BRITSE REGERIHG ROEPT RESERVISTEN OP Ernstige ramp treft boeren in Overijssel, Drente en Gelderland Advies aan Britten en Fransen om Egypte te veriaten Zestien augustus conferentie „Dienst in noodtoestand" Egypte verwerpt Westers voorstel Britse oppositie staat achter standpunt van regering Marktkooplui in Hoogeveen gingen gisteren staken Tropische uitrusting verstrekt aan legereenheden Nederland bezorgd Herter niet verkiesbaar Marinierskapel speelde in Leningrad verboden lied Regenval berokkent grote schade aan granen en aardappelen Drukke dag voor Koningin PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND V „Het ïs nu nog rustig" Naasting was partijdig en eenzijdig Tienduizend daklozen in Sjanghai weer m Europe Elastische verkeersborden Sport compensatie voor geloof Geleide projectielen voor militair gebruik Voorziiier Landbouwschap: Agrarisch rampenfonds? Jordaniërs gedood toor: ti. Vorststraat 90, Goes. i 2438 (b.g.g. voor redactie voor aam. 2970), Giro 274289. .een: Middelburg: Korte Noord- 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 i 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Cel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Habouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3464 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 3 augustus 1956 Overgave in Walcherse kamer (Zie pagina Op- en ondergang van Zon en Maanj Zaterdag: Zon op 5.04 u., onder 20.27 U. Maan op 2.26 u., onder 18.46 u. Hoogwater zaterdag 4 aug.: Vlissingen: 11.50 u. 1.86 m., u. m. Terneuzen: 12.19 u. 2.02 m., u. m. Wemeldinge: 0.59 u. 1.58 rm 18.34 u. 1.64 m. Zierikzee: 0.45 u. 1.36 m., 18.17 u. 1.40 m. LONDEN, 3 aug. (Reuter) Aan de Britse consuls in Egypte is opgedragen alle Britse onderdanen in Egypte, en de burgers van gemene- beststaten de raad te geven Egypte te verlaten. De woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken verklaar de, dat de consuls de betrokkenen vragen te overwegen of het niet „ver standiger en in hun eigen belang zou zij'n uit Egypte te vertrekken, nu het (laar nog rustig is". Er wordt niet overwogen een al gemene waarschuwing uit te geven aan hen, die zouden overwegen Egypte te bezoeken, ofschoon het ook voor deze categorie raadzaam wordt geacht thans niet te gaan. Fransen De Franse waarnemende minister van buitenlandse zaken heeft mede gedeeld, dat de Franse regering „semi- officieel" een soortgelijke maatregel treft. Slowaakse regering gevormd PRAAG, 2 augustus (Reuter) De Slowaakse nationale raad (parle ment) heeft donderdag te Bratislawa eenparig zijn goedkeuring gehecht aan de samenstelling van de nieuwe Slo waakse raad van commissarissen (re gering). V/estelijke Drie over Suezkanaal LONDEN, 2 aug. (Reuter/A.F.P.) Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben donderdag avond in Londen voorgesteld op 16 augustus in Londen een conferentie te houden over het instellen van in ternationale controle over het Suez kanaal. De volgende landen zullen worden uitgenodigd: Egyp'e, Frankrijk, Ita lië, Nederland, Spanje, Turkije, Groot- Brittannië, Sowjet-Unie, Australië, Ceylon, Denemarken, Ethiopië, de Duitse Bondsrepubliek, Griekenland, Griekenland, India, Indonesië, Perzië, Japan, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pakistan, Portugal. Verenigde Staten en Zweden. Na besprekingen, die vijf dagen hebben geduurd, hebben de westelijke Grote Drie donderdagavond een com muniqué uitgegeven waarin de Egyp tische naasting van het Suezkanaal wordt veroordeeld als „partijdig