op 8 november 1044 te Vrouwenpolder voltooid Morgen onthnlt luit-kolonel Dawson de gedenksteen in het pand A 81 I DE KLERKaZN ^.49 Duitse kolonel tot tranen toe bewogen iming Een oprU' die alles -■ overstemt Spoedig tekening in werk- haven drie-eilandenplan Vuilverwijdering op Walcheren in een impasse Vrijdag 3 augustus 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD 116. Brandweervraagstuk zal door commissie worden onderzocht Drie jubilarissen bij Bruinisser brandweer Zeeuwen in commissie voor visserijdag 1956 Zilveren jubileum ter griffie pagina 2 WALCHERENS BEVRIJDING VROUWENPOLDER in de eerste novemberda gen van 1944. Zwaar gaan laarzen van de laatste Duitsers door het dorp. Laarzen, waar in de benen van jonge, erg jonge mannen steken. Mannen zijn het eigenlijk nog niet eens. Er is angst in hun ogen. De tommie komt. Elders voor en aan de Walcherse kust is de hel al losgebroken. De geallieerde commando's, de gevreesde vechtjassen met de groene baretten, bestormen de geïnun deerde vesting Walcheren. Honderden sneuvelen er reeds, voordat zij een voet aan wal hebben ge zet. In Vlissingen landen de no. 4 commando's, aangevoerd door luitenant-kolonel L. P. W. Daw son. Het 48ste commando van de Royal Marines zet aan de zuidzijde van het dijkgat bij Westka- pelle voet aan wal. No. 41 landt aan de noordkant van het gat. Het 48ste moet doorstoten in de richting Zoute- lande. Dit commando lijdt zulke zware verliezen, dat het 47ste moet overnemen. Het komt tot Kou- dekerke. De no. 41's hebben het ook zwaar. De mannen moeten zich een weg vechten door de duinen in de richting Domburg. Ook hier is hulp nodig, die komt van het intergeallieerde comman do no. 10, waarin o.a. Belgen en Noren zitten. De Duitsers bieden hevige tegenstand, zodat het com mando no. 4, dat reeds op de avond van de 2e no vember Vlissingen heeft gezuiverd, zich bij de commando's 41 en 10 gaat voegen. Zo wordt Dom burg ingenomen. Vrouwenpolder, waar 1000 Duitse infanteristen zijn gelegen, is het laatste bolwerk van de bezetter op Walcheren. Het aantal burgers (waaronder vele evacuees), dat er woont, is driemaal zo groot als in normale tijdenVoor dat de geallieerden Vrouwenpolder kunnen bereiken, dienen nog drie bat terijen te worden ingenomen, de W 18 met vier 15 centimeter kanonnen, de W 19 en de W 1. In 'n Walcherse kamer werd overgave getekend Het 41ste commando maakt hiermee een begin; in de namiddag van de 7e november lukt het de W 18 het zwijgen op te leggen. De mannen zijn na deze strijd zeer vermoeid, uitgeput bijna. Dan komt het 4e commando naar voren. Het 4e, dat reeds de eer behaalde van de inname van Vlissingen, gaat Vrouwenpolder veroveren! Voorbereidingen Diezelfde 7e november nog zijn de mannen van het 4e commando bezig met de voorbereidingen voor de aan val op de batterij W 19. Onmidzdellijk na de verovering hiervan dient Vrou wenpolder ,waar alle vijandelijke in fanterie onder commando van een ko lonel is geconcentreerd, te worden in genomen. Hoe is het ondertussen in Vrouwen polder, waar vele burgers opeengepakt zitten tussen de Duitsers, of andersom? Voedsel is er voldoende. De waterlei ding funktionneert. In de consistorie van de Ned. Herv. Kerk is een nood ziekenhuis ingericht. De Geref. Kerk zit stampvol met evacuees, 's Zondags zijn er in de Ned. Herv. Kerk drie diensten. De samenwerking tussen de verschillende kerken is uitstekend; bid stonden houdt men gezamenlijk. Het burgerlijk gezag is vrijwel ge heel verdwenen. De enig overgeble ven ambtenaar laat zich assisteren door een noodcomitéMet Ga- pinge onderhoudt men een „eigen" bootdienstje. Elke dag is er een noodslachting: kapotgeschoten bees ten De Duitsers, de jonge broekjes, ze willen niet vechten. Ze vragen de bur gers of ze in de kelders mogen krui penSommigen zijn