in Walcherse Ambonezenwoonoorden hel gisteren rustig was In Domburg, Koudekerke, Ritthem werd de ring gestoken Thoolse landbouwpionier kreeg legpenning van hel ministerie Ook in Overijssel moeilijkheden zijn „Vertegenwoordigers nooit hun eigen baas Zeeuwsev inspectrice bij het landbouwhuishoudonderwijs Kamp Nadorst sinds gistermiddag 12 uur niet meer afgesloten Middelburgse Nuisspaarbank Onderzoek van Schrift en belijdenis noodzakelijk 2000 jaar Chinese schilderkunst De aanmelding van vreemdelingen Goede verwachtingen voor uienoogst Westdorp was vele Belgen te snel at Gegadigden voor dé wereldtitel dammen Racewagen over coureur gedood Dinsdag 7 augustus 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 P.N.M.5. schreef een ,,open brief" MIDDELBURG, 6 aug. In de Ambonezenkampen aan de Nadorstweg te Middelburg en te Westkapelle is het vandaan rustig geweest. Sedert vanmiddag twaalf uur is het woonoord Nadorstweg niet langer afgesloten. De bewoners mogen nu weer vrij uit- en ingaan. Het kamp zal onmiddellijk weer worden afgesloten, zodra zich ongeregeldheden voor doen. Om op alles voorbereid te zijn is een politiepost in het woonoord zelf achtergebleven. De drie vrouwen, die werden gearresteerd, zijn vandaag uit het Huis van Bewaring ont slagen en om vijf uur naar het woonoord teruggekeerd. De vrouwelijke bewoners ontvingen gelegenheid één voor één melk te halen van de melkwagen in de Nadorstweg. Ook in het woonoord te Westkapelle deden zich vandaag geen moeilijkheden voor. Het kamp staat onder permanente bewaking en de avondklok blijft tot nader order van kracht. In het woonoord be vindt zich een klein aantal Ambonese mannen, die uitstedig waren, toen zaterdagmiddag de ongeregeldheden begonnen. In de loop van de dag zijn de diverse politierapporten opgesteld en de processen- verbaal afgemaakt. Tijdens de verhoren van de 37 Ambonezen die in het Huis van Be waring vertoeven, bleek o.m., dat zij op korte termijn contact willen hebben en besprekingen wensen te voeren met het bestuur van de i .N.M.S., de Partai Nasional Maluku Selatan (waarbij zij zijn aange sloten), dat verblijft in het woonoord Beenderibben te Steenwijker- wold. Hier zit ook de voorzitter, de heer J. Latupeirissa. Zij blijkbaar instructies, wel ke r - - en leider, de heer S. Si- wak t n kan geven, omdat ook hij in het Middelburgse Huis van Bewa ring is opgesloten. BESPREKINGEN Intussen werd uit Den Haag verno men, dat daar vandaag op het minis- Urie van justitie, een bespreking is iBvoerd tussen de minister van justi ce, prrt Van Oven, en zijn collega van maatschappelijk werk, mr. Van Thiel, ever de moeilijkheden met de Ambo nezen op Walcheren. Hierbij waren enige ambtenaren van beide departe menten aanwezig, alsmede de procu reur-generaal, fungerend directeur van politie te 's-Gravenhage. Tijdens deze bespreking werd beslo ten om afgezien van de bepaalde maatregelen van urgentie inzake de huidige moeilijkheden over te gaan tot de voorbereiding van verderstrek kende maatregelen op langere termijn. Dinsdag zullen als uitvloeisel van deze besprekingen in Middelburg na dere besprekingen worden gevoerd met de gemeentelijke- en politieautori teiten. EEN BRIEF De redacties derverschillende dag bladen ontvingen vandaag van de heer Siwalette namens de P. N. M. S. een „open brief", vergezeld van afschriften van verzoeken aan de Koningin van 27 juni en 11 juli j.l. In de „open brief" wordt o.m. gezegd, dat nu bijna drie maanden geleden de Nederlandse re gering begon met het onthouden van voeding, zakgeld, kleding en noodza kelijke medische verzorging aan de Zuidmoii .;je ex-Knil-militairen en hun gezinnen. Op protesten bij de Ko ningin en de Nederlandse regering te gen wat een onrechtmatige maatregel wordt genoemd is nog geen antwoord ontvangen. In de brief wordt verder gezegd, dat het onbegrijpelijk is, dat ter in standhouding van „ons lichamelijk stelsel" de Ambonezen verplicht zijn een hoeveelheid levensmiddelen van anderen weg te nemen, omdat zij slechts daardoor hun wil en hun ver langen kunnen duidelijk maken. Met de Ambonezen STEENWIJK, 6 aug. De gebeurte nissen in de Ambonezenkampen op Walcheren hebben hun weerslag ge vonden in het kamp Beenderibben bij Steenwijkerwold. In de loop van vanmiddag heeft een aantal bewoners van dit kamp in Steen 'k inkopen gedaan zonder hiervc. te betalen. Het betrof in hoofdzaak levensmiddelen. Bedragen tot zeventig gulden werden er besteed. De Ambonezen weigerden voor de waar te betalen. „Stuur de rekening maar naar de minister in Den Haag", zo verklaarden zij. De politie heeft enige arrestaties ver richt en de gekochte waren in beslag genomen. Verwacht wordt dat in het kamp Beenderibben tot strenge maatregelen zal worden overgegaan. Voorts zijn er in de buurt van het kamp bij boeren nog aardappelen en kippen gestolen. Ook vanavond hebben zij zich niet on betuigd gelaten. Enige groepjes kampbewoners hebben, toen de boe ren aan het melken waren, de melk bussen onder de handen weggehaald. De rijkspolitie heeft het kamp daarop onder strenge bewaking gesteld. De Ambonezen lieten zich toen niet meer buiten zien en tot dusverre lijkt alles in Beenderibben rustig. De bevolking van het kamp bestaat hoofdzakelijk uit leden van de P.N. M S. Zij zijn van het begin af aan Wc.gerachtig gebleven de nieuwe menag. uitkeringsregeling te aan vaarden. ijj gingen tot nu toe dagelijks vissen en vul "en hun menu verder aan met planten als zuring e.d., die als groen te werden genuttigd. Vermoedelijk hebben zij nog steeds over enig geld beschikt om levensmiddelen te ko pen, welke bron thans uitgeput ijnt te zijn. Deze handelwijze ligt niet in de na tuur van de Zuidmolukkers, maar is nodig, omdat de regering een situatie heeft geschapen welke hen heeft ge dwongen, deze handeling te verrichten, aldus de brief. „GEDWONGEN" Na een uiteenzetting te hebben ge geven van de diefstal van kippen te Westkapelle wordt gesproken van „im morele sociale voorschriften, omdat ons probleem niet van het maatschap pelijk werk is, maar een probleem, dat opgelost dient te worden door buiten landse zaken en overzeese rijksdelen'" „Theoretisch heeft de Nederlandse re gering bekendgemaakt, dat zij de Zd.