Toch nog kans op overlevenden uit Belgische mijn? Nederlandse vrouwen en kinderen terug uit Egypte Pad van informateur Lieftinck gaat niet over rozen Geschil over schuld scheepsramp Amerika maakt standpunt voor Londense conferentie bekend REDDINGSWERK GAAT VLOTTER Nasser niet naar Moskou Staking B.M.C. geëindigd Steeds meer schipperskinderen volgen continue-onderwijs Indonesische eilandengroep verklaart zich onafhankelijk Egyptisch protest PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Iets hoop voor radeloze familieleden Nationale rouwdag Omvang oogstschade nog niet bekend eisen van de K.V. P. en tien wensen P.v.d.A. Vijf van Maatschappijen bieden elkaar schade-rekeningen aan Dreigement van Arabische landen minimum: Ontevredenheid over „Djakarta" de achtergrond „Wij zijn niet in paniek geraakt" Volkomen rustig Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8087, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3102; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3471 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 11 aug. 1956 JV T.V.-TOREN NIEUWS L (paff. 3) gp- en ondergang van Zon en Maan: ondag: Zon op 5.17 u., onder 20.12 u. Maan op 18.15 u., onder 22.22 u. Hoogwater zondag 12 aug.: Vlissingen: 5.65 u. 2.12 m., 18.18 u. 2.Q3 m. Terneuzen: 6.24 u. 2.29 m., 18.42 ti. 2.21 m. Wemeldinge: 7.36 u. 1.72 nji, 10.51 u. 1.52 m. Zierikzee: 7.19 u. 1.60 m., 19.31 u. 1.30 m. .'-j CHARLEROI, 11 augustus. Na weer een dag van nauwelijks te dragen spanning, na uren vol droefheid en mateloze ellende bi) al de vrouwen en kinderen, die voor de hekken van de mijn in Marcinelle staan en wachten op bericht over hun man of vader, is gisteravond het vonkje hoop, dat er nog bestond op het levend weerzien van een van de 261 Ingesloten mijnwerkers opnieuw aangeblazen tot een klein vlammetje. De directeur van het Belgische mijnwezen heeft namelijk gisteravond me- d gedeeld dat de lucht in de mijn op ongeveer 900 meter veel beter is, dan deze is geweest. Een beruchte rook- of gaswolk, die daar hing is verdreven. De lucht Is er nu geschikt om adem te halen, waardoor het reddingswerk onder veel gunstiger omstandigheden kan plaatsvinden. schachtwand bekneld. De elektrische draden knapten af en er ontstond kort sluiting. 166 vaders Onder de ingesloten mijnwerkers be vinden zich 166 gezinshoofden die in totaal 406 kinderen hebben. Eén van hen, Joseph Hannecart, uit Beauwelz, die met zijn zonen Michel en Roland ingesloten zit, heeft twaalf kinderen. Een zwager van hem was juist boven teruggekeerd toen de ramp zich voor deed. Die werkt nu met de reddings- loegen. Ook e'en neef van Hannecart :omt op de lijst van vermisten voor. Rouwdag Premier Van Acker heeft verklaard, dat maandag 13 augustus een nationale rouwdag zal zijn. Die dag zullen de reeds naar boven gebrachte doden van de mijnramp ter aarde worden besteld, De redders, die tot ongeveer 900 me ter zijn afgedaald, hebben weinig be langrijke brandsporen en een kleine instorting gezien. Een verder onder zoek naar de lucht in dieper gelegen lagen wordt ingesteld. Is deze lucht goed, dan kan veel meer reddingsper- soneel worden ingeschakeld. De meeste vermiste mijnwerkers bevinden zich op een diepte van 900 tot 1100 meter. Oorzaak Velschillende Belgische bladen ge wagen van het verhoor, dat de Itali aanse arbeider bij de kipwagentjes op de verdieping 975 meter, en de wagen trekker aan de oppervlakte donderdag middag werd afgenomen, en schrijven, dat de ramp door een verkeerde be diening veroorzaakt kan zijn. Met de lift die tot 975 meter was afgedaald, moesten inderdaad geen wagentjes naar boven gebracht worden, daar hij voor de verdieping op 735 meter was bestemd. De Italiaanse arbeider duwde echter wagentjes in de lift. Terwijl hij daarmee