en eenzijdig". Ook in het algemeen over optreden van jonge landen DEN HAAG, 2 augustus De Egyp tische regering heeft geïnformeerd naar de opvatting van de Nederlandse regering over de naasting van het Suezkanaal door Egypte. De Nederlandse regering heeft ge antwoord, dat zij geschokt is door het eenzijdige optreden van de Egyptische regering. Dit optreden wordt in alle beschaafde landen sterk afgekeurd, al dus het antwoord. Hier werd aan toegevoegd, dat men zich in Nederland bijzonder ongerust maakt over het eenzijdige optreden van jonge landen in het algemeen. Men denkt hierbij aan het optreden van de regering van Indonesië inzake de ronde-tafel-overeenkomst. —O— HONGKONG, 2 aug. (Reuter). Een wervelstorm heeft ongeveer 10.000 mensen in Sjanghai dakloos gemaakt en 80 procent van de groen- tenccgst vernietigd. o De Oostenrijkse kanselier, Julius Haab, zal in oktober Adenauer be zoeken. Stockholm, zwaar bewolkt 17 gr. Kopenhagen, regen 15 gr. T onden, zwaar bewolkt 19 gr. rxemburg, zwaar bewolkt 16 gr. ^arijs, zwaar bewolkt 20 gr. iunkfort, zwaar bewolkt 21 gr. Miinchen, zwaar bewolkt 22 gr. lrich, zwaar bewolkt 22 gr Locarno, onbewolkt 26 gr. Innsbruck, half bewolkt 26 gr. Rome, nevel 29 gr. DE BILT ZEGT: Aanhoudend koud Enkele buien, hier en daar met on- w'Cr, maar ook verspreide opklarin gen. Matige af en toe krachtige wind aanvankelijk tussen zuidwest en west, later ruii cd naar noordwest. Weinig verandering in temperatuur. De drie regeringen erkennen de rechten van Egypte als een soevereine staat. Hierin is het recht van natio nalisatie begrepen, doch slechts als de genationaliseerde eigendommen geen internationaal karakter hebben. Dit is hier wel het geval. Zij wijzen er op dat Egypte zelf heeft erkend het kanaal te willen gebruiken voor een nationaal doel. LONDEN, 3 augustus - (Reuter) De Britse regering neemt de naasting van de Suezkanaalmaat- schappij zeer hoog op. Blijkbaar is men in Britse regeringskringen van mening dat dit muisje van Nasser wel eens een behoorlijke staart kan hebben. Gisteren heeft Koningin Elisabeth een besluit on dertekend, waarbij specialisten on der de reservisten worden opge roepen voor „dienst in noodtoe stand" in het oostelijke gedeelte van de Middellandse Zee. De verloven der bemanningen van vier escadrilles bommenwerpers zijn voor het weekeinde Ingetrokken. Het grondpersoneel heeft opdracht gekre gen zich paraat te houden. Aan legereenheden is tropische uit rusting vertrekt in afwachting van het bevel om zich in te schepen. Volgens sommige berichten zouden troepenversterkingen gezonden kun nen worden naar Cyprus, Jordanië of Libye. Het Engelse ministerie van lucht vaart heeft bevestigd dat enkele es- kadrilles straalbommenwerjers naar het Midden Oosten zijn gezonden. Het Ned. kankerinstituut ont ving in 1955 aan legaten en erfstel lingen f 109.599,18. FRANSE OORLOGS SCHEPEN UITGEVAREN PARIJS, 2 augustus (A.F.P.) De Franse oorlogsschepen, die bij Tou lon zijn samengetrokken, hebben op dracht gekregen met onbekende be stemming uit te varen. De Franse nationale vergadering heeft donderdag een resolutie aange nomen waarin verklaard wordt, dat „het gedrag van kolonel Nasser een voortdurende bedreiging van de vre de" vormt. Alle fractieleiders, met uitzondering van de communistische, verzochten de regering dringend tegenover Nasser geen soepelheid te betrachten. BOSTON, 3 augustus (A.F.P.) Gouverneur Herter heeft verklaard dat hij zich niet beschikbaar stelt als kandidaat voor het vice-presidentschap der