FRANSEN WERKEN IN DE SAHARA AAN EEN VERJONGINGSKUUR Rijk Rijkse uit Yerseke is Zeeuws damkampioen en schaapherder H Een droom of werkelijkheid? Investeringsvraagstuk probleem nummer één Nuschke wist geen antwoord „Egypte zal Suezkanaal nog liever vernielen....!" Staking in Egypte? Kinderspel Het nieuwe Eindhovense station Polio-epidemie in Chicago Weslduitse studenten tegen dienstplicht „Maar uit handen geven? Nooit Ook in 1952 veroverde hij de iitel Zijn grootste kracht ligt in het eindspel; in middenspel kwetsbaar Maandag 13 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Tien liter water per dag is een normaal rantsoen voor een man die 's zomers in de woestijn moet werken. De flessen worden op een hoop gesmeten en honderden ki lometers verder weer gevuld. FRANKFORT. 10 aug. (D.P.A). De Oostduitse vice-premier Otto Nuschke heeft vrijdag op de kerkdag van de Duitse Evangelische Kerk te Frankfort (West-Duitsland) een neder laag moeten lijden. Toen een spreker uit Berlijn hem verweet, dat hij de christenheid „in de rug heeft aangevallen" en de atheïsti sche jeugdwijding in Oost-Duitsland niet duidelijk genoeg heeft afgewezen, verliet Nuschke met zijn vrouw lang zaam de zaal. Tegenover honderden afgevaardigden uit Oost- en West- DuitSland, die hem voor de congreszaal omringden, kon hij echter de beschul diging niet weerleggen. Tevoren had de vice-premier tegen over de acht- tot tienduizend deelne mers aan de werkgroep „volk en poli tiek" verzekerd, dat in Oost-Duitsland het facultatieve godsdienstonderwijs is gewaarborgd, de kerken door de staat worden gesteund en ook aan christe lijke studenten beurzen worden ver leend. Hij had ook gepleit voor een oproep van de Evangelische Kerk te gen de proeven met kernwapens. O Lorraine Crapp bleef beneden wereldrecordtijd BRISBANE, 10 aug. Lorraine Qr pp, de „hoop" van Australië voor de olympische spelen te Melbourne, heeft tijdens de training op de 440 yards vrije slag een tijd gemaakt van 3 min. 5,5 sec. Zij bleef hierdoor 0,4 sec. beneden het wereldrekord dat zij op 18 februari van dit jaar te Sydney bracht op 5 min. 5,9 sec. Uiteraard zal deze nieuwe tijd niet voor erkenning als rekord in aanmerking komen. CAIRO, 11 aug. Reuter. In Cairo is op een massa bijeenkomst op het be- bevrljdingsplein aangedrongen op het houden van een algemene staking in alle Arabische en Mohammedaanse landen op vijftien augustus, de dag voor het begin van de Londense con ferentie over het Suezkanaal. Er werd een resolutie aangenomen, waarin werd opgeroepen tot vrijwil lige mobilisatie van Arabische en Mo hammedaanse jongeren ter verdedi ging van president Nasser en de na tionalisatie van de Suez-kanaalmaat- achappij. De bijeenkomst werd bijgewoond door jongeren uit alle Arabische en verscheidene communistische landen, waaronder communistisch China en Zuid-Slavië. Het merendeel van deze jongeren woont in Egypte. 'EL GOLEA, augustus 1956. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) ET is niet gemakkelijk de Sahara in geografisch opzicht te om lijnen. De natuurlijke grenzen van deze onvoorstelbare woes tenij lopen, ruw genomen, van de Atlantische Oceaan via Sene gal en Nigeria naar de Nijl, en via de kust van Lybië en het Atlas gebergte weer terug. De totale oppervlakte bedraagt niet minder dan vier miljoen vierkante kilometer. Het inwonertal loopt tegen de twee miljoen, waarvan ongeveer de helft uit nomaden en semi-nomaden bestaat en de andere helft zich blijvend bij de oasen heeft neergezet. In bestuurlijk opzicht is de Sahara minder moeilijk in te delen. Vijfenzeventig procent staat onder Frans beheer. De rest wordt be stuurd door Lybië en Egypte en tegenwoordig ook door de nieuwe staat Marokko. Hoewel negentig procent der „Sahariennes" in de Franse gebieds delen woont, betekent dit niet, dat zij er gelijkelijk over zijn ver deeld. Het barre klimaat maakt zeker tachtig procent van de woestijn totaal onbewoonbaar en zonder moderne hulpmiddelen zou geen mens het er 's zomers langer dan 48 uur kunnen uithouden. RIO DE JANEIRO, 10 aug. AFPDe grote prijs van de Braziliaanse „Sweepstake", 20 miljoen Cruzeiros vier miljoen gulden), is dit jaar gewonnen door een baby van veertien da gen. Het gelukskind, een meisje, had het winnende lot enige da gen geleden van een oom gekre gen als geschenk bij de geboorte. De ouders van het meisje hebben haar nu de bijnaam „Victoria" gegeven. Van de economische en strategische betekenis van de Sahara zijn de Fran sen zich wel bewust. Zij hopen van dit enorme waterhoofd van Afrika een voorraadschuur voor het westen te kunnen maken, een bron van minera len en vooral inkomsten, die de Fran se maagd in staat zal stellen een ver jongingskuur te ondergaan. Vele, lei dende Fransen gaan zelfs zo ver om voor het in exploitatie brengen van dit dorre land slechts een halve eeuw te nemen. „Over vijftig jaar", zeggen deze optimisten, „is de Sahara vrucht baar, is het klimaat er verbeterd en zullen er de kostbaarste mineralen ge dolven worden." Op zichzelf klinkt dit zeker niet on geloofwaardig. Het zal niet de eerste keer zijn, dat erosie door beplanting kon worden stopgezet, dat woestijnen door ir rigatie vruchtbaar werden gemaakt (Is raël, Mexico) en dat de klimatologische omstandigheden zich als gevolg van dit alles gewijzigd hebben. Wat het Saharaproject echter zo moei lijk maakt, is het feit, dat er ter plaatse weinig water van betekenis gevonden wordt. Er zijn geen rivieren, geen beken, geen natuurlijke reservoirs. De zoge naamde wadi's sporadisch voorkomen de uithollingen, waarin zich regen- of grondwater bevindt staan 't grootste deel van het jaar droog en zoetwater bronnen vindt men vrijwel uitsluitend in het noordelijk gelegen berggebied. De waterputten, die zich in oasen of op de vlakten bevinden, zijn verder van be perkte capaciteit en vloeien niet altijd even regelmatig. Zont water is er genoeg. Er bevinden zich onuitputtelijke voorraden in de bo dem, die meestal reeds op geringe diepte aan te boren zijn. Zolang er evenwel geen goedkope methode bestaat om zout water in zoet water te veranderen, zullen deze reservoirs onaangeboord blijven en ner gens voor kunnen dienen. Er zijn Fransen te over, die met de gedachte spelen water via een pijplijn van de Algerijnse kust naar de Sahara te brengen. Maar een irigatiesysteem als dit is eigenlijk alleen maar in theorie moge lijk, omdat de kosten, die hieraan verbon den zijn, een veelvoud van de opbrengst van de bodem zouden bedragen. Bovendien liggen er ten noorden van de woestijn nog tienduizenden hectaren ongeïrrigeerd bouwland, die een zeer schrale oogst opleveren. Zolang men nog niet aan de irrigatie van deze ge bieden is toegekomen, moet de bevloei ing van de Sahara, waar voorlopig al leen maar dadelpalmen kunnen groeien, wel als een niet te verwezenlijken droom worden