Kabouters CREGHEL Gemeentewerkman Kienzle oims zijn zeeuwsch dagblad H.H. Autobezitte rs Vrouwelijk Afd. Hoofd ZEEUWSCH DAGBLAD Zakhorloge I 13.65 I BLAUPUNKT RADIO G* A* Goldschmeding's Autobeklederij M. STOFFELS PR OFESSQR UUdew-eAeldu-an'tBxf££ Maandag b 1956. God nam plotseling te mijnen huize tot Zich onze lieve broer, zwager en oom dr. JACOB HAANTJES Hij bereikte de leeftijd van 56 jaar. H. J. HAANTJES G. HAANTJES- HUPKES INFKE en JAN JAAP en MARGJE. Goes, 3 aug. 1956. Leliestraat 71. Liever geen bezoek. pagina Provinciale Stoombootdiensten in Zeeland. In verband met te verrich ten baggerwerk in de haven van Hoedekenskerke zal de dienst op het veer Terneuzen-Hoedekenskerke zijn gestremd op donderdag 9 augustus 1956 of zoveel langer als noodzakelijk -nocht blijken. Bekendmaking Het gemeentebestuur van Aagtekerke roept sollicitan ten op voor de betrekking van In dienst treding op 1 sep tember a.s. Nadere inlich tingen te verkrijgen ter ge meente-secretarie. Sollicitaties in te zenden vóór 11 augustus a.s. aan de Burgemeester. Aagtekerke, 2 aug. 1956. De Burgemeester van Aagtekerke, J. GEUZE. TE KOOP: mm Een z.g.a.n. Waterpomp met leiding en 2 jonge Herders honden, bij P. de Visser Gzn., Geschieresweg 2, Domburg 4 Kalfvaarzen rek oct. inge schreven, Groenvoedersüo, Biggen en nest Heidewachtel Jachthonden. W. Minderhoud, E 8, Westkapelle. Tel. 01187 254 1 jaar schriftelijke garantie. D. Lievense, Horloger, Goes. Nieuwbouw Goes. Midden- standswoningen met vrije ves tiging; augustus a.s. gereed. tol.: M. Boogaard, V. d. Spie gelstraat 33, Goes, tel. 2448 TE KOOP GEVRAAGD; Van particulier een prima 4-persoons auto, ziterste prijs en volledige beschrijving aan C. v. Boven Jzn., Oostweg, oendijke. "w *atlt«t8S(pn d© en de /an A tot Z wordt elk dagblad door duizenden, tienduizenden gelezen. Het nieuws. De speciale rubrieken. En de advertenties I Vele hulsvrouwen en ook vaders lezen de advertenties zelfs het éérst. Die hebben immers zoveel te vertellen I Laat Uw artikel, Uw naam er niet ontbreken. U bereikt velen tegen verhoudingsgewijs zo geringe kosten,- in een sfeer van verhouwen en nieuwsgierigheid"I Waar treft U het beter? DIVERSEN Wasmachinefabriek heeft wasmachines m. lichte émaille beschadiging. Gloednieuw. Met garantie 145.—. Desge wenst afbetaling. Centrifuges 150,—. Depót Nieuwstraat 28, Telef. 2410, Terneuzen. betekent niet, dat men niets moet uitgeven Dat zou onverstandig zijn Zuinig zijn betekent oordeelkundig uitgeven Dit geldt ook in de reclame Adverteren in dagbladen mits doeltreffend, is steeds verantwoord Bedenk, wat dagbladreclame vermag brangt da naam er IN! De nieuwe serie is verschenen U kunt deze beluisteren bij: PIANO EN ORGELHANDEL Lange Kerkstraat 41 Goes Vanaf heden maken wij OVERBEKLEDINGSHOEZEN rechtstreeks voor iedere autobezitter tegen de laagste prijzen. Grote: Ford, Chevrolet, Plymouth of Dodge f 135.- Middelklasse: Mercedes, Opel Kapitan 115.