Franse schepen zullen niet aan Egypte betalen „Wij vertrouwen Nasser niet" Woiec Mmftde e&gsi Frankrijk en Engeland bereiden zich op alles voor, want: Beroep van Kanaalmij. Nu nog geen wapengeweld Vandaag antwoord van de Egyptische regering weer in Europe Loodsgelden op de Schelde Formatie in impasse Staking Engelse Ford geëindigd Britten vorderen aantal schepen IJsland dient parate basis te blijven Schepen voor goedkoop vervoer van Amerika naar Europa Radiotoespraak Prins Bernhard Kredieten voor exporteurs Belastingen het laagst PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Geen meester over zijn daden Valt er te praten? Controle op vervoer van varkens Het Voor vervoer van troepen Dokken in Vlissingen Rusland en Oost-Duitsland lenen Tito Hoofdkantoor: I*. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3465 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. 3. de 3ong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 4 aug. 1956 Het wijnschandaal (Zie pagina Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 5.06 u., onder 20.2é ti. Maan op 3.47 u., onder 19.23 u. Hoogwater zondag 5 aug.: Vlissingen: 0.25 u. 2.00 m., 12.47 u. 2.12 ta. Terneuzen: 0.53 u. 2.16 m., 13.16 u. 2.27 m. Wemeldinge: 2.06 u. 1.72 m., 14.86 u. 1.73 m. Zierikzee: 1.55 u. 1.48 m., 14.21 u. 1.48 m. Nasser MOET toegeven Betaling doorvaartrechten LONDEN, 3 augustus (Reuter) Volgens welingelichte bronnen te Lon den zouden de drie westelijke minis ters van buitenlandse zaken te Londen niet tot vaststelling van een gezamen lijke gedragslijn omtrent het aan de scheepvaartmaatschappijen te geven advies ten aanzien van de wijze der betaling van de doorvaartrechten in het Suezkanaal zijn gekomen. De Franse minister, Pineau, zou ge zegd hebben dat Frankrijk geen enke le franc aan de Egyptische maatschap pij zou laten betalen. 0— PARIJS, 3 aug. (Reuter) De bestuursraad van de Suez-kanaal- maatschappij heeft vrijdag op een ver gadering in Parijs een oproep gericht aan alle landen om aile mogelijke maatregelen te treffen om in het al gemeen belang hervatting van de doelmatige controle over het Suez kanaal door de maatschappij mogelijk te maken. PARIJS, 4 augustus (Reuter-A.F.P.) Dat Engeland, Frankrijk en Amerika niet van plan zijn Nasser zijn gang te laten gaan en dat zij hem, als het nodig mocht blijken, niet met handschoenen aan zul len pakken, bewijzen de reacties uit Londen, Parijs en Washington wel. Minister Pineau van Frankrijk heeft verklaard dat in dit stadium nog geen militaire maatregelen zullen worden genomen. „Indien de Franse burgers in Egypte overlast wordt aangedaan, komt de zaak natuurlijk geheel anders te liggen", aldus. Pineau. Foster Dulles liet zich in gelijke geest uit. Pineau zei, dat kolonel Nasser zal moeten toegeven of dat anders de Wes telijke mogendheden maatregelen zullen moeten nemen. Daarom bereiden Frankrijk en Engeland zich reeds op alle mogelijke gebeurtenissen voor. De maatschappij is bereid zich ter beschikking van de voorgestelde in-1 het Rijnland temationale organisatie te stellen. Pnieau. Pineau zei, dat Engeland en Frank rijk hetzelfde standpunt innemen en dat toegeven aan Nasser andere lan den er toe zal brengen op dezelfde wijze op te treden, totdat er een internationaal conflict uit zou voort komen. „Wij hebben het voorbeeld van 1936 (Hitier) en de bezetting van niet vergeten", zo zei Pineau zegt onomwonden PARIJS, 3 aug. (Reuter) „Nasser houdt zijn woord niet en daarom vertrouwen wij hem niet", heeft gisteren minister Pineau in het Franse parlement verklaard": „Voorts vertrouwen wij deze man niet", vervolgde Pineau, „wegens de manier waarop hij de nationali satie van het Suezkanaal bekend maakte". „Nassers half hysterisch gelach op dat ogenblik bewijst, dat hij geen meester is over zijn daden en zijn zenuwen en dat hij zijn land meesleept op de weg van fa natisme en