radeloos. An deren bellen bij de burgers aan. Wie hen binnenlaat, ziet ze ontredderd, ver kleumd, hongerig, overmand door slaap. Hebben ze dit, gewild, deze re- cruten? De enkele fanatici, die er nog tussendoor lopen, kunnen de wind er niet meer onderhouden. Eenmaal bin nen bij „een civielist" vallen ze voor de kachel neer en slapen. Anderen staan zich, achter de Hervormde pas torie, privé te ontwapenen; ze slaan de geweren stuk. De ambulance-auto en grote hoe veelheden verband geven ze de burge rij tengeschenke, voor het noodzieken huis. Ze vrezen de „civielisten". Ze vragen de predikanten naar hun ver langens. De predikanten „vorderen" een garage (van de heer Van Hekken) terug, die wordt ingericht als gaar keuken! Moordend vuur De morgen van de achtste november is aangebroken. Reeds heel vroeg, om kwart voor vier in de morgen, begint de opmars van het 4e commando. Bij de verovering van de laatste stukken Walcherse bodem op de bezetter gaan de geallieerden danig tekeer. Ze ruk ken op en geven daarbij een verschrik kelijk en moordend geweer- en mor tiervuur af. Eén, misschien twee Duit se kanonnen, schieten onregelmatig en zwakjes terug. Het 41ste commando neemt de baterij W 1 voor zijn reke ning. De Duitse infanterie, die zich in de duinen tussen Vrouwenpolder en Oranjezon heeft verschanst, wordt dwars door het bos aangevallen. Opeens gebeurt er iets wonder lijks. In de duinen geeft zich een nroot aantal Duitsers over. Een Duit se sergeant en drie manschappen ko men gewapend de commanda- post van luit.-kolonel Dawson bin- neti. De bevrijders willen hen onmid dellijk ontwapenen. Doch de Duit sers protesteren. Zij zeggen, dat zij met een speciale boodschap komen en geven een papier af. Het papier blijkt een boodschap te bevatten van de Franse kapitein Vourc'h. „Deze vier vijanden zijn gezonden om over de overgave te spreken", zo luidt de boodschap, ,#ij zijn geen gevangenen". Right slaagt erin, zonder gewond te raken, het vijandelijke kamp te be reiken. Hier wordt getelefoneerd met het hoofdkwartier van de bezetter in Vrouwenpolder. De Duitse comman dant vraagt de geallieerden te komen om de overgave te bespreken! De order „staakt het vuren" wordt gegeven. Dan heerst er plotseling een wonderlijke, bijna onwerkelijke stilte in de duinen. De linies van geallieer den en Duitsers zijn op nog geen vijf tig meter van elkaar gelegen. De vij anden kunnen elkaar goed onderschei den. De plotselinge, vreemde stilte in die duinen tussen Vrouwenpolder en Oran jezon wordt alleen verstoord door de verre oorlogsgeluiden van andere fron ten, van Schouwen, waar de bezetters nog zitten en door een enkel schot van een eenzame schutter, tot wie de ne derlaag van de Duitsers nog niet is doorgedrongen De Duitse commandant heeft een auto gestuurd. Om vijf voor negen ('s morgens) rijdt die auto, waarin Dawson, Right en twee commando's hebben plaatsgenomen, Vrouwenpol der binnen. Een vreemde gewaar wording voor de burgerij van Vrou wenpolder. Vier bevrijders, gealli eerden, Engelsen, comfortabel in een Duitse auto gezetenMen durft niet te juichen doch wie een hoed draagt neemt die af Het V-teken Als Right zich echter in de auto op richt en het V-teken maakt, zwaaien velen enthousiast terug! De auto stopt voor het hoofdkwar tier van de Duitse kolonel, het pand A 81 aan de Fort den Haak weg, dat hier toe slechts enkele dagen geleden is ge vorderd. Dawson stapt uit de wagen. De Duit se bevelhebber en zijn adjudant staan in de gang van het huis. Ze groeten de commando's en salueren, als deze uit het voertuig stappenzij zijn uitermate beleefd Eenmaal binnen, spreekt de Duitse kolonel geëmotioneerd, met tranen in de ogen, over de toestand van zijn troepen. Het gebrek aan munitie werd, nijpend. Hij vraagt een waardige be handeling voor zijn mannen