- Kleine wagen: Volkswagen, Opel Rekord, Consul, Taunus, Zenhyr, Citroen OU." Wij maken alleen maatwerk onder volle garantie. INDUSTRIETERREIN GOES TELEFOON 2978 Officiële Publikatie. Opkomst eerste oefening Ten behoeve van de dienstplichtigen, die op 7 augus tus 1956 voor eerste oefening en voor herhalingsoefe ningen onder de wapenen komen, worden enkele extra treinen ingelegd: Genoemde dienstplichtigen moeten van deze extra treinen gebruik maken en daartoe op een zodanig tijd stip van hun woonplaats vertrekken, dat zij op het betreffende station aansluiting hebben op de voor hen bestemde trein. De dienstplichtigen, die in verband met hun plaats van vertrek of bestemming, geen gebruik kunnen ma ken van een der hierna genoemde extra treinen, moe ten ingevolge hun lastgeving reizen met de eerste reis gelegenheid na 06.59 uur. Amsterdam C.S. tot Bergen op Zoom: Extra treinen: Amsterdam C.S. v. 8.55, Haarlem v. 9.10, Leiden v. 9.32, Den Haag H.S. v. 9.44, Rotterdam C.S. v. 10.05. Rotterdam Zuid v. 10.13, Dordrecht v. 10.33, Lage Zwaluwe v. 10.48, Roosendaal a. 11.07, Ber gen op Zoom a. 11.29. Nijmegen tot Bergen op Zoom: Nijmegen v. 9.50, 's- Hertogenbosch v. 10.38, Tilburg a. 11.04, Breda a. 11.24, Roosendaal a. 11.48, Bergen op Zoom a. 12.05. Opmer king: de trein van de normale dienstregeling, die te Zwolle om 8.06 vertrekt, wordt te Nijmegen de extra trein naar Bergen op Zoom. Leeuwarden tot Roermond: Leeuwarden v. 8.42, Hee renveen v. 9.05, Wolvega v. 9.15, Steenwijk a. 9.25, Mep- pel a. 9.38, Zwolle a. 10.00, Groningen tot Bergen op Zoom: Groningen v. 8.48, Assen v. 9.03, Beilen v. 9.16, Hoogeveen v. 9.28, Mep- pel a. 9.44, Zwolle a. 10.06. Opmerking: de treinen uit Leeuwarden en Gronin gen rijden gecombineerd van Zwolle tot 's-Hertogen bosch: Zwolle v. 10.15, Amersfoort v. 11.18, Utrecht C.S. v. 11.47, 's-Hertogenbosch a. 12.26. 's-Hertogenbosch v. 12.30, Vught a. 12.35, Eindhoven v. 13.01, Weert a. 13.23, Roermond a. 13.42. 's-Hertogenbosch v. 12.39, Tilburg a. 13.04, Breda a. 13.25, Roosendaal a. 13.49, Bergen op Zoom a. 14.06. Opmerking: de dienstplichtigen van de richting Zwol le voor Roermond moeten dus via Utrecht C.S. reizen. De vervoerbewijzen zijn geldig over deze route. Rotterdam C.S. tot Weert: Rotterdam C.S. v. 8.41, Gouda a. 8.58, Woerden a. 9.12, Utrecht C.S. a. 9.28, v. 9.28, geeft aansluiting op de extra trein van Amsterdam C.S. naar Boxmeer. Geldermalsen v. 9.53, 's-Hertogenbosch v. 1Q.18, Vught a. 10.22, Eindhoven v. 10.44, Weert a. 11.04. Op merking: de dienstplichtigen van Rotterdam en omge ving voor Vught en verder moeten dus via Utrecht C.S. reizen. De vervoerbewijzen zijn geldig over deze route. Amsterdam C.S. tot Boxmeer: Amsterdam C.S. v. 8.45, Amsterdam M.P. v. 8.51, Amsterdam Amstel v. 8.55, Utrecht C.S. a. 9.18 v. 9.33 geeft aansluiting op de extra trein van Rotterdam C.S. naar Weert. Ede W. a. 10.00, Arnhem v. 10.20, Nijmegen v. 10.51, Boxmeer a. 11.23. Enschede tot Roermond: Enschede v. 7.48, Hengelo y. 8.00, Zutphen v. 8.45, Arnhem v. 9.26, Eist v. 9.43, Nij megen v. 9.56, Boxmeer a. 10.27, Blerick v. 11.12, Venl» a. 11.17, Roermond a. 11.40. Agenda: Maandag 6 augustus van 20—22 uur: De Boerenkapel uit Serooskerke geeft een concert in Zeeuws eostuum op Boul. Evertsen bij „Britannia". Dinsdag 7 augustus, 20.30—23 uur: Openluchtbal op de Grote Markt. Babyton-Band. Woensdag 8 augustus, 18.45—20.30 uuïi Voetbalwedstrijd voor de bekercompe titie tussen „Vlissingen" en. „Roosen daal" op het terrein aan de Irislaant van 20—21 uur Beiaardconcert op i* St. Jacobstoren door Chris Bos uit Utrecht. De Psychiatrische Inrichting „Wolfheze" te WoUhexo vraagt een in het bezit van de diploma's ziekenverpleging A tn B, Sollicitanten van pos. Chr. beginselen gelieven rich tl wenden tot de Geneesheer-Directeur, 39- CrëgSel zoekt een