Gesprek Romme-Burger? De eerste slachtoffers begraven Hartverscheurende taferelen buiten de hekken van ,Het Bittere Hart' Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent pex urn, Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c Wie wordt raddraaier? (pag. 2) 12e Jaargang No. 3473 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 14 aug. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.22 u., onder 20.07 u. Maan op 16.20 u., onder u. Hoogwater woensdag 15 aug.: Vlissingen: 8.54 u. 1.48 m., 21.25 u. 1.49 pi. Terneuzen: 9.21 u. 1.66 m., 21.49 u. 1.67 m. Wemeldinge: 10.17 u. 1.33 m., 22.45 u. 1.24 m. Zierikzee: 9.57 u. 1.16 m., 22.28 u. 1.06 m. MARCINELLE, dinsdagmorgen (Reuter-Belga). De helse ramp mijn „Het Bittere Hart", die nu al zes dagen lang honderden harten heeft verbitterd, is bezig haar sinistere geheimen prijs te geven. Wat een ieder reeds vreesde, doch nimmer durfde uitspreken, schijnt maar al te zeer bewaarheid te worden: vele tientallen Belgische mijn werkers hebben hun onderaardse arbeid met de dood moeten bekopen De afgelopen nacht zijn er ongeveer tachtig ontzielde lichamen naar het aardoppervlak gebracht. Het dodencijfer heeft hiermede de honderd bijna bereikt en nog is er geen enkei teken van leven vernomen. gesproken is het niet mogelijk, dat er nog overlevenden zullen zijn. Slechts een wonder zou hier uit komst kunnen brengen. Daar ho pen al die honderden wachtende biddende en wanhopige nabe staanden dan ook op. Misschien GESTIKT De eerste lijken, afkomstig van ver dieping 835, zijn om 22.15 boven ge bracht. Het waren alleen verstik- kingsgevallen. De lijken worden door het gat dat op 835 meter in de betonnen muur van de in aanbouw zijnde schacht is gemaakt, in de kooi gebracht en via de nieuwe schacht naar boven gebracht. Op deze wijze kan het reddingswerk door de an dere schacht ongehinderd voort gaan. NAAR ITALIË De Italiaanse regering heeft maandag meegedeeld, dat zij opdracht heeft gegeven alle lichamen van de bij de mijnramp in België omgekomen Ita liaanse mijnwerkers op kosten van de Italiaanse staat naar Italië te brengen, waar zij begraven zullen worden. De lijken zijn gevonden op 835 me ter diepte. De gangen op 907 meter diepte kunnen nog steeds niet worden betreden wegens de vreselijke hitte van de brand. Vannacht was men hier nog met blussingswerk bezig. Op de verdieping 1035, de laagste, waar nog 70 mensen moeten verblij ven, is geen leven meer mogelijk. Dat hebben luchtmonsters zojuist uitgewezen. Maar men hoopt, dat de lucht in de onderste galerijen nog inadembaar is. Paarden Alvorens de verdieping 835 binnen te kunnen dringen, hebben de redders de kadavers van twee mijnpaarden moeten opruimen. (Zoals reeds ge meld, werden in deze verouderde mijn nog 44 paarden ondergronds gebruikt). Zo blijft men in België hopen. Maar met de dag, met het uur slinkt die hoop. Menselijkerwijs CAIRO, 1 3aug. AFP. De Egyptische regering heeft zijn te genvoorstel betreffende een confe rentie over de toekomst van het Suezkanaal aan het secretariaat- generaal van de Verenigde Naties gezonden. Zoals bekend houdt dit plan in, dat een internationale con ferentie de conventie van Con- stantinopel over de vrije door vaart in het Suezkanaal zou moe ten herzien. Inmiddels heeft praktisch heel de wereld zich uitgesproken over de Suezkanaalkwestie. Libië heeft zich geheel achter Egyp te verklaard, evenals Arabië, Libanon, Syrië, Irak en Jordanië. Noorwegen is van mening, dat het gevaar van een gewapend conflict in de Suezkwestie thans is afgewend. Indonesië is tevens een voorstander van Nasser's plannen, vangen, terwijl Nieuw-Zeeland het In Ceylon is Nassers voorstel goed ont zegt te betreren, dat Nasser niet naar Londen wil komen. W.-Europa en de olie Naar het AFP te Londen verneemt houdt men zich aldaar in kringen van de oliemaatschappij ernstig be zig met het vraagstuk van de olie voorziening van West-Europa. Men gaat te werk, alsof men een crisis in de olievoorziening verwacht en sedert verscheidene dagen houden grote maatschappijen, die voor een belangrijk deel verantwoordelijk zijn voor deze voorziening, zich be zig met het uitwerken van een plan, dat in geval van een crisis in de on middellijke toekomst kan worden uitgevoerd. In grote lijnen komt het plan hier op neer, dat men om een sterke stij ging van de prijzen van vloeibare brandstoffen te voorkomen de olie uit het Midden-Oosten via Kaap de Goe de Hoop wil lat envervoeren met tank schepen van 40.000 ton en groter. Op deze wijze kan ongeveer de helft van de 75 miljoen ton olie, die normaal door het Suezkanaal wordt