Egyptische regeling besluit tot nationalisatie Suezkanaal «ï^^.'Vfc.'SS.ISSS WÊ 1 11 1 f ora iMHminra s«Bn Sïï&'ïS.S; 'fAAll VITO O h llANhlAN z»«2 «esSM /MM II 11/ V I II ||>||l|||y||| r ExpMt.ti.1 MAI te I fc M WW Ik II 11 li II III fl II &s£^rssSt^s Italiaans zeekasteel gezonken voor Amerikaanse kust Ruim 86 procent van bevolking heeft levensverzekering gesloten LAATSTE NIEUWS „In naam van de natie'1 Bouw van dam uit exploitatie Premier Nasser doet scherpe aanval op Engeland Prof. Romme sprak in drie dagen met zeven ministers Nederlandse malrozen in Rusland Engeland heeft meeste aandelen Artsen ontvingen voorschriften Belgische scholier verdronken Silezië blijft Pools Passagiers via touwladders in veiligheid gebracht Vier doden? Voor .brommers" en motorrijders Noodweer in Afghanistan LES IN DE GANG Overeenstemming over defensie Jongeren het minst sceptisch „Verplicht sparen" en risicodekking voornaamste motieven Half miljoen vol op Miniatuur Walcheren Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. t V Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Wli^H Xïr y* V V Am. AA. XSw^F* ^^WL WW JBL Vw u. Maan op 22.09 u., onder 11.10 u. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, Hoogwater zaterdag 28 juli: ƒ2.— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Vlissingen: 5.05 u. 2.05 m„ 17.13 u. 2.01 Losse nummers 13 cent. I PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND ?i,ïern^zen:i S:a° ia. 2.21 m, 17.43 u. -f ntVnriis 24 rent ner mm u* Wemeldinge: 6.44 u. 1.76 m.f Rubriek Kabouters 10 cent per woord 12e Jaargang No. 3458 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 27 juli 1956 m^isWu5 l^^n"1"6^ 6 29 CAIRO, 27 juli. Reuter. President Nasser van Egypte heeft donderdagavond bekendgemaakt, 'dat de Egyptische regering beslo ten heeft de Suezkanaalmaatschappij te nationaliseren. Nasser deel de mede, dat de aandeelhouders schadeloos zullen worden gesteld in overeenstemming met de laatste slotkoersen op de beurs te Parijs. Alle gelden van de Suezkanaalmaatschappij in Egypte zijn bevroren, zo voegde hij hier aan toe. Nasser verklaarde dat Egypte met de 500 miljoen dollar inkomsten uit hoofde van de exploitatie van het ka naal In de komende vijf jaar de schen king van 70 miljoen dollar van Ame rika en Engeland niet nodig heeft. Egypte en de Egyptenaren zullen de dam van Assoean bouwen zonder druk van welk land dan ook, zo zeide hij. Nasser verklaarde, dat de stuwdam van Assoean zal worden gebouwd met de inkomsten, die het Suezkanaal op levert. Hij deelde verder mede, dat de regering een wet heeft goedgekeurd, waarbij de maatschappij „in naam van de natie" wordt genationaliseerd met al haar bezittingen en schulden. Het bestuur der maatschappij zal worden opgedragen aan een onafhan kelijk lichaam, dat onderworpen is aan het ministerie van handel. De Suezkanaalmaatschappij is een in Egypte geregistreerde maatschappij, die haar zetel te Parijs heeft. De mees te aandelen zijn echter in handen van buitenlanders; de Engelse regering is de grootste aandeelhoudster. Bestrijding kinderverlamming 's-GRAVENHAGE, 26 juli De ge neeskundige hoofdinspecteur van de volksgezondheid heeft aan alle artsen in Nederland een overzicht doen'zen den over de richtlijnen voor de voor zorgen tegen en de genezing van kin derverlamming. Zoals bekend is een goede hygiëne zeer belangrijk voor de vermindering van het gevaar om kinderverlamming te krijgen. Een andere maatregel is het vermijden van alles wat de weer stand zou kunnen verzwakken, zoals lichamelijke en geestelijke vermoeie nissen en een onmatige levenswijze zoals bijvoorbeeld teveel of te weinig eten en overmatig gebruik van ijsjes en gekoelde dranken. —0— De politie heeft in Den Haag de 83-jarige typograaf C. G. aangehouden die de afgelopen drie maanden vijf bromfietsen had