DULLES NOEMT NASSERS METHODEN ONTOELAATBAAR Prins Bernhard leidde nationale Anjeractie 1956 in Noordwest China ontwikkelt zichp» w in koortsachtig tempo Maar geweld zou in strijd zijn met handvest der V.N. Okinawa in ruil voor door Japan geëiste eilanden? I ANDERE BLADEN Exploifatie voor „zelfzuchtige doeleinden Eerst aan het werk, dan CAO. wijzigen Regering verzwakt deelname in K.L.M. GROTE HANGAR OP SCHIPHOL Amerikaanse siaaistaking geëindigd Ten bate van het gehele Nederlandse culturele leven Nansen-medaille posthuum voor Van Heuven Goedhar Sunarjo Indonesisch ambassadeur in Londen Sowjets laten 114 Japanse krijgsgevangenen vrij Gelezen in Geen koffie meer Immigranten uit patriottisme en om hoge lonen Meer dan twee miljoen dollar geeist Leo Pappenheim 60 jaar ,,Het portret spiegel van de tijd" Opstel Maandag 6 augustus 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina I WASHINGTON, 4 aug. Reuter. De Amerikaanse minister van buitenlandse - '-en, Foster Dulles, heeft het Amerikaanse volk gezegd dat iu_l ontoelaatbaar is, dat het Suezkanaal door Egypte wordt geëxploiteerd voor zelfzuchtige doeleinden. De minister sprak vanuit de werkkamer van president Eisenhower en zijn rede werd door de televisie uitgezonden. Hij zei, dat, als niet tegen Nassers besluit het Suezkanaal te naas ten wordt geprotesteerd, dit zou kunnen leiden tot een ineenstorting van het stelsel, waarop de veiligheid en de welvaart van alle volke ren berust. „De vraag is niet of er iets tegen deze Egyptische han delwijze moet worden gedaan, maar wat ertegen moet worden ge daan", aldus Dulles. Franse veiligheidstroepen hebben in het Auresgebergte een zestigtal opstandelin gen gedood, onder wie drie bendeleiders. In het gebied van Beni Ouarous zijn 16 opstandelingen gedood en 150 verdachten aangehouden. Daarentegen hebben de rebellen in Oran, Constantino en Algiers vier personen om het leven gebracht. Deskundigen hebben vastgesteld, dat het lijk, dat donderdag bij Portsmouth is aangespoeld, niet dat van de verdwenen kikvorsman Crabb kan zijn. De minister zei te geloven, dat op de internationale conferentie, die op 16 augustus in Londen zal worden ge houden, een plan voor de internatio nalisatie van het kanaal zal worden ontwikkeld. Hij noemde enige grondstellingen, waarop een dergelijk plan zou moeten zijn gebaseerd en hij verklaarde te ge loven, dat als deze grondstellingen door de conferentie worden aanvaard, Egypte ze ook zal aanvaarden. „i.len kan een of twee staten trot seren, maar het is een geheel andere zaak om het weloverwogen oordeel van vele volkeren te trotseren. Deze volkeien hebben verdragsrechten op het kanaal en hun economie is afhan kelijk van de vrije doorvaart, die is vastgelegd in de conventie van Kon- stantinopel", aldus Dulles. Hij wees er ook op, dat Nasser open lijk heeft toegegeven, dat één der re denen voor de naasting was: het pres tige van Egypte te vergroten. VERGELDINGSDAAD Dulles vervolgde: „Het is duidelijk, dat de naasting een vergeldingsdaad was voor ingebeelde grieven. Het is ontoelaatbaar, dat een internationale waterweg, waarvan het leven van vele volkeren afhangt, door één land voor hoogst zelfzuchtige doeleinden zal worden uitgebuit, en dat een interna tionaal verdrag wordt tenietgedaan door een nationaal gebaar van wraak". Na erop te hebben gewezen, dat de Ver. Staten zich nog niet hebben ver plicht tot een bepaalde houding voor 't geval dat de conferentie mislukt, gaf Dulles zijn zienswijze over de manier waarop de conferentie moet worden' gevoerd: 1. 