In Graz is een Nederlandse autobus nog altijd een bezienswaardigheid Dijk van oostelijk Flevoland wordt pas in september gesloten Stiermarken nog niet ontdekt door de toeristenstroom Stockholm' stelt de ,Andrea Doria' verantwoordelijk voor aanvaring Minister Algera sprak de openingsrede uit donderdag 9 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Land aan de grens (I) Maar de bewoners hebben grote belangstelling voor ons land Kwart miljoen inwoners Groen? wouden Echt boerenland Bruin erts Gloeiende hoogovens In Graz Ronddwalen „De Zeven Provinciën" naar de Antillen Italiaanse maatschappij wordt aangesproken voor schadevergoeding Operatie H20 geopend W egverbindingen Uit het programma (Van onze §-redacteur) GRAZ, juli. Ieder jaar trekken wij Nederlanders in de vakantie- tijd bij drommen de grens over. We dachten dan ook, dat een Neder landse autobus in geen enkele Westeuropese stad van enig formaat meer een bezienswaardigheid zou zijn. Maar we hebben ons toch ver- gistAls de autobus met jonge boeren en boerinnen in het centrum jan Graz stopt, vormen zich al ras groepjes nieuwsgierigen rond dit toch zeer alledaagse vervoermiddel. De toeschouwers wijzen elkaar op de NL-plaat, die ze kennelijk niet kunnen thuisbrengen. Maar zodra we een papier met het opschrift „Holland" op de achterruit hebben geplakt, is aan alle misverstand een eind gemaakt. Er wordt gelachen en gewuifd. Hollanders zijn blijkbaar zeer welkom in de hoofdstad van de Oostenrijkse bondsstaat Stiermarken. Als we uit stappen beginnen enkele omstanders zelfs met de gewone Oosten rijkse gemoedelijkheid een praatje. Land van groene wouden en bruin eris „Hoe is het nu met de watersnood? Is alles al weer gerepareerd?", zo vraagt een oud, gebogen moedertje met een vriendelijk gerimpeld ge zicht. „En jullie hebben zo'n lieve Koningin. Wil je ze de groeten van me doen?" Ze kan maar moeilijk be grijpen, dat v. e de Koningin niet bijna dagelijks ontmoeten in het kleine Hol land. De Oostenrijkse weekbladen hebben naar aanleiding van het tel kens terugkerend verblijf van de koninklijke familie in Sankt Anton zeer idyllische verhalen gepubliceerd. Een gemoedelijk praatje bij de krui denier o! de boekhandelaar met onze Koningin moet dan ook naar de me ning van de eenvoudige Oostenrijkse lezer een gebeurtenis zijn, die voor elk Hollander wel is weggelegd. Deze grote belangstelling van enkele inwoners van Graz voor een groep Nederlanders doet op het eerste gezicht wat wonderlijk aan. Want Graz is tenslotte geen afge legen dorpje, maar een stad met 'n kwart miljoen inwoners. Er blijkt slechts uit, dat een groot deel van Stiermarken door de toeristen- stroom nog niet is ontdekt. Dat is ook wel begrijpelijk voor wie naar de kaart kijkt. Een jaa, geleden was Oostenrijk nog bezet gebied en Stiermarken hoewel zelf liggend in de Britse bezettingszone was als het ware aan alle kanten omge ven door Let ijzeren gordijn. Het bondsland Neder-Oostenrijk in het Noorden was door de Russen be zet. In het Oosten grenst Stiermarken aan het kleine Burgenland, dat ook door de Russen bezet was en aan het rode Hongarije en in het zuiden aan Joegoslavië. Geen toerist had er haast behoefte aan om zich in deze mui zenval te begeven, vooral niet in de tijd toen de spanning tussen Rusland en het land van Tito toenam. Boven dien zijn gebieden als Salzburg en Tirol vanouds veel populairder als toeristengebied en de weg naar Italië loopt westelijk langs Stiermarken heen. Zo bleef Stiermarken echt een streek op zij van de toeristische heir baan. Zo is het nu nog een ideaal vakantieoord voor hen, die in het Gasthaus liever de bewoners van het land dan mede-toeristen ontmoeten willen. Gebrek aan natuurschoon is het zeker niet dat de vreemdelingen dit prachtige land deed mijden. Wie dat denkt moet maar eens als wij vanuit de Mozartstad Salzburg zuid oostwaarts trekken. De tocht gaat dan eerst door het mooie en over bekende Salzkammergut. Langs de Wolfgangsee, waar aan de overkant het Gasthaus .,Im