gestolen. Alle vreemde mogendheden zijn in kennis gesteld van de thans van kracht geworden nationalisatiewet. o RETRANCHEMENT, 27 juli. Tij dens het zwemmen van een groep Bel gische scholieren in een geul van het Zwin is gisteravond een der kinderen, de 12-jarige R. de S. uit Knokke, ver dronken. Toen men het lichaam vond mocht kunstmatige ademhaling niet meer baten. Pakistaans bezoek agn Sfavenisse STAVENISSE, 26 juli. Zaterdag a.s. zullen de secretaris-generaal van het departement van volksgezondheid van Pakistan, de secretaris-generaal van volksgezondheid van Nederland en drs. Th. J. Westerhout van de Planologische Dienst om 11.30 uur een bezoek brengen aan de gemeente Stavenisse, speciaal voor het bezich tigen van het Groene Kruisgebouw. LONDEN, 27 juli (Reuter) Pre mier Boelganin en maarschalk Zjoe- kov, minister van defensie, van de Sowj et-Unie, hebben verklaard dat „de Westelijke grenzen van Silezië nu Jordaanse dagbladen hebben be richt dat vice-premier Mikoyan van de Sowjet-Unie op korte termijn een bezoek zal brengen aan Arabische hoofdsteden. Na aanvaring in dichte mist BOSTON, 27 juli. In de nacht van woensdag op donderdag is in een dichte mist voor de Amerikaanse kust het Italiaanse passagiers schip „Andrea Doria" in botsing gekomen met het Zweedse schip „Stockholm". Het Italiaanse schip maakte direct na de aanvaring zware slagzij, zodat geen sloepen buitenboord gezet konden worden. De passagiers klommen langs touwladders in de sloepen die vanaf te hulp gesnelde schepen langszij kwamen. De „Stockholm", hoewel eveneens beschadigd, kon naar New York terugkeren. Na uren van grote spanning werd medegedeld dat alle 1134 passagiers van het Italiaanse zeekasteel zijn ge red. Deze aanvaring is de eerste die ooit tussen twee moderne passagierssche pen heeft plaats gehad. De „Andrea Doria", bijna 30.000 ton, was vanuit Genua op weg naar New York. De „Stockholm", ruim 12.000 top) was van New York op weg naar Ko penhagen, met 460 passagiers. De zware mist verhinderde vlieg tuigen aan de reddingsoperaties deel te nemen, doch van alle zijden snelden In ons regenachtige klimaat zou een dergelijk scherm zeer zeker uitkomst bi'den. De Duitse student uit Berlijn heeft dit scherm geconstnieerd uit stalen buizen, Astralon en onbreek baar glas. In elk geval zit hij veilig „opgeborgen" zoals de foto laat zien. DE BILT ZEGT; Meer bewolking Veranderlijke bewolking met hier en daar enige regen. Iets lagere tempe raturen. Matige tot vrij krachtige wind tussen zuidwest en noordwest. PESJAWAR, 26 juli (AFP) Ra- dio-Kaboel heeft gemeld, dat Afghani stan door hevig noodweer is geteisterd. De verbindingen zijn door overstro mingen verbroken, zodat nog geen juiste berichten over de omvang van de schade zijn ontvangen. Er zouden duizenden woningen vernield zijn en graanvoorraden door het water zijn meegesleurd. koopvaardij- en marine schepen naar de plaats van de aanvaring. Ongeveer vijf uur na de aanvaring waren alle passagiers Op andere sche pen overgebracht. De „Stockholm", meldde per radio dat zij drie zwaar gewonden aan boord had. Onverklaarbaar Voor radarexperts is het feit van de aanvaring onverklaarbaar. Beide sche pen moeten toch de beschikking over radarapparatuur hebben gehad waar mee een gebied van vijftig mijl be streken kon worden, aldus- menen zij De mist, hoe dik ook, zou het func tioneren van de apparaten niet hebben kunnen hinderen. Gezonken Aanvankelijk werd gedacht het Ita liaanse schip te kunnen behouden. Het is naderhand echter toch gezonken. Het schip had plaats voor 1575 pas sagiers naast een bemanning van 575 koppen. Het had drie openlucht-zwem baden, een ziekenboeg voor zestig per sonen, vier bioscoopzalen, talrijke lif ten en driehonderd telefoons voor ver binding met het vasteland. De inrich ting van het schip was zeer luxueus. Volgens de laatste