MET IJSKASTEN EN KOELKAMERS IN HET HART VAN DE SAHARA Beregening van fruitbomen levert een grotere opbrengst op Olieboringen verslinden enorme kapitalen G-U Terechtstelling Graham uitgesteld „Praat niet over de Koerillen" Personeel stal Chefarine „4" doetwonderen! Op 6 gr. noorderbreedte en 29 gr. oosterlengte Faroek ziet een kans Amerikanen blijven toe lating communistisch China afwijzen Egyptische juwelen voor hoogste bieder PUZZLE Fransen leren snel Gezag en respect Groot watertekort Onvermoeid HANDEN DESINFECTEREN HI.'IIH'lrH £),e Radio (Piencjl U Stalen zenuwen Proeven op het bedrijf van C.V. Oost- Ketelaar te Lewedorp Woensdag 8 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 Link van Bruggen voor zijn air-con ditioned hut in de Sahara. LONDEN, 6 apsj. (Reuter). Ex- koning Faroek van Egypte, die in een hotel te Anzio in Italië verblijft, heeft daar raadgevers ontvangen voor be sprekingen in verband met de Suez- kanaalkv.-estie. De toegangen van het hotel worden door Italiaanse politie be waakt. Faroek laat zleh niet buiten zien. De telefoon in het hotel wordt door politie aangenomen en alleen ho telgasten hebben toegang tot het ho tel. Faroek heeft in de afgelopen dagen stapels telegrammen van overal ter wereld ontvangen, aldus vertelde een lid van het hotelpersoneel. De door Fa roek ontvangen personen waren vijf mannen en vier vrouwen geweest. Fa roek woont in Italië sedert zijn abdica tie in juli 1952 na de staatsgreep van generaal Naguib, voorganger van Nas ser, de huidige Egyptische president. De Britse „Daily Mirror" en „Daily Express" schrijven in hun commenta ren, dat Faroek niet moet denken nog enige kans op een nieuwe rol in wereld zaken te hebben DETROIT, 6 aug. Reuter. Robert C. Hill, Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, heeft ver klaard, dat de Amerikanen een zijn in hun verzet tegen de toelating van com munistisch China tot de Ver. Naties. Hij wees de verontschuldiging, dat de regering van de Ver. Staten wel eens tekort zou kunnen schieten in haar verzet tegen de erkenning van communistisch China door de Ver. Na ties, als ongegrond van de hand. Hoewel de beide huizen van het Congres zich ondubbelzinnig hadden verzet tegen deze toelating, zou een kleine, maar luidruchtige minderheid spoedig kunnen aandringen op de toe lating. 0— CAIRO, 7 aug. (AFP) De Egyp tische minister van financiën heeft besloten, dat volgend jaar februari of maart juwelen van de vroegere Egyp tische koninklijke familie verkocht zullen worden. Dit zal dan de derde openbare verkoping van deze aard zijn. De juwelen omvatten diademen van Egyptische Koninginnen en Prinses sen. Eén van de mooiste stukken van de verzameling is de diadeem van Prinses Sjivekkiar, waarop rondom een briljant van 16 karaat 3.000 bril- jantjes zijn aangebracht. De verkoping wordt gehouden in het paleis van de vroegere kroonprins Mohamed Ali Tewfik te Magnal El, een wijk in het zuiden van Cairo. In 1954 zijn reeds juwelen uit het bezit van ex-koning Faroek verkocht. VANDAAG EENS KRUISWOORDRAADSEL (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) BLED SAFIA, augustus 1956 HET ZOEKEN NAAR OLIE is in de Sahara een hard bedrijf. Men werkt er, in ploegen natuurlijk, zonder onderbreking door en de „tooi pusher", de man, die voor de boring en alles wat er mee samenhangt de verantwoordelijkheid draagt, stelt er een eer- in het volle etmaal in produktie te blijven. Elk uur, dat de beitel stil staat, kost zijn maatschappij handen vol geld. Vandaar, dat er in de grootste hitte wordt doorgewerkt, evenals trouwens tijdens de zwaarste zandstorm. Hiertegenover staat, dat de pioniers, die wekenlang in de woestijn verblijven, als kleine kinderen vertroeteld worden. Hun