WESTELIJKEN WILLEN INTERNATIONALE CONFERENTIE Dirk en Klaas uit Kortenhoef zoeken naar begraven schat r Slechte beurt Journalisten uit Egypte gewezen „Drukte In Londen en Parijs interesseert ons niet" Vrijgezellen in vuur en vlam Prol. Romme van zijn opdracht ontheven Het weer in Europ In 80-jarige oorlog verstopt Vredespijpen in gemeenteraad Frankrijk gaat politiek van strengheid en offers voeren Nixon is aanvaardbaar PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "V. Londense bespreking over Suez-kanaal „Dertig jaar leed ik aan typische ziekte" Aan dood ontsnapt Gedachte aan brede basis vastgehouden Brief gevonden in oude Sfaienbijbel Niet onthutst Strenge vorst bijna een ramp Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissmgen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ooscerbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ3,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Adv—tentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3463 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 2 aug. 1956 r Met poes en fles (Zie pagina 2). Op- en ondergang van Zon en Maan; Vrijdag: Zon op 5.03 u., onder 20.29 u. Maan op 1.16 u., onder 18.00. Hoogwater vrijdag 3 aug.: Vlissingen: 10.45 u. 1.62 m. 23.23 u. 1.74 m. Terneuzen: 11.15 u. 1.79 m., 23.50 u. 1.91 m. Wemeldinge: 12.23 u. 1.55 m., u. m. Zierikzee: 12.04 u. 1.34 m., u. m. De socialisten hebben zich wel bij zonder snel gehaast om de hun in eigen ogen prestigewinst door het la ten mislukken van de formatiepoging van de staatkundige leider van de Katholiexe Volkspartij, prof. Romme, binnen te halen. En zij hebben zich daarbij al bijzonder weinig moeite gegeven om dit op een voor anderen aanvaardbare wijze te doen. Want men kan toch waarlijk niet zeggen, dat het met de ernst van het ogen blik en met het gewicht van een kabinetsformatie in overeenstemming is na een verhoudingsgewijze korte bestudering en bespreking botweg te schrijven, dat het voorgelegde pro gram in zijn algemeenheid onaan vaardbaar is. En dan verder eigen lijk van iedere zakelijke motivering van dit standpunt af te zien. Wij achten dit een slechte beurt van de heer Burger en de zijnen, zo wel gezien de gehele politieke situa tie als gezien het program zelf. Want voor zover wij nu kunnen beoordelen was het program van prof. Romme én in zijn algemene strekking én in zijn uitwerking van tal van belang rijke punten voor ons veel aanvaard baarder dan de vage en veelal wei nig zeggende richtlijnen van dr. Drees. Prof. Romme heeit zich ken nelijk beijverd om voor de prot. chr. partijen slecht of in het geheel niet te verteren verlangens zijnerzijds, zo als de opheffing van het processie verbod, waar maar even mogelijk uit de besprekingen verwijderd te hou den. Terwijl aan de positieve zijde hoog moet worden genoteerd, dat hij aan andere bij onze politieke geest verwanten levende wensen, als bijv. inzake de publiekrechtelijke bedrijfs organisatie en het sociaal-economisch beleid uitstekende fomuleringen met visie en vaart erin heeft gegeven. Formuleringen, die voor het in de toekomst terzake te voeren beleid van grote betekenis hadden kunnen zijn. En, hopen wij, nog zullen worden. Waarmee dan de vraag is aangesne den: wat staat er nu te doen? Eén ding is, dunkt ons, zonder meer duidelijk. De reeds bestaande verwij dering tussen de grootste twee poli tieke partijen in ons land is door dit bruuske optreden der socialisten be paald niet versmald, maar integen deel ten zeerste verbreed en verdiept. Zozeer, dat op dit ogenblik een naar elkaar toebuigen haast