In Breskens wordt vijf dagen lang het befaamde visserijfeest gevierd Nieuwtjes van alle eilanden Indrukwekkende afscheidsdienst oecumenisch werkkamp te Kapelle Zeeuwse zwemkampioenschappen; evenement met weinig sfeer Gemeentesecretarie-ambtenaren niet in het dijkleger Breskens V (schip met hoogste gemiddelde besomming) kreeg wimpel Maandag 13 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Nieuwelingen gingen in Sluiskil van start Nieuwe voetbalclub te Heinkenszand Inbreker door Goese politie ingerekend Middelburgs meisje geraaide iewater Van Wychen boekte succes in Brugge Nederiand-Belgie Sas van Gent in veilingberichten Beroepschrift van M.-burgse ambtenaar toegewezen pagina I De oudste visser ontstak zaterdag „het vuur" BRESKENS, 11 augustus. In Breskens wapperen weer de vlag gen. Rijk gepavoiseerde schepen vullen de havens. Ieder huis of ge bouw pronkt en praalt met vlaggentooi of illuminatie. Iedere straat is kunstig versierd. Breskens viert weer zijn befaamde visserijfees ten; vijf dagen lang. En al die tijd zal op de bunker aan het Spui- plein een grote vlam brandende worden gehouden, als symbool van dit belangrijke evenement. Zaterdagmiddag werd dit vijfdaagse feest officieel geopend toen de oudste visser uit Breskens, de 85-jarige Jan Hoogstadt op verzoek van de voorzitter van het Comité, de heer Karelse het vuur ontstak. Kort daarna nam de burgemeester van Breskens het woord om de grote erkentelijkheid der gemeente uit te spreken voor wat de visserij en deze feesten voor' Breskens betekenen. Het gemeentebestuur heeft gemeend een wimpel beschikbaar te stellen om ieder jaar uit te reiken aan die vissersschuit, welke de hoogste gemiddelde besom ming maakt. Over het afgelopen jaar was dit de Breskens V, schipper Henk Fe- nijn. Burgemeester Eekhout wenste schipper Fenjjn geluk met dit be reikte resultaat en overhandigde hem in aanwezigheid van de ge hele bemanning deze wimpel. PRAALWAGENS 's-Middags trok door de straten van Breskens een lange stoet van praal wagens. En Breskens kén praalwagens bouwen want in België vreest men de Bressiaanders zozeer, dat zij op con so's alleen mogen meedoen buiten me dedinging! Het dreigende, regenachti ge weer was in zoverre slechts spel breker, dat enkele fraaie stukken on der plastic verborgen moesten worden gehouden, terwijl de route wat werd ingekort. Doch overal langs de route stond het publiek in lange, dikke rijen, de regen tortserend om toch maar niets te missen van dit fraaie schouwspel. Aller bewondering trok „De Zwarte Zee" de befaamde sleepboot, welke ge heel in miniatuur werd „nagebouwd'' uit duizenden roosjes en welke praal wagen terecht een eerste prijs ver wierf. Grote hilariteit en zorgend voor de vrolijke noot bracht de praalwagen: Bommelstein, waarop zowel heer Bom mel als Tom Poes in levende lijve troonden. In de loop van de komende feest dagen trekt deze optocht nogmaals door de straten van Breskens. ELCK WAT WILS Spectaculair was voorts het water skiën in de haven van Breskens, ver zorgd door leden der Yachtclub B.R.Y.A.C. Concerten op de muziek tent en op het Oranjeplein gaven „Elck wat wils*' terwijl tussen de bedrijven Van Amsterdam werd winnaar GOES, 11 aug. In Sluiskil werd