maatschappij omringt ze met de zorgen van een huismoeder en doet alles om hun meer dan eentonig bestaan zo aangenaam mogelijk te doen zijn. Zo staat er op de eindeloze, opbewoonde vlakte van Bied Safia een grote air-conditioned kantine annex eetzaal, die 25.000 gulden heeft ge kost en waarvan 't grootste deel bij verhuizing naar een volgende put moet worden achtergelaten. De mannen slapen verder in eigen, eveneens air-condidioned hutten 10.000 gulden per stuk drin ken hun wijn, bier en mineraalwater vaak koeler dan in het beste hotel, terwijl hun maaltijden door het gebruik van ijskasten en koel- kamers frisser op tafel komen dan in menig restaurant van Algiers. Dit is eigenlijk het eerste, dat de bezoeker van een olieboring in de Sa hara treft. Hij vindt er een comfort, dat niet voor dat in moderne steden onderdoet en dat het harde leven op 6 graden noorderbreedte en 29 graden oosterlengte toch nog vriendelijk maakt. Om midden in een barre zand- woestenjj, in een bijna moordend kli maat, gedouched en met een goed ge vulde maag te kunnen rondlopen, Is, op z'n zachtst uitgedrukt, spectaculair en getuigt van een organisatie, die tot in de kleinste details moet kloppen. Er is nog iets, dat op de bezoeker een diepe indruk maakt. Hij merkt namelijk dat alle bedrijvigheid in het kamp op dat ene gat in de grond is gericht, waarin de beitel rusteloos ronddraait. Een dikke zestig man 25 Europeanen en een kleine 40 Ara bieren en negers zijn alleen ter plaatse nodig om een put met een doorsnee van misschien dertig centi meter en maximaal 2.500 meter diep in de aarde te boren. Grote genera toren zijn er voor opgesteld, een sta len toren van 45 meter hoogte, een la boratorium, waarin de grondformaties worden onderzocht en werkplaatsen, die het machine- en het autopark ver zorgen. HORIZONTAAL: 1 Gedroogde vrucht, 5 zangnoot, 6 oogmerk, 8 zangnoot, 9 haag, 10 maanstand, 13 Jap. parelduikster, 14 kletsen, 16 de eerste vrouw, 17 Frans lid woord, 18 uitroep, 19 zangnoot, 20 ver sland, 22 voedsel, 23 vol been. VERTICAAL: 1 Vogel, 2 juweel, 3 bij voortduring, 4 voorzetsel, 5 Chinese maat, 7 dier, 8 vorm, 11 ongezonde neiging, 12 reptiel, 13 vaartuig, 15 voorzetsel, 18 ly risch gedicht, 19 het Rom. rijk, 21 getijde, 22 landbouwgereedschap. Oplossing vorige puzzle HORIZONTAAL: 1 Harp, 4 gros, 7 aal, 8 raar, 9 diva, 11 parasol, 13 strijder, 17 mais, 18 leuk, 19 wijn, 20 talk, 21 koon. VERTICAAL: 1 Hert, 2 raap, 3 paradijs, 5 reis, 6 stal, 9 dadelijk, 10 vos, 12 sta, 13 smet, 14 riel, 15 Reno, 16 ikon. De boring van Bied Safia ligt in het concessie-gebied van de C.P.A. (Compagnie des Pétroles d'Algerie), die sinds 1954 nog tevergeefs naar olie heeft gezocht. Seismische groepen en geologen hebben er de bodem ge test en zijn op grond van hun proe ven tot de conclusie gekomen, dat hij naar alle waarschijnlijkheid gunstige resultaten zal opleveren. Direct nadat ze de put, waaraan ze bezig waren, hadden afgewerkt, zijn de mannen van de boring er heen ge trokken. Ze hebben hun kamp, dat ve le honderden kilometers westelijk ge staan heeft, afgebroken, hebben hun hele hebben en houden, inclusief de boortoren, op zware trucks geladen en zijn naar de aangegeven plaats gere den. Hun aggregaten waren al op de dag van 'aankomst ingeschakeld. Hun ijskasten en koelkamers waren twaalf uur later in gebruik en binnen een et maal waren ze weer bijna net zo goed ingericht als in hun vorige kamp. Er werken een aantal Nederlanders bij de C.P.A., allen in leidende func ties. Een paar jaar geleden zijn ze naar dit uitgestrekte concessie-gebied in de Sahara gestuurd om Franse boormees ters op te leiden en ze met hun er varing bij te staan. Want de Fransen, die pas na de oorlog met het zoeken naar olie begonnen zijn, moeten nog veel op het gebied van de boortechniek leren. Ze passen zich echter snel aan, getuige het feit, dat er steeds meer Holanders verdwijnen en dat hun plaatsen door Fransen ingenomen wor den. In het kamp van Bied Safia zijn op dit moment nog slechts drie Neder landers over. Twee jaar geleden wa ren er nog twaalf, maar successieve lijk zijn deze leermeesters naar ande re oorden vertrokken, omdat hun taak ten einde liep. Ze zijn van het goede slag, deze Hollanders. Ze heb ben op olievelden in Egypte en Tunis gewerkt, hebben hun vak in Indone sië of Nieuw-Guinea geleerd, of zijn jarenlang bij de boringen in Venezue la betrokken geweest. Neem de „tooi pusher", de heer M. Lobregt, wiens gezin momen teel in Algiers verblijft. Er kan niets gebeuren, of hij wordt er bij gehaald en 't moet al heel gek lopen, wil hij niet voor de oplos sing kunnen zorgen. Hij hoort aan het geluid van de windas of er bijzondere maatregelen moeten worden genomen, in verband bij voorbeeld met het verwisselen van de beitel. Hij ziet met een oogopslag, of de getrokken forma tie oliehoudend is of niet en van elke man, die bij hem werkt, kent hij de kwaliteiten en onvolko menheden. Foutloos adviseert hij, als het op de samenstelling van een spoeling aankomt. Midden in de nacht staat hij op, als er iets mis dreigt te lopen. Én iedereen, Fransman, Arabier en Hollander, respecteert hem om zijn haarfijne, duidelijke analyse, die hij op de plaats zelve maakt en die er nooit naast blijkt te zijn. Het grootste probleem van Bied Safia is het tekort aan water. Per dag heeft men zo'n veertig ton nodig en het grootste deel ervan moet van een plaats 150 kilometer noordelijk ko men. Acht grote tankwagens rijden dan ook dag en nacht tussen de bron en de boorput heen en weer om deze kostbare vloeistof aan te voeren. Op het terrein zelf is op grote diep te ook water gevonden. Maar de put, die eerst vijfhonderd liter per uur gaf, geeft er nu nog maar driehonderd en staat op het punt van uitdrogen. Het water in Bied Safia is als gevolg van dien ontzagwekkend duur. Het kost liefst 8 cent per liter, waarbij nog komt, dat men dan nog niet eens van drinkwater kan spreken. Alles op de boring kost trouwens schatten geld. Er wordt per dag een kleine twintigduizend gulden uitgege ven om het bedrijf efficiënt te laten lopen. De groenten, het fruit en de andere levensmiddelen moeten per vliegtuig uit Algiers worden aange voerd, de wijn, het drinkwater en het bier per auto uit El Golea. En de boor- beitels, die soms binnen de vieren twintig uur versleten zijn, kunnen tus sen de duizend en vijftienduizend gul den kosten, om dan maar niet van de boortoren te spreken, 's Winters als de temperatuur wat dragelijker is, worden verschillende onderdelen wel per vliegtuig boven het werkterrein uitgeworpen. Het is altijd nog goed koper dan ze per auto aan te voeren, vooral als het materialen betreft zon der welke de boring stil blijft staan. De Europeanen, die in de verdroog de gebieden van de Sahara werken, zijn gehard en kunnen heel wat ver dragen. Als de Arabieren, die in de kantine of als hulparbeiders werk zaam zijn, in de zomerse hitte van zo'n vijftig graden Celcius een flauw te nabij zijn, als de gereedschappen tegen het middaguur op kookhitte komen, gaan zij nog onvermoeid door en ook de chauffeurs blijven hun lan ge, warme ritten door de uitgestrekt heid van de woestijn rijden. En in het najaar, als er hevige zand stormen in de Sahara woeden, blijven deze olie-pioniers eveneens op hun post. Gewapend met grote brillen staan ze dan op het plankier, het scherpe zand, dat in mond, neus en oren dringt en waartegen geen afslui ting bestand is, verbeten trotserend. Die zandstormen zijn dikwijls nog zwaarder te verdragen dan de hitte. Ze ontwikkelen een sterke statische electriciteit, die de haren bijna recht op doet staan en die bij het aanraken van ijzer, en zelfs bij het geven van een hand een schok veroorzaakt en een vonk zichtbaar doet overslaan.... Ingezonden Mededeling (Adv.) maar dan ook goed doen l Wast Uw handen en die van Uw kinderen daarom dagelijks met DESINFECTERENDE ZEEP Verkrijgbaar In afwtheek en drogisterij DENVER, 6 aug. (A.F.P.). De te rechtstelling van Gilbert Graham, de Amerikaan, die ter dood veroordeeld is wegens het plaatsen van een tijd bom aan boord van een passagiers vliegtuig waarmee zijn moeder reisde, is uitgesteld, nadat zijn advocaat be roep had aangetekend. Graham, die het op de erfenis van zijn moeder had voorzien, zou op 26 augustus worden terechtgesteld. Het door hem veroorzaakte ongeluk kostte aan 44 mensen het leven. Door blikseminslag is een kleine fa briek voor plastic golfplaten te Zaan. dam afgebrand. Toen de eigenaar naar de brand wilde gaan, vloog de taxi, waarmede hij werd vervoerd, in brand. Hij heeft toen verder gefietst. De „tooi pusher", de heer M. Lo bregt. Deze Nederlander, die in Zuiliehem geboren werd, is chef van de olieboring en baas van het kamp. ||gi|gg gg Ij DONDERDAG 9 AUGUSTUS 1956. HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 V. d. vrouw 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwij ding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Omr.ork. 12.00 Orgel spel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Pianospel. 12.50 Repor tage v. d. Ronde v. Nederland. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Tiroler muz. 13.55 Koersen. 14.00 Mezzo-sopr. en piano. 14.30 Klaver vier, hoorsp. 15.05 Gram. 15.15 V. d. zieken. 16.00 Varianten. 17.00 V. d, jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de Wereld: Mr. W. Duk: Wie eens steelt blijft niet altijd een dief. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen, en rep. Ronde v. Neder land. 18.30 Dansmuz. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Cosmopolitainork. 19.30 Jazzmuz. 20.00 Nws. 20.05 Kamerork., Om- r.koor en sol. 20.55 Circusmensen, hoorsp. 21.40 Pianorecital. 21.55 Gram. 22.15 Lichte muz. 23.00 Nws. 23.15 Koersen en New York calling. 23.2524.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.- kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvr. NCRV: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land- en tuinb.meded. 12.3312.40 V. d. boeren). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath.nws. 13.20 Gram. NCRV: 14.00 Omr.ork. 14.45 V. d. vrouw. 13.15 Gram. 16.00 Bijbeloverdenking. 16.30 Tenor en piano. 17.00 Werk aan de winkel, klankb. v. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Instr. trio. 18.10 Zang. 18.30 Friese uitz. 18.45 Gram. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Verz.progr. 20.00 Radio krant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.30 Gram. 21.45 Zigeunerkwint. 22.00 Orgel- conc. 22.25 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NCRV: 20.00 Journ. en weeroverz. 20.15 TV-encyclopedie. 20.20 Filmprogr. NTS: 22.1522.30 Ronde v. Nederland. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12,34 Gram. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orkestconc. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Hoorn en piano. 20.00 Gram. 20.10 Moderne tijden. 20.40 Verz.progr. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55— 23.00 Nws. Over het uithoudingsvermogen en de wilskracht van deze mensen moet niet te licht gedacht worden. Ze ver blijven jaren achtereen in de woestijn, vaak onder de meest ondragelijke weersomstandigheden. Om de drie weken vliegen ze naar Algiers om te midden van hun gezin een beetje op rust te komen, maar na een week ver trekken ze weer. Ze verkeren het grootste deel van het jaar in de zelf de, barre omgeving, zien altijd precies de zelfde gezichten en doden hun vrije tijd met een kaartspelletje of 'n glaasje bier. Eens per week zien ze misschien een film, maar dat is ook het enige, dat ze van de buitenwereld merken. Dit leven is alleen voor zeer bij zondere naturen uit te houden, voor figuren, die in elk geval geen last van hun zenuwen mogen heb ben. Het is geen grapje om, onder welke comfortabele omstandig heden ook, slechts een weekje op gesloten in de woestijn te zijn, Iaat staan jaren achtereen. Sjepilof tot Japanse collega: MOSKOU, 6 aug. (A.F.P.). De Japanse minister van buitenlandse za ken, heeft maandag in Moskou aan zijn Sow jet-ambtgenoot Sjepilof een docu ment van twaalf pagina's overhandigd, waarin alle Japanse argumenten voor teruggave van de eilanden Koenatsjiri en Oeroeppoe (zuidelijke Koerillen) aan Japan worden opgesomd. Sjepilof verklaarde echter opnieuw, dat de S.U. geen enkele territoriale concessie zal doen en dat bespreking van territoriale kwesties slechts tijdverspilling is. Jongetje gedood bij auto ongeval HELMOND, 6 aug. Op de weg van Deurne naar Helmond is een auto, waarin twee Engelse families zaten, op onverklaarbare wijze tegen een boom gevlogen. In de auto waren gezeten de heer en mevrouw M. DonaghBrown en de heer en mevrouw Cr. Brown Bell met hun driejarig zoontje Robert. De mannen waren in dienst van de ge allieerde strijdkrachten en in Duits land gestationeerd. Zij waren voor een Een koelkamer midden in de woestijn Van deze apparaten staan er in Bied Safia drie. De omzet steeg UTRECHT, 6 aug. Vijf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voor waardelijk met een proeftijd van drie jaar heeft de officier van justitie ge- eist tegen de 27-jarige bankwerker F. B. uit Wijk bij Duurstede, die zich voor de politierechter te Utrecht met een zestal collega's moest verantwoor den wegens een lange reeks van dief stallen, in de afgelopen drie jaar ge pleegd, ten nadele van een handelaar in electrische apparaten. In de jarep van 1953 tot en met 1955 had de jonge man een vrij grote hoeveelheid elec trische motoren, wasmachine-onderde len, kabels en dopsleutels uit het be drijf, waar hij werkzaam was, ont vreemd en deels voor eigen gebruik aangewend, deels verkocht of ten ge schenke gegeven. De politierechter legde hem vijf maanden voorwaardelijke gevangenis straf op en een boete van f 100 of veer tig dagen hechtenis. Niet veel minder bont had de 33- jarige bankwerker M. B., eveneens uit Wijk bij Duurstede, het gemaakt. Ook hij ontvreemdde vrij grote hoeveelhe den materiaal uit vorengenoemde fa briek. Hij werd veroordeeld tot drie maanden voorwaardelijke gevangeniï en eveneens f 100 boete of veertig da gen hechtenis. Aan vijf andere werknemers, die zich moesten verantwoorden wegens heling, werden geldboetes variërend van f 25.tot f75 opgelegd. uitstapje op weg naar Eindhoven. Het driejarige kind, dat voor in do auto was gezeten, werd vrijwel op slag gedood. De andere inzittenden lie pen vrij ernstige verwondingen op. Mededelingen van de irs. Buteyn en Van 't Leven GOES, augustus. Beregening in de fruitteelt is een cultuur maatregel, die in Nederland nog maar weinig toegepast wordt. Dit geldt in het bijzonder voor zeekleigronden. Deze vochtige gronden maken het resultaat van een beregening van tevoren reeds onzeker. Toch kan op bepaalde bodemtypen beregening in droge jaren zeer rendabel zijn. Op het fruitteeltbedrijf van de C.V. Oost-Ketelaar te Lewedorp is gedurende drie jaar een beregeningsproef uitgevoerd. In een korte brochure komen de ingenieurs J. Buteyn en J. A. van 't Leven tot de conclusie, dat door beregening van enkele appelrassen een grotere opbrengst van fruit wordt verkregen. In de provincies Hopei en Noord- Honan zijn een miljoen Chinezen in actie om te voorkomen, dat de rivier de Haiho, die tengevolge van zware regenval sterk gezwollen is, buiten haar oevers treedt. De slagregens wer den veroorzaakt door de wervelstorm, die een van de hevigste was, die China sinds de eeuwwisseling heeft getuoffen. Het proefperceel bij Lewedorp ligt op een zgn. plaatgrond. In het bodem profiel bevindt zich vrij grof zee- Zand. Deze profielen staan bekend als matige landbouwgronden, met het ge volg, dat in droge zomers de gewassen van droogte te lijden hebben. Het lag dan ook voor de hand te proberen met beregening de schade door de droogte te beperken. Het bleek even wel moeilijk aan een voldoende hoe veelheid zoet water te komen. DE UITVOERING. Voor de waterwinning is gebruik gemaakt van een reeds bestaande bron. De aanleg van de bron dateert van 1948. Men wilde na het droge jaar van 1947 nagaan of het mogelijk was door irrigatie het benodigde water aan de gronden ter beschikking te stellen. Uit die tijd stamt ook de eerste ervaring met het onttrekken van wa ter aan ondiepe zoetwaterzakken. De ze ervaringen zijn echter op niets uit gelopen. Om de proef meer kans van slagen te geven is in 195i de bron ondieper gemaakt. Om niet op een bepaald moment tot ontdekking te komen, dat de zoetwaterzak is uitgeput, mag in het groeiseizoen gemiddeld niet meer water aan de bodem onttrok ken worden dan in de winterperiode weer wordt aangevuld. Op het proefveld werden aange legd vier cirkelvormige veldjes met per veld vijf bomen Cox en Jonathan. RESULTATEN. Wat de resultaten betreft, op het oog was er geen verschil te zien tus sen de scheutgroei van beregende en niet beregende bomen. In het begin van augustus begon het blad van de Cox iets naar binnen te vouwen en half augustus hingen de bladeren flauw. Bovendien trad ernstige blad- val op. Het percentage bh.dval be droeg 1-2 en bij onberegende bomen 50. De droogtesymptomen bij Jona than waren minder dan bij Cox. Blad- val trad weinig op. Tegelijk met. een begin van de ver welking bleek de groei van de vruch ten ook te vertragen. De gemiddelde opbrengst in kg per boom was bj) de onberegende bomen lager dan by de beregende. Het blijkt, dat globaal ge- nomen, de beregende bomen Cox bjjna 50 pet. en de Jonathan bijna 20 pet, meer vruchten hebben opgeleverd. Het gemiddelde vruchtgewicht lag vooral bij de beregende Cox belangrijk boven dat van de onberegende. Bij Jonathan was het verschil gering. Verder is duidelijk gebleken, dat de bewaar- en consumptiekwaliteit van de beregende vruchten aanmerkelijk beter is geweest dan van de onbere gende. CONCLUSIES. Aan het slot van hun mededelin gen komen de heren Buteyn en Van 't Leven tot de volgende conclusies: Er zijn in Nederland nog vele per celen, waarop in droge perioden het blad van de bomen enigszins ver welkt. Op deze percelen treedt ver traging in de groei van de vruchten op en is beregening op haar plaats, voor de goede groei van de vruchten moet uiterlijk met beregening wor den begonnen, zodra het blad nei ging heeft iets te verwelken, door beregening is de kg-opbrengst in deze proef aanmerkelijk verhoogd en de geldelijke meer-opbrengst is zodanig, dat de aanschaffing van 'n beregeningsinstallatie voor dit soort gronden verantwoord is. Ingezonden Mededeling lAdv.) Tejen pijnen en friep. Geschikt voor de jevoelifsce muf, want die wordt beschermd door het bestanddeel Chtfiro*> YERSEKE Burgerlijke Stand. Gehuwd: J. S. da Koeijer, 26 j. en J. J. A. van der Endt, 22 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4