Benbella'i troepen hebben iets weg van een modern leger Tweehonderd doden bij onlusten in Bulgarije? Vrijmaking handel agrarische producten gaat moeizaam De organisatie van de Fellagha's Geld voor opstand stroomt van alle kanten binnen Andrea Doria" kan nieï worden gelicht Maandag 30 juli 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Amerikaanse congres op reces Verzekering moet 16 miljoen dollar betalen I.G. Farben wil slavenarbeiders schadeloos stellen Spanjaarden terug uit Sowjet-Unie Benbella conira Hadj Betaalde soldaten Angstige bevolking A. N.W. B„ vraagt knipperlicht bij bruggen Boiler gezonken: ontijdig einde vakantietocht Uitbreiding van liberalisatie bleek niet mogelijk Loonsve rhoging afgedwongen WASHINGTON, 28 juli (AFP/Rtr.). Het Amerikaanse Congres is vrijdag avond op reces gegaan. Behoudens bij zondere omstandigheden zal het niet Voor zeven januari 1957 bijeenkomen, dus na de in november te houden ver kiezingen. De Senaat had tevoren nog het pro gram voor hulp aan het buitenland ter tvaarde van 3.766.570.000 dollar goed gekeurd. Het wetsontwerp zal nu aan president Eisenhower ter onderteke ning worden voorgelegd. Het goed gekeurde bedrag is ruim een miljard dollar lager dan hetgeen de president oorspronkelijk had gevraagd. Een som van 2.105.500.000 dollar is bestemd voor militaire bi stand en de rest voor economische steun. Het Huis van Afgevaardigden aan vaardde nog een voorstel, waarbij 't verboden wordt in de V.S. koelkasten te bouwen, die niet gemakkelijk van binnen uit kunnen worden geopend. 72 a ontwerp was opgesteld naar aan leiding van talrijke gevallen, waarin kinderen bij het spelen met afge dankte koelkasten door verstikking om het leven zijn gekomen. Bij een treffen tussen een groep Algerijnse opstandelingen en een aantal Franse parachutisten wer den 23 opstandelingen gedood en 18 gevangen genorhen. De krijgs gevangenen worden per vracht auto naar de commandopost van generaal Gilles, commandant van de 25e luchtlandingsdivisie, over gebracht. (Van onze reiscorrespondent Link van Bruggen). ALGIERS, juli. Tijdens de bevrijdingsfeesten van mei 1945 braken er in de om geving van de Algerijnse plaats Constantine ernstige ongeregeld heden uit. Grote mensenhorden, opgezweept door fanatieke ex tremisten, leverden toen een bloedige slag met de Franse politie en •daarmee met het hele Franse gezag. Volgens cijfers, die in Algiers gepubliceerd werden, verloren honderd Europeanen bij deze onlus ten het leven. Van de vijftigduizend Arabieren, die aan de opstand deelnamen, werden er vijftienhonderd door Franse kogels neerge- maaid. Die zo ontnuchterend werkende relletjes van 1945 zullen als feiten van groot gewicht in de geschiedenisboeken der Arabische landen worden opge tekend. Ze moeten als de eerste, in bloed gesmoorde stoten op de nationa listische trompet worden beschouwd, de eerste zelfs van heel Noord-Afrika. In hun bevrijdingsroes realiseren de Fransen zich dit nauwelijks. Ze weten de opstand hoofdzakelijk aan een toen telandsbevolking aan de rand van een of Noordafrikaanse front hebben gestaan. Een klein deel van hen Is gerecruteerd uit de inheemse bevolking, doch wordt pas ingezet na een gedegen militaire en doctrinaire scholing, die in legerkampen in Libye of Spaans Marokko wordt ge geven. Aan wapens heeft het leger van Ben- bella geen krimp. Ze worden in grote hoeveelheden tegelijk opgekocht (voor namelijk in communistische, Europese staten), in Libye of Spaans Marokko op geslagen en vervolgens met speciale karavanen over de grenzen gesmokkeld. Ook geld hebben de fellagha's ln over vloed. Ze ontvangen subsidies van de landen, welke bij de Arabische Liga zijn aangesloten 't vorige jaar voteerde de arabo-aziatische conferentie in Bandoeng een bedrag van tachtig miljoen gulden voor „de heldhaftige strijd - onze