1 Egyptische regering weigert deelname aan Suezconferentie EEN ROUWENDE MENIGTE WACHT AL VIJF DAGEN Maar Londense besprekingen gaan donderdag toch door Reddingsploegen dringen verder de 907 m. galerij kinnen SUEZ BEROERT DE WERELD TEGENVOORSTEL VAN NASSER Altijd al Egyptisch Bemiddelingsvoorstellen aan Prof. Romme en Mr. Burger Het weer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND S President NASSER verklaart aan 500 journalisten: Autobus verongelukt: Gezin auto uit in Goes met de sloot Garderobe der doden Vandaag nationale rouwdag in België Ingestorte gangen bemoeilijken werk Weer moeilijkheden in Ambonezenkamp in Europi Hoofdkantoor: L. Vorststraat 80, Goes. Telefoon 1488 (b.g.g. voor redactie 8887, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad c BRESKENS FEEST (pag. 2) 12c Jaargang No. 3472 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 13 aug. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.21 u., onder 20.09 U. Maan op 15.27 u., onder 23.37 u. Hoogwater dinsdag 14 aug.: Vlissingen: 7.41 u. 1.67 m., 20.06 u. 1.61 m. Terneuzen: 8.08 u. 1.85 m., 20.32 u. 1.79 m. Wemeldinge: 9.09 u. 1.45 m., 21.30 u. 1.31 m. Zierikzee: 8.50 u. 1.27 m., 21.11 u. 1.13 m. Rede van Nasser: „Wij hebben ons niet van het Suez- kanaal meester gemaakt. Wij hebben slechts de Suez-kanaalmaatschappij ge nationaliseerd en dat is ons goed recht. Hoe kan ik mij van iets mees ter maken dat aan ons, aan Egypte, behoort?", aldus president Nasser hi een via radio-Cairo uitgezonden toe spraak tot het Egyptische volk. „Wij hebben naar vermogen ge poogd met andere landen samen te verken", vervolgde Nasser. „De eco nomische druk, die de V.S., Frankrijk en Engeland thans op ons uitoefenen, zal mogelijk invloed op ons nationale leven hebben, doch men zal ons niet kunnen uithongeren. Deze drie mogendheden streven er slechts naar de vrije wereld te beheer sen, invloedsrentescheppen en andere land ente onderwerpen. Daarom hebben wij geweigerd de Londense conferentie bij te wonen". CAIRO, 12 augustus. Reuter. Egypte weigert deel te nemen aan de Londense conferentie over het Suezkanaal. Dit heeft de 38-jarige president Nasser zondagmiddag op zijn persconferentie te Cairo bekendgemaakt. Deze mededeling verwekte echter weinig verrassing in politieke kringen. Men had dit antwoord verwacht. De conferentie zal even wel donderdag gewoon doorgang vinden, zij het dan slechts met 22 van de 24 uitgenodigde landen. Behalve Egypte heeft Griekenland namelijk ook de uitnodiging geweigerd. De mijnramp ie Marcinelle „Wij zijn wel bereid een internationale conferentie te steunen van alle regeringen, die de conventie van Constantinopel (1888) hebben ondertekend (Engeland, Duitsland, Oostenrijk-Hongarije, Spanje, Frankrijk, Italië, NEDERLAND, Rusland en Turkije) en van de an dere landen, wier schepen van het Suezkanaal gebruik maken", aldus Nasser. Maar de Grote Drie hebben te kennen gegeven, dat zij voor Nassers voorstel bitter weinig voelen. Egyptische regering niet kan instem' men met de verklaring die de Grote Drie na de bespreking over de Suez- kanaalmaatschappij hebben uitgege ven. „Want", zo sprak Nasser, „in Lon den werd verklaard, dat de univer sele Suezkanaalmaatschappij altijd een internationaal karakter heeft ge had". Nasser bestreed dit met de be President Nasser, die 75 minuten zonder onderbreking sprak, zei, dat de GRIEKENLAND