Door de koelte van de nacht naar de hitte van de Sahara GEVAPAN Het land is ledig, woest en ongenaakbaar Kinderdijkse molens zullen toeristen vreugd bezorgen Nederlandse expeditie naar Andesgebergte een succes Eigen paspoort zelf standig reizende kinderen Temperaturen van 50 graden Celsius 1 Wandelingen „met veerdiensten" op vijf zaterdagen „Volksraadpleging" in Argentinië Woeste verlatenheid Enorme smakken Onvergetelijke indruk Amerikaanse journa listen naar China Zware terreinrit Wetenschappelijke resultaten boven verwachting Wereldraad onafhankelijk van politieke stelsels Mislukken fs er niet bij! rolfilm Geen Zwitsers kapitaal voor dam van Assoean Dinsdag 7 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 4 In" 'sn Mededeling (Adv.) Wéér dat schroeiend, brandend maagzuur. Tijd voor 'n paar Rennieal Wéér een avond bedorven waarvan ze zich zoveel hadden voorgesteld. By de eerste hap eten al viel 't verkeerd. Zuurbranden voor en na. En niet te stillen.... Totdat een paar Rennies redding brachten. Onmiddellijk.! 'n Wonder die Rennies U gebruikt ze toch ook? In iedere apotheek en dro gisterij verkoopt men U Rennies graag. 's-GHAVENHAGE, 6 aug. Wan neer kinderen, die staan bijgeschreven op het paspoort van ouders of voogd, alleen naar het buitenland reizen, wordt tot nu toe bü het verlaten van Nederland door de douane nog ge noegen genomen met de overlegging van het paspoort, waarop zij staan vermeld en een door de houder van het paspoort ondertekende verklaring waaruit blijkt, dat deze geen bezwaar heeft tegen de voorgenomen reis. Per 1 september, zo deelt de ANWB mede, zal hierin verandering komen en zullen kinderen, die geen eigen paspoort bezitten, niet meer alleen naar het buitenland kunnen reizen. Bit geldt ook voor het bewijs van Nederlanderschap. Russisch vlootbczock aan Arabische havens? DAMASCUS, 6 aug. (APP) Door alle Syrische kranten wordt gemeld, dat de Russi.che diplomatieke verte genwoordigers in de Arabische hoofd steden opdracht zouden hebben ge kregen de Arabische regeringen te polsen over de wenselijkheid van een Russisch vlootbezoek aan deze lan den omstreeks 15 augustus, d.w.z. aan de vooravond van de internationale conferentie in Londen over het Suez- kanaal. BLED SAFIA, augustus. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen) DE WOESTIJN LEEFT, is de titel van misschien wel de meest indrukwekkende natuurfilm, die ooit op aarde is gemaakt. Men ziet er het leven in verbeeld van spinnen, zo groot als een kin derhand, van venijnige, agressieve schorpioenen, van woestijnratten, hagedissen en magnifiek bloeiende planten. Koel, glashelder water borrelt onder zware begroeiingen naar boven. De zon beschijnt een behoorlijk woestijnlandschap, dat oneindige en van een fantastische schoonheid zijnde vergezichten biedt. Aan deze, door Walt Disney geregistreerde film moet ik steeds denken, nu ik in deze zomermaand in het hartje van de Sahara zit. Hier, op meer dan zeventienhonderd kilometer ten zuiden van de Noordafrikaanse kust, op een plateau, waar het vijftig graden Celcius (120 graden Fahrenheit) in de schaduw kan zijn, is van enig leven in de woestijn niets en dan ook niets te bespeuren. Een wind, die warmer is dan de sirocco en die benauwend op de luchtwegen slaat, jaagt het zand hoog over de vlakte heen. De grond, die door de schoenzolen lijkt heen te branden, is zo ver het oog reiken kan, met blauwachtig gesteente bedekt. „De boring met haar 45 meter hoge toren was al op grote afstand t« Kiev Dit door erosie geteisterde land leeft niet, maar is dood. Het is woest, ledig en ongenaakbaar. Het is van een vijandigheid, die