Verenigde Staten. Geen Britse wapens voor Egypte LONDEN, 2 augustus (Reuter) De Britse minister van handel heeft in het Lagerhuis verklaard dat alle lo pende uitvoervergunningen voor leve ring van wapens en ammunitie aan Egypte, met inbegrip van pantservoer tuigen en onderdelen, vliegtuigen en -motoren, zijn ingetrokken en dat geen nieuwe vergunningen hiertoe zullen worden uitgegeven. DIAMANTEN ECHTPAAR TE APELDOORN APELDOORN, 2 augustus (Reu ter) Op woensdag 8 augustus hoopt het echtpaar K. Meijer-Remelink te Apeldoorn het zestigjarige huwelijks feest te vieren. De echtelieden de man is 84 en zijn vrouw 78 jaar oud CAIRO, 3 aug. (Reuter), Egyptische officiële kringen hebben gisteravond het westerse voorstel tot internationale controle en administra tie van het Suezkanaal verworpen. „Dit voorstel houdt absoluut geen rekening met Egyptes recht op soe vereiniteit binnen de eigen lands grenzen", ze! een regeringsfunctio naris. Andere functionarissen vroegen zich af of de Verenigde Staten het aan vaardbaar zouden achten het Panama- kanaal onder internationaal toezicht te stellen. LONDEN, 3 augustus - (Reuter) In het Britse Lagerhuis heeft premier Eden gisteren verklaard dat de Britse regering met niets minder dan een internationaal ge zagsorgaan voor het Suezkanaal genoegen kan nemen. Gaitskell, de leider der oppositie was het met Eden eens en zeide dat .Wij zijn niet bang" DEN HELDER, 2 aug. Na een voorspoedige reis is het Neder landse smaldeel uit Leningrad in de haven van Den Helder terug gekeerd. Tijdens een onderhoud met de commandant schout bij nacht L. J. Goslings, gaf deze zijn algemene indrukken als volgt weer: De ontvangst was ongedwongen NEW ORLEANS, 2 augustus (A.F. P.) In de toekomst zal de helft van alle strategische missies door geleide projectielen worden gevlogen, doch voor tactische missies zal men voor tweederde op bemande vliegtuigen moeten rekenen. Dit is de conclusie van zeven Ame rikaanse luchtmachtgeneraals die op het ogenblik in New Orleans het toe komstig gebruik van geleide projectie len bespreken. Een nieuwe Deense uitvinding op het gebied van verkeerstekens langs de wegen bestaat uit borden die bij aanrijding doorbuigen om na afloop weer in hun oorspron kelijke staat terug te keren. Op de foto ziet men een auto die een dergelijk bord heeft aangereden. ZWOLLE, 3 augustus Sprekende over de situatie in de land bouw in Overijssel, Drente en Gelderland, als gevolg van de grote regenval van de laatste weken, heeft de heer H. D. Louwes, voor zitter van het Landbouwschap, gisteravond op een persconferentie te Zwolle verklaard niet te schromen van een ernstige ramp te spreken. Deze zal erger blijken te zijn dan de in 1954 geleden schade. Het ergst is z.i. ongetwijfeld Overijssel getroffen. De grootste schade is aangericht aan de hooi- en aardappeloogsten. Natuurlijk loopt de schade voor de bedrijven sterk uiteen van nor maal tot volledig oogstverlies. water verzadigd is, zo zei de heer Lou wes. Structuurbederf treedt dan ook veelvuldig op. In Gelderland doen de moeilijkhe den zich vooral voor in het stroom gebied van de Berkel en in iets min dere mate in dat van de Schipbeek. Er zijn plannen om de waterafvoer te verbeteren, maar daar heeft men thans nog niets aan. De boeren op de gemengde bedrij ven staan voor niet minder dan een ramp, aangezien velen van hen de komende winter geen voeder zullen De aardappelen moeten voor een groot deel nog groeien. Ook de haver en de rogge zijn nu nog lang niet voor de oogst gereed. Structuurbederf