'Wij willen niet overgeleverd zijn aan de qenade van één man' Prof. Lieftinck zei vaart achter zijn informatiepoging Voor het leven van honderden mijnwerkers wordt gevreesd LAATSTE NIEUWS Nasser beschuldigd van voort durende woordbreuk Les geleerd? Engeland verlaagt invoer haconvarkens Het weer Europa Laffe inbraak te Lopik Nasser gaat 14 augustus naar de Sowjet-Unie PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND PREMIER EDEN TOT BRITSE VOLK: 'Hoop op vreedzame oplossing' Subsidie mestproeven in Zeeland VUURZEE ONDER DE GROND Verschrikkelijke uren DE DIJK IS IN SEPTEMBER DICHT Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Bubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad KRUININGEN UP TO DATE Zie pag. 2 12e Jaargang No. 3469 IVnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 9 aug. 1956 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrydag: Zon op 5.14 u., onder 20.18 u. Maan op 10.46 u., onder 21.27 u. Hoogwater vrijdag 10 aug.: Vlissingen: 4.23 u. 2.53 m., 16.40 u. 2.41 m. Terneuzen: 4.52 u. 2.68 m., 17.14 u. 2.57 m. Wemeldinge: 6.14 u. 2.00 m„ 18.35 u. 1.77 m. Zierikzee: 6.02 u. 1.74 m., 18.15 u. 1.53 m. LONDEN, 8 augustus (Reuter). Groot-Brittannië zoekt geen oplossing door geweld maar door zo ruim mogelijk internationaal overleg. Er is geen sprake van dat wij Egypte een faire behandeling of een rechtvaardig aandeel zullen onthouden, maar we kunnen er niet mee akkoord gaan dat men toestaat dat een roof, die het levens onderhoud van vele landen bedreigt, zonder meer slaagt. We moeten er voor zorgen dat het bestaan van de grote handeldrijvende naties in de wereld voortaan niet op elk ogenblik door een of andere onder breking van de vrije vaart door het Suezkanaal kan worden bedreigd. In deze zin heeft de Engelse minis- kanaalmaatschappij een „hoogst ern- ter-president Sir Anthony Eden stige toestand" heeft geschapen, aldus woensdagavond gesproken in een rede, die door de radio en televisie werd uit gezonden. Niemand moet verrast zijn dat pre sident Nassers naasting van de Suez U/ aardig maar zeer ernstig klonk de waarschuwende stem van de Brit se eerste minister, sir Anthony Eden. gisteravond in zijn radio- en televisie toespraak tot zijn volk over de situatie rond het Suezkanaal. Hier was de man aan het woord, die in die noodlottige iweede helft van de dertiger jaren op een gegeven ogenblik zijn veelbelo vende carrière op het spel zette en zijn ontslag eiste, omdat hij het met de politiek van Chamberlain tegenover Hitler en Mussolini principieel oneens was. Hier sprak de man, die met Chur chill van oordeel was, dat kracht- en machtsvertoon, mits op het goede ogenblik, veel toekomstige ellende zou kunnen voorkomen. Welk oordeel door de loop der geschiedenis met alle klem als- juist werd onderstreept. Het is vooral deze achtergrond, die naar ons oordeel grote betekenis- verleent aan het door Eden gesprokene. „Niet tegen de Arab;-che wereld, niet tegen het Egyptische volk is ons verzet gericht; het gaat tegen één man, kolonel Nas ser". Zoals hij zich gedraagt, bedroe gen zich tot dusverre alle fascistische dictators. Wat zijn zijn beloften waard? Niets, zie maar naar zijn woor den en daden tot dusverre. Keer op keer schond kolonel Nasser eenzijdig verdragen en toezeggingen. In duidelijke en niet mis te verstane bewoordingen zette Eden de betekenis van het Suezkanaal als levensader voor het Britse en de andere vrije vol ken in zijn werelddeel uiteen. Met de grootste nadruk stelde hij, dat het on toelaatbaar en onduldbaar zou zijn, in dien het één volstrekt onbetrouwbaar- man vrij zou staan naar believen deze levensader voor eigen doeleinden ge heel of gedeeltelijk dicht te knijpen. In enkele sobere volzinnen sprak de Britse eerste minister over de troepen bewegingen, door de ontstane situatie geboden, en vroeg hij hier begrip voor. Onverholen dreigend klonken sommige van zijn waarschuwingen aan het adres van kolonel Nasser. ■s dit alles nog alleen maar bluf, die ■hoort bij het diplomatieke pokerspel, dat thans rond het Suezkanaal wordt gespeeld? Dit was althans de opvat ting, die men in brede kringen kon ho ren verkondigen en verdedigen. Met andere woorden: de soep wordt nooit zo heet gegeten, als zij wordt opge daan: het zal alles ongetwijfeld met een sisser aflopen, als. gezicht en prestige maar kunnen worden gered. Stellig gaf Eden ook in zijn rede voering van gisteravond blijk van een bereidheid tot verregaand internatio naal overleg. En ging zijn duidelijke voorkeur uit naar een vreedzame in ternationale oplossing. Maar tegelij kertijd maakte hij duidelijk, dat er aan e n dergelijk overleg niet te over schrijden grenzen zijn gesteld: geen oplossing tot elke prijs. Juist hét verleden van Eden en d( .essen, die hij uit de geschiedenis trok geven ons de stellige indruk, dat het hier niet alleen maar om bluf gaat -ret is stellig een belangrijk element, echter niet alles. Hier sprak een man, i vastbesloten dat het nu het ogenblik is I om kolonel Nasser een halt toe te roe- pen en terug te drijven over de door i hem overschreden grens van interna tionale moraal en fatsoen. Wij mogen nooit vergeten, aldus I Eden, dat bij een fascistische dictator; de eetlust al etende komt; dat mag hier echter niet gebeuren: kolonel Nasser mag niet worden toegestaan van deze daad ook maar het geringste profijt te trekken. Hoge beginselen staan op het spel: internationale gerechtigheid en recht. Beginselen, die niet alleen onze grote buur van de overkant van de Noord zee aangaan, maar ons allen. Juist wij hebben daar nog recente weet van. Juist ons volk met zijn eeuwenlange traditie als strijder voor op recht ge grondveste internationale verhoudin gen moet met bijzondere spanning in deze ongetwijfeld ernstige situatie de ontwikkelingen van de komende dagen en weken volgen. Zal de geschiedenis zich nog eens herhalen of zullen de grote naties werkelijk haar les hebben geleerd? Prof. Dr. J. J. DE JONG. Eden. overgenomen zonder „In de huidige wereld, neigt men steeds meer naar af keuring van zelfzuchtige daden voor zuiver natio nale doelein den. Eden noemde de huidige ont wikkeling voor Groot-Brittan nië een zaak van leven of dood. Nasser heeft een in ternationale maatschappij overleg en zon der toestemming, terwijl de Egyptische regering herhaaldelijk en plechtig had verzekerd dat de rechten van de maat schappij veilig waren. Woordbreuk Eden zei, dat sommigen hadden ge vraagd waarom men er niet op kon vertrouwen dat Nasser zijn belofte om de doorvaart van schepen niet te hin deren zou houden. „Het antwoord is eenvoudig; Nasser heeft getoond, dat hij niet een man Is die zijn woord houdt; hij heeft „alle beloften van zijn land inzake de Suezkanaalmaatschap- pij gebroken". Wij hebben geen on enigheid met Egypte, en nog minder met de Arabische wereld, maar met kolonel Nasser", aldus Eden. Eisenhower: WASHINGTON, 8 aug. (Reuter). President Eisenhower heeft op zijn persconferentie verklaard goede hoop te hebben, dat de kanaalkwestie langs vreedzame weg zal worden opgelost. Hij kon zich niet indenken, dat met geweld een goede oplossing kon wor den bereikt. Later, in een verduidelijking, zei de president, dat hij niet wil zeggen, dat onder geen beding gebruik van wapens moet worden gemaakt. „Elke belang rijke kwestie waarbij meer dan één land is betrokken, dient door onder handelingen tot een oplossing te wor den gebracht", aldus de president. Daarbij wilde hij ook weer niet zeg gen, dat iemand zijn rechten moest op geven. De president wilde geen ant woord geven op de vraag, of militaire voorbereidingen in defensieve zin ge rechtvaardigd waren. Franse marineleiders voeren in Lon den besprekingen met hun Britse ambtgenoten. Eden