vreemdelingenhaat". Oorzaak Pineau betoogde, dat de Amerikaan se weigering om het project voor de dam bij Assoean te financieren, Nas ser geleid had tot een stap die meer tegen Frankrijk en Engeland dan tegen de Ver. Staten gericht was. Hij deelde voorts mede, dat Frank rijk in het verleden de Ver. Staten verscheidene malen gewaarschuwd heeft voor „dubbelhartigheid" van president Nasser. De Amerikaanse re gering toonde zich toen echter „nogal terughoudend". Premier Mollet van Frankrijk heeft verklaard, „dat kolonel Nasser nu wel denken kan dat de steun van de Sowojet-Unie hem onschendbaar maakt, doch de tegenzetten van de westelijke Grote Drie bewijzen dat hij zich vergist". Hij zei voorts, dat de Londense conferentie snel tot besluiten zal moeten komen. Algerijnse nationalistenleider gearresteerd ALGIERS, 3 aug. (Reuter) De Franse politie heeft in Algerië een der leiders van de Algerijnse verzetsbewe' ging, Raffa Mohammed, gearresteerd. CAIRO, 3 aug. (Reuter) Het Egyptische antwoord op de uitnodi ging voor een conferentie over het Suezkanaal kan op zijn vroegst zater dag worden verwacht, is in Cairo medegedeeld. Het kabinet van de Egyptische pre sident heeft een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd, dat het In verband met het heersende mond en klauwzeer onder varkens (ver moedelijk ontstaan door het binnen smokkelen uit België van zieke die ren) is er een vervoerverbod voor varkens afgekondigd. De overheid oefent thans een nauwgezette controle op veevervoerauto's uit, daarbij bij gestaan door leden van de Rijkspoli tie. Op de bijgaande foto zien we een der ambtenaren tijdens het inspec teren van een aangehouden auto. Succes van Oostenrijkse bergbeklimmers KARATSJI, 3 augustus (Reuter) Drie leden van een Oostenrijkse groep hebben de top van een „naam loze" piek van het Karakorumgebergte ter hoogte van ongeveer 8.000 meter bereikt. De Karakorum loopt door Kasjmir en Tibet. communiqué van de westelijke drie „druk op Egypte onder bedreiging met geweld" inhoudt. Het feit, dat kolonel Nasser de Britse uitnodiging nog niet heeft ver worpen beschouwt men in Londense politieke kringen als een aanwijzing, dat hij zich in deze kwestie niet on vermurwbaar wil tonen. Deze kringen wijzen er bovendien op dat Egypte groot belang heeft bij een conferentie, waar het zijn stand punt voor een internationaal forum kan uiteenzetten en verdedigen, en waar het tegenvoorstellen kan doen. Stockholm, regenbui 20 gr. Kopenhagen, half bewolkt 19 gr. Londen, zwaar bewolkt 19 gr. Parijs, zwaar bewolkt 18 gr. Frankfort, onweer 18 gr. Genëve, zwaar bewolkt 18 gr. Wenen, half bewolkt 23 gr. Innsbruck, half bewolkt 18 gr. Rome, onbewolkt 31 gr. DE BILT ZEGT: Dezelfde temperaturen. Zonnige perioden, maar ook plaat selijk enkele buien, met een kans op onweer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Dezelfde of iets hogere temperaturen. De wetgevende vergadering van de Goudkust heeft met 72 stemmen tegen nul, een motie goedgekeurd, waarin wordt gevraagd om onafhan kelijkheid van het land. Ingezonden Mededeling (Adv.) ONBEPERKTE GARANI18 P DE VERING. {Uil!. IEDDEN. «IJ JTAAlWAIENf A2RIEKSN TE ZEV-CNBEEGENJ De aanhoudende regen is een ramp vooi' Oost-Nederland gaan worden. De velden kunnen de toevloed van watermassa's niet meer verwerken, zodat koeien en paarden met de voe ten in de diepe plassen moeten lopen. (Foto boven). Ook voor de gewassen is de slagregen en de wind funest: Hiernaast een hoer die mistroostig bekijkt, wat er van zijn roggeveld is overgebleven: Alle halmen door de regen plat geslagen. •s-GEAVENHAGE, 3 aug. De minis! er van marine heeft o.a. ver klaart' dat de loodsgeldtarieven, sinds de vaststelling in 1859, herziening be hoefden als gevolg van de waarde vermindering van de gulden en de Belgische frank. Uit de gelijkstelling van de loodsgeldtarieven in België en Nederland kan