Drie mijnzetels in midden-Limburg? Kleine groep Ambonezen veroorzaakt grote moeilijkheden Japonkoffer en tafelzilver voor jarige Prinses Irene Oostelijke Veluwe heelt weer een schaapskudde Rond 475.5 miljoen ton kolen op ontginbare diepte Wereldvoorraden tarwe nemen nog steeds toe Sergeant McKeon toch veroordeeld Dr. J. Haantjes plotseling overleden R ijksambtenaar stal portemonnaie Hun handelwijze en optreden is niet te tolereren Resterend bedrag voor inzameling voor militaire slachtoffers Vader en dochtertje verdronken Geen Brilse wapenen in Egyptisch schip Dienstmeisje was té gedienstig Geen vluchtelingen kinderen naar ons land? Dr. J. P. de Bie 85 jaar Mont-Blanc eist vele slachtoffers Dinsdag 7 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Advies Peelcommissie verschijnt weldra ROERMOND, 6 augustus. In maart van dit jaar heeft de minis ter van economische zaken naar aanleiding van hem gestelde vragen in de Tweede Kamer omtrent het vraagstuk van de ontsluiting van nieuwe mijnvelden in de Peel medegedeeld, dat hij het interim rapport van de Peel-commissie omtrent medio van dit jaar verwacht te. Dat is dus thans. Ondertussen hebben mijndeskundigen, geologen en andere specialisten, die aan de voorbereiding en uitwerking van dat rapport hun medewerking moeten verlenen, niet stil gezeten. Het uitstippelen en vastleggen van de grote lijn, die hierbij door de staatsmijnen gevolg moet worden, is een kwestie van beleid op lange termijn. Maar een ding is zeker: terwijl men bezig is met de uit voering van het nieuwste project, de „Beatrix" in aanleg, zijn de gedachten en plannen van onze mijnenbouwers alweer op de vol gende faze gericht. Naar in Limburg verluidt zal het advies in het rapport van de Peel commissie zijn om na de „Beatrix" als volgende faze in de verdere ont sluiting van de Peelmijnvelden over te gaan tot de vestiging van een mijn- zetel in Boukoul bij Swalmen en als tweede een zetel te Kessel aan de overkant van de Maas tegenover Beesel. Er gaat de laatste tijd een stroom van geruchten door midden-Limburg over deze plannen, maar zowel in agrarische als in de industriële krin gen alsook van de zijde van gemeen tebesturen duiken bij herhaling de namen van Boukoul en Kessel op. Dat is niet zonder reden, want het is voor de hand liggend, dat bijzon derheden uit het rapport van de Peelcommissie ook doordringen tot deze kringen, omdat de aanleg van een mijnzetel niet alleen een zuiver technische, maar ook een sociale, economische, planologische en ver keerstechnische zijde heeft, die van alle kanten bekeken moet worden. NIEUWE MAASBRUG. Zo werd onlangs vrij onverwacht in de jongste statenzitting van Lim burg medegedeeld, dat de bouw van een nieuwe brug over de Maas een punt van studie uitmaakt als onder deel van de ontwikkeling van Noord-Limburg in zijn geheel. Vaststaat inmiddels, dat die brug door de structuur van de hoofdwegen in elk geval buiten het huidige streek plan voor midden-Limburg ten oos ten van de Maas komt te liggen. Het huidige streekplan reikt tot even be noorden Swalmen. Dat men geen gro te tweede brug vlak bij Venlo zal leg gen, waar in het najaar de nieuwe in gebruik wordt genomen, ligt voor de hand. Dus zal de geprojecteerde brug komen tussen Bearlo en Swal men en beziet men de plannen voor de ontsluiting van de Peel en het wegennet, dan is het eigenlijk voor de hand liggend, dat die nieuwe brug bj) Beesel-Kessel zal komen. Dan past ze uitstekend in een verbinding tus sen de „Beatrix", de nieuwe mijnzetel te Boukoul en bij Kessel en in de verdere verbindingen naar het wes ten van de Peel. VOOR DE HAND LIGGEND. Dat men Swalmen-Boukoul als eerstvolgende mijnzetel zal kiezen, is ook te baseren op mijnkundige en geolc'-che gegevens, die bekend zijn. Om te -veten te komen of er voldoen de koienlagen van ontginbare dikte aanwezig zijn, hoe diep die liggen en hoe het zit met de storingen in de ondergrond, is er in de laatste tien jaar heel wat in midden-Limburg ge beurd. Er