al niet meer tot de mogelijkheden blijkt te beho ren. Het komt ons dan ook bijzonder weinig vruchtbaar voor om nu door een neutrale derde een poging te la ten doen de bestaande geschillen bij te leggen en de ontstane kloof te overbruggen. Al begrijpen wij best, dat de socialisten dit wel een zeer geschikte uitweg vinden om uit het slop te komen. Om tal van vooral staatsrechtelijke dingen hebben wij nooit veel geest drift voor de figuur van de „infor mateur" gevoeld. Maar óp dit ogen blik zouden wij alleen al op zake lijke gronden een informateur uit prot. chr. kring volstrekt ongewenst achten. De positie toch is zonneklaar: de heer Burger en de zijnen hebben door hun met weloverwogen opzet gestelde daad ieder zakelijk en rede lijk overleg op voorhand reeds de grond in geboord. Maar dan moet ook de socialistische fractievoorzitter thans de mogelijkheid waarnemen zelf een formatiepoging te beproeven en er niet op aansturen anderen de ka stanjes voor hem uit het vuur te laten halen. Dan kan hij zelf, zo hij dit wenst, alsnog trachten met de K.V.. tot overeenstemming te komen. Waarbij stellig niet onbelangrijke concessies door hem zullen moeten worden gedaan. Dit kunnen de socia listen echter veel beter rechtstreeks doen dan dat deze in dit stadium stuk voor stuk als het ware afgetroggeld moeten worden door een bemiddelen de derde. Er zijn soms stellig situa ties, waarin een informateur-bemid delaar nuttige diensten kan bewijzen, maar de huidige scherpe politieke toestand behoort daar naar onze over tuiging bepaald niet toe. Prof. Dr. J. J. DE JONG. CAIRO, 1 augustus (Reuter) Het Egyptische ministerie van bin- nenladse zaken heeft woensdag twee correspondenten van Britse bladen be volen het land te verlaten. Een woordvoerder van het Egypti sche ministerie van voorlichting heeft meegedeeld dat de twee corresponden ten militaire gegevens naar het buiten land hebben getelegrafeerd en dat zij Egyptenaren hebben verzocht derge lijke gegevens voor hen te verzamelen. LONDEN, 2 augustus - (Reuter) Frankrijk, Groot-Brittannië en de Verenigde Staten zijn woens dagavond te Londen overeen ge komen een internationale confe rentie bijeen te roepen teneinde tot internationaal beheer van het Suezkanaal te komen. De Sowj et-Unie en Egypte zullen worden uitgenodigd aan deze con ferentie deel te nemen. De bereikte overeenstemming komt tegemoet aan de wens van Foster Dulles, die een voorstander ■was van het uitnodigen van de Sowjet-Unie en Egypte. Nasser verklaart: ALEXANDRIE, 2 augustus A.F. P.) „De drukte die men in'Parijs en Londen over het Suezkanaal maakt interesseert ons niet het minst", heeft Nasser woensdag te Alexandrië ver klaard. „Het kanaal is altijd Egyptisch ge weest. En wat de kanaalmaatschappij betreft: die werd opgericht door werk loze Franse en Britse edelen, die slechts in hun eigen belang handelden. Egypte zal de vrije doorvaart door het kanaal eerbiedigen, maar nu wij een- maaLde vrijheid hebben geproefd zul len wij deze verdedigen tot onze laat ste druppel bloed". In Grevenbricht is een „vrijgezellen- congres" gehouden. Het werd in de nacht van dinsdag op woensdag be sloten met de plechtige (en vrolijke) verbranding van een viertal vrijgezel- lenpoppen", die hiervoor uit België waren gekomen. Lagerhuis wordt eventueel teruggeroepen LONDEN, 2 augustus (A.F.P.) Het Britse Lagerhuis dat donderdag op reces gaat zal worden teruggeroepen wanneer de internationale toestand dit eist. Vandaag wordt nog een debat over de Suezkanaalkwestie en andere pun ten gehouden. LONDEN, 1 augustus (Reuter) Radio Moskou