Grote opwinding en scherpe protesten over naasting Suez-mij De heer Tilanus wil niets weten van fusie tussen A.R. P. en C.H.U. Gered.... Formateur Romme zendt vandaag zijn program aan fractie-voorzitters Amerika en het Westen plegen overleg Veel water in de wijn Nasser weigerde krasse nota van Franse regering Nieuwe secretaris benoemd van Zeeuwse C.B.T.B. Gezin uit Goes kreeg auto ongeval PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND "v Harde tegenzet te verwachten l-.1T' HJ r j Vliegtuig neergestort piloot gedood Wachtmeester gedood hij schietoefening Vierdaagse-tochien zifien er weer op Voorkeur voor kabinet op brede basis Woensdag antwoord? Hoofdkantoor: L. Vorststraat BO, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 2987. voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2S47 en 8163; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 84 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwscb Dagblad 12c Jaargang No. 3459 Wnd.-lioofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 28 juli 1956 Deliabureau-praat Zie pag. 2, 3 en 7 r Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.56 u., onder 20.37 u. Maan op 22.32 u., onder 12.21 u. Hoogwater zondag 29 juli: Vlissingen: 5.41 u. 1.96 m., 17.55 u. 1.91 m. Terneuzen: 6.06 u. 2.13 m., 18.23 u. 2.08 m. Wemeldinge:' 7.17 u. 1.73 m., 19.34 u. 1.53 m. Zierikzee: 7.02 u. 1.50 m., 19.12 u. 1.30 m. Koningin opstond van «fin zetel Verklaring oyer het „deltabeleld" voorlezen. Verbaasd Waren zij» uit de woorden van de Commissaris bleek, dat gedeputeerde staten de door hen zo krachtig aangeprezen brede commissie voor deltazaken Uit alle groepen en richtingen der Zeeuwse bevolking toch eigenlijk niet de re medie bleken te vinden. Maar eerst recht verrast waren zij, toen aan het licht kwam, dat gedeputeerde staten tot de conclusie waren gekomen, dat er toch zeer veel te zeggen was voor een dienst deltaproblemen. Voor die verrassing bestond dan ook alle reden. Met nadruk hadden gedeputeerde staten zich tot voor kort verzet tegen een deltabureau en op het eerste gezicht stelden zij nu plot seling iets soortgelijks voor. Men kan zich indenken, dat met name de man, die de kat de bel had aangebonden, jhr. Schorer, even tijd nodig had om ïjch deze omzwaai te realiseren. Voor al, omdat niet alleen hijzelf, maar ook ae andere statenleden verwacht had den, dat de normale procedure zou worden gevolgd, nl dat na de wis seling der schriftelijke stukken om het officieel aan te duiden in eerste Instantie het woord weer aan de vraag steller zou zijn. Laten we verder deze procedurekwestie rusten. Maar tege lijk constateren, dat gedeputeerde sta ten voor een verrassing hebben ge zorgd. 7 ij deden veel water in de wijn, want al was dan wat gedepu teerden voorstelden niet precies het zelfde als het deltabureau na het eerste schriftelijke antwoord van hr college zag 't er niet naar uit, dat zich zo spoedig zouden omschakel Het was te begrijpen, dat, nu de stai punten elkaar zo dicht genaderd v. ren, er een heel andere discussie on stond dan wanneer het college hel maal niet met de dienst deltaprobl. men te voorschijn was gekomen. E bestond, nadat de meningen en stanc punten wat duidelijker en concrete waren toegelicht en geformuleerd, uit eindelijk slechts een nuanceverschil. De vraag, of het een bureau dan we een dienst moet zijn, is inderdaad grt tendeels een kwestie van naam. Zeli standig of niet is een vrij academisch kwestie, omdat in beide gevallen d verantwoordelijkheid bij gedeputeerd, staten berust, die verantwoordin schuldig zijn aan de provinciale str ten. Niet een bureau of dienst bep?