Chr. middenslandsbond geeft spelregels beheerste loonpolitiek aan voor Joon de Soep9 en Arnhemse Nol' kregen zware straffen Okapi uit de Congo voor Artis Waarom zou iemand zich moed willig in gevaar begeven Bondssecretaris mr G. v. Muiden gaf zijn visie Stevenson spreekt zich uit tegen rassenscheiding op school Wervelstorm „Wanda" eist 3000 slachtoffers Politie schoot woeste ling in c&e buik Oplossing Amsterdam se taxistaking in zicht? Misdadenheling, diefstal en poging tot inbraak Marokkanen wilden wapens stelen Ook bij een gladde waterspiegel geen risico's nemen *aan het strand Democraten willen wapens naar Israël Duizend doden bij ontploffing in Columbia Donderdag 9 augustus 1956 ZEEIIWSCH DAGBLAD Pagina 3 Overheid aanvaardt zwarte lonen als een feitelijkheid DEN HAAG, 8 augustus „Wij moeten nu eindelijk maar eens ophouden om de hete brij heen te draaien. Er worden op grote schaal zwarte lonen betaald en gevraagd en de overheid, die op het betalen ervan straffen heeft gesteld, weet het niet alleen, maar houdt er zelfs in bepaalde gevallen rekening mede. Ook de minister van so ciale zaken vond het niét vreemd in zijn begrotingsstukken de zwarte lonen als een feitelijkheid te aanvaarden. Zijn looncontroledienst, belast met het opsporen van onwettige lonen, houdt zich wellicht op zijn hoogst bezig met het verzamelen van feitenmateriaal voor de statistiek in plaats van het opmaken van processen-verbaal". Dit zei vanavond Mr. G. van Muiden, bondssecretaris van de Chr. Mid denstandsbond, in een causerie voor de N.C.R.V. „Wij zijn thans zo ver", zo vervolgde Mr. Van Muiden, „dat algemeen ge adviseerd wordt aan de werkgevers om de onwettig betaalde lonen te boe ken, teneinde geen last te krijgen met de fiscus en de bedrijfsvereniging, die beide het hunne toch vragen. De laat ste vraagt blijkbaar naar de overtui ging van velen nog meer, want zij heft premies over de zwarte lonen, maar geeft uitkeringen op basis van de offi ciële lonen". „Het heet", zo zei hij verder o.m. „dat er een loonbeheersing is, maar de prijzen, die de stijgende loonkosten moeten aanduiden, leren ons, dat sta biele prfjzen en lonen, die uit hun evenwicht zijn geraakt, werken als ha mer en aambeeld voor de kleinere on dernemer, die zich daartussen bevindt. De moeilijkheden in het ambacht hier door zijn dermate groot, dat velen on zer niet van welvaart kunnen spreken, maar van een balanceren op de rand van de bestaansmogelijkheid als be drijf in een economie, die dreigt te worden tot een snelvlietende stroom, een ieder meesleurend". HOE KOMEN WE ERUIT? Hoe komen wij nu uit dit netelige probleem van de loonvorming? Mr. Van Muiden zei een eenvoudige oplos sing niet te kunnen aangeven. Moeten wij de geleide loonvorming vervangen door een beleid van loonstabilisatie zo als wij nu ook een beleid van prijs- stabilisatie hebben? Dat zou betekenen, dat niet meer centraal wordt uitgerekend hoeveel ruimte er is en er een algemeen startschot wordt gegeven met als ge volg een algemene loonronde. En het zou ook betekenen, dat in principe de lonen vrij worden, doch voor een bedrijfstak met een onbeheerst hoge loonstijging een loonstop kan wor den afgekondigd. De "olgende spelregels zijn hierbij denkbaar: 1. Om ners._ en werknemers voe ren een beheerste loonpolitiek. I. Loonsverhogingen geeft men alleen, als de kosten van levensonderhoud stijgen of de rentabiliteit van on derneming of bedrijfstak stijgt. 8. Doorberekening in de prijzen kan alleen bij verhogingen, die het ge volg zijn van de stijging van de kosten van levensonderhoud. INNSBRUCK, 8 aug. (AFP) De 10-jarige Christiaan Ferdinand van Drongelen uit Groningen, die gister, toen de door zijn vader bestuurde auto bij Reutte op een onbewaakte overweg door een trein werd gegre pen, de enige van de vijf inzittenden van de auto was, die nog leefde, is vanochtend in het ziekenhuis van Kreckelmoos overleden. 