heeft gezegd dat de Sowjet-Unie „ongetwijfeld een Egyp tisch verzoek tot steun bij de bouw van de Assoean-dam met genegenheid zou overwegen". „De Sowjet-Unie is bereid eerlijke hulp te bieden aan de oosterse landen om hun welvaart te vergroten". De radio voegde hier aan toe dat „reactionaire westelijke propagandis ten" met betrekking tot de gebeurte nissen in Egypte „een leugen-campag ne voeren". De Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken, Selwyn Lloyd en Pineau, wensten deelne ming aan de conferentie te beper ken tot de 16 landen die vertegen woordigd zijn in de internationale kamer van scheepvaart. De Sowjet-Unie en Egypte zijn geen lid van deze organisatie. De Westelijke mogendheden willen een internationaal bestuur voor het Suezkanaal. Westerse diplomaten betwijfelen of Egypte aan de conferentie zal willen deelnemen. Het is nog niet bekend hoe de conferentie zal zijn samengesteld. De Verenigde Staten hebben voorge steld dat de kern ervan gevormd zal worden door de ondertekenaars van de Konstantinopel-conventie van 1888: Groot—Brittannië, Duitsland, Oosten rijk, Hongarije, Spanje, Frankrijk, Ita lië, Nederland, Turkije en de Sowjet- Unie. Egypte heeft later verklaard zich gebonden te achten door de con ventie en is sindsdien als mede-onder tekenaar beschouwd. Eisenhower: WASHINGTON, 2 augustus (Reuter) President Eisenhower is in goede conditie, aldus heeft zijn' dokter na een nieuw onder zoek aan de pers verklaard. Vol gens de dokter zal Eisenhower, wat de campagne voor de presi dentsverkiezingen betreft, even veel kunnen doen als wanneer hij niet ziek zou zijn geweest. Zijn hartwerking is onveranderd geble ven. President Eisenhower heeft giste ren zelf verklaard, dat hij zich goed voelt, maar niet zo goed als een jaar geleden. Hij twijfelde er echter niet aan, of hij zijn werk niet vier jaar zou kunnen doen, als hij inderdaad herkozen zou worden. Hij deelde mede te hebben geleden aan een chronische ziekte, die onge veer dertig jaar geleden was begon nen en die normaal alleen bij jonge mensen voorkomt. Naar zijn artsen hem hadden meegedeeld, was hij naar hun weten het vijfde geval, waarin een man van boven de 65 jaar aan deze ziekte leed. Wcstduifsc officieren gaan staken HAMBURG, 1 augustus (A.F.P.) Nadat onderhandelingen over ho gere gages zijn mislukt, lijkt een sta king van de Westduitse koopvaardij- officieren onvermijdelijk. De datum van de staking wordt echter nog ge heim gehouden. De Japanse regering heeft be kend gemaakt, dat zij een „neutrale afwachtende houding" zal innemen ten opzichte van de nationalisatie van de Suez-kanaalmaatschappij. Nasser zal een bezoek brengen aan Griekenland. APELDOORN, 1 augustus Op de onbewaakte overweg te Apeldoorn zijn de 44-jarige W. F. S. en de 26-jarige mej. H. v. d. K. beiden afkomstig uit 's-Gravenhage aan' de dood ontsnapt. De heer S. wilde op zijn bromfiets met mej. V. d. K. als duopassagiere de overweg oversteken en toen hij met het voorwiel de eerste spoorstaaf in de overweg reeds gepasseerd was zag hij vlakbij reeds een trein naderen. Hij gooide het stuur om, werd nog wel door de trein geraakt en van de brom fiets geslingerd. Hij liep een gebroken been op. Mej. V. d. K. kreeg slechts enkele schaafwonden. Tweede formatie-poging mislukt DEN HAAG, 2 augustus H.M. de Koningin heeft het verzoek van Prof. Romme om ontheven te worden van zijn opdracht inge willigd. Vijftig dagen na de verkiezingen zitten wij dus nog steeds met een demissionnair kabinet. Dr. Drees heeft 39 dagen geformeerd, de heer Romme 8. Beiden hebben hun pogingen