Vijftien miljard gulden voor hulp aan het buitenland Voorzichtigheid geboden met gif stoften op landbouwbedrijven Chroesjtsjef kritiseert landbouwministeries Hoe komen we af van 't kwaad der uniforme bebouwing? Pagina S Geen militaire steun voor Zuid-Slavië Herter steunt Nixon! B.B. kost gemeenten teveel Engeland waarschuwt V.N. te bezuinigen IJsland vraagt ontruiming Amerikaanse bases PARIJS' HOTEL STORTTE IN Hoge boetes voor overtreders Woningen en winkels op nieuwe cultuurgrond ontbreken Stedebouwkundige verzorging is van het grootse belang Spoorwegstaking in Italië geëindigd Atoomplan door Amerikaanse Huis afgewezen Emigratie wegens „betere geestelijke ontplooiing" Pijn "AKKERTJES" Chr. vakbeweging wini terrein Donderdag 26 juli 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Besluit van Amerikaanse Senaat WASHINGTON, 25 juli. (Rtr.). De Amerikaanse Senaat heeft met zestig tegen dertig stemmen zijn goedkeuring gehecht aan 'n voor stel om 4.110.920.000 dollar (circa vijftien miljard gulden) uit te trekken voor hulp aan het buiten land. Van dit bedrag is 2.300 mil joen dollar bestemd voor militaire hulp en de rest voor economische bijstand. Ondanks het verzet van de regering werd met 50 tegen 42 stemmen een door de republikeinse fractieleider Wil liam Knowland Ingediend amendement aanvaard, waarin wordt bepaald, dat er van het bedrag voor militaire steun niets mag worden gebruikt ten behoe ve van Zuid-Slavië. 26 republikeinen en 24 democraten steunden het amende ment, terwijl 19 republikeinen en 23 democraten de opvatting huldigden, dat de beslissing, of verdere hulp aan Zuld- Slavië al dan niet gerechtvaardigd ls, aan de president moet blijven. Een voorstel van Senator McCar thy om Zuid-Slavië zowel van mili taire als van economische hulpver lening uit te sluiten, werd bij hand opsteken verworpen. Volgens Knowland was voor militai re steun aan Zuid-Slavië een bedrag van dertig miljoen dollar genoemd. De post voor economische steun aan dat land ten bedrage van ongeveer zeven tien miljoen dollar en de reeds toege zegde levering van straalvliegtuigen en „Een flater" voor Stassen BOSTON, 25 juli (AFP). Chris tian Herter, de republikeinse gouver neur van Massachusetts en de voor keurskandidaat van Stassen, de minis ter van ontwapening, voor het vice- presidentschap, heeft verklaard, dat hij ondanks de verklaringen van Stas sen niet het voornemen heeft te din gen naar de republikeinse kandidatuur voor het vice-presidentschap. Herter zei, dat hij zich naar de wensen van Eisenhower zou voegen. Hij heeft zich uitgesproken ten gunste'van de candi- datuur van Nixon, aldus heeft de pers chef van het Witte Huis, Hagerty, medegedeeld. Stassen heeft echter laten weten, dat hij zijn actie tegen een kandida tuur van Nixon zal voortzetten. Overigens wordt zijn optreden in te Washington verschijnende bladen „een flater" en „onbetamelijk" genoemd. andere wapens, ter waarde van hon derd miljoen dollar worden niet door het amendement van de republikeinse fractieleider getroffen. De Senaat en het Huis van Afge vaardigden moeten het nu nog eens worden over het definitieve bedrag voor de hulp aan het buitenland, aangezien het door het huls goedgekeurde bedrag 685 miljoen dollar lager ls dan de som waarvoor de Senaat zich akkoord heeft verklaard. DORDRECHT, 25 juli. Naar aan leiding van vragen van een raadslid over een begrotingswijziging, nodig omdat de ten laste van de gemeente komende kosten van de A-kring Dor drecht van de B.B. veel hoger zullen zijn dan verleden jaar, heeft burge meester mr J. A. H. J. van der Dus- sen, ambtshalve voorzitter van de A- kring, een ernstig woord van protest laten horen tegen de wijze, waarop 't rijk de financiering van de B.B. z.i. op de gemeenten schijnt te willen af schuiven. Het kringbestuur, zo zei de burgemeester, is uiteraard van. me ning, dat de gemeenten in de kosten moeten bijdragen, maar het rijk zal toch het grootste deel van die kosten moeten dragen. De praktijk wijst uit, dat dit niet meer zo is. Een kwartje per inwoner per gemeente zou een ac ceptabel aandeel in de kosten zijn, maar op het ogenblik moet al zestig cent per inwoner worden bijgedragen. Het moeilijkste punt ligt in de kosten van de commandovoering, waarvoor het rijk een normvergoeding gééft, die voor geen enkele B.B.