Twee fraaie, hypermoderne kleuter scholen zullen in M'burg verrijzen Nieuws uit de Provincie A. Zal Goese televisietoren toch eerst gereed zijn? nog het Amerikaanse hoteleigenaar Cantor nog niet in Vlissingen aangekomen hike school krijgt drie loKalen en een speellokaal Brand in groenvoerdrogerij te Scherpenisse: schade f70.000 Enorme vertraging door slechte weer en personeelsgebrek BAAYENS ZEEUWSCH DAGBLAD Klein podium Zeeponion wordt met meeste spoed hersteld Ambonezen komen dinsdag voor Kloetinge biedt begroting 1957 aan Raad Bruinisse herdacht wethouder Bal Middelburg Bij Lewedorp brandde stroklamp af Australische ambassadeur reed rond Walcheren en naar Schouwen Broerse bespeelt Veerse carillon Ir. v. d. Have uit Kapelle naar Rusland Van onze dverteerders Zaterdag 11 augustus 1956 pagina 2 Aan Veersesingel en aan Nederstraat MIDDELBURG, 10 aug. Twee fraaie en hypermoderne kleuter scholen zullen binnen afzienbare tijd in de Zeeuwse hoofdstad ver rijzen. Zij komen op korte afstand van elkaar te staan en wel in het noordoosten van de stad. De éne school, die bestemd is voor het protestants christelijk kleuteronderwijs, krijgt een plaats op het plantsoen aan de Veersesingel vlak bij de Nederstraat. De andere, voor het openbaar kleuteronderwijs, is ontworpen op het terrein ach ter de openbare school J aan de Nederstraat. Zodra de vereiste rijks goedkeuring is verkregen zal met de bouw worden begonnen. Deze is aangevraagd en de scholen staan hoog op de urgentielijst. Zij zijn ook wel bijzonder hard nodig, want de huisvesting van het kleuter onderwijs in Middelburg is bepaald niet om over te juichen! den. Hici io ook een fietsocrgplaats en een stepbalk. Buiten Ook aan het buitenterrein bij de scholen wordt alle aandacht besteed. Een deel ervan zal worden betegeld en er komt een grote zandbak, waarin de kleuters naar hartelust zullen kun nen spelen. Het geheel zal van een beplanting worden voorzien. Het zal in deze kleuterscholen niet alleen prettig zijn voor de kinderen om er te verblijven, maar ook voor de leid sters om er te werken. Bij het bepalen van de plaats voor de kleuterschool op het plantsoen aan de Veersesingel moest rekening wor den gehouden met de aanwezigheid van een grote duiker, die de verbin ding vormt tussen de Veerse water gang en de vest. Hierboven juist de mooiste plaats! kon uiteraard niet worden gebouwd en daarom moest de school wat meer achteruit worden geprojecteerd. Beide gebou wen zijn ontworpen door de dienst van gemeentewerken. Zij zijn aan el kaar gelijk, behoudens op enkele on dergeschikte punten. Zeshoekig speellokaal Elk van de scholen krijgt een drie tal ruime, frisse en lichte lokalen en een groot speellokaal. De drie lokalen zijn elk 7 bij 8 meter en het speellokaal, dat de vorm heeft van een zeshoek, krijgt een doorsnede van 10 meter. De vloeren worden van beton met een colorietbedek- king of iets van deze aard. Rechts van de hoofdingang zal een wachtruimte komen te liggen, waarop aansluit een kamer voor de hoofdleidster. In ditzelfde gedeelte be vindt zich ook een grote materiaal- kast, een kleine keuken, een werk- kast, een toilet voor het personeel e.d. Daarachter ligt de toiletruimte voor de kinderen met middenin een grote wasfontein. Een brede gang voert naar het speel lokaal, waarvóór door een verbreding van de gang een kleine hal ontstaat. Dit speellokaal zal alleraardigst wor den. Middenin komt een klein podium, van waaraf de leidster het spel zal kunnen leiden en waar ook plaats is voor b.v. een plano. Elk van de kleu ters krijgt hier een leuk kastje om wat op te bergen. Een flinke water- en klei- bak is wel één