zaterdag een wielerwedstrijd voor nieuwelingen verreden, op een klein parcours, dat het uiterste van de ren tiers vergde. Het waren aanvankelijk de Zeeu wen Van Doeselaar en Vernooy die als plaatselijke favorieten voor het eerste vuurwerk zorgden. Timmerman en Van Amsterdam namen echter de groep op sleeptouw en zorgden voor een snelle fusie. Er ontstond een kopgroep van 10 paan, die geruime tijd intact bleef. Na 80 km gingen Van Amsterdam en Van Doejelaar echter even op de pedalen Steen en hun demarrage kon niet door de anderen worden beantwoord. Deze tandem luidde dus de beslis sende fase in. Twee ronden voor het einde wist Van Amsterdam zich ook nog van zijn naaste rivaal te ontdoen in behaalde e-n fraaie zege. De uit slag luidt: 1. C. van Amsterdam (Oos- terhouti 70 km in 1 uur 55 min.; 2. op 87 sec. L. Timmermans (Roosendaal) 8. op 1 min. W. v. d. Smirren (Amster dam); 4. H. Vernooy (Sluiskil); 5. P. van Hees (Hoogerheide)6. A. Ree kers (Vennep); 7. J. v. d. Klundert (De Heen); 8. D. Wouterse (Kwaden- damme); 9. M. Roks (Bossenhoofd) 10. op 1 ronde J. van Espen (Axel). De Zeeuwen Van Doeselaar, Van de Vijver en De Schipper klasseerden zich resp. op de 13e, 14e en 15e plaats. door Japans vuurwerk werd afgesto ken. Aantrekkelijk was ook het op treden van het Ballet Marjo uit Den Haag. Voor sportminnend Breskens was het een grootse gebeurtenis, toen des middags op het raadhuis de besturen en spelers der Voetbalclub Breskens en „Esperence" uit Frankrijk officieel door b. en w. werden ontvangen. In zijn welkomstwoord herinnerde de burgemeester aan de bange dagen in mei 1940, toen de bloem van Frank- rijk's zonen in Zeeland hun leven ris keerden en gaven voor de vrijheid. Ingezonden Mededeling (Adv.) GOES, 11 aug. Heinkenszand heeft er een tweede voetbalclub bij Naast de RK VV Luctor is thans op gericht de vereniging SHV, welke zal uitkomen in de Zeeuwse zaterdagcom petitie. Voorlopig telt de vereniging 36 leden en in het bestuur werden ge kozen A. C. de Mol, voorzitter; A. Han- newijk, secretaris; Ph. Boudwjjn, pen ningmeester; M. v. d. Guchte en C. Zuidweg, leden. In afwachting van het gereed komen van het nieuwe sportveld van de gemeente, heeft de nieuwe vereniging de beschikking over een weide gekregen. BOTSING IN AXEL AXEL, 12 aug. Vanavond had op het kruispunt Wëststraat-Kerkdreef een botsing plaats tussen twee luxe wagens, resp. bestuurd door H. uit Oosterland en F. uit Den Bosch. De wagen van H. werd dusdanig ge ramd, dat hij kantelde. De bestuurder liep daarbij enkele gekneusde ribben op, terwijl diens zwager ernstig aan het hoofd werd gewond. De overige inzittenden kwamen met de schrik vrij. De wagen van H. werd zwaar en die van F. licht beschadigd. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Tot inge grote droefheid nam de ere pan ons weg, na een lang durig geduldig gedragen lijden, onze lieve zorgzame man en vadej ARIE DE JONG, in leven opperwachtmeester der rijkspolitie op de eeftijd van 44 jaar. „Wij geloven in de vergeving der zonden, wederopstanding des vle- ses en een eeuwig leven". K. B. DE JONG—BERMAN. ALBERT JAN. MAJA. GERDIENTJE. St. Maartensdijk, 10 aug. 1956. De begrafenis is bepaald op dins dag 14 augustus a.s., des