- molukkers niet heeft gedwongen om te werken, maar in de praktijk is duide lijk, dat zij dit wel heeft gedaan, welke maatregel internationaal onrechtmatig, is, omdat thans ieder voor eigen ver lichting moet zorgen, voor kopjes, bor den enz., terwijl geen zakgeld wordt verstrekt en dit toch door de Neder landse regering verzorgd moet worden. Wanneer wij uitkering willen ontvan gen, dan zijn wij verplicht ons eerst te melden bij thet arbeidsbureau, dat geneigd is ons te binden aan de regels van de Nederlandse arbeiders. Dit betekent, dat de Nederlandse regering ons thans tracht op te leiden hoe wij in de toekomst het werk als landverraders moeten verrichten", zo wordt verklaard. NOG CONCRETER In het verzoekschrift aan de Konin gin worden de zaken nog een tikkeltje concreter gesteld. Daar luidt het o.m., dat, indien de groep Ambonezen, die adresseerde, binnen de kortst mogelijke tijd geen verandering ziet, zij verplicht is om te bedelen wat er te bedelen valt of te stelen wat er te stelen Is of te vernie tigen wat men kan vernietigen. Niet, omdat deze handelwijze in de natuur ligt van de Zuidmolukkers, maar omdat de Nederlandse regering hen zelf heeft aangespoord dit te doen en misschien daardoor alleen het Nederlandse volk en de wereld van de wil der groep meer zal begrijpen. Commentaar op dit alles Is, dunkt ons, overbodig. MIDDELBURG, 6 aug. Volgens het burgse Nutsspaarbank bedroeg het tegoed urgse Nutsspaarbank bedroeg het tegoed bij het begin f 14.319.489,71 tegen f 12. 841 610,54. Ingelegd werd f 546.981,75 en terugbetaald f 621.991,44. Het tegoed bij het einde was f 14.244.480,02. In de periode van januari tot juli bedroeg het tegoed bij het begin f 13.579.596,67, ingelegd werd f 4.351.023,33 en terugbetaald f 3. 686.139,98. Het aantal rekeningen bedroeg bij het begin van de maand 13.371, nieuwe rekeningen 99. Kantoor Middelburg: tegoed bij het be gin f 11.961.694,64. inleg f 447.115,86, te rugbetaling f 473.831,54, tegoed bij het einde f 11.934.978,96. Over 1955 waren de cijfers resp. f 10.665.011,06, f 492.418,77, f 317.704,80 en f 10.839.725,03. Zitdag Oostkapelle: ingelegd f 5.838,75 en terugbetaald f 881,26. Schoolsparen: tegoed bij het begin f 59. 364,94, ingelegd f 1.723,02, terugbetaald f 2.735,39 en het tegoed bij het einde f 58. 352,57. In Middelburg zijn 5 babyboekjes uitgegeven. Geslaagd MIDDELBURG, 6 aug. Te Breda slaagde voor coupeuse mej. C. Sturm en voor lingerie-naaien mej. C. J. van der Vliet te Souburg, leerlingen van mej Kwekkeboom te Oostkapelle. II Gerei, jeugd bijeen ie Oranjezon ORANJEZON, 4 augustus. Enkele honderden Geref. jongeren waren vanmiddag bijeen te Oranjezon, waar de jaarlijkse jeugd- meeting werd gehouden, georganiseerd door de ringen en kringen van de Geref. jeugdorganisaties op Walcheren. In deze bijeenkomst heeft ds. H. Torenbeek van Den Ham, gespro ken over: „Vertegenwoordigers". Hij begon met erop te wijzen, dat adeldom verplicht. Voorts moeten we plicht zien als iets, dat voor komt uit de ziel. Bij onze doop heeft God ons dit reeds te verstaan gegeven. In dit verband noemde ds. Torenbeek als voorbeeld hoe plicht tot spreken ver staan kan worden. In de 16e eeuw sprak ds. Gabriël tijdens hagepreken zijn ge hoor toe vanaf een wagen en in de vorige eeuw waren het de predikanten De Cock en Scholte, die ook meermalen vanaf een wagen spraken tot hen, die soms in schu ren bijeenkwamen. Ook vanmiddag zit ten we als jongeren rondom een wagen met een geïmproviseerd spreekgestoelte. Steeds waren het vertegenwoordigers, die een boodschap doorgaven. SCHAKERINGEN Nu kent men vertegenwoordigers in verschillende schakeringen. De één Is groot, een ander wat minder en een derde is maar klein. Zijn