der mooiste attributen van dit lokaal'. Het krijgt drie geheel glazen wan den (op de zonkant uiteraard), terwijl de andere wanden geheel gesloten zjjn. Het dak bestaat uit twee gedeel ten, die naar het midden aflopen. Eigen kastje De drie lokalen, die links van de hoofdingang aan een brede gang ko men te liggen, op de zonzijde, krijgen VLISSINGEN, 10 aug. Vrijdag middag, tijdens gunstig tij, heeft de grote bok „Atlas" van het bergingsbe drijf van Van Akker, de reserve-rijbrug der Prov. Stoombpotdiensten uit zijn benarde positie getrokken en hem op de oever gedeponeerd. Deze brug werd donderdag aange varen door de loodsboot „Rog", welke kort daarvoor een aanvaring had met de veerboot „Koningin Juliana". De brug werd in het midden geraakt en kreeg een flinke „knik". De herstelwerkzaamheden worden met spoed uitgevoerd door het aanne mingsbedrijf Bijker te Vlissingen, zodat deze reserve aanlegplaats voor de veer boten weer spoedig in gebruik kan worden genomen. Voor de velen, die op een boot of trein stonden te wachten betekende dit transport- en hefkarwei een welkome onderbreking van de wachttijd. Aan publieke belangstelling ontbrak het derhalve allerminst. MIDDELBURG, 10 oug. Dins dagmorgen a.s. om tien uur zullen in het gebouw van het kantonge recht voor de politierechter ver schijnen acht Ambonezen, die za terdag j.l. werden gearresteerd en in het Huis van Bewaring weTden opgesloten. Zij zijn allen bewoners van het kamp aan de Nadorstweg en worden verdacht van diefstal, verduistering en heling. De da tum, waarop de Ambonezen uit het woonoord te Westkapelle zul- openslaande deuren en zijn, wat de hoogte betreft, van zodanige afmeting, dat de kleuters niet het gevoel zullen krijgen „erin te verdrinken". Ook hier krijgt iedere kleuter zijn of haar eigen kastje. Bovendien komt er in elk lokaal een werkhoekje, dat niet van de andere ruimte zal worden afgeschei den, maar op de vloer met kleuren zal worden aangegeven. Er zal trouwens in deze scholen toch worden gewerkt met moderne kleuren, gekozen naar de functie, die zij in het geheel zullen hebben te ver vullen. Het meubilair zal eveneens modern en doelmatig zijn: er komen leuke stalen tafeltjes en stoeltjes. Dat de beide scholen centraal zullen wor den verwarmd, spreekt wel vanzelf. Aan het eind van de gang bevindt zich nog een bergruimte voor speel materialen, die buiten gebruikt wor- Weer het eerst? KLOETINGE, 10 augustus. Als wij goed op de hoogte zijn, dan is het college van B. en W. te Kloetinge het eerst in Zeeland met de aanbieding van de ge meentebegroting 1957. Het college stelt namelijk de raad voor in de vergadering, die dinsdagavond om half acht wordt ge houden, de begroting te behandelen. De eindcijfers geven een totaal aan inkomsten en uitgaven van f 388.705,27. De post onvoorziene uitgaven is ge raamd op f 2.500,De kapitaaldienst laat aan inkomsten een bedrag zien van f 931.070,82 en aan uitgaven f 1.221.907,28, aldus een nadelig saldo van f 290.836,48. De agenda vermeldt verder o.m. voor stellen tot het verlenen van een jaarlijks subsidie van vijf cent per boek voor de C.J.M.V. bibliotheek, tot het verlenen van een jaarlijks subsidie aan de K.N.A.C. van f 10,en tot het verlenen van een subsidie aan het Humanistische Thuis front op basis van 2 cent per inwoner. Tenslotte is er een voorstel tot goedkeu ring van de begroting 1957 van het Bur gerlijk Armbestuur. Aan de sportschool Felix Janssens te Bergen op Zoom slaagden voor de blauwe band judo H. van Sabben uit Goes en voor de oranje band mej. M. Doggen uit Hoek, M. Sehellevis uit 1 Goes en J. Verhagen uit Hans weert. Voor de tweede maal binnen