middags 2 uur. ,,ln Christus is er Oost noch West" KAPELLE, 11 augustus. „In Christus is er Oost noch West". Ontroerend stil was het in de grote veilinghal toen vanavond dit lied weerklonk uit de monden van de jonge mensen uit verschillende delen van de wereld die gedurende een maand in deze gemeente samen zijn geweest om te getuigen van hun geloof in Jezus Christus maar ook om behulpzaam te zijn bij het binnenhalen van de fruit oogst. Dit mooie lied dat zegt, dat, hoewel de aarde is verdeeld in Noord, Zuid, Oost en West, er in Christus geen scheiding tussen de mensen bestaat, en dat alle christenen één zijn in Hem, over het ge hele wereldrond, werd gezongen door de werkkampers als onder deel van de wijdings- en dankdienst ter besluiting van dit werkkamp. Ongeveer drie honderd personen waren hiertoe in de veilinghal bijeen gekomen. Het oecumenische werk kamp dat vanaf 12 juli in Kapelle is gehouden en georganiseerd door de jeugdafdeling van de wereldraad van kerken, zal vandaag (maandag) wor den gesloten. De deelnemers aan het kamp hadden echter geoordeeld, dat het op zijn plaats zou zijn om voor hun vertrek nog eenmaal samen te ko men met allen, die in deze afgelopen weken hun vrienden zijn geworden. De centrale gedachte van deze af scheidsdienst was: de alomvattende opdracht die de gehele kerk heeft te genover geheel de wereld. NAAR DE EENHEID In deze dienst werd gesteld, dat oecumenisch zijn betekent: zoeken naar de eenheid, welke Christus wenst voor zijn kerk, opdat de wereld zou geloven. Aan de liturgie werd door al le werkkampers deelgenomen. Zij la zen, elk in hun eigen taal, verschillen de bijbelgedeelten. Zij zongen hun lie deren en zij beleden zo samen hun ge loof in Jezus Christus. In een korte toespraak werd verteld over de Lutherse Kerk in Zweden over de Anglicaanse Kerk van Enge land en over de Presbyteriaanse Kerk in de Ver. Staten. Mej. Jo Balkenende uit Biezelinge vertelde hoe het leven in dit kamp is geweest. Deze indrukwekkende wij- dingsdienst werd besloten met het bid den van het Onze Vader, ieder in zijn of haar taal, terwijl allen, die samen waren daarbij elkaar de hand reikten als teken van de gemeenschap in Jezus Christus. GOES, 12 aug. In de nacht van zaterdag op zondag meende een bewo ner van de 's-Gravenpoldersestraat- weg verdachte zaken te bespeuren bij het huis van zijn buurman D., die met vakantie was vertrokken Onmiddellijk werd de gemeentepolitie van Goes ge waarschuwd, die een onderzoek in stelde. In de tuin trof men een brood mes aan, dat eigendom bleek te zijn van de fam. D. Na enig speurwerk werd L. R. te Goes aangehouden, verdacht van dief stal met braak. R. bekende tenslotte, dat hij behalve het broodmes ook nog een bedrag van f 400,uit de slaap kamer had ontvreemd. De verdachte is ingesloten en zal t.z.t. aan de jus titie worden overgeleverd. -o Middelkampers'' door Zuiderburen uitgenodigd GOES, 11 aug. De grote succes- spn die de Zeeuwse renners de laatste maanden in België wisten te behalen zijn bij onze zuiderburen niet onopge merkt gebleven. De ren- en toerclub „Theo Middel kamp" ontving in dit verband een uit nodiging voor een belangrijke inter nationale wedstrijd voor amateurs op 21 augustus a.s. in