berichten zouden drie gewonden overleden zijn. De Nederlandse Jantjes van het smal deel dat in de haven van Leningrad voor anker heeft gelegen, hebben ver schillende tochtjes door de stad ge maakt. Op de foto ziet men de Nederlandse matrozen bij de Kazan-katedraal. Het smaldeel bezoekt thans Stock holm. Het smaldeel bestaat uit de krui ser „De zeven provinciën" en de tor- pedobootjagers „Friesland" en „Zee land". HOOGERHEIDE, 27 juli Met ingang van het nieuwe leerjaar in september a.s. zal een klas van een jongensschool te Hooger- heide les krijgen in een gang van de school. Er is geen klaslokaal meer beschikbaar voor deze eirca 40 kinderen. De school heeft een nijpend ruimtegebrek. ALEXANDRIE, 26 juli (AFP) President Nasser van Egypte heeft vanavond in Alexandrië een zeer fel le rede gehouden, waarin hij de Engel sen op diverse punten scherp aanviel. Nasser zei dat Rusland Egypte geld wil lenen zonder voorwaarden. De president zei voorts: Er bestaat een „samenzwering" tussen de internatio nale bank, Engeland en de Ver. Sta ten om Egypte „er in te laten lopen" bij de bouw van de dam. Als de bouw half voltooid is, zou de bank „voorwaarden willen opleggen", die de onafhankelijkheid van Egypte bedreigen. „En dit hebben wij zonder Formateur op volle toeren (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 juli. Formateur Romme werkt nog steeds met grote ijver aan zijn program. Drie dagen heeft hij nu in het „Toren tje" gewerkt en in die tijd heeft de heer Romme zeven demission- naire ministers ontvangen, t.w. de heren De Bruyn, Suurhoff, Van der Kieft, Zijlstra, Cals, Staf en Luns. Daarnaast heeft hij een on derhoud gehad met de voorzitter van de Tweede Kamer, de heer Kortenhorst. Als deze gesprekken worden officieel „oriënterend" ge noemd, hetgeen wil zeggen dat zij te maken hebben met de opstel ling van het regeringsprogram. Het onderhoud met minister Zijlstra wordt vandaag voortgezet. Het moest om des tijds wille worden afgebroken. Het valt niet te ontkennen dat de for mateur snel en degelijk aan zijn pro gram werkt. Vandaag zal prof. Rom me de voorzitter van de Eerste Kamer, de heer Jonkman, ontvangen. Het ligt voor de hand dat alle demissionnaire ministers op verzoek van de heer Rom me inlichtingen hebben gegegeven of nog zullen geven over zaken, hun de partementen betreffende. Ongetwij feld is met de heer Staf het deïensie- compromis tussen hem en de heer Drees ter gprako gekomen. Dit com promis is namelijk tijdens de formatie van de heer Drees nimmer door de vijf fractievoorzitters te berde ge bracht. Naar verluidt is de nieuwe formateur akkoord gegaan met het de fensiebedrag van 6250 miljoen voor de komende vier jaar. Belangrijk is dat de defensie voor de heer Romme geen probleem meer schijnt te zijn. Het gesprek met de heer Staf is bevredigend verlopen: er is overeenstemming bereikt. DEN HAAG, 27 juli. Uit een door het Nederlands Instituut voor de publieke opinie ingesteld on derzoek is gebleken dat ruim 86 procent van alle ondervraagden een of meer levensverzekeringen heeft afgesloten en dat minstens driekwart van degenen, die bezoek kregen van een verzekeringsagent, een levensverzekring genomen heeft. Op de vraag: „Wat vindt U de aan trekkelijke dingen van een levensver zekering?" noemde 37 pet. het spaar- aspect, 40 pet. de risicodekking. Ruim een kwart van de ondervraagden stond afwijzend of neutraal tegenover le vensverzekering. Onder de jongeren kwam deze negatieve houding het minst voor. De mogelijkheid om de premie van bepaalde soorten levensverzekeringen af te trekken voor de inkomstenbelas ting bleek slechts bij 33 pet. van de ondervraagden bekend te zijn. Waarom? Op de vraag, waarom men een le vensverzekering heeft, is door 42 pet. van de ondervraagden geantwoord, dat de onkosten bij overlijden de be langrijkste factor vormen, 