weissen RössT" ligt, dat Ralph Benatzky inspireer de tot zijn gelijknamige operette. Dan over de Pötchenpas, vanwaar men een prachtig uitzicht heeft op de 3000 meter hoge Dachstein en op de Halstatter See. Op het hoogste punt van deze pas staat een bord met het opschrift Steiermark. Hier begint het land van „groene wouden en bruin erts", dat het doel was van onze tocht. Stiermarken kan met recht aan spraak maken op de naam „het groene fewest". Als een groene mantel be ekken eindeloze bossen de golvende uitlopers van de Alpen. Hier en daar plekt het lichtere groen van de hoge alpenweiden. In het westen ligt de sneeuw nog op de ruige onbegroeide toppen van het Tauerngebergt^ en in het zuiden en oosten groeit de wijn stok tegen de zonbeschenen hellingen. De grote afwisseling in het landschap is een van de grootste attracties van dit gewest. Stiermarken is ook een echt boeren land. In de vlakten van Mur en Raab groeit het graan. De heuvels vormen het fruit- en wijngebied. Hier zien we de witte kerkjes staan op de heuvel top en vandaar dalen de wijnstokken in regelmatige rijen af naar beneden. De wijnranken worden meestal langs boomstammetjes geleid en het lijkt wel, of deze dode stammen weer volop tot leven gekomen zijn. In de wijngaarden staan overal de klap- molentjes: grote, houten sterren op lange staken, die bij ieder windzuch tje klapperend ronddraaien om de begerige vogels te verjagen. Op de nogere berghellingen liggen de primi tieve bedrijfjes van de bergboeren, die het alpen. bruine vee weiden op de Maar alleen een boerenland is Stiermarken toch ook weer niet. In het hart van het land is de Ertsberg, achthonderd meter zuiver ijzererts ligt daar als een bruine klomp in het groene land. Die berg is een geschenk van de Waterman, die de bewoners eens vingen in de Leopoldsteinersee. Dat was nog in de tijd van de dwer gen en elfen, waarover in de lange winteravonden vele verhalen worden verteld bjj het vlammend haardvuur in de bergdorpen. De Waterman smeekte om zijn vrijheid en beloofde daarvoor aan de bewoners van Stiermarken goud gedurende een jaar, zilver geduren de tien jaar of ijzer voor altijd. Ook toen waren de Stiermarkers be dachtzame boeren, die verder keken dan de dag van morgen. Ze kozen het ijzer, dat nimmer op zou raken. Toen raakte de Waterman deze berg aan, die eensklaps in een berg ijzer veranderde. Al in voorhistorische tijden werd hier ijzer gewonnen aan de voet van de Ertsberg. Voor een groot gebied werd door de ontdekking van deze nieuwe stof het stenen tijdperk uit geluid. Nog zwoegen dagelijks dui zenden „Bergknappen" op de hellin gen van deze berg, die terrasvormig wordt afgegraven. Maar de Water man doet zijn belofte gestand, want de voorraad erts blijft onuitputtelijk! Rond de berg, in Eisenerz en Vor- demberg, gloeien de hoogovens, die het erts smelten tot ijzer. Drie wegen liepen enige eeuwen geleden naar Vordernberg, zo wordt verhaald. De bruine, waarlangs het ijzererts werd aangevoerd, de zwarte, waarover de met kolen beladen karren voor de smeltovens reden en de witte, die diende voor de aanvoer van het meel voor het brood van de Bergknappen. Nu is de industrie meer verspreid. Er zijn ook grote papierfabrieken gekomen en chemische fabrieken. Er wordt cement gewonnen door het af graven van zandsteengebergten. Ons kost dit laatste bedrijf onze mooie St. Pietersberg met zijn grotten, maar in Stiermarken kijkt men niet op een bergje meer of minder. Ondanks al deze bedrijvigheid blijft Stiermarken echter een boerenland, want de industrie domineert niet in het landschap. De fabrieken liggen weggescholen in de dalen, waar een Tal van landgenoten brengen de laatste jaren in Oostenrijk hun vakantie door. Bijna allen trekken naar Tirol, Salzburg, Karinthië of Opper- en Neder- Oostenrijk. Het Bundesland Steiermark of tewel Stiermarken is echter voor toeristen een nog haast onbekend gebied. Toch is ook dit deel van Oostenrijk zeer gezegend met na tuurschoon van een zeer afwisse lend karakter en met interessan