Torhout. De volgende „Middelkampers" zul len hier van start gaan: Van Wychen, Huissoon, Rentmeester, Van Overveld, Van der Zande, De Poorter, Verstrate, Oosthoek, Duinkerke en Dominicus. De opbrengst van de arbeid welke de werkkampers verrichtten is bestemd voor het Protestantse jeugdwerk in België. Voor dit doel werd bij de uit gang ook een collecte gehouden. Namens de veiling Kapelle werd aan alle deelnemers aan het kamp een luxe doos met appels aangeboden. o Ds. j. A. van Selms (geboren te Nisse) woensdag 75 jaar 's-GRAVENHAGE, 11 aug. Ds. J. A. van Selms, emeritus-predikant der Ned. Herv. kerk te Nijmegen, viert woensdag a.s. zijn 75e verjaardag. Ds'. Van Selms werd 15 aug. 1881 te Nisse geboren. Hij studeerde theologie te Utrecht. In 1909 werd hij te Grijps- kerke in het predikambt bevestigd. In 1917 vertrok hij naar Dedemsvaart, vandaar in 1922 naar Nijmegen. Deze gemeente heeft hij gediend tot aan zijn emeritaat op 1 april 1949. MIDDELBURG, 11 aug. Zondag middag omstreeks vier uur is de 13- jarige Marcella Drenth, die op de Blauwedijk aan het spelen was, ter hoogte van hotel „Sonnevanck" te wa ter geraakt. Het meisje, dat niet kon zwemmen, verdween in de diepte en dreigde te zullen verdrinken. De 33- jarige heer H. Verstraten, die ter plaatse werkzaam was bij de aanslui ting van de zinker op de waterleiding, begaf zich onmiddellijk gekleed te wa ter en zag kans het meisje er spoedig uit te halen. Het kind was niet be wusteloos, maar had veel water binnen gekregen. Het meisje werd naar hotel „Pax" gebracht (waar het verblijft) en later door mevr. dokter Pel-Mel- link onderzocht, die geen nadelige ge volgen constateerde. GOES, 11 aug. Enkele Zeeuwse renners hebben zaterdag met succes deelgenomen aan een criterium in Brugge (België) over een afstand van 80 km. De Goesenaar Theo v. Wychen en Piet Rentmeester uit Yerseke do mineerden in deze wedstrijd. Toen Van Wychen alleen het hazen pad koos hield Rentmeester de Belgi sche rivalen in bedwang waardoor v. Wychen een fraaie zege kon behalen. Rentmeester plaatste zich als derde. Waterpolowedstrrijd SAS VAN GENT, 11 aug. Bruin vis te Sas van Gent zal in 1957 haar 25-jarig bestaan vieren. Ter gelegen heid hiervan zal de club trachten om de jaarlijkse waterpolowedstrijd Ne derland—België in Sas van Gent te doen spelen. Het bestuur van de Kring Zeeland van de KNZB heeft bereids alle medewerking toegezegd. s-HEER ARENÜSKBRKE Geslaagd. De heer J. Jongepier, adj- commies le kl. ter gemeentesecretarie van 's Heer Arendskerke, slaagde te 's-Gravenhage voor het boekhoudexamen van het le gedeelte gemeente-financiën. Geslaagd. Voor het vakdiploma Heren- confectie en Kousen en Sokken: de heer M. D. de Schipper, alhier. Voor het vakdiploma Woningstoffeer der: de heer P. v. d. Guchte. alhier. "VEN POLDER Voetbal. Vorige week is een voetbal wedstrijd gespeeld tussen de badgasten en de dorpelingen. Ditmaal ging de overwin ning naar de badgasten met 30. De be langstelling was groot. ROTTERDAM, 10 augustus 1956. An dijvie 1115; Bloemkool IA 4382, 2A 32—62, B 22—53; Sla 8—16; Komkommers IA 13—26, 1B 12—21, IC 8—15; Perziken IA 20—36, 1B 11—21, IC 0—5; Annanas Meloenen 86132; Early Laxton HhA 140 —157, Hhl 105—137, Hh2 63—110, Alicante 230; Frankenthaler 210250; Yellow Transp. StA 47—65, StB 38—51, StC 24—37, HhA 40—57, HhB 30—48, HhC 20—34, Hhl 27—48, Hh2 13—36, K 17—38; Beauty of Bath StA 111, StB 103, StC 68, HhB 80, HhC 65—68, Hhl 59, Hh2 38—65, K 27—31; Perzik appel HhB 52, HhC 44, Hhl 57—77, Hh2 49; Oomskinderen HhB 00, HhC 43, Hhl 54—66, Hh2 4251; Rode Bessen IA 157167, 2A 105149; Aardappelen gr. 5 90—11.80, p. 3.409.40; Dubb. Princ. 