beschouwd. Bij onderzoekingen, die voornamelijk na de tweede wereldoorlog werden ver richt, is gebleken, dat de Sahara een ver zamelplaats van mineralen is. Vooral ijzer erts is in grote hoeveelheden aangetrof fen. Aan de exploratie is men echter nog nauwelijks toegekomen, omdat deze een veelvoud van problemen oproept, die niet van de dag op de nacht kan worden opge lost. Men heeft water nodig, arbeidskrach ten, die, omringd door het noodzakelijke comfort op de afgelegen en vrijwel onbe treden terreinen kunnen werken en wo nen, spoorwegverbindingen, wegen etc. Een astronomisch bedrag aan investerin gen zal moeten worden uitgegeven, alvo rens de eerste spade in de grond kan wor den gestoken. Mauretania bijvoorbeeld, dat in de zuidwestelijke hoek van de Sahara ligt, zou een rijkdom van erts met een hoog ijzergehalte in zijn bodem herbergen. Om deze velden in exploitatie te kunnen brengen en om over een periode van een kwart eeuw van een jaarlijkse opbrengst van vier miljoen ton verzekerd te kunnen zijn, zal een kapitaal van 225 miljoen gul den bijeengebracht moeten worden. Ook niet-ijzerhoudende ertslagen en mangaan zijn op verschillende plaatsen ontdekt. Zo moet er in het hart van de woestijn tweehonderdduizend ton lood liggen en In het noorden en zuidwesten onschatbare hoeveelheden koper en tin. Hier en daar is men al met delfwerk- zaamheden begonnen, maar voor het winnen van non-ferro metalen gelden precies dezelfde problemen als voor dat van ijzererts. Hoewel de Fransen nog nergens in de Sahara uranium hebben gevonden, is veel van hun hoop op dit kostbare mineraal gevestigd. Hun redenering is, dat de Con go, waar veel uranium gevonden wordt, bijna aan de Sahara grenst en dat de for maties daar niet veel met die in de bodem van de woestijn verschillen. Kolen ten slotte schijnen er ook genoeg te zijn. Sinds het begin van deze eeuw worden in mijnen in de omgeving van Colomb- Béchar al kolen gedolven, maar de totale produktie mag nog geen naam hebben. De lagen bij het Atlasmassief zouden zeer rijk zijn, evenals die in het uiterste zuiden. Wat het winnen van olie betreft, zijn vier maatschappijen momenteel doende extensieve boringen te verrichten. De consessiegebieden, die in woeste, onbe woonbare streken in het zuiden liggen, zijn uitgegeven aan de R.E.P.A.L. (Frans) de C.F.P. (Frans)de C.P.A. (Royal Dutch Shell) en de C.R.E.P.S. (FransRoyal Dutch Shell). Alleen de laatste maat schappij heeft tot nu toe olie aangeboord, alhoewel de hoeveelheid (tachtig ton per dag) de produktie lang niet economisch verantwoord maakt. De enorme trans portkosten, die moeten worden gemaakt om de olie naar de kust te brengen (Al giers: 1700 kilometer; Tripoli: 1100 kilo meter) maken haar eigenlijk onbetaal baar. Aan een pijplijn valt helemaal niet te denken, daar de aanschaffings- en on derhoudskosten hiervan nog veel meer in de papieren lopen. Verschillende maatschappijen overwe gen dan ook het zoeken naar olie in de Franse Sahara te staken. Sinds 1954 heb ben ze gezamenlijk een bedrag van ge middeld 75 miljoen gulden per jaar aan de boringen besteed, zonder eigenlijk er gens resultaten te boeken. In het Lybische gedeelte van de Sahara, op dezelfde hoogte als de plaats waar de C.R.E.P.S. wat olie gevonden heeft, zijn inmiddels nieuwe concessies aangevraagd en ook verkregen. De Fransen hebben hier echter naast gegrepen, omdat het nieuwe Frans-Lybische verdrag nog steeds