vervoerd, zonder buitensporige stijging van de vrachtkosten naar Europa worden ge bracht. De andere helft zou uit Ameri ka, en wel voornamelijk uit het gebied van de Caraibische zee moeten komen. Men schat dat de produktie van ruwe olie in de Ver. Staten, Mexico en het gebied van de Caraibische zee in ge val van nood met 30 pet. kan worden verhoogd. o 's-GRAVENHAGE, 13 aug. Het breed moderamen van de generale sy node der Ned. Herv. Kerk heeft in een op 23 juli jl. gedateerde publikatie, die wij hedenavond hebben ontvangen, zijn overwegingen bekend gemaakt naar aanleiding van de oproep tot be zinning inzake Nieuw-Guinea. Samenvattende, delen daarin namens het bered moderamen van de generale synode de praeses, Ds. G. de Ru, en de scriba, dr. E. Emmen, mede, dat de synode de huidige situatie ten aanzien van Nieuw-Guinea meent aanvecht baar en onzeker te moeten noemen, of schoon zij door velen in Nederland niet als zodanig worden erkend. Aan dit in zicht heeft zij het recht en de plicht ontleend een oproep tot bezinning te doen uitgaan op een stand van zaken, die minder aanvechtbaar is en ten goede zal komen aan de bevolking van Nieuw-Guinea. De foto boven laat zien hoe sol daten van het Belgische leger vlak bij de mijn zandzakken vul len om daarmee het vuur in de mijngangen, dat sinds zondagmid dag weer feller Is opgelaaid, zo veel mogelijk de pas af te snijden. De onderste foto toont het bo venbrengen van de eerste doden. In het massagraf, dat dicht bij de rampmijn In Marcinelle is gegra ven, zijn maandagochtend de eer ste slachtoffers begraven. De foto links laat zien hoe zes mijnwerkers de kist met een van hun kameraden als zware last naar de dodenakker dragen. De rechterfoto toont hoe vrou wen de kist van een van de omge komen mannen kussen voordat deze onder de aarde zal verdwij nen. Een verbindingsman tussen de be drijfsleiding en de familie van de op gesloten mijnwerkers heeft verklaard, dat alle hoop, dat er nog iemand le vend in de hoofdgalerij op 1035 meter diepte wordt aangetroffen, moet wor den opgegeven. De handelsovereenkomst, dia tussen Indonesië en de Sowjet-Russische han delsdelegatie in Djakarta is gesloten, voorziet in de uitvoer van 25 Indonesi sche produkten naar Rusland en van 30 Russische produkten naar Indone3lë. HELMOND, 14 augustus. Maandag rond het middaguur is een personenauto met vier inzittenden op de weg Elsendorp-Gemert met grote snelheid tegen een boom gereden, tengevolge waarvan de be stuurder, Dr. G. A. M. Wessels, op slag werd gedood. Zijn 33-jarige echtgenote werd uit de wagen geslingerd en kreeg een shock. Voorts zaten nog in de auto twee nichtjes, beiden negen jaar oud. Een van hen werd ook uit de wagen geslingerd en niet levensgevaarlijk ge wond. Doch het andere nichtje uit Utrecht, werd levensgevaarlijk gewond uit de auto gehaald. De slachtoffers zijn naar het ziekenhuis te Helmond vervoerd. De vrijwel nieuwe Ford-Taunus schampte eerst een boom en reed toen tegen een volgende boom, die afknap te op ongeveer 2 meter boven de grond. De wagen draaide door de he vige botsing een halve slag om. Dr. Wessels, die sinds een zestal we ken geneesheer-directeur was van de psychiatrische inrichting „St. Serva- tius" te Venray, was 38 jaar oud. Het echtpaar had geen kinderen. TEGEN EEN BOOM Op de rijksweg onder Belfield ter hoogte van de stuw is maandagavond omstreeks kwart over zeven een huur auto met zeven inzittenden tegen een boom gereden, tengevolge van het springen van de rechtervoorband. Alle inzittenden, het echtpaar G. uit 's- Heerenberg, zijn drie kinderen en de ouders van mevr. G. werden allen ge wond. De heer G. en zijn schoonvader, die beiden voorin zaten, werden zwaar gewond. Een geestelijke, die toevallig passeerde, heeft G. ter plaatse be diend. Alle gewond enzijn naar het ziekenhuis te Tegel engebracht. Mohammed Dachlan, voorzitter van de aan de Indonesische regering deel nemende „Nahdatul Ulama", heeft ver klaard, dat de president van Egypte, Nasser, hem de hand had geschud toen hij Nasser de beslissing van de Indone sische regering had medegedeeld om de Nederlandse schulden niet langer te erkennen. De voorstellen van Lieftinck (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 13 aug. De Tweede Kamerfractie van de PvdA heeft de vijf bemiddelingsvoorstellen van informateur Lieftinck aan vaard. De KVP-fractie is met vier voorstellen akkoord gegaan, maar heeft nog een voorbehoud gemaakt t.a.v. de bezitvorming. Zo zal de heer Lieftinck heden zelf moeten besluiten of het zin heeft het ge sprek met de twee grote fracties voort te zetten. Wellicht dat iiij