4. Loonsverhogingen behoeven goed keuring van het college van rijks bemiddelaars gehoord de Stichting van den Arbeid of de S.E.R. Wordt gehandeld in strijd met de spelregels, dan kan de regering ge hoord de bedrijfstak een loonstop afkondigen. VOOR- EN NADELEN Het voordeel van dit vrij laten van de lonen is, dat het euvel van openlijk handelen in strijd met de wet voorbij is. Voorbij is ook, dat men aanleunt als bedrijfstak tegen de regering: de verantwoordelijkheid heeft men nu ge heel zelf te dragen. Ook de opwaartse zuigkracht van de richtlijnen en het geven van startschoten wordt verme den. Evenwel nadelen zijn er ook. Een plotseling vrijgeven van het loonbeleid kan misschien tot gevolg hebben, dat zeer velen op de hoogste rang willen gaan zitten en een loonstop voor de meeste bedrijfstakken moet worden afgekondigd. De oude toestand is dan terug. Bovendien zal de invoering van werkclassificatie, die beoogt een recht vaardige beloning naar prestatie te ge ven, wellicht worden geremd. Het is de vraag, of het bedrijfsleven en met name de middenstand, die een periode van rust en stabiliteit heeft gekend door de uniformiteit in de lonen, niet al te zeer op drift zal geraken. Het is zaak de komende maanden ons loonsysteem opnieuw te bezien of er wellicht mogelijkheden zijn uit de impasse te komen. Er zal een keuze moeten worden gedaan. Als men dan zover is, is het de vraag of ook de re gering voelt voor veranderingen in het loonsysteem. De instelling van een commissie zwarte lonen door het convent van chr. sociale organisaties zal voor ieder, die het wel meent met de christelijk sociale gedachte, een ver heugend bericht zijn, zo zei Mr. Van Muiden. GENEVE, 8 aug. (Reuter) De wervelstorm „Wanda' heeft in China meer dan 3000 slachtoffers geëist en 38.000 huizen verwoest, Dis is dins dag in Geneve door het verbond van Rode-Kruisverenigingen bekend ge maakt. Het verbond heeft het Chinese Rode Kruis telegrafisch hulp aange boden. ALPHEN AAN DE RIJN, 8 aug. Gistermiddag is de 30-jarige pluim veehandelaar J. R. tijdens een vecht partij met de politie door een kogel in de buik getroffen. Hij werd behan deld door een passerende militaire arts en opgenomen in het ziekenhuis te Gouda. De kippenhouder, die gehuwd is en vijf kinderen heeft, had zich hevig verzet tegen de afbraak van gemeen tewege van zijn zonder toestemming op zijn erf gebouwde varkensschuur. De politie, die gewelddadig verzet vreesde, kwam de gemeentewerklie den met zeven man assistentie verle nen. R. raakte met twee politieman nen aan het worstelen. Hij rukte zich plotseling los en begon met een an derhalve meter lange ijzeren staaf in de richting van 'n adjudant van politie te zwaaien, uitroepende hem te zullen doden. Op dit ogenblik loste een van van de politiemannen een schot, met de bedoeling de woesteling tot beda ren te brengen. Het schot trof R. ech ter in de buik, waarop hij bloedend ineen zakte. De zee neemt dagelijks mensenlevens., De ongeveer 20 kub. meter schuur is daarna afgebroken. grote AMSTERDAM, 8 aug. In de sta king, waarbij de Amsterdamse loon chauffeurs zijn betrokken, is enige tekening gekomen. In het looncon- flict, dat nu bijna elf weken duurt, hebben de beide partijen in twee on wrikbare fronten tegenover elkander gestaan. Thans hebben de stakers bij monde van hun comité echter ver klaard bereid te zijn te overwegen de staking op te heffen, indien de taxi ondernemers te kennen geven, dat zij na deze opheffing met de erkende vakorganisaties ernstige onderhande lingen zullen pogen te voeren over 'n uitkering van de drie procent over 1955 en een loonsverhoging van 6 pet. op basis van f 56,80. Spervuur" voor een vorstelijke gastheer Het begon in september 's-GRAVENHAGE, 8 augustus De procureur-generaal bij het gerechtshof ti 's-Gravenhage heeft vanmorgen zware straffen gerequireerd tegen drie mannen, die per auto het pad van de misdaad door Nederland bereden. Hij eiste tegen de 44-jarige fabrieksarbeider A. J. H., alias „Toon de Soep", een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest, tegen de 63- jarige koopman A. J. R. uit Utrecht, alias „Arnhemse Nol", eveneens drie jaar met aftrek en tegen de 33-jarige kapper T. G. van H. uit Rotterdam vier jaar gevangenisstraf met aftrek en vernietiging van een inbeslag geno men auto. Het was begonnen in september van het vorige jaar. Van H. had een auto, -lie dringend nieuwe banden nodig had. Deze banden werden gestolen uit een sloperij bij Rotterdam. Van H. be weert dat Toon het deed, maar Toon zegt dat hij er juist niets mee te ma ken wilde hebben. R. die met een stortvloed van woorden zijn onschuld wilde bewij zen, deed vele verwarde verhalen. „Ik begrijp er niets van", zei daarom de president toen R. weer met een verklaring kwam waar geen touw aan vast te knopen was. „Daar heb je het nu al", riep R. daarop uit, „dan moet u ook beter luisteren". BROMFIETSEN Voorts was er nog een zaak van een verkoop van een gestolen bromfiets en twee fietsen, die door bemiddeling van „Toon de Soep" werden verkocht. P. beweerde dat „Arnhemse Nol" de fietsen had gestolen en deze op zijn beurt zei dat de kapper met de gesto len rijwielen bij hem was gekomen. Voorts zeiden zowel „Arnhemse Nol" als de kapper dat zij „Toon de Soep" niet kenden en nooit hadden gezien. „Maar", riep R„ „jij hebt met „Toon de Soep" in Groningen geze ten". „Ach, wel nee", riep daarop Van H. „Jij hebt met hem in Leeu warden gezeten". INBRAAK Een poging tot inbraak in Vorden was een idee van Van H„ zei R. „Ik geloof het ook, maar weet het niet ze ker", zei Toon. „Dat is gelogen", meende Van H. „R. heeft een tip ge kregen van een marskramer dat er in Vorden wel iets te halen viel. „Toon de Soep" zei dat hij helemaal geen zin in de inbraak had gehad. Hij had daar om bij de insluiping een ruit gebroken om lawaai te veroorzaken, zodat ze moesten vluchten. R„ die op wacht zou hebben gestaan, verklaarde dat hij al leen mee naar Vorden was gereden om het de kapper betaald te zetten dat deze van hem geld had geleend en niet terugbetaald. „Ik had hem in Vorden alleen willen laten staan". De procureur-generaal zei in zijn re quisitoir dat H. en R. geroutineerde inbrekers zjjn. Meer dan duizend man troepen, bos wachters en brandweerlieden hebben deelgenomen aan het blussen van de brand, die duizenden hectaren bos te Bai- nem ten westen van Algiers heeft ver woest. Een franse soldaat is bij het blus- singssingswerkzaamheden om het leven gekomen. Twee worden er nog vermist. De buitenlandse luchtvaartkadetten, die in het kader van een internatio naal uitwisselingsprogram en als gas ten van de K.N.V.V.L. in Nederland verblijven, zijn door Prins Bernhard ontvangen op het paleis Soestdijk, waar zij door de voorzitter van de koninklijke Nederlandse vereniging voor luchtvaart, de heer C. Kolff, aan de Prins werden voorgesteld. Deze foto laat zien hoe de cadetten in de tuin van het paleis een ware batterij van camera's op hun vriende lijke glimlachende gastheer richtten. In het gezin van de grondwerker Soest te Uithoorn is een baby van 20 maanden uit zijn bedje gevallen. Het kind kwam zo ongelukkig op de grond terecht, dat het de nek brak en over leed. CASABLANCA, 8 aug (AFP-Rtr.) Een twintigtal Marokkanen is dinsdag gewond, toen Senegalese infanteristen van het Franse leger het vuur open den op arbeiders, die automatische wapens wilden stelen uit een Franse kazerne in Casablanca. Een Senegalese schildwacht werd door de aanvallers doodgeschoten. Een Franse officier wordt vermist. Na het incident dromden honderden Marokkanen bij de kazerne samen en de wachtposten zagen zich genood zaakt in de lucht te schieten om de menigte te verdrijven. AMSTERDAM, 8 aug. Niet zonder trots en ze ker met grote dankbaar heid deelt de leiding van de Amsterdamse dieren tuin Artis mede, dat zij voor het eerst in de 118 jarige geschiedenis van de dierentuin, dankzij 'n schenking van het goe- vernement van de Bel gische Congo, dus van de Belgische regering, een okapi heeft ontvan gen. Een okapi lijkt iets op een zebra want het dier heeft gestreepte voor- en achterpoten, maar ook vertoont het over eenkomst met de giraf fe. lerst 50 jaar geleden werd de okapi in de Congo ontdekt. Vastge steld is, dat het dier een naast familielid is van de giraffe. Thans verblijft dan 'n levende okapi voor de allereerste maal in Ne derland. Okapi's zijn zeer zeldzaam en wor den streng beschermd. Elke dierentuin ter we reld huldigt als één van zijn grootste idealen eenmaal een okapi in z'n verzameling te hebben. Hoewel de okapi's in de Congo door de Belgi sche