en ver zorging van de gewonden. Hij geeft de verzekering, dat de condities van de onvoorwaardelijke overgave geheel zullen worden gerespecteerd, als de gevangenen met eer worden behan deld. Eén voor een Met 34 officieren geeft de kolo nel zich dan over. Eén voor één passeren ze de Engelsen, salueren voor de commando-officieren en leggen hun wapens voor ze neer, op de tafel in de voorkamer van het perceel A 81 te Vrouwenpol der Langs de vier geallieerden trekken vervolgens de Duitse troe pen, blij, dat ze de wapens neer kunnen leggen. Verzet is er niet, geen enkel. De gevangenen worden afgevoerd naar Oostkapelle-Domburg. Voordien wa ren ze samengegroept op het terrein voor de school aan de Stenenweg. In de loop van de morgen komen de Engelse troepen Vrouwenpolder bin nen. Groot is nu de vreugde. Een on bekende hijst de vlag op de toren van de Ned. Herv. kerk. 's Zondags na de overgave wordt nog een verstekeling aangetroffen. De bunkers worden uit gekamd. Eénmanstorpedo's landen nog op de stranden. De beschieting vanaf Schouwen gaat door. Doch er is vreugde in het dorp. Vrouwenpolder is er goed doorgeko men. De spanning, de angst is gewe ken. De sfeer in het dorp is plotseling geheel anders. Op Oranjezon wordt 'n dankdienst gehouden. Onthulling Zaterdag, morgen dus, zal de luit.- kolonel Dawson in de gevel van het pand A 81 een eenvoudige gedenk steen onthullen. De steen toont een hand, geklemd in een wurgende greep rond de nek van de Duitse adelaar. Eronder staat gebeiteld: „In dit huis werd op 8 november 1944 Walcherens bevrijding van de Duitsers door de geallieerden vol tooid". In de kamer, waar de overgave een feit werd, tikt een grote hangklok de tijd weg. Een Walcherse kamer. Een kabinet, een dressoir, grote kasten, wat stoelen rond een tafel, een emmer eieren in een hoek, wat gladiolen in een vaas. Boven het huisorgel hangt, gevat in een brede lijst, de tekst „Ken Hem in al uwe wegen". „Van ons trouwen", zegt de be woonster. Ja, zij herinnert zich de dagen, toen zij haar huis moest ver laten voor de bezetter, nog als gis teren. Elf dagen bivakkeerde zij in de Geref. kerk. Ondertussen werd in haar grootste kamer het eind van de Duitse bezetting op Walcheren gete kend Luit.-Kolonel Dawson is er nog wel eens geweest, om in de ka mer te kijken. Hij zal dit zaterdag zeker niet verzuimen. „Horstspelers" een week verzet MIDDELBURG, 2 aug. In ver band met de minder gunstige weers> omstandigheden kon het optreden van de „Horstspelers", dat vanavond in het openluchttheater zou plaatsvinden, geen doorgang vinden. Als datum van de opvoering is thans donderdag 9 aug. a.s. vastgesteld. Ingezonden Mededeling (Adv.) Gedurende de laatste week nog een beperkt aantal fantastische opruimingskoopjes Restantpartij originele JABO LOPERS voor trappen en gangen. De bekende IJzersterke kwaliteit, nu vèr beneden de vastgestelde verkoopprijs. 50 breed NU per meter 59 70 breed NU per meter Opruiming van een partij zwaar wollen WILTON KARPETTEN met hoge pool, in 2 fraaie Perzische dessins 285 x 200 van 159.50, NU 90 HH ENGELSE LEDIKANTEN met zwaar gemoffelde buizen, 3/4 voetbord en versterkte ge- zondheidsspiraalmatras. 1 persoons NU QQ 2 persbons NU gQ 15 jaar garantie BELLAMY PARK VLISSINGEN Maandag a.s. arriveert de persinstallatie VEERE, 2 augustus De werkzaamheden aan de werk- en aanvoerhaven van materialen voor het drie-eilandenplan even buiten Veere, in de rich ting Vrouwenpolder, daar waar een stuk land aan de zee moest worden prijsgegeven gaan gestaag voort. De baggermolen „Labor II" graaft met metalig geluid op de plaats, waar de haveningang komt. Met het baggeren hiervan is men thans voor de helft gereed. Tevens is men begonnen met het storten van mijnsteen, nodig voor de aan te leggen havendam aan de zee zijde. Dit mijnsteen