broeders in Algerije" terwijl aan tal machtige olie-sjeiks regelma rote giften doet. Passagiers kritiseren bemanning IV NEW YORK, 28 juli (Reuter/A.F.P.). Begeleid door drie heli kopters, een watervliegtuig, een kotter van de Amerikaanse kust wacht en drie sleepboten, is het Zweedse schip „Stockholm", dat bij de aanvaring met de Italiaanse passagiersboot „Andrea Doria" aan de boeg ernstig werd beschadigd, de haven van New York bin nengelopen. Een grote menigte mensen, waaronder veel Italianen, had zich op de kade verzameld. Ambulance-wagens stonden gereed om de ge wonden naar het ziekenhuis te vervoeren, die met andere schepen reeds eerder waren aangekomen, zochten angstig en opgewonden naar familieleden, die door het Zweedse schip aan land waren gezet. geven 1660 mensen als dood, gewond of veilig aan wal op. Een groep van 90 passagiers, die door de „Cape Ann" was gered, heeft te New-York een verklaring afgegeven, waarin zij meedelen, dat de bemanning van de „Andrea Doria" in haar geheel geen initia tief heeft getoond om de passagiers te helpen. Blijkens latere gegevens bedraagt het aantal doden elf en wel zes pas sagiers van de „Andrea Doria" en vijf bemanningsleden van de „Stock holm". FRANKFORT, 28 juli (Reuter). Het voormalige Duitse chemische con cern I. G. Farben, dat nu in liquida tie is, zal voor begin september een speciale aandeelhoudersvergadering uitschrijven om goedkeuring te vra gen voor zijn aanbod dertig miljoen mark (ongeveer 25 miljoen gulden) uit te keren als schadeloosstelling aan nog in leven zijnde voormalige „sla venarbeiders" uit het concentratie kamp Auschwitz, die indertijd voor 't concern hebben moeten werken. Dit bedrag zou neerkomen op om streeks 6000 mark (5000 gulden) voor ieder van de vierduizend mensen, die, naar men verwacht, het concern zul len aanspreken. Tot dusver hebben 2400 mensen dit al gedaan. De voormalige slavenarbeiders, die het verblijf in Auschwitz hebben over leefd, zijn voor de overgrote meerder heid Joden. De organisatie, die hun belangen behartigt, is met het aanbod van I. G. Farber akkoord gegaan. Het aantal slavenarbeiders uit Auschwitz, dat in Silezië in de nabij gelegen fabrieken van het concern heeft gewerkt, wordt op 30.000 tot 40.000 geschat. Het merendeel van hen heeft de oorlog niet overleefd. Van de overlevenden wonen de meesten in de V.S. of Israël, terwijl er ook enkele wonen in andere landen, zoals Nederland en Frankrijk. Onder de geredden bevond zich 'n 15-jarig meisje, Londa Morgan, dat als verongelukt was opgegeven. Zij werd per draagbaar naar een ambu lancewagen vervoerd en vertelde tij dens dit vervoer: „Ik weet niet wat er met mijn vader en moeder gebeurd is. Ik werd uit mijn hut geslingerd. Een Spanjaard ontfermde zich over mij. Ik herinner mij niet wat er daarna nog gebeurde". De kapitein van de „Andrea Doria", Piero Calamai, volgens zijn broer „gebroken door smart", heeft ver klaard, dat er geen paniek aan boord van zijn schip heerste na de aan varing. Om het ontstaan daarvan tegen te gaan, had hij geen openbaar bevel gegeven het schip te verlaten. NIET TE LICHTEN. Schadedeskundigen hebben ver klaard, dat het waarschijnlijk onmo gelijk is de „Andrea Doria" te lichten. Zij deelden voorts mede, dat ver zekeringsmaatschappijen in de gehele wereld de terugslag van de ramp zul len ondervinden. Zij zullen 16.000.000 dollar moeten betalen. Van dit bedrag nemen Ameri kaanse maatschappijen 1.600.000 dollar voor hun rekening. De totale waarde van het schip zou 27 a 29 miljoen dollar bedragen. Een deskundige verklaarde, dat het niet de gewoonte is luxe-passagiersschepen volledig te verzekeren. Volgens de Amerikaanse kustwacht is het lot van 46 passagiers van de „Andrea Doria" onbekend. Uit hun ge gevens bleek, dat er op het ogenblik van de botsing 1706 passagiers en be manningsleden aan