GAAT NIET NAAR LONDEN ATHENE, 12 aug. (AFP) Grie kenland heeft zaterdag bekend ge maakt, dat het geen afvaardiging zal sturen naar de internationale confe rentie over het Suezkanaal, die vol gende week donderdag te Londen ge opend wordt. In een nota, welke aan de Britse zaakgelastigde te Athene is overhan digd, zegt de minister van buitenland se zaken, Overoff, dat zijn regering „niets gelooft, dat de omstandigheden, waaronder de conferentie van Londen bijeen is geroepen, kunnen bijdragen tot een constructieve samenwerking". In Griekse politieke kringen geeft men vier redenen voor de weigering: 1. De Griekse openbare mening is sterk pro-Nasser. 2. De verklaring in het Griekse parle ment van oppositieleider Venizelos, waarin hij er op aandringt de wes telijke uitnodiging te weigeren, als protest tegen de terechtstelling van drie Griekse Cyprioten op Cyprus. 8. Het Griekse verlangen geen Arab! sche stemmen te verliezen in de V.N. in de kwestie Cyprus. 4. Bij de huidige gespannen toestand tussen Griekenland en Groot-Brit- tannië zou een bezoek van Griekse ministers aan Londen een zeer on gunstige indruk maken in Grieken land. Troepen aanvoer LONDEN, 12 aug. (Reuter) Hon derden Britse militairen en oorlogs materiaal zijn zondag in grote burger vliegtuigen, die elk honderd man kun nen vervoeren en „Hermes"-troepen- vervoersvliegtuigen naar het Middel- landse-Zeegebied overgevlogen. Dit zal 1 dode - 4 zwaargewonden 26 lichtgewonden MUNSTER, 12 aug. DPA. Te Borghorst in Westfalen is vanmid dag een Nederlandse autobus in botsing gekomen met een Duitse vrachtauto met aanhangwagen. Een persoon is gedood, vier perso nen zijn zwaargewond 26 lichtge wond. Er vier ten tijde van de bot sing een lichte regen. De oorzaak is nog niet bekend. In de Nederlandse bus bevonden zich ongeveer 40 toeristen afkomstig uit Friesland, die van een uitstapje van zes dagen naar Sauerland terugkeer- keerden. De 60—jarige J. B. uit Oos- terhogebrug, die zwaargewond was overleed enige uren na het ongeval. De 24—jarige bestuurder van de bus, G. S. uit Surhuisterveen, de 65-jarige P. D. uit Leek, haar 24-jarige dochter Klara, de Duitse besturder en enige in zittenden van de vrachtwagen zijn zwaar gewond. De ongedeerde reizigers en enige lichtgewonden, die in het ziekenhuis te Borghorst verbonden zijn, hebben met een andere Nederlandse bus de reis naar huis voortgezet. De drie Nederlanders, die zwaar ge wond werden, verkeren, naar de poli tie zondagmiddag mededeelde, nog steeds in levensgevaar. de gehele week voortduren. Er staan voorlopig zestig vluchten op het pro gramma. Er worden in hoofdzaak infanteris ten overgevlogen, voorts enkele tech nische detachementen en veldhospi taaleenheden. Protesten WENEN, 12 aug. Reuter. Honga rije en Roemenië heben zaterdag ge protesteerd tegen het feit, dat zij niet zijn uitgenodigd voor de Londense conferentie. President Tito van Zuid-Slavië heeft in een officiële verklaring er zijn ver wondering over uitgesproken, dat zijn land niet is uitgenodigd. Hij beschouw de zijn land als de wettige erfgenaam van het Oostenrijks-Hongaarse keizer rijk, als ondertekenaars van de con ventie van Constantinopel. WESTKAPELLE, 11 aug. Het ge zin v. d. L. uit Goes (man, vrouw en zes kinderen) maakte zaterdagavond bij Westkapelle enkele hachelijke ogenblikken door, die men niet licht zal vergeten. Omstreeks half zes reed