't Plan voor internationalisatie moet zowel zekerheid aan de belanghebben de landen bieden als de wettige belan gen van Egypte in acht nemen. Egyp te zou niet slechts voldoende in het De staking in de treilervisserij 's-GRAVENHAGE, 4 aug. Het college van rijksbemiddelaars en de Stichting van de Arbeid hebben zich beraden over de door de staking in de treiler-visserij te IJmuiden ont stane situatie. Geconcludeerd werd, dat de houding van die werkgever, die de stakende bemanningen gelegenheid willen geven thans reeds onder de aan het college van rijksbemiddelaars voorgelegde arbeidsvoorwaarden uit te varen, onjuist is. De bevoegde auto riteiten zullen niet nalaten met de hun ten dienste staande middelen hierte gen op te treden. Het college en de stichting nemen het standpunt in, dat, zolang de hui dige staking voortduurt, geen beslis sing over de voorgestelde arbeids voorwaarden kan worden genomen. Na hervatting van de werkzaamheden op de bestaande arbeidsvoorwaarden zal de beslissing ten aanzien van de in overleg met de erkende organisa ties van werkgevers en werknemers tot stand gekomen wijzigingen van de c.a.o. spoedig kunnen worden tegemoet gezien. Bij uitstel van de hervatting der werkzaamheden bestaat echter de kans, dat het college van rijksbemid delaars zich omtrent de voorgestelde datum van ingang van de gewijzigde c.a.o. alsnog nader zal beraden. Vragen van Mr. Burger 's-GRAVENHAGE, 4 aug. Het lid van de Tweede Kamer, mr. Burger, heeft de minister van verkeer en wa terstaat gevraagd of de persberichten juist zijn, dat de regering besloten heeft de staatsdeelname ln de K.L.M. te verzwakken. Indien deze vraag bevestigend zou worden beantwoord, kan de minister dan mededelen, waarom een beslissing van deze orde onder vigeur van een demissionair kabinet moest worden genomen, alsmede waarom de regering geen aanleiding heeft gevonden het parlement voorafgaand in te lichten?, zo wil mr. Burger weten. beherend lichaam moeten zijn verte genwoordigd, het zou ook zeker moe ten zijn van redelijke invloed, want ook al wordt het kanaal geïnternatio naliseerd, het ligt toch op Egyptisch gebied. 2. De eigenaars en employé's van de nu onteigende kanaalmaatschappij moeten eerlijk worden behandeld. Dulles zei, dat er na Nassers be sluit mensen waren geweest, die ge weld hebben aangeraden, „maar" aldus Dulles, „dit zou tegenstrijdig aan het handvest van de Ver. Na ties zijn geweest en zou de wereld vrede hebben bedreigd". NEW YORK, 4 aug. (AEP). De staking in de Amerikaanse staalin dustrie, die 34 dagen heeft geduurd, is vrijdagavond beëindigd. De grootste industrie, de „United States Steel" heeft met de vereniging van arbeiders in de staalindustrie een nieuw con tract getekend, dat een verhoging van salarissen inhoudt en de duur van het contract op drie jaar stelt. Echter moeten nog talrijke details worden ge regeld. Naar verluidt zouden ook de „Republic Steel" en „Jones and Laugh- lin" tekenen. Met de „Betlehem Steel" in grootte de tweede maatschappij, zijn nog onderhandelingen gaande. De 140 ton zware hoofdligger van de nieuwe hangar nummer 10 op Schip hol is behoedzaam op zijn plaats ge bracht. Zware bokken hesen het ge vaarte meer dan 12 meter boven d< grond, waar het op kolommen werd gezet. De bijgaande foto geeft van deze werkzaamheden een moment weer. „Een eigen zaak van iedereen" 's-GRAVENHAGE, 4 augustus. „Aan mij werd gevraagd de grote nationale Anjeractie 1956 met een enkel woord in te leiden. Het betreft hier een manifestatie, opgezet ten bate van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen ter gelegenheid van hun tien jarig bestaan. Deze actie, die 'n grondige voorbereiding moest heb ben, heeft de verwachtingen van mij, van het bestuur van het Prins Bernhard Fonds en ook van de organisator verre overtroffen". Dit zei zaterdagavond Prins Bernhard, regent van het naar hem genoem de fonds, voor de radio tot het Nederlandse volk. GENEVE, 4 aug. (AFP). Aan mr. G. J. van Heuven Goedhart, in leven Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor vluchtelingen, is posthuum de Nee.sen-medaille toegekend. De Nan sen-medaille, welke uitgereikt wordt aan personen, die zich buitengewoon verdienstelijk hebben gemaakt voor 't werk van het Hoge Commissariaat, werd voorts toegekend aan mevrouw D. D. IT .ughton uit de Ver. Staten, die voor de V.N. op verschillend gebied werkzaam ■'<- Uitgave Stichting Zeeuwsch Dagblad Goes. 