„Wij hebben helemaal geen haast om te antwoorden" 'LAAT U MET GOD VERZOENEN' 7 AAllIATOl> h ilQff ttlQfl l *y ss sessnA /MM If \gU VI II l|/||ll|fl>§IS - - J, Dulles: Militaire maatregelen zijn gerechtvaardigd Vrijwilligers Stromen toe Prof. Lieltinck voert eerste oriënterende besprekingen Nasser voert de spanning nog hoger op Afwijzing en nieuw voorstel? Nederland naar conferentie Margriet en Marijke naar Zwitserland Bijna tweeduizend doden Jxuud en ta^etfyitv-eJb jabiye PAuiAeó Amersfoortse man trouwde er maar op los Vandaag weer naar Koningin Het weer in Europe Egyptenaar in Israel ter dood veroordeeld Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. g5fTo.r21L*,$.'!?S fc- 1_ F* 1^ 1 -1 1 Exploitatie: J? i I I I I W gV I I I I I I I I I II I II II Woensdag: Zon op 3.11 onder 20.20 Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes. WJ? O iLg[ ff %.JF Mü JBv M wfl MW JL Ml M u' Maan op 8M u" onder 20 A1 -jjj Hoogwater woensdag 8 aug.: Abonnementsprijs ƒ0,41Vlissingen: 2.55 u. 2.61 m„ 15.06 u. 2.64 Losse nummers 13 cent. PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND 2.78 m. Wemèldinge: 4.49 u. 2.11 m., advprtentieDriis 24 cent per iti.ni, p., 17#07 u. 1.94 m. Zierikzee: 4.39 u. 1.84 Rubriek Kabouters 10 cent per woord 12e Jaargang No* 3467 Wnd.-hoofdredacteur; Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur; Jacq de Smit Dinsdag 7 aug* 1V30 m., 16.51 u. 1.68 m. Broek speelt aan het strand. LONDEN, 7 augustus (Reuter-A.F.P.). De spanning, ontstaan Soor het nationaliseren van de Suezkanaal-maatschappij, neemt eer der toe dan af. Deze spanning wordt enerzijds veroorzaakt door het feit dat Egypte nog steeds niet heeft geantwoord op de uitnodiging om aan de op 16 augustus te Londen te houden conferentie deel te nemen, anderzijds wordt de spanning ook groter door de Franse en Britse troepenbewegingen in de Middellandse Zee en de bijna dage lijks door Engelse en Franse regeringsautoriteiten gegeven verzeke ringen, dat men niet zal schromen mocht Nasser het been stijf willen houden hem de kracht van bommen en bajonetten te doen ondervinden. bassadeurs van de Suwjet-Unie, India en Saoedi-Arabië. Daarna presideerde hfj een buitengewone vergadering van de ministerraad, de eerste sedert de nationalisatie van de Suezkanaalmaat- schappij. Deze vergadering duurde ruim anderhalf uur. Er is geen com muniqué uitgegeven. Inmiddels tracht Nasser de ijzeren man te blijven. Hij houdt voor het Egyptische volk de schijn op van een man te zijn, die niet voor een kleintje vervaard is en het desnoods op wapen geweld wil doen aankomen. Geen haast „Wij hebben helemaal geen haast het Westen is antwoorden", zo heeft maan- dng een hooggeplaatste Egyptische fu: tionaris verklaard in antwoord op een vraag van een journalist, of Egypte na afloop van de buitengewone verga dering van het kabinet, die om 18 uur (Ned. tijd) zou beginnen, zijn antwoord aan Engeland zou sturen. „In feite", zo voegde de functionaris hieraan toe, „hebben wij tot vijftien augustus te middernacht de tijd om de Westelijke mogendheden te antwoorden". Tegenvoorstel? In diplomatieke kringen te Cairo meent men te moeten verwachten dat Sresident Nasser de uitnodiging voor e Londense conferentie over het Su- ezkanaal zal afwijzen. De mogelijkheid werd geopperd, dat hij suggesties zou doen voor een andere conferentie in Cairo of in Zwitserland waarop Egypte waarborgen voor vrijheid van scheep vaart in het Suezkanaal zou geven. Besprekingen President Nasser heeft maandagmid dag besprekingen gevoerd met de am- Jemen steunt Egypte CAIRO, 6 aug. (Reuter). De kroon prins van Jemen heeft maandag in Cairo verklaard, dat de strijdkrachten en andere hulpbronnen van zijn land ter beschikking staan van Egypte om „elke agressie van het westen af te slaan". De kroonprins, die vice-premier, mi nister van buitenlandse zaken en mi nister van defensie is, vertoefde maan dag in Cairo op doorreis naar Jemen. Hij heeft Oost-Europa bezocht. Kanaalmij laat Egyptisch personeel vrij. PARUS, 6 aug. (Reuter). De Suez- kanaalmaatschappij heeft de niet- Egyptische leden van haar personeel de keuze gelaten tussen trouw aan de maatschappij en vrijwillige samenwer king met de Egyptische autoriteiten, die na de nationalisatie het Kanaal be heren. De Franse minister van buitenlandse zaken, Pineau, heeft maandagmiddag de ambassadeurs van Nederland, W. Duitsland, Italië en Ethiopië landen die uitgenodigd zijn voor de Londense conferentie over het Suezkanaal ontvangen. De minister bracht deze ambassa deurs op de hoogte van plannen voor een oplossing van het Kanaalvraagstuk die op de Londense conferentie naar voren gebracht zullen worden. 's-GRAVENHAGE, 6 augustus. De Nederlandse regering heeft de uitnodiging van de Britse rege ring aanvaard om deel te nemen aan de internationale conferentie te Londen op 16 augustus a.s. be treffende de situatie ontstaan door de naasting van het Suezkanaal. De miniatuurstad Madurodam heeft gisteren de 500-duizendste bezoeker in dit seizoen ontvangen. WASHINGTON, 6 aug. (Reuter). De Amerikaanse minister van buiten landse zaken, Dulles, is van mening dat de militaire voorbereidingen van 's-GRAVENHAGE, 6 aug. Konin gin Juliana heeft hedenmiddag, verge zeld van Prinses Beatrix, haar jongste tree dochters, de Prinsessen Margriet en Marijke op Schiphol uitgeleide ge daan, vanwaar de Prinsessen per vlieg tuig met vakantie naar Zwitserland vertrokken. Prinses Margriet zal verblijven in het kindertehuis „Les Elves" te Villars sur Ollon en Prinses Marijke in het Chalet „Le Génisé" te Arveyes-Villars. Mej. A. Broers, de verzorgster der Prinsessen, zal ze tot de plaats van be stemming vergezellen. De terugreis naar Nederland zal begin september aanvaard worden. o— De gemengde Israëliseh-Jordaanse wapenstilstandscommissie heeft Israël schuldig verklaard aan een botsing in de Beisam-vallei, waarbij twee Jor daanse burgerwachters de dood hebben gevonden. Groot-Brittannië om aan elke nood toestand inzake de kwestie van het Suezkanaal het hoofd te kunnen bie den „geheel en al gerechtvaardigd" zijn. Dulles hangt de stelling aan dat gereedheid om kracht toe te passen dikwijls het beste middel is om niet gedwongen te worden er gebruik van te maken. Met andere woorden: Men moet bij tijds zijn tanden laten zien om niet zelf gebeten te worden. Wat de verklaring van vorige week betreft, dat hij geen verplichtingen te genover Groot-Brittannië en Frankrijk was aangegaan, zeiden de zegslieden dat dit eenvoudig 'n feitelijke constate' ring was in overeenstemming met de traditionele Amerikaanse politiek om zich vrijheid van optreden bij een cri sis voor te behouden. mus CAIRO, 7 augustus. Reuter. opgeleide en uitgeruste leden van Kampen van de nationale garde in de nationale garde, geheel Egypte zijn begonnen met de toelating van vrijwilligers voor militaire opleiding ter verdediging van het Suezkanaal, aldus is van officiële Egyptische zijde medege deeld. Naar verluidt zouden meer dan een miljoen jongeren van 25 tot 35 jaar zich bereid verklaard hebben tot het dragen van wa pens. De recruten zullen ingedeeld worden in „veiligheidsbataljons" of „nationalisatiebataljons". Be halve deze vrijwilligers beschikt Egypte reeds over 50.000 volledig UTRECHT, 6 augustus. Een Amersfoorte man, Belg van geboorte, die in 1945 in Duitsland tewerk was gesteld door de toenmalige bezetters, trad daar in het huwelijk met een Duitse vrouw. Na de oorlog trok de man naar België, doch hij mocht van de Belgische