bezig was, is de lift tengevol ge van een verkeerd signaal, omhoog fegaan. Hierdoor raakte een wagentje, at nog maar half in de liftkooi zat, tussen de wand van de kooi en de Bezoek uitgesteld CAIRO, 10 augustus. Presi dent Nasser heeft zijn bezoek aan de Sow jet-Unie uitgesteld, zo is vr'idag officieel te Cairo bekend gemaakt. De president zou veertien augus tus in Moskou aankomen, twee dagen voor de opening van de in ternationale conferentie te Londen over het Suezkanaal. LONDEN, 10 aug. (Reuter). Na langdurige besprekingen tussen werk gevers en vakverenigingsleiding is de staking van ongeveer 50.000 arbeiders in de Engelse auto-industrie geëindigd. De staking bjj de British Motor Cor poration te Birmingham ontstond door het ontslag van 6.000 arbeiders wegens de vermindering van de binnenkomen de orders. 's-GRAVENHAGE, 10 aug. Of schoon men plaatselijk wel enig in zicht heeft in de omvang van de oogst schade, die door zware regenval en wa teroverlast in Drente, Overijssel, Gel derland, Oost-Brabant en Noord-Lim burg is geleden, heeft men er nog geen kijk op, hoe ver deze schade hoven de normale risicofactor uitsteekt. Enige tientallen kleine boeren en tuinders in enkele streken des lands zijn inderdaad zo zwaar getroffen, dat zij zonder helpende hand tot de bedel staf zouden geraken. In de eerste per soonlijke noden kunnen voorshands de gemeentelijke sociale diensten voor zien, doch hulp voor het herstel van gronden en nieuwe aanplanten zal van andere instanties moeten komen. In Haagse kringen verluidt, dat via de Provinciale Voedselcommissarissen onderzoekingen naar de omvang van de bijzondere schade worden ingesteld. Men verwacht doorgaans, dat, analoog aan 1954, een kredietregeling uit de bus zal kunnen komen, doch verwacht hierbij, voor zover nodig, voorwaarden, die verbetering van afwatering en bo- demstruktuur beogen. In het ziekenhuis te Venlo zijn veer tig patiënten opgenomen bij wie zich verschijnselen van kinderverlamming hebben voorgedaan. In de meeste ge vallen heeft de ziekte geen kwaad aardig karakter. Geheime vergadering van de socialisten (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 11 augustus. De in formateur prof. Lieftinck werkt nog steeds met grote vaart aan de samen stelling van zijn program. Ook zijn pad blijkt niet over rozen te gaan. De tijd van voorbereiding is langer dan de heer Lieftinck aanvankelijk had ge hoopt. In politieke kringen heeft het echter de meeste aandacht getrokken dat het dagelijks bestuur van de socia listische Tweede Kamerfractie voor de tweede maal in twee dagen heeft ver gaderd. Gistermiddag is dit bestuur vier uur in het geheim bijeen geweest. De mi nisters Drees, Mansholt en Van de Kieft woonden deze langdurige bespre king bij. Deze samenkomst is des te opmerkelijker omdat de meeste andere fracties nog geen aanleiding zien om bijeen te komen. Weliswaar heeft de c.h.-fractie gistermiddag ook verga derd, maar een belangrijk deel van de tijd werd besteed aan huishoudelijke zaken en aan het bespreken van en kele internationale kwesties. Natuur lijk heeft de c.h.-fractie ook over de formatie gesproken, maar zij is net zo min als de andere niet-socialistische fracties nog in staat zich een beeld te vormen van de pogingen van de heer Lieftinck, die, zoals het officieel heet, nog steeds oriënterend bezig is. De vraag, waarvoor men staat is: waarom moet het dagelijks bestuur van de P.v.d.A.-fractie dan twee maal in twee dagen vergaderen, waarvan één maal in het geheim? Probeert de heer Lieftinck eerst in het reine te ko men met zijn partijgenoten aisvoren hij de K.V.P. gaat benaderen? Die in druk krijgt men langzamerhand wel heel sterk. Moeilijkheden De moeilijkheden, waarmede de in formateur te maken heeft, zijn dan ook niet gering. Hij heeft niet alleen ta maken met de vijf K.V.P.