?l Socialisten verwerpen van formateur Romme program Britten nemen van „voorzorgsmaatregelen" militaire aard r Uit het program van Romme Pensioenregeling voor ministers en staatssecretarissen Spaak in het wiel Binnenkort verzoek om ontheffing van opdracht? Dienstplicht in Engeland Nasser: „Nationalisatie wordt verkeerd uitgelegd" Overslromingen in Iran Soldaat praatte mond voorbij Tot augustusdrie dagen zomer Dulles naar Londen ontboden Kampeerkaarten ingetrokken PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Tito gasi van Griekse koninklijke familie Geen abnormale regenval in Zeeland Het weer in Europ» Geen verplicht pensioen voor wethouders Nasser oogst storm Hoofdkantoor: I/. Vorststraat 90, Goes, Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Temeuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3462 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. 3. J. de Jong - Directeur! Jacq de Smit Woensdag 1 aug. 1956 c Gratis in politiewagen (Zie pagina Op- en ondergang van Zon en Maan; Donderdag: Zon op 5.01 u., onder 20.31 u. Maan op 0.18 u., onder 17.04 u. Hoogwater donderdag 2 aug.: Vlissingen: 9.29 u. 1.49 m., 22.06 u. 1.56 m. Terneuzen: 9.58 u. 1.67 m., 22.32 u. 1.74 m. Wemeldinge: 10.55 u. 1.51 m., 23.32 u. 1.46 m. Zierikzee: 10.37 u. 1.32 m., 23.16 u. 1.26 m. DEN HAAG, 1 augustus Prof. Romme wordt voor de vraag gesteld of hij zijn pogingen tot het vormen van een kabinet ook zonder de socialisten moet voortzetten. Uit de vergaderingen, die de vijf fracties hebben gehouden, is namelijk gebleken dat alleen de P.v.d.A.-fractie er ernstig bezwaar tegen heeft om het ontwerp- program van de heer Romme te steunen. Haar afwijzende houding gaat zelfs zover, dat men gisteren geen moeite heeft genomen om het program te amenderen. De socialisten vinden het program in zijn algemeenheid onaanvaardbaar en zo is gisteren wel duidelijk geworden zij ergeren er zich aan dat de formateur geen enkele poging heeft gedaan om de tegenstellingen tussen de P.v.d.A. en de K.V.P. te overbruggen. Integendeel, zij vinden dat de heer Romme gepoogd heeft de kloof tussen de beide partijen nog te verbreden. Alleen de P. v. d. A. staat op dit standpunt. De fracties van de A.K., de C.H. an V.V.D. en uiteraard ook van de K.V.P. hebben wel waar dering voor het zeer gedetailleerde program van de heer Romme. Niet dat er geen wensen meer zijn, maar in het christelijke kamp is men toch wel bereid gunstig over dit program te adviseren. Dat wil natuurlijk niet zeggen, dat de A.R. en de C.H. frac ties nu bij voorbaat genegen zijn om tot het einde toe met de heer Romme in zee te gaan. Het deelnemen aan 'n kabinet dat door de heer Romme ge formeerd zou worden, is natuurlijk voor een zeer belangrijk deel afhan kelijk van de samenstelling van het ministerie, zowel wat de zetelverde ling als de personen betreft. In politieke kringen wacht men met grote belangstelling af, wat de for mateur nu gaat doen. De steun van de socialisten valt in dit stadium nau welijks meer te verwachten. Als prof. Romme persé wenst vast te houden aan de samenwerking met de P. v. d. A., dan is het niet uitgesloten dat hij binnen niet al te lange tijd aan H. M. de Koningin zal vragen van zijn op dracht ontheven te mogen worden. Op een kier Liet Romme de poging Drees mis lukken, nu steken de socialisten de heer Romme een spaak in het wiel. In socialistische kringen achtte men het gisteravond vrijwel uitgesloten dat de deur toch nog op een kier zou worden gehouden, maar in een formatietij d is van alles mogelijk. Het zal spoedig blijken of de heer Romme nog een laatste poging zal wagen of laten wa gen om met de P.v.d.A. in het reine te komen. moeten aansturen op samenwerking met de A.R., C.H. en V.V.D. Het zou overigens wel in strijd zijn met de op vattingen, die de heer Romme hier over tot voor kort heeft gehuldigd. De formateur heeft alle mogelijke moeite gedaan om de liberalen geen antwoord te geven op de vraag of zij bü deze formatie in een speciale positie ge plaatst moeten worden. De waarne mend fractievoorzitter van de V.V.D., de heer Korthals heeft daarover nade re inlichtingen gevraagd. Veel wijzer zal hij overigens