wordt gebruikt voor de bekleding van de dijk. De pers stijger is reeds geslagen. Maandag a.s. arriveert de persinstallatie, die het zand voor de dijk (de havendam) naar de bestemde plaats zal dirigeren. Na het persen zullen draglines naar het werkterrein komen voor het profi leren van de dijk. Spoedig zal er dan meer tekening in de werkzaamheden komen. Met het persen zal op 10 of 11 augustus worden begonnen. De be staande dam van de polder Walcheren, die zich als onderdeel van de zee wering in zee strekte, is thans doorgegraven. Deze lag namelijk in de loop van de geprojecteerde haveningang, die in de richting Veere zal monden. Rik van Steenbergen won in Chaam Door de linies Even later krijgt de kapitein Right, een intelligence officer, van kolonel Dawson opdracht samen met twee icherpschutters, dwars door de vijan- lelijke linies naar een voorpost van 12 Duitse compagnie te gaan. In een vrijwel onafgebroken stro mende regen doch ondanks dat voor naar schatting meer dan 30.000 toeschouwers, is woensdag in Chaam de bekende wielerwed strijd „De acht van Chaam" ver reden. Foto boven: Bij de profs en onafhankelijken won de Belgische renner Van Steenbergen, die we hier even los van de hoofdgroep een bocht van de befaamde „acht" zien nemen. Tweede werd de „oude" Gerrit Schulte, derde Ger- rit Voorting en vierde de Belg Germain de Rijcke. Foto onder: Een beeld van de strijd in de kopgroep. V.l.n.r. her kennen we Gerrit Voorting, achter een Belgische deelnemer verscho- Isn Gerrit Schulte en Wout Wagt- mans. Samenwerking is nog niet voldoende MIDDELBURG, 2 augustus In de maandelijkse vergadering der Vereniging van burgemeesters en secretarissen op Walcheren van middag in Hotel „De Burg" onder voorzitterschap van burgemeester J. L. Dregmans gehouden is o.m. het vraagstuk van de vuilver wijdering opnieuw aan de orde gekomen. Het blijkt, dat de oplossing daarvan tot heden nog niet is bereikt. Zoals bekend stelde enige tijd gele den een commissie uit de vereniging een onderzoek in naar de mogelijkhe den tot samenwerking op het punt van deze vuilverwijdering. Zij deed de suggestie tot samenwerking met de ge meente Vlissingen, maar tot heden zijn slechts vier gemeentebesturen, t.w. die van Koudekerke, Biggekerke, Zoute- lande en Aagtekerke, daarop ingegaan, Bij andere gemeentebesturen schijnen verschillende misverstanden op dit punt te bestaan, vooral ten aanzien van de kostenfactor. Aan de andere kant is het vraagstuk zeer urgent, aan gezien de meeste gemeenten niet meer weten waar zij het huisvuil moeten la ten, nu na de herverkaveling geen sloten e.d. meer beschikbaar zijn om het vuil daarin te deponeren. De vergadering besloot, dat de Voorzitter der commissie, de wet houder van openbare werken der gemeente Middelburg, zich nog eens met een brief tot de gemeentebestu ren, welke tot heden geen positieve beslissing-namen, zal wenden en hen op de wenselijkheid en noodzaak van de voorgestelde samenwerking zal wijzen. BRANDBESTRIJDING Onderwerp van uitvoerige discussie vormde in deze vergadering ook de kwestie van de brandbestrijding. Vele gemeenten ontvangen de laatste tijd n.l. rapporten van de brandweerinspec tie met opmerkingen over de toestand en de aard van het brandweermate- rieel. De moeilijkheid is echter, dat de verschillende gemeenten voor niet te dragen investeringen zouden komen te staan, indien zij de adviezen van de brandweerinspectie steeds zouden moe ten opvolgen. Daar komt bij, dat In de praktijk reeds vaak bij het blussen van wat grotere branden de brandweer uit andere gemeenten komt assisteren. De vergadering besloot de commis sie uit de vereniging, die geruime tijd geleden reeds een onderzoek instelde naar de mogelijkheid tot samenwer king tussen de plaatselijke brandweer korpsen, te verzoeken deze zaak nog