regering streng be schermd worden, is Geschenk van de Belgische regering men er, mede op advies van de directeur van de Antwerpse dierentuin, toe over gegaan de die ren op kleine schaal van het station in Epulu (.ongeveer 450 km van Stanleyville) aan cultu rele dierentuinen toe te wijzen. Dit jaar hebben de dierentuinen in Ba zel, Kopenhagen, Rome en Amsterdam een oka pi ontvangen. Reeds enkele malen is in voorgaande jaren een okapi voor Artis per schip onderweg geweest, maar telkens kwamen de dieren tijdens het langdurige transport om het leven. Thans ge schiedt het vervoer uit sluitend per vliegtuig. In een speciaal daartoe ingerichte machine van de Sabena is de Artis- okapi naar Brussel ge bracht, waar dr. E. F. Jacobi, directeur van Artis, met assistenten gereed stond de nieuwe aanwinst per vracht auto naar Amsterdam te vervoeren. In verband met de zeer strenge quarantaine maatregelen, die voor de okapi door de veeart- senijkundige dienst ver eist worden, zal het pu bliek het dier de ko mende weken nog niet te zien krijgen. Gehoopt wordt, dat de nieuwe aanwinst daarna zijn in trede in de giraffenstal zal mogen doen. De tienjarige Jan P. is gistermiddag bij het baden in zee verdronken. De jongen kon niet zwemmen". Hoe vaak komen in de vakantietijd, die nu weer volop aan de gang is, berichtjes als deze niet in de dagbladen voor? Er gaat bijna geen dag voorbij, of er moet melding worden ge maakt van het verdrinken in zee of in een rivier, vooral van kinderen. De lezer, die de kinderen of hun ouders niet kent, is het bericht na een minuut weer vergeten. Maar de vader en de moeder zullen hun gehele verdere leven niet meer kun nen voorbijgaan aan deze zwarte dag, waarop de zee een kind hardvochtig van hen wegnam. Wie, die het zelf niet heeft meegemaakt, zal ooit in staat zijn het verdriet te peilen in de harten der ouders? Alleen het geloof zal hier, misschien pas na vele jaren, het antwoord op de vraag naar het waar om kunnen geven. Wij willen vandaag, midden in de vakantietijd, over dit onder werp iets zeggen, omdat het van zulk een onschatbaar belang is. Een dringende waarschuwing ook teven aan de duizenden ouders en verzorgers, die lang niet allen weten hoe grillig en gevaarlijk het water is, ook al is de zee zo glad als een spiegel. Hoe vaak gebeurt het niet, dat de ouders hun kinderen zonder dat zij er zelf bij zijn hun gang laten gaan en zich van tevoren niet op de hoogte hebben gesteld van de kenmerkende dingen van het strand en de zee: of het een Hef gesprek van de dag vlak strand is, of er een sterke zijstroming aanwezig is vlak langs de kust e.d. Een vluchtig nagaan van de dodelijke ongelukken aan onze stranden en in onze rivieren se dert 21 juli j.l. heeft ons geleerd, dat er vanaf die dag tot en met 6 augustus niet minder dan twaalf mensen het leven verlo ren. De jongste was zeven jaar, de oudste veertig jaar, een va der, die met zijn twaalfjarig dochtertje verdronk. Deze opga ve is niet volledig. Het is een droeve lijst. Bq het merendeel der gevallen moet aangetekend worden, dat de slachtoffers de zwemkunst niet machtig waren- En al mag dan zeker niet gezegd worden, dat zij niet verdronken zouden zijn, als zij hadden kun nen zwemmen, naar menselijke berekeningen zouden zü zich in de meeste gevallen hebben kun nen redden. Ondoordacht De mens ziet dikwijls pas het gevaar, als het te laat is. Het geldt ook hier: aan het strand worden er nog maar al te vaak ondoordachte risico's genomen. Er wordt een wedstrijd gehou den wie het verst in zee „durft" en degenen, die niet kunnen zwemmen, proberen hoever zij wel kunnen gaan om nog nèt niet door de golven te worden omgeslagen. Er wordt vaak evenmin reke ning gehouden met het tij en men vergeet (of weet het mis schien niet eens!), dat het bij afgaand tij op praktisch alle stranden grote gevaren oplevert te baden en te zwemmen, zelfs al kan men een paar dragelijke slagen maken. Een ander euvel is (hoe leuk op zichzelf ook) op een flinke afstand van het strand in zee te gaan spelen met een bal. Maar als die bal dan te ver wegvliegt, moet kost wat kost getracht worden haar terug te halen. Het lukt meestal wel, maar