Britten en Fransen rammelen met wapentuig Ambonezen uit Walcherse woonoorden gaven politie banden vol werk Nederlandse autobus uitgebrand in Duitsland Het Westerse voorstel -ate reed in op muziekkorps Egyptische jeugd opgeroepen voor 'verdediging van het land' Mossadek op I Indonesië weigert schulden aan vrije voeten Nederland te betalen Gijzelaar in vrijheid Geeri subsidie op schilderwerk PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Portefeuille met 4.500 gulden verloren Koningin ontvangt Prof. Lieftinck Het weer in Europa WEL AAN ANDERE LANDEN Bedrag van 3.661 miljoen Diefsial van kippen, levensmiddelen en aardappelen Uit zelfverdediging moest de sterke arm haar wapens gebruiken Vrouw omgekomen ftiemuLd, ui ft ko-hi Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274280. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 18 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3466 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 6 aug. 1956 WALCHEREN. HULDIGDE Zie pag. V. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 5.09 u., onder 20.22 u. Maan op 6.38 u., onder 20.18 u. Hoogwater dinsdag 7 aug.: Vlissingen: 2.05 u. 2.47 m., 14.22 u. 2.57 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.61 m., 14.56 u. 2.71 m. Wemeldinge: 3.56 u. 2.03 m., 16.23 u. 1.94 m. Zierikzee: 8.47 u. 1.76 m., 16.07 u. 1.67 m. CAIRO, 5 aug. (Reuter-A. F. In Egyptische polil LONDEN, 6 augustus. De Engelsen en de Fransen gaan door met het versterken van. hun positie in de Middellandse Zee. Ook zaterdag en gisteren hebben troepenverplaatsingen plaats gevonden, in Engeland is het dienstverband van de beroepsmilitairen, die bin nenkort naar huis zouden gaan, verlengd. Naar het gewoonlijk welingelichte Franse blad „Le Monde" weet te melden, staan keureenheden Franse parachutisten gereed om zich bij de Britse troepen op Malta te voegen in geval van een eventuele Brits-Franse militaire actie tegen Egypte. Hoe de situatie zich zal ontwikkelen moet worden afgewacht. Engeland en Frankrijk zullen ongetwijfeld niet zonder ernstige noodzaak overgaan tot wapengeweld. Het heeft er alle schijn van dat de troepenverplaatsin gen van de laatste dagen mede dienen Nasser te imponeren. In Egypte Inmiddels laat ook Egypte zijn tan den zien. Alle reservisten van het Egyptische leger zijn opgeroepen. In de Egyptische steden zijn zater dag aanplakbiljetten verspreid, waar in de bevolking wordt opgeroepen zich in geval van nood te houden aan de bepalingen van de luchtbeschermings dienst. In elke stad en in elk dorp zullen Jonge mensen worden afgericht voor „verdediging van het vaderland tegen buitenlandse aanvallen". Op het ogen blik beschikt Egypte over een natio nale garde van 50.000 man, volledig op- opleid en bewapend. LONDEN, 5 aug. (Reuter). Naar m diplomatieke kringen te Londen verluidt zullen de V.S., Engeland en Frankrijk op de internationale confe rentie, die op zestien augustus in de Britse hoofdstad bijeenkomt, waar schijnlijk voorstellen, het Suezkanaal te laten beheren door een uit twee li chamen bestaande internationale orga nisatie. Er zou een internationaal ge zagsorgaan moeten komen, dat het toe zicht uitoefent op een bestuursraad van deskundigen. Deze raad zou verant woordelijk zijn voor de dagelijkse gang van zaken en voor de vrijheid van doorvaart moeten zorgen. Deze internationale organisatie zou in de plaats moeten komen van de be- ^rsraad, die de Egyptische regering ia de nationalisatie heeft ingesteld. 