~ het bet Met t'. vorm, dis gededuceerde sta ten nu hebben gevonden, kan men ten nu hebben gevonden, kan men vrede hebben. De praktijk zal moeten uitwijzen, of het gaat. Terecht werd «telling genomen tegen het aanstellen van een super-coördinator (die overi gens wel nooit te vinden zou zijn). Slechts kan men hopen, dat de colle giale samenwerking tussen de vijf hoofden van dienst vlot en soepel zal zijn en dat het steeds mogelijk zal blijven in de adviezen, suggesties en voorstellen tot één gedragslijn te ko men, waarbij aan alle facetten van de vraagstukken de waarde wordt toege kend, waarop zij aanspraak kunnen doen gelden. Dat zal de taak van gedeputeerde staten ook zeer veel vergemakkelijken. Dan valt het met de „apenliefde", waarover in de sta tenvergadering werd gesproken, nog al mee en behoeven gedeputeerde sta ten, die nu elke veertien dagen de vijf '""en no "'site krijgen, niet benauwd uai zij door de vele omhelzin- gen nog "edrukt ÜONDEN, 28 juli. (AFP-Reuter) De mededeling van presi dent Nasser vat? Egypte, dat zijn regering de Suezkanaal-maatschap- plj waarvan het merendeel der aandelen in handen van de Engelse regering is heeft genaast, heeft niet alleen bij de Britten doch in heel de wereld een storm van verontwaardiging en protesten doen opgaan. Öe internationale toestand is door het optreden van Nasser Sitermate verscherpt en men moet vrezen dat in de eerstvolgende agen deze zaak ongetwijfeld op de spits zal worden gedreven. De Britse zowel als de Franse re gering hebben na gisteren speciaal bijeen te zijn gekomen in scherpe bewoordingen verklaard dat het be sluit van de Egyptische regering voor hen onaanvaardbaar is. Zij zijn van mening dat de vrije scheepvaart wordt bedreigd. De Britse regering overweegt een harde tegenzet te doen, namelijk het bevriezen van de Egyptische steriing- saldi in Engeland. Ook worden stap pen via de V.N. onder ogen gezien. Nota geweigerd Pineau, de Franse minister van bui tenlandse zaken, heeft Egypte een in krasse termen gestelde nota aangebo den. Nasser heeft deze nota echter ge weigerd te ontvangen. De Egyptische vertegenwoordiger in Parijs had een scherpe woordenwisseling met Pineau. V.S.. plegen overleg De Verenigde Staten zijn van plan met de Westeuropese landen contact op te nemen met betrekking tot de houding, die t.a.v. Egypte moet worden aangenomen. De Suezkanaal-maatschappij, die haar zetel te Parijs heeft, heeft alle Franse en buitenlandse banken eraan herinnerd, dat al haar activa, waar zij zich ook mogen bevinden en van wel ke aard zij ook mogen zijn, uitsluitend het eigendom van de maatschappij, dat wil zegen van haar aandeelhouders, zijn. De banken worden derhalve ge waarschuwd, dat zij alleen opdrachten van de maatschappij mogen uitvoeren. Uit Londen wordt gemeld, dat pre- ëiier Eden de hoge commissarissen van et Britse genebest heeft ontboden voor overleg over de situatie in ver band met de nationalisatie van het Suezkanaal. Koning Hoessein feliciteert Koning Hoessein van Jordanië heeft president Nasser telegrafisch gelukgeewnst met de nationalisatie van het Suezkanaal. In de Jordaanse hoofdstad Amman waren grote me nigten op de been, die demonstreer den en tegen Engeland, Frankrijk en de V.S. gerichte leuzen schreeuw den. De Jordaanse dagbladen prezen Nas sers successen bij het „bevrijden" van Egyptische eigendom van buitenlands beheer. De koning verklaarde: „Wij zullen de eenheid van de Arabische