In Vroomshoop vernam de heer Lou wes, dat daar in 22 dagen 250 mm re gen is gevallen. Dat is drie en half maal de normale hoeveelheid van een maand. Op grote schaal zien we thans als gevolg hiervan, dat de grond van hebben voor hun vee. Velen zien zich dan ook genoodzaakt het vee te ver kopen. Ook in Drente is plaatselijk veel hooi verloren gegaan, vooral op de kleinere bedrijven. Daarnaast treedt verlies van veel aardappelen op. Ander beleid 1 Vele boeren staan thans voor ern stige financiële zorgen. De heer Louwes acht het een der zwakste zijden van ons landbouw beleid, dat dit alleen is afgestemd op normale risico's. Thans heeft men echter met een abnormale toestand te maken. Hier is met name het prijs beleid in de landbouw niet op inge steld. Van de opbrengsten der goede jaren wordt veel afgeroomd door de belastingen. Het is een algemene wens in de landbouw, zo merkte de heer Louwes op, dat de fiscus bij haar berekening van de belasting een ge middelde neemt van de laatste twee jaren. Dit is echter niet het geval. In het algemeen bepleitte de heer Louwes een landbouwbeleid, dat een meer bestendig karakter draagt dan het huidige. De boerderij dient de zetel te zijn van het boerengeslacht. De heer Louwes opperde de mo gelijkheid een nationaal rampenfonds voor de landbouw op te richten. en opvallend hartelijk. De bevol king had gaarne contact met de Nederlandse gasten en zij werden daar niet in gehinderd. Van enige ruilhandel was nauwe lijks sprake, omdat de bevolking niets te ruilen had, de meest eenvoudige souveniers als de kroonkurken van de bierflesjes vonden gretig aftrek. De kleding was verre van fleurig, eerder grauw en armelijk, het leven duur. Een ijsje kostte f2.85 en een ansichtkaart naar huis f 1.10. De wod ka was goed, maar niet te betalen, clandestien gestookte wodka was ge vaarlijk om te drinken. Wat doet je moeder De vragen, die de bevolking in het algemeen stelde, beperkten zich tot: waar ben je geboren, hoe oud ben je, waar woon je, leven je ouders nog en mag je die bezoeken? Als je vertelde, dat je moeder niet werkte maar voor het huishou den zorgde, keek men je ongelovig aan. Daar geloofden ze niets van. Aan cafébezoek hadden de Neder landers niet gedaan. Een uur wach ten op een kopje koffie moedigde dit bezoek niet aan. Bij het maken van foto's werden geen beperkingen op gelegd. De huizen waren indrukwek kend groot, doch slecht onderhouden. De straten breed met weinig verkeer, zodat van verkeersproblemen geen sprake is. „Wij zijn niet bang" De Marinierskapel werd meer dan enthousiast ontvangen. Het Neder landse wijsje „Wij zijn niet bang" werd spontaan meegezongen, doch bleek achteraf een verboden lied te zijn. De protestantse en katholieke-kerk diensten werden behalve door de Ne derlanders, die vrijwel allen van deze gelegenheid tot kerkbezoek gebruik maakten, hoofdzakelijk bezocht door oude vrouwen. Mannen en de jeugd zag je er niet. Desgevraagd werd toegegeven, dat sport en cultuur moesten dienen als compensatie voor het geloof. Het Britse leger heeft een groot aantal Grieks-Cyprische scholen ge vorderd op Cyprus. Men gelooft dat deze scholen zul len worden gebruikt als legering voor de troepenversterkingen die op Cyprus worden verwacht naar aanleiding van de toestand in Egypte. de oppositie de militaire voorzorgar maatregelen steunt, alhoewel voorzich tigheid geboden is. Prestige Gaitskell meende, gezien het doej van de naasting, dat Nasser er onver mijdelijk toe gebracht zou worden dj doorvaartrechten te