-eisen, maai» ook met tien socialistische wensen op het oude concept-program van de heejf Drees. De P.v.d.A. is weliswaar ak» koord gegaan met het program van aa heer Drees, maar heeft te kennen ge» geven dat aan tien wensen niet völ> daan was. Nu is het begrijpelijk dat als da K.V.P. vasthoudt aan haar vijf elseih waarop de heer Drees is gestruikeld, de socialisten dan oak weer de tien punten naar voren brengen. Prof. Lieftinck heeft gistermiddag de lunch gebruikt met de minister van financiën, de heer Van de Kieft. Het is bekend, dat deze bewindsman niét meer op het departement aan da Kneuterdijk wil terugkeren. De heetf Van de Kieft heeft de vergaderingen van het dagelijks bestuur van de socia listische Tweede Kamerfractie lan|f niet altijd bijgewoond. Daarom trofi het de aandacht dat hij gistermiddag wel in de geheime vergadering aanwe zig was. Dat was voor de socialisten 'n goede gelegenheid om het laatste nieuws te horen. Financiële problemen Intussen neemt men aan, dat de in» formateur werkt aan de oplossing vart financiële problemen, waarvoor ons land is komen te staan. Noch de heer Drees, noch de heer Romme hebben in hun program een behoorlijke finan ciële gedragslijn uitgestippeld. Zij lié ten dit aan het komend kabinet over) Het ligt in de lijn van de informateur om dit wel te doen. Aan de hand van de uitkomsten van zijn financiële stu» die kan de heer Lieftinck dan probe ren de controverse tussen K.V.P. en dé P.v.d.A. te overbruggen. Tot nu toé is hij echter drukker bezig mét zij» eigen partijgenoten dan met de K.V.P. Voor de vrouwen en familieleden van de ingesloten mijnwerkers is het wach ten buiten de mijn tot een schier on dragelijke kwelling geworden. De linkerfoto laat zien hoe een vrouw totaal overstuur wordt weggevoerd. De rechterfoto toont het in veiligheid brengen van de tot nu toe laatste naar boven gebrachte gewonde. LONDEN, 11 aug. (Reuter). In een memorandum, dat de Amerikaanse regering heeft gezonden aan de landen, die de Londense conferentie over het Suezkanaal bijwonen, wordt de op richting voorgesteld van een interna tionaal gezagsorgaan voor toezicht op het gebruik en de financiering van het kanaal. Men meent in politieke kringen dat dit memorandum het standpunt van de westelijke drie weergeeft. De Britse minister van buitenlandse jaken Selwyn Lloyd, zal dinsdag a.s. voor de radio spreken over de Suez- eonferentie, die donderdag beginnen zal. Medische voorzorg I-'et Egyptische ministerie van ge zindheid heeft het verlof van zijn amb- maren en artsen in het gehele land ingetrokken en hun opgedragen zich ter beschikking te houden. Verder zijn in de zone van het Suezkanaal en de DE BILT ZEGT; Koeler Veel bewolking, met plaatselijk en kele buien. Overwegend matige wind uit westelijke richtingen. Lagere tem peraturen. Ingezonden Mededeling fAdv ONBEPERKTE GARANTIE OP DE VERING, r i Horen, i» nuiwuvipuiiuiu n itvtmuetuj aangrenzende gebieden voorzorgs maatregelen van medische aard geno men en is hospitaaluitrusting verza meld. Arabische staten en Egypte De Libanese premier heeft verklaard dat de Arabische staten iedere even tuele actie tegen Egypte als een aanval op hen allen zullen beschouwen. De Indonesische delegatie naar de Londense conferentie zal waarschijn lijk haar reis naar Londen in Cairo on derbreken om daar met de Egyptische autoriteiten te spreken. Het aantal varende schippers kinderen, dat zogenaamd „lig- plaatsonderwijs" geniet d.w.z. de scholen bezoeken in de ver schillende havens waar vader met zijn schip aanlegt is dalende. Volgens een telling van het C.B.S. in 1949 bezochten van de 6384 lijke) en tweederde van de kinderen komt niet toe aan 200 lestijden per jaar. De kwestie van de leerplicht voor schipperskinderen