MAGGI Nassers voorbeeld gaf Soekarno c.s. moed Derde instructievaartuig, nieuwe scholen te Rotterdam en Delfzijl jlieuw! Verrukkelijk! Ml STUKJES RUNDVLEES'. Haven van Vlissingen bleef derde zeehaven Kanonschoten vormden offici ële opening van feestweek Woensdag 8 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Leerstof Zeeuwse binnenvaart- scholen wordt uitgebreid Olympische fakkel over 2750 mijl Kerkvoogd tol drie jaar veroordeeld MAGGI Proef ze i Dividend van 7.5 pet. Staatssecretaris mr. Kranenburg wees op nauwe band met burgerij „Grote legers blïjven nodig" Olëepijpleiding door Israël LIKDOORNS i Vrijstelling omzet belasting voor onderwijs Zuid-Slavië verbolgen op de paus Internationale gerechtigheid is ver te zoeken Grofe activiteit van Kon Onderwijsfonds voor de Scheepvaart (Van een speciale ANP verslaggever) AAN BOORD PRINSES JULIANA, 7 augustus. Zoutkamp en Termunterzijl zullen een avondbinnenvaartschool krijgen, waar on derwijs zal worden gegeven, dat speciaal is afgestemd op de visserij. Dit deelde de heer A. A. Kleijn, directeur van het Koninklijk Onder wijsfonds voor de Scheepvaart mee bij het begin van de 32ste vakan tiecursus, die dit fonds voor zijn leerkrachten houdt aan boord van het instructievaartuig „Prinses Juliana". Met het onderwijs te Zoutkamp en Ter munterzijl, zo zei de heer Kleijn, wordt beoogd de vissers meer nautisch inzicht bij te brengen. Bovendien zullen lessen worden gegeven over behandeling van vis, biologie en kennis van de visgronden. Belangrijk bij dit nieuwe project is, dat de vissers te zijner tijd, als resp. de Lauwers- zee en de Dollard worden ingedijkt, ver der naar buiten zullen moeten, zodat men hen bij voorbaat met de daarvoor nodige kennis wil wapenen. Met dergelijk avondonderwijs is kortge leden al begonnen te Harlingen aan de daar reeds bestaande school voor de bin nenvaart. Voorts zijn er plannen voor uitbreiding met leerstof over de visserij aan de be staande binnenvaartscholen te Vlissingen en Breskens. Het onderwijs aan deze laatste scholen Is mede belangrijk met het oog op de zich straks wijzigende omstan digheden In het Zeeuwse gebied bij de uitvoering van het deltaplan. DERDE SCHIP Een ander punt van uitbreiding van de activiteit van het Koninklijk Onderwijs fonds voor de Scheepvaart is het plan een derde instructievaartuig te doen bouwen. Dit schip zal de vorm krijgen van een Rijnmotorschip met, in wat normaal het laadruim is, accomodatie en recreatie ruimte voor 28 leerlingen. Op die manier zal het mogelijk zijn gehele klassen met leraar van de diverse scholen, die bij het onderwijsfonds in exploitatie zijn, prak- tijkreizen te laten maken. De plannen voor dit schip, die werden ontworpen door de directeur van het fonds, zijn goedgekeurd. Het wachten is nu op een werf, die het schip bou wen kan. Tenslotte behoort tot de belangrijkste plannen de bouw van twee scholen met internaat te Rotterdam en Delfzijl. In beide steden bestaat reeds een dergelijk MELBOURNE, 7 aug. (ANP) De estafettelopers, die de Olympische fakkel over het Australische contin gent naar Melbourne zullen dragen, krijgen een escorte van officials met blusapparaten, dit in verband met het gevaar voor grasbranden. Ook zullen de brandwachten in de verschillende districten paraat zijn wanneer de fak kel hun gebied passeert. De loop gaat over een afstand van 2750 mijl. Voor elke mijl wordt een andere loper aangewezen. In totaal zullen 110 fakkels worden gebruikt, met 3800 brandstofvullingen. instituut, resp. met een capaciteit van 180 en 120 leerlingen. Maar het bleek nodig de capaciteit van deze scholen te verdub belen. DELFZIJL EERST De plannen voor Delfzijl (de rijksgoed keuring voor de bouw is reeds verleend) zijn nu ter goedkeuring aan de rijksgebou wendienst gezonden en men hoopt binnen afzienbare tijd met de bouw te beginnen. Naast het instituut zijn woningen voor directeur en adjunctdirecteur geprojec teerd. De plannen voor Rotterdam zijn in wat minder ver stadium. Hier heeft men zich een complex van drie gebouwen ge dacht aan de Stadionweg tegen IJssel- monde. De drie daar op te trekken ge bouwen zullen dienen voor slaap-, recre atie- en onderwijsruimte. Daarbij is een flink veld voor buitensport geprojecteerd. De drie dagnijverheidsscholen van het Onderwijsfonds tellen nu 420 leerlingen. Onder toezicht van het K.O.F. volgen ook nu nog 300 jongelui een opleiding aan boord van schepen in het zgn. leerlingen- stelsel, waarbij het onderwijsfonds voor de aanvullende schriftelijke lessen zorgt. 's-GRAVENHAGE, 7 aug. De rechtbank heeft de 57-jarige admini strateur G. H. Z. uit Sassenheim we gens meermalen gepleegde verduis tering veroordeeld tot een gevange nisstraf van drie jaar met aftrek van voorarrest. Z., tegen wie de officier van jus titie had gerequireerd, zou in de af' gelopen tien jaar in totaal ongeveer f 216.000.- hebben verduisterd. De administrateur bekleedde ruim dertig jaren de functie van kerkvoogd van de Ned. Herv. gemeente iri Sas senheim. Ten nadele van een N.V. in Sassenheim, waar hij procuratiehou der was, verduisterde hij in twee ja ren tijds ongeveer f 78.000,In de jaren 1950 tot 1955 eigende Z. zich ten nadele van de Herv. Gemeente circa f 25.000,toe. Hij bekleedde n.l. be halve de functie van administrerend kerkvoogd ook die van penningmees ter van het bouwfonds en het toren fonds. Een bedrag van f 12.000,dat hij van een mejuffrouw L. v. d. L. had ontvangen om er een hypotheek voor te zoeken, had hij eveneens te eigen bate aangewend. Verder verduisterde hij geldsbedragen in zijn hoedanig heid van penningmeester van christe lijke schoolverenigingen in Sassen heim. Ingezonden Mededeling (adv.) ,Q rT „noR 4 diepe borden j|SJ t.i\/cp7aKJES 68 Cl VOOR 4 7 Jaarverslag verschenen VLISSINGEN, 7 aug. Uit het jaarverslag over 1955 van de N.V. Haven van Vlissingen blijkt, dat het aantal zeeschepen toenam, evenals de tonnage, die bijna vijf miljoen bruto registerton bereikte. Daardoor bleef Vlissingen zowel wat het aantal schepen betreft als wat betreft de bruto registerton- nage de derde haven van Neder land. Van de ladende, lossende, re parerende en andere schepen bun kerden er tevens 39, zodat het aan tal olie bunkerende schepen 1438 (vorig jaar 1334) bedroeg. In de vergadering van aandeelhou ders van de N.V. Haven van Vlissin gen werd goedkeuring gehecht aan het voorstel om over 1955 een divi dend uit te keren van 7,5 procent en aan de investeringsreserve f 115.375,- toe te voegen en op de nieuwe reke ning over te brengen f 763,93. Aan de Vijftig jaar garnizoen in Ede EDE, 7 augustus. In de hal van het Marnixcollege is het gouden garnizoensfeest van Ede, dat tot en met zaterdag zal duren, door de staatssecretaris van oorlog, mr. F. Kranenburg, officieel geopend. Het werd letterlijk een daverende gebeurtenis, want er klonken tot tweemaal toe kanonschoten, eenmaal afgeschoten door het grote geschut, en een tweede keer binnen de muren van het gebouw, toen de staatssecretaris met een vestzakkanonnetje symbolisch de nog gesloten deuren naar een militair-historische tentoonstelling tot wij ken dwong. De talrijke burgerlijke en militaire ge- waardering blijven heersen als nu tot ui- balans en winst- en verliesrekening werd eveneens goedkeuring gehecht. Nadat van het exploitatiesaldo wer den afgetrokken de in 1956 over de winst van 1955 te betalen tegoeden, alsmede de aan de directie en het personeel te betalen tantièmes en na dat de in 1956 te betalen belastingen werden gereserveerd, bleef er over een saldo van f 174.252,21. Als commissaris voor het rijk trad af de heer W. C. Donker, hoofdinspec teur ter directie der registratie en domeinen te Breda. In zijn plaats werd benoemd mr. J. Thielen, inspecteur der domeinen te Goes. Herkozen wer den als commissarissen mr. M. G. de Bruin, chef van de dienst van econo mische zaken van de Nederlandse Spoorwegen te Utrecht, alsmede mr. B. Kolff, burgemeester van Vlissin gen. Maarschalk Zjoekof: NEW YORK, 7 aug. (Reuter) De Russische minister van defensie, maarschalk Zjoekof, heeft op een vraag van de militaire correspondent van de „New York Times" geant woord, dat er in nieuwe oorlogen ondanks de ontwikkeling van de luchtmacht en de kernwapens gro te legers en reusachtige hoeveelheden conventionele wapens nodig zijn. Zjoe kof voegde hieraan toe, dat de nieuwe combinatie van luchtmacht en kern wapens op zichzelf de uitslag van een gewapend conflict niet kunnen force ren. Op de vraag waarom de Sowjet- Unie zich verzet tegen de door de Ver. Staten voorgestelde grond- en luchtinspectie ter controle van de ontwapening, gaf Zjoekof ten ant woord, dat het door de Ver. Staten voorgestelde systeem, dat o.m. voor ziet in het maken van luchtfoto's, in wezen neerkomt op de ontwikkeling van werkzaamheden, die onvermijde lijk zullen leiden tot wederzijdse ach terdocht en een nog groter wantrou wen tussen de Sowj et-Unie en de Ver. Staten. „De Sowj et-Unie is van mening, dat er een strenge internationale controle moet worden ingesteld, zowel met be trekking tot de vermindering van de gewapende strijdkrachten en van de bewapening van de landen als tot het verbod van het gebruik van atoom- en waterstofbommen', aldus de maar schalk. JERUZALEM, 7 aug. (AFP) Volgens gezaghebbende Israëlische bron zijn er besprekingen gaande tus sen Israël, de Ver. Staten en Groot- Brittannië over een plan tot aanleg van een pijpleiding dwars door Is raël. Door deze leiding zou 4 miljoen ton olie per jaar kunnen stromen. Zij zou in een jaar gebouwd kunnen worden. De kosten bedragen 30 mi! joen dollar. nodigden werden verwelkomd door bur gemeester H. M. Oldenhof, die o.m. zeide, dat bü de voorbereiding van de feestweek het burgerlijke en het militaire element broederlijk hadden samengewerkt. „Het schijnt mij" aldus de heer Oldenhof, „niet te gewaagd hieruit af te leiden, dat beide partijen behoefte gevoelen aan een fees telijke herdenking, omdat wij eensgezind de aanwezigheid van het garnizoen toe juichen." Mr. Kranenburg zei, dat tussen de twee grospen, de burgerij en de militai ren, die elk een eigen functie hebben, in de afgelopen 50 jaar een sfeer is ont staan van wederzijdse waardering en hoogachting. Beiden groeiden, het garnizoen tot een grote militaire vestiging en Ede tot een bloeiende gemeente. Een teer punt is vaak de zorg voor het natuurschoon, aldus mr. Kranenburg, in de recreatiegebieden, maar in Ede werden deze moeilijkheden overwonnen en in het tegendeel gekeerd. In plaats van de jaarlijkse heidekoningin werd dit keer zelf het garnizoen ten troon geheven om ieder te tonen hoe goed een en ander samengaat. SCHOT „Ik zal niet wensen," zo besloot mr. Kranenburg, „het garnizoen nog 50 jaar in Ede te moeten handhaven. Maar we we ten wel, dat, gelet op de situatie van van daag, de samenleving tussen Ede en het garnizoen haar vorm toch zal moeten be houden. Moge daarom gedurende de tijd, dat Ede en het garnizoen nog samen zijn, dezelfde samenwerking en onderlinge ting komt. Op dat moment klonk buiten een da verend kanonschot, afgevuurd uit een stuk 88 mm veldgeschut, dat deel uit maakte van de militaire historische ex positie en daarmede werd de burgerij in kennis gesteld van het feit, dat Edes feestweek officieel was begonnen- Dat schot gold echter de feestweek, zo dat ook de in de aula van het Marnix college ingerichte tentoonstelling zelf nog opengesteld diende te worden. Op een tafel voor de hermetisch afgesloten deu ren stond een klein kanonnetje van nau welijks twee decimeter lengte, dat niet de indruk wekte, dat het echt kon schieten. Tot veler hilariteit produceerde het echter, toen mr Kranenburg het vuur bij het zundgat bracht, een daverende explo sie, die de deuren met een ruk deed open zwaaien. De expositie geeft onder meer een beeld van de bewapening van ons leger van voor 1940. Er is voorts veel materiaal, dat tijdens de oorlog door de geallieerden en de Duitsers werd gebruikt, te zien. Ingezonden Medpdeling (Adv Mohammed Mossadek, de voorma lige Perzische premier, die drie jaar geleden op grond van vele beschuldi gingen, waarvan de ernstigste was, dat hij tegen de Sjah zou hebben sa mengespannen, eerst ter dood werd veroordeeld en wiens straf later na tussenkomst van de Sjah werd ver anderd in drie jaar eenzame opslui ting, is in Teheran in vrijheid geetsld. Deze telefoto toont de grijze staats man bij het verlaten van de streng VERWIJDERD MET WONDEROLIE Weg met onhandige Ukdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, Jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.36 bespaart U onnoemelijk veel ellende. (562) 's-GRAVENHAGE, 77 aug. Zoals bekend, bevat de wet op de omzetbe lasting 1954 een bepaling, ingevolge welke het verstrekken van bij alge mene maatregel van bestuur aan te wijzen onderwijs is vrijgesteld van omzetbelasting. Tot dusverre had aan^ wijzing nog niet plaats gevonden. Wel waren bij de inwerkingtreding van bovengenoemde wet de velerlei vrij stellingen, die onder de werking van het besluit op de omzetbelasting 1940 op grond van ambtelijke voorschrif ten werden toegepast, tijdelijk ge handhaafd. De in uitzicht gestelde algemene maatregel van bestuur is thans ver schenen. Daarin wordt alle onderwijs ter opleiding voor een vak of een be- I roep aan de heffing van omzetbelas ting onttrokken. Ook schriftelijk on derwijs wordt vrijgesteld en voorts alle onderwijs, verstrekt door onder nemers, die met het verstrekken daar- van geen winst beogen of maken. I Onder het verstrekken van onderwijs i wordt ook begrepen het afnemen van examens. De vrijstellingen gelden met ingang van 1 januari 1955. bewaakte gevangenispoort, steunend op een stok en op de arm van zijn chauffeur. BELGRADO, 7 aug. (Reuter) Zuidslavië heeft het drukken en ver spreiden van het herderlijk schrijven van Paus Pius de twaalfde (van 29 juni j.l.) verboden, aldus heeft het Zuidslavische persbureau Tanjoeg bekendgemaakt. Het haalde een be slissing aan van de Zuidslavische pro cureur-generaal, waarin deze ver klaarde dat het herderlijk schrijven een aantal lasteringen en valse aan tijgingen bevatte over Zuidslavische toestanden. Met name dat godsdiensti ge gemeenschappen en hun leden niet onbelemmerd hun religieuze arbeid kunnen verrichten. De verklaring noemde het schrij ven een grove poging de godsdienst voor politieke doelen te misbruiken en een onaanvaardbare inmenging in de interne zaken van Zuidslavië. De brief is kennelijk geschreven met de bedoeling Zuid-Slavies prestige te benadelen door onware beweringen, aldus Tanjoeg. Het pauselijk schrijven was gericht aan de aartsbisschoppen, bisschoppen, lagere geestelijken en leden van ka tholieke lekenorganisaties in Albanië, Bulgarije, Tsjecho-Slowakije, Honga rije, Zuid-Slavië, Polen, Roemenië en Oost-Duitsland. In het schrijven be toogde de paus, dat „de kerk van Christus in Oost-Europa de laatste tien jaren beroofd was zij het niet overal op dezelfde manier van haar rechten". Dat is dan „moderne democratie...." Wat leven we toch in een wonderlijke wereld! Om niet te spreken van een bezeten wereld! Nauwelijks hebben we de brutaliteit van president Nasser verwerkt, of we moeten horen, dat de Indonesische regering zonder enige aankondiging een pennestreep haalt door de schulden aan Ne derland. Wie zoiets zou proberen in het gewone particuliere leven, zou vlug in de kraag worden gegrepen door de politie en de rechter zou niet mals zijn in zijn uitspraak. Maar in de internationale samenleving kan dat blijkbaar allemaal zonder dat er iets tegen te doen valt. Wij zijzn wel heel ver ver wijderd van een wereld, die beheerst wordt door de normen van fatsoen en gerechtigheid! Het is beslist niet onmogelijk, dat het besluit van de Indonesi sche regering die er tenslotte ook geen been in zag de ronde tafelovereenkomsten eenzijdig op te zeggen een uitvloeisel is van het optreden van Nasser, die de Suezkanaalmaatschappij nationaliseerde. Dit zijn dan voorbeelden van de „moderne democratie". Zij doen onmiddel lijk denken aan de brutaliteiten van wijlen Hitler, die alle be palingen van het Verdrag van Versailles vertrapte en zonder links of rechts te kijken stap voor stap met zijn plannen tot wereldverovering doorging. Hij wist, dat niemand hem durfde tegenhouden. Het gesprek van de dag De vraag is gewettigd, of dit drama zich voor de tweede maal zal voordoen. De stukken op het internationale schaakbord liggen gelukkig anders, maar wat Egyp te betreft is de vrees beslist niet ongegrond, dat de internationale conferentie, die op 16 augustus a.s. in Londen zal beginnen tus sen de mogendheden, die betrok ken zijn bij de Suezkanaalmaat schappij, zeer moeilijk tot een akkoord zal kunnen komen. Het is te verwachten, dat het weer zal uitdraaien op één van de be faamde compromissen., die wij de laatste jaren zo goed kennen. „De man In de straat" haalt de schouders op, als hij hoort, dat Engeland schepen en troepen naar het Midden-Oosten stuur't. Hij beschouwt het alleen maar als vlagvertoon en machtsver toon. „Nasser gaat toch z'n gang en niemand doet hem wat", zo is de conclusie, die men alge meen hoort in gesprekken over de Suezkanaalkwestie. Niemand maakt zich druk Dat de Internationale samenle ving zich druk zal maken over de opzegging der schulden aan Nederland door Indonesië ge looft wel niemand. Tenslotte heeft alleen het kleine Neder land, dat geen hand heeft om een vuist te maken, er belang bij. Zal een land als Amerika zich om zoiets druk maken? Het heeft tenslotte wel andere, belangrij ker dingen aan zijn hoofd. Dat hier op flagrante wijze afspra ken en overeenkomsten worden geschonden en met eenzijdige be slissingen als deze de deur wa genwijd wordt opengegooid voor de grofste willekeur, neemt men op de koop toe. Totdat het eigen vlees wordt gewond! Maar dan blijft 't nog bij een protest, een gemopper, omdat er nu eenmaal ernstig rekening moet worden met de reacties van Moskou Soekarno c.s. hebben direct le ring getrokken uit het voorbeeld van Nasser. Als die een interna tionale vaarweg ongestraft kan nationaliseren (al schreeuwt hij dan van de daken, dat met uitzondering van Israël! de vaarweg voor ieder vrij blijft), dan zal niemand Indonesië iets durven doen, als het zijn schul den niet meer betaalt. Misschien denkt de Indonesische regering, dat men in Amerika haar gelijk heeft. En laten wij eerlijk zijn: de Indonesische regering ver gist zich misschien niet eens zo erg op dit punt. Geen succes Als Nederland zijn recht wil zoeken, zal het een lange, een eindeloze weg moeten gaan. Of de kwestie voorgelegd kan wor den aan het Internationaal Ge rechtshof weten wij niet. De op zegging der r.t.c.-overeenkom- sten is ook met een sisser afge lopen. De Amerikanen hebben er geen belang bij. Van die kant Is geen steun te verwachten. Een man als Dulles werpt zich op als de grote bestrijder van al les wat kolonialisme is. Dit is een fraai begrip, waar alles on der valt. Als je in de landen van het Midden- en het Verre Oosten tegenwoordig maar zegt, dat je van kolonialisme niets moet heb ben, dan hen je de gevierde man. Wij zijn heslist niet anti-Ame rikaans. Wie dat uit het boven staande zo willen afleiden, ver gist zich. Wij zullen nooit ver geten de prijs, die Amerika voor onze vrijheid heeft betaald, de wijze, waarop Amerika ons we relddeel weer op de been heeft geholpen, evenmin als de manier waarop het stelling heeft geno men en dat nog doet tegen de Russen. Maar de halfslachtige politiek, erop gericht bij de vol keren in de ex-koloniale gebieden in het gevlei te komen, straft zichzelf. Het blijkt steeds weer. En daarmee neemt Amerika het risico op zich van vervreemding van vrije volkeren, die niets an ders willen dan de miljoenen mensen, die vroeger aan hen on derworpen waren, zo vlug moge lijk op te voeden tot vrijheid en onafhankelijkheid. Dat is een veel moeilijker weg. Maar die uiteindelijk tot betere resultaten voert en tot groter heil van de gehele wereld. Wij leven in een wonderlijke wereld! Een wereld, die zich niets aantrekt van wat behoor lijk is, die zich nog minder iets gelegen laat liggen aan het god delijk gebod, dat zijn meest con crete uitdrukking vindt in het ook voor de samenleving der vol keren geldende „Gij zult niet stelen". Proces tegen Amerikaanse soldaten in West-Duitsland WUERZBURG, 7 aug. (Reuter). Een Amerikaanse krijgsraad is in Wuerzburg (West-Duitsland) begon nen met het proces tegen zeven Ame rikaanse negersoldaten, die ervan ver dacht worden dat zij een Duits meisje van vijftien jaar aangerand hebben. Als zij schuldig bevonden worden, kunnen zij ter dood veroordeeld wor den. In de Duitse pers is na hun arresta tie en berichten over andere inciden ten waarhij geallieerde militairen be trokken waren, een felle campagne tegen de Amerikaanse bezettingstroe pen gevoerd. Men verwacht, dat het proces te Wuerzburg enige dagen zal duren. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. 3. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; B. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3