40 pet. noemde de zorg voor de nabestaanden en 22 pet. de zorg voor de oude dag. Deze antwoorden variëren vooral naar de welstand. De laagste inkomensklas se besteedt de meeste aandacht aan de overlijdenskosten, terwijl de welge- stelden en de middenklasse de nadruk leggen op de verzorging van de nabe staanden. Het betalen van een levensverzeke ringspremie werd door 81 pet. van alle ondervraagden als een vorm van spa ren beschouwd en 73 pet. verklaarde de „spaardwang", die zij vrijwillig aanvaard hebben, een voordeel te achten. In tijden van bezuiniging zou 72 pet. van de ondervraagden de bestaande levensverzekeringen handhaven. Tenslotte is de vraag gesteld: „Wanneer U bijv. op 65-jarige leef tijd ophoudt met werken, hoeveel inkomen zoudt U dan voortaan wil len hebben?" Door alle welstands klassen blijkt in dat geval gemid deld 80 pet. van het huidige irko- men verlangd te worden. Bij de laagste inkomens ligt dit percentage op 84. Zorgen Overigens bleek bij dit onderzoek, dat de ambtenaren zich de minste zorg gen maken over de oudedagsvoorzie ning. Boeren en kleine zelfstandigen daarentegen het meest. meer verworpen", aldus Nasser. Ook beschuldigde de Egyptisch® president „Radio-Londen" van een Ed ging „de Soedanezen op te hitsen te gen het plan, om de dam te bouwën. Aankoop wapens Over de opwinding in de wereld be treffende de Egyptische aankoop van wapens in de Sowjet-Unie, merkfé Nasser nog op: „Ik wist niet, dat er Sowjetrussische wapens en nlet-Sowjetrussische wa pens hestonden. Ik weet alleen dat er Egyptische wapens zijn, die de veilig heid van Egypte moeten waarborgen". Arabische staten Nasser sprak ook over de verhou ding tussen de Arabische staten en Is raël. „Wat was het doel van Engeland op de dag, toen het zich terugtrok uit Palestina en de Arabieren uitleverde aan de genade van de gewapende Zi onistische benden"? „En wat beoogden de Ver. Staten, toen zij onmiddellijk na de ontruiming door de Britten de Israëlische staat erkenden?" Zij wilden een einde maken aan de Arabisché eenheid", aldus Nasser, die besloot: „daarom hebben wij wapens gekocht op geen enkele voorwaarde." Ik her haal, op geen enkele voorwaarde", om niet evenals de ongelukkige bewoners van Palestina op zekere dag zelf vluchtelingen te worden". Algerië Over de Algerijnse kwestie sprak Nasser in de volgende bewoordingen: „De zaak van het Algerijnse volk, dat voor zijn onafhankelijkheid strijdt, is onze strijd. Wij zullen ons nooit distan tiëren van deze heldhaftige strijd". Te Grootebroek is het anderhalf- jarig zoontje van de familie Boon te water geraakt en verdronken. IS II MIDDELBURG, 26 juli. Vanmid dag om half drie is de half miljoenste bezoeker van Miniatuur Walcheren 4# controle gepasseerd. Het was de heer C. K. Monnikens, een 44-jarige P.T.T.- ambtenaar uit Den Haag, die momen teel in Retranchement logeert. Hij krijgt een gratis lang weekend in een van de Walcherse hotels en zijn reiskosten naar Zeeland worden ver goed. Gisteren is bovendien de honderd duizendste bezoeker genoteerd. Het was Tilly van Doorn, een Helmonds meisje van vijftien lentes. Zij logeert op het ogenblik in Zoutelande. Jeugdige acrobaat op Haags balcon 's-GRAVENHAGE, 27 juli. Gis teravond alarmeerden bewoners van de Meppelweg in Den Haag de politie dat de 9-jarige Eddy B. op de balustra de van een balcon op de derde etage aan het balanceren was. De ouders van het ventje waren niet thuis. Het jon getje was uit zijn bed gekomen en had het balcon weten te bereiken. Een agent slaagde er in het huis binnen te komen en het jongetje bij zijn pyama te vatten waarna hij hem weer in bed stopte. Twee doden, drie vermisten Blijkens de laatste berichten zijn bij de scheepsramp twee Zweedse be manningsleden omgekomen. Drie an deren worden vermist.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1