's-GRAVENHAGE, 6 aug. De 42- jarige Duitse advokaat dr. O. P. uit Dusseldorp heeft toen hij uit zijn auto stapte in Scheveningen een rood bruine portefeuille verloren. In deze portefeuille zaten ƒ2300,— en D. M. 2500. Van haar pensionkamer uit zag een Engelse dame dat een jongeman van 25 30 jaar de portefeuille op raapte, Hij keek erin, leek van wat hij zag geschrokken en rende daarop hard weg in de richting van de Scheveningse boulevard. In de portefeuille zaten ook de auto papieren van de Duitser. De recherche tracht de vinder op te sporen. Zeven gewonden MAASTRICHT, 5 aug. Vanavond is Wolder-Maastricht een personen- uto van achteren ingereden op de <"erenkapel van de harmonie te Wol der Zeven personen werden gewond. De kapel was op weg naar huis, na C\-een ,conc°urs een eerste prijs te he^oen behaald. Drie muzikanten wer den zwaar, vier licht gewond. Do drie zwaargewonden zijn Th. Ne- lissen, P. Marres en de dirigent, de 38- ■arige M. Heusschen. De gewonden zijn iaar net ziekenhuis gebracht De automobilist, M. L. üit Maas tricht, is vermoedelijk misleid door de ichten die het korps met zich voerde NASSER BEREIDT ANTWOORD VOOR iReuter-A.F. P.). slitieke kringen is zon dag verklaard, dat president Nasser zijn kabinet bijeen zal roepen om het Egyptische antwoord op de westelijke uitnodiging tot het bijwonen van de Londense conferentie over een inter nationaal beheer van het Suezkanaal te bespreken. Er is echter nog geen datum voor de kabinetsvergadering vastgesteld, zo voegde men er aan toe. Afgezien van veelvuldige besprekin gen met zijn naaste adviseurs zou pre sident Nasser ook vaak besprekingen voeren met de Sowjetrussische ambas sadeur in Cairo. De Egyptische minister van buiten landse zaken heeft een onderhoud ge had met de diplomatieke vertegen woordigers van Italië, Nederland, Com munistisch China, Irak, Syrië en an dere landen. NICOSIA, 6 aug. (Reuter). De familie van de 78-jarige Britse onder wijzer op Cyprus John. A. Cremer, heeft enkele dagen in bijna ondraag lijke spanning verkeerd. De onder grondse beweging op Cyprus ontvoer de Cremer en deelde mede hem te zul len doden indien drie Cyprioten, die ter dood veroordeeld waren, niet zou den worden vrij gelaten. De drie Cyprioten verzochten echter zelf de onderwijzer op vrije voeten te stellen, mede in verband met zijn hoge leeftijd. Aan dit verzoek hebben de opstandelingen voldaan en gisteravond is de heer Cremer tv,„;s gekomen. Geen verliescijfers meer voor Algerië ALGIERS, 6 aug. (Reuter), De Franse militaire autoriteiten hebben in Algiers besloten dat niet meer bekend zal worden gemaakt hoeveel opstande lingen om het leven komen bij het op treden van de Franse troepen. Reeds eerder had men besloten de Franse verliescijfers niet meer te publiceren. In officiële kripgen gelooft men, dat dit besluit genomen is, omdat hoge verliescijfers de nationalistische pro paganda, waar deze spreekt van een Franse uitroeiingscampagne, steunen. Ook zou de openbare mening in Frankrijk geschokt kunnen worden door hoge Algerijnse verliescijfers, terwijl de regering steeds verklaart dat zij bezig is het land te pacificeren 's-GRAVENHAGE, 6 augustus. Het kabinet der Koningin deelt mede: H. M. de Koningin zal maandag morgen prof. mr. P. Lieftinck op het paleis Soestdijk ontvangen ijonden, haif bewolkt 18 Luxemburg, half bewolkt 17 Parijs, zwaar bewolkt 19 Nice, zwaar bewolkt 25 Frankfort, zwaar bewolkt 19 Geneve, zwaar bewolkt 21 Wenen, half Iwolkt 21 Rome, onbewolkt 29 EN IN ONS LAND: Zonnige perioden maar ook hier en daar een regen- of onweersbui. Over het