'Medewerker T A. van Benne- ko;n, Midcle. Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. I. Cats- ryui, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes; Dr. C. Stam, Goes; A. H. S. Ste- merdlng, Souburg; R. Zuldema, Goes. De Prins vervolgde: „Toen namelijk de ideeën, waarop deze actie gebaseerd bekend werden, bleek, dat het ge hele Nederlandse volk begreep om welk een groot goed het ging en dat dit een eigen zaak betrof van ieder een. Hierbij verklaar ik gaarne de grote, nationale Anjeractie voor geopend, met het volle vertrouwen in een gun stig resultaat. Ik zou het echter vol ledigheidshalve zó willen stellen, dat ik de slotfase in uw bijzondere aan dacht aanbeveel. Hierover zullen door de gezamenlijke omroepverenigingen nadere mededelingen worden gedaan. Ik wil bij deze gelegenheid voor deze zeer gewaardeerde radiomedewerking namens het Prins Bernhard Fonds onze grote erkentelijkheid uitspreken. Door middel van Inzamelingen wer den sinds 1946 zeer aanzienlijke bedra gen voor het Prins Bernhard Fonds bijeen gebracht, die echter toch nog ontoereikend bleken om de werkzaam heden van het fonds geheel naar be hoefte te kunnen laten verrichten. Daarom wordt thans bij het tien jarige bestaan een grote nationale anjeractie gevoerd, waarbij attrac ties in het vooruitzicht zijn gesteld, die deze actie voor het gehele Ne derlandse volk aantrekkelijk ma ken. Alleen reeds op dat punt is uw steun aan het Prins Bernhard Fonds een noodzaak, omdat het fonds vooral ook daaraan alle aandacht wenst te beste den. Ik hoop van harte, dat u allen het Prins Bernhard Fonds deze absoluut noodzakelijke steun zult willen ge ven, waarvoor Ik u als regent van het fonds reeds bij voorbaat hartelijk dank zeg". DJAKARTA, 4 aug. (ANP). Pre sident Soekarno heeft het besluit on dertekend, waarbij de voormalige In donesische minister van buitenlandse zaken, mr. Sunarjo, wordt benoemd tot ambassadeur in Londen ter ver vanging van prof. Supomo. Andere benoemingen, die Soekarno heeft bekrachtigd, zijn die van de voormalige chef-staf van de strijd krachten, generaal-majoor Bambani Sugeng, tot gezant bij de heilige Stoa en Wilopo Pubohadibjojo tot gezant ln KI J I J Brussel. De Indonesische eerste ambas-1 /\rm /VSuSr/anCT sadeur in Joegoslavië, mr. Sudarsono, zal op 12 augustus naar Belgrado ver trekken. Het ministerie van buitenlandse za ken maakte bekend de benoeming van mr. Pamuntjak tot ambassadeur ln Manilla en van mr. Palar tot tijdelijk ambassadeur in Moskou voor de duur van het bezoek van Soekarno. De vredesbesprekingen te Moskou MOSKOU, 4 aug. Reuter. Voor westerse diplomaten te Moskou is de Russische verwerping der Japanse aanspraken op verloren ge-* gaan gebied (enige eilanden) niet onverwachts gekomen. Zij ver klaarden, dat het duidelijk was, dat de Russen deze in het eerste stadium der onderhandelingen zouden verwerpen, waardoor evenwel de diplomatieke bewegingsvrijheid der Sowjets niet zou worden aangetast. Sommige waarnemers zijn van me- verklaarde Sjigemitsoe, dat Sjepilof ning, dat Japan mogelijk genoegen zal hem een lijst had overhandigd met de moeten nemen met het vestigen van diplomatieke betrekkingen, zonder dat een vredesverdrag wordt gesloten, hetgeen zou inhouden, dat de Japanse aanspraken op door de Russen bezet gebied voorlopig niet zullen worden behandeld. Westelijke waarnemers geloofden, dat de Russen wellicht bereid zullen zijn de twee eilanden die Japan op eist, af te staan, als de Amerikanen Okinawa ontruimen. LUST MET NAMEN Omtrent het naar Japan terugzen den van Japanse krijgsgevangenen Het zaken doen is nu anders dan vroe ger, meent Friesch Dagblad, dat verder schrijft: „Vroeger noodden de vrouwen van de zakenlieden de boerinnen, die hun inko pen in de stad