niet geworden zijn. De woordvoerder van de formateur heeft gisteravond laten weten dat de heer Romme een vijf-partijenkabinet niet uitsluit, doch dat hij over de juis te breedte van de basis niet eerder zal kunnen beslissen, dan nadat hij de reacties van de vijf fractievoorzitters zal hebben leren kennen. Dat is stellig geen antwoord op de liberale vraag: „Waarom worden wij apart behandeld?" Prof. Romme heeft laten weten dat het meedoen van de V.V.D. eigenlijk afhangt van het standpunt hierover van de andere fractievoorzitters. Socialistische grieven De grote grief van de socialisten is dat de heer Romme er niet in geslaagd is duidelijk te maken, waarom de po ging van Dr. Drees moest mislukken. —0— Birma voert met de regering te Peking onderhandelingen over de aanwezigheid van communistisch- Chinese troepen in Noordoost-Birma, zo wordt gezegd in een communiqué, dat dinsdagavond door het ministerie van buitenlandse zaken te Rangoon is uitgegeven. Langspeelplaten goedkoper In W est-Duitsland HANNOVER, 31 juli (D.AP.) De Westduitse fabrikanten van gram mofoonplaten hebben de prijzen van langspeelplaten onlangs in verschil lende mate verlaagd. De prijsverlagin gen lopen tot 25 procent en enkele gevallen, daarboven. LONDEN, 31 juli (Reuter). De Britse minister van arbeid en dienst plicht, Macleod, heeft in het Lager huis bijzonderheden bekend gemaakt over een regeringsplan voor gedeelte lijke dienstplicht. Het regeringsplan houdt in, dat ar beiders in de belangrijkste industriën en beroepen onbepaald uitstel van dienstplicht krijgen, evenals zij, die een specialistenopleiding volgen. De Joegoeslavische president, Maar schalk Tlto, verblijft momenteel op uitnodiging van de Griekse konink lijke familie op het Griekse eiland Corfu. Ook de Koninklijke familie en eerste minister van Griekenland zijn aanwezig en zij bespreken daar de situatie rondom het oostelijk deel van de Middellandse Zee alsmede de kwestie Cyprus. V.l.n.r. ziet men op deze foto de Griekse eerste minister Karamanlis, Koning Paul van Grie kenland en Maarschalk Tito. CAIRO, 31 juli (Reuter/A.F.P.) President Nasser heeft dinsdag ver- Natuurlijk heeft de formateur nog de mogelijkheid om de P.v.d.A. in de oppositie te drijven. Hij zal dan wel (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, woensdagochtend De heer Romme is van plan het subsidiesysteem voor de universiteiten te wijzigen, blijkens zijn ontwerp-re- geringsprogram. De P.v.d.A. wil wach ten op een rapport, dat over deze ma terie door een commissie zal worden uitgebracht, doch de formateur wil daar niet op wachten. In de Nieuw-Guinea-paragraaf schijnt te worden gesproken over Ne derland als soevereine macht. Boven dien is de heer Romme genegen de handhaving van deze soevereiniteit nog eens uitdrukkelijk in de troonrede vast te leggen. Daartoe had de heer Drees zich echter ook bereid ver klaard, maar, zo zeggen de socialisten, afgezien van het feit dat Romme geen enkele poging heeft gedaan om de kloof tussen de P.v.d.A. en K.V.P. te overbruggen, heeft hij nieuwe tegen stellingen opgeworpen. Zo wordt in het program niets ver meld over de positie van de gehuwde ambtenares, terwijl Dr. Drees in prin cipe overeengekomen zou zijn dat de Onnnsitie gehuwde ambtenares niet meer ont- W slagen behoeft te worden. Weren van kandidaten Een ander nieuw strijdpunt is, vol- gens de socialisten het verlangen van de heer Romme om revolutionaire volksvertegenwoordigers uit de kamer, staten en raden te weren. Bij verdere huurverhogingen wil de heer Romme de blokkeringsgedachte voortzetten en wat het onderwijs be treft schijnt hij te denken aan spe ciaal onderwijs voor de niet meer leerplichtige jeugd. Verder wenst de heer Romme een spoedige oplossing van de kanalen- kwestie, de uitbouw van de P.B.O., hulp aan vergeten groepen, afschaf fing van de loondifferentiatie, defini tieve regeling voor weduwen en we zen en een algemene kinderbijslag- regeling. Hij staat verder gelijke kan sen voor openbaar en bijzonder onder wijs voor, strijd tegen de inflatie, on derzoek, niet alleen naar het heffen van een vermogensaanwasbelasting, maar ook naar de mogelijkheden van fiscale