schuilplaats. Nadat Bibberende Bever het een en ander op het bordje geschreven had, stopte hij het pijpje krijt weer zorgvuldig weg en verwijderde zich toen tezamen met Grote Beer. „Wat een tijd, wat een tijd, morgen krijgen we zoetigheid", riep de dikzak vrolijk uit. Deze uitroep, die recht uit het hart kwam, werkte aanstekelijk op de lachspieren van Bibberende Bever en verdreef zodoende zijn enigszins ge prikkelde stemming. Toen het tweetal ver genoeg weg was kwam professor Créghel van achter de paal te voorschijn en keek nieuwsgierig naar het bord om te zien wat Bibberende Bever er op geschreven had. „Ik wens zoetigheid", stond er. Meer niet, doch dit was genoeg voor iemand als Créghel. „Ik geloof dat ik jullie doorzie, vrienden", sprak de wijze man en liep toen het dorp in om een slaapplaats t? zoeken. Het was de professor bekend, dat Platvoeterbeek een vrij koude nachtelijke temperatuur had, zodat het geen lolieije betekende om buiten te overnachten. Doch wij weten, dat de professor niet voor een kleintje vervaard is. Hij stapte dan ook met een plan voor ogen vastberaden voort. baan In aansluiting op het bovenstaande een antwoord van een lezer, die vraagt of het nu niet helemaal fout is, dat iemand die een pensioen krijgt maar een baan mag nemen. Want dan komt toch het werk van anderen in gevaar, omdat iemand met pensioen veel goedkoper wer ken kan. Dit ziet u verkeerd, lezer. Een gepensioneerde kan nog zeer fit zijn en waarom zou die arbeids kracht niet benut mogen worden?, zelfiT in. deze tijd van gebrek aan arb crachten. Vervolgens... een gepenslöneerde heeft voor dat pen sioen betaald, het is eigenlijk uitge steld loon. Waarom zou hij dan niet vrij over zijn krachten kunnen be schikken? En danpensioen is heel wat lager dan het inkomen en kan men daarvan rondkomen? Dat algemene pensioen zal zo om de f 110,- liggen voor een gehuwde, ook al verdiende hij f 500,- in de maand. Wat moet hij daarmee doen? Heus, wij kunnen uw bezwaren niet delen. nog eens algemeen pensioen En dan 'de lezer, die graag wil we ten. hoe dat met zijn huizen zit, als hij 'dat algemene pensioen krijgt. Goed, hopen wij. Want met het pen sioen hebben die huizen niets te maken. Geen aftrek voor eigen be zit w1f, moet betalen? Teen ik dit huis huurde, wat. dit compltel met geiser, mengkraan en douchecel. Inmiddels is de geiser to taal versleten en kan niet meer ge bruikt worden. Ook de mengkraan is onbruikbaar. De eigenaar weigert herstel en beweert, dat ik daarvoor zorgen moet of het anders maar zonder moet doen. Is dat juist? Nee, dat is niet juist. De eigenaar heeft het verhuurde te houden in goede en bruikbare staat. Zonder meer en zeker nu in het contract niets over onderhoud door u is vastgelegd. De diensten hiervoor bedoeld, zijn in de huur inbegrepen. U kunt zich thans met een request wenden tot de kantonrechter. Of u kunt zich tot de huuradvies-commissie wen den om huurverlaging wegens ver minderde diensten en bij een gun stige beslissing zelf voor verande ring zorgen. SPIJKERVAST Dat beroep op „spijkervast" is meestal onjuist. De zaak zit zo, le zer, dat het burgerlijk wetboek na drukkelijk zegt: de huurder mag weder afbreken en tot zich nemen al hetgeen door hem is aangebracht, mits dit geen beschadigingen achter laat. Hieruit volgt dus, dat u die vas te wastafels kunt meenemen, ze worden dus niet zomaar eigendom van de eigenaar. HOE