beklemt, die je bijna doet huiveren in de verzengen de hitte. De lippen barsten open, de keel voelt als uitgedroogd. Fijn, bijna onzichtbaar stof dringt door je kle ren heen en bedekt de huid met een grijs-rode laag vuil. Alleen de aanblik van jezelf doet je naar een karaf koel water verlangen en een desnoods geheel geklede duik in de golven van de Noordzee. „We vliegen 's zomers alleen maar 's nachts", zei de Franse piloot van de nogal rammelende Dakota, die eenmaal per week de dienst onder- Een mooi Initiatie! ALBLASSERDAM, 6 augustus. Het unieke polder- en rivieren gebied van de Alblasserwaard, speciaal de Kinderdijkse hoek tussen Lek en Noord, zal de komende vijf zaterdagmiddagen vele toeristen gelegenheid geven het hart op te halen aan ruim twintig grote draaiende watermolens. Het zijn de acht stenen „bovenkruiers" van de boezem Nederwaard, de acht, eveneens in een „gang" staande „achtkanters" met hun riet bedekte rompen van de Boezem Over waard, de wit watermolen van de polder Blokweer en enige molens uit de naaste omgeving. Door samenwerking van provinciale waterstaat, provinciale VW en de heemraden is het gelukt een proef te nemen met dit eerste toeristische mo len-evenement, dat landgenoot en vreemdeling in verrukking zal bren gen. Reeds vonden Zwitsers, Amerika nen, Belgen en Duitsers de weg via Schoonhoven of Alblasserdam naar dit hoekje van Nederland, waai' de mees te watermolens op korte afstand van elkaar de wieken laten suizen. Maar niet alleen de molens hadden de aan dacht, ook het fraaie waterspel, de flo ra en de fauna van dit gebied. De achttiende-eeuwse molens van de Over- en Nederwaard zijn bijzonder gaaf bewaard gebleven. Zij doen dienst als reserve voor de dieselgemalen, die aansluiten op het uit de 14e eeuw stammende ontwateringssysteem (slootpeil 2 m-NAP). Dit systeem met een hoofdkanaal van 15 km lengte en 20-60 m breedte bij 3 m diepte werd omtrent de 14e eeuw geheel met de hand gegraven en de vrijkomende grond werd bij gebrek aan kruiwagens in mandjes weggesjouwd. De waterlozing ge schiedde met behulp van automati sche sluisdeuren, die by hoge water standen op de Lek dichtgedrukt werden. Toen, na de doorgraving bij Panner- den, de Lekstand hoger werd, werden boezems van enige honderden hectare gegraven met 16-voudige bemaling door de tegenwoordige molens, waar door ln de boezemkanalen naar de sluizen een aanzienlijke hogere water stand kon worden bereikt dan de nor male Lekstand. „MET VEERDIENSTEN" Het waterschapsbestuur maakt thans op vijf zaterdagmiddagen wandelin gen langs de molendijken mogelijk secretaris van justitie. „met veerdiensten" over de boezemka nalen. Tijdens een wandeling van on geveer anderhalf uur kan men de prachtige, draaiende molens van dicht bij bekijken, hetgeen tegenwoordig een zeldzaamheid is. Het pompen met dieselgemalen Immers is veel goedko per dan met molens, zodat deze histo rische bouwsels alleen nog als reserve dienst doen. Vanwege de bezetting met personeel zal men de molens alleen op zaterdagmiddagen van één tot vijf uur kunnen zien draaien tot en met de eer ste zaterdag in september. Indien voor deze molendagen vol doende belangstelling bestaat en men twijfelt daaraan niet dan zul len de molens volgend jaar een groter aantal zaterdagen in bedrijf worden gesteld. De toegangsgelden zullen ln het fonds tot onderhoud der molens ln dit poldergebied worden gestort. BUENOS AIRES, 6 aug. (AFP) De Argentijnse regering zal binnenkort door middel van een publiek opinie onderzoek het volk raadplegen over een aantal belangrijke kwesties, zo ls door de persdienst van de regering