vier weken SCHERPENISSE, 10 aug. Vrijdagavond, omstreeks vijf uur, werd voor de tweede maal binnen vier weken tijds, brand ontdekt in de meelopslagplaats van de Coöp. Groenvoederdrogerij „Tholen G.A." aan de Langeweg te Scherpenisse. De brand werd door bet nog aanwezige personel ontdekt, dat direct de directeur, de heer Elenbaas, waarschuwde. Deze alarmeerde ter stond de plaatselijke brandweer, welke zeer spoedig ter plaatse was. Men achtte het ook nog nodig assistentie te vragen aan de brand weer uit Poortvliet. Dit brandweerkorps arriveerde spoe dig met een motornevelspuit en enkele baby-spuiten en zo werd in samenwer king met de motorspuit van Scherpe nisse een begin gemaakt met het be strijden van de brand. In de opslagplaats lag ongeveer 200 Scheldesiad zal hem mei open armen onivangen VLISSINGEN, 10 aug. De Amerikaanse hoteleigenaar H. B. Cantor, die vorige week zaterdag uit New York vertrok naar Neder land en België ter bespreking van zijn plan voor de bouw van twee schepen elk groot 90.000 ton, is tot op heden nog niet in Vlissingen gearriveerd. De heer Cantor zoekt, naar men weet, een thuishaven, waar het schip o.a. kan dokken. De keus gaat tussen Zeebrugge dat voorkeur geniet Vlissingen en Milford Haven (Eng.). De autoriteiten van laatstge noemde haven boden reeds aan de haven te vergroten om alle service te kunnen bieden. Naar wij verne men is de N.V. Haven van Vlissin gen eveneens bereid al het moge lijke te doen om als thuishaven te fungeren voor deze nieuwe scheepvaartlijn. Men zou genegen zijn de haven een grotere diepgang te geven en de kade met 1/3 deel te verlengen. Ontvangstloodsen voor de passagiers staan eveneens op het programma. Het zal echter van de te voeren besprekingen af hangen of dit alles werkelijkheid wordt. «K BRUINISSE, 10 aug. In *en bui- tengewone vergadering van de ge meenteraad heeft donderdagavond burgemeester H. K. Michaelis, wet houder Joh. Bal Az., herdacht, die tengevolge van een ongeval op zo tragische wijze om het leven kwam. Hij sprak over de vijf jaar, die hij met de heer Bal had samengewerkt, eerst als raadslid en de laatste drie jaar als wethouder. De heer Bal was geen man van veel woorden, maar de zaak die zijn be langstelling had diende hij met de volle inzet van zijn gehele persoon. Vooral de laatste drie jaren werd er veel van de werkkracht van de heer Bal gevergd. Hij heeft die krach ten in het belang van de gemeente en de gemeenschap gaarne gegeven. De heer D. de Koning herdacht de heer Bal als collega raadslid, met wie hij altijd prettig had samengewerkt. Meningsverschillen gaven nooit aan leiding lot persoonlijke gevoelighe den. Ook hij wenste de familie sterkte toe in het leed. De heer D. van den Berg sprak eveneens enkele woorden van nage dachtenis. o Broedval oesters gereed YERSEKE, 10 aug. De broedval van de oesters is thans geheel gereed. Reeds maandag werd er geen enkele rijpe oesterlarve meer aangetroffen. Zelfs de onrijpe larven zijn aanzienlijk verminderd, nl. tot ongeveer 1 per li- Rijwieldriedaagse wegens ongeval afgelast BERGEN OP ZOOM, 10 augustus. De V.V.V.