Kabouters gen flinke CRÉGHEL Is het leven duur? Zeeuwsch Daghlad Dr. H. een leraar Scheepswe rktuigkunde Congres der Internationale Christelijke Vredesbeweging werd gesloten CHAUFFEUR Het ver wissel-de testament Actuele problematiek kwam breedvoerig aan de orde 9e Radio- Wij vragen DE RUYTERSCHOOL - VLISSINGEN PROFESSOR Dinsdag 7 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina dl Heden vervullen wij de treurige plicht ken nis te geven van het, na kortstondige ziekte, zacht en kalm overlij den van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgroot moeder PIETERNELLA JANNA DE KAM, geboren Rademaker, in de gezegende ouder dom van 83 jaar. Wissenkerke: C. J. DE KAM. N. DE KAM-MOL. N. L. DE REGT- DE KAM. M. DE REGT. Kortgene: L. P. JANSE-DE KAM. A. I. JANSE. Nagele: J. C. DE KAM. H. J. DE KAM- VAN OEVEREN. Klein- en Achter kleinkinderen. Wissenkerke, 5 augustus 1956. De begrafenis zal plaats hebben te Wissenkerke op woensdag 8 augus tus a.s., 'snam. te 2 u. Heden ontvingen wij bericht van het droe vig overlijden van de heer LEUNIS ROELSE Sr, te Domburg, die ruim 7 jaar als chauffeur bij ons in dienst is geweest. Familie L. JOBSE. Serooskerke (W.), 6 augustus 1956. Burg. Dregmanstr. 2. Vrouwenarts - Vlissingen AFWEZIG van 10 tot 24 augustus Spoedgevallen: Dr E. Tonkes, Middelburg De burgemeester der ge meente Zoutelande maakt bekend: dat, ter voldoening aan ar tikel 15 der Onteigenings wet, een afdruk van het Koninklijk besluit van 26 mei 1956, nr 20 tot aanwij zing van de percelen, welke moeten worden onteigend voor de aanleg van een dijk langs het Oostgat met bij behorende toegangswegen in de gemeente Zoutelande tussen de strandpalen 2 en 14 op het Zuiderstrand in de Noordwatering van de polder Walcheren, welk Koninklijk Besluit is opge nomen in de Nederlandse Staatscourant van 22 juni 1956, nr 120, van 8 tot en inet 29 augustus 1956 ter inzage van een ieder is nedergelegd ter secretarie van de gemeente. Zoutelande, 7 aug. 1956. De burgemeester voor noemd, D. KODDE. TE KOOF: Een huisorgel en een kast secretaire. Klein Vlaanderen 13, Middelburg. Vos bles merrieveulen, 2a prijs Z.L.M.-tentoonstelling. Vader: Unicum van Monni kenhof. L. DE WITTE, Zwaan- weg 4, Koudekerke. liefst met het vak bekend Korte Noordstraat Middelburg Zeevaartschool en School voor Scheepswerktuig- kundigen Gevraagd per 1 september a.s. in het bezit van Diploma C. Sollicitaties te richten tot de Directeur der De Ruyter- school, Boulevard Bankert 60, Vlissingen, bij wie ook nadere inlichtingen zijn te verkrijgen. VOOR DIRECT GEVRAAGD: FIRMA GEBRS DUVEKOT, Nieuwstraat 72 Goes. Plaatst Uw familieberichten en advertenties in ons dagblad. Het wordt door geheel onze provincie gelezen Bruin merrieveulen. C. RIEMENS, Middelburgseweg 57, Grijpskerlce. B.M.W. R 25/3 1954, kilome terstand 18000, als nieuw. Timmermanstraat 12, Zoute lande. Hooi- en schovenblazers, transporteurs, erwtenmaaiap- paraten, tractor- en paarden- ploegen, cultivatoren. C. BRASSER, magazijn Zuster straat 56, Middelburg, tel. 2812. DIVERSEN: Stomen, persen, ontvlekken alle kledingstukken, onzicht baar stoppen, leerwaren ver ven, alles op het gebied van leer, alle kleuren. Handschoe nen alleen zwart. Hoeden rei nigen en modelleren. Dames rokken plisseren. - PIET SO- MER, Langeviele ingang Bed- dewijkstraat 7, Middelburg, telefoon 2059 ledereen zal dit beamen. De hulsvrouw moet wikken en wegen, vóór zij gaat inkopen. Dagblad advertenties geven haar dagelijks een overzicht, wat er „te koop" is. Zo kan zij, thuis reeds, overzien, welke prijzen haar,,het best liggen" Dit Is één der redenen, waarom dagbladreclame het altijd doet I BEDENK WAT DAGBLADRECLAME VERMAG brengt de naam er IN! OÜD ENGELS VERHAAL 20) „Ik wil je met ongelukkig maken' zei hij ontstemd, „maar mijn leven is 'i onder jou heel arm en ledig. Mijn moeder en Pansy: een oude vrouw die een beetje dwaas is, en een kind, anders geen gezelschap. Neen, alle last is niet aan jouw kant." Doch hij kon haar niet afbrengen van haar besluit, en hij moest zijn te leurstelling op zich nemen. Nu had hij het ook zo druk, dat die teleurstelling hem slechts nu en dan een poos kon kwellen. Doch