zij naar buiten erg Mej. A. K. van den Bout, afkomstig uit Eikerzee 's-GRAVENHAGE, 6 aug. Bij K.B. is met ingang van de datum waarop de functie wordt aanvaard, benoemd tot inspectrice van het nijverheidsonderwijs, in het bijzonder belast met het toezicht op het landbouwhuishoudonderwijs, mej. A. K. van den Bout, thans lerares aan de rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw-Rollecate" te Deventer. Mejuffrouw Van den Bout is geboren 16 april 1917 te Eikerzee. Zij behaalde in 1934 het diploma H.B.S. A, in 1939 de akte van be kwaamheid tot het geven van nijver heidsonderwijs. Na korte tijd werk zaam te zijn geweest aan de landbouw- huishoudschool te Alphen aan de Rijn, kwam zij 1 januari 1940 bij de stich ting Huishoudelijke Voorlichting te Plattelande, waarbij zij tot mei 1941 op verschillende standplaatsen werkzaam was. Hierna volgde de aanstelling aan de Rijkslandbouwhuishoudschool „Nieuw- Rollecate" te Deventer. In 1953 maakte zij op uitnodiging van het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening een studiereis van 3 maan den naar de Verenigde Staten, voor de bestudering van de voorlichting op voedingsgebied door middel van het onderwijs en de voorlichtingsorganen. Gedurende de periode oktober 1948 tot oktober 1954 was zij secretaresse van de Vereniging van Leerkrachten bi) het Landbouwhuishoudonderwijs. Expositie te Goes van 20 t.e.m. 25 augustus GOES, 7 aug. Door het UNESCO- Centrum Nederland, gevestigd te Am sterdam, wordt van 20 tot en met 25 augustus 1956 voor de provincie Zee land te Goes in de zalen „Krijger" een tentoonstelling gehouden „2000 jaar Chinese Schilderkunst". De heer mr. W. C. ten Kate, burge meester van Goes, zal op Maandag 20 augustus 1956, des avonds 8 uur, de expositie openen, waarna de heer C. A. Schilp, kunstrecensent en Chinese kunstkenner, een inleiding zal houden. Voor deze opening zijn een 50-tal per sonen uitgenodigd. Van 21 tot en met 25 augustus 1956 is daarna de tentoon stelling geopend voor het publiek. De expositie bestaat uit 60 fraaie re producties, die een beeld geven van de evolutie van de Chinese schilderkunst gedurende 2000 jaar. De verzending van de kunstwerken zal worden verzorgd door de directeur van het Frans-Hals-Museura te Haar lem. Er zijn muurschilderingen (zwart wit) die worden beschouwd als de hoogste grafische kunst welke ooit ont stond. Uit de gehele expositie zal blijken, dat het Boeddhisme grote Invloed op de Chinese kunstenaars heeft gehad. Een Chinese schilder trachtte nimmer mooie vergezichten enz. te schilderen, maar het wezen der dingen vast te leg gen, opdat ook een nlet-kunstenaar dat wezen zou kunnen vatten. MIDDELBURG, 6 aug. De regeling met betrekking tot de meldingsplicht van vreemdelingen, zoals die voor hotel- en pensionhouders geldt, loopt uitstekend. De hotel- en pensionhouders dienen na melijk Iedere dag kaarten in van alle gas ten, die zij hebben, dus ook van de bij hen logerende vreemdelingen. De aan melding door particulieren laat echter te wensen over. Het is de commissaris van politie gebleken, dat velen niet bekend zijn met de verplichting tot aanmelding van vreemdelingen. Volgens artikel 27 van het Vreemdelingenreglement is ieder, die aan een vreemdeling nachtverblijf verschaft verplicht daarvan kennis te ge ven aan