DIE 2% TE BEREKENEN? Wij moeten er hij het beantwoorden van uw vraag ook weer van uitgaan, dat vakantiegeld een kwestie is van arbeidsovereenkomst. Uw werkge ver heeft u 2 vakantiegeld be loofd, mondeling en zonder verdere toelichting. Hij betaalt nu uit over het loon en niet over het bedrag aan kost en inwoning. Daar zal nu niets aan te veranderen zijn. Het is wel licht beter thans om een nieuwe schriftelijke arbeidsovereenkomst te vragen. RECHT OP PENSIOEN Volkomen begrijpelijk is het, dat wij iedere week brieven krijgen over dat algemene pensioen, ingaan de 1 januari 1957. Begrijpelijk Tenslotte spreekt hier het blijde verlangen. Als samenvatting van al le antwoorden kunnen wij het beste dit zeggen: heus, in principe krijgt iedereen, die vijfenzestig jaar is, dit pensioen. Over die aanpassing kunnen wij nog heel weinig zeggen, dat „zit nog te komen". Zodat niemand er het juis te van kan weten. Als men zo'n beet je als richtlijn dit gaat aanhouden: „aan het algemene pensioen plus an dere pensioenen mag men niet bo ven het laatste verdiende loon ko men", zal men niet worden teleur gesteld. Er zullen echter wel weer uitzonderingen zijn en wij kennen niet alle bepalingen van particulie re pensioenvoorzieningen. Over de ze zaak dus even afwachten. Maar 't pensioen krijgt iedereen. BOEDEL AAN HUISHOUDSTER Ik ben weduwnaar, schrijft een le zer, en heb sinds het overlijden van mijn vrouw een huishoudster. Alle kinderen zijn gehuwd. Nu mag de huishoudster na mijn overlijden in de woning blijven, maar ik wil haar de inboedel ook lat enhouden. Kan dat? Dat kan zo heel eenvoudig niet. Is de inboedel ook laten houden. Kan moeden van wel, zodat ook de kin deren nog mede-eigenaars zijn. Daarom raden wij u aan de zaak maar eens met een notaris te be spreken. HUISHOUDSTER EN PENSIOEN Een lezeres, die de leeftijd van 35 jaar heeft bereikt, kan iets niet ge loven. Ze is nog door en door vitaal en werkt dan ook nog volledig als huishoudster. Dat is dan ook de oor zaak, dat ze haar „noodwet" niet krijgt. Maar nu komt met januari dat algemene pensioen en ze meent te moeten opmaken, dat zij dat pen sioen wel krijgt, al werkt ze door. „Dan word ik nog rijk op mijn oude dag" schrijft ze verheugd. En toch is het zo. Zij krijgt die volle uitke ring zonder enige aftrek. Want in tegenstelling tot de noodwet wordt met eigen inkomen geen rekening gehouden, daarvoor is het dan ook pensioen. Want de noodwet was toch eigenlijk maar een zekere vorm van steun. Iedere gepensioneerde mag toch bijverdienen? FAMILIE NIETS. Uw broer hertrouwde. Uit zijn eerste huwelijk waren evenmin kinderen als uit zijn tweede. Ze trouwden onder huwelijkse voorwaarden, dus in gemeenschap van goederen. Nu hij overleden is erft zijn vrouw al les (er was ook geen testament) en heeft verder niets te maken met de familie van haar man. Volkomen terecht weigert ze dan ook rekening en verantwoording of inzage of wat ook. Alles wat er was, erf zij. Het geen er na haar overlijden gebeu ren zal, daar heeft ze zelf over te beslissen. Komt er geen testament dan erft haar familie alles. Maar ze kan per testament allerlei andere regelingen treffen. RAADGEVER. Jeruzalem is welgebouwd, door Dr. A. van Deursen. Uitgave van Bosch Keuning N.V. te Baarn. Dr. Van Deursen is in Palestina geweest en gaat ons nu vertellen van Jeruzalem. Het boek is verlucht met niet minder dan 20 pagina's op