daar Diana zijn vrouw niet werd, althans niet binnen afzien bare tijd, kon hij haar zijn geheime verlegenheid ook niet toevertrouwen. De -aak bleef dus in zijn eigen handen alleen, en langzamerhand wendde hij er aan. De hele buurt was voldaan over het testament van de oude heer Herford, waarop men immers ook wel voorbereid was geweest, en men sprak dit voldoening uit in vleiende woor den over de nieuwe landheer. Zijn oom Watson, de notaris van Lowbo- rough, haastte zich met alle nodige schikkingen en hij trad met zoveel gezag op, alsof Justin een minder jarige was. Hij hield van zijn beide neven, maar hij was blij met het tes tament, zoals het was, overtuigd, dat Justin wel goed voor de losbol zou zTgen, zo deze weer voor de dag kwam, terwijl de jongeman zelf de boel wel gauw zou verkwisten. Hij was een van de uitvoerders van het testament, volgens aanwijzing van de erflater, en hij deed terstond alle stappen om het uit te voeren. Hij re gelde ook de verandering van Justins naam van Webb in Herford, zoals de erflater geëist had, en ïïa't deed hij zo spoedig mogeljjk, bijna zonder Justin te raadplegen. Maar Justin kon er ook niet tegen protesteren, zonder zijn ge heim aan zijn oom mee te delen. En daartoe kon hij niet besluiten. Hij voelde, dat hij de macht in zijn eigen handen moest houden. Hij maakte echter volstrekt geen haast, om zijn klein, ongeriefelijke pastorie te verlaten of zijn ambt neer te leggen, al had dat ambt nu minder de liefde van zijn hart. Opmerkelijk, waar een andere loopbaan voor hem open stond, een loopbaan meer in overeenstemming met zijn aanleg, schenen zij nederige woning en zijn ambtelijke plichten hem dierbaarder dan ooit. Zijn kerk was voller en hij meende op te merken, dat hij beter en met meerdere zegen arbeidde dan vroeger. Niemand legde hem in zijn bediening iets in de weg. Mevrouw Herford was best tevreden, dat ze het huis alleen had op Herford, zo ze ook maar over alle inkomsten kon be schikken; met haar eigen toelage kon ze echter, naar zij meende, haar stand niet ophouden. Daarom klaagde ze er over, dat Justin zijn stand niet innam, en daarin werd ze gesteund door haar zwager, de notaris. Die vond ook, dat Justin thans moest leven als Herford van Herford. Doch eerst een jaar na de dood van de oude heer verliet Justin de pasto rie en ging op het Huis wonen. In die tijd had hij alle mogelijke onderzoek gedaan naar zijn vermiste broer, en elk spoor gevolgd, dat hem scheen op de weg te brengen. Alles was echter tevergeefs geweest. Geen teken kwam er, dat de verloren zoon nog leefde, al ware het in een vergelegen land. Wan neer zijn moeder een droefgeestige bui had, dan weende ze luid over het lot van haar zoon, maar ze was zel den droefgeestig, nu ze onbeperkte meesteres was op Herford-Huis, al had ze enige argwaan betreffende Diana Lynn, en al behandelde ze de vriend schap tussen deze en Justin ook heel koel. Het duurde niet lang, of Justin werd tot vrederechter benoemd, daar jonker Lynn zo dikwijls niet in staat was, zijn plichten als zodanig te ver vullen. Verder had hij al de zorgen van de landheer. Met al die nieuwe plichten werden de oude te zwaar. Het was hem altijd moeilijk geweest, de zieken en de stervenden te troos ten, de kinderen te dopen en de be grafenissen te leiden. Alleen het toe zicht op de school was hem minder onaangenaam geweest, en zonder te genzin was hij er heengegaan, om de roodwangige knapen en meisjes te on dervragen. En dan was Pansy, die alle kinderen kende, gaarne met hem ge gaan. Hij had nu echter niet meer de tijd om al zijn plichten te vervullen, en toen tenslotte zijn geweten gerust gesteld was, dat hij al het mogelijke had gedaan om Richard te vinden, legde hij zijn predikambt neer, om dit te zien toevertrouwd aan zijn oude vriend en studiekameraad, een arme dominee uit het noorden, die met blijdschap en dankbaarheid zijn plaats innam. Langzamerhand begon de buurt te vergeten, dat jonker Justin Herford van Herford vroeger dominee Justin Webb was geweest, predikant van het kleine kustdorpje. Hij was de land heer, en al was het landgoed niet groot, toch werd hij een van de in vloedrijkste landeigenaars in de om