regering zijn Duitse vrouw niet meenemen. Via België ging hij naar Amersfoort, waar hij zonder blikken of blozen in 1948 trouwde met een Nederlandse vrouw. Na enige tijd liet hij zich ech ter van deze vrouw scheiden om met een ander te huwen. Beide huwelijken werden in Amersfoort voltrokken, doch de bruidegom verzweeg in beide gevallen het huwelijk met de Duitse vrouw. Het kwam naderhand uit dat in de oorlog in Duitsland een huwelijk was gesloten en vandaag moest de man wegens bigamie terecht staan. De politierechter hield rekening met de verwarde situatie in 1945 en veroor deelde de man tot het betalen van een boete van vijf en twintig gulden. Te vens kwam aan het licht, dat de Duit se vrouw, waarmee in 1945 een hu welijk werd gesloten, gehuwd was met een ander, toen zij het tweede huwe lijk sloot De Egyptische minister van opvoe ding en onderwijs, heeft besprekingen gevoerd met de bevelhebber van de nationale garde over de wijze van „mobilisering" van jongeren teneinde „gewapend verzet" te kunnen bieden, „indien de agressieve mogendheden volharden in hun ongerechtvaardigde houding tegenover de nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij", al dus verklaarde een woordvoerder. WERVELSTORM IN CHINA HONGKONG, 6 aug. (Reuter). Tengevolge van een wervelstorm zijn vorige week in de Chinese provincie Tsjekiang 1.960 mensen om het leven gekomen en 1.200 gewond. 38.000 huizen werden verwoest, ter wijl veertig procent van de katoen oogsten verloren zijn gegaan. ROME, 7 augustus. President Nas ser en ex-koning Faroek hebben beidf zorgen aan hun hoofd. De president confereert en wikt en weegt om zicli uit de netelige positie, waarin hij zich heeft gebracht door het onbekookte be sluit tot naasting van de Suezkanaal- maatschappij, te redden. Dat zijn de zware zorgen van Nasser. En Faroek heeft zorgen Rat het weeï onstuimig of regenachtig zal worden, waardoor hij niet meer volop zal kun nen genieten van zon en water in de luxe badplaats Anzio, in de buurt vatl Rome. De wereldproblemen schijnen de omvangrijke ex-monarch niet te da- ren. Bovenste foto: Faroek in gesprek met een badgast. Onderste foto: Faroek speelt aan het strand en schopt steen tjes naar andere strandbezoekers. Volgens tot dusver onbevestigde be richten uit Rome zou de ex-koning echter ook wel belangstelling hebben voor wat er in en rondom Egypte mo menteel gebeurt. Hij zou zelfs van tijd tot tijd besprekingen voeren met zijn raadgevers en wachten op het moment dat Nasser een kapitale blunder maakt, waardoor hij niet langer de gevierde man zal zijn in Egypte. Dan is mis schien de kans weer schoon voor Fa roek. Het modernste Britse vliegdekschip „Bulwark" is naar de Middellandse zee vertrokken. Naar de vorming van een kabinei (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 7 aug. Prof. Mr. P. Lieftinck, die gistermorgen met H.M. de Koningin een gesprek heeft gehad over de kabinetsformatie, heeft daarna enkele oriënterende besprekingen ge voerd. Het is duidelijk dat de Koningin de oud-minister heeft gepolst als even tueel informateur. DE BILT ZEGT: Zon, maar ook plaatselijk onweer Vooral in het zuiloosten van het land enkele regen- of weersbuien, maar tijdelijk ook vrij zonnig weer. Zwakke tot matige wind overwegend uit ooste lijke richting; iets hogere temperatu ren. Stoei,.