het kan een volgende keer ook wel eens niet gelukken Terecht heeft de Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen er in zijn ad viezen aan de baders ook op ge wezen, dat aandachtverdeling een mensenleven kan kosten. Het zou niet de eerste keer zijn, dat door het wuiven van een ba der of zwemmer naar familie op het strand deze laatste ging den ken, dat er hulp nodig was en zelf zogenaamde reddingspogin gen ging ondernemen met zeer ernstige gevolgen. Wie zich steeds houdt aan de richtlijn: bij baden niet verder dan tot heup diepte in zee, die is aan de vei lige kant. Mits hem of haar be kend is, dat er zich onder de wateroppervlakte geen diepe kuilen en putten bevinden! Is men daar niet zeker van, dan is het voor ieder, die niet kan zwemmen, maar beter niet ver der dan de knieën in zee te gaan! Plezier eraf 1 Sommigen zullen, als zij dit alles gelezen hebben, zeggen: als wij ons aan al die adviezen moe ten houden, dan kunnen wij be ter thuisblijven, dan is alle ple zier van het strandleven er voor ons af. Wie er zo tegenover staat, moet zijn gang maar gaan! Hij spot met zijn of haar leven. Hij begeeft zich dan zeer welbewust en opzettelijk in levensgevaar en overtreedt daarmee het gebod, dat het doden verbiedt. Wie waarschuwingen moed willig in de wind slaat en denkt, dat eigen kracht en inzicht vol doende zijn om uit het gevaar te geraken, zou zich wel eens do delijk in de letterlijke zin van het woord kunnen vergissen. Voor de ouders geldt dit alles in duhhel opzicht: zij hebben n.l. niet alleen de zorg voor zichzelf, maar ook voor hun kinderen! ,lk kan Eisenhower verslaan" CHICAGO, 8 aug. (Reuter) Adlai Stevenson, de man, die een grote kans maakt om door de democratische partij aangewezen te worden als kandidaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, heeft zich openlijk uitgesproken tegen rassenscheiding op school. Stevenson was van mening, dat de democratische partij op ondubbelzin nige wijze haar instemming moet be tuigen met de beslissing van het hoog gerechtshof, dat zich tegen rassen scheiding heeft uitgesproken. Juist deze scheiding zal het grote twist punt vormen op de nationale verga dering van de partij, die volgende week in Chicago zal worden gehouden. In een door een aantal democraten uitgebracht proefprogramma voor de buitenlandse politiek van de partij wordt gezegd, dat de republikeinen een dubbelhartige houding hebben aangenomen tegenover het Midden- Oosten. Volgens dit document zou den de democr, ten wapens naar Is raël moeten zenden en de beperkende bepalingen inzake de immigratie moe ten verruimen. Stevenson, die in Chicago ver toeft voor de vergadering van de partijcommissie, waarop de politiek van de democratische partij wordt uitgestippeld, heeft verklaard, dat hij Eisenhower kan „verslaan" bij de presidentsverkiezingen in no vember. Volgens Stevenson wint bij de kie zers de opvatting veld, dat Eisenho wer geen sterke president is. Men verwacht, dat Stevenson de „stille" Eteun zal krijgen van ex-president Truman en wel in de vorm van een openlijke verklaring van Oscar Champmen, de minister van binnen landse zaken tijdens het bewind van Truman. BOGOTA, 8 aug. AFP. Men gelooft, dat het dodental van de ramp in Cali (Columbia), waarbij een militair springstoftransport :s ontploft, ongeveer duizend zal bedragen, met een gelijk aantal gewonden. Reeds 40.000 vrijwilligers hebben zich bij de ziekenhuizen gemeld om hun bloed te schenken voor bloed transfusies. Bij de vliegtuigen, die uit het buitenland zijn aangekomen met hulpmateriaal, zijn er zes uit de V.S. zes uit Argentinië en zes uit Equador. De regering heeft drie dagen van officiële rouw afgekondigd en alle berichten over de ramp moeten eerst aan de autoriteiten van Cali worden voorgelegd om te voorkomen, dat door onjuiste berichten paniek wordt ge zaaid. De president, generaal Pinilla, heeft in een radiorede gezworen, dat de ge wapende macht niet zal rusten voor de schuldigen aan deze ramp voor beeldig zqn bestraft. Hij noemde de ramp een „politieke misdaad", die in verband stond met ondergrondse politieke pacten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3