trek, daar hij in beschaving en ont wikkeling hoger stond dan de meeste anderen. (Wordt vervolgd) 40. Oncier de berenhuid. Créghel stapte regelrecht op de tent van opperhoofd het Zwarte Schaap af en sloeg met de vlakke hand op het tentdoek. „Vollek", riep hij, en wachtte toen op de dingen die komen gingen. Het eerste ding, dat kwam was het hoofd van het Zwarte Schaap dat verbaasd door de opening van de tent naar buiten gestoken werd. „Wat moet dat in het holst van de nacht", riep het Zwarte Schaap uit. „Ik lig allang in bed". „Ik zie tenminste dat U Uw pyama aan hebt", sprak Créghel bedaard. „Neem mij niet kwalijk, dat ik u gestoord heb, maar ik ben een Snor Indiaan ziet u; ik heb de hele dag al gelopen en nu kan ik nergens onderdak vinden". „Kom er in", zei het Zwarte Schaap joviaal, „voor een Snor- Indiaan is er altijd nog wel een plaatsj over". Professor Créghel stapte de ter binnen. „Kruip maar onder de berenhi die daar ligt", zei het opperhoofd, kan je er vannacht tenminste tegen, «h nu mondje dicht, ik ga slapen. Morgen het weer vroeg dag". Créghel was allang blij, dat het hoofd hem niet herkend had en zëi snel zijn slaapplaats op. Eén in onvoorwaardelijk buigen voor de Schrift HILVERSUM, 6 augustus. Het congres, dat de Internationale Christelijke Vredesbeweging in de afgelopen week op het conferen tieoord „Drakenburg" heeft gehouden, is zondagmorgen besloten met de viering van het avondmaal. Op de laatste dag van het congres heeft men in een samenvatting datgene, dat voor verscheidene spre kers naar voren is gebracht, getoetst aan de praktijk door de vraag te stellen: „Wat heeft het gehoorde ons voor onze arbeid te zeggen?" Ondanks de verschillende meningen heeft men elkander weer ge vonden in het zich onvoorwaardelijk buigen voor de Heilige Schrift. Aan het congres, dat op 30 juli be gon en geopend werd door de burge meester van Hilversum, de heer J. J. G. Boot, werd door 80 deelnemers uit België, Frankrijk, Duitsland, Zwitser land en Oostenrijk deelgenomen. In deze landen wordt het vredeswerk door actieve landelijke en plaatselijke afdelingen verricht. Verder waren aanwezig leden uit verscheidene lan den, waar niet in groepsverband ge werkt wordt zoals Noord-Afrika, de Belgische Congo, Kameroen en de Goudkust, alsmede enige Russische emigranten en deelnemers uit landen achter het ijzeren gordijn. Zoals op elk jaarlijks congres was ook nu de vraag naar de verwezenlij king van de wereldvrede het uitgangs punt. De onderwerpen van dit jaar waren: het Aziëprobleem, Arabië-Isra- el, Frankrijk-Noord-Afrika, het Euro pese probleem, resp. ingeleid door dr. J. Ozinga, Gertrud Kurz (Bern), D. v. d. Meulen, prof. J. Bichon (Algerije), fcimqk o-tiö WOENSDAG 8 AUGUSTUS 1956 HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gymn. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. VPRO: 10.00 Het Boek van de Reis, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 11.00 Metropole ork. 11.40 Voor de jeugd. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gram. 12.55 Rep. Ronde van Nederland. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dansmuz. 13.45 De Wereld werd ontdekt, caus. 14.00 Gram. 15.00 Voor de jeugd. 16.15 Voor de zieken. 16.45 Gram. 17.00 Gram. 17.15 Hawaiianmuz. 17.40 Reporta ge Ronde van Nederland. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduitz. „Rei zen en trekken In Suriname en de -Nederl. Antillen", door Dr. J. I. S. Zonneveld. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.30 Act. 18.40 Accord, ork. en solist. 19.15 „De consument in de Maatschappij", caus. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Tussen de regels door, comm. 20.15 Verz. progr. voor de militairen. 20.25 „Het is waar, maar geloof het niet", hoor spel. 21.40 Gram. 22.25 Medische kroniek. 22.35 Holland Festival: Utrechts Stedelijk orkest, koor en solist. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.50—24.00 Socialistisch nieuws in Esperanto. HILVERSUM II (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9 35 Lichte muz. 10.00 Gram. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.15 Nederlan ders, vrachtvaarders van Europa, klankb. 12.00 Zang en piano. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.35 Pianostudie. 12.55 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.35 Ka- merork. en solist. 14.35 Gram. 15.40 Inter- scholair jeugdtoernooi Haarlem 1956.16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 Beurs- ber. 17.45 Orgelspel. 18.15 Instr. trio en hobo. 18.45 Spectrum van het Chr. orga nisatie- en verenigingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Viool, orgel, clavecimbel en cello. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omr. ork., koor en vrouwenkoor. 21.10 Muzikale iuisterwed- strijd. 21.30 Trompet en piano. 21.50 Won derlijke wetenswaardigheden. 22.05 Kna penkoor. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. TELEVISIE NCRV: 17.00—17.30 Voor de kinderen. NTS: 17.3018.30 Eurovisie: Rep. v. d. opening van de Duitse Evangelische Ker- lcendag te Frankfort am Main. BRUSSEL (Vlaams 324 m.) 12.00 Omr. ork. 12.30 Weerber. 12.34 Musette orkest. 12.55 Koersen. 13.00 Nws. 13.15 Mozart- progr. 14.00 Dansmuz. 14.30 Symf. orkest. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Kamermuz. 17.50 Boekbespr.. 18.00 Zang en piano. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.20 Gram. 22.00 Nwb. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. Mme Trocque (Parijs) en mr. C. van Rij. VOOR DE VLUCHTELINGEN Voorts vertelde Pfarrer Heinrich Bolz uit Limz (Oostenrijk) over het werk in zijn vluchtelingengemeente. Als daadwerkelijke hulp voor het werk, waarbij de geestelijke en ma teriële nood groot is, kon hem na mens de Nederlandse groep van de vredesbeweging een geldelijke bij drage ter hand worden gesteld. Bij de z.g. Landesberichte bleek in de Duitse delegatie geen eenstemmig heid over de Oost-West vraag en de hereniging en herbewapening van Duitsland te bestaan. Een groep zon der bepaalde politieke achtergronden vreesde het herleven van het nationaal militairisme en was van mening, dat met geweld niets tegen het communis me te bereiken is. Bij de problemen Frankrijk-Noord- Afrika en Arabië-Israël werd de actu ele problematiek behandeld door spre kers, die onlangs in deze landen een oriënteringsreis hadden gemaakt. Te genover elkaar stonden het nationaal bewustzijn en de verantwoordelijkheid van Frankrijk, de dreiging van de Ara bische wereld ten opzichte van Israël. Verder werd het Zionisme en de kwes tie der Arabische vluchtelingen be« sproken. B}j de verslagen over het prakti. sche werk trok de grote omvang, dl# het vluchtelingenwerk in de ver» scheidene landen heeft aangenomen, de aandacht. Voor Nederland con,» centreert dit werk zich in hoofdzaak op het onderbrengen van vluchtelin genkinderen. Spaanse hoge commissaris in Marokko afgetreden MADRID, 6 aug. (AFP) Volgens 't „Bulletin Officiel" van de Spaanse staat heeft generaal Rafael Garcia Va- lino zijn functie van Spaanse hoge commissaris in Marokko en opperbè- velhebber van de Spaanse strijdkrach ten in Marokko neergelegd. Generaal Galera Paniaqua zal hem als opperbe velhebber in Marokko opvolgen. Jose Maria Bermejo is afgetreden als al gemeen gedelegeerde bij het Spaans® hoge commissariaat. Generaal Valinp is onderscheiden met het grootkruis in de orde van Karei de Derde. Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad GoeS. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. 1. Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierlkzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Engeland laat de tanden zien In de haven van Portsmouth hebben soldaten en zeelui hard gewerkt aan het inladen van de uitrusting voor de 16de onafhankelijke Britse parachu tisten brigade in het 13.350 ton meten de Britse vliegtuigmoederschip „The seus", dat wegens de gespannen toe stand rondom het door Nasser gena tionaliseerde Suez-kanaal, met troe pen in de vliegtuig-hangaars en de verdere ruimten benedendeks, koers zette naar de Middellandse Zee. Naast de „Theseus" lag het vliegdekschip „Bulwark", dat ook in gereedheid ge bracht werd voor de tocht naar het roerige gebied. De foto laat zien hoe een jeep van de parachutisten aan boord van da „Theseus" werd gehesen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6