algemeen weinig wind en middag- temperaturen van 17 tot 20 graden. Prof. Lieftinck, die een vakantie reis in Europa maakt is daartoe gisteravond in Nederland aange komen. A.s. winter 's-GRAVENHAGE, 4 augustus. Er komt voor de winter 1956-'57 geen „schildersregeling", zoals in de laatste jaren toen het departement van sociale zaken en volksgezondheid een bijdrage in de kosten van het schilderwerk ge durende de wintermaanden verleende teneinde de spreiding van de schilder werkzaamheden over het gehele jaar te bevorderen. Met het oog op de situatie op de ar beidsmarkt heeft de minister van so ciale zaken en volksgezondheid beslo ten de komende winter geen subsidie m genoemde kosten te verlenen. 65 JAAR GETROUWD GOES, 6 aug. Zondag 5 augustus hééft het echtpaar W. RoskamBerre- voets te Zierikzee zijn 65-jarige echt vereniging gevierd. Met 7 vliegtuigen zal de Amerikaan- ploeg voor de Olympische Spelen naar Melbourne worden overgebracht. In Delft zijn 46 gevallen van kin derverlamming geconstateerd. Gomulka, voormalig secretaris-gene raal van de Poolse communistische partij, Is in ere hersteld. In 1951 werd hij wegens „Titoisme" veroordeeld. Radio-Budapest meldt, dat twaalf Hongaren wegens „het voor Westerse imperialisten vergaren van geheime economische en militaire gegevens" tot gevangenisstraffen zijn veroor deeld. TEnmiiAN, 5 aug. (A.F.P.). De voormalige Perzische minister dr. Mo hammed Mossadek, die 20 augustus 1953, na de staatsgreep van generaal Zahedi, door een krijgsraad tot drie jaar gevangenisstraf werd veroordeeld (onder meer wegens zijn streven af breuk te doen aan het gezag van de Sjah), Is zaterdag op vrije voeten ge steld. Foto: Drie jaar geleden werd Mossa dek naar de cel gebracht. DJAKARTA, 6 augustus. De ndonesische regering heeft zater dag bekendgemaakt, dat zij heeft besloten de „Indonesische schul den aan Nederland, neergelegd in de R.T.C.-overeenkomsten, niet meer te erkennen en niet verder te betalen". In een communiqué wordt gezegd, dat Indonesië de Indonesische schulden aan andere landen zal blijven erkennen „ondanks het feit, dat deze schulden werden aangegaan door de Nederlan ders tijdens de oorlogsperiode". De R. T. C.-overeenkomsten werden eenzijdig door Indonesië opgezegd, na dat de Nederlands-Indonesische confe rentie in Geneve in februari van dit jaar was mislukt. De beslissing is genomen op de jong ste zitting van het Indonesische kabinet en gebaseerd op het advies van de staatscommissie, die tot taak had de gevolgen van de opzegging van de R.T.C.-overeenkomsten te bestuderen. In welingelichte kringen zeide men, dat het kabinet blijkbaar is afgeweken van de oorspronkelijke aanbevelingen van de commissie, die geadviseerd zou hebben de betaling van de schulden op een „nieuwe basis" te hervatten. Van Indonesische zijde is de volgen de toelichting gegeven: Het huidige saldo van de schulden bedraagt 4.081 miljoen Nederlandse guldens, bestaande uit 420 miljoen gul den aan schulden aan andere landen dan Nederland en 3.661 miljoen gulden aan Nederland. Van de schulden aan Nederland ten bedrage van 3.661 miljoen was 661 mil joen gulden uitgetrokken voor de ont wikkeling van Indonesië en 3.000 mil joen voor de oorlog tegen de republiek Indonesië. De betaling van de schulden aan derde landen zal geschieden uit een reservefonds, dat gevormd is voor liet betalen van de Indonesische schulden aan Nederland, voortkomende uit het fonds voor ontwikkeling. De schulden betreffende verplichtin gen van de voormalige Nederlands- Indonesische regering, die