zijn tal van diepboringen onder nomen, er zijn zwaartekrachtmetingen uitgevoerd en er is gewerkt volgens de seismologische methode om de samenstelling van de ondergrond te verkennen en de diepte van het car- boongesteente vast te stellen. Die geologische verkenningen zijn destijds aangevangen door wijlen dr. Water schoot van der Gracht, de ontdekker van de Peelmijnvelden en voortgezet door prot dr. L. U. de Sitter, prof. W. Jongmans en dr. ir. Tesch. DRIE GEDEELTEN. Zij zijn tot de bevinding gekomen, dat het gehele Peelmijnveld te ver delen is in drie gedeelten. Ten eerste een gedeelte waar de kolen voor komen op een diepte boven de 500 meter, verder van 500 tot 750 meter en tenslotte van 750 tot 1200 meter. De westgrens van de grote Peelhorst wordt gevormd door de Peelrandsto- ring waar het carboon tot op grote diepte wegzakt. Deze Peelrandstoring en de z.g. „breuk van Meyel" vor men de westgrens van een langgerek te „schol van Swalmen", die ziel naar het zuiden uitstrekt tot waai de „Beatrix" in aanleg is. Daar lig het carboon op 479 meter en in dt grote schol van Swalmen liggen voor het grootste deel de kolen, of altham het carboon, op 500 tot 750 meter. Rekent men de kolen tot 120r meter erbij, dan zit in die zuid westelijke Peelhorst de „schol van Swalmen" met rond 475.5 miljoen ton kolen, waarvan het grootste ge deelte op ontginbare diepte. In zijn slotbeschouwing in het geo logisch verslag van 1949 zegt dr. De Sitter, dat de schol van Swalmen uit exploitatie- en economisch oogpunt bezien verreweg het belangrijkste en het gunstigste zal zijn. Voor de „Beatrix"-mijn is voorts van belang, dat de Duitse regering in principe bereid is het Nederlandse verlangen in te willigen inzake de exploitatie van mijnschachten, die zo wel op Nederlands als Duits gebied kunnen liggen. Over de praktische uit voering moeten nog besprekingen worden gevoerd. PARRIS ISLAND, 6 aug. Reuter. Sergeant Matthew McKeon van het Amerikaanse korps mariniers is (zulks in tegenstelling tot een vroeger be richt) veroordeeld tot negen maanden gevangenisstraf, degradatie tot soldaat en ontslag uit de dienst op beschuldi gingen, die een gevolg waren van de dood van zes rekruten op een straf- mars in april j.L in een moeras. Me Keon zal voorts een boete van 270 dollar moeten betalen. Toen verslaggevers na de uitspraak McKeon vragen wilden stellen, spron gen hem de tranen in de ogen en hij strekte hulpeloos zijn handen uit, niet in staat een woord uit te brengen. Zyn advokaat leidde hem snel de rechtzaal uit. De jury had de 31-jarige McKeon vrijgesproken van de beschuldiging van doodslag, doch hij werd veroor deeld wegens het veroorzaken van de dood door nalatigheid en het gebruik van sterke drank in diensttyd. ZUTPHEN, 6 augustus. Zaterdag is ten huize van zijn broer te Goes plot seling op 56-jarige leeftyd overleden dr. J. Haantjes, leraar Nederlands aan het Baudartiuslyceum te Zutphen. Ook was hij een aantal jaren leraar aan het chr. lyceum te Zeist. Dr. Haantjes ls o.a. zeven jaar lec tor in Londen geweest. In 1932 kwam hij als hulp in „Ruimzicht", het inter naat van de Doetinchemse inrichtingen te Doetinchem. Met ingang van 1 mei 1933 werd hy daar met de leiding be last. Op 1 april 1942 trad hij af als di recteur wegens zijn benoeming in Zut phen. Van de hand van dr. Haantjes zijn tal van publikaties verschenen. In 1936 verschenen, in opdracht van het „Friesch Genootschap" de werken van Gysbert Japicx, waaraan hy heeft me degewerkt met prof. J. H. Brouwer en de heer P. Sipma. Ook werkte hij mee aan het maandbald „Uitkijk" en_ hield hy besprekingen van gedichten in het weekblad „De Hervormde Kerk". Voor de NCRV hield hy boekbesprekingen. Dr. Haantjes was in het bezit van de akte godsdienstonderwijs en ging veelvuldig voor in kerkdiensten in Zutphen en omgeving. 't HARDE, 6 aug: De rijkspolitie heeft de 50-jarige L. v. L. uit Den Haag, van beroep ambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Statistiek, in arrest gesteld wegens het stelen van een portemonnaie inhoudende onge veer 110,toebehorende aan mej. A. C. T., voordrachtskunstenares uit Amsterdam. Van L. trachtte zyn slag te slaan, toen donderdagavond de sneltrein Zwolle-Amersfoort ongeveer drie kwartier oponthoud had bij het station van de legerplaats Oldebroek. Juist op het moment, dat hij zich uit de voeten trachtte te maken, kwam mej. T. in haar coupé terug. Van L. sprong uit de trein, stapte in de achter ste wagen weer in en verstopte zich in een w.c. De hoofdconducteur waarschuwde de spoorwegrecherche en deze wist Van L. te Amersfoort aan te houden. Hij ontkende iets met dfe diefstal te maken te hebben. Ook werd de porte monnaie niet bij hem gevonden. De spoorwegrecherche bracht hem toen naar 't Harde terug, waar een speur hond inmiddels de portemonnaie met inhoud had opgespoord. Tegenover de postcommandant der rijkspolitie te 't Harde legde Van L. een volledige be kentenis af. De broer van Prins Bernhard, Prins Aschwin, ls Zaterdag ln de Interne kli niek van het stads- en academisch zie kenhuis te Utrecht gedurende enkele dagen ter observatie opgenomen. Prins Aschwin ls conservator van een mu seum te New York. Hei hoofdkwartier is er al Maatregelen zullen noodzakelijk zijn Een onhoudbare toestand, zo schreven wij gisteren als slot conclusie van het verhaal over de moeilijkheden met de Ambonezen in twee woonoorden op Walcheren. En met deze woorden is de situatie niet te scherp getekend. Als er op enigerlei wijze geen eind aan komt, dan zullen de ongere geldheden zich steeds herhalen en dan kon het wel eens ge beuren, dat de gevolgen ernstig zullen zijn. Dat er doden vallen. Voor het eerst heeft de politie zich genoodzaakt ge zien van de vuurwapenen gebruik te maken. Dat was inder daad een harde en vérstrekkende beslissing, maar zij moest worden genomen omdat anders de politiemensen zelf de dupe louden zijn geworden. Hun leven liep ernstig gevaar. De beslising zal nu in Den Haag genomen moeten worden. In Washington heeft de Amerikaan se politicus Harold E. Stassen, advi seur van president Eisenhower op het gebied van de ontwapening, aan het begin van vier weken verlof uit die functie, in de buurt van het Witte Huis, het hoofdkwartier van Eisen hower en Herter voor de komende Amerikaanse presidentsverkiezingen geopend. De foto laat zien hoe Stassen de werklieden gadeslaat, die de laatste hand aan het gloednieuwe hoofdkwar tier leggen. Geschenken van de strijdkrachten 's-GRAVENHAGE, 6 augustus. Ter gelegenheid van de 17de verjaardag van Prinses Irene heeft een deputatie van het garderegi ment fuseliers de Prinses vandaag in de loop van de ochtend een japonkoffer als verjaardagsgeschenk aangeboden. Een deputatie van de koninklijke luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht onderdelen optreedt, heeft daarna de gebruikelijke cassette tafel zilver overhandigd. Op 31 mei 1940 werd Prinses Irene gedoopt in de hofkapel van Bucking ham Palace te Londen, waarbij als peetouders behalve Koningin-moeder Elisabeth van Engeland drie officieren resp. van de Nederlandse zee-, land en luchtmacht optraden. Na de bevrij ding werd door de gezamenlijke strijd krachten het plan geopperd de Prinses een geschenk aan te bieden. Daartoe 13 in 1948 een commissie in het leven geroepen. Deze commissie, „fonds ver jaardag Prinses Irene" (thans bestaan de uit luitenant-kolonel S. N. Waringa, luitenant-ter-zee eerste klasse J. S. Sneller van Vollenhoven en majoor J. A. van Peer) besloot een inzameling ie houden bij alle onderdelen van de strijdkrachten, waarvan het resultaat alle strijdkrachten overtrof. Overeengekomen werd het ingeza melde bedrag te besteden voor een casette tafelzilver, waarbij het in de bedoeling lag op iedere verjaardag van de Prinses een deel hiervan aan te bieden, om beurten door een deputatie van zee-, land- en luchtmacht. Dit zou geschieden tot de 18e verjaardag van de Prinses. De aanbieding van van daag was dus de laatste. Het resterende gedeelte van het destijds ingezamelde bedrag zal in de vorm van een cheque 1893.95) aan de Prinses overhandigd worden. De Prinses, die als petekind van de drie strijdkrachtonderdelen dit jaar lijks geschenk steeds op hoge prijs heeft gesteld, heeft de wens te ken nen gegeven dit bedrag te bestem men voor een fonds, dat zich belast met de verzorging van militaire slachtoffers en hun betrekkingen. o GIESSENDAM, 6 aug. Op een zand plaat aan de zuidelijke oever van de Mer- wede tegenover de schutsluis te Hardinx- veld zijn vanochtend de 40-jarige winke lier K. G. de R. uit Giessendam en zijn 12-jarige dochter door verdrinking om 't leven gekomen. Het gezin, bestaande uit de ouders en drie kinderen, bracht aan de Merwede met een andere familie de eerste vakantiedag door. Het 12-jarig meisje liep achteruit in het water in een kuil en verdween in de diepte. LONDEN, 6 aug. Reuter. De Brit se regering heeft het laden van wape nen, bestemd voor de Libanon, aan boord van het Egyptische schip „Star of Luxor" (6400 ton) afgelast. Het schip ligt op het ogenblik in de haven van Liverpool. Het Britse ministerie van buiten landse zaken bevestigde, dat de lading die voor het grootste deel uit lucht afweergeschut en militaire uitrustings stukken bestaat zal worden verzon den zo gauw men er een niet-Egyptisch schip voor heeft gevonden. In diploma tieke kringen is men van mening, dat de Britse regering vreesde, dat het schip zyn wapenen ln een Egyptische haven zou lossen. Al eerder op de dag hadden Liver- poolse havenarbeiders zelf besloten de wapenen niet in te Iaden. Zty zeiden slechts „gewone lading" te willen be handelen. Dit geschiedde op instigna- tie van het parlementslid van de La- bour-oppositie mevrouw Bessie Brad- f HAARLEM, 6 aug. Alle spo ren van inbraak, die in de wo ning van een met vakantie zijnde arts aan de Kleine Houtweg was gepleegd, zijn door zijn eveneens van vakantie teruggekomen dienstmeisje onbewust opge ruimd. Het meisje verkeerde in de veronderstelling, dat de fam. voor haar vertrek de wanorde had gemaakt en zij haastte zich dan ook, toen zij 's morgens weer met frisse moed aan de arbeid ging, orde in de chaos te brengen, niet wetende, dat zij daardoor vele mogelijke sporen van de in brekers verwijderde. Toen de arts 's middags zijn woning betrad, kwam hij tot de ontdekking, dat vele goederen, tot een waarde van ongeveer 3.200 gulden en een bedrag aan geld van 50 gulden, waren ver dwenen. Uit een door de recher che ingesteld onderzoek is ko men vast te staan, dat men door verbreking van een ruit van een tuindeur aan de achterzijde is binnengekomen. DEN HAAG, 6 aug. Naar aanlei ding van alarmerende berichten uit Duitsland deelt de geneeskundige hoofdinspecteur van de volksgezond heid mede, dat hy de desbetreffende instanties heeft afgeraden over te gaan tot het sturen van grote groepen bui- doek, aie de havenarbeiders twee uur tenlandse kinderen uit vluchtelingen- lang had toegesproken. I kampen naar ons land, EPE, 6 aug. De ooste lijke Veluwe bezit weer een schaapskudde. In 't reservaat de Render- klippen, een vrij toegan kelijk heuvelachtig hei delandschap tussen Epe en Heerde, is zaterdag morgen een kudde van 82 schapen, die zich spoedig zal uitbreiden, officieel „geïnstalleerd", pit gebeurde met toe spraken van de voorzit ter der Stichting „Schaapskudde Epe Heerde", de heer W. M. Breemer en de burge meester van Heerde, jhr. W. H. van de Poll, op wiens gebied de schaaps kooi is gebouwd. Ook diens collega van Epe, mr. C. N. Renken, was mnwezig. Verder be hoorde dr. I. N. Th. Die penhorst, lid van Ged. Staten van Gelderland, tot de vele genodigden. Een menigte van meer dan duizend personen, waarbij de vakantiegan gers goed vertegenwoor digd waren, vormde een voorproefje van de be langstelling, die de scha pen in dit veelbezochte gebied zullen hebben. De heer Breemer gaf 'n overzicht van de wijze waarop de stichting tot stand is gekomen. On der meer vertelde hij, dat tal van particulie ren, verenigingen, in stellingen en bedrijven geld ter beschikking ge steld hadden voor de aankoop van een of meer schapen. Burgemeester Van de Poll betrad het spreek gestoelte, gevormd door een omgekeerde kruiwa gen, slechts voor een korte toespraak, gezien het ongeduld waarmee 't fubliek op de schapen wachtte. Toen hij de deur van de kooi open de, kwamen zij naar bui ten. Even lieten zij zich door oud en jong be wonderen en door pers fotografen vereeuwigen, maar toen ontvluchtten de dieren de ongewone drukte en trokken zich in de kooi terug tot de omgeving althans iets terugkreeg van het ka rakter van de grote stil le heide. Het is een betrekkelijk kleine groep Ambonezen, die steeds moeilijkheden veroorzaakt. Het z(jn de leden van de Partai Na- slonal Maluku Selatan, die zich enkele jaren geleden afscheidde van de bestaande belangenvereni gingen, de CRAMS en de BPRMS. Zij waren het ook, die op oude jaarsavond 1955 in Middelburg de in aanbouw zijnde gezinskeu kens afbraken en deswege wer den veroordeeld. Deze Ambone zen, in enkele kampen onderge bracht, zien de zaken heel sim pel. Zy menen als onderdanen van de Republiek der Zuid-Mo- lukken niets te maken te hebben met de Nederlandse wetten, om dat Nederland de R.M.S. niet er kent. Als militair zijn zij op dienstbevel naar Nederland geko men en zij wachten op de eerste de beste gelegenheid naar hun vaderland terug te keren. De maatregelen, welke de Neder landse regering te hunnen op zichte treft, leggen zij uit ais een regelrechte poging hen geleidelijk aan te doen opgaan in het Ne derlandse volk, waartegen zij zich met alle kracht verzetten. Onder geen voorwaarde De z.g. zelfverzorgingsregeling, die thans enige tijd van kracht is, accepteren deze P.N.M.S.-le- den onder geen voorwaarde, juist omdat deze gericht zou zrjn op hun assimilatie. Werken willen zij evenmin, omdat zij menen recht te hebben op de militaire status. Het zou heel eenvoudig zijn aan een uitkering te komen, want daarvoor behoeven zij maar een formulier in te vullen. Maar ook dat weigeren zij. Niettemin laat de Nederlandse overheid deze Ambonezen toch niet aan hun lot over. Er wordt beweerd, dat zij honger hebben en dat vooral de kleine kinderen wegkwijnen, maar bezoeken aan de kampen leren, dat dit niet het geval is. Het is tot heden niet mogelijk gebleken deze groep Ambonezen te overtuigen van het funeste van hun standpunt. Evenmin kon het hun duidelijk worden gemaakt, dat het in strijd is met de Neder landse wet en niet minder met de wetten van elke rechtstaat maar te gaan stelen uit politieke overwegingen. De Nederlandse overheid kan dit niet toelaten, hoeveel begrip zjj dan ook moge hebben voor deze tragiek van een volk, dat te onzaliger ure werd overgeplant in een land, dat wel zo ongeveer alles mist voor de ontplooiing van dit volk. Een overheid, die dit maar op zyn beloop zou laten, zou terecht al haar prestige verliezen en de weg vrijmaken voor leder, die het op een gegeven moment niet erg uitkomt zich aan de gestelde wet ten te onderwerpen. Er ls nu veel geduld geoefend, maar eens moet daaraan een einde komen. Het ls niet mogelijk gebleken de betrok ken Ambonezen te overtuigen van het verkeerde van hun daden. Er zullen nu ingrijpender maatrege len moeten volgen. Het is ten slotte te dwaas, dat elke winke lier en elke landbouwer in de buurt van de woonoorden het ri sico loopt plotseling zich bestolen te zien door een groep Ambone zen. Te betreuren Wij betreuren in hoogst ernsti ge mate, dat deze kleine groep Ambonezen zich meent op deze wUze te moeten gedragen. Geluk kig is het overgrote gedeelte een andere mening toegedaan. Een gfoot aantal is al lange tijd In het produktleproces opgenomen. Zij kunnen ln het eigen onderhoud voorzien. Zij hebben vraag niet hoeveel strijd het ook hen moet hebben gekost om zover te ko men! de realiteit onder ogen gezien en weten, dat het ln de eerste plaats voor henzelf en nun gezinnen beter is niet passief te blijven en te wrokken, maar de handen uit de mouwen te steken. Z(j hebben zonder enige twijfel veel goodwill by ons volk. Neder land kent op dit punt niet in het minst een „rassenkwestie"! Maar juist daarom zou "het jammer zyn, dat een kleine groep aan deze goodwill afbreuk zou doen. Nederland heeft een dure plicht tegenover de Ambonezen. Maar van hén moet primair worden ge vraagd, dat zij zich onderwerpen aan onze wetten. De Nederlandse regering zal nimmer kunnen toe staan, dat er door een aantal hun ner welbewust een chaos wordt veroorzaakt. Wü hopen vurig ai is die kans helaas zeer gering dat deze groep zich alsnog zal onderwerpen aan het ook boven haar gestelde gezag. mtm HM ROME, 6 aug. ANP. Volgens de voedsel- en landbouworganisa ties der Ver. Naties (FAO) blijven de wereldvoorraden tarwe stijgen, ondanks een produktiedaling in sommige landen en ondanks het feit, dat de wereldhandel in tarwe in het begin van dit jaar enigSzins is toegenomen. De FAO raamt, dat de tarwevoorra- den in de wereld, die in het oogstjaar 1954-1955 met ongeveer een miljoen metrieke ton zijn toegenomen, aan het einde van het seizoen 1955-1956 een verdere toeneming met ongeveer 2,2 miljoen metrieke ton te zien zullen ge ven. In 1955 hebben zich in de Ver. Sta ten en Frankryk produktie-dalingen voorgedaan, terwijl de produktie in Ar gentinië een scherpe daling vertoond. Deze werden echter meer dan onge daan gemaakt door een hogere pro duktie in Canada en Australië. De to tale wereldproduktie, met uitzondering van die der Sowjet-Unie, was in 1955 ongeveer 5 miljoen ton, of 3 groter dan in 1954. Dubbele safelliei WASHINGTON, 6 aug. Reuter. Volgens een verklaring van geleerden van het Amerikaanse laboratorium voor zeevaartkundig onderzoek kan de raket, die Amerika's kunstmatige sa telliet „Baby Moon" het volgend jaar zal afwerpen, zelf een tweede satelliet worden. De raket brengt de „Baby Moon" tot op een afstand van 300 tot 2400 km van de aarde. De geleerden deelden mee, dat volgens de huidige construc tiemethoden de satelliet van de neus van het derde gedeelte van de raket automatisch wordt gescheiden, nadat de noodzakelijke snelheid is verkregen. Dit derde gedeelte van de raket zal dan niet alleen zelf satelliet worden, maar bovendien de satelliet, door ver schil in gewicht en omvang, voorby sty gen en naar men verwacht boven deze rond de wereld draaien. Naar verwachting zal de Noord- Amerikaanse produktie, voorname lijk als gevolg van ongunstige weers omstandigheden, iets lager zyn dan die van het vorig jaar. In Europa is een iets lagere produktie te ver wachten als gevolg van de strenge winter. In het begin van het marktjaar 1955- 1956 had de uitvoer van tarwe en tar wemeel een vrij traag verloop. In mei vertoonde de Noordamerikaanse uit voer echter een aanzienlijke opleving en men raamt de totale exportverko pen van de vier voornaamste tarwe- exporterende landen voor het jaar 1955-1956 thans op 21,4 miljoen ton, vergeleken met 20,4 miljoen ton in 1954-1955. 's-GRAVENHAGE, 7 aug. Vandaag viert dr. J. P. de Bie, emeritus-predi kant der Ned. Herv. Kerk, woonachtig te 's-Gravenhage, zijn 85e verjaardag. Dr. De Bie werd 7 aug. 1871 te Rot terdam geboren en studeerde aan de ryksuniversiteit te Utrecht. In 1899 promoveerde hij daar cum laude tot doctor in de theologie op een disserta tie getiteld: „Het leven en werken van Petrus Hofstede". 17 december van laatstgenoemd jaar werd hij te Kethel in het predikambt bevestigd. In 1904 vertrok hij naar Arnhem, in 1910 ver bond hij zich aan de gemeente van 's-Gravenhage, waar hij werkzaam is geweest tot 1 aug. 1930, toen hij om ge zondheidsredenen met emeritaat ging. PARIJS, 6 aug". (Reuter) Tenminste acht bergbeklimmers hebben bet afgelo pen weekeinde hun pogingen om de hoog ste berg van Europa te beklimmen met hun leven moeten betalen, terwijl ande ren verwondingen hebben opgelopen. Een plotselinge temperatuurdaling had de beklimming aanmerkelijk bemoeilijkt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3