eens in studie te nemen en na te gaan wat er door een georganiseerde samen werking te bereiken valt. GEZAMENLIJK De voorzitter vroeg zich in dit ver band af, of er niet een mogelijkheid aanwezig is als gezamenlijke (platte lands) gemeenten een grote en dus BRUINISSE, 2 aug. In de raads zaal zijn gisteren drie jubilarissen van de vrijwillige brandweer op feestelij ke wijze gehuldigd. Het waren de he ren H. W. Bossers, A. M. Jumelet en M. L. van den Bos. Eerstgenoemde, die zijn 40-jarig jubileum herdacht, werd onderscheiden met de bronzen medail le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De overige twee leden, die ge durende een kwarteeuw hetkorps hebben gediend, ontvingen van het ge meentebestuur een zilveren legpen ning. Voordat met deze plechtigheden een aanvang werd genomen, was de brandweerauto, waarachter de kórps- leden liepen, door het dorp getrokken. In de raadszaal werd o.m. het woord gevoerd door burgemeester H. K, Mi- chaëlis, die in korte trekken de ge schiedenis van het korps en zijn mate riaal verhaalde, de heer Van Schendel, inspecteur van het brandweerwezen te Breda, de heer S. J. P. Jumelet, die na mens het korps het woord voerde, de heer D. van den Berg, namens de raad. Tenslotte brachten de jubilarissen, die naast de genoemde onderscheidin gen en goede woorden ook nog enkele cadeautjes in ontvangst hadden mogen nemen, voor de wijze waarop zij wa ren gehuldigd. duurdere bluseenheid aan te schaffen (b.v. een nevelspuit), die dan ergens op Walcheren zou kunnen worden ge stationeerd. Deze zou dan onmiddellijk kunnen worden ingeschakeld, indien de plaat selijke brandweer in elke gemeen te blijft uiteraard een kleinere, mo derne bluseenheid aanwezig bij da bestrijding van een brand het alleen niet af kan. Voor de gezamenlijke ge meenten is het vanzelfsprekend veel gemakkelijker zo'n grote eenheid die al gauw tussen de 30 en 40 milla kost aan te schaffen dan wanneer elke afzonderlijke gemeente voor deze last komt te staan. GOES, 2 aug. Ter voorberei ding an de te Enkhuizen in de eerste week van oktober te houden visserijdag 1956, heeft de stichting van de Ned. Visserij een commis sie benoemd. Deze visserijdag zal staan in het teken van de gevolgen van de verdere inpoldering van het IJsselmeer, de landaanwinning en de afsluiting van de Zeeuwse zeegaten. De visserij dag zal te Enkhuizen wor den gehouden, omdat dit een van de belangrijkste vissersplaatsen aan het IJsselmeer is geweest. In oktober zal waarschijnlijk het laatste gat in de z.o.- polder worden gedicht. Namens de Zeeuwse visserij hebben in de commis sie zitting de heren A. L. S. Lockefeer, en drs. R. Cambier, resp. voorzitter en secretaris van „Zevibel". Aan dit twee tal zal worden toegevoegd (namens de Commissie van Dertien) burgemees ter A. C. Willemsen van Yerseke. MIDDELBURG, 3 aug. Eergiste ren was het 25 jaar geleden, dat de heer C. van Amerongen, hoofdcom mies A ter provinciale griffie van Zeeland, in provinciale dienst trad. De jubilaris, die zich op de dag zelf door uitstedigheid aan huldebetoon onttrok, werd echter de volgende dag in het gebouw der provinciale griffie gehuldigd. De griffier, mr. J. M. Pilaar, over handigde hem de bekende enveloppe met inhoud. Van het gehele griffie- personeel ontving hij voorts een fraai bloemstuk. Verder werd hij in in tieme kring door de chef der afdeling, de heer J. van Tuinen, hartelijk toe gesproken, waarbij hem namens zijn naaste medewerkers boekwerken wer den aangeboden. De jubilaris bedankte in hartelijke bewoordingen voor de zo ongedachte en spontane hulde. s-GRAVEN POLDER Bekwame schilders. Voor het te Tilburg gehouden examen ter verkrijging van het diploma vakbekwaamheid schilderen slaagden de heren Jac. Lokerse en M, Nijsse.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2