niet door Parijs is geratificeerd en Lybië het niet verlenen van concessies aan Franse oliemaatschappijen als een stok achter de deur heeft trachten te gebrui ken. Al met al kan men zeggen, dat er inder daad mogelijkheden bestaan de sinds eeuwen braak liggende Sahara tot een vruchtbaar land te maken. Delfstoffen zjjn er eveneens voldoende, zodat er bloei ende mijncentra zouden kunnen ontstaan en er vele takken van industrie zouden kunnen worden gevestigd. Maar de mogelijkheden hebben op dit moment eerder een theoretische dan een praktische betekenis. Zolang het water probleem niet is opgelost, zolang er geen spoorwegen worden aangelegd en zolang er geen arbeidskrachten kunnen worden gevonden, die bereid zijn een pioniersbe- staan te leiden, zullen de rijkdommen der woestijn voor 't grootste deel verborgen moeten blijven. Het probleem van de Sahara is op de eerste pjpats een financieel probleem. Er zijn miljarden en nog eens miljarden nodig om in deze barre woestenij welvaart te kun nen brengen, nog afgezien van de vraag of deze miljarden ooit hun rente zullen kunnen opbrengen. De Britse marine heeft bekend ge maakt, dat het Britse koninklijke jacht „Brittannia" op weg naar Kenia om Kaap de Goede Hoop zal varen in plaats van door het Suez-kanaal. De „Brittannia" vertrekt eind augustus uit Portsmouth naar Mombasa. De foto geeft een overzicht van het nieuwe station van Eindhoven. Rechts op de foto staat het uit de toon val lende postkantoor, dat echter vermoe delijk nog wel enige jaren zal blijven staan. Op de voorgrond het fraaie 18 Septemberplein en het nieuw aange legde plantsoen met het standbeeld van wijlen dr. A. Philips. L Het grote probleem van de Sahara is water. Grote tankwagens hob belen dag en nacht door de woestijn om deze kostbare vloei stof naar de olieboringen te bren gen. Geslaagd voor kraam verzorgster GOES, 11 augustus. Voor het diplo ma kraamverzorgster slaagden de dames J. Brouwer te Souburg, S. Corré te Oost- kapelle en P. W. Jonker te Middelburg, allen opgeleid te Middelburg, uitgaande van de Stichting Centrum voor Kraam zorg van het Groene Kruis op Walcheren. De 72-jorige wielrijder J. D. Cooper is in aanrijding gekomen met een be stelauto. Met ernstige hoofdwonden is hij naar een ziekenhuis vervoerd en aldaar overleden. Reeds 676 gevallen CHICAGO, II aug. (AFP). In Chi cago zjjn alle medische diensten gemobi liseerd om het hoofd te bieden aan een epidemie van kinderverlamming. Geluidswagens rijden door de stad om de ouders op te wekken hun kinderen te laten vaccineren. Vrijdag zijn 23 nieuwe gevallen bekend geworden, waardoor het totale aantal ge vallen sedert het begin van de epidemie tot 676 is gestegen. Er zijn 18 dodelijke gevallen bekend. BONN, 11 aug. (DPA) Vijf dienst plichtige studenten hebben bij het Hof voor grondwetszaken te Karlsruhe be zwaar aangetekend tegen bepaalde ar tikelen in de in juli aangenomen wet op de dienstplicht, welke naar hun mening in strijd met de grondwet zijn. Onder de studenten bevindt zich een zoon van Martin Niemoeller, de voorzitter van de Evangelische kerk in Hessen. Als vertegenwoordiger van de stu denten treedt de vooraanstaande so ciaal-democratische afgevaardigde in de Bondsdag en jurist dr. Adolf Arndt op. Volgens hem zijn de artikelen be treffende de dienstweigering en het vervullen van burgerlijke diensten voor dienstweigeraars in strijd met de grondwet, omdat alleen rekening