kwamen doen, op de koffie uit een kraantjespot in een vertrek achter de winkel. De betere verbindingen, de restaurants, lunchrooms en cafetaria's hebben deze vorm van service overbodig gemaakt en daarmee was zijn einde ge komen. Op dezelfde wijze vraagt onze tijd andere vormen van service dan voorheen. De grondiger warenkennis van vele hulsvrouwen, ook hun steeds groeiende zelfbewustzijn en zelfvertrouwen bij het inkopen, maken een deel van de taak van het bedienend personeel overbodig. Hoge prijzen en aan de behoefte aangepaste lo nen maken, dat de huisvrouw van nu scherper let op de waarde, die ze voor haar geld krijgt. Wie krap moet rekenen wil zelfs wel afstand doen van service, die overigens waarde voor haar zou heb ben, als zij zonder die diensten goedkoper kan. Dit zijn symptomen, die de zakenman op tijd moet onderkennen om ernaar te handelen. Diensten, die door vrijwel alle klanten worden gewaardeerd, verhogen de kost prijzen voor de klant niet, omdat zij de omzet van de winkelier verhogen. Schijndiensten en diensten, die uit de tijd raken, zijn zowel voor de winkelier als voor de klant te duur." Naar van betrouwbare zijde wordt vernomen, zal de Indonesische zaak- Dit stukje komt uit „De Banier" (3.G.P.). „Welk ministerie er tenslotte ook ge formeerd zal worden, dit kan er wel met stellige zekerheid van gezegd worden, dat het er één zal zijn, dat zich niet naar Gods Woord en wet in zijn beleid zal richten. Het ene moge wat meer rood, het andere wat meer rooms gekleurd zijn, doch in beide gevallen mist het een deug delijke grondslag. De reformatorische tt1. I --- --J„C TCl.UlTIlütUriSCIl( gelastigde in Den Haag., grondslag, waarop eenmaal ons gemene Kweedjiehoo, voorlopig zijn huidige best geveatlgd was> ontbreekt ln bKolde ge functie behouden. Nieuwe directeur Zeevaartschool Als opvolger van de heer P. Vijn, die met pensioen zal gaan, is tot di recteur van de Zeevaartschool de „De Ruyterschool", benoemd de heer G. ge vallen. Dat zal er mede toe bijdragen, dat ons volk nog steeds verder wegzinkt. Want het is volstrekt geen onverschillige zaak hoe een volk geregeerd wordt. De Invloed, welke er van de regering uitgaat, mag niet gering geschat worden; de wet ten, welke door haar uitgevaardigd wor den, al evenmin. En nu is het te vrezen, dat, welk ministerie er tenslotte ook zal komen, dit zich al evenmin om de hand en zeevaartkunde aan de gemeente lljke Zeevaartschool te Rotterdam. K. Brouwer, thans leraar ln de wis- j having en uitvoering van Gods geboden Al J~ zal bekommeren als het nu demissionaire, dat ons onder meer zulk een allerbedroe vendste Zondagswet gaf en tal van maat regelen nam, welke er aan medewerkten, dat ons volk hoe langer hoe meer ln aards- gezindheid opging en naar de wijze dei- heidenen leeft." De opzet is zodanig, dat de gulden die men offert, de gemeenschap bijna geheel ten goede komt, daar de kos ten zeer laag gehouden kunnen wor den. Aan de andere kant worden de deelnemers ook nog kansen geboden op vele en mooie prijzen. VOOR GEHELE CULTURELE LEVEN. Het geld, dat door deze nationale Anjeractie het Prins Bernhard Fonds zal toevloeien, zal dit fonds in samen werking met de Anjerfondsen in staat stellen op de bres te staan voor het gehele Nederlandse culturele leven. Het is niet mogelijk om in dit korte tijdsbestek ook maar bij be nadering de subsidies te behande len, die het fonds in de achter ons ilggende tien jaren kon uitkeren. Misschien echter kan worden vol staan met op te merken, dat één probleem zeker ons aller aandacht behoeft, een probleem waarvan de verwaarlozing een geheel volksbe staan op de duur zou kunnen onder mijnen. Dat Is het probleem van de vrije-tijdsbesteding. Vooruitgang gaat steeds sneller LANTSJOW, 4 aug. Reuter. Een Reuter-correspondent, die on langs met de eerste personentrein naar Joemen is gereisd en die daarna ongeveer 4800 km in de noordwestelijke provincies van