als laatste poging zal proheren een gesprek met de heren Romme en Burger te arrangeren. Op de 58ste dag van deze kabinets crisis duurt de strijd tussen de twee politieke grootmachten nog steeds voort. En eerlijk gezegd: langzamer hand worden de geschilpunten tus sen de PvdA en de KVP dermate minimaal, dat men zich moet afvra gen, of nu werkelijk het probleem van fiscale fasciliteiten ter stimule ring van de bezitsvorming zo belang rijk is, dat zij beslissend kan zijn voor de handhaving van de brede basis. (Van een speciale verslaggever). MARCINELLE, dinsdagochtend. Hartverscheurende taferelen hebben zich maandag afgespeeld in Marcinelle. Op de begraafplaats waar in de ochtend de eerste slachtoffers ter aarde zijn besteld en waar de diepbedroefde nabe staanden voor goed afscheid na men van hun geliefden. Maar ook voor de hekken van de rampzalige mijn, waar nog steeds een terneer- geslagen menigte wacht, reeds zes eens hysterische kreten te slaken. Het dagen en nachten achtereen. Toen de droeve mare „er zijn reeds 80 doden aangetroffen" de ronde deed, werden de wachtenden onrustig en opstandig. Een vrouw wierp zich te gen de hekken en gilde: „Zij weten het zij moeten het ons vertellen." Onmiddellijk begonnen anderen even- duurde geruime tijd, eer de schare weer wat tot rust kwam. DE KONING Koning Boudewijn is reeds twee maal op het terrein geweest. Diep on der de indruk maakte hij een rond wandeling en onderhield hij zich met de wachtende vrouwen. Elk ogenblik van de dag komen nieuwe autoriteiten aan. Vandaag de ministers Troclet, Le- febre en Leburton, de Italiaanse am bassadeur in Brussel en de Nederlan der Etzel, voorzitter van het hoge ge zagsorgaan van de EKS. BEROERING Opnieuw kwam er beroering onder de massa, toen het gerucht ging, dat de lijken naar boven zouden worden ge bracht. Mannen en vrouwen renden op de hekken toe, staken hun armen wild zwaaiend door de spijlen en maakten wanhopige gebaren. .(Vervolg op pag. 3). Wat is nl. aan de hand? De heer Lieftinck heeft voorgestled om de fas ciliteiten die binnenkort gegeven zul len worden voor het bouwsparen ook van toepassing te verklaren op andere vormen ter bevordering van duurazam bezit zoals bijvoorbeeld het geldspa- ren of het sparen voor een huwelijks uitzet. De socialisten, die meer voelen voor bezitsvorming langs collectieve weg hebben dit tenslotte met veel pijn aanvaard. Tc weinig De KVP-fractie vindt dit voorstel echter te weinig. In de brief die de heer Romme gisteren aan de informa teur namens zijn fractie heeft geschre ven, is teruggevallen op het aanvanke lijke voorstel van de informateur, waarin ook werd gesproken over het onderzoek naar welke belastingfasci- liteiten voorts nog mogelijk zouden zijn. De PvdA Tweede Kamerfractie heeft zich tegen deze zinsnede met hand en tand verzet. De heer Lieftinck bezweek voor de druk van zijn partijgenoten en haalde deze passage uit het pro gram. De KVP-fractie heeft dus niet haar instemming betuigd met het voor stel van de informateur over de bezits vorming, omdat hij heeft aapgehaakt aan een formulering, die de heer Lief tinck zelf reeds heeft laten vallen. Wat nu? Prof. Lieftinck staat nu voor de vraag wat hij verder moet doen. Het is bekend, dat hij de zaak van de bezits vorming hoog opneemt. Sinds 58 da gen is dit dan ook het belangrijkste strijdpunt tussen de KVP en PvdA. We zijn nu dus in de situatie beland, dat de vraag of verdere fiscale fascili teiten gegeven moeten worden om de bezitsvorming te stimuleren de vor ming van het kabinet bemoeilijkt. Dat is wel wat wonderlijk nu ons land voor de komende parlementaire perio de te maken zal krijgen met grote fi nanciële problemen. Riticuul Er zal een voorzichtige begrotings- en conjunctuurpolitiek gevoerd moe ten worden, maar noch de heer Romme, noch de heer Drees zijn be reid geweest tijdens hun formatie periode een behoorlijke financiële gedragslijn op te stellen. De zaak wordt zo riticuul, dat men amper meer kan aannemen, dat dit ene punt beslissend kan zijn. Zou dit wel zo zijn dan heeft de KVP het spel in deze fase van de formatie wel bij zonder zwaar gespeeld. De gedachte van de bezitsvor ming langs de fiscale weg te sti muleren kan aantrekkelijk zijn, maar het is te betwijfelen of zij deze lange, slepende crisis waard is. Het komende kabinet zal waar lijk de handen vol hebben aan de oplossing van het financiële pro bleem van de woningbouw. DE BILT ZEGT: Perioden met zon Zonnige perioden en voornamelijk in het noorden van het land hier en daar een bui. Krachtige tot matige westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1