ge houden wordt met personen, die geen elk gebruik van wapens tussen alle staten met hun geweten in overeen stemming kunnen brengen. Twee van de betrokken studenten hebben n.l. alleen in een verdeeld Duitsland ge wetensbezwaren tegen het vervullen van dienstplicht. Een groep Franse grotdeskundigen heeft nabij Grenoble een. wereldrecord gebroken, door tot op meer dan dui zend meter diepte af te dalen. De 25—j. Louis Angoff, die in Day ton (Ohio) had gewed dat hij binnen twee uur zestien cocktails zou drin ken overleed aan alcoholvergiftiging kort nadat hij zijn weddenschap haa gewonnen. Nassers vertrouweling SALEM verklaart: LONDEN, 10 aug. AFP. Het Egyptische volk zal het Suezka naal liever vernielen dan de con trole erover verliezen, zo heeft majoor Salah Salem, voormalig lid van de revolutionaire raad en op het ogenblik „vriend en vertrou weling" van president Nasser, ver klaard in een vraaggesprek. Egypte zal zich tegen internationa lisatie verzetten, zo zei hij, en als Engeland zijn houding handhaaft, is geen compromis mogelijk. Oorlog zal dan het resultaat zijn. Ge kunt onze troepen in de pan hakken, zo voegde Salem hieraan toe, doch ge zult nooit het kanaal bezitten. Wij kunnen het gemakkelijk onbe vaarbaar maken door de oevers aan weerzijden op te blazen. Elke centi meter van het kanaal kan vernield worden. U kunt het opnieuw aanleg gen, doch dan zullen er miljoenen sol daten nodig zijn om -het te bewaken. Egyptische deelneming aan de Lon dense conferentie heeft volgens Salem geen zin. BINNENVAART HANSWEERT, 10 augustus 1956. Ge passeerd 10 aug. voor 4 uur: Rido, Paul Valery, Golden River, Pirma, Martha, Eendracht, Henja, Vauvenarges, Raab Karcher 73, Paganini, Montini, Saumur, Onderneming, Villo, Cahteau Pavie, Tou- raine, Rheinstein 2, Hartmut, Artemisia, Frama, Gerja, Bavaria, Express 61, Han. Kurier 22, Rhein 91, Lenie, Elisabeth, Steinachtel, Helene Schepens, Maloya, Persia, Amethyste, Pro et Contra, Rhei- nunion 6, Scaldia, Santmaar, Volkerak, Johanna, Storno, Helene, Heta, Speranza, Denzo, Wiljaco, Purfina 29, Rapana, Ma ria, Louis, Elodie, allen België; Butania 3, Wandria, Gazelle, Antoing, Liege, Anna, Luctor et Emergo, 4 Gebroeders, Han. Kurier 10, Suze Gerard, Neeltje, Pieter- nella, 2 Gebroeders, Veur, allen Rotter dam; Luctor, Polonia, beiden Amsterdam! Hoop, Nema, Crigee, Linquenda, allen Werkendam; Mathilde, Gerdi, beiden Kerkdriel; Wuta, Wormerveer; Vertrou wen, Dordrecht; 8 Gebroeders, Haaften; Gedi, Heerewaarden; Casino, Wemeldin- ge; Volharding, Groningen; Tony, Urkl 4 Gebroeders, Hansweert; Espero, U- trecht, Sija, Utrecht; Hagrie, Dordrecht! /7 Is U soms in de omgeving van Yerseke toevallig eens een «/L jongeman van zo om en nabij de 25 jaar ontmoet, die een kudde schapen onder hoede heeft, zal waarschijnlijk niet di rect de gedachte bij U opgekomen zijn, dat dit de persoon is, die momenteel de titel van Zeeuws damkampioen achter zijn naam heeft staan. En tochheeft deze eenvoudige schaapherder, die luistert naar de naam van Rijk Rijkse, al heel wat belangrijke zet ten op het houderdruitige bord gedaan. Zetten, die dikwijls zijn tegenstanders te machtig waren en hen tot capitulatie dwongen. Rijk heeft het dus, ondanks het ge mis aan algemene ontwikkeling, in de damwereld een heel eind ge bracht. Voor de tweede maal heeft hfj nu de titel in de wacht gesleept, want ook in 1952 bleek hij de sterk ste. Dit jaar veroverde