het hoofd van de plaatselijke po litie, waarbij enkele gegevens verstrekt moeten worden. Hotel- en pensionhou ders moeten zulks doen voor 10 uur des morgens. Alle anderen, dus particulieren, binnen 24 uur. De vreemdelingen zelf be hoeven zich over het algemeen pas te melden uiterlijk 30 dagen na binnenkomst in Nederland. Visumplichtige vreemde lingen moeten zich meestal binnen 2 maal 24 uur melden. Vreemdelingen mogen zich zonder verblijfsvergunning slechts één maand in Nederland ophouden, daar na moet een verblijfsvergunning worden verleend. Indien dit niet gebeurt, loopt hij kans, bij het verlaten van ons land, dus bij de grens, een proces-verbaal te krijgen. Als degene, bij wie hij nachtver blijf heeft gekregen, de vreemdeling eveneens niet heeft aangemeld, krijgt ook deze een proces-verbaal. Het komt ook voor, dat een vakantiewoningruil wordt aangegaan. In deze gevallen verdient het aanbeveling, dat de vreemdelingen zich zo spoedig mogelijk bij de politie melden. SINT LAURENS Burgerlijke Stand. Geboren: Peter, z.v. G. van der Horst en A. Dirven; Cor nells J„ z.v. J. C. Kort en C. E. M. Glau- demans; Petrus J„ z.v. M. Davidse en N. A. van den Berg. Overleden: E. E. Nahumury (te Rijs wijk), 25 j., z.v. J. W. Nahumury en P. Mual. Zelfs badgasten namen deel verschillend, naar binnen gezien zijn ze geheel gelijk. Zij hebben immers een en dezelfde roeping en werken voor één taak, n.l het uitvoeren van orders. Zijn ze dus verschillend in hun werk, in uitgangs punt zijn ze één. Letten we slechts op de gelijkenis van de talenten. Nimmer mag echter vergeten worden dat een vertegenwoordiger geen eigen baas is. En dit willen we nu juist zo graag. Ook als jongeren zeggen we: „Ik doe wat ik wil". Dit is In strijd met wat God van ons vraagt. GEHOORZAAM Als vertegenwoordigers moeten we ge hoorzaam zijn aan God. Als christenen moeten we onze plaats weten en daarbij is kennis van het artikel dringend nodig. Voor ons is de Bijbel het artikel, dat we moeten kennen. Daarom is onderzoek van Schrift en belijdenis zo hard nodig. Niet uit liefhebberij moeten we werken op onze jeugdverenigingen, maar als jon geren, die bezield zijn met een heilig Ideaal. Dan Is er geen sprake van gebrek aan tijd, dan hebben wij er alles voor over en is het gebed ons een wegwijzer. Jezus was Gods vertegenwoordiger op aarde en Hij stond zelfs In de nacht klaar voor Nicodemus. Wanneer er thans sprake is van vele concurrenten als gemakzucht, pret enz., dan moeten we voor deze vijanden op on ze hoede zijn en God danken voor wat Hij ons gaf in het jeugdwerk. Ds. G. Aalbersberg van Nieuwdorp sprak een kort slotwoord, waarin hij erop wees, dat dit tevens een afscheid is van de Zeeuwse jeugd. Gelet op een pas sa mengesteld rapport over de jeugd in een deel van Zeeland merkte spreker op, dat o.a. door jeugdigen te kennen werd ge geven, dat zij meer recht op de man af willen worden aangesproken en zeker niet het minst in de prediking. Dit is te verstaan, doch dan moet de jeugd ook be grijpen, dat God recht heeft op een recht streeks antwoord. Daarom moeten we spreken over God, niet alleen op de verenigingen, maar niet minder met hen, die op onze weg geplaatst worden. Het getuige zijn moet veel meer centraal gesteld worden en als jongeren zijn we ook in dit opzicht verantwoording