bij de over dracht van de soevereiniteit door In donesië werden overgenomen. Tot deze schulden behoren vooroorlogse schul den aan Nederland en enige schulden aan derde landen, waaronder Amerika, Canada en Australië. MIDDELBURG, 6 aug. Negen gewonden (van wie twee nog in het Middelburgse Gasthuis), enkele tientallen gearresteerden (onder wie drie vrouwen), een hermetisch afgesloten woonoord in Middelburg en een avondklok voor het kamp in Westkapelle, pa trouillerende en met kampbewaking belaste rijks- en gemeente politie: ziedaar in grote trekken de balans van een bewogen zaterdag, waarop de Ambonezen in twee Walcherse woonoorden de Neder landse wetten aan hun laars lapten. In Westkapelle vielen aan het begin van de zaterdagavond gewonden, toen enkele Ambonezen de politie telijf wilden gaan en deze uit zelfverdediging van haar wape nen gebruik moest maken. Gisteren, zondag, was de rust teruggekeerd, maar de politie is op alles berekend. De ongeregeldheden bleven beperkt tot de woon oorden Nadorst te Middelburg en Westkapelle II, waarin verblijven leden van de P.N.S.M., de Partai Nasional Maluku Selatan, die niet officieel is erkend. In Westkapelle was het rumoer eigenlijk in de nacht van donderdag op vrijdag begonnen. Er werden toen in de omgeving van het woonoord bij de boeren ongeveer dertig kippen ge> stolen. Dit incident vormde de herha ling van een kippediefstal van begin vorige week. Toen heeft de burge meester van Westkapelle, mr. M. Ty deman Jr., de Ambonezen nog kun nen overreden de kippen terug te brengen. Enkele waren toen al ge plukt. De teruggebrachte bleken dood te zijn. In de buurt van Domburg wer den ook aardappelen en wat bloem kool gestolen. In de loop van vrijdag kon de rijkS' politie de diefstal van de dertig kip' pen tot een oplossing brengen, maar de dieren niet meer achterhalen: zij waren al opgegeten. Besloten werd toen een avondklok in te stellen voor de kampbewoners van negen uur des avonds tot zes uur des morgens. Een detachement der rijkspolitie nam de bewaking op zich. Er werd des avonds nog wat gedemonstreerd in het kamp, maar verder bleef het rustig. Uiteraard bleef het woonoord ook overdag onder bewaking, hoewel de Ambonezen mochten uit- en ingaan. DIEFSTAL IN WINKELS Zaterdagmiddag begonnen de moei lijkheden eerst goed. Een groot aantal Ambonezen nam toen n.l. in enkele winkels op het dorp voorraden levens middelen en brood mee, waartegen de winkeliers machteloos stonden. Zij verklaarden deze niet te zullen beta len. „De regering moet voor ons be talen", zo zeiden zij. En in andere ge vallen noemden zij de naam van de Koningin en van dr. Drees als dege nen, die de levensmiddelen zouden be talen. Onmiddellijk na terugkeer der Ambonezen in het kamp werd dit ge sloten. De bewoners kregen het con signe erin te blijven. Toen aan het begin van de avond twee Ambonezen op de fiets het kamp niettemin toch wilden verlaten, wer den zij tegengehouden en terugge stuurd. Zij namen dit niet en wilden de politiemannen telijf. De dreiging was dermate groot, dat dezen uit zelf verdediging hun wapenen moesten trekken en enkele schoten losten. In middels waren uit het kamp meer Am bonezen toegesneld. Negen hunner lie pen verwondingen op. Zij werden ter plaatse verbonden en naar het Gast huis te Middelburg vervoerd, vier per ziekenauto, vijf per taxi. Zeven kon den, na behandeld te zijn, het zieken huis verlaten, de heide anderen moes ten blijven. Er bestaat geen levensge vaar. AFGEVOERD In het kamp bleken de gestolen le vensmiddelen