hij de titel na een tweekamp met de Goesenaar Jan Sinke, kampioen 1955. Sinke nam in verband met de nationale titel- wedstrijd niet aan het Zeeuwse kampioenschap deel, maar had toch het recht Rijkse uit te dagen. De tweekamp tussen Rijkse en Sinke be stond uit drie partijen. De eerste en de derde leverden een overwinning voor de Yersekenaar op, terwijl de tweede in remise eindigde. De uit slag (51) was dus overtuigend. Sterk eindspel Rijk Rjjkse is iemand, die van rust houdt. Hoe kan het trouwens anders, als men het beroep schaapherder heeft gekozen en voor ontspanning een tak van sport beoefent, waarvan eveneens de nodige rust uitgaat. Hoe weleen stevige partij dammen ook dikwijls de nodige zweetdruppel tjes kan kosten. Achter zijn schapen en het dambord vindt Rijkse zich dus in zijn element. Wat 1956 hem bracht is wel haast iedereen bekend. Van het laatste heeft hij onge twijfeld zijn grootste kracht in het eindspel. Het beginstadium levert meestal niet veel moeilijk heden op, maar in het midden spel voelt hij zich het meest kwetsbaar. Als hij echter met ge lijke kansen aan het eindspel gaat beginnen, moet zijn tegenstander van behoorlijk formaat zijn om hem te overwinnen. Met vier minder R(jk Rijkse zette reeds op jeugdige leeftijd, daartoe aangespoord door zijn inmiddels overleden vader, die ook een groot liefhebber van de dam sport was, zijn eerste schreden op het veelruitige bord. De eerste partijen tussen vader en zoon werden in het begin met die verstande gespeeld, dat Rijkse Sr. al tijd met vier schijven minder van start ging dan zijn jonge spruit. En dan nog gelukte het zoonlief niet al tijd om papa te overtroeven. Maar dit duurde niet zo heel lang. Toen Rijk eenmaal zo ver gevorderd was, dat hij met gelijke wapens vader mocht bestrijden, was ook de dag niet ver meer, dat Rijk hoe langer hoe meer winstpartijen op zijn naam bracht. Naar de damclub- in het najaar van 1946 gaf Rijk Rijkse zich als lid op van de toen bestaande damclub Yerseke. Hij kon zich nu pas goed uitleven. Vanzelf sprekend kwam hij niet direct aan het eerste het beste bord te zitten. Hij kreeg dan ook een bescheiden plaatsje in het tweede team, maar spoedig plaatste men hem aan bord negen van het „eerste", dat toen in de hoofdklasse van de Z.D.B. speelde. Op deze plaats moest hij in een wedstrijd, die zijn club tegen Mid delburg speelde, aantreden tegen de heer Boogaard, destijds een vermaar de Zeeuwse crack. Rijkse liet zich echter niet imponeren door de faam van zijn tegenstander en won zijn partij. In 1948 speelde de Yersekenaar voor de eerste maal mee om het per soonlijk kampioenschap van Zeeland. Anderson werd toen kampioen met Blom zijn leermeester op de tweede plaats. Rijkse deelde de der de tot de zesde plaats met andere dammers. Achter liet eerste Juist in dat jaar, toen Jan Blom Yerseke verliet, gelukte het Rijk se om beslag te leggen op de eer ste plaats van zijn club. In 1951 werd de damclub Yerseke opge heven en werd Rijkse lid van G.D.C. in Goes. Op koude, gure wintermaanden was de fietstocht naar Goes nu niet bepaald een pretje, maar het bloed kruipt In 1952, toen Rijkse zich bij G.D.C. achter het eerste bord had genesteld, kwam tevens het eerste grote succes: het verove ren van de Zeeuwse titel. De twee daaropvolgende jaren bracht hij het tot de tweede plaats en'in 1955 eindigde hij als vierde.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5