communistisch China heeft rond getrokken, zegt hierover, dat Chi na zijn noordwestelijke grensge bieden ontwikkelt met de snelheid en de planmatigheid van een mili taire operatie en met de geestdrift van een kruistocht. Dit gebied is rijk aan mineralen «n overal blijkt de materiële vooruitgang, die reeds is bereikt en de grotere voor uitgang, die voor de toekomst is uit gestippeld. Overal in de gebieden, dat aan de Sowjet-Unie grenst, valt de grondigheid van het bestuur van Pe king op. Tot zelfs in de kleinste dorp jes staan de partijleden in voortdu rend contact met de hoofdstad. Het is een streek voor jonge men sen, die met duizenden naar het wes ten trekken om daar te werken op de olievelden, aan de spoorwegen en het wegennet en aan nieuwe steden en fa brieken. De immigranten komen voor het grootste deel uit het oosten en in dien zj) tegen hun wil reizen, dan was hiervan uiterlijk niets te zien. Chinese functionarissen zeggen trou wens, dat ln een gebied, dat econo misch van zo groot belang is, dwang- In het weekblad Nieuws van de Staatsmijnen schrijft Bertug Aafjes: „En hier is dan de geschiedenis van het „Zigeunerkind". Het ls een droevige ge schiedenis die staat opgetekend in het Limburgs Sagenboek. Maar als men weet hoe de rechtsverhoudingen in die dagen waren, dan begint men te vrezen dat deze geschiedenis geen sage meer is maar dat zij een grote kern van overgeleverde waarheid bevat. In een van de dorpen rond Venlo werd arbeid eerder remmend dan opbou- op zekere dag een jó^nfgeu^mefs wend zou werken Deze immigran- gevangen genomen. Het kind had gesto ten komen uit patriottisme en voor hen. Het vonnis luidde: „den dood bh den de hoge lonen. koorde", d.w.z. het kind zou gehangen T worden. Maar enige van de schepenen Lantsjow is een snelgroeiend spoor- vonden het toch wel wat al te bar om wegknooppunt dat als basis voor het ruik een jong kind op te hangen. Een hele noordwesten dienst doet. De gro- Van hen kwam op een gelukkige gedach- gro te massa's materiaal, die daar zijn op geslagen, bestaan zowel uit rieten mandjes en spaden als uit machine rieën voor olieboringen. te. „Misschien", zei hij, „weet het kind het verschil niet tussen geld en goed. Alg ze dat niet weet, ls zij Inderdaad on schuldig. Laten wij dat daarom onderzoeken". De provincie Tsiinghai, aan de grensi - van Tibet, blijft het grote vraagteken 0D e°°™ L !>n gde van het noordwesten. De Chinezen °tuk ïraast h»goud" zeveen. dat het Tsaidambekken eenlstuk! ,Naast h.et g°"^tuk legde zeggen, dat het Tsaidambekken een groot olie-producerend centrum zal worden en te oordelen naar de hoe veelheid materiaal en de aantallen ar beiders, die erheen worden gezonden, voelen zij zich zeker van hun zaak. Franse poolonderzoekers zullen eind augustus met parachutes ln het onbe woonde binnenland van Groenland wor den neergelaten, waar zij op 8000 meter hoogte een basiskamp zullen vestigen. Een Jaar lang zullen zij het klimaat en het ijs bestuderen en daarna te voet de 400 km lange weg terug naar de Oost kust afleggen. goud men een prachtige, rode appel, die men eerst nog blinkend oppoetste. „Kies nul", zei men tegen het zigeunerkind. Het kind koos het blinkende goudstuk. „Waarom kies je dat?", vroegen de schepenen. „Daarmee kan ik wel honderd van die mooie appels kopen", zei het kind. En daarmee had het kind zijn eigen doodvonnis bevestigd. Het werd opge hangen „bij den koorde" op het galgen veld. Nog een mensenleven lang heeft men op dat veld omstreeks middernacht een kinderstem horen klagen: „Moeder! Moeder! Moeder!" Neen, mij niet gezien in die goede oude tijd. Zeker niet als kind." namen van 114 gevangenen, onder wie een of twee generaals, die op vrije voeten zouden worden gesteld. Later is een gemeenschappelijk communique uitgegeven, waarin verklaard wordt, dat 80 van de 114 gevangenen hun straf niet uitge diend hebben. Sjepilof zei, dat de 114 gevangenen