verhogen. Hi waarschuwde voor de winst aan pres' tige, die Nasser uit deze kwestie zou kunnen halen en waardoor de bevrien de mogendheden in het Midden Oos ten, zoals Irak, Jordanië en Saoedi- Arabië, naar de kant van Egypte zou den kunnen gaan overlopen. De Ara bische staten zouden de oliebelangen gaan nationaliseren en de bedreiging van Israël zou ernstiger worden. „Het is een feit, dat deze episode moet worden gezien als een deel vaft de strijd om de heerschappij in het Midden Oosten", zo vervolgde de op positieleider. In Nassers onvriendelijke uitlatingen tegenover Engeland zag hu duidelijke tekenen van eventuele agressie. (Van onze parlementsredactie.) DEN HAAG, 2 aug. H. M. Koningin heeft zich vandaag zeer in* tensief met de kabinetsformatie bezig- gehouden. Vanmiddag raadpleegde zij op het Huis ten Bosch achtereenvol gens de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst, de vice-presi dent van de Raad van State, dr. A- A. L. Rutgers, de fractievoorzitters van de P. v. d. A., de K.V.P., de A.R., de C.H.U. en de wnd. fractievoorzit ter van de V.V.D. Gisteravond ontving de Koningin de heren mr. J. H. R. van Schaife, minister van Staat, en dr. W. Drees. demissionair minister-president. Uit het feit, dat H. M. de Koningin be hoefte heeft gehad aan een gesprek met de beide ervaren politici Van Schalk en Drees zou men kunnen con cluderen, dat "de adviezen van de vijf fractievoorzitters ten aanzien vaft de vraag, wie thans het .beste met ft formatiepoging kan worden belast, nogal tegenstrijdig zijn. In dit ver band was vooral opmerkelijk, het langdurige onderhoud, dat dr. Drees (van negen uur tot half elf) mei H. M. de Koningin heeft gehad. Incident bij de grens AMMAN, 2 aug. (Reuter). Jp. een gevecht met een Israëlische pa trouille zijn donderdag twee ledeft van de Jordaanse burgerwacht ge dood, aldus is door het hoofdkwartier van het Arabische legioen te Amman bekend gemaakt. De Israëliërs zouden ook enige verliezen hebben geleden. Volgens de Jordaanse lezing had de Israëlische patrouille, na twee km op Jordaans gebied te zijn doorgedron gen, het vuur geopend op de Jorda niërs, die in het gebied van Bisaft patrouilleerden. Het vuur was echter beantwoord, waardoor de Israëliërs waren gedwongen zich terug te trek ken. Jordanië heeft bij de gemengde bestandscommissie een klacht inge diend. Kramen bleven leeg HOOGEVEEN, 2 augustus Een 200-tal kooplieden van de goede renmarkt te Hoogeveen heeft zich hedenmorgen solidair verklaard met het protest van de circa twin tig collega's, die door het gemeen tebestuur verplicht waren een kraam te huren van de op de markt aanwezige kramenverhuurder. De ze 20 kooplieden zijn bezitter van een eigen kraam en wensten niet met deze verplichte huur akkoord te gaan. Het gevolg was, dat van morgen geen enkele verkoper zijn waren uitpakte en dat alle kramen leeg bleven. Een deputatie van de marktkooplieden, onder leiding van een hoofdbestuurslid van de cen trale vereniging van markt-, straat- en rivierhandel begaf zich naar het raadhuis om te onderhandelen met de burgemeester, die juist van va kantie was teruggekeerd. De depu tatie kwam van het raadhuis terug met de mededeling, dat de oude toestand vandaag nog gehandhaafd zou blijven. Morgenmiddag wordt een vergadering van burgemeester- en wethouders gehouden en toege zegd werd, dat b. en w. zich dan nader over de kwestie zullen bera den. Hierna begonnen de meeste handelaren hun goederen uit te pakken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1