te historische herinneringen. Dat zal de groep leden van de Chr. Jonge Boeren- en Tuindersbond en van de Chr. Bond van Plat telandsvrouwen, die dezer dagen een excursie naar Stiermarken heeft gemaakt, u kunnen beves tigen. Deze bijzonder geslaagde tocht stond onder leiding van de voorzitter van de C.J.B.T.B., de heer Joh. de Jong uit Alphen aan de Rijn. Onze %-redacteur nam als gast van de organisatie der jonge boeren aan deze excursie deel. In een serie artikelen onder de titel „Land aan de Grens", waarvan u het eerste vandaag in ons blad aantreft, zal hij u iets over Stiermarken vertellen. Over het land, over zijn veelbewogen geschiedenis, over het leven van het kleine groepje protestanten en over het boerenleven. Hij doet dit in de hoop, dat door deze korte flitsen wat meer belang stelling gewekt zal worden voor een gebied, dat dit zeker ver dient. dankbaar gebruik wordt gemaakt van de waterkracht, de „witte steenkool", die onbeperkt aanwezig is. Zij vor men geen ontsierende vlekken op het groene kleed van dit gewest. Een ge west, dat half zo groot is als ons land, doch dat slechts een tiende van onze bevolking telt en dat op een vrij klein gebied alle charmes van een Alpen land weet te verenigen. De oude stad Graz de enige grote stad in Stiermarken vormt een waardig centrum van dit mooie land. Duizend jaar geleden was Graz al een vissersdorpje en een marktplaats aan de voet van de slotberg, die hier stijl uit de vlak te van de Mur oprijst. Nu zijn de rollen omgedraaid. De slotberg is nu eigendom van de stad en in de ruïnes van het slot is een open luchttheater gebouwd voor de Fest- spiele, die gehouden worden in elke Oostenrijkse stad, die zichzelf respecteert. De Uhrturm op de berg met. zijn vier grote wijzerplaten is het sym bool van de stad geworden, honderd maal afgebeeld op koektrommels, halsdoeken en brochures van het Ver- kehrsbureau. Op vrije dagen trekken de inwoners van Graz nu met het tandradbaantje naar het gewezen domein van hun heer. Ze hebben daar een prachtig uitzicht over hun oude stad met haar smalle straatjes en tientallen kerken. Ze zien daar de Mur kronkelen door de groene laag vlakte, omzoomd door steeds hogere bergkransen. Ze genieten van de waarlijk unieke beplanting van de berghelling, die als in een schoon en levend tapijt een beeld geeft van de gehele Alpenflora en ze kopen ape nootjes voor de eekhoorns, die zo mak zijn dat ze zonder schroom de traktatie tussen uw vingers vandaan komen halen. Wie een hapje wil eten, nadat hij van de Slotberg is afgedaald, moet dat niet doen in een modern restau rant. Hij moet in de oude binnenstad ronddwalen een genot op zichzelf tot hij zo'n romantische Gaststatte vindt ergens op een binnenplaats. Een donkere poort met zware gewelven Het symbool van Graz is de Uhrturm op de Slotberg. Het lijkt wel, of al leen het bovenste deel van een toren hier op de berg is neergezet. leidt erheen. Kronkelende gangen voeren naar andere, geheimzinnige oorden. De muren van de eetzaal zijn een meter dik en het is er heerlijk koel. Ook op de binnenplaats zelf zijn tafels aangericht in de zon. Hier zien zwartharige en donkerogige vrouwen en kinderen op u neer vanuit de log gia's en de kleine, getraliede vensters. Een echt zuidelijk tafereel, dat aan de nabijheid van Italië herinnert. Wie hier achter zijn viertel witte Iandwijn zit na een wandeling door de stad, kan zeer dicht de toestand nabij ko men, die men in Oostenrijk als „Wünschlos glttcklich" beschrijft! 