was vol vertrouwen dat de conferentie van 16 augustus In Londen een bruikbaar plan voor de toekomst van het kanaal kan opstellen. Tot nu toe hebben 19 landen de uitnodiging aangenomen en nog geen heeft haar afgewezen. Eden herhaalde de Britse verklaring dat het kanaal niet onder controle van één land kan blijven en drong op nieuw aan op een internationaal be stuurslichaam. „Dat ls het doel waar naar wij streven". Groot-Brittannië heeft teveel op het spel staan om geen voorzorgs maatregelen te treffen. Dat ls de be tekenis van de recente troepentrans porten. Fascistisch systeem „De employé's van de maatschappij moeten onder bedreiging met gevange nisstraf hun werk blijven verrichten. Dat systeem hebben velen van ons meer gezien. We weten allen dat dit een werkwijze is van fascistische re geringen en we weten maar al te goed wat de prijs van toegeven aan fascis me kan zijn". „Indien Nassers naasting een feit blijft zijn we allen voor onze levens behoeften overgeleverd aan de genade van één man, en dat kunnen we nooit aanvaarden", zo zei Eden. Rusland en de conferentie De Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Sjepilof, heeft mee gedeeld, dat de Sow jet-Unie binnen twee dagen zal antwoorden op de uit nodiging voor de internationale confe rentie over het Suezkanaal, die op zes tien augustus te Londen begint. Volgens diplomatieke kringen in de Russische hoofdstad heeft Sjepilof in zijn besprekingen met de ambassadeurs van Engeland en Frankrijk te kennen gegeven, dat Rusland de invitatie „met voorbehoud op verscheidene punten" zal aanvaarden. Verklaring van Nehroe NIEUW DELHI, 8 aug. (Reuter). De Indiase premier, Nehroe, heeft woensdag in het parlement meegedeeld dat India de conferentie over het Suez kanaal te Londen zal bij wonen. Hij ver klaarde tevens in te zien, dat Egypte niet aan de conferentie zou kunnen of zou willen deelnemen daar het slechts „genodigde" was en niet ge raadpleegd. De conferentie zal volgens Nehroe niet tot een uiteindelijk besluit kunnen komen want dat zou de instemming van Egypte vereisen. India had er zich zelf van overtuigd, dat zijn deelname geen aantasting zou vormen van de belangen, de soevereine rechten en de waardigheid van Egypte en dat het niet gebonden was door de beginselen van het communiqué der drie weste lijke mogendheden. UTRECHT, 8 aug. Het Produkt- schap voor vee en vlees heeft vandaag besloten aan de Stichting proefboerde- rijen Zeeland een subsidie te verstrek ken van 3000,voor het continueren van mestproeven met runderen in Zee land. UTRECHT, 8 augustus. Het Pro- duktschap voor vee en vlees heeft be sloten de gewichtsgrenzen voor hacon varkens die van 63 tot 72 kg gaan te stellen van 63 tot 70 kg. Deze maatre gel is genomen naar aanleiding van het gisteren door Engeland genomen besluit, minder bacon te gaan afne men. Engeland krijgt teveel bacon en wenst terug te vallen op de minimum afname van 700 ton of 14.000 bacon- varkens. De afgelopen week werden 18.000 baconvarkens door Engeland afgeno men, en ook de komende twee weken zal dit oude kwantum nog gehand haafd blijven. Het produktscharp toon de zich geen voorstander van een prijsverlaging van bacon van f 2.40 tot f2.35 per kg. Mond- en klauwzeer Het Produktschap heeft zich voorts bezig gehouden met de gevolgen van mond- en klauwzeer onder de varkens. Het smokkelen van Belgische biggen en varkens is oorzaak van deze ziekte, zo deelde de voorzitter mede. Duitsland en Zwitserland hebben import en doorvoer van vee uit Ne derland stopgezet, terwijl er voorts een verbod is afgekondigd voor het ver voer van varkens, en ook de markten zijn gestaakt. Voor 25 juli werd bijna iedere dag een geval van mond- en klauwzee? aangegeven. Daarna is slechts een ga- val op 31 juli en op 4 augustus gecon stateerd. Men verwacht thans dat Duitsland en Zwitserland binnenkort hun bepa lingen zullen intrekken en ook da markten weer opengesteld kunnen worden. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 9 aug. Informateur Lieftinck had gisteravond een zware dag achter de rug. De vijf fractievoor zitters zijn door hem langdurig geraad pleegd. Het waren nog steeds oriënte rende besprekingen zonder dat de heer Lieftinck een program op tafel heeft gelegd. Men kan aannemen, dat de in formateur vaart achter zijn werk wil zetten en dat hij begin volgende week aan H.M. de Koningin wil laten weten Mijnramp in België CHARLEROI, 9 augustus (Reuter). Tweehonderdzeventig mijn werkers zijn woensdag op ongeveer 750 meter onder de grond opgesloten door een brand, die in een kolenmijn bij Mareinelle dicht bij Charleroi uitgebroken is. Zeven doden en zes gewonden zijn tot nu toe geborgen. Vijf en twintig mijnwerkers wisten ongewond uit de mijnschachten te ont snappen. Zeven van hen waren in een lift onderweg naar de opper vlakte, toen zij het vuur zagen en alarm sloegen. Reddingsploegen haalden de andere achttien uit de beide mijnuitgangen, voordat de brand deze afsloot. In een van deze gangen smolten door de brand de kabels van de lift naar de oppervlakte. Een ambtenaar van de mijn heeft gezegd dat er 135 Italiaanse mijnwerkers onder de ingeslotenen zijn. „We doen al het mogelijke om hen naar boven te krijgen", zei hij. 107 vermiste mijnwerkers zijn Belgen en onder de 81 overige bevinden zich zes Grieken en vier Duitsers. De redders proheren hen door galerijen van een nieuwe nog onvoltooide schacht te hereiken. Koning Boudewyn is woensdagmid dag op de plaats van de ramp aange komen, evenals de Belgische eerste mi nister Van Acker. Dc ventalitoren van de mijn werkten vannacht nog, zodat de ingeslotenen geen kans lopen te stikken. Reddings ploegen zouden door kloppen contact met ingesloten mijnwerkers hebben gemaakt, die op eigen kracht trachten zo hoog mogelijk te komen. Men ver moedt dat zij zich op vier verschillen de hoogten bevinden tussen 765 en 1.035 meter. Bij de ingang van de mijn stijgt een dikke rookwolk omhoog, die boven een menigte gespannen wachtende vrou wen en kinderen blijft hangen. De rook besmeurt de gezichten en prikkelt de ogen en kelen van hen, die voor een deel al van woensdagochtend af op nieuws van echtgenoten en vaders wachten. Militairen, verpleegsters in witte uniformen en redders met zuur stofmaskers lopen dooreen bjj de in gang van de mijn. Brandweerauto's en ambulances rijden voortdurend door de menigte. Oorzaak Men vermoedt, dat de brand ls ont staan, doordat een wagon in een der gangen omviel en ln zijn val een elek trische kabel brak, die daarop kort sluiting maakte. Kwart over twaalf Een van een twaalftal geestelijken, die b(j de mijningang wachten, heeft verklaard dat twee van de omgekomen mijnwerkers Italianen zijn en een Belg. De geredde gewonden waren tot nu toe alle Belgen. Tien voor één Later zijn nog vier lijken geborgen, zodat nu bij elkaar zeven doden, van wie vjjf Belgen, en zes gewonden uit de mijn zijn gehaald. In 1930 heeft zich in deze mijn ook reeds een ernstig ongeluk voorgedaan. Toen vielen er dertig slachtoffers. Half twee Om half twee vannacht vernamen wij dat de toestand in de mijn zeer ernstig is. Twee uur Tegen twee uur werd medegedeeld dat men gelooft, dat de meeste inge sloten nujnwerkers zich op grotere diepte, voornamelijk op 1035 meter, be vinden. Als de lucht daar echter slech ter is dan in de gangen die de redders bereikt hebben, bestaat er weinig kans op overlevenden. Kwart over twee Om kwart over twee deelde men ons mede dat uit de mijn een dichte rook wolk opstijgt, terwijl een scherpe lucht over de omgeving hangt. Voor de hek ken staan vele vrouwen. Hartverscheu rende tonelen spelen zich af. Half drie Redders hebben medegedeeld één man te hebben gevonden, die de pomp bediende. Hij was dodelijk vermoeid, en overleed kort nadat hij uit de mijn was gebracht. Kwart voor drie De redders hebben geen contact meer met de ingesloten arbeiders. Op klop signalen wordt niet geantwoord. Zijn alle mijnwerkers ln de rook gestikt? Vuur en rook heersen nog steeds. of het zin heeft, dat zijn pogingen wor den voortgezet. Na deze gesprekken kan da heer Lieftinck beginnen aan het opstellen van zijn program. In de eerste plaats krijgt hij dan te maken met de vijf K.V.P.-eisen, waarop de formatie van dr. Drees is gestrand. D.e heer Lieftinck heeft vandaag eerst de fractievoorzitters van de kleinere partijen ontvangen en tenslotte de twee grote. Toch heeft het gesprek tus sen de heer Lieftinck en zijn oud-leer ling, prof. Zijlstra geruime tijd geduurd namelijk van half één tot drie uur. De ze twee moderne economen zullen ge ruime tijd met elkaar hebben gespro ken over de economische en financiële positie van ons land. Maar er zullen ook wel andere punten aan de orde zijn gekomen. De heer Lieftinck zet meteen alles op de helling: program Mi zetels. DE BILT ZEGT: Iets warmer Droog en tamelijk zonnig weer. Iets wanner. Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. IQ Hedenochtend vroeg was de situatie nog weinig veranderd. De reddingspo gingen worden koortsachtig voortgezet. De directie van de Bataafse Petro- leummaatschappij wil in Rotterdam voor haar personeel een flat van tien woonlagen bouwen. Het gebouw zal 99 woningen bevatten. Stockholm, zwaar bewolkt 20 graden Kopenhagen, regen 17 Londen, zwaar bewolkt 23 Z Luxemburg, onbewolkt 21 Parijs, onbewolkt 25 Nice, onbewolkt 28 Frankfurt, onbewolkt 22 Zurich, onbewolkt 22 Innsbruck, onbewolkt 24 Rome, onbewolkt 40 LOPIK, 8 aug. In de afgelopen nacht is ingebroken bij een weduwe té Lopik. Een bedrag van ƒ6000,— (een uitkering voor een hulpbehoevend zoontje van deze weduwe) is meege nomen. De echtgenoot, die vrachtrijdey was, is enkele maanden geleden ovei'- leden. Vandaag drie executies op Cyprus NICOSIA, 8 aug. (Reuter). De ge vangenis in Nicosia, waar donderdag- il- ochtend vroeg drie verzetslieden zul. len worden opgehangen, wordt ver sterkt. De terdoodveroordeelden zijn de 22- jarige Yianis Patatsou, die een Turk se politieman heeft gedood, de 25-jari- ge Andreas Zakos en de 22-jarige Charilaos Michael, die samen met an deren een Britse soldaat uit een hin derlaag hebben gedood. De ouders, die woensdag de veroor deelden hebben bezocht, verklaarden dat zjj kalm waren en Griekse volks liederen zongen. Datum reeds eerder vastgesteld MOSKOU, 8 aug. (Reuter). De Egyptische ambassade te Moskou De werkzaamheden aan de inpoldering van het stuk IJsselmeer, dat weldra tot een nieuwe polder oostelijk Flevo land zal worden, zullen in september zijn voltooid. Thans wordt nog overal koortsachtig gewerkt aan de voorbe reidingen voor de grote dag, waarop het laatste dijkgat zal worden gedicht. Foto: bij Lelystad, de hoofdplaats van de toekomstige nieuwe landbouw streek is inmiddels reeds een nieuwe verbindingssluis in gebruik genomen. De opname toont deze nieuwe sluis op de voorgrond en op de achtergrond de huizen van Lelystad. (Zie ook pag. 5). heeft bekend gemaakt, dat president Nasser volgens plan op veertien augus tus in de Russische hoofdstad zal aan komen voor zijn officiële bezoek aan de Sowjet-Unie. Een functionaris van de ambassade zei, dat deze datum vo rige week nog was bevestigd. Er waren enige speculaties geweest over de mogelijkheid, dat de Egypti sche president zijn bezoek met het oog op de crisis over het Suezkanaal zou uitstellen. Ook de Sowjetrussische minister van buitenlandse zaken Sjepilof, verklaar de woensdag, dat zijn regering geen bericht had ontvangen over een even tuele wijziging van de datum. Hij voeg de hieraan toe, dat de Sowjetregering Nasser gaarne zou ontvangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1