- /ewolkt 22 graden Kopenhagen, half bewolkt 19 Londen, motregen 18 Luxemburg, regen 17 Parijs, onweer 20 Nice, zwaar bewolkt 27 Geneve, regen 16 Wenen, onbewolkt 26 Rome, onbewolkt 33 Ter gelegenheid van de 17de verjaar dag van H. K. H. Prinses Irene heeft een deputatie van de Koninklijke Luchtmacht, die dit jaar namens de drie strijdkracht-onderdelen optrad, de Prinses op het paleis Soestdijk een casette tafelzilver en een enorme taart aangeboden. Foto: de aanbieding van de taart, die door Prinses Irene en haar vader en moeder wordt bekeken. TEL AVIV, 6 aug. (Reuter). Een Israëlische krijgsraad heeft maandag een jeugdige Egyptenaar ter dood ver oordeeld. Men zegt dat hij vier maan den geleden tijdens een gevecht tussen een Israëlische patrouille en een groep commando's gevangen is genomen. Motto ,,Kirchentag" in Frankfort: (Van onze VVestduitse correspondent) FRANKFORT, 7 augustus. Vijf tigduizend deelnemers hebben zich reeds aangemeld voor de „Evangeli sche Kirchentag", die van 8 tot 12 augustus a.s. in Frankfort aan de Main gehouden wordt. De ramingen voor deelname aan de slotbijeenkomst op 12 augustus variëren tussen enkele hon derdduizenden en een half miljoen. Op de laatste Kirchentag, in 1954 in Leip zig, werd de slotdienst bijgewoond door 650.000 gelovigen. De regering van de Sowjet-zone heeft dit jaar officieel de deelname van 150.000 mensen uit de Sowjet-zone toegestaan. Uit tal van landen in Euro pa, Azië en Afrika, uit de Verenigde Staten en Canada worden drieduizend afgevaardigden verwacht. Deze Kirchentag, die een protestantse leken beweging is, staat onder leiding van dr. Reinhold van Thadden-Trieglaff. De eerste Kirchentag vond in 1950 in Essen plaats onder de leuze: „Redt de mensen". In 1951 werd de Kirchentag in het verdeelde Berlijn gehouden. De massa-bijeenkomsten vonden afwisse lend in de westelijke sectoren of in de door de communisten beheerste ooste lijke sector plaats. Deze Kirchentag verkondigde „Wij zijn toch broeders". De Kirchentag 1952 in Stuttgart had het devies: „Kiest het leven", die in Hamburg in 1953 bezwoer „Werpt Uw vertrouwen niet weg". Het grootste aantal deelnemers werd in 1954 in Leipzig bereikt, waar ondanks de stro mende regen de slotdienst werd bijge woond door 650.000 mensen. Vorig jaar vond geen grote bijeenkomst plaats, maar werden een reeks kleinere regio nale bijeenkomsten gehouden. De Kirchentag van dit jaar staat on der de leuze „Laat U met God ver zoenen". Behalve de grote openings plechtigheid en een slotdienst zullen de deelnemers in zes discussiegroepen de onderwerpen bespreken: „Verzoe ning in de Ko*-k", „Verzoening in het gezin", „Kerk en politieke verant woordelijkheid" en „De Kerk in de grote stad". Vandaag gaat prof. mr. P. Lieftinck opnieuw naar H.M. de Koningin, waar schijnlijk om verslag uit te brengen van zijn eerste bevindingen. Van de aard van deze bevindingen, zal het af hangen of de heer Lieftinck bereid zal zijn een informateurschap te aanvaar den. Evenals prof. Romme heeft hij zijn zetel opgeslagen in het „Torentje" op het Binnenhof. Daar heeft hij gisteren een deel van de middag besteed aan het bestuderen van de stukken. In de loop van de mid dag is hij op bezoek gegaan bij mr. J. R. H. van Schaik, minister van Staat en bij dr. A. A. L. Rutgers, vice-pre sident van de Raad van State. Gister avond had de heer Lieftinck een lang durig onderhoud met de demissionaire minister-president, dr. W. Drees op het parlement van algemene zaken. Daarna ontving hij in het „Torentje" de staatssecretaris van financiën, dr. W. H. van den Berge. Met deze belasting expert zal hfj ongetwijfeld hebben ge sproken over de fiscale faciliteiten van de bezitsvorming, tot nu toe één van de belangrijkste punten bij de kabi netsformatie. Na deze besprekingen heeft de heer Lieftinck dus een eerste inzicht gekre gen in de stand van zaken. Als hij tot de conclusie gekomen is, dat het zin heeft verder te werken, dan is hij al in een stadium beland, waarin hij con tact kan gaan zoeken met verschillende fractievoorzitters. In Zandvoort is een zevenjarig jon getje uit Haarlem in zee verdronken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1