is daardoor weer aan de orde gekomen. NEW YORK, 10 aug. (Reuter). De scheepvaartmaatschappij „Italia" heeft vrijdag bij het Federale Hof te New York tegen de Zweden—Amerika lijn een eis tot schadevergoeding van 25 miljoen dollar (ongeveer negentig miljoen gulden) ingediend, naar aan leiding van de aanvaring tussen het Italiaanse passagiersschip „Andrea Doria" en het Zweedse passagiersschip „Stockholm" op 25 juli, waarbij het eerstgenoemde schip zo zwaar werd beschadigd dat het in de golven ver dween. Da Italiaanse maatschappij stelt, dat schlpperskindreen 2860 de scholen in ae toevallige ligplaatsen. Van de 6500 schoolgaande schippers kinderen, die er vorig jaar naar schatting waren, bezochten er niet meer dan ruim 2300 ligplaatsscho- len. Het continue-onderwijs, dat wordt gegeven aan de gewone scholen en aan de scholen, die zijn verbonden met in ternaten voor schipperskinderen, gaat dus steeds een belangrijker deel trek ken van de schippersjeugd. Deze ont wikkeling is toe te schrijven aan de toeneming van het aantal Internaten. Bijna de helft van de kinderen, die ligplaatsonderwijs volgen, komt aan 100 of minder schooltijden per lesjaar toe (200 schooltijden per jaar wordt beschouwd ais het minimum-wense- Bevolking van de Talaudellanden sprak zich uit DJAKARTA, 10 aug. ANP. De bevolking van de Talaudeilanden heeft enige dagen geleden de onafhankelijkheid van deze eilanden geproclameerd, aldus is van gezaghebbende zijde In Djakarta ver nomen. De Talaudeilanden zijn gelegen tussen Noord-Celebes en de Philippijnen, in het oostelijke deel van de Indonesische archipel. De onafhankelijkheidsproclamatie Is een gevolg van de ontevredenheid van de eilandbewoners over de weigering der centrale regering om Talaud als hoofdstad te erkennen van de groep eilanden van deze naam. SCHIPHOL, 11 augustus. Gisteravond zijn met het lijntoe- stel der K.L.M. uit Cairo de eerste vrouwen en kinderen teruggeko men van Nederlanders, die in Egypte werkzaam zijn. „Wij zijn niet gekomen omdat we in paniek geraakt zijn, want het is in Egypte volkomen rustig", vertelde me vrouw H. Dokter-van Rijn, wier man als aannemer in dienst is van Werk spoor en voor deze firma in Suez uit besteed is aan de Anglo Egyptian Oil Fiels Ltd. „Zowel de directies van de B.P.M. als die van Werkspoor hebben de Nederlandse employé's geadvi seerd hun vrouwen en kinderen zeker heidshalve naar Nederland terug te sturen. De reis wordt voor ons door de maatschappij betaald. Men kan nooit weten wat er gebeurt in de Suez- kanaal-kwestie. Als er iets zou gebeu ren, wat ik helemaal niet geloof, dan is het voor een man een blok aan het been, wanneer hij zijn familie in Egyp te heeft. Daarom zijn wij teruggeko men. Hoelang we hier zullen blijven kan ik onmogelijk zeggen.' Er zijn slechts weinig Nederlanders bij de Shell in Suez werkzaam. Zij al len hebben besloten hun vrouwen en kinderen naar Nederland terug te stu ren. In het eerste toestel, dat gister avond uit Egypte arriveerde, bevonden er zich zes. Later op de avond kwamen er nog enkele in het vaderland terug. Behalve de Nederlandse vrouwen bevonden 2ïch in de K.L.M.-machine, die om negen uur arriveerde, nog twintig Britse vrouwen, velen met kin deren, wier mannen eveneens als aan nemers in Suez werkzaam zijn. Zij reisden per vliegtuig door naar Lon den. Hitte „Onze mannen worden thans in Suez verzorgd door onze koks", vertelde mevrouw J. van Leeuwen, die met drie kinderen terugkeerde. Alle Neder landse families in Suez hebben nl. een kok in dienst, zo voegde zij er aan toe. In Egypte heerst op het ogenblik een hitte,die men zich in Nederland een voudig niet kan voorstellen, deelden de dames verder mede. In dat opziaht is het reisje naar Nederland dus een aangename verkwikking. De vrouwen hadden