bekendgemaakt. Door middel van de posterijen zal een groot aantal vra genlijsten worden verspreid, waarop de belanghebbenden hun mening ten aanzien van deze kwesties kunnen uiten. Zenon Kllszko, die in 1949 tezelfder tijd als Gomulka uit het Poolse cen trale communistische partijcomité is gezet en evenals deze werd gerehabi liteerd, ls aangesteld als onderstaats- anderhalf uur daarna landden we vijfhonderd kilometer verder op het plateau van R'tem, waar alleen maar een windzak aan een paal op de aan wezigheid van een vliegveld duidt. De zon was inmiddels met al haar tropische glorie opgegaan. Door de raampjes had ik de nachtelijke sluier van de woestijn zien afvallen dit gebeurt zeer snel, want binnen een half uur is het volop dag en de eindeloze vlakten en duinruggen on der me kunnen bestuderen. De Sahara is in het vroege morgenlicht van een oranje-achtige kleur. De duinpannen en -hellingen, die niet direct door het zonlicht beschenen worden, lichten op in groene, blauwe en turquoise tin ten. Lange, artistiek gevormde golf lijnen heeft de wind op het zand ge tekend. Ongerept, behalve door de natuurkrachten, ligt de woestenij daar, een imposante, onvergetelijke indruk achterlatend. Er stond een kleine karavaan van auto's klaar. Een grote, zware woestijn wagen om de groenten, het fruit en de koffers in te laden en een korte, maar bijna even zware stationcar voor de passagiers. De wagens waren van de olieboring van Bied Safia geko- (ngezonden Mededeling (Adv.) Stijf on Stram f Hu hier - dan daar! Ream Kruschen - «n Uw pijnen verdwijnen. In vele gevallen van rheumatische pijnen krijgt ons wisselvallig klimaat de schuld. Maar veeleer ls de oorzaak ook: onzuiver bloed. Menigeen, die een bloedzuiverende kuur met Kruschen begint, ondervindt al na korte tijd de weldadige gevol gen daarvan. Naarmate Kruschen de wat traag geworden bloedzuiverende organen weer op normale kracht brengt, gaat het bloed sneller stro men. Onzuiverheden daarin krijgen geen kans meer, want ze worden langs natuurlijke weg afgevoerd. En daar mede de oorzaak van Uw rheumati sohe pijnen. houdt naar het plateau van R'tem om de olieboring van Bied Safia te ravitailleren. „Overdag is 't, zelfs op grote hoogte, haast niet in het toestel uit te houden. Nu, dat klopte wel. Het was elf uur 's avonds, toen ik, met tien andere passagiers op het vliegveld, van Algiers in de machine Mom. En toen het vliegtuig, als gevolg van een radiostoring, een half uur op de grond bleef staan, gutste het water weldra in straaltjes van m'n voorhoofd af. Het was er, ondanks het late uur van de dag, broeierig warm. De honderd kisten met groen ten en fruit, die de helft van de ruimte hadden opgeslokt, verspreid den bovendien een zoete, wee ma kende geur, waardoor je bijna het gevoel kreeg naast de mestvaalt van een of andere peiling te zitten. Twee keer cirkelde het toestel boven de hel verlichte stad. Dit be hoorde tot de normale routine, want de machine moest hoogte krijgen, al vorens in staat te zijn het direct ach ter Algiers beginnende Atlasgebergte over te vliegen. Het werd koeler in de cabine, maar de enorme smakken, die we maakten, deden het verblijf er in nog verre van aangenaam zijn. Een paar keer zak ten we zeker een honderd meter naar beneden! Het was maar gelukkig, dat dit zich niet al te dikwijls herhaalde, want anders waren we zonder uitzon dering luchtziek geweest. „Dat vallen is overdag nog veel erger", verklaarde de boormeester, die naast me zat. „De ijle lucht, die zich hier 's zomers op verschillende plaatsen bevindt, houdt het vliegtuig niet en het moet als het ware dan send en springend zijn route kiezen..." Na een half uur werden alle lich ten uitgedraaid. De passagiers nestel den zich zo gemakkelijk mogelijk in de stoelen en probeerden zo goed en zo kwaad als dat ging een dutje te doen. Zelf had ik de benen op de kisten voor me uitgestrekt en tracht te, diep onderuit gezakt, steeds op nieuw Morpheus te verleiden. Dit luk te ten slotte, doch niet, voordat ik er van overtuigd was geworden, dat die geweldige smakken van daarstraks tot het verleden behoorden. Toen we een paar uur later El Golea nader den, sliep ik vast en ik moest, vlak voor de tussenlanding wakker wor den gemaakt 'om de riemen vast te snoeren. Het vliegveld van El Golea, waar misschien tien machines per week landen, ligt ongeveer duizend kilo meter ten zuiden van Algiers. Het was drie uur 's nachts toen onze Da kota er arriveerde en toen ik uit stapte, sloeg de hitte van de nog lang niet afgekoelde grond me benauwend tegemoet. Arabieren begonnen on middellijk de voor El Golea bestem de vracht uit te laden. Onder het wakend oog van de piloot werd ook benzine bijgetankt. Er stond een auto klaar, die ons naar het enige hotel letje van de oase bracht, waar we bij het eentonige gesuis van ventilatoren de maaltijd gebruikten. Anderhalf uur later zaten we op nieuw in het vliegtuig. En nog eens gevaagd, rijdt hij op zijn gevoel en op zijn geheugen. Een zandduin, een paar op elkaar gestapelde stenen, een stel flessen, dat langs zijn route ligt, geven hem al voldoende houvast om zich te kunnen oriënteren en linea recta naar zijn doel te sturen. De boring met haar 45 meter hoge toren was al op grote afstand te zien. Het was, ondanks het vroege morgen uur, al warm, snikheet zelfs en de auto voelde van buiten als een oven plaat aan. Transpireren deed je ech ter niet, althans niet zichtbaar, om dat de zon zo'n kracht had, dat het water in de poriën onmiddellijk ver dampte. Bij een koel glas bier in de air conditioned kantine van Bied Safia hoorde ik, dat ik het twijfelachtige genoegen smaakte, de eerste journalist te zijn, die de boring in het hartje van de zomer bezocht. En door de sauna van de dag ben ik naar mijn eveneens air-conditioned hut getrok ken om mezelf en mijn bagage weer wat toonbaar te maken. In die hut met z'n ongetwijfeld aangename temperatuur heb ik me voorgenomen nooit meer in Europa over de warmte te klagen. Want zelfs de warmste dag op het Europese continent kan nog niet bij de koudste zonnedag in de Sahara ln de schaduw staan. Over schaduw gesprokenIk wilde, dat deze hier verkoeling bracht! Aziatische economische conferentie TOKIO 6 aug. (Reuter) Het Japanse ministerie van financiën heeft uitnodigingen verzonden aan de mi nister van financiën van negen Azia tische landen tot bijwoning van een conferentie ter bespreking van een Japans voorstel tot oprichting van 'n Aziatische organisatie voor de finan ciering van de economische ontwik keling. De uitgenodigde landen zijn India, Pakistan, Ceylon, Birma, Siam, Indonesië, de Phillippijnen, nationa listisch China en Zuid-Korea. Aan deze landen is verzocht deel te nemen aan voorlopige besprekingen in Japan, te houden wanneer de mi nisters dezer landen zich in september a.s. naar de bijeenkomst van het in ternationale monetaire fonds in Was hington zullen begeven. HONKONG, 6 aug. (A.F.P.) Voor het eerst sinds de vestiging va» het communistische bewind in Chin4 (in 1949) heeft de regering van Pe king visa toegekend aan een vijftien tal vertegenwoordigers van de Ame rikaanse pers, werkzaam in Hongkong of Japan. Een woordvoerder van het Ameri kaanse consulaat-generaal heeft even wel verklaard, dat het officiële