„Krachtig en energiek" westers antwoord aan Nasser verwacht Storm bracht grote schade toe aan Zeeuwse fruittelers Zijn boek kan „Mein Kampf" heten Franse premier vergelijkt Nasser met Hitier In N.O.-polder vele hectaren aardappelen en bieten verrot In Algerië 140 doden Ook in het buitenland is stormschade aanzienlijk de Wilde staking in Umuiden Veertig gerechten in Stockholm Gezonken oceaanreus zweelt twintig meter boven zeebodem Geen nieuw concertgebouw Glasschade door straaljagers Tsjechen lonken naarW.-Duitsland Nieuwe Tonge schonk ramen PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Britten aanvaarden geen toezicht van slechts een mogendheid Structurele gebreken van de bodem? Elf doden in Engeland Het weer in Europf Twintig tot vijftig procent der vruchten zondag afgewaaid Kwaliteit verminderd? Sprekend cijfer Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Qoei. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Qlro 274289, Kantoren: Middelburg: Korte Noora- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 •n 3162; Vllssingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Se Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3461 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Dinsdag 31 juli 1956 Een miljoen voor Zeeland (Zie pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.00 u., onder 20.33 u. Maan op u., onder 15.58 u. Hoogwater woensdag 1 uug.: Vlissingen: 8.16 u. 1.56 m., 20.45 u. 1.57 m. Terneuzen: 8.42 u. 1.74 m., 21.09 u. 1.75 m. Wemeldinge: 9.39 u. 1.53 m., 22.05 u. 1.40 m. Zierikzee: 9.19 u. 1.36 m. 21.48 u. 1.22 m. PARIJS, 31 juli Het is nog steeds niet duidelijk hoe de Westerse mogendheden zullen reageren op hét besluit van de Egyptische rege ring tot naasting van de Suezkanaalmaatschappij. Gisteren hebhen Franse, Britse en Amerikaanse regeringsvertegenwoordigers in Lon den over de situatie gesproken, doch schijnbaar zijn zij nog niet tot een beslissing gekomen betreffende de te volgen gedragslijn. Ver wacht wordt dat Eden, de Britse premier, vandaag een verklaring zal afleggen. De Franse reacties zijn tot op heden het heftigst. De Franse rege ring heeft besloten een „krachtig en energiek" antwoord te geven, heeft premier Mollet gisteren medegedeeld. Deze reactie moet echter, zo zeide Mollet, di vorm hebben van een gezamenlijke actie van de Westelijke geallieerden. Brits-Westduitse atoom- samenwerking LONDEN, 30 juli (A.F.P.) In Londen is een Brits-Westduits akkoord ondertekend over de samenwerking bij het gebruik van atoom-energie voor vreedzame doeleinden. Het verdrag houdt de volgende punten in: levering van splijtbare grondstoffen, aankoop van de benodigde uitrusting, uitwisse ling van gegeven, aanmoediging tot bestudering van desbetreffende vraag stukken en de opleiding van jonge Duitse speciailisten. Brazilië krijgt voor economische ontwikkeling Amerikaanse kredieten. Vijftigduizend gulden schade per bedrijf Mollet is verder ongezouten van leer getrokken over Nasser, die hij jonder Mikken of blozen vergeleek met wijlen Adolf Hitler. i lollet noemde Nasser een „leer ling-dictator" en hij vroeg zich af, of men diens werk „de filosofie van de revolutie" niet beter „Mein Kampf" ■ton noemen. „De vrije volkeren, de waarborgers van recht en rechtvaar digheid, jullen als een hecht fi'ont het hoo'd bieden aan een politiek, waarbij ch-ntage door grove schen ding van overeenkomsten wordt af gewisseld. Zij zullen geweld tegemoet treu.1 met Je rustige vastbeslotenheid van hen, die werkelijk sterk zijn. Thans 'a meer dan ooit de aanvaar ding een gemeenschappelijke po li „.ek van de westelijke mogendheden m het nabije en midden-oosten de beste manier om de veiligheid in dit gebied te .ïandhaven en het even wicht in de gehele Middellandse-zee- zêne te waarborgen", aldus de Fran se premier. Brits standpunt De Britse premier Eden heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Groot- Brittannië geen regeling voor de toe komst van het Suezkanaal kan aan vaarden, waarbij dit kanaal onder het toezicht zou blijven van een enkele mogendheid, die het voor nationale -loeleinden zou exploiteren. ALGIFRS, 30 juli (Reuter). Vol gen- maandag te Algiers ontvangen berichten hebben de Franse troepen in de afgelopen 24 uur 140 Algerijnse opstandelingen gedood. Hij zei verder, oorlogsmateriaal stopgezet. dat de uitvoer van naar Egypte was In de Arabische landen wordt men niet moede Nasser te prijzen. De Li banese kamer heeft een felicitatie ge stuurd, terwjjl de grootloge van Egyp te en de Arabische landen de Egyp tische president tot grootmeester van de vrijmetselarij heeft gekozen. Op de bovenste foto: De Franse mi nister v. Buitenlandse Zaken, Pineau, de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Selwyn Lloyd, en dg Ame rikaanse onderstaatssecretaris Robert Murphy, te Londen de Kanaal kwestie besprekende. Op de onderste foto: De nieuwe directeur-generaal van de genationaliseerde Suez-Kanaal Maatschappij, Mahmoud Younis (twee de van rechts), die in deze functie zijn eerste persconferentie te Ismailia in Egypte heeft gehouden. MARKNESSE, 30 juli - Overal, maar vooral in de Noordoostpol der, is de schade aan de te velde staande gewassen groot tenge volge van de regenval en de storm. Wel heel erg is het in de buurt van Marknesse, waar aardappelen en bieten over een gebied van vele hectaren in de grond zijn verrot, zodat de oogst naar deskundige schatting wel voor tachtig procent als verloren kan worden be schouwd Op andere kavels, bij Blokzijl en Vollenhoven is het weinig beter ge steld, ofschoon de akkers daar toch wel diep geploegd zijn. De vraag rijst dan ook, of hier alleen het slechte weer in het spel is. De omstandighe den doen namelijk structurele gebre ken vermoeden, waarnaar dan ook een onderzoek zal worden ingesteld. De voorzitter van de gewestelijke raad van het landbouwschap en de voorzitter van de commissie voor grond- en pachtzaken, achten de toe stand in het betrokken poldergebied zeer ernstig. Eerstgenoemde meende, dat, voor wat de aardappeloogst be treft, op een verlies van tachtig pro- Jordanië schuldig aan overval op kindertehuis JERUZALEM, 30 juli (Reuter) De gemengd Israëlisch-Jordaanse be standscommissie heeft Jordanië schul dig bevonden aan het grensincident van acht dagen geleden, waarbij een aanval op een Israëliiseh kindertehuis in de nabijheid van Jeruzalem werd gepleegd. In officiële Bulgaarse kringen 's verklaard, dat de berichten over on lusten, die zich onlangs in Bulgarije zouden hebben voorgedaan, ongegrond zijn. LONDEN, 31 juli (A.F.P.) De storm heeft in Engeland aan minstens elf mensen het leven gekost. Vijf mensen verdronken tengevolge /an schipbreuken, terwijl er zes door omvallende bomen werden gedood. Zo werd een Duits echtpaar op de weg van Londen naar Dover gedood, door dat een boom hun auto vernielde. Oostenrijk en Duitsland De storm heeft ook veel schade ver oorzaakt in Oostenrijk en Duitsland. Te Obersteinabrunn in Neder-Oos- tenrijk, werden zes huizen in de as gelegd tengevolge van blikseminslag. Het vuur verspreidde zich snel door de hevige wind. Drie brandweerlieden Stockholm, regen 20 gr. Kopenhagen, half bewolkt 20 gr. Londen,-- bewolkt 17 gr. Farijs, zwaar bewolkt 20 gr. Nice, onbewolkt 26 gr. Frankfort, licht bewolkt 21 gr. Zürich, zwaar bewolkt 19 gr. Genève, onbewolkt 22 gr. Wenen, regen 28 gr. Rome, onbewolkt 33 gr. DE BILT ZEGT: Zelfde temperaturen Zonnige perioden maar ook plaatse lijk enkele buien. Matige, af en toe krachtige, maar langs de Waddenkust aanvankelijk nog harde wind tussen zuidwest en west. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. liepen verwondingen op. De schade wordt geschat op 150.000 gulden. In het gebied van Traunstein werd veel schade aangericht door hagel buien. De Cuxhaven kwamen straten en talrijke onderhuizen onder water te staan als een gevolg van zware slag regens. Trcilers niet uitgevaren IJMUIDEN, 31 juli Gisteren zijn vier IJmuidense treilers niet naar zee vertrokken. Dit is een niet door de vakbonden erkende protestactie te gen het uitblijven van de toepassing van de nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst voor de treilvisserij. Van de kant van de werknemers wordt het verwijt gehoord, dat deze aangelegenheid nu reeds twee maan den bij de Stichting van de Arbeid be rust en dat er geen uitzicht op een oplossing schijnt te bestaan. Nieuwe methode voor zoeken naar olie MOSKOU, 30 juli (Renter) De vroegere Engelse atoomgeleerde, Bru no Pontecorvo, en twee geleerden der Sowjet-Unie hebben volgens een Rus sisch geïllustreerd blad een nieuwe methode voor het zoeken naar olie ontwikkeld. De nieuwe methode be staat in het bombarderen van aard lagen met neutronen. Men vreest, dat dokwerkers uit Liverpool zullen weigeren om wapens te laden voor het Libanese leger. Tast maar toe! STOCKHOLM, 30 juli Het Neder landse smaldeel o.a. bestaande uit de onderzeebootjagers Friesland en Zeeland heeft na Leningrad een be zoek gebracht aan Stockholm. De Nederlands-Zweedse vereniging en de Hollandclub hebben de Jantjes gul en gastvrij onthaald op Zweedse bodem. Zij konden zich aan een aantal tafels te goed doen aan een natje en een droogje, dat bestond uit veertig ge rechten, o.a. tientallen soorten vlees, gerookte vis, huzaren- en garnalen- slaatjes en vele gerechten die voor de Hollandse mond vreemd zijn. In Hongarije zal de prijs van sterke drank worden verhoogd om dronkenschap tegen te gaan. IJsland wenst herziening v het verdrag met de V.S. NEW YORK, 30 juli (Reuter) Het logboek van de voor New York ten onder gegane Italiaanse oceaanreus „Andrea Doria", dat van belang wordt geacht voor het onderzoek naar de Minister weigert vergunning UTRECHT, 30 juli De minister van wederopbouw en volkshuisvesting heeft zijn goedkeuring onthouden aan de plannen van de gemeente Utrecht om een nieuw concertgebouw te bou wen. De minister heeft hier dezelfde overwegingen laten gelden als bij zijn beslissing inzake de bouw van een nieuw R.A.I.-gebouw, n.l. de noodzake lijkheid primair de woningnood te be strijden. (Van onze correspondenten). GOES, 31 juli De storm en de slagregens van de afgelopen lagen hebben grote schade ver oorzaakt in de Zeeuwse fruit boomgaarden. Vooral de schade, welke zondag is aangericht, blijkt aanzienlijk te zijn. Er zijn boom gaarden, waarin minstens 50 pCt der vruchten is afgewaaid. In de boomgaarden, waar het min ste schade werd opgelopen is toch ook nog wel altijd 20 procent der vruch ten afgewaaid. De schade is plaatse lijk zeer verschillend. Veel hangt af van het meer of minder beschut lig gen van de boomgaarden. De meeste schade hebben de zomer rassen opgelopen. Hiervan waren de vruchten ook het grootst. Daarna vol gen de herfstrassen. Bij de winter- rassen valt het percentage afgewaaide vruchten over het algemeen wel mee, behalve voor het ras goudreinette. KRABBENDIJKE, 31 juli. Dat de storm grote schade heeft toe gebracht aan de Zeeuwse fruit kwekers, bleek gisteren o.a. op de veiling te Krabbendijke, waar één kweker niet minder dan 2000 kg val aanvoerde. Men her innert zich in Krabbendijke niet dat één kweker zo'n groot kwan tum afgewaaid fruit ter veiling bracht. ook zeer veel vruchten Hiervan zijn afgewaaid. De omvang van de schade in Zee- lando valt niet te schatten. Zeker is echter dat er miljoenen kilo's fruit zijn afgewaaid. De fruitoogst beloof de zeer groot te worden. Nu zal deze belangrijk minder groot zijn. Hoe zul len straks de afzetkansen zijn? Hoe zullen de prijzen liggen, nu er min der fruit komt? De fruitkwekers spreken van een zwarte zondag. Behalve de appels en de peren heeft ook het zachte fruit veel ge leden. De pruimen liggen in enorme hoeveelheden onder de bomen. Ze zijn waardeloos geworden en ze mi-.:en de toch reeds geringe pruimenoogst nog kleiner. De frambozen zijn eveneens in gro te hoeveelheden van de struiken ge waaid en wat er overbleef is belang rijk in kwaliteit verminderd. Over de kwaliteit van het hardfruit maakt men zich thans ook zorgen. Speciaal voor het ras Yellow Trans parant, dat plukrijp is. Deze appel heeft een tere schil en is thans heen en weer geslagen aan de bomen. Het is nog te vroeg om over deze kwa- liteitsachteruitgang een oordeel te vellen. omstandigheden van de ramp, is ge red, aldus is meegedeeld. Men heeft het wrak van de „An drea Doria" kunnen localiseren. Er is een herkenningsboei aan vastgehecht. Het schijnt, dat het wrak op een hoog te van twintig meter vanaf de zeebo dem is blijven hangen door de er bin nenin opgesloten lucht. Boven het wrak zou zich een veertig meter wa ter bevinden. Tijdens een plechtigheid in Leidschen- dam heeft de burgemeester van Nieuwe Tonge, de heer C. van Hof wegen (rechts), zijn ambtsgenoot van Leidschendam, de heer H. A. C. Ban ning, een tweetal ramen aangeboden als herdenking aan de adoptie ter gelegenheid van de stormramp. Foto: Burgemeester Banning aanvaardt het geschenk namens zijn gemeente. cent moet worden gerekend en het is de vraag, zo zei hij, wat er van de resterende twintig procent nog goed zal blijken. De ander noemde de situa tie in het betreffende poldergebied catastrofaal. Dat bieten in de grond verrotten is op zichzelf een merkwaar dig verschijnsel. Zwaar getroffen Voor sommige landbouwers wordt de schade op minstens veertig tot vijftig duizend gulden geschat en diverse boeren, die nog niet lang geleden hun bedrijf hebben opgezet, zijn dan ook zeer zwaar getroffen. 's-GRAVENHAGE, 30 juli. De persdienst van het Landbouwschap meldt: „Nu het vliegveld Ypenburg door de militaire luchtvaart in ge bruik is genomen, leeft onder de tuin ders in het Westland de vraag wie aansprakelijk is voor de schade als gevolg van oefeningen met vlieg tuigen. Op een informatie van het Land bouwschap bij de luchtvaartstaf werd ten antwoord ontvangen, dat het rijk in beginsel voor zijn rekening neemt de schade aan glas, andere opstanden en gewassen, welke ontstaat bij het doorbreken van de geluidsbarrière door straaljagers, het neerstorten van vliegtuigen of onderdelen daarvan, voorzover deze schade veroorzaakt is door Nederlandse militaire vlieg tuigen. PRAAG, 30 juli (Reuter/A.F.P.) Tsjechoslowakije wenst diploma tieke betrekkingen met de Duitse Bondsrepubliek aan te knopen en zou het ook nuttig achten een non-agres sie pact met dat land te sluiten. Dit heeft de Tsjechoslowaakse premier, Siroky, maandag in het Tsjechische parlement meegedeeld. De premier zei dat Tsjechoslowa kije vele belangen met de kaplitalis- tische landen deelt en dat het moge lijk zou zijn de betrekkingen met lan den als Frankrijk, Italië, de Verenig de Staten, Groot-Brittannië en de Skandinavische landen uit te breiden. Dit is de eerste maal dat een Tsje chische regeringsleider een dergelijk verdrag met West-Duitsland voor stelt. Siroky zei, dat weinig landen zo veel belang bij de oplossing van het Duitse probleem hebben als Tsjecho slowakije, maar dat zijn land niet ge ïmponeerd is door de dreigementen van militairistische kringen in West- Duitsland. Hij verklaarde ervan overtuigd te zijn dat de Oostduitse bevolking nooit gedwongen kan worden opnieuw een stelsel te aanvaarden waarmee reeds „voor eens en voor altijd" was afge rekend. In Rotterdam is een negenjarige jongen in de Rotte gevallen en ver dronken. Een Egyptische commissie bestu deert in Oost-Duitsland de sociale wetgeving.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1