-rijwieldriedaagse te Bergen op Zoom is vrijdagavond afgelast moe ten worden wegens een ongeval. Des middags is namelijk een van de deel nemende meisjes onder Steenbergen komen te vallen en door een auto aan gereden. Zij werd daarbij zo ernstig gewond (beenfractuur), dat zij naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Het bestuur achtte het daarom gewenst deze driedaagse en het tuinfeest, dat vanavond gehouden zou worden, af te gelasten. Te Breda slaagden voor lingerie Truida Geense, Krabbendijke; Truida Geense, Krabbendijke; voor costu- mière: Cobie Pauwe, Krabbendijke; Voor coupeuse: Lena Kloosterman, Waarde; Suzan Benou, Krabbendijke. ton groenvoeder opgeslagen, waarin het vuur vanzelfsprekend gretig voed sel vond. Met een tiental stralen werd de brand van twee kanten en vanuit het dak bestreden, waardoor men er na enige uren in slaagde de vuur zee in te sluiten. Gevaar voor uit breiding was er zodoende niet meer. Ook deze maal liep, dank zij de gun stige windrichting, het pand, waarin de machinerieën zijn ondergebracht, geen gevaar en kon het bedrijf normaal doorgang vinden. Op de plaats van de brand was begrijpelijk veel publiek. Burge meester Van Doorn en de wnd. burge meester van Scherpenisse, de heer Van der Jagt, waren eveneens aanwezig, evenals de voorzitter van de drogerij, de heer Brooymans uit Oud-Vossemeer. Deze laatste schatte de schade op onge veer ƒ70.000,De coöperatie is tegen brand verzekerd. Geslaagd Mejuf. Joh. de Nood, onderwijzeres aan de Chr. Burgerschool, slaagde in Den Haag voor de akte Duits L.O. Afscheid ds. E. Sneller Ds E. Sneller, Hervormd predikant, die een beroep naar Eindhoven aan nam, zal op zondag 9 september a.s. des avonds om zeven uur in de^ Nieu we kerk afscheid nemen van zijn ge meente. De daarop volgende zondag zal hij in Eindhoven worden bevestigd en intrede doen. AXEL Speeltuin geopend. Gisteravond heeft burgemeester P. L. D. J. van Oe- veren de nieuwe openbare speeltuin, de eerste, welke het speeltuinbestuur heeft gepland, geopend. Het is een gro te speeltuin met veel en verschillende werktuigen. Een lustoord voor klem groot. Burgemeester Van Oeve- ren zei o.m., dat het hem verheugde, dat deze speeltuin tot stand kwam door samenwerking tussen overheid en par ticulieren en feliciteerde in het bijzon der de bevolking met deze aanwinst. De voorzitter, de heer C. van Bende- gem, sprak ter gelegenheid van de ope ning een rede uit, waarin hij de be hoefte aan speeltuinen schetste. HAAMSTEDE Wandeltocht. De Sportvereniging „Zee meeuwen" organiseerde in samenwer king met V.V.V. Haamstede Burgh een avondwandeltocht van 12 km. De route was gekozen over plaatsen waar de zomer gasten anders niet vaak gaan wandelen. Bovendien waren enkele particuliere ter reinen ontsloten, o.a. het landgoed „Wes teren Ban" en een boomgaard van de heer Dalebout. De deelnemers (sters), 187 in totaal, vol brachten allen de tocht binnen de gestel de tijd. Vol lof over het mooie dat men had ge zien keerden allen terug op het punt van uitgang: de muziektent in Haamstede. Tevoren had de heer P. Slager een enkel woord ter toelichting op deze tocht ge sproken. Bovendien ontvingen alle deel nemers een beschrijving van hetgeen men passeerde. KAPELLE Geslaagd. Op het te Breda gehouden ENSAID examen slaagden voor costu- mière de dames D. Gerritse te Schore en A. Onderdijk te Kapelle. Beiden kregen de aantekening „met lof". Zij werden opgeleid door mej. St. Evers- dijk Pd. R1LLAND-BATH Geslaagd. Te Rotterdam slaagde deze week de manufacturer W. J. Brandt voor het brevet in de textielhandel. SINT PHILIPSLAND Geslaagd. Bij het te Breda gehouden examen voor coupeuse slaagde mej. Tr. Bosman. Bevestiging-intrede. Na in de middag uren door ds. Miera's van Krimpen a/d IJsel als lerend ouderling te zijn beves tigd deed de heer L. Gebraad donderdag avond zijn intrede iïi de Oud Ger. Gem. Als tekst had hij gekbzen 1 Samuël 18. Na de predikatie werd <*e heer Gebraad toe gesproken door ouderling J. Wagemaker, ds. Toes en burgemeester L. J. de Jonge. LEWEDORP, 10 aug. Gisteren is een stroklamp bij het landbouwbedrijf De Baar aan de "Oude Kraayertsedijk een prooi van het vuur geworden. De