W. v. d. L. met zijn auto ter hoogte van de kreek, doch slipte in de flauwe bocht. De wagen schoot dwars de weg over, ging links door de bocht en kwam in de naast gelegen sloot terecht. De kinderen liepen slechts lichte schaaf- en snijwonden op, doch de be stuurder en zijn vrouw moesten naar het ziekenhuis te Middelburg worden overgebracht. Later op de avond kon v. d. L. naar huis terugkeren. Zijn vrouw moest echter in het ziekenhuis achterblijven, daar zij een breuk in haar bovenbeen bleek te hebben op gelopen. 0— DE OPSTANDELINGELEIDER Davi- da, die een mislukte poging deed om in Ecudot aan de macht te komen, is door zijn aanhangers gedood. wering, dat de maatschappij een Egyptische is, die van deze regering een concessie kreeg voor de duur van 99 jaar. Artikel 6 van de concessie van 1888 luidde, dat de maatschappij Egyptisch is, onderworpen aan Egyptische wet ten en gebruiken. Vragenvuur Toen kregen de 500 aanwezige Jour nalisten de kans om vragen te stellen, nadat Nasser een lange rede had af gestoken. Wanneer kwam U tot het besluit van de nationalisatie? Nasser: „Nadat de V.S. en Engeland weigerden de Assoean-dam te finan cieren. Reed3 2% jaar dachten we eraan, maar het besluit viel na de weigeringen van beide landen." Waarom werden de gebruikers van 't kanaal niet vooruit op de hoogte ge bracht? Nasser: „Wij vreesden, dat veel lan den onder druk van de grote mo gendheden zouden komen. Is de deur nog open voor onderhande lingen? Nasser: „Alle vraagstukken kunnen en moeten door onderhandelingen opgelost worden." Heeft Egypte meer nationalisatie-plan nen? Nasser: „Wij aanvaarden het begin sel van niet-inmenging in de aange legenheden van andere landen." ZERE BEEN Verwacht U militaire hulp van de Sowjet-Unie? Heeft zij U die be loofd? Nasser: „Volgende vraag!".... Wanneer gaat U nu naar de Sowjet- Unie? Nasser: „Dat weet ik nog niet". Bent U ook nu nog bereid met het Westen samen te werken? Nasser: „Egypte wil met elk land samenwerken". GOEDKOPE IHJIZEN worden door de Franse regeling te koop aangebo den in verlaten bergdorpen, om nieuwe vakantie-oorden te doen ont staan. Zo kost een kasteeltje f 10.000 en kleine huizen voor slechts f 1500. In de vestiaire van de mijn hangen 161 bundeltjes kleren, uitgetrokken door de ongelukkigen, die woensdag morgen rond negen uur door een felle brand van hun dierbaren boven wer den gescheiden, voordat zij afdaalden in de noodlotsmijn. De jassen, de tas sen met schamele bezittingen, zij ver tellen in trieste stilte een eigen droef verhaal ZEVENTIG JAAR wordt mej. dr. N. A. Bruining, de voorzitster der VP RO, deze maand. Daarom treedt zij op 1 sept. a.s. als voorzitster af. Medeleven met de ramp 's-GRAVENHAGE, 11 aug. De voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. L. G. Korten- horst, heeft heden aan de voorzitter van de Belgische kamer van volksver tegenwoordigers het volgende telegram gezonden: De Tweede Kamer der Staten-Gene raal, bewogen door de nationale ramp, die het Belgische volk in rouw heeft gedompeld, geeft uitdrukking aan haar diepgevoeld medeleven met de slacht offers en hun familie. DE INFORMATEUR ....in vorm.... 