's-GRAVENHAGE, 8 aug. Het ligt in de bedoeling, dat de kruiser „De Zeven Provinciën" en de onder zeeboot „Zeeleeuw" begin oktober zullen deelnemen aan oefeningen na bij de Schotse kust. Daarna zal „Da Zeven Provinciën" op 12 oktober op- stomen naar de Nederlandse Antillen voor schietoefeningen in de Caraïbi- sche wateren. In december keert het schip naar Nederland terug. Het wordt voor de Kerstdagen te Den Helder verwacht. Aanhangig gemaakt bij Federale Hof NEW YORK, 7 augustus (Reuter) De Zweeds-Amerikaanse scheepvaartmaatschappij heeft dinsdag bij het Federale Hof te New York de zaak van de aanvaring tussen de „Stockholm" en het Ita liaanse passagiersschip „Andrea Doria" aanhangig gemaakt. De maat schappij stelt, dat het Zweedse schip geen schuld heeft, maar dat de „Andrea Doria" voor het ongeluk, waarbij naar schatting 52 per sonen het leven hebben gelaten, verantwoordelijk is. De Zweedse maatschappij is de eerste, die haar lezing geeft van de omstandigheden, welke hebben ge leid tot de aanvaring op 25 juli ter hoogte van Nantucket. Volgens de Zweedse lezing werd de „Andrea Doria" op ongeveer twee mijl van Nantucket door de „Stockholm" waargenomen. De schepen zouden el kaar toen, overeenkomstig hetgeen op het radarscherm was waargenomen, op behoorlijke afstand aan bakboord zijn gepasseerd. Voor alle zekerheid De Leopoldsteiner See bij Eisenerz. In dit meer werd volgens het oude verhaal de Waterman gevangen, die de Stiermarkers in ruil voor zijn vrij heid een onuitputtelijke hoeveelheid ijzererts schonk. (Van onze §-redacteur) KAMPEN, 7 aug. Minister Algera heeft vandaag in Kampen de manifestatie „Operatie HzO" geopend en daarmee het sein ge geven voor de aanvang van eenjpeeks feestelijkheden, exposities en demonstraties, die de oude IJssëlstad tot 1 september volkomen op stelten zullen zetten. H2O is n.l. de chemische formule voor water en met de operatie van deze naam bedoelt Kampen de dijkdichting van de polder Oostelijk Flevoland op luisterrijke wijze te vieren. Jammer genoeg moest de minister van Verkeer en Waterstaat in zijn openingsrede mededelen, dat de dijkdichting niet voor de eerste helft van september zal plaatsvinden. De Kampenaars zijn dus te vroeg met hun grootse feest. Maar de feestvreugde is er daarom niet min der om. Minister Algera bracht in zijn rede lof aan Kampen als een stad met grote historie en met veel sfeer en stedenschoon. Thans levert de stad aan een deel van ons volk „en in mijn oog een goed deel", aldus de bewindsman zijn geestelijke leidslieden. De huisvrouwen krij gen er hun potten en pannen van daan. Een neven-effect van de Zui derzeewerken is echter, dat deze oude stad een nieuwe taak krijgt als geestelijk, cultureel en econo misch centrum van een deel van de nieuwe polders. Minister Algera deelde mee, dat Kampen in de toe komst ook aan een belangrijke ver bindingsweg zal komen te liggen tussen Amsterdam en het Oosten des lands. De nieuwe polders zullen ook wor den benut voor de aanleg van nieuwe, doorgaande wegverbindingen. Als de Markerwaard gereed is, zal Lelystad worden verbonden met Amsterdam- Noord. Zodra Westelijk Flevoland ge reed is, krijgt Lelystad ook een snelle verbinding met Utrecht en met Am sterdam-Zuid. Vanuit Lelystad zullen snelverkeerswegen worden aangelegd naar Groningen en naar Zwolle. De weg naar Zwolle zal over Kampen lo pen. Kampen ligt dan dus aan de hoofdverbindingsweg tussen Amster dam en het Oosten des lands. Minister Algera vertelde, dat men na veel besprekingen en onderhande lingen besloten heeft om het tracée van deze weg zo dicht mogelijk langs Kampen te projecteren, doch op een verantwoorde plaats. Er zal daarom een nieuwe hoge IJsselbrug worden gebouwd in deze weg. Kampen's burgemeester, dr. W. P. Berghuis, verklaarde in zijn inleidend woord het doel van de operatie H20. .Kampen heeft gemeend, dat het op haar weg lag om bij de voltooiing van een nieuw belangrijk stuk Nederlands waterstaatswerk zich tot tolk te ma ken van de nationale vreugde over dit gebeuren en tevens in brede kring de aandacht te vragen voor de ge wichtige functie, die de oude stad Kampen als toegangspoort tot twee grote IJsselmeerpolders te vervullen krijgt", zo zei hij. Na de officiële opening, die opge luisterd werd door de uitvoering van de Piet Hein-rapsodie door het Westnederlands Symphonieorkest o.l.v. Sam Swaab, begaven de ere. gasten zich naar het voornaamste feestterrein. Hier werd een fraaie tentoonstelling bezichtigd over de landaanwinning in Nederland, waarbij o,m. grote