boord van het Ita liaanse schip waren. De tabellen MADRID, 28 juli (Reuter). Rus land heeft er in toegestemd, dat Span jaarden, die nog in de Sowjet-Unie zijn en naar Spanje terug willen, re patriëren, aldus heeft het Spaanse ministerie van buitenlandse zaken aangekondigd. Volgens het ministerie bereidt men via het Franse Rode Kruis een transport van ruim 500 personen voor. i heersende grote droogte, die de plat- hongersnood had gebracht. Negen jaar bleef alles rustig in Algerije. Toen, in de nacht van 1 november 1954 „de bloednacht", zoals deze hier alge meen wordt genoemd sloegen de na tionalisten plotseling met kracht toe, Ditmaal was het geen opgewonden volksmenigte, die, ongeorganiseerd en met ongebreidelde hartstochten, de Fransen te lijf ging. Goed gediscipli neerde en met moderne wapens uitge ruste benden overvielen^ overal in het land boerderijen en militaire posten, terwijl in verscheidene legerdepois en in het gebouw van Radio Algiers bom men ontploften. De dodenlijst der Europèanen was lan ger dan die in 1945. De Fransen zagen zich bij verrassing geplaatst tegenover een guerilla-leger in het onherbergzame Aurès-massief en tegenover kleine ben den, die op de meest verspreide plaatsen de veiligheid in gevaar brachten. Met het optimisme, de Fransen eigen, begon het leger onmiddelijk een tegen^ offensief. Troepen werden uit Frankrijk aangevoerd, vliegtuigen, tanks en para chutisten ingezet en iedereen verwachtte, dat het wel spoedig met de fellagha's, ge daan zou zijn. Alleen deze gedachte al is een enorme blunder geweest. Ondanks hun dagelijks weerkerende, zware verliezen, leveren de nationalisten nog altijd slag met het Fran se gezag, dat het tenslotte nodig oordeelde de staat van beleg af te kondigen en een leger van liefst vierhonderdduizend man in het veld te brengen. Daarnaast zijn de naar schatting twintigduizend fellagha's er ook nog in geslaagd het prestige van de Franse maagd in de wereldopinie te ondermijnen en haar de haat van de hele Arabische wereld op de hals te halen Wat zijn nu eigenlijk fellagha's, wie zijn hun leiders en hoe zijn ze georgani seerd? Het zou beslist te ver gaan te beweren, dat de meeste fellagha's com munisten zijn. Ook is het onjuist aan te nemen hetgeen de Fransen nog wel eens willen doen dat hun benden uit bandieten bestaan, uit mensen dus, die, als in het Algerije van de achttiende eeuw, de piraterij uit winstbejag of uit wellust bedrijven Hoewel niet ontkend kan worden, dat een deel der fellagha's met de ideologie van het Kremlin besmet bestaat hun kader toch uit Algerijnen die met een hartstochtelijk nationalis me zijn bezield. Tot deze leidslieden behoort o.m. Mohammed Benbella, de in Cairo zetelende chef van de F.L.N. („Front de Libération Nationale"), de organisatie, waarin alle strijdende groepen officieus verenigd zijn. Ook de oude samenzweerder tegen de Fran sen, Messali Hadj, is tegenwoordig een overtuigd nationalist. Hij is de leider van de M.T.L.D. „Mouvement pour le Triomphe des Libertés Démocrati- ques"), is vroeger een zogenaamde idealistische communist geweest, werd twee keer door de Fransen verbannen en werpt zich thans op als de sterke man van Algerije. Vooral dit laatste streven heeft Messali Hadj persona non grata bij de F.L.N. ge maakt. Hoewel hij en Benbella 't zelfde doel nastreven: afwerping van het Franse juk en volledige zelfstandigheid voor Algerije, zijn beide mannen in wezen ri valen. Benbella speelt het zelfs klaar om de Arabische propaganda-zender van Cairo tegen Hadj te gebruiken en officieel tegen hem en zijn organisatie te waar schuwen. Heeft Benbella de min of meer gere gelde strijdkrachten der fellagha's onder zich. Messali Hadj zoekt het eerder in de kleine, individuele 'aanslagen. Zijn men sen werken voornamelijk in de grote steden waar hij een zeer grote aanhang onder de inheemse bevolking heeft eri treden zelden of nooit in groepsverband op. Ze zijn lang niet zo goed georganiseerd als de mannen, die Benbella leidt, met als gevolg, dat er tientallen konden worden gearresteerd. De Fransen hebben uiteraard 't meeste met de strijdkrachten van Benbella te doen. Men kan welhaast van een geregeld, natio nalistisch leger spreken, want de rebellen dragen een uniform, krij gen een soldij van zeventig gulden per maand, terwijl hun gezinnen na hun dood een oorlogspensioen krijgen uitgekeerd. De meesten van deze militairen zijn vrijwilligers. Ze werken samen met Alge rijnse deserteurs uit het Franse leger en naar verluidt ook met légionnaires, die voor hun intrede in het Vreemdelingen legioen als SS-officier aan het Europese Bij al deze bedragen moeten ook de enorme sommen worden opgeteld, t lan particuliere contributies binnenv, en. In Frankrijk bijvoorbeeld, waar dri> derdduizend Algerijnen wonen en wei worden regelmatig inzamelingen gel den. En in Algerije zelf is een schat! ingesteld, die een verplicht karak. draagt en vrijwel onder de ogen van de Fransen wordt geheven. Aldaar gevestigde Arabische of andere mohammedaanse zakenlieden ontvangen langs clandestiene weg een brief, waarin de mededeling wordt gedaan, dat ze voor een bepaald bedrag aan francs zijn aan geslagen. De betreffende som moet maan delijks aan een geheim koerier worden overhandigd en verzuim of een aanklacht bij de Franse autoriteiten wordt met de dood bedreigd. Het leger der fellagha's richt zich zeer zeker niet alleen tegen de Fran sen. Honderden muselmannen werden in de afgelopen maanden vermoord of op de meest wrede wijze verminkt, omdat ze met de overheersers colla boreerden, of van dezen bepaalde gun sten ontvingen. De voornaamste pro pagandazenders van Benbella, Radio- Cairo en Radio-Budapest, waarschu wen bijna dagelijks tegen collaboratie, die, in ernstige gevallen, met liquidatie wordt gestraft. De bevolking is dan ook de schrik om 't hart geslagen. Ook al zou ze niet met de rebellen te maken willen hebben, de terreurmethoden, die tegen haar in toe passing worden gebracht, schrikken haar dusdanig af, dat ze er weinig of niets mee te doen wenst te hebben. Vandaar ook, dat de Fransen in de meeste te pacifice ren gebieden zo'n grote moeite met de inheemsen hebben. Contact met hen wordt zoveel mogelijk gemeden en duizenden Arabieren zijn bij hun Europese werkge vers vandaan gelopen. Bfj de strijd van Benbella tegen de Fransen zijn tot nu toe nog zeer weinig intellectuelen betrokken. De laatsten hebben echter al vla de radio te boren gekregen, dat er eens een dag zal ko men, waarop aan elke Algerijn ge vraagd zal worden, wat hü voor de be vrijding van zijn land heeft gedaan. Luidt het antwoord ongunstig, zo werd hier aan toegevoegd, dan zullen tegen de betreffenden strafmaatregelen wor den genomen en zullen ze o.m. niet in aanmerking kunnen komen voor het be kleden van een openbaar ambt. Over 't algemeen kan gezegd worden dat de Arabische bevolking in Algerije met de actie der fellagha's sympathiseert, In hoeverre dit uit een soort angstcom plex jegens de rebellen voortvloeit, moeilijk te peilen, omdat het in Algerije aan elke openbare meningsuiting ont breekt. Vast staat echter, dat, met uit zondering misschien van bepaalde typisch Frans-gezinde streken Kabylië bijv. de Fransen uiter mate worden gehaat. Het feit bo vendien, dat de gematigde natio nalistische leider Ferrah Abbas, die opneming van Algerije in een federale Franse unie voorstond, zich nog niet zo lang geleden on der de banier ivan Benbella stelde, is een bewijs, dat de fellagha's niet, zoals zo graag wordt be weerd, representatief moeten worden geacht voor een kleine groep extremisten, maar voor een zeer groot deel van de Arabische bevolking. 