-kring voldoen de is. Daarbij komt, dat van hoger hand voorschriften worden gegeven over de salariëring van het B.B.-per- soneel. De Dordtse kringraad is over een en ander al sinds enige tijd ern stig verontrust. Hij heeft zelfs een ogenblik overwogen om een ostenta tief standpunt in te nemen door geen begroting op te stellen of op de be groting een extra uitkering van het rijk te ramen. Men heeft dit nog niet gedaan, maar de minister van de ge voelens van onbehagen, die de huidige situatie heeft verwekt, in kennis ge steld met het dringende verzoek de nodige maatregelen te treffen. Een lijkschouwing heeft uitgewe zen, dat Curtiss-Bennett, de Britse strafpleiter, die maandag dood in zijn woning werd aangetroffen, aan alco holvergiftiging is overleden. Tevens bleek, dat hij al 10 tot 14 dagen voordien overleden moet zijn. In de V.S. waren de kosten van het levensonderhoud in juni 7 procent ho ger dan in mei. Dr. Leimena juicht Hervormde oproep toe DJAKARTA, 25 juli (ANP). De voorzitter van de Indonesisch-christe- lyke partij, de „Parkindo", dr. J. Lei mena, heeft zijn instemming betuigd met de oproep van de synode der Ned. Herv. Kerk over westelijk Nieuw- Guinea. Hij deelde mede, dat de raad van protestantse kerken in Indonesië een verklaring heeft gepubliceerd, waarin de moed van de synode, die uit haar oproep blijkt, op prijs wordt ge steld. GENEVE, 25 juli (Reuter). Groot- Brittannië heeft de Verenigde Naties gewaarschuwd, dat als de begrotin gen nog hoger worden het land ern stig zal moeten overwegen of het ver der kan deelnemen aan de diverse V. N.-projecten. De Britse afgevaardigde in de Ecosoc (economische en sociale raad der V. N.) verklaarde, dat de financiële las ten voor V.N.-leden nog steeds stijgen en dat de eerste vereiste voor de V. N. en haar onder-organisaties een gro tere mate van doeltreffendheid moest zijn. REYKJAVIK, 25 juli (Reuter). Hermann Jonasson, de nieuwe pre mier van IJsland, heeft in een radio rede verklaard, dat zijn regering de V. S. zal vragen het defensieverdrag van 1951 te herzien. Indien de Ame rikanen niet in die zin hiertoe bereid zijn, dat zij hun basis te Reykjavik ontruimen, zal IJsland het verdrag opzeggen. Hij deelde voorts mee, dat zijn re gering de nadruk legt op een verdere uitbreiding van IJslands territoriale wateren, een kwestie, waarover reeds wrijving met Engeland is ontstaan. Jonasson achtte deze verdere uitbrei ding noodzakelijk om de economie van het land te beschermen. De naar de Sowjet-Unle overge lopen voormalige Britse diplomaat Guy Burgess en zijn moeder mevrouw Bassett, vertoeven thans in de Zwarte* Zeebadplaats Sotsji. Een tienjarig meisje is te Egmond aan Zee met haar hoofd onder het achterwiel van een trekker terecht ge komen. Het kind was op slag dood. Kantonrechter Middelburg MIDDELBURG, 25 juli. Het niet goed wegbergen van gifstoffen op landbouwbedrijven kan catastrofale gevolgen hebben. De politie heeft hier een preventieve taak en ziet nauwlettend toe. Op het be drijf van de landbouwer J. P. L. uit 's Heer Arendskerke werd op 2 mei j.l. geconstateerd, dat een strooibus waarin tomorin zodoende werd bewaard, dat onbevoegden er bij konden. Het vergif werd gedurende de wintermaanden gebruikt bij de verdelging van knaagdieren, die de graanvoorraad aantastten. De bus stond op ongeveer 2Vz meter boven de begane grond niet in de speciale kast voor het opbergen van gifstoffen. L., die hiervan woensdagmorgen voor de kantonrechter, mr. J. Moolen burgh, verantwoording moest afleg gen, verdedigde zich door te wijzen op de hoge plaatsing van de bus. „Men weet nooit, hoe hoog kinde ren kunnen