nabij gelegen bedrijfsgebouwen liepen aanvankelijk gevaar op, doch de brand weer wist uitbreiding van de brand te voorkomen. Na twee uur bluswerk zaamheden was het gevaar geweken. Loco-burgemeester J. Hommes was op het terrein van de brand aanwezig. Verzekering dekt de schade. In gezelschap van de Commissaris der Koningin MIDDELBURG, 10 aug. De ambassadeur van Australië, de heer H. A. McClure-Smith, heeft donderdag en vrijdag, vergezeld van zijn echtgenote een informeel bezoek aan Zeeland gebracht. Zij waren de gasten van de Commissaris der Koningin Jhr. Mr. A. F. C. de Casembroot en diens vrouw. Na de begroeting donderdag in Middelburg, werd des middags een rondrit over Walcheren gemaakt. Vrijdagmorgen bezocht men het stadhuis van Middelburg, waarbij het ge zelschap werd ontvangen door de burgemeester, mr. dr. N. Bolkestein. Met mevr. De Casembroot brachten de heer en mevr. McClure-Smith vervolgens een bezoek aan de Prov. Bibliotheek. Des middags werd een trip over Schou wen en Duiveland gemaakt met bezoeken aan Schelphoek en aan het voor malige sluitgat van Ouwerkerk. Bij burgemeeester J. Romeijn werd thee gedronken. Via Zijpe keerden de Australische gasten naar Den Haag terug. Volgende week woensdag zal de Finse gezant een officieus bezoek aan Zeeland brengen. len terechtstaan, is nog niet vast-1 ter, terwijl dit kortgeleden wel 80 tot gesteld. I 40 per liter bedroeg. Weken achterstand op het bouwschema GOES, 10 augustus. Het zit de bouwers van de Goese televisie toren niet mee. Het oorspronkelijke schema is hopeloos in de war geraakt, zodat de gekoesterde hoop reeds met Kertsmis, a.s. T.V.-pro gramma's te kunnen uitzenden een luchtkasteel zal blijken te zijn. „Het wordt wel april", zeggen de insiders. Hoewel de achterstand door de strenge wintermaanden nog niet verontrustend was, ziet het er thans naar uit, dat de toren zeker en kele maanden overtijd gereed komt. Dit is te wijten aan het gebrek aan voldoende metselaars en timmerlieden, en aan de bar slechte weersomstandigheden van de afgelopen weken. Eerste TV-uitzending pas in april 1957 De ruwbouw is daardoor ernstig achterop geraakt. Zover zelfs dat Goes, die beslist gedoodverfd werd om als eerste Nederlandse TV-toren gereed te komen, nu achter die van Roosen daal en Mierlo aanhuppelt. Met het binnenwerk is men in Goes echter verder, zodat het nog een sportieve strijd zal worden, welke toren het eerst kant en klaar zal zijn. Hoe is de stand? Hoever is het nu in Goes? Met deze vraag op de lippen hebben we weer eens een bezoekje aan de toren bij de Zaagmolenstraat gebracht. Zo van buiten is er niet veel te zien. Een lichtgrijze, ranke toren, die als een lange hals omhoog rekt. Het gelaat daarboven, gevormd door de verbre ding van de diverse koepels doet in zijn half voltooide staat aan een wilde, sprieterige haardos met krulspelden denken. Een kijkje in de toren vertelt even wel meer. Er moeten nog 12 van de 22 vloeren worden gelegd, aan de wen teltrap (368 treden!) moet nog een kleine 20 meter worden gebouwd en wanneer ook nog de binnen- wandbekleed en de stalen ramen en deuren aangebracht zijn dan is de ruwbouw gereed. 