reeds verdeeld te zijn. De politie nam diverse monsters in be slag als bewijs van deze collectieve diefstal. Na overleg tussen de betrok ken autoriteiten werd besloten de meeste mannelijke bewoners een 28-tal af te voeren en hen voor lopig in cellen te zetten, verdacht van diefstal. Inmiddels waren enkelen ver hoord. Zij gaven de diefstal onmiddel lijk toe en verklaarden in opdracht van de partij te hebben gehandeld, die in een artikel van haar program voor schrijft, dat, als de Nederlandse rege ring niet voor het onderhoud zorgt, de leden zelf hun gang kunnen gaan en levensmiddelen mogen wegnemen. Zaterdagavond laat zijn de Ambo nezen zonder verdere incidenten met de celwagen en enkele auto's weg gehaald en in de verschillende Wal cherse gemeenten, evenals in Goes, in de aanwezige cellen opgesloten. Zij zijn in de loop van zondag naar het Huis van Bewaring in Middel burg overgebracht. Voor het woonoord blijft de avond klok van kracht. De bewaking blijft gehandhaafd, maar de vrouwen en kinderen mogen overdag het woon oord verlaten. Ook de leider van de P.N.M.S., de heer Siwaletti, behoort tot de gearresteerden, die heden aan de officier van justitie zullen worden overgegeven. DIEFSTAL VAN AARDAPPELEN In Middelburg begonnen de ongere geldheden zaterdagmorgen vroeg, toen een achttal Ambonezen op het land van een boer in de omgeving van het kamp Nadorstweg aardappelen uit de grond haalde en deze in zakken naar het woonoord bracht. De politie, die spoedig op de hoogte was gesteld, heeft het kamp uitgekamd en hier en daar Iets gevonden: de buit was al verdeeld. Dit protest tegen het feit, dat de kampbeheerder de politie waarschuw de, werden enkele ruitjes van zijn kantoor ingeslagen. De gemeentepoli tie nam een aantal Ambonezen mee naar het bureau voor een verhoor, üit protest daartegen namen Ambonese vrouwen kort daarna flessen melk weg van een melkwagen In de Nadorst. De daderessen zijn later gearresteerd en verblijven thans in het Huis van Be waring, evenals negen mannen. BAKKER DE DUPE Een volgend incident vond plaats, toen een bakker om zijn wekelijkse af rekening kwam in het kamp. Men wei gerde hem te betalen en naih een drei gende houding aan. Brood werd uit zijn kar gehaald. Onder geleide van de politie kon hij vertrekken. Later op de dag heeft de burgemeester een bevel uitgevaardigd tot volledige af sluiting van het kamp. Niemand mag dus in of uit. De Ambonezen, die op het moment van de afsluiting in de stad waren, keerden des avonds of des nachts terug en hebben nu ook kamp arrest. Tenslotte vernamen wij, dat dins dag een bespreking zal worden ge houden tussen de plaatselijke auto riteiten en de met de zorg der Am bonezen belaste autoriteiten uit Den Haag omtrent de maatregelen, wel ke genomen moeten worden om aan deze onhoudbare situatie een einde te maken. BREMEN, 6 aug. (D.P.A.). In de omgeving van Bremen Is zaterdagmid dag een Nederlands autobusje veron gelukt. De benzinetank ontplofte, waardoor de vrouw van de bestuurder om het leven kwam. In het busje zaten acht Nederlandse vakantiegangers uit Arnhem. Op een plaats, waar een werk in uit voering was en waar er een maximum snelheid van dertig kilometer was voorgeschreven, bleef de bestuurder met zeventig kilometer per uur rijden. De auto kwam in een berm terecht en sloeg verscheidene malen over de kop. Daarbij ontplofte de benzinetank, waardoor de wagen geheel uitbrandde. De arbeiders, die aan de weg werkten, konden met houwelen de deuren ope nen en vijf van de zes inzittenden uit de auto halen. De