klimmen", wierp de amb tenaar van het O.M., mr. T. Lebret, in het midden hij wees op de droeve gevolgen; helaas is dit uit de praktijk bekend. De eis van de amb tenaar was f 50.subs. 10 d. hecht. Toen L. nog zei, dat hij niet de enige is, die zich aan een dergelijke overtreding schuldig maakt, repli ceerde de kantonrechter, dat men steeds eerst de hand in eigen boe zem dient te steken; de boete kwam op f 35. In de werkplaats van de aannemer A. C. H. te Souburg deed zich op 3 febr. j.l. een ongeval voor, dat aan de werknemer van H., M., vier vingers kostte. M. bediende een cirkelzaag, die niet was voorzien van een spouw mes. H. was hiervoor als werkgever verantwoordelijk. Zijn verweer was, dat het spouwmes steeds los er bij hing verschillende keren had hij, zoals hij zei, er zijn werknemers op gewezen, dat bedoeld mes diende te worden aangebracht. M. was, kort voor het ongeval, achter de zaag gaan ftaan om het hout door te trekken. De ambtenaar vond, dat H. meer disciplinair had moeten optreden. De eis was een boete van honderd gul den. Het vonnis was f60.-. Een grondwerker uit Westkapelle, N. H., had op 26 april, toen hij op zijn motorrijwiel door zijn woonplaats reed, geen doorgang vrijgelaten voor een personenauto. Een botsing was het gevolg. „Ik erken schuld", zo zei H. Het zicht was ter plaatse slecht. H. hoorde een signaal, remde met over gave en zat bijna tegelijkertijd boven op de auto; aldus zijn relaas. Een boet van f 30.en toewijzing van de civiele vordering f46.50 was de eis. In het vonnis bedroeg de boete f 20.—. AL WEINIG. Een Middelburgs koopman in ga lanterieën, F. P. V., trok op de Nieu we Haven van zijn woonplaats zijn handwagen een tiental meters achter uit. Hij moest nog een klant bedie nen, die enkele meters terug van de plaats waar zijn wagen stond, woon de. Een agent van gemeentepolitie, die V. deze manoeuvre zag maken, constateerde, dat hij links hield. De ambtenaar wilde voor deze in wezen niet ernstige overtreding f2 eisen. „Hebt U hier nog iets op te zeg gen?" informeerde de kantonrech ter, ,,'tis al weinig hoor, 'tis al weinig." „Ik vind het nog te veel", zei verdachte. Het vonnis was evenwel nadat de kantonrechter had toegelicht, dat het tarief voor deze overtreding rond de vijf zes gulden ligt conform. „U kunt onmogelijk zijn M. L. V.", sprak de kantonrechter, toen een lid van het vrouwelijk geslacht de zaal binnentripte M. en L. waren twee krachtige, uitgesproken mannelijke voornamen. ,M'n man zit in Schouwen-Duive- iand", zei de dame. De echtelieden bleken in het bezit te zijn van een radiotoestel, waar bij zich geen geldige luistervergun ning ophield. Via een eis van f 15.- werd het een tientje. Te Saint-Denis, een van ae Parijse voorsteden, is een hotel ingestort, waarbij geen mensen omkwamen maar wel 12 personen werden verwond door het vallende puin. De gasten hadden op het moment van de instorting reeds het hotel verlaten omdatzij waren gewekt door het barsten van de mu ren. Op de foto ziet men leden van de reddingploeg aan het werk, terwijl een agent zich belast met de gevonden voorwerpen. Surinaamse minister van onderwijs treedt af PARAMARIBO, 25 juli (ANP). De minister van onderwijs in het Su rinaamse kabinet, dr. Rens, heeft zijn ontslag ingediend. Vermoedelijk zal hij in functie blijven tot aan zijn ver trek naar Nederland op 6 augustus. Minister Rens behoort tot de pro gressieve Surinaamse volkspartij, die enige dagen geleden de samenwerking met het eenheidsfront, de combinatie van partijen, die in Suriname het be wind voert, heeft verbroken. Het aftreden van dr. Rens wegens gezondheidsredenen en vertrek naar Nederland was reeds enige tijd gele den, voordat het besluit van de P.S.V. was gevallen, officieus aangekondigd. „Onverschillig" en onpraktisch MOSKOU, 25 juli (Tass). Chroesjtsjef heeft in een rede op de slotvergadering van een congres van Siberische landbouwers te No vosibirsk kritiek geleverd op een aantal ministeries en op