80 m. liftschacht Het is duidelijk, dat dit niet met een week of zes is bekeken. De destijds gestelde opleveringsdatum 1 okto-, ber a.s. zal dan ook ruimschoots worden overschreden. En dan begint de afwerking, welke de fa. Nederhorst zal verzorgen. Deze firma brengt ook de ruim 80 meter hoge liftschacht aan. Is de enorme betonnen vinger ge reed, dan wordt de 55 m hoge televi- siemast aangebracht en verankerd in een reusachtig betonblok, dat de vo rige week juist Is geplaatst. Televisiekoepel Over veertien dagen komt een spe ciaal PTT-team uit Den Haag naar Goes, om met het montagewerk in de televisiekoepel (de onderste) te begin- Ingeznnden IWeriedelinx (adv.) De speciaalzaak voor uw BRIL VEERE, 10 augustus. Het carillon v. d. raadshuistoren wordt zaterdagavond van 89 uur bespeeld door de stadsbei- aardier, Piet Broerse. Het programma luidt als volgt: 1. Improvisatie over: Wie gaat mee over zee2. Provinciale rei, J. Morks; 3. Kleppermars, J. Morks; 4. a) Ik zeg adieu, b) Schoon jonkvrouw, ik moet u klagen, c) Daar was een sneeuwwit vo geltje. d) Ik 'stond op hoge bergen; 5. 2 Kinderliederen, A. Lysen: a) Touwtje springen, b) Soldaatje spelen; 6. Melodie, Rubinstein; 7. Chanson triste, Tschai- kowsky; 8. a) Aria uit Rinaldo, HandeL b) Aria uit Martha, v. Flotow; 9. Barca rolle, Offenbach. Bromfietsers over de kopt zware hersenschudding BERGEN OP ZOOM, 10 augustus. Toen de heer A. P. Vermeulen uit Ove- zande per bromfiets via Steenbergen naar Goes wilde rijden geraakte h(J even buiten Halsteren de macht over het stuur kwijt en sloeg over de kop. Hij bleek een zware hersenschudding te hebben opgelopen en werd per zie kenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zijn broer die achterop zat kwam er met de schrik af. 's-GRAVENHAGE, 10 aug. Op uitnodiging van het Sowjetrussischè ministerie van landbouw zal een aan tal Nederlandse landbouwdeskundigen maandag 13 augustus a.s. naar Moskou vertrekken voor een bezoek van 10 14 dagen aan Rusland. De permanente agrarische tentoonstelling te Moskou zal worden bezocht. De delegatie hoopt nader kennis te kunnen maken met verschillende facetten van de Russi sche landbouw. De delegatie staat on der leiding van de heer ir. A. H. Jou- stra, raadsadviseur bij het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening. Onder meer zal ir. D. J. van der Ha ve uit Kapelle de reis meemaken. inferlockhuis in Lange Vorststraat GOES, 10 aug. Waar voorheen in de Lange Vorststraat radio Van der Heil was gevestigd, heeft vanmiddag in hetzelfde winkelpand de heer J. de Witte (het Interlockhuis) zijn nieuwe zaak geopend. Het interieur heeft een grondige wijziging ondergaan en ziet er keurig uit. Licht en lucht over heersen. De betimmeringen zijn in het lichtbruin gehouden, de toonbank en de vitrine in eikenhoutbruin en de vakken, waarin de verscheidene ar tikelen zijn opgestapeld, zijn wit ge verfd, hetgeen uitstekend combineert en de zaak bovendien een prettige aanblik geeft. De heer De Witte heeft de winkel zeer efficiënt ingericht. Er zjjn aparte afdelingen te vinden van badhanddoeken, kindergoed, dames- en heren ondergoed, linnengoed enz. Alles zeer overzichtelijk opgesteld en zeer ruim gesorteerd. Kortom, het is een zaak geworden, waar het prettig kopen en een bezoek ten volle waard is. De heer De Witte heeft bij de of ficiële opening tal van gelukwensen in ontvangst mogen nemen en velen kwamen reeds een kijkje nemen. Tal rijke bloemstukken gaven het geheel nog een vrolijker tint. Zaterdagmor gen begint de verkoop. nen. Het cantinelokaal voor het be dienend personeel komt eveneens in deze eerste koepel. De tweede koepel waarmee men nog niet bezig is zal de reportage herbergen en de bovenste koepel wordt bestemd voor de liftmachines. Momenteel ligt het bouwwerk stil. De werklieden genieten van een welverdiende vakantie. Maar dinsdagochtend in alle vroegte worden de werkzaamheden voort gezet. Dan wordt er opnieuw met man en macht gewerkt om de Zeeuwse TV-toren zo spoedig mo gelijk klaar te krijgen, zo mogelijk alsnog als eerste in Nederland.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2