vrijgelaten zullen worden voor de lopende onderhan delingen geëindigd zijn. De andere Japanners, die nog in Sowjet-gevangenschap vertoeven, zul len pas naar huis gezonden worden als de diplomatieke betrekkingen tussen de beide landen volledig hersteld zijn. Volgens een Japanse woordvoerder heeft Sjepilof beloofd, dat het onder zoek naar 11.177 Japanners, dat se dert het einde van de oorlog in da Sowjet-Unie vermist worden, zal wor den voortgezet. o Schadevergoeding na ramp met „Andrea Doria" NEW YORK, 4 aug. (Reuter). Het bedrag van de schadevergoedingen, die enkele passagiers van de gezon ken „Andrea Doria" reeds van de be trokken Italiaanse en Zweedse lijn hebben geëist, was zaterdag reeds tot meer dan twee miljoen dollar geste gen. De hoogste eis tot schadevergoeding 900.000 dollar is bij het federale hof ingediend tegen de Zweedse lijn van de „Stockholm", die de eisers schuldig achten aan het verloren gaan van hun lading aan boord van de „An drea Doria". Negen-en-zeventig han dels-, scheepvaart- en verzekerings maatschappijen hebben de gezamen lijke eis ingediend. Een andere eis te gen beide maatschappijen is afkomstig van mevrouw Mary Urban, die 350.000 dollar vergoeding vraagt voor haar bekomen verwondingen en geledeq verliezen. In totaal zijn er thans zes eisen voor schadevergoeding tot een gezamenlijk bedrag van 2.227.100 dol lar ingediend. Op 13 augustus a.a. wordt Leo Pap penhelm, tweede dirigent van het Gelders orkest en dirigent o.a. van da Gelderse opera- en operettevereniging en van de Chr. Oratorium vereniging in Arnhem, zestig jaar. Het is tevens veer tig jaar geleden, dat hfj zfln loopbaan als dirigent begon. H(j zal op 6 septem ber a.s. worden gehuldigd met een con cert van werken van Reger, Strauss en Mahler. Leo Pappenhelm werd in 1898 te Amsterdam geboren. Hij is na zijn opleiding aan het concervatorlum ta Keulen dirigent geweest van verschei dene stedelijke orkesten in Duitsland, tot het moment dat het nazisme er de kop opstak. Hij keerde toen terug naar ons land en werd dirigent van het Ne derlands opera ensemble en in 1939 tweede dirigent van de toenmalige Arn hemse orkestvereniging, later omgezet ln het Gelders Orkest. Het eerste stuk van de Haagse rijden de tentoonstelling „Het portret, spie gel van de tijd" zaleen spiegel zijn. Deze tentoonstelling confronteert da mens van heden met die uit vroeger eeuwen. Via de religleuse kunst der Middeleeuwen komt men bij het natu ralisme van de 15e en de Renaissance- portretten van de 16e eeuw. De gouden eeuw met zijn deftige conterfeitselB wordt gevolgd door de zwieriger hof- portretten en luchtige pasteltinten van een later tijdperk. Miniaturen en sil houetten kenmerkten mede de vorming van de moderne mens omstreeks de Franse Revolutie, die door de reaotie van de romantiek groeide naar het rea lisme, het Impressionisme, het symbo lisme, het kubisme en tenslotte het ex pressionisme. Deze rijdende les ln kunst historie geeft via het portret door de eeuwen heen tevens college over de ont wikkeling van denken, beschaving en maatschappij. Het Vrije Volk publiceert een op stel Op een rooms-katholieke school in een kleine plaats In Gelderland moeten de kinderen een opstel maken. Onderwerp: Wie wordt er op ongewijde grond op de begraafplaats begraven". Een van de kinderen tekent een plat tegrond van een begraafplaats met een klein hoekje ongewijde grond. Hij schrijft daarnaast het volgende opstel: Op onge wijde grond komen: 1. Leden van het N.V.V.; leden van de rooie bond en de moderne vakbewe ging. Mensen die hun Pasen niet houden. Gemengde huwelijken. Dat is alles. De onderwijzer geeft de kinderen het opstel mee naar huis, om aan hun ouders te laten lezen. Het jon getje is in huis bij een lid van het N.V.V. Er is ook in het rooms-katholieke lager onderwijs voor pedagogen kennelijk nog werk aan de winkel."

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3