methoden, welke worden gebruikt in de nieuwe landbouwgebieden. Na de boe ren geprezen te hebben voor hun werk, dat dit jaar een rijke graan oogst belooft op te leveren, wees hij htm verzoek om een „onmogelijk aantal vrachtauto's voor het vervoer van het graan" als „onprak tisch" van de hand. De minister voor tractoren en land- het verkoopsysteem voor landbouwgoe- Commissie kwam met een rapport Aan de rand van bijna elke Nederlandse stad en het f geldt ook voor vele middelgrote dorpen zijn de laat ste jaren grote woonwijken verrezen. Vaak in de vorm van hoge flats. Er staan er nog veel te weinig, maar daarover willen wij het vandaag niet hebben. Wel willen wij, naar aanleiding van een zojuist verschenen rapport, het een en ander zeggen over de vormgeving van deze nieuwe huizen- blokken, over de architectuur ervan. En dan moet worden begonnen met de constatering, dat er enorm veel misbaksels tussen zijn, lelijke mensenpakhuizen, waaraan elke schoon^ heid ontbreekt, die een vloek zijn in de omgeving. ROME, 25 juli (Rtr). De 190.000 Italiaanse spoorweglieden hebben dins dag te middernacht het werk hervat, nadat zij 24 uur tevoren in staking waren gegaan uit protest tegen de „traagheid", waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en een werk week van 48 uur zou behandelen. De staking heeft het land ongeveer een miljard liere (zes miljoen gulden) ge kost. De minister van vervoer, Angelini, zou vandaag aan het kabinet rapport uitbrengen over de besprekingen, wel ke hij met de vakbondsleiders houdt om verdere stakingen te voorkomen. In Egypte heerst een hevige hitte golf. Hoe komt dat? Een door mi nister Witte in 1954 ingestelde commissie, die de naam ontving .commissie uniforme bebouwing', heeft dit nagegaan en haar be vindingen neergelegd in een rapport. De Instelling van deze commissie was een gevolg van een request van de „Bond Heem schut" aan de minister, dat ge steund werd door de A.N.W.B. Daarin werd gewezen op de on gewenste uniformiteit in de na oorlogse bouw. Op de centrale overheid werd een beroep ge daan om zodanige maatregelen te nemen, dat de vormgeving bij de bouw verbeterd zou worden en, waar gewenst, het streek eigen karakter gehandhaafd zou blijven. De commissie moest een ant woord ziefl te vinden op een viertal vragen. De eerste luidde: leiden de voorwaarden tot het verkrijgen van financiële over- heidsteun in de richting van een Het gesprek van de dag Koningin Elisabeth van België, we duwe van Koning Albert I, moeder van Koning Leopold III, viert vandaag 25 juli, haar tachtigste verjaardag. uniforme bouwwijze? Vervol gens werd gevraagd, of indien dit inderdaad het geval is de commissie met behoud van de doelstelling dezer voorschriften met betrekking tot een objectie ve beoordeling van de bouw plannen, de voorschriften zoda nig zou kunnen wijzigen, dat on gewenste uniformiteit werd ver meden. Vraag drie was: leiden de normen voor de financiering van grond- en bouwkosten in de richting van een uniforme bouw wijze? En de laatste vraag luid de, of de commissie weer met behoud van de doelstelling der financieringsnormen, n.l. volks woningen te bouwen met een re delijke huurprijs kans zag de ze normen zodanig te wijzigen, dat ongewenste uniformiteit zou kunnen worden vermeden. Economische oorzaken De beide eerste vragen hebben een ontkennend antwoord ont vangen. Naar de mening der commissie staat het theoretisch bezien ieder vrij boven de ge stelde minimum voorschriften uit te gaan. Het zijn echter voor al oorzaken van economische aard, die ertoe leiden, dat de minimumeisen tot normen wor den, terwijl voorschriften en richtlijnen gemakkelijk tot uni formiteit leiden. In concreto: dit alles voert tot een nivellering, omdat de mees te mensen voorschriften en richtlijnen en liefst minimaal als een soort van wet voor zichzelf zien, maar de kracht en de durf niet kunnen opbren gen daarboven uit te gaan. De fout zit volgens de commissie dus niet direct in die