1 3452, 2 3048; Stoksnijbonen 1 121 175, 2 80132; Stamsnijbonen 2 4767; Tomaten IA 57—61, 1B 54, IC 58, ICC 39; Prei 2733; Waspeen 1530; Uien 12 20; Rode Kool 1025; Kroten 4.5 7.30; Selderij 2—6. Weinig belangstelling en weinig strijd SAS VAN GENT, 11 augustus. De Zeeuwse zwemkampioen schappen zijn dit jaar een evenement met weinig sfeer geworden. Misschien is dit voor een deel het gevolg van het feit, dat de voor bereidingen bijzonder moeilijk verliepen. Was aanvankelijk de orga nisatie van deze kampioenschappen aangevraagd door Bruinvis uit Sas van Gent, deze club trok zich terug, toen de dit voorjaar opge richte zwemclub „De Ganze" uit Goes, uit propagandistische over wegingen de organisatie aanvroeg Enkele weken geleden was er sprake van, dat de wedstrijden in verband met de op Zuid-Beveland heersende kinderverlamming niet in het Goese Sas zouden kunnen worden gehouden. Later verklaarde het bestuur van „De Ganze", dat de wedstrijden nor maal doorgang zouden vinden, doch vorige week, enkele dagen voor de vastgestelde datum dus, moest toch van de organisatie worden afgezien. De beurt was toen aan Bruinvis en de Sassenaren hebben dus weinig gelegenheid gehad om in de juiste sfeer te komen. Bovendien viel er de gehele middag een druilerige motregen, zodat het ook buiten het bad een „natte boel" was en de belangstelling gering. Zes Zeeuwse zwemclubs namen aan deze kampioenschappen deel, t.w. Bruinvis uit Sas van Gent, Luctor uit Middelburg, Schelde uit Terneuzen, Scheldestroom uit Breskens, SZV uit Souburg en Zeehond uit Vlissingen. Scheldestroom, SZV en Zeehond gin gen zonder een enkele titel naar huis. Een opmerkélijke prestatie verrichtte Schelde, dat met slechts twee leden Ged. Staten deden uitspraak: MIDDELBURG, 11 augustus. Ged. staten van Zeeland hebben als hun oordeel uitgesproken, dat gemeentesecretarieambtenaren in het openbaar belang plichten hebben te vervullen, welke hen verhin deren zich van de diensten, die het dijkleger meebrengt, te kwijten. Zij hebben deze uitspraak gedaan naar aanleiding van een beroep schrift van een secretarieambtenaar der gemeente Middelburg tegen zijn indeling bij het dijkleger van de polder Walcheren. Deze in deling is door ged. staten dan ook vernietigd. Bedoelde ambtenaar had in zijn he- de in beroep gekomen ambtenaar daar- zwaarschrift aan het dagelijks bestuur van de polder Walcheren gesteld, dat men bü een eventuele watersnood of vrees daarvoor zijn post ter gemeen tesecretarie niet mag verlaten. Daar bij kwam dat hij als onderbrandmees ter verbonden is aan de vrijwillige brandweer en als zodanig ingedeeld is bij de B.B. Het polderbestuur achtte echter geen termen aanwezig hem van de lijst van het dijkleger af te voeren. EEN VERGISSING Het gemeentebestuur van Middel burg deelde desgevraagd mede, dat bij het opmaken van de lijst van perso nen voor het dijkleger geen .secreta rieambtenaren werden genoemd, maar dat door een vergissing de naam van op wel werd geplaatst. Het gemeente bestuur was van oordeel, dat het ver zoek om te worden afgevoerd diende te -worden toegestaan, omdat in geval van watersnood of vrees daarvoor te verwachten is, dat door de vele be moeiingen de door de secretarie te verwachte werkzaamheden zullen toe nemen. Bovendien mérkte het gemeen tebestuur op, dat, doordat geen ge schikt leidend personeel voor de brandweer kon worden gevonden, eind vorig jaar aan bedoelde ambtenaar werd toegestaan een functie bij de brandweer te aanvaarden, hoewel de bezetting der secretarie zodan'g was, dat dit verzoek behoorde te worden afgewezen. deelnam, die echter beiden een titel in de wacht sleepten. De tien overig# kampioenschappen werden eerlijk door Bruinvis en Luctor gedeeld, waarbij echter moet worden opgemerkt, dat Luctor de 8 x 100 meter wisselslag da mes cadeau kreeg. Bruinvis finisht# namelijk op dit nummer met grot# voorsprong, doch werd gediskwalifi ceerd wegens verkeerd overnemen. Voor een grote verrassing zorgd# R. Braai van Schelde. Hij zag namelijk kans om de grote favoriet op de 200 meter schoolslag heren, Kees de Rijk van Luctor, voorbij te gaan en hem de titel te ontfutselen. UITSLAGEN Dames: 100 m. rugslag: 1. R. Ver- gauwen, Bruinvis 1.42.2; 2. A. Camper, Luctor 1.43.6; 3. F. Calliber, Luctor 1. 50.4; 200 m. schoolslag; 1. R. Vergau- wen 3.17.-; 2. A. Cornelisse, Luctor 3. 30.8; 100 m. vrije slag; 1. W. de Bruyn Bruinvis 1.22.2; 2. R. Melieste, Bruin vis 1.28.2; 3. C. Voogd, Luctor 1.33.6; 50 meter vlinderslag: 1. A. Jansen, Schelde 43.-; 2. T. Daalhuizen, SZV 49.8; 3 x 100 m. wisselslag estafette: 1. Luctor (A. Camper, A. Cornelisse en C. Voogd); 5 x 50 m. vrije slag da mes: 1. Bruinvis (R. Vergauwen, R. Melieste, W. de Bruyn en T. Assel- man. Heren; 100 m. rugslag; 1. C. de Rijk, Luctor 23.2; 2. P. de Kraker, Luctor 1.27.4; 3. P. Rotte, Luctor 1.30.4; 200 m. schoolslag: 1. R. de Braai, Schelde 3.0.8; 2. C. de Rijk 3.1.6; 3. P. v. d. Heuvel, Scheldestroom 3.8.-; 100 meter vrije slag: 1. J. Dirkse, Luctor 1.11.4; 2. C. Verbeek, Zeehond 1.13.2; 3. Ven- tevogel, Zeehond 1.14.-; 100 m. vlin derslag: 1. F. van Giesen, Luctor 1 30; 2. W. de Vries, Bruinvis 1.38.3; 3 x 100 m. vlinderslag estafette; 1. Luctor 4.10 (P. de Kraker, C. de Rijk en J. Dirk- se); 5 x 50 m. vrije slag: 1. Luctor 2. 45.7 (W. Wondergem, P. de Kraker, C. de Rijk, F. van Giesen en J. Dirk- se). TEGEN DE REST Na afloop van de Zeeuwse zwem kampioenschappen speelde de heren- ploeg van Bruinvis een waterpolowed strijd tegen de rest van Zeeland. Voor de rust ging de strijd vrijwel gelijk op, al wisten de Sassenaren een klei ne 32 voorsprong te nemen. Na de hervatting echter kwam er bij de „rest" een andere doelman, die tot drie maal toe blunderde. Het pleit was toen beslecht. Bruinvis scoorde nog een keer, waarna de „rest" ook nog een treffer noteerde. BIEZELINGE Geslaagd. Voor het vakdiploma Heren- confectie en Kousen en Sokken: de heren M. de Jager en M. Verhulst, beiden te Biezelinge.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2