faciliteiten voor geleden ver liezen. Romme spreekt in zijn program ook over de waarde van de christelijke zede. (Ongecorrigeerd) WASHINGTON, 31 juli (Reuter) Een soldaat van de Amerikaanse luchtmacht is gearresteerd omdat hij een militair geheim zou hebben ver raden. Dit is door de Amerikaanse luchtmacht bekend gemaakt. Hij zou destijds aan burgers heb ben verteld dat de waterstofbom, die op 21 mei boven Bikini werd uit geworpen, haar doel had gemist. klaard, dat Egypte „vastbesloten is al zijn internationale verplichtingen na te komen". „Zowel de Suez-kanaal- conventie van 1888 als de verzekering hieromtrent in het Brits-Egyptische akkoord van 1954 zijn en zullen on verkort worden gehandhaafd". In de verklaring van de president wordt voorts gezegd, dat „de vrijheid van doorvaart door het Suezkanaal op geen enkele wijze en in geen en kele mate getroffen wordt door of betrokken is bij de nationalisatie van de kanaalmaatschappij". Op de vraag van een Duitse corres pondent, wat Egypte zou doen Ingeval van een westelijke militaire actie, ant woordde de Egyptische directeur voor politieke zaken, Sabri: „Wij zullen vechten'" Uitleg Sabri zei, dat Nassers verklaring hoofdzakelijk verspreid werd, omdat de Egyptische regering had gemerkt, dat „de nationalisatie van de Suez- kanaalmaatschappij, al dan niet opzet telijk, enigszins verkeerd was uit gelegd". |j DE BILT, 1 augustus Het K.N.M.I. deelt mede: de zomer jj heeft gedurende de eerste twee zomermaanden juni en juli p maar heel weinig van zich laten merken. De gemiddelde tem- peratuur van beide maanden was onder normaal, van het aan- jj tal zomerse dagen kan hetzelfde worden gezegd. Zelfs was het p in De Bilt sedert het begin der waarnemingen in 1848 nog nooit jj voorgekomen dat het aantal zomerse dagen tot augustus slechts m drie bedraagt, zoals nu het geval is. Mei leverde een, juni geen en juli slechts twee zomerse dagen, terwijl het normale aantal in totaal zestien bedraagt. Zelfs de nog vaak ge noemde slechte zomer van twee jaar geleden had het op 1 augustus al tot zeven van deze warme dagen gebracht, dank zij de maand mei, die toen erg mooi was. Het aantal uren zonneschijn van juni en juli te zamen bedroeg in De Bilt 275 tegen 423 normaal, een tekort dus van gemiddeld bijna twee en een half uur per dag. Tot nu toe in deze eeuw waren deze maanden alleen in 1907 nog somberder geweest, toen werden in De Bilt slechts 259 uren zon ge registreerd. De hoeveelheid regen was in dit tijdvak op de meeste plaatsen groter dan normaal, alleen in Zuid-Holland en Zeeland werd op tal van plaat sen de normale hoeveelheid niet bereikt. Stockholm, .zwaar bewolkt 19 gr. Londen, zwaar bewolkt 17 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 17 gr. Parijs, zwaar bewolkt 21 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Frankfort, regenbui 19 gr. Genève, onbewolkt 23 gr. Rome, onbewolkt 34 gr. Onbestendig. Toenemende bewolking met later van het westen uit enige regen. Zwak ke tot matige wind tussen west en zuidwest. Middagtemperaturen iets ho ger dan gisteren. ■iiaiia! Eerste Kamer (Van onze parlementsredactie). DEN HAAG, 1 augustus De Eer ste-Kamerleden hebben gisteren hun vakantie even onderbroken om een paar wetsontwerpen, die enkele we ken geleden, bij het sluiten van de ge wone zitting der Staten-Generaal nog op de agenda stonden, af te handelen. Tijdens een ongewoon druk bezochte openbare vergadering (het toeristen- dom had geen plaatsje op de publieke tribune onbezet gelaten) heeft de Se naat o.m. de wetsvoorstellen tot her ziening van de gemeentegrenzen in de LONDEN, 1 augustus (Reuter -A.F.P.) In de Westerse wereld is de deining over de naasting van de Suezkanaal-maatschappij door de Egyptische regering nog lang niet ten einde. In Londen hebben Engelse, Franse en Amerikaan se regeringsvertegenwoordigers overleg gepleegd, doch een beslis sing over de te volgen gedragslijn is nog niet genomen. Alles wijst er In Iran zijn ongeveer 300 mensen om het leven gekomen en ruim een mil joen dakloos doordat tot drie maal toe de vlakten rond de meer dan 4000 m. hoge bergen ovèratroomd zijn. De bovenste foto geeft een beeld van vrouwen