kunstdruk. Allen met foto's van deze stad. We volstaan met aankondiging van dit boek. Beoordeling is overbodig. We heb ben het met veel genot, stichting en lering gelezen. Dr. Van Deursen heeft zijn ogen open, wanneer hij op reis is, hij kent zijn Bijbel, hij kent de geschiedenis. En men kan zich vol vertrouwen aan zijn leiding toe vertrouwen. Een boek dat we graag warm aanbe velen, temeer daar het volkomen aansluit bij de Schrift en deze ons op vele punten naderbij brengt. Jan Overduin: „HUURLING EN HERDER". Uitg.: J. H. Kok N.V., Kampen. Dat van dit boek reeds de vierde druk moest verschijnen, zegt genoeg. Het is een sterk werk, knap van compositie, psycho logisch doordacht en verantwoord. Een voorbeeld van echt christelijke literatuur naast veel, dat onder deze vlag ten on rechte op deze betiteling aanspraak wil maken. De zielestrijd van de jonge predi kant wordt op zo'n eerlijke, niets ont ziende wijze weergegeven, evenals de ver houding van deze herder tot al die andere mensen in dit boek, dat het de lezer tot in het diepst van zijn hart ontroert. Het werk heeft bovendien grote literaire kwa liteiten. Laat ieder, die tot het oordeel des onderscheids is gekomen en die denkt zichzelf goed te kennen doen wij dat niet allemaal? dit uitstekende boek eens lezen. Het zal hem of haar verrij ken! T. Booth Tarkington: „PENROD". Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Dat deze oorspronkelijk in Amerika verschenen roman over de onhandelbare knaap Penrod Schofield een groot succes werd, kunnen wij begrijpen. Op onna volgbare wijze beschrijft de auteur de gevoelens en de handelwijze van zo'n echte kwajongen, over wie vader en moeder ontelbare verzuchtingen slaken, maar die, als de wilde jaren voorbij zijn, een achtbaar lid van de maatschappij zal worden. De humor In dit boek is kostelijk en vaak zo, dat men hardop in de lach schiet. Bijzonder knap is de weergave van des knaaps „innerlijke overwegingen": de schrijver, die tot zijn dood toe een rol van betekenis in de Amerikaanse litera tuur heeft gespeeld, moet wel altijd een jong hart hebben behouden! t. Edmond Nicolas: „DE ERFENIS". Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Een zeer amusante geschiedenis over wat men pleegt te noemen de afwikkeling van een erfenis. In dit geval van een oude, niet direct zo gemakkelijke nicht, die de familie (hoe gaat dat?) bij haar leven links liet liggen, maar die er als de kip pen bij is, wanneer er na haar dood iets te halen valt. Een neef valt de „eer" te- beurt voor deze afwikkeling te mogen zorgdragen. Hij vat zijn taak zeer serieus op en maakt er hele tochten door Europa voor. Natuurlijk komen er steeds meer verwikkelingen en romances! bij, maar tenslotte .komt alles weer op zijn pootjes terecht. Gezonde ontspannings lectuur, vlot en prettig geschreven. T. Edmond Nicolas: „BROCAAT EN BOERENBONT". Uitg.: Het Spec trum, Utrecht. Een goedgeschreven als pocketboek uitgegeven werk van een geboren vertel ler, die behalve over een dosis benijdens waardige fantasie en esprit over een vlot te pen beschikt. Deze roman over een fabrikantenleven is een weergave van een brok levenskunst, vol humor en satire, maar uiteindelijk toch met een ernstige ondertoon en bovendien een boek, dat de betrekkelijkheid der dingen in het licht stelt. T. Dr. Olie Strandberg: „IN HET JAAR VAN DE TIJGER", Uitg.: C. de Boer Jr., Amsterdam. De