schuldig. Zij die God niet kennen, moeten voor Hem gewon nen worden. Niet alleen het gesproken woord vroeg de aandacht. Tal van liederen werden ge zongen, waarbij een aantal leden van het Chr. muziekkorps „O.N.DA." van Mid delburg de muzikale omlijsting verzorg de. De bijeenkomst stond oj.v. de heer W. J. Sanderse van Serooskerke. MIDDELBURG, 6 augustus. In Domburg, Koudekerke en Rit them is zaterdag onder grote be langstelling, vooral van de zijde der badgasten, weer de ring gesto ken. In Domburg hebben zelfs badgasten geprobeerd de ring aan de lans te rijgen. Het ging hun heus niet slecht af. Vele personen en instanties hadden prijzen be schikbaar gesteld, zodat tot het laatste toe om de punten sportief is gestreden. Domburg Na 28 beurten was de uitslag: 1. J. Pro voost Jz., 25 ringen; 2. W. Provoost 22; 3. A. Wisse 20; 4. W. Geldof 19; 5. J. Jon- gepier 19; 6. L. Dourleyn 19; 7. G. Pro voost 18; 8. P. Roelse 18; 9. C. de Visser 18; 10. L. Bastiaanse 16; 11. J. van der Ha- ge 16; 12. A. Provoost 16; 13. J. Brand 16; 14. L. Boogaard 15; 15. L. Provoost 15; 16. W. Brand 13; 17. J. Maas 12; 18. J. van Eyzeren 12; 19. J. Wisse 12; 20. G. J. Pas- senier 12. Meeste volgringen J. Provoost Jz., (11) 150ste ring: J. Wisse, 250 ste ring: W. Gel dof. Extra prijzen werden gewonnen door W. Geldof, W. Provoost en A. Maas. De beker van burgemeester Crommelin was voor J. Provoost Jz. De wisselbeker van wijlen de heer Heringa, overhandigd door z'n dochter mevr. v. Weel-Heringa kwam in het bezit van W. Provoost, die van „De Zeven Provinciën", overhandigd door de directeur van Baarle was voor J. Brand en die van jhr. Schorer voor J. Provoost Jz. Prijzen beschikbaar gesteld voor de badgasten (16 deelnemers, waar onder 2 dames)wisselbeker door de heer Scharroo en eerste prijs werd gewonnen door Frits van Tuyll van Serooskerken en door de heer Scharroo. Prijzen be schikbaar gesteld voor mooist versierde paard: 1. C. Minderhoud, 2. W. Brand 3. G. J. Passenier. Potlepel werd gewon nen door A. Provoost. Burgemeester Crommelin reikte de prijzen uit. Koudekerke In Koudekerke is met 29 ringen uit 40 beurten L. de Pagter de eer ste geworden van de ringrijderij, die he den werd gehouden. De volgende uitsla gen waren: 2. A. v. d. Heijden 26 r.; 3. W. Koole 25; 4. D. Kluifhout 24; 5. Joh. Stroo 23; 6. W. Brasser 22; 7. J. P. Reijnierse 22; 8. A. de Lange 21; 9. Jac. Simonse 21; 10. A. Francke 20; 11. M, v. d. Heijden 20; 12. Joh. de Witte 20; 13. J. Jobse 20; 14. J. van Sluijs 17; 15. W. Koole 16; 16. S. de Pagter 16; 17. Chr. Jobse 15; 18. J, Vos 15; 19. W. de Potter 13; 20. P. v. d. Heijden 13. De koppelprijs was voor Jac, Simonse en Jan van Sluijs, de prijs voor de zes oudste rijders voor W. de Potter, de prijs voor de zes jongste rijders voor L. de Pagter. A. v. d. Heijden won de be ker van de fa. Van Eenennaam, L. de Pag ter de wisselbeker van A. Simpelaar en A. v. d. Heyden de wisselbeker van de ringrijders. De potlepel was voor L. de Pagter. Er waren 27 rijders. BRUINISSE, 6 aug. Als de weersom standigheden geen spaak in het wiel ste ken, belooft het aanstaande seizoen weer een bijzonder overvloedige uienoogst te zullen brengen. Niet minder dan 5450 ha uien zullen in de komende maanden worden geoogst, nl. 430 ha plantuien en 5020 ha zaaiuien. Dit areaal is belangrijk groter dan vorig jaar (770 ha groter). Vooral in Zuid-Holland en Zeeland is de goede prijs van het af gelopen seizoen een stimulans geweest voor een vergroten van de uitzaai, name lijk in Zuid-Holland bijna 430 ha en in Zeeland ruim 350 ha. Er kan als alles normaal verloopt ook een belangrijk gro tere opbrengst per ha verwacht worden. Van enige vraag van betekenis kan nog niet gesproken worden. De kinderverlamming in Zeeland 's-GRAVENHAGE, 6 aug. De staatscourant bevat de opgave van het aantal aangegeven gevallen van be smettelijke ziekten over de week van 22 tot en met 28 juli j.l. Uit die opgave blijkt o.a., dat in de genoemde periode zijn aangegeven 143 gevallen van kinderverlamming met verlammingsverschijnselen en 34 ge vallen zonder verlammingsverschijnse len. Van de 143 gevallen werden aange- feven in Zeeland vijf, n.l. twee in Hoe- ekenskerke en telkens één in Brui- nlsse, Hontenlsse en Middelburg. Door Ir. A. W. van de Plassche uitgereikt ST. MAARTENSDIJK, 6 aug. De directeur-generaal van de landbouw, ir. A. W. van de Plassche, heeft vanmiddag te St. Maar tensdijk aan de 81-jarige rustende landbouwer J. L. Groenewege de legpenning van het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening uitgereikt als erkenning voor de vele verdiensten, die deze landbouwpionier voor de Nederlandse landbouw heeft gehad. Het is de eerste landbouwprakticus, die deze onderscheiding ontvangt. Ruim 40 jaar was de heer Groenewege correspondent van het mi nisterie, hij heeft ook verscheidene vindingen op zijn bedrijf gedaan, die bij de Nederlandse landbouw ingang hebben gevonden. De directeur-generaal schetste in een toespraak de grote belang stelling, welke de heer Groenewege een halve eeuw geleden reeds had voor de ontwikkeling van de techniek in de landbouw en voor de economische zijde van dit bedrijf. De algemeen voorzitter van de Zeeuwse Landbouwmaatschappij, ir. M. A. Geuze, wenste mede namens de kring Tholen van deze or ganisatie de heer Groenewege geluk en vertelde iets van het pio nierswerk, dat deze voor de landbouw, vooral op het eiland Tholen heeft verricht. Ritthem Te Ritthem werden ln totaal 48 ritten gereden. De uitslagen waren: 1. A. Ce- vaal Iz., 27 ringen; 2. J. Cevaal ïz., 24; 3. P. C. Dieleman 22; 4. W. J. Cevaal 21; 3. J. de Pagter Sr. 21; 6. L. Machielsen 20; 7. J. Hamelink 19; 8. H. Janse 18; 9. J. de Pagter jr. 17; 10. A. Wouters 16; 11. L. Wisse 15; 12. A. Barentsen 12; 13. W. Wisse 11; 14. Casper Baas 11; 15. A. de Bart 10; 16. A. Breel 9; 17. C. Baas 9; 18. P. J. Cevaal 9; 19. A. Goedhart 7; 20. J. Loof 5. Extra prijzen werden gewonnen door J. Cevaal Iz. (50ste ring), W. J. Ce vaal (100ste ring), L. Machielse (175ste ring), C. Baas (230ste ring) en A. Breel (250ste ring). J. de Pagter jr. zeven volg ringen en J. Cevaal (potlepel). Voort» sleepten medailles in de wacht: C. Baas (van P. C. Dieleman) en J. de Pagter Sr. (van Koole). Bekers werden gewonnen door J. de Pagter Sr. (van de burgemees ter), A. Cevaal (van de fa. Van der Have), A. Breel (fa. De Jong) en J. de Pagter jr. (Hengeloosche bierbrouwerij). De jongste ringrijder was J. de Pagter jr., 12 jaar, die met 17 ringen de negende pr(js behaalde en bovendien de prijs ook voor de meeste volgringen en een beker won. Uit Zeeiandi dlteden Middelburg Ongeval met bromfiets Gisteravond omstreeks 7 uur zijn da tweelingzusters, de 15-jarige C. en J. R„ die op de bromfiets (J. zat op da duo) op de hoek DamMolstraat kwa men, tegen een zwaargeladen vracht auto terechtgekomen. De auto kwam uit de Molstraat. De bromfietsbóstuur ster schrok waarschijnlijk van de wa gen en kwam tegen de muur van een huis terecht. De brommer en de beide meisjes sloegen terug, juist met het voorwiel tegen de auto. Zij vielen en werden, met de bromfiets, enkele me ters door de vrachtwagen meegesleurd. Dokter Frumau bracht de meisjes naar het Gasthuis, waar J„ die een vrij die pe vleeswonde aan het linkerboven been had opgelopen, moest blijven. Haar zusje mankeerde niets. De brom fiets die van een neefje was geleend werd aan de voorzijde ernstig be schadigd. Geslaagd Mej. H. W. Huser slaagde voor het te 's-Gravenhage gehouden examen tekenen L.O. Vltssingen Commisie van bijzondere noden Blijkens bet jaarverslag van da com missie van samenwerking voor de bijzon dere noden in de gemeente zijn in het jaal 1955 meer aanvragen om hulpverlening ingediend dan in de vijf voorgaande ja ren. Aangenomen mag worden, dat hier sprake is van een toevallige samenloop en niet, dat dit een gevolg zou zijn van een op grotere schaal voorkomende fi nanciële nood. De kasmiddelen zijn nog voldoende om in de toekomst op beschei den wijze financiële hulp te verlenen. Door elf personen werd een aanvraag om hulpverlening ingediend. Negen aanvra gen werden toegekend. Het batig saldo bedroeg per 31 dcc. 1955 f 2734,41. T holen Geslaagd Bij het te Den Haag gehouden examen voor het diploma gemeente-financiën slaagden de heren W. Klippel, commie» gem. secretarie alhier en M. C. Meerman, gemente ontvanger te St. Maartensdijk. ZELE, 6 aug. (A.N.P.). De Zeeuw se renner Jan Westdorp (uit 's-Heeren- hoek) heeft te Zele in België een 149 km lange wegwedstrijd voor beroeps- renners gewonnen. Hij noteerde een tijd van 4 uur en 20 minuten. De verdere uitslag luidde: 2 Leen- knecht (B.) op 14 sec., 3 Verachtert (B.) op 30 sec., 4 De Corte (B.), 6 Van der Veken (B.), 6 Pieters (B.). GOES, 6 aug. Voor het tournooi om het wereldkampioenschap dam men, dat van 3 november tot 1 decem ber in verschillende plaatsen in Neder land (o.a. te Middelburg en Goes) wordt gehouden, zijn de volgende deel nemers reeds zeker: Nederland: Keiler, De Jong en de winnaar van de twee kamp Huisman-Bom; België: Verpoest; Italië: Fanelli en Saletnik; Marokko: Des Callier; Canada: Dagenais en Des Lauriers; Haiti; Raymond en St. Fort; Suriname: De Mirando; Zwitserland: Gaignard; China: L. T. King; Rusland: Kolperman en twee spelers die nog moeten worden aangewezen, waar schijnlijk zullen dit Kogan en Kaplan worden. MADRID, 6 aug. De Portugese coureur Fernando Mascarenhas, mar kies van Fronteira, is dodelijk veron gelukt bij het beproeven van een fer- rari, die hij pas had gekocht. Hij hield een onderlinge wedstrijd met een Spaanse vriend, die in een andere wa gen reed. In de buurt van Madrid raakten de wagens elkaar in 'n scher pe bocht. De ferrari van Mascarenhas sloeg enkele malen over de kop, waar bij de bestuurder op slag werd gedood. De Spaanse vriend, Polo Villamil, liep slechts lichte verwondingen op.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2