uit een van de volkomen verwoeste plaatsjes die uitkijken naar redding en voedsel. De "onderste foto geeft een overzicht van een van de ondergelopen dorpjes in de omgeving van Kasham. echter op, dat men niet van plan is met Nasser zoete broodjes te bakken. Het feit dat de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles verzocht is persoonlijk naar Londen te ko men, zegt veel. Dulles is gisteren uit Washington vertrokken, ver gezeld van raadgevers. De Brits-Frans-Amerikaanse bespre kingen te Londen zijn tot hedenoch tend verdaagd, om Dulles in de gele genheid te stellen ze bü te wonen. Te Londen is van conferentiezü'de vernomen dat de Britse en Franse ver tegenwoordigers er bij de Amerikaan se regering op aan hebben gedrongen Dulles naar Londen te zenden. Pineau zond hieromtrent een boodschap aan zün Amerikaanse ambtgenoot, terwül premier Eden hetzelfde verzocht aan president Eisenhower. De perschef van het Witte Huis deelde mede, dat „de president met het oog op het belang van de zaken, die thans te Londen door de Britse en Franse ministers van buitenlandse za ken worden besproken, heeft besloten de minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, te verzoeken persoonlijk deel te nemen aan de beraadslagingen, waarop de Verenigde Staten reeds door de onderminister van buitenland se zaken, Robert Murphy waren ver tegenwoordigd". Vlootbewegingen De bemanning van twee Britse vlieg dekschepen, heeft order gekregen, zich gereed te houden voor vertrek naar de Middellandse Zee. Operationele eenhe den zyn gereed om de tocht mee te maken. Het ministerie van marine te Lon den heeft meegedeeld, dat bevel is ge geven tot „zekere vlootbewegingen". Bijzonderheden werden niet bekend gemaakt. Voorzorg Het Britse ministerie van oorlog maakte dinsdagavond bekend, dat er „zekere voorzorgsmaatregelen van mi litaire aard" werden genomen met het doel „onze positie in het oostelüke Middellandsezeegebied en ons vermo gen om aan elke situatie het hoofd te bieden, te versterken". (Zie ook het „Gesprek van de dag" op pagina 3). en de pensioenrege- politieke functionarissen en hun weduwen en wezen aangenomen, Daarnaast heeft ze (zonder hoofde-* Üjke stemming en zonder discussie) haar goedkeuring gehecht aan een voorstel om een bijdrage van 200.000 te verlenen aan de F.A.O. ten behoeve van internationale actie ter vergroting van de afzet van magere melkproduk- ten in India en Pakistan. Ook werd een wijziging van de wet op het Ho ger Landbouwonderwijs aangenomen, Over de nieuwe pensioenregeling voor ministers, staatssecretarissen, le- van Ged. Staten en wethouders, den heeft alleen de C.H.-afgevaardigde Refers het woord gevoerd. Deze rege ling komt in het kort hierop neer. Na hun aftreden krijgen ministers en staatssecretarissen een uitkering naar het aantal dienstjaren, dat zij in func tie zün geweest. Deze uitkering duurt minstens twee en maximaal zes jaar. De bepaling is gemaakt om te voor komen, dat oud-ministers na hun af treden van him inkomsten worden be roofd. Natuurlijk zijn er ook regelin gen om te voorkomen, dat de uitke ring en de nieuwe inkomsten onbillijk cumuleren. Het eerste jaar na hun af treden als zij geen andere inkom sten hebben krijgen ministers en staatssecretarissen 80 pCt van hun jaarwedde. Deze wedde bedraagt voor een minister 35.000 en voor een staatssecretaris ongeveer 29.000. Het tweede jaar wordt 65 pCt uitgekeerd, de volgende jaren 50 pCt. Het pen- (Vervolg op pag. 7) WINTERSWIJK, 31 juli. De bur gemeester van Winterswijk heeft van daag de kampeerkaarten van zeven Eindhovense jongens (van omstreek» 18 jaar) ingetrokken en hen boven dien de gemeente Winterswijk uitge stuurd, omdat zij uit baldadigheid van een onbewoonde boerderü de planken uit een gevel hadden gestoten en zes ruiten hadden stukgegooid. De leider van de kampeerders heeft de schade vergoed. Drie en een half jaar gevangenis straf heeft de officier van justitie bü de rechtbank te 's-Gravenhage geëist tegen de 57-jarige administrateur G. H. Z. uit Sassenheim, die in de af gelopen tipn jaren in totaal ongeveer f 216.000 zou hebben verduisterd.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1