's-GRAVENHAGE, 12 aug. De informateur professor Lieftinck heeft zaterdagmorgen van elf uur tot 12.30 een onderhoud gehad met pro fessor Romme. In aansluiting daarop heeft hij van 13.15 uur tot 13.45 uur gesproken met de heer Burger. Daarna heeft de informateur het noodzakelijk geacht contact te zoeken met pro fessor Zijlstra. Daar deze echter met vakantie in Friesland verbleef is prof. Lieftinck hem halverwege tegemoet gereisd en keeft hem in Hoorn ontmoet. De informateur heeft bepaalde bemiddelings voorstellen aan prof. Romme voorgelegd, die zal trachten hierop in de loop van maandag ant woord te geven. Dezelfde bemiddelingsvoorstel len zijn aan de heer Burger gedaan. (Van een speciale verslaggever) MARCINELLE, maandagochtend. Een zwijgende, terneergeslagen menigte wacht moe en afge tobd buiten de omheining van de onheilsmijn te Marcinelle. Het is een hartverscheurend beeld. Daar staat al vier dagen lang het meisje tegen de spijlen geleund, dat nog steeds tevergeefs wacht op haar vader, haar twee broers en een oom. Verderop, op een harde bank zit een soldaat wezenloos voor zich te staren. Sinds de ramp deze plaats geweken. Hij wacht op zijn vier broers en angstig tuurt hij de nimmer stuitende rookzuil na. Elk ogenblik veert hij over eind, als er beweging in de menig te komt. Maar telkens is het tever geefs. Vijf dagen en vijf nachten achtereen zit de rouwende menigte hier al. Zwij gend. Hulpvaardige Rode Kruisman nen hebben tentdoek gespannen boven de hoofden der wachtenden. Het deert hen niet. Nonnetjes gaan geregeld rond met eten, drinken, waswater en hand doeken. Mechanisch en onbewogen ma ken zij er gebruik van. Alsof zij droomden. Zaterdag zijn er weer twee lijken van kompels omhoog gehaald. Einde lijk, maar nu Is het weer doodstil. Het krioelt van de mensen op het onheils dag van woensdag is hij niet van terrein: politie, redders, fotografen, journalisten en priesters. Maar de ver misten verschijnen nog steeds niet uit het helse Ingewand. De ruim 250 va ders, mannen of zonen schijnen van onze wereld verdwenen. Maar de na bestaanden geven de moet niet op. Of toch? Hopen zij zelf ook niet meer? De angstige, geruchtmakende span ning van de eerste uren is verdwenen. N is er slechts berusting, moedeloos heid, fatalisme. Bij velen komt de wrok en de onderdrukte haat boven. Waarom waren er geen betere voor zieningen in de mijn? Waarom waren de deuren van hout? En waarom leek de schacht meer op een oude boterton dan op een mijnschacht? Hier en daar worden vuisten gebald als een glan zende limousine van een der directeu ren voorrijdt. En men moet het toegeven de kritiek is niet ongegrond. Ook de Bel gische pers is in het geweer gekomen en uit hier en daar zelfs felle beschul digingen. Maar daarmee zijn nu die 250 trouwe kompels niet gered. Vandaag, maandag is het nationale rouwdag in België. Officieel althans. Maar in werkelijkheid Is het sinds woensdag al een aaneenschakeling van rouwdagen. Er hangt een sombere floers over het Belzenland. Tweehon derd vijftig van haar dapperste zonen keerden tot dusverre immers 'nog steeds niet terug. En zo zitten, hangen en liggen daar achter de ijzeren tralies van de mijn honderden nabestaanden, wachtend. Dagen, als het moet weken. De nach ten zijn koud en de regen is kil en striemend. Het deert hen niet. In hun gedachten zijn ze in de helse hitte van de vreselijke brandende mijn, die hun geliefden in zijn gulzige vuurmuil ge vangen houdt. MARCINELLE, maandagochtend, (Belga) Èen reddingsploeg is er zondagmiddag in geslaagd onge veer 150 meter ver in de galerij op 907 m. diepte door te dringen. Toen stuitte men op een