niet de wenselijk heid voortvloeien om tot opheffing van de verschillen in de lonen van de Belgische en Nederlandse diensten van het loodswezen te geraken. Sa larissen en loodsgeldtarieven dienen geheel afzonderlijk te worden be schouwd. Elk der beide landen heeft zijn eigen loonpolitiek. Op grond van de bepalingen van 't scheidingstractaat van 1839 met België en van het verdrag van 12 mei 1863 tot afkoop van de Scheldetol en tot vermindering van de loodsgelden op de Westerschelde zullen de loods gelden op de Schelde nimmer hoger kunnen zijn dan die, welke geheven worden op de mondingen van de Maas, zulks naar evenredigheid van afstanden. Bij de thans wederom beoogde vol ledige gelijkstelling der tarieven is zonder overeenstemming met België geen vermindering van loodsgeld moeilijk voor schepen met loodsbrevet- houders. SSÊöi (Van onze parlementsredactje). DEN HAAG, 3 augustus Konin gin Juliana heeft vanmorgen haar con sultaties voortgezet. Nadat zij de vice- president van de Raad van State, dr. A. A. L. Rutgers, en de heren mr. 3, A. W. Burger en prof. mr. C. P. M, Romme, resp. voorzitter van de P.v.d. A.-fractie en K.V.P.-fractie had ont vangen, is er een merkwaardige s'tilta ingetreden. Men kan aannemen, dat bij deze personen nogmaals inlichtingen zijn ingewonnen over de adviezen, die zij hebben uitgebracht. Dat H.M. de Koningin nog steeds geen (in)formateur heeft aangewezen is een duidelijke aanwijzing, dat de adviezen van de verschillende fracties zeer te genstrijdig zijn geweest en dat hel uiterst moeilijk is de impasse te door. breken, waarin de pogingen tot kabi. netsformatie zijn geraakt. De tegenstrijdigheid van deze advie zen ligt voor de hand. De K.V.P. en P, v.d.A., de twee grootste machten in dé Nederlandse politiek willen elkaar nies loslaten ,maar kunnen het ook niet met elkaar eens worden. En nu denT ken zij, evenals in 1952, aan een man „uit een der kleinere partijen en dan liefst uit prot. chr. kring", die de te» genstellingen moet overbruggen. De K. V.P. zou voor deze moeilijke taak liefst een niet leidende politiek figuur aan. zoeken, terwijl de socialisten juist wel een erkend politicus wensen te heb ben. In politieke kringen neemt men aan, dat men in de C.H. niet ongene gen Is deze moeilijke taak ter hand t^ nemen. In het A.R.-kamp geeft men de voorkeur aan een socialistische for mateur omdat het de socialisten zijn geweest, die de formatiepoging van de heer Romme hebben doen misluk ken. Het zal ongetwijfeld een vreemdq figuur zijn als het de regel gaat wor den, dat andere partijen de ruzie tus sen de K.V.P. en de P.v.d.A. gaan be slechten. In politieke kringen neemt men niet aan, dat er een geheime opdracht is gegeven. Wel opperde men de veron derstelling, dat het wachten is op eert bekend A.R.-persoon, die momenteel lij het buitenland vertoeft. Daarbij valt dan de naam van mr. Donner, de pre sident van de Hoge Raad der Neder* landen, die momenteel in Scandinavië verblijft, en van prof. mr. W. F. dé Gaay Fortman, die in Zwitserland ver blijft. LONDEN, 3 aug. (A.F.P. Dg staking van 12.00G arbeiders van de Fordfabrieken in Engeland is geëin digd. Het besluit daartoe is genomen na besprekingen, die gevoerd zijn tussen de directie en vakbondsverte genwoordigers. De staking begon vo rige week uit protest tegen het ont slag van 2000 arbeiders. Dit ontslag is Inmiddels ingetrokken. LONDEN, 4 aug. (Reuter.) De Britse regering heeft gisteren een aantal koopvaardijschepen gevorderd voor het vervoer van leger-, vloot- en luchtmachteenheden naar het oos telijke deel van de Middellandse Zee. Ongeveer 20.000 reservisten van de landmacht zijn onder de wapenen geroepen. De hevelhebber van de Franse vlooteenheden in de Middellandse PARIJS, 3 augustus (Reuter) De N.A.V.O.