Ame rikaanse standpunt nog steeds is, dat elke Amerikaanse burger, die zich naar communistisch China begeeft, de van Amerikaanse zijde gesteld» voorschriften overtreedt. Tot de correspondenten, die China mogen bezoeken, behoren vertegen woordigers van Associated Press, da National Broadcasting Company, da Christian Science Monitor, de U.S. News and World Report en de MograW Hill. De Hongaarse regering heeft nieuwa diplomatieke vertegenwoordigers ift Moskou, Praag, Sofia en Den Haag benoemd. De nieuwe ambassadeur ill Moskou is Janos Boldocki, een ge wezen premier. Gezant in Den Haag wordt Joseph Karpati. De speciaal geconstrueerde woestijn jeep, die tegen alle hindernissen van de Sahara bestand is. men om een groepje verlofgangers naar het vliegtuig te brengen en ons op te halen. Ze waren geel van kleur en rood van het stof en waren uitgerust met schoppen, houwelen, stalen „vloermatten" en speciaal ver sterkte banden. „We fungeren hier tevens als red dingsploeg", zei een Fransman, toen we in de auto waren gestapt en naar het einde van het landingsterrein waren gereden. „We mogen niet weg gaan, voordat het vliegtuig vertrok ken is, want je kan nooit weten wat er gebeurt....". Een grote wolk zand en stof, diepe sporen op de rotsachtige grond en los was de Dakota. En wij, in de stationcar, stonden eenzaam in het hart van de Sahara, waar het op dat uur van de dag zes uur 's morgens nog aangenaam van temperatuur was. De auto met zijn 75 paardekrachten ronkte zwaar, toen we het plateau van R'tem in oostelijke richting verlieten. Zover ik kijken kon, was de wereld totaal verlaten. Hier en daar rezen hoge zandduinen op en op de vlakte om me heen lagen zwarte, volkomen versteende boomstammen, die door de wind uit de bodem waren los gewoeld. Wegen waren er niet, en ik had zo nu en dan het gevoel over de golven van een woeste zee heen te rijden. We botsten en stootten tegen eikaar, vlogen naar boven en werden weer naar beneden gedrukt. Iedereen droeg zijn lot echter even gelaten en er werd geen wanklank gehoord. Het werd een terreinrit van meer dan drie uur. We hotsten over grote stukken rotssteen heen, slipten door het mulle zand van gloeiend hete da len en lieten een lang, door de wind vervormd stofspoor achter. Soms bleef de wagen bijna steken, maar met z'n brede banden kwam hij er op zijn eerste versnelling toch altijd net weer uit. Elk uur stopten we even om ons aan een grote fles met een soort dropwater te laven (zout wegens het enorme verlies van zout door de huid) en ons even te vertreden. Men moet grote bewondering voor het richtinggevoel van de woestijn- chauffeur hebben. Hij volgt ro'n beetje de bandsporen van auto's, die voor hem door het Niemandsland zijn gegaan en als deze door het zich steeds verplaatsende zand zijn weg- Amsterdamse geoloog dr. Egeler weer thuis AMSTERDAM, 6 aug. Een van de Nederlandse leden van de expeditie, die een tocht van vier maanden naar enkele hoge toppen van het Andesgebergte heeft ge maakt, de Amsterdamse geoloog dr. C. G. Egeler, is weer thuis. In zijn woning aan de P. C. Hooft- straat heeft hij tussen avontuurlij ke verhalen over ijs- en steenla wines, bergbeklimmingen en le vendige contacten met de Indiaan se bevolking van Peru door ver teld, dat de wetenschappelijke re sultaten van de expeditie boven alle verwachtingen zijn. Het doel van de tocht was het ver richten van geologisch karteringswerk in de Vilkabamba-bergketen met de toppen Cerro Veronica, Soray en Sal- eantay, alle drie ruim zesduizend me ter hoog. Men heeft op plaatsen waar zulks niet werd verwacht, wetenschap pelijk belangrijke structurele compli