tweede hoop puin, na zich om de eerste te hebben heengewerkt. Men heeft nog geen mijnwerkers gevonden. Andere ploegen zijn afgedaald om het onderzoek op genoemde galerij voort te zetten. Instortin gen bemoeilijken echter het werk. De luchtstroom is normaal. De temperatuur bedraagt 45 graden Celsius. Luchtmonsters hebben aangetoond, dat de branden min der hevig schijnen te worden. Een internationale ploeg, bestaande uit Fransen, Duitsers, Italianen en Bel gen, is in de nieuwe schacht afgedaald naar de verdieping op 765 meter, waar zich nog 14 mijnwerkers moeten be vinden. Nog steeds hoop De Belgische minister van arbeid en sociale zaken, Troelet, verklaarde zon dagmiddag, dat het reddingswerk nog steeds gebaseerd is op de hoop dat overlevenden aangetroffen zullen wor den. Op de vraag van een journalist, of de armp een weerslag zal hebben op de wetgeving inzake de veiligheid in de mijnen, antwoordde de minister, dat er zeker de nodige gevolgtrekkin gen zullen worden gemaakt om de toe» stand te verbeteren en de veiligheid van de mijnwerkers te vergroten. MARCINELLE, 12 aug. Naar thans wordt vernomen, hadden zich, toen woensdagochtend de ramp in Marcinelle zich voltrok, eigenlijk 277 arbeiders in de schachten moeten bzvinden. Het waren er echter 276, daar een vijftienjarige jongen, Jean Ro chet, zich had verslapen. Toen hij enige ur ente laat wakker werd, hoorde hij van het ongeluk, dat zijn mede-arbeiders had getrof fen. ZWOLLE, 12 aug. In Steen wijk waren zaterdag wederom moeilijkhe den met een groep Ambonezen uit het kamp Beenderibben. Ook ditmaal pro beerden zij in enkele winkels ln da stad levensmiddelen te kopen zonder daarvoor te betalen. Er werden be dreigingen geuit aan het adres der winkeliers, die niet van zins bleken zonder betaling te leveren. Na een bespreking op het politie bureau, waarbij ook de burgemeester van Steenwijk aanwezig was, zijn de Ambonezen naar Beenderibben terug gekeerd. Het kamp staat sinds vorige week maandag onder streng toezioht van de rijkspolitie. Toen deden zich nl. soortgelijke incidenten voor. De nationale rouwdag HILVERSUM, 12 aug. De NCRV zal maandag flitsen uitzenden van de nationale rouwdag in België naar aan leiding van de ramp in de mijn bij Marcinelle. 's-Morgens om 8.15 uur, 's- middags om 12.45, en 's-avonds om 8.00 uur (in de Radiokrant) zullen indruk ken worden uitgezonden van de begra fenis van de slachtoffers en eventueel van het reddingswerk dat op die dag nog doorgang vindt. O HITLERS MINISTER Walther Funk (66 j.) die tot levenslang werd ver oordeeld, is zondag naar een zieken huis overgebracht. Zijn gezondheids toestand is slecht. DE VEELWIJVERIJ IN TUNIS wordt afgeschaft, zo heeft de Tunesische premier voor de radio afgekondigd. En meisjes moeten voortaan 15 jaar zijn, eer ze mogen trouwen. EEN FRANS VLIEGTUIG met vijf mi litairen wordt sinds vrijdagavond vermist. Elk spoor ontbreekt. DE BILT~5EGT: Tijdelijk regen Veel bewolking met tijdelijk regen. Tot krach:, g of hard toenemende zui delijke wind, draaiend naar west. Weinig verandering in temperatuur. Stockholm half. bew. 18 graden. Londen, regen, 21. Amsterdam, licht bew., 18. Luxemburg, half. bew., 18. Parijs, licht bew., 22. Nice, licht bew., 26. Frankfurt, half. bewolkt, 19. Zürich, lich. bew., 20. Innsbruck, regenbui, 19. Mallorca, onbewolkt, 30.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1