wereld steunen tot we onze rechten hebben verkregen en ons gestolen deel in Pa lestina hebben teruggekregen". Opwinding In Egypte heerste gisteren een op gewonden stemming. Naar wij nog vernemen overweegt de Engelse regering het Britse perso neel bij het Suez-kanal terug te roe pen. Egypte wil hun vertrek echter trachten te voorkomen „met alle kracht en middelen". Op de diverse beurzen kelderden vandaag de aandelen van de Suezka naal-maatschappij Het einde van de staking in de Ame rikaanse staalindustrie is in zicht. Werkgevers en werknemers hebben Overeenstemming bereikt over een loonsverhoging van f 1,75 per uur. Buitenlandse studenten werken op Schiphol R I at tensloLe ae s^uachie aan een L-A soort van belangenparlement ge heel is uitgebannen en dat gedepu teerden inzagen, dat een brede com missie een onpraktische sta-in-de-weg is, kan slechts als verheugend worden gekenschetst. De statenvergadering is de plaats, waar alle belangen bespro ken dienen te worden en gezocht moet worden naar een synthese. Indien de statenleden hun taak goed willen doen, zullen zij doorlopend op de hoogte moeten worden gehouden. Het is verblijdend, dat van de kant van gedeputeerde staten de toezegging kwam, dat dit ook zal gebeuren en dat het aan voorlichting niet zal ont breken. LAGE ZWALUWE, 27 juli In de nabijheid van Lage Zwaluwe is een lestoestel van de Koninklijke Lucht macht verongelukt. De piloot, de 19- jarige korporaal-leerling-vlieger J. W. Lunter uit Bolsward, die een van zijn eerste vluchten maakte, Is omgeko men. Aan boord van de „Andrea Doria" was een kostbare auto die 150.000 dol lar heeft gekost Het verdween in de golven. Ingezonden Mededeling (adv.) MAXI?. «DOEN. EN STAALWARENf AIRIEKEN T» ZEVENIERGENj BERGEN OP ZOOM, 27 juli Tij dens schietoefeningen van de brigade Roosendaal van de Kon. Marechaussee op de schietbanen te Bergen op Zoom, heeft zich een ongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de wacht meester Bouwman uit Roosendaal. De wachtmeester werd door 'n schot getroffen en overleed kort na het on geval. Het slachtoffer was gehuwd en vader van vier kinderen. De adjudant M. die het ongelukkige schot loste, moest met een shock in het ziekenhuis worden opgenomen. De auditeur militair uit Den Bosch heeft een nader onderzoek naar de toedracht van het ongeval ingesteld. GOES, 27 juli Met ingang van I september a.s. is als secretaris van de christelijke boeren- en tuindersbond in Zeeland benoemd de heer S. Baar, adjunct-secretaris van de C.B.T.B. in de provincie Groningen. De lieer Baar volgt de heer Knibbe op die, zoals bekend, is benoemd als secretaris van de C.B.T.B. in Over ijssel en de N.O.-polder. De heer Baar is een Groninger van geboorte, gehuwd en 30 jaar oud. Hij is o.a. in het bezit van het diploma middelbare landbouwschool. De heer Baar, die een boerenzoon is, is reeds een aantal jaren secretaris van de C.J.B.T.B. in Groningen, terwijl hij voorts deel uitmaakt van het hoofd bestuur van de C.J.B.T.B. NIJMEGEN, 27 juli. Op de vier de en laatste dag van de Nijmeegse vierdaagse, die de wandelaars naar Grave en Cuyck voerde, zijn 11090 deelnemers gestart. Van de tippelaars, die donderdag wel de tocht volbrach ten, verschenen er vrijdagochtend 33 niet aan de startcontrole. Op deze laat ste dag moesten 31 deelnemers de strijd staken, zodat in totaal 11059 de tocht-1956 hebben uitgelopen. In de krant van maandag komen we op deze laatste „etappe" nog nader terug. APELDOORN, Met een tocht langs de strengen door Beekbergen, Ugche- len en Hoenderlo is vrijdag de derde vierdaagse van de N.W.B. besloten. Een vierdaagse, die een groot succes is geworden. Alle 719 deelnemers, die des morgens waren gestart, haalden de finish. In totaal zijn er dus maar vier uitvallers. DE BÏLTZEGTt Kans op onweer Plaatselijk regen of onweersbuien. Weinig verandering in temperatuur. In het zuiden lagere middagtempera- turen. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Opgenomen in Frans ziekenhuis GOES, 28 juli. De heer J. Goedee uit Goes, zijn echtgenote en drie van hun kinderen hebben verwondingen opgelopen, toen een door de heer Goe dee bestuurde auto te Kembs-Loechle bij Mulhouse in Frankrijk in botsing kwam met een vrachtauto. Een vierde kind bleef ongedeerd. De gewonden zijn in het havenhospitaal te Mulhouse opgenomen. Gistermiddag werd door een cor respondent in Frankrijk medegedeeld dat het echtpaar Goedee en drie van hun kinderen ernstig zouden zijn ge wond bij dit ongeluk. Grote ongerust heid maakte zich dan ook meester van de familie van de heer Goedee, die in Utrecht woont, evenals van het per soneel van het Chr. Lyceum te Goes, waaraan de heer Goedee gymnastiek leraar Is. Telefonische informatie bij het zie kenhuis te Mulhouse bracht gister- avon gelukkig aan het licht dat geen der patiënten in levensgevaar verkeert. De telefoonverbinding met Mulhouse was aan veel storing onderhevig, zo dat het moeilijk was een gesprek te voeren. De directie van het ziekenhuis deelde echter met beslistheid mede dat de drie kinderen slechts licht gewond zijn. „Het is niet nodig, dat zij in bed blij ven", aldus de mededeling. De heer en mevrouw Goedee schijnen enkele rib ben te hebben gebroken. Op de luchthaven Schiphol werken op het ogenblik een vijf en dertig-tal buitenlandse studenten, die daar druk bezig zijn met diverse onderhoudskar- weitjes. Op de foto links zien we het bij werken van een van de bekende rood wit geblokte wachthuisjes. Rechts zijn enige jongens en meis jes bezig met het afsteken van het gras langs een startbaan. Zomerconferentie C.H.U. (Van een onzer verslaggevers). ZEIST, 27 juli. Werd de Zomerconferentie der Christelijk-His- torische Unie sinds jaren te Lunteren gehouden, ditmaal is men voor het eerst bijeen op „Woudschoten" te Zeist. De demissionaire minis ter van oorlog en marine, Ir C. Staf, woonde de openingszitting bij, evenals C.H.-leden van Eerste- en Tweede Kamer. Traditiegetrouw werd begonnen met de bespreking van de politieke situatie door de voorzitter der C.H. Tweede Kamerfractie, de heer H. W. Tilanus. Voor Nederlandse verhoudingen is de verkiezingsstrijd van dit jaar fel geweest en de uitslag kan zonder meer verrassend genoemd worden. De heer Tilanus achtte het onjuist, wanneer generaliserend gesproken wordt over „het verlies der Prot. Chr. partijen". De ARP is na de bevrijding steeds in stemmental achteruit gegaan, dit in tegenstelling tot de CHU, die er in slaagde steeds meer stemmen aan te trekken. Helaas zakte wèl het percentage. Daarom zal het zaak zijn actief te blijven, zo bond de voorzitter der CHU zijn mensen op het hart. Dat de CH bij de Statenverkiezingen steeds aanzienlijik hoger liggen in stemmental, moet te denken geven over het systeem van kandidaatstelling. De heer Tilanus meende, dat ook bij verkie zingen voor de Tweede Kamer meer gewerkt moet worden met re gionale kandidaten. Vele uitingen weerspiegelen het verlangen, dat de terugslag nu zal leiden tot de vorming van één Prot. Chr. partij. Met blijdschap stelde de heer Tilanus vast, dat AR en CH, die elkaar zeer na staan, elkaar praktisch niet bestrijden, maar van een fusie wilde spreker niets weten. De CHU dient te zijn en te blijven een zelf standige partij. Zij mag er zelfs op vertrouwen, aldus de heer Tilanus, vaster verankerd te zijn in ons volks leven dan de ARP. Fusie zou zeker leiden tot verlies. Een uitspraak, die de vergadering met applaus onder streepte. Juist omdat men vooral in A. R.