-raad heeft in Parijs een verklaring uitgegeven, waarin de raad zich uitspreekt voor voortzetting van de defensie-overeenkomst tussen IJs land en de Verenigdè Staten in zoda nige vorm en met zodanige practische Plan van mulii-miljonair NEW YORK, 3 aug. - (Reuter) - De Amerikaanse multi-miljonair H. B. Cantor, die zaterdag uit New York via Londen naar Nederland zal vertrekken ter bespreking van zijn plan voor de bouw van twee schepen van elk 90.000 ton, die een groot aantal passagiers tegen een prijs van 50 dollar naar en van Europa kunnen vervoeren, zal tij dens zijn bezoek aan Europa trachten een haven te vinden, waar hij deze grote schepen kan laten dokken. Hij zal nagaan of Zeebrugge in België, Vlissingen of wel Milford haven in Engeland voor zijn doel geschikt is. De autoriteiten te Milford haven hebben aangeboden de haven *te ver groten voor zijn schepen, maar naar de heer Cantor vandaag verklaarde, geeft hij de voorkeur aan Zeebrugge, omdat België alles doet, wat in zijn vermogen ligt, om hem te helpen, terwijl België bovendien nog geen passagiersdienst op Amerika heeft. De heer Cantor deelde verder mede, dat de schepen elk 100 miljoen dollar zullen kosten. Het wezen van zijn plan, zo zeide hij, is een snel schip, dat vlugge reizen kan maken. De overtocht zal vier dagen duren. De heer Cantor deelde mede, dat het bouwen van de schepen nog slechts wacht op de goedkeuring van de Ame rikaanse autoriteiten. regelingen, dat de gemeenschappelijke defensie gehandhaafd wordt. De verklaring is opgesteld op ver zoek van IJsland, dat in juni de me ning van de raad ten aanzien van voortzetting van de legering van Ame rikaanse troepen op IJsland vroeg. (Het IJslandse parlement heeft op 28 maart gestemd voor terugtrekking van de Amerikaanse troepen van de N.A.V.O.-bases op het eiland. IJsland heeft zelf geen leger). De N.A.V.O.-raad is na bestuudering van de politieke en militaire toestand tot de slotsom gekomen, dat de lege ring van troepen op IJsland en het pa raat houden van de bases aldaar nodig blijkt. BELGRADO, 3 augustus (Reuter) Krachtens een te Moskou geteken de overeenkomst verstrekken de Sow- jet-Unie en Oost-Duitsland gezamen lijk een lening van 700 miljoen roebel voor de ontwikkeling van de alumi- niumindustrie in Joegoslavië. Alle eenheden van de Egyptische „beevrijdingsbeweging" zijn gemobili seerd. De secretaris-generaal van de bewe ging heeft meegedeeld dat in de voor naamste steden en dorpen de jeugd wordt opgeroepen om zich in militaire oefenkampen te verzamelen. Overal zijn kantoren voor de aanwerving van vrijwilligers geopend en sportterreinen zzullen als oefenplaatsen voor de re kruten worden gebruikt. Zee heeft vrijdag gezegd, dat de Fran se vloot in staat van paraatheid is gebracht. Anjeractie AMSTERDAM, 3 augustus Als regent van het Prins Bemhardfonds zal Z.K.H. de Prins zich zaterdagavond 4 augustus om 19.00 uur via Hilver sum I en om 20.00 uur via Hilversum II, persoonlijk tot het Nederlandse volk richten om het eindstadium van de grote nationale Anjeractie, die wordt gehouden ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van het fonds en de Anjerfondsen, in te leiden. —o De aardappelen DEN HAAG, 3 augustus Het pro- duktschap voor aardappelen heeft be sloten acht miljoen gulden beschik baar te stellen voor het verlenen van kredieten aan aardappelexporteurs, die schade hebben geleden bij de ex port naar Engeland. In Zuid'Afrika JOHANNESBURG, 3 augustus In antwoord op sommige klachten, dat een onnodige druk op de belastingbe talers in Zuid-Afrika wordt gelegd, heeft de thans afgetreden minis ter van financiën, E. H. Lauw ver klaard, dat de Zuidafrikaanse belastin gen de laagste in de wereld zijn. Bij een inkomen van 11.500,per jaar betaalt een gezin met drie kinderen geen inkomstenbelasting, De wervelstorm in Hangtsjou (China) heeft 83 doden geëist. 300 inwoners van de stad zijn gewond en 20.000 hebben hun woning verloren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1