caties gevonden, zoals uitgebreide schuifzones en grote granïetlagen. Hoewel de gegevens nog verder uitgewerkt moeten worden kan nu reeds worden gezegd, dat deze expe ditie een belangrijke bijdrage heeft geleverd tot de structurele kennis van het Andes-gebergte. NOG IN PERU De beide andere Nederlanders, de geoloog dr T. de Booy uit Amsterdam en de topograaf ir. J. H. Dijkhout uit Deventer, zijn nog in Peru gebleven. De tocht werd begunstigd door fraai weer. Het resultaat van de onderzoe kingen is mede te danken aan het feit, Meisje aangevallen 's-GRAVENHAGE, 6 aug. Het elf jarige meisje W. van E., wonende aan het Spui, is zaterdagmorgen in de Rembrandtstraat door twee onbekende jongemannen, die op een bromfiets re den, van haar fiets getrokken. Nadat het meisje een paar klappen had gehad o.a. op haar hoofd zou een der jongens f 40,uit haar mantelzak hebben ge nomen. De jongens verdwenen daarna. Het meisje moest de kruidenier gaan betalen. dat men het alpinisme (met de Frans man Lionel Terray en de Zwitser Jen» ny) gescheiden heeft van de geologi sche werkzaamheden. Er zijn geen ongelukken gebeurd tij dens de reis, al heeft het weinig ge scheeld, toen op een gegeven moment een lawinefront met een breedte val) 200 meter op het tentenkamp afschoof en op 40 meter afstand tot stilstand kwam. De Nederlanders hebben besloten te zijner tijd opnieuw voor weten schappelijk onderzoek een tocht ta maken naar 'n ander gebergte met dergelijke hoge toppen. Ingezonden Mededeling Adv Op liet reusachtige plateau van R'tem, in het hart van de Sahara, daalt eens per week een vliegtuig om het 150 kilometer verder ge legen kamp van Bied Safia te ra vitailleren. GALYATETOE, 6 aug. (Rtr.) De bijeenkomst van de centrale commis sie van de Wereldraad van Kerken te Galyatetoe ln Hongarije, de eerste vergadering van de commissie in een communistisch land, ls geëindigd. Dr. Visser 't Hooft, de -Nederland- se secretaris-generaal van de Wereld raad, verklaarde na de slotbijeen komst op een persconferentie, dat men niet mag vergeten, dat de Hongaarse kerken de raad reeds in 1954 hadden uitgenodigd in Hongarije te vergade ren, dus voor er een verbetering In trad in do politieke toestand in de wereld. Op de vraag, of wellicht kritiek ge leverd zal worden op het feit, dat de vergadering in een communistisch land gehouden werd, verklaarde dr. Visser 't Hooft, dat het wel duidelijk is, dat de Wereldraad geheel onaf hankelijk is van politieke of economi sche stelsels. De vice-voorzitter van de Lutherse wereldfederatie, dr. Fry, maakte op de slotbijeenkomst bekend, dat de vol ledige rehabilitatie van de vroegere Hongaarse Lutherse bisschop Lajos Ordass verwacht kan worden. De bis schop was in 1948 tot gevangenisstraf veroordeeld wegens overtreding van de deviezenbepalingen. In 1950 werd hij vrijgelaten. Vertegenwoordigers van de Lutherse Wereldfederatie heb ben over deze kwestie besprekingen gevoerd met do kerkelijke autoritei ten. Telkens weef een handvol treffers mits u fotografeert met de „gemakkelijkste" rolfilm, die foto-amateurs voor teleur stellingen behoedt: Gevapan! Geschikt voor elke camera! Telkens weer een hand vol treffers! ZURICH, 6 aug. Reuter. Zwitser se bankiers hebben pogingen van Egyptische zijde om fondsen te ver kregen voor de bouw van de dam van Assoean van de hand gewezen, aldus is van betrouwbare zijde vernomen. De Zwitserse bankiers gaven Egypti sche zakenlieden, die kapitaal tracht ten te verkrijgen, te verstaan, dat het project een te groot risico inhield voor particulier Zwitsers kapitaal alleen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 4