van de opschudding, die de naasting van het Suezkanaal In de ge hele wereld teweeg heeft gebracht, zelf weinig bemerkt. In Suez was volgens deze vrouwen het werk normaal voort gegaan. Officiële woordvoerders van de re gering waren niet bereid da berichten over de onafhankelijkheidsverklaring van Talaud te bevestigen, maar hoofd' ambtenaren verklaarden, dat een groep avonturiers inderdaad zulk een proclamatie had uitgegeven. De nationale veiligheidsraad van Indonesië kwam hedenmorgen in een speciale zitting bijeen om de „Talaud- affaire" te bespreken. De zitting werd voorgezeten door minister-president Ali Sastroamidjojo en bijgewoond door de eerste vice- premier Moh. Roem, de tweede vice- premier Adham Chalid, de minister van justitie prof. Juljatno, de minis ter van binnenlandse zaken Sunarlo, de minister van financiën Wibisono en door hoge officieren van het leger en vertegenwoordigers van de staats politie. De procureur-generaal, Suprapto, die ook de zitting bijwoonde, ver klaarde, dat de „Talaud-kwestie" reeds geregeld was. Chalid zei, dat de berichten; die over deze kwestie de ronde doen, overdreven waren. Minister Sunario zei, dat ontevre denheid de achtergrond van deze kwestie vormde. Hij verklaarde, dat edurende de oorlog de hoofdstad van Talaud bijna geheel door bombarde menten was vernietigd en dat derhal ve de hoofdstad van deze eilanden groep naar een ander eiland was ver- laatst. Dit schiep ontevredenheid on er de eilandbewoners. zij niet verantwoordelijk gesteld kan worden voor het gebeurde. Haars in ziens is de aanvaring te wijten ge® weest aan een fout en onachtzaamheid van het Zweedse schip en zijn beman» ning. Zoals bekend heeft de Zweden—- Amerikalijn het federale hof enige da> gen geleden om een uitspraak ver zocht, dat zij niet verantwoordelijk ge steld kan worden, doch dat de aanva ring een gevolg was van de schuld ert onachtzaamheid van de „Andrea Do® ria". De Zweedse maatschappij liet toert weten, dat zij ook een eis tot schade® loosstelling voor de geleden verliezen en schade zal indienen. De belangrijkste kwestie bij de uit gewisselde beschuldigingen en tegen» beschuldigingen betreft de vraag, welk schip in het vaarwater van het anderö is gezwenkt. Beide maatschappijen hebben verklaard, dat hun scheper^ kort voor de aanvaring een wending hadden gemaakt. Verongelukt vliegtuig niet gevonden AMELAND, 11 aug. Alle gisteren ondernomen pogingen om resten van de in zee gestorte straaljager van dé Kon. luchtmacht te vinden zijn vruch teloos gebleven. LONDEN, 10 augustus. De Egypti sche ambassade te Londen heeft een verklaring uitgegeven, waarin gezegd wordt dat het Suezkanaal Egyptisch gebied is. De ambassade protesteert voorts te® gen de neiging van Groot-Brittannlë om verschil te maken tussen president Nasser en het Egyptische volk. „Dat is een poging om het probleem te ver warren". (Premier Eden had woensdagavond in zijn radiorede verklaard, dat dé Britse regering geen meningsverschil heeft met Egypte of de Arabische we reld, doch met president Nasser). Het gehele Egyptische volk staat achter de president en ook de Arabi sche en Aziatische landen steunen de Egyptische strijd voor onafhankelijk heid en soevereiniteit, aldus de be kendmaking. Beloften In de verklaring wordt de Egypti sche belofte herhaald, dat het kanaal in goede staat gehouden zal worden en dat Egypte de vrije vaart door het ka naal zal handhaven en dat het kanaal zal worden verbreed en dieper ge maakt. 0— Ontploffing op Duits schip NEW YORK, 10 aug. (Reuter). Op het Duitse vrachtschip „Heidberg" heeft zich vrijdag een ontploffing voor gedaan, waardoor acht bemanningsle den ernstig zijn gewond. Het schip be vond zich aan de ingang van de Dela- warebaai.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1