bekende Zweedse wereldreiziger en schrijver Strandberg maakte enkele jaren geleden een langdurige reis door het verre oosten, van welke reis hij in dit boek een fascinerende beschrijving geeft. De scherpe en vaak ongelofelijke tegen stellingen in landen als India, Pakistan, communistisch China, Macao, Honolulu, Hawai enz. worden meesterlijk beschre ven. Strandberg heeft overal achter de schermen gekeken en zijn reis getuigt ook van een grote persoonlijke moed. Zijn stijl is sprankelend en meeslepend. Men leest dit boek als een spannende roman, die doorspekt is met anecdotes en waarin soms met enkele volzinnen een bijzonder rake typering wordt gegeven. Wat helaas dit werk ontsiert is de manier, waarop de schrijver het werk van zending en missie afkraakt. Het lijkt, alsof Strandberg de primitieve cultuur met zijn afschuwelijk bijgeloof en onderlinge moordpartijen prefereert. Zeker, de westerse „bescha ving" met haar jenevercultus heeft eer tijds gezonde volkeren het grootste kwaad gedaan en de wijze, waarop de missie soms „bekeerde", is af te keuren, maar daartegenover staan toch meer monu menten van onbaatzuchtigheid, juist in het waarachtige belang zonder bijbe doelingen van al deze volkeren. T. Heinrich Hauser: „HET LAATSTE ZEILSCHIP". Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Dit is een roman van de zee, van stor men en gevaren, van puur zeemansleven en van vergane glorie. De van ori gine Duitse schrijver, die in zijn rusteloze leven (hij stierf vorig jaar) overal heeft gezworven en van alles heeft gedaan, geeft in dit werk de lotgevallen van het zeilschip „Pamir", dat in 1930 voor het laatst van Hamburg naar Chili voer. Er is in dit boek iets van weemoed, van overigens keiharde romantiek, een sfeer van het verleden dat onherroepelijk is afgesloten. De beschrijvingen worden gegeven in de vorm van dagboekfrag menten. Adembenemend is b.v. de be schrijving van een storm. Sober en sug gestief is de weergave van de gesprekken aan boord. T. Paul Brickhill: „BOMMEN OP DE ROERDAM". Uitg.: Het Spectrum, Utrecht. Dit pocketboek voert de lezer in ge dachten terug naar de tweede wereld oorlog. Het is een documentaire roman en beschrijft op indringende wijze de lot gevallen van het beroemde Squadron 617 van de R.A.P., dat ongelofelijke helden daden op zijn naam heeft staan. Men proeft de sfeer, die in de kampen, op de vliegvelden, in de messrooms en in da vliegtuigen in die dagen heerste. Onop gesmukt, maar met grote kennis van za ken geeft deze vlieger, die zelf vele malen de dood in de ogen heeft gezien, het leven van die jongemannen weer, voor wie slechts één ding belangrijk was: de vij and zoveel mogelijk afbreuk doen. De humor ontbreekt niet in dit boek. Boven dien krijgt men een voortreffelijke indruk van de Britse vindingrijkheid en intelli gentie. T. De tweede man, door Herman van Dijk. Uitgave Bosch Keuning N.V. te Baarn. Dit verhaal, dat ons wordt aangediend als een roman over en uit het zakenleven, biedt wel iets eigensoortigs, maar we achten het, ondanks zekere goede kwali teiten, toch niet geheel geslaagd. Wat het mankement van heel wat boeken uit deze tijd is, komt ons voor ook hier aanwezig te zijn: te weinig van binnen uit, en dus uit innerlijke noodzaak geschreven. Wel aardig, ofschoon ietwat onreëel verteld, maar daar blijft het dan ook bij.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 6