echtgenote van de bestuurder zat echter dusdanig be klemd, dat zij niet bevrijd kon worden en in de auto verbrandde. De 32-jarige mevrouw P. Oudega uit Arnhem is om jiet leven gekomen. De 31-jarige bestuurder en een inzittende zijn met brand- en snijwonden in een ziekenhuis te Bremen opgenomen. De overige inzittenden hebben de terug reis aanvaard. De IJmuidense treilerstaking is ge ëindigd. WERELDRAAD VAN KERKEN GALYATETOE (Hongarije), 4 aug. (Reuter). Het centrale comité van de Wereldraad van Kerken heeft za terdag met algemene stemmen besloten inleidende besprekingen te doen hou den met de Russische orthodoxe kerk, om tot de vestiging van betrekkingen te komen. Tot lid van de delegatie, die deze be raadslagingen zal voeren, is ook da Nederlandse secretaris-generaal van de raad, dr. Visser 't Hooft, benoemd. Gevaarlij'ke tabletten verloren HILVERSUM, 5 aug. In de bossen bij Amerongen is een geruite stoffen tas verloren, onder andere inhoudenda een buisje met dicumoltabletten. Ge waarschuwd is tegen het innemen van deze tabletten. De gevolgen hiervan kunnen vooral voor kinderen zeer ge vaarlijk zijn. Vertaler stal vreemde zaken 's-GRAVENHAGE, 4 aug. De 23- jarige vertaler R. R., die in Voorburg woont, blijkt vreemde zaken te hebben- gestolen. 's Nachts zag een voorbij ganger, dat een man, die later de ver taler bleek te zijn, een koperen plaat van de muur van de Turkse legatie in Den Haag afschroefde. Hij waarschuw de de politie, die de man arresteerde. Bij huiszoeking vond men een fluitke tel, die enige tijd geleden was gesto len. Het was een reclamefluitketel van enorme afmetingen, ongeveer een hal ve meter hoog en met een middellijn, die niet ver van een meter afligt. Deze ketel had de jongeman gestolen van het dak van een auto. Een Haagse win kelier maakte er op deze wijze re clame mee voor zijn zaak. Voorts vond de politie onder andere nog in het huis van de vertaler onderdelen van een benzinepomp. Peking steunt Egypte PEKING, 5 aug. (Reuter). Tsjou en Lai, de leider van communistisch China, heeft verklaard, dat de natio nalisatie van het Suezkanaal binnen de souvereiniteit van Egypte valt en dat het Chinese volk de Egyptenaren natuurlijk" steunt. De politie in de Londense havens stelt op het ogenblik een onderzoek naar de verdwijning van effecten en poststukken uit de brandkast van het 1.303 ton metende Nederlandse vracht schip „Prins Philips Willem", dat woensdag uit Canada in Engeland is aangekomen. Op woensdag 8 augustus is het echt paar G. Visser—de Boon te Sliedrecht 65 jaar getrouwd. Prof. Oud, die een blindedarmopera tie heeft ondergaan, heeft het zieken huis verlaten. Bij het oversteken van de weg is de 72-jarige mevrouw E. J. L.—S. te Den Haag door een auto aangereden. Zij overleed aan de verwondingen. Twintig Vietmanezen zijn verdron ken toen een Vietnamese kustvaarder tengevolge van het breken van een schroefas, verging. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft de bezoeken aan Indonesië en Afghanistan, waarvoor hij vandaag zou vertrekken, uitgesteld met het oog op de toestand in het Midden-Oosten. In Weert slipte de motorrijder J. H. uit Amsterdam. Zijn vrouw, die duo rijdster was, viel op straat en overleed ter plaatse. In Haaksbergen is een 40-jarige Duitse motorrijder in een bocht tegen een autobus opgereden en gedood. Syrië steunt Egypte in de nationali satie van het Suezkanaal. Twee Britse officieren hebben zater dag per kano het Kanaal overgestoken naar Frankrijk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1