voorschrif ten en richtlijnen. Maar ieder middel zal moeten worden aan gegrepen om de nivellering, welke een feit is, te doorbreken. Naar haar mening zou dit kun nen worden bevorderd door het innemen van een ruimer stand punt bij de toekenning van over heidsbijdragen. Wat in de prak tijk betekentde overheid zij niet krenterig, als iemand, die wil bouwen, iets meer dan het „doodgewone" wil om te komen tot iets, dat ook mooi is! De vraag, of de grondprijzen oorzaak zijn van een uniforme bouwwijze, wordt ontkennend beantwoord. Maar wat de bouw kosten betreft is de commissie van mening, dat ten aanzien van de toelaatbare prijs een ruimer standpunt moet worden ingeno men. Kunnen echter huur noch overheidsteun in de huidige om standigheden worden verhoogd, dan zal het zeer moeilijk zijn ongewenste uniformiteit tegen te gaan. Daarmee is tegelijk de laatste vraag beantwoord. Dit antwoord kan alleen maar on derschreven worden alle ver fraaiing, alle pogingen om een huis of een huizenblok qua ex terieur een eigen karakter te ge ven, kosten geld. Als de over heid niet bijdraagt in dit meer dere en als de bouwer in de huurprijzen zijn extra kosten niet mag verdisconteren, dan blijven wij op het huidige ni veau, al is hiermee echter niet alles gezegd. Dpleiding en ontwikkeling Ook de commissie is van me ning, dat er nog wel middelen zijn om iets te doen tegen de on gewenste uniformiteit. Zij zegt n.l., dat opleiding en ontwikke ling het vormgevend vermogen van de ontwerpers zal kunnen opvoeren. Blijkt niet vaak, dat een echte vakman, al zijn de middelen beperkt, toch iets goeds en moois weet te maken? Het is juist de grote kunst van de architect ontwerpen te maken die aan zekere esthetische nor men voldoen, ook al kan niet nlt ruime beurs worden getast. De overheid zou volgens de commissie het positief waarde volle kunnen bevorderen door enerzijds afwijkingen van bouw verordeningen of stedebouwkun dige voorschriften toe te staan, anderzijds grotere steun te ver lenen aan datgene, wat in de architectonische of stedebouw kundige sfeer van betekenis wordt geacht. Zij zou deze 'steun kunnen verstrekken door een voorontwerp, dat niet aan esthe tische eisen voldoet, aan een be kwaam architect over te dragen tegen een surplus van het hono- radium. Voorts is hulp aan de verwezenlijking van het kleine object gewenst, waar dit uit ste debouwkundig oogpunt waarde vol is. Ook de experimentele bouw dient volgens de commis sie te worden bevorderd. Ten slotte wordt in het rapport de nadruk gelegd op een goede ste debouwkundige verzorging. Ver waarlozing hiervan is een hoofd bron van het ontstaan van on gewenste uniformiteit. WASHINGTON, 25 juli (Reuter). - Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met 203 tegen 191 stem men een wetsontwerp afgewezen, dat ten doel had 400 miljoen dollar uit te trekken voor de bouw van proefreac tors voor de opwekking van elektrici teit met behulp van kernenergie. Besloten werd het ontwerp nog eens in commissie te behandelen, hetgeen betekent, dat het niet meer voor het zomerreces, dat over enkele dagen be gint, kan worden afgehandeld. Het voorstel, dat even fel door de democraten werd gesteund als het door de republikeinse regering werd bestreden, was reeds door de Senaat aanvaard. bouwmachlnes, Chlamof, verweet hij geen rekening te houden met het be sluit van het twintigste, partijcongres om meer de nadruk te leggen op het „afzonderlijke oogsten" in plaats van op het gecombineerde oogsten. De voor deze omschakeling noodzakelijke lichte' re landbouwmachines waren nog niet vervaardigd, waardoor veel schade ver oorzaakt werd, Vervolgens oefende de partijsecretaris kritiek op de ministeries van landbouw en staatsboerderijen wegens hun „on verschilligheid" voor de manier van ploegen, zoals die twee jaar geleden door Maltsef is voorgesteld. Sprekend over de „honderdduizen den stadsmensen", die de oogst hel pen binnenhalen, verklaarde Chroesj- tjef, dat de boeren niet kunