Hevige storm gierde gistermiddag over Nederland Benzinetank ontploft in Texas: 25 doden Hondertien slachtoffers van vergiftiging in Krommenie Yr Houten noodschool te Middelburg moest het ontgelden Volksmenner Nasser blaast hoog van de* toren PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Schepen in moeilijkheden Kabinetsformatie waarnemer in Israel gedood Bij scheepsramp 42 doden M'burgse gymnasium plannen kunnen doorgaan Aanrijding bij Nieuwland ZEEUWEN IN DE VIERDAAGSE Honderden doden Oude man gestorven Belgische auto kantelde van dijk Rusland geeft olie concessie op Watersnood in Perzië i ruim 450 doden Vandaag beraad Westelijke regeringen Geen wapengeweld overwogen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- «traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 ên 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week» ƒ2,p. maand, ƒ3,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Kubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwscis Dagblad 12c Jaargang No. 3460 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 30 juli 1956 I Het geheim: stierenmelk (Zie pagina 5) Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.58 u., onder 20.34 U. Maan op. 23.33 u„ onder 14.46 u. Hoogwater dinsdaag 31 juli: Vlissingen: 7.16 u. 1.70 m., 19.34 u. 1.66 m. Terneuzen: 7.39 u. 1.88 m., 19.58 u. 1.84 m. Wemeldinge: 8.43 u. 1.62 m., 21.00 u. 1.45 m. Zierikzee: 8.26 u. 1.42 m., 20.39 u. 1.25 m. GOES, 30 juli Op vele plaatsen in ons land zijn gistermiddag Windstoten gemeten van meer dan 75 km per uur. In Gilze Reyen werd tijdens een hevige onweersbui zelfs een windstoot van honderd Km per uur gemeten. Maar ook de metingen op Valkenburg, Ypen- bürg, Twenthe, Zuid Limburg en Schiphol getuigden van een voor 'de tijd van het jaar abnormale windkracht. Het K.N.M.I. in De Bilt Sprak zelfs van een depressie met winterse activiteiten. Groningen kreeg naast wind een zware onweersbui en ook elders in het land heeft de storm en onweer menig vakantieganger naar binnen doen vluchten. Vooral op de meren heeft het gespookt. Op de Loosdrechtse Plassen sloegen 37 boten om en menig watersportliefhebber heeft een nat pak opgelopen. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. Overigens is ons land er nog goed afgekomen vergeleken bij Zuid Engeland, Wales en Noord Schotland, waar het gisteren noodweer was. Verscheidene schepen kwamen daar in nood. Enkele schepen zonken. In Zeeland heeft de storm ook hevig huisgehouden en vrij veel schade aangericht. in flarden rond zijn In de badplaatsen moesten de strandtenten het ontgelden. Vrijwel alle veerdiensten werden gistermiddag gestaakt. Op de Oostersehelde raakte het jacht „Windvlaag" in moeilijkheden. Het schip was op weg van Antwerpen richting Dordrecht. De kapitein H. Krieger uit Antwerpen en zijn twee zoons, naar wie aanvankelijk werd ge zocht, zijn gered en ondergebracht in de gemeente Goedereede. Op de zandbank te Zonnemaire is een onbekend jacht zonder bemanning gestrand en door de reddingboot van luddorp de haven van Ouddorp bin nengesleept. Het jacht is 5% m lang, 1.80 m breed en heeft van voren en achteren luchtkussens. Te ongeveer 6 uur gisteravond is het zeiljacht „Argo" gestrand tegen de dijk bij Flauwer, gemeente Kerkwer- ve. De bemanning, bestaande uit vijf personen, isi gered. De kapitein is de heer W. van Spunter uit Bergen op Zoom. Het jacht is op de wal getrok ken en moet als verloren worden be schouwd. In Zeeland Ook in Zeeland heeft deze zomer storm behoorlijk huisgehouden, maar tot vanmorgen vroeg waren ons geen persoonlijke ongelukken gemeld. In Vlissingen hebben als steeds zeer velen genoten van het schitterende schouwspel, dat de op de boulevards overslaande enorme watermassa's boden, al maakten deze het verkeer onmogelijk. Degenen, die het toch met auto of motor probeerden, moesten ervaren, dat zij plotseling stilstonden, omdat de motor afsloeg. En spoedig zullen zij gewaar worden, dat het zoute water funeste gevolgen voor hun motor heeft! Het heertje, dat meende aan een plastic regenjas ge ne :g te hebben, kwam dra tot de ontdekking, dat het water hem de baas was: de jas wapperde na lut- DEN HAAG, 30 juli De kabinets formateur Prof. Romme heeft aan de voorzitters van de P.v.d.A.-, de K.V. P.-, de A.R.- en de C.H.U.-fracties jnedegedeeld, dat hij gaarne van ieder hunner zal ver- men, „hoe deze staat tegenover het t.z.t. adviseren van geestverwanten om zitting te nemen in een kabinet van bevredigende samen stelling, dat het program van de for mateur tot grondslag en richtsnoer neemt". In zijn brief aan de waarne mend voorzitter van de V.V.D.-fractie heeft de formateur gezegd op grond van het hem bekende standpunt van Prof. Oud als voorzitter zijner fractie, in dit stadium geen vrijheid te vinden tot het stellen van een dergelijke vraag. V.H JERUZALEM, 29 juli (Reuter/ A.F.P.) Een marconist van de V.N.-bestandscommissie, Sven Ras mussen, is zaterdag om het leven ge komen toen zijn jeep op Israëlisch gebied een landmijn tot ontploffing bracht. Het ongeluk gebeurde nabij de ge demilitariseerde zone van Gaza. Een Israëlische militaire woord voerder heeft bekend gemaakt, dat Israël de Egyptisch-Israëlische be standscommissie verzocht heeft bijeen te komen naar aanleiding van dit ongeval. De woordvoerder zei, dat Egypte opnieuw mijnen op Israëlisch gebied heeft gelegd. DE BILT ZEGT: Lagere temperaturen Opklaringen maar ook plaatselijk enkele buien, matige af en toe krach tige wind tussen west en zuidwest. La gere temperaturen dan gisteren. tele seconden lichaam. Voor de mannen van de Vlissing- se brandweer en gemeentediensten was het hard werken geblazen. Los geraakt zink van de Burger Wees- school lappen van zo'n 20 meter hadden veel weg van vliegende schotels. Maar de brandweer zorgde voor het veilig „binnenloodsen". Gemeentepersonèel slaagde er ook in een losgeslagen hijsblok in de Koopmanshaven weer vast te leggen. Onplezierig was deze storm ook voor de bewoners der huisjes achter de Bomvrije. Het overslaande water stroomde langs de daken Dit gebied heeft al meer blank gestaan en vele bewoners hadden hun spulletjes al „hogerop" gebracht. Heel wat bomen en boompjes werden uitgerukt en hinderden het verkeer. In een huis aan de Badhuisstraat viel de schoor steen door het dak op de zolder. De brandweer ruimde de boel op. Van een in aanbouw zijnde flat op de boulevard werden alle ramen en rui ten ingedrukt, terwijl schuttingen omver woeien. Langs de kust In Domburg werd weinig schade aangericht. Wel gaf men daar om vijf uur het advies niet meer te gaan baden met het oog op de gevaarlijke NEW YORK, 29 juli (A.F.P.) De Amerikaanse kustwacht heeft zondag bekend gemaakt, dat waarschijnlijk 42 personen om het leven zijn geko men bij de aanvaring tussen de „Stockholm", de 37 anderen waren opvarenden van de „Andrea Doria". In Rotterdam is een drieling ge boren. Het zijn drie meisjes, die resp. 1400, 1500 en 1700 gram wegen. grondzeeën. In Zoutelande werden Strandhuisjes ontruimd en afgebro ken voor de hoge zee. In Terneuzen kreeg de bijna 82-jarige heer A. C. Riemens, die op een bank zat, een onverwachte bladerenhulde. Het liep alles goed af. Drie meisjes, die juist passeerden, deelden in deze hulde, maar ook zij kwamen „met de schrik vrij". De verloren schoen van één der dames werd door de heer Riemens spontaan uit de bladerenmassa „op gevist". Noodschool exit In Middelburg is vanmiddag de in aanbouw zijnde houten noodschool voor de chr. h.b.s. door de wind uit eengerukt. Het dak kwam op de vloer te liggen. Deuren en geprefabriceerde bouwmaterialen woeien her en der. Zeven schoollokalen waren al afge bouwd. Personeel van gemeentewer ken sjorde planken e.d. vast om ver dere ravage te voorkomen. Maandag begint het opruimingswerk. Helaas ontstaat veertien dagen stagnatie, zo dat het niet mogelijk zal zijn per 1 september met de lessen in deze noodschool te beginnen. Op het Molenwater kwam een forse boom neer op een tweetal huizen, o.a. bewoond door dokter Tonkes. Tot ze ven urn- stagneerde hier het verkeer. De boom werd door de brandweer op geruimd. Van het perceel Eikenlaan 17 moest een deel der dakbedekking het ontgelden. In de Griffioen waaide van een dak de televisiemast. In de St. Jo- risstraat woei een kleine boom om. Heistelling zonk Vanmiddag is voorts een drijvende heistelling, die gebruikt wordt voor de bouw van een stelling voor de persbui zen in verband met de verzwaring van de zeedijk van de polder Waarde, door de golven op de steenglooiing van de dijk ter hoogte van het Oude hoofd geslagen. De sleepboot „Holland" der fa. Muller uit Terneuzen bracht de heistelling spoedig weer in zee, maar nauwelijks was zij van de dijk af, of het gevaarte sloeg om en verdween in de golven. De bemanning (vijf leden) kon zich redden. De stelling ligt met laag wawter bloot en men hoopt haar maandag te lichten. MIDDELBURG, 28 juli. B. en w. hebben de raad machtiging gevraagd aan de architecten ir. H. de Lussanet de la Sablonière en ir. F. H. Fokke opdracht te geven resp. de restauratie en de nieuwbouw van het gymnasium besteksklaar te maken, opdat de ver eiste goedkeuring kan worden aan gevraagd in de kosten van de restau ratie van het oude Militair Hospitaal. Het schetsplan voor de bouw acht de minister van onderwijs aanvaardbaar. Hij ziet thans een uitgewerkt plan met bestek en gespecificeerde begroting ter goedkeuring tegemoet. De raad heeft voorts de mededeling ontvangen, dat de bouw van het aan Bachtensteene geprojecteerde turnge- boüw voor het gymnasium er werd al een krediet van 238.192, door de raad verleend niet mag worden uitgevoerd, omdat het te duur is. Van dit plan moet dus worden af gezien. De kosten van een dergelijk lo kaal mogen, afgezien van de inrichting en de centrale verwarming, de 150.000,niet te boven gaan. Het Architectenbureau Wesselo en Van Voorst te Bussum heeft nu een plan ontworpen, dat gebouwd kan worden uit het reeds verleende krediet. De di verse instanties gaan met het plan ak koord, zodat het nu aan de minister zal worden voorgelegd, waarna het plan verder kan worden uitgewerkt. NIEUW- EN ST. JOOSLAND, 28 juli Precies in de bocht van de rijksweg is vanmiddag ter hoogte van de boerderij van de heer D. A. van Nieu- wenhuijzen de rechtervoorband esprongen van een door C. M. L. uit ierikzee bestuurde huurauto. De be stuurder raakte de macht over het stuur kwijt en reed, na op het linker weggedeelte te zijn terechtgekomen, op de juist passerende 23-jarige mo torrijder C. C. uit Arnemuiden, die op de weg werd geslingerd en bewuste loos bleef liggen. De assistent van dokter Van der Moer verbond hem. Hij liep schaafwonden op aan been en hoofd en waarschijnlijk inwendige kneuzingen. De motor werd zwaar, de auto licht beschadigd. De politie nam de auto in beslag. Steekvlam van duizend meter DUAMS (Texas), 29 juli. (Reu- ter/A.F.P.) Op het terrein van een olieraffinaderij bij Dumas (Texas) is zondag een met benzine gevulde tank ontploft, waardoor 25 personen het leven hebben verloren. Zestien van hen kwamen om toen zij uit de om geving van de ontplofte tank probeer den te vluchten. De meesten der andere slachtoffers, waarbij ook minstens 32 gewonden zijn, waren brandweerlieden en ar beiders, die na de ontploffing een veiligheidsklep trachtten te repareren. Door de hitte kwam een tweede tank tot ontploffing, waardoor een ge weldige hitte werd ontwikkeld. De steekvlam bereikte een hoogte van 1000 meter en tot op een afstand van 400 meter liepen mensen ernstige brandwonden op. De 83-jarige president Koerner van Oostenrijk is ernstig ziek. In Zutphen is een 11-jarig meis je bij het spelen in de IJssel gevallen en verdronken. In het afgelopen weekeinde zijn in Algerië 66 opstandelingen gedood. In Finland is een autobus in het ■vater gereden. Dertig mensen ver dronken, DJAKARTA, 28 juli A.N.P. De generale synode van de raad der pro testantse kerken in Indonesië heeft zich geheel achter de jongste oproep van de generale synode van de Her vormde kerk in Nederland inzake de kwestie Nieuw-Guinea gesteld. Dit heeft de woordvoerder van de synode in Indonesië, Dosodiwirjo, meegedeeld. Afscheid burgemeester Schokking DEN HAAG, 28 juli De burge meester van Den Haag, Mr. F. M. A. Schokking, heeft hedenmiddag met zijn echtgenote afscheid genomen van de Haagse burgerij. Door elke bezoeker werden met het scheidende burgemeesterpaar zeer har telijke woorden gewisseld. Velen brachten bij dit afscheid woorden van dank en waardering namens meerdere instellingen, organisaties en vereni gingen over. Naar schatting kwam het aantal be zoeksters en bezoekers dicht in de buurt van duizend. In Kerkdriel is een 18-jarige bromfietser tegen een auto gereden. Hij was op slag dood. In Peru is een gematigd conser vatieve regering in functie getreden. Dit is de stoere ploeg van de be wakingscompagnie Van Heutz uit Bergen op Zoom, o.l.v. sergeant De Hond uit Middelburg. De Zeeu wen zitten vooraan. Op de eerste rij, v.l.n.r.: sold. C. S. Faber, Vlis singen (lx), korp. le klas M. Hart- hoorn, Oostdijk (lx), korp. J. M. de Ronde, Goes (lx) en sergt. De Hond, Middelburg (2x). 2e rij: sergt. Quaars, Breskens (2x), sergt. Geldof, Serooskerke (W.) (lx), sold. J. J. Harthoorn, Oude- lande (lx) en korp. .J. T. van Hanswijk, Ovezande (2x). Staan de 2e van rechts: korp. E. H. Bruings, Vlissingen (3x). Eigen foto). Opstanden in Russische kampen WENEN, 29 julii i— (A.F.P.) - Volgens een communiqué van de OoS' tenrijkse vereniging tot behartiging van de belangen van voormalige Oos tenrijkse krijgsgevangenen, zouden de Russen tegen het einde van het vorig jaar een opstand van gevangenen in een kamp ten oosten van de Jenissei (Siberië) na drie maanden strijd met geweld hebben onderdrukt. Er zouden hierbij 800 mensen om het leven zijn gekomen en 2.000 gewond. De over levenden zouden zeer streng zijn ge straft. In een kamp in Kazakhstan zou vol gens genoemde vereniging eveneens een opstand zijn uitgebroken. Hierbij zouden 500 doden zijn gevallen en 1.000 gevangenen zijn gewond. 1.600 gevangenen zijn, aldus een me dedeling van de vereniging door Sow- jetrussische rechtbanken ter dood ver oordeeld. Ondeugdelijke worst KROMMENIE, 30 juli. In de ge meente Krommenie zijn enige hon derden inwoners betrokken bij een voedselvergiftiging, die vermoedelijk het gevolg is van het gebruik van ondeugdelijke worst, afkomstig van één slager. De 78-jarige heer G. Pruim is aan de gevolgen van de vergiftiging overleden. Eén patiënt is naar 'een ziekenhuis overgebracht. In tientallen gezinnen zijn niet ernstige verlammingsver schijnselen waargenomen. Per politie auto is de bevolking gewaarschuwd tegen het gebruik van worst, dat ver moedelijk afkomstig is van één slager. Na de oproep van de politie kwa men van alle kanten klachten los over misselijkheid en verlammings verschijnselen. 's-HEER ARENSKERKE, 28 juli. Zaterdagmiddag, omstreeks zes uur, is op de rijksweg tussen Lewedorp naar 's-Heer Arendskerke, in de Anker- veerepolder, een Belgische bestelauto, komend vanuit de richting Goes, links van de dijk af gekanteld. Twee van de vier inzittenden, allen afkom stig uit Chinée bij Luik, werden daar bij vrij ernstig gewond. De béstuur- der, de 29-jarige Th. G. S., liep een zware hersenschudding en waarschijn lijk ook een schedelbasisfractuur op. Hij moest naar het ziekenhuis wor den overgebracht. De naast hem zit tende 26-jarige J. M. R. werd gewond aan de schouder. Een zuster van de bestuurder en haar vriendin kwamen met de schrik vrij. Op een gegeven moment begon de auto te slingeren, reed naar links en kwam tegen een boom terecht, waar door de auto van de dijk afkantelde, waar hij weer tegen een andere boom terecht kwam. Dat een lelijke „smak" werd gemaakt, blijkt wel uit het feit, dat de bestelwagen weer met het front in de richting Goes kwam te liggen. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. De oor zaak moet waarschijnlijk gezocht worden in het gebruik van alcohol. De betrokken bestuurder liep bij een ongeluk in 1952 eveneens een schedelbasisfractuur op. Er werden ongeveer 100 pakjes met worst, hamworst en gebraden gehakt ingeleverd. Deze vleeswaren alsmede alle vleeswaren, die zich nog bij de slagers bevonden, zijn in beslag ge nomen en voor nader onderzoek op gestuurd naar de inspectie voor de volksgezondheid te Utrecht en de veterinaire inspecteur te Haarlem. Een 26-jarige man uit Krommenie- djjk, die donderdagavond in het zie kenhuis te Zaandam was opgenomen als vermoedelijk geval van kinder verlamming, blijkt ook van de worst gegeten te hebben. LONDEN, 29 juli (Reuter) De Sowj et-regering heeft besloten dé Sowjetrussische olieconcessies in N.» Perzië op te geven in het belang vaft „goede nabuurbetrekkingen". De maatschappij werd in 1925 opge richt en zou voor een periode van 70 jaar de oliebronnen exploiteren. De Sowjet-regering stelde de Sjah van Perzië tijdens diens jongste bé- zoek aan de Sowjet-Unie er van op dq hoogte, dat zij haar rechten zonder vergoeding te eisen opgaf, aldus dó radio, die eraan toevoegt, dat de maat regel een uiting is van de buitenland,- se politiek der Sowjet-Unie jegens dó landen van het Oosten, die de weg vah een vrije en onafhankelijke ontwikke ling zijn opgegaan. De geste lijkt wel erg nobel, doch de Sowjet-Unie had zich nimmer veel aan deze maatschappij gelegen laten liggen, omdat proefboringen op haar terreinen geen succes hadden gehad. Iii de gebouwen bevond zich daarin slechts één Sowjetrussische employe. TEHERAN, 29 juli Reuter Perzische minister van binnenlandse zaken heeft meegedeeld, dat het aat& tal doden als gevolg van de overströ- mingen van vorige Week tot 450 is ge stegen. Deze cijfers zy'n nog niet volledig, aldus de minister. Na de naasting van de Süez-mij LONDEN, 30 juli (Reuter-A.F.P.) De spanning: die aller wegen in de wereld is ontstaan na de naasting van de Suezkanaaï- maatschappij door de Egyptische regering is, zoals wel mocht worden verwacht na de brallende proclamatie dienaangaande van de heer Nasser, vrij groot. Nasser heeft bovendien in de afgelopen dagen niet weinig olie op de golven gedaan. Hij heeft in toespraken tot het Egyptische volk die uiteraard ook in andere landen met grote aan dacht zijn gevolgd getracht de Egyptenaren tot groot enthousias me op te zwepen. En niet vergeefs. In de afgelopen dagen is Nasser in zijn land bejubeld en bejuicht als een nationale held. De Arabische wereld heeft hem eveneens veel lof toegezwaaid, terwijl de westerse wereld de Egyptische volksmenner knarsetandend zijn gevaarlijk spel ziet spelen. De aanvankelijke vrees dat op het besluit van Nasser wapengeweld zou volgen, schijnt echter niet gegrond te zijn. De westerse mogendheden overwegen momenteel langs niet militaire weg tegenzetten te doen. Vandaag komen vertegenwoordigers van de Britse en Franse regering in Parijs bijeen. De Amerikaanse regering heeft haar plaats vervangende minister van buitenlandse zaken eveneens naar Parijs gezonden. Hij heeft, naar verluidt, geen opdracht van zijn regering meegekregen, doch wel volgt de regering der V.S. de gang van zaken zeer nauwlettend en het zal van de ontwikkeling afhangen, zo is gezegd, wat de Amerikanen zullen doen. Zeker is echter, dat zij volledig aan de kant van Engeland en Frankrijk staan. Zaterdag heeft Nasser, de Egypti sche premier, de wereld in hoog spanning gebracht door te verklaren, dat Egypte een algemene mobilisa tie heeft afgekondigd. Naderhand bleek echter, dat het zo'n vaart niet zou lopen met die mobilisatie. Nasser had in een toespraak vol vlammende woorden het Egyptische volk op het hart gebonden eventueel geweld met geweld te beantwoorden. Onderbro ken door luide toejuichingen van het verhitte Egyptische volk, verklaarde Nasser: „Engeland heeft niet het recht zich te mengen in Egyptische aan gelegenheden en wat Frankrijk be treft, ik laat het aan de Algerijnen over dit land een les te geven". Nas ser slingerde verder de volgende woorden in het gezicht van de Brit ten en de Fransen: „Het Egyptische volk neemt thans de wapenen op en proclameert een algemene mobilisa tie tegen de imperialisten. Wij zullen voorwaarts gaan en onze soevereini teit consolideren" Het volk juichte en riep: „Lang leve Nasser, de kampioen van de nationalisatie!" De premier sloeg daar munt uit en bulderde in de microfoon: „Mijn kracht ontspringt uit uw geloof, vastbeslotenheid en steun". Toen kende de laaiende geestdrift van het door Nasser opgezweepte volk geen grenzen meer. Protesten Na Frankrijk en Engeland heeft thans ook Amerika bij de Egyptische regering geprotesteerd tegen uitla tingen van Nasser, die heeft beweerd dat de V.S. Egypte om de tuin heb ben willen leiden, wat betreft het aanbieden van geld voor de bouw van de dam in de Nijl. De regering van de V.S. néémt het Nasser zeer kwalijk, dat hij de Amerikaanse re gering voorstelt als een stel leuge naars. Normale toestand in de kanaalzone De naasting van de kanaalzone schappij heeft geen enkele verande ring in het uiterlijke leven in de kanaalzone gebracht. Alleen waait nu de groene Egyptische vlag boven de eigendommen van de kanaalmaat schappij en bewaken onopvallende groepjes soldaten de seinposten. De konvooien varen normaal door en de employé's van de maatschappij doen op de gewone wijze hun werk.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1