- kringen sterk geporteerd is voor sa menbundeling, verklaarde spr. ge troffen te zijn door een hoofdartikel in „Trouw", waarin gesteld wordt, dat bij de huidige stand van zaken één Prot. Chr. partij onmogelijk moet worden geacht. Daarvoor zijn de ver schillen In mentaliteit, sfeer en aan- pag nog te groot. „Eén partij, want God wil het", kan men lezen in ingezonden stukken. De heer Tilanus wilde zich zo niet uit drukken, want onze grote zonde is onze kerkelijke verdeeldheid! Op beknopte wijze ging de heer Ti lanus het verloop van de kabinetsfor matie na. Hij betreurde het, dat Dr. (Vervolg op pag. 8). Opgelucht Zoals bekend heeft Dr. Drees bij zijn pogingen een kabinet te formeren contact gezocht met luit.-generaal Calmeyer te 's-Gravenhage. Desgevraagd heeft de generaal daarover iets verteld op de Zomerconferentie der CHU. Artikelen van luit.-generaal Cal meyer op militair-technisch ge bied hadden Dr. Drees de indruk gegeven, dat de daarin voorge stelde wijzigingen ook bezuini gingen betekenden. De cijfers hadden echter duidelijk gemaakt," dat generaal* Calmeyer nog „duurder" was dan Ir. Staf. Dr. Drees, die de generaal aanvanke lijk de portefeuille van oorlog en marine had aangeboden, maakte toen zijn excuses over het feit, dat hij nodeloos beslag had. ge legd op de tyd van de heer Cal meyer. Waarop deze laconiiek had geantwoord: „Dat behoeft U niet te spijten Excellentile, want ik ga opgelucht naar huls!".... (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 28 juli De kabinets formateur, prof. Romme, heeft gister avond de laatste hand gelegd aan zijn ontwerp-regeringsprogram. De stellige verwachting bestond gisteren dat hij dit vandaag aan de fractievoorzitters zou doen toekomen. Begin volgende week zullen fractie voorzitters het program bespreken, zo dat de formateur omstreeks woensdag over het antwoord kan beschikken. Voor het opstellen van zijn program heeft de formateur gisteren weer ver schillende oriënterende besprekingen gehad. Zo zette hij 's morgens zijn don derdag j.l. afgebroken onderhoud met prof. Zijlstra voort, terwijl hij 's mid dags met de voorzitter van dc Eerste Kamer, mr. Jonkman, de staatssecre taris van financiën, dr. W. van de Ber ge en de president van de Ned. Bank, dr. M. W. Holtrop, heeft gesproken. Met de demissionaire minister van financiën had de formateur donderdag j.l. reeds gesproken over de financiële situatie van ons land in het algemeen en over de technisch-financiële uitvoe ring van zijn program in het bijzon der. De algemene financiële situatie zal ook het belangrijkste onderwerp van het gesprek met de heer Holtrop geweest zijn. Nadat het Zweedse schip „Stock holm" en het Italiaanse passagiers schip „Andrea Doria'op elkaar wa ren gelopen ongeveer 70 km uit de kust van Nieuw Engeland, heeft men onmiddellijk alle reddingspogingen in het werk gesteld. Op de foto ziet men politie-agentjn en leden van de Amerikaanse kust wacht die oen nog niet geïdentificeerd meisje, dat zij met een helicopter van de „Stockholm" hebben gehaald, op een brancard van het vliegveld halen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1