's-GRAVENHAGE, 28 juli. De A.N.W.B. heeft zich tot de minister van verkeer en waterstaat gewend met de mededeling, dat z.i. de beveiliging van een voor het wegverkeer gesloten brug in hoge mate zou worden opge voerd, indien in het wegenverkeers reglement de verplichting zou worden opgenomen tot het plaatsen van een rood knipperlicht en wel in die ge vallen, dat een waarschuwingssein in verband met de verkeerssituatie moet worden aangebracht. Een knipperend licht wordt, aldus de bond, in het algehele weg- en ver keersbeeld door de weggebruikers veel eerder waargenomen dan een constant brandend licht. ENKHUIZEN, 28 juli. In het IJselmeer op het Kooizand even ten noorden van Enkhuizen is vanmorgen een Marker botter, komende uit de Lemmer, gezonken. Aan het roer stond de heer Matter uit Huizen, die met twee andere inwoners uit het Gooi enkele dagen tevoren het oude schip voor f 500 had gekocht en nu op een vakantietocht was. Bij het Kooizand klonk een hevig gekraak en in enkele minuten stonden de opva renden tot de knieën in het water. Ze stapten op deze ondiepte over boord en wisten wadend de wal te bereiken, waar ze door een passerende automo bilist naar Enkhuizen werden ge bracht. De heer Matter, die onder weg antiek had gekocht, dat zich nog in de half onder water liggende bot ter bevindt, deelde mee, dat het vaar tuig niet verzekerd was en dat het bergloon waarschijnlijk veel hoger zal zijn dan de waarde van het schip. O.E.E.S.-ministers vergaderden 's-GRAVENHAGE, 28 juli. Sober is het resultaat, dat ten aan zien van de vrijmaking van de handel kon worden bereikt in de laat ste bijeenkomst van de ministerraad van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking, de O.E.E.S., aldus heeft het mi nisterie van landbouw medegedeeld. De proefperiode van 18 maan den, lopende tot 1 oktober 1956, voor de 90 procent liberalisatie in alle categorieën goederen en 75 procent voor elke categorie afzon derlijk, werd met 15 maanden verlengd, derhalve tot 31 december 1957. In het zuiden van Algerije woont Targui, een Bedouien. Hij heeft zich tot dusverre afzijdig gehou den van de strijd, die in.zijn land wordt gevoerd, maar zal hij dit ook in de toekomst kunnen doen? Tot een consolidatie van deze per centages, laat staan een verdere uit breiding van de liberalisatie, kon het niet komen. Het basisjaar van bere kening voor de Benelux-landen, die verleden jaar een gemeenschappelijke liberalisatielij st hebben aangeboden, werd op aandringen van België gewij zigd van 1948 in 1955. Wat de vrijmaking van de handel van invoerbelemmeringen betreft had het bestuursorgaan voor de handel van de O.E.E.S. een zestal onderling sa menhangende voorstellen aan de raad voorbereid, met de bedoelingeven wicht te scheppen tussen wensen en bezwaren op het stuk van detailkwes ties, die de verschillende landen koes teren en die een verdergaande libera lisatie en verlaging der invoertarieven in de weg staan. ENGELAND AFWIJZEND Een zwaartepunt bij deze voor stellen lag bij de kwestie der tarie ven. Engeland bleek niet bereid aan een plan tot automatische tariefver laging mede te werken, hetgeen in het door Engeland geïnspireerd te genvoorstel tot uitdrukking kwam en wel om te bestuderen de moge lijkheden tot aanpassing van het overige O.E.E.S.-gebied aan de lan den, die de opsteller zijn van de zg, Messinaresolutie. In Messina werden indertijd nl. de principes neergelegd voor een gemeen schappelijke markt in de landen, die behoren tot de Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het Engelse tegen voorstel verkreeg de vereiste unanimi- Muiterij in garnizoenen ATHENE, 28 juli. (A. F. P.). Volgens berichten uit Kastena, een plaats aan de Grieks-Bulgaar se grens, zouden in Bulgarije bij onlusten in de afgelopen dagen 200 personen zijn gedood en 700 gearresteerd. Een bevestiging van deze berichten kon niet worden gekregen. Er zou muiterij zijn ge weest in de garnizoenen .van Phi- lippopel, Dimitrofgrad en Varna naar aanleiding van het ontslag van generaal Panof en verschei dene honderden andere militairen. Deze mannen zouden van „chauvi nisme" verdacht worden, d.w.z. zij zouden gekant zijn tegen de verzoe ning met Zuid-Slavië en aan de zijde van Tsjerwenkof staan, die weliswaar de leiding over de communistische partij heeft moeten afstaan, maar nog over grote invloed zou beschikken. Hoewel de Bulgaarse regering de toestand thans meester is, blijkt er toch een strijd gaande te zijn tussen Stalinisten en anti-Stalinisten, waar door het anti-communistische verzet wordt aangemoedigd. Voor het eerst zijn in de steden en op het platte land plamfetten verspreid, die van deze strijd getuigen en waarvan er twee in Athene zijn terechtgekomen. MEER LOON? Naar voorts wordt gemeld heeft Anton Joegof onlangs op een ver gadering van de communistische partij te Philippopel een verhoging van de lonen moeten toezeggen. Hij deed dit naar aanleiding van een verklaring van de afdelings secretaris, die o.m. had gezegd: teit in de raad, waarmede de O.E.E.S. nu de mogelijkheden naar een Euro pese vrije handelzone gaat onderzoe ken. Van het gewenste evenwicht tussen bezwaren en wensen, dat met deze ge zamenlijke voorstellen werd beoogd, kwam niet veel meer terecht, zodat het ook niet mogelijk bleek de huidige liberalisatiepercentages te consolide ren. OVEREENSTEMMING Overeenstemming werd bereikt over de oude Belgische wens het basisjaar voor de liberalisatie door de Benelux te wijzigen. Voor België lag dit jaar ongunstig. Door een berekening van de liberalisatie op basis van het jaar 1955 steeg de Beneiux-liberalisatielijst voor landbouwprodukten van 69 tot circa 89 procent. NOp grond van da huidige liberalisatie-verplichting zul len zich voor de Benelux-landen in da agrarische sector geen nieuwe noodza ken tot liberalisatie aandienen. De raad heeft zich, wat de landbouw in Europa betreft, ook nog bezigge houden met de confrontatie en harmo nisatie van de landbouwpolitiek. In een resolutie heeft de raad de hoop uitgesproken, dat de commissie van ministers van landbouw per 31 maart 1957 voorstellen zal kunnen doen voor de verruiming van het in- ter-Europese verkeer in landbouw produkten. Deze voorstellen zouden produkts- gewijze de mogelijkheden tot verrui ming kunnen behandelen door invoe ring van systemen als minimum-in voerprijzen, beperkt gesloten invoer- perioden, contingent-verhoging en dergelijke, waarbij te denken valt aan de besluiten, die door de O. E. E. 8. reeds eerder werden genomen met be trekking tot het inter-Europees ver keer in appelen, peren en tomaten. „Wij weten, dat onze uranium- mijnen 160 kg per dag produceren en dat de kostprijs hiervan 1.400 levas per kg is. Hoewel de internationale verkoopprijs meer dan 4.000 levas be draagt, krijgen wij van de Sowjet- Unie slechts zestig levas. Alleen al door deze handelsovereenkomst ver liest Bulgarije 226 miljoen levas. Als wij bij dit verlies nog de verliezen voegen, die een gevolg zijn van het feit, dat wij tabak, rozenolie en an dere produkten aan de Sowjet-Unie leveren, dan raken wij aan de oor zaak van onze huidige moeilijkheden. De partij zou zich tot onze broeder- staat Rusland moeten wenden met het verzoek ons te ontslaan van de ver plichting uitsluitend aan hem het merendeel van onze produkten te leveren. Dan zou het minder moeilijk zijn de benodigde sommen te krijgen voor een verhoging van de lonen". VOLLE UITKERING. Uw zuster krijgt de volle uitkering, lezer. Alles wat er is aan uitkering van de rentekaart en de levens verzekering (lijfrente) krijgt za zonder aftrek naast het nieuwe pen sioen. Dit betekent dus al een be langrijke vooruitgang.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3