bewegende ma quettes van het Deltaplan en de Zuiderzeewerken zijn opgesteld. Vanaf 25 september zal ook het mi nisterie van oorlog een expositie in richten op dit terrein. Van militaire zijde wordt trouwens op grootscheepse wijze medewerking verleend aan H20. Er zijn duikdemon- straties door duikers en kikvorsman nen in samenwerking met helikop ters (op 14 aug.). Genietroepen leggen bruggen aan. Een model-bivak en ver- bandplaatsen worden aangelegd. Vooral op 16 augustus worden tal van militaire demonstraties gehouden, culminerend in een veldslag. Van donderdag tot zaterdag zullen afgevaardigden uit andere Hanze-ste- den Kampen met een bezoek vereren en deelnemen aan tal van excursies. Het programma van de komende drie weken omvat verder een schaaktoer nooi, modeshows, een cabaretprogram ma over de Kamper uien, balletvoor stellingen, speedboatraces en waterski demonstraties, een hengelaarsconcours, een standwerkersconcours en tal van evenementen meer. Bijzondere vermelding verdient ech ter de landbouwtentoonstelling en de daarom heen gegroepeerde agrarische festiviteiten, die van 27 augustus tot 1 september te Kampen gehouden worden als slotstuk van de Operatie H20. De expositie omvat natuurlijk een keur van landbouwwerktuigen. Er zijn 135 inzendingen op een opper vlakte van 8000 vierkante meter. Maar als minister Mansholt deze expositie geopend heeft, zal dit meteen het startschot betekenen voor tal van an dere manifestaties. Paardenliefhebbers kunnen op 28 augustus een centrale keuring voor was de „Stockholm" echter nog naar stuurboord uitgeweken. Plotseling wal evenwel het rode bakboordlicht van d* „Andrea Doria" verdwenen, het groe ne stuurboordlicht werd zichtbaar en het Italiaanse schip maakte met onver minderde snelheid een scherpe zwen king naar bakboord, waardoor het dwars voor de boeg van de „Stock holm" kwam. Het Zweedse schip maakte hierop onmiddellijk een scher pe zwenking naar rechts en de machi nes werden op volle kracht achteruit gezet, doch het was onmogelijk een aanvaring te voorkomen. Kort daarop voer de „Stockholm" in op de stuur boordzijde van de „Andrea Doria", al dus de Zweedse lezing. GEEN SCHULD De Zweedse maatschappij stelt, dat de schade en het als een gevolg hier van zinken van de „Andrea Doria" niet te wijten was aan enige onachtzaam heid of schuld van de „Stockholm", maar uitsluitend aan de schuld en on achtzaamheid van de „Andrea Doria", aan boord van welk schip de radar installatie niet in orde was en/of ver keerd werd bediend. Ook wordt de ka pitein van het Italiaanse schip verwe ten, dat „geen juiste of passende maat regelen zijn getroffen om de aanva ring te vermijden"." De Zweedse maatschappij verzoekt het Federale Hof om een uitspraak, dat zij niet aansprakelijk gesteld kan worden voor enig gevolg van de aan varing. In een verklaring voor de pers zegt de maatschappij, dat zij de Ita liaanse maatschappij ook voor scha devergoeding zal aanspreken. De Zweden-Amerika-lijn ontkent niet, aldus de directeur van de Ita liaanse scheepvaartmaatschappij, dat de „Stockholm" ver buiten de normale, overeengekomen route voor schepen in oostelijke richting voer. Zij geeft toe, dat de „Stockholm" met grote snel heid, 18 knopen, voer en zij geeft ten minste stilzwijgend toe, dat de „Stock holm" de misthoorn niet gebruikte, hoeweel iedereen weet dat er op het ogenblik van de aanvaring zeer veel mist hing. warmbloedpaarden en trekpaarden bijwonen. Van elk soort komen er 150 naar de kampioenschappen van Overijssel meedingen. Op deze dag zullen de Landelijke Ruiters van Overijssel ook strijden om het pro vinciaal kampioenschap. Op 1 sep tember wordt een groot concours- hippique gehouden, waarbij o.m. de nationale kampioenschappen voor tuigpaarden en diverse springcon coursen gehouden worden. Op 29 augustus staat het vee in het centrum van de belangstelling. Er is dan een fokveekeuring. De plattelandsjongeren treden op 30 augustus tegen elkaar in het krijt

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5