gestaakt om in dit stadium de brede basis nog een kans te geven. Prof. Romme drukte het gisteravond in een persgesprek aldus uit: „Dr. Drees wilde in zijn stadium niet zonder de K.V.P. Ik wil in mijn stadium niet zonder de P.v.d.A. In mijn opvattingen past, dat Nederland het best gediend is met een kabinet op brede basis, maar deze basis kan niet tot iedere prijs bereikt worden". Veel betekenend voegde de tweede ex-forma teur er aan toe: „Ook al zou de kans op deze brede samenwerking verkeken zijn, dan weet ik nog niet of ik het anders had gedaan". In dit stadium wil de heer Romme de schijn vermijden, dat hij van de gedachte van de brede basis is afgestapt. DE BILT ZEGT: Veel wind Overwegend zwaar bewolkt met op de meeste plaatsen tijdelijk regen. Vrij krachtige tot krachtige, aan de kust tijdelijk harde wind, voornamelijk tus sen west en noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Stockholm, regenbui Kopenhagen, half bewolkt Londen, motregen Luxemburg, geheel bewolkt Parijs, regen NI o, zwaar bewolkt Frankfort, geheel bewolkt Genève, zwaar bewolkt Wenen, zwaar bewolkt Rome, half bewolkt 19 gr. 17 gr. 16 gr. 17 gr. 18 gr. 27 gr. 19 gr. 24 gr. KORTENHOEF, 1 augustus In een weide bij het dorp Korten hoef moet een schat begraven lig gen, een meter of vijf verwijderd van de plaats, waar vroeger een R.K. kerk heeft gestaan. De ge broeders Dirk en Klaas Spaan hebben in 'n oude Statenbijbel uit 22 gr! 11637 een briefje gevonden waarop 33 gr! I in oud-Hollands handschrift staat vermeld dat in de buurt van kerk een schat is te vinden. de Ten tijde van de Spaanse overheer sing vluchtten velen uit het Gooi en lieten vaak geld in de grond verstopt achter. Op het perkament dat slechts fragmenten van berichten bevat, wordt gesproken over de Spanjolen en een zekere Aerent Huygenszn van de Velde, die daar zijn bezittingen be graven heeft. De Statenbijbel is de familie Spaan, naar de tegenwoordige eige naar zegt, van generatie op generatie overgegaan. De bijbel is gescheurd, vergeeld en aan de randen geheel zwart. De heer Spaan, die deze bijbel nagenoeg nooit gebruikt, omdat dit boek voor hem moeilijk leesbaar is, vond het perkament tussen de eerste bladzijden. Graven De beide broers zijn gisteren di rect koortsachtig aan het graven ge gaan. De naam Van de Velde, die in het document voorkomt menen zij thuis te kunnen brengen als zijnde die van een van de begeleiders van Hugo de Groot op zijn tocht naar de gevan genschap op Loevestein. Prof. Romme is dus gestrand op de socialisten, maar duidelijke verschil punten tussen de P. v. d. A. en de K.V.P. zijn niet naar voren gekomen, omdat de P. v. d. A.-fractie te ken nen heeft gegeven, "dat het program als geheel onaanvaardbaar is. „Uw program sluit de steun van de P. v. d. A. ten enenmale uit", zo heeft de heer Burger geschreven. Onthutst over de gang van zaken was de heer Romme zeker niet. De loop van zaken is mij niet tegengevallen. Ik meen, dat er ob jectieve redenen zijn voor deze gang van zaken, maar ik ben niet zo vreemd in de politiek, dat ik niet weet, dat ook subjectieve rede nen een rol spelen. „Of mijn formatiepoging nut heeft gehad zal de toekomst leren." Het was reeds opgevallen, dat de voor zitters en de wnd. voorzitter van de K.V.P.-, A.R.-, V.V.D.- en C.H.-fracties persoonlijk het standpunt van hun fractiegenoten hadden toegelicht, maar dat de socialisten hadden vol staan met het zenden van een schrif telijk antwoord. Uit deze houding en uit de inhoud van de socialistische brief heeft de heer Romme de con clusie getrokken, die leidde tot liet teruggeven van zijn opdracht. Op een vraag wat de ex-formateur precies van plan was met de V.V.D. kwam geen rechtstreeks antwoord. Romme bepaalde zich tot de opmer king, dat het hem bekend was dat de V.V.D. pas aan het einde van de formatie wenste te beslissen of zij geestverwanten in het kabinet zitting wilde laten nemen of niet. De V.V.D.- fractie heeft een lange brief aan de heer Romme geschreven. Of dit schrij ven een basis zou zijn voor betere onderhandelingen wist prof. Romme nog niet. Daarover zou hij nog een nachtje moeten slapen. (Vervolg op pag. 5) KORTENHOEF, 1 aug. In het gemeentehuis van Kortenhoef is vanmiddag een bijzondere raadsvergadermg gehouden ter felegenheid van het 800-jarige estaan van dit Gooise dorp. Voordat burgemeester D. Wilde- boer de vergadering opende wa ren aan alle genodigden lange oud-hollandse stenen tabaks pijpen uitgereikt waarin de brand werd gestoken toen de vergade ring een aanvang nam. In vogelvlucht behandelde de burgemeester de geschiedenis van Kortenhoef. Algerijnse drama legt nieuwe stijl op PARIJS, 1 augustus (Reuter) - De Franse premier, G. Mollet, heeft in de Nationale Vergadering aangekondigd, dat Frankrijk zal moeten versoberen en zich gelde lijke offers zal moeten getroosten om zijn militaire operaties in Al- gerië te kunnen bekostigen en om alle inflatie- en devaluatiegevaren te bezweren. Hij begon zijn verklaring over de fi nanciële politiek der regering met te zeggen, dat het Algerijnse drama het gehele leven van de natie een nieuwe stijl oplegt. De strenge vorst van de afgelopen winter, die bijna een natio nale ramp werd, heeft de Franse eco nomie een slag toegebracht, die door niemand wordt betwijfeld. Bovendien Stier op redactie KARATSJI, 1 aug. (A.F.P.). De redacteuren van de radio- nieuwsdienst van Karatsji heb ben, met stomheid geslagen, zit ten toezien hoe een dol geworden stier, die met bloedende neusga ten hun bureau was komen bin nenstormen, daar als „een stier in een porceleinwinkeV' te keer ging en de gehele inventaris ver trapte. Weer de straat opgegaan verwondde het beest een vijftal personen onder wie een kind, dat aan de gevolgen ervan overleed. De stier werd niet overmeesterd en verdween in de richting van de haven. zullen de staatsuitgaven als gevolg van de operaties in Algerië dit jaar met minstens 300 miljard frank stijgen. Wanneer de vrede zal zijn hersteld, zal Algerië enorme hulp van het moeder land behoeven voor de modernisering van zijn economie en voor het verho gen van de levensstandaard der bevol king. Deze nieuwe verplichtingen noodzaken Frankrijk tot een politiek van strengheid en offers. Tot de speculanten, die hopen op inflatie en devaluatie, zei Mollet, dat ztj hun weddenschappen bij voorbaat hebben verloren, daar er geen Infla tie zal zijn. Alle klassen der bevol king moeten offers brengen, aldus Mollet. Bezuiniging Hij deelde mee, dat hij 'n bezuini gingscommissie van 7 personen, be staande uit hemzelf en 6 andere minis ters, heeft ingesteld, die tot taak heeft 250 miljard frank te besnoeien op de regeringsuitgaven van het volgende jaar. o— WASHINGTON, 1 augustus A.F. P. President Eisenhower wil ten aanzien van de kwestie van de omstre den kandidatuur van Nixon voor her verkiezing als vice-president geen stel ling nemen. Hij verklaarde, dat Nixon voor hen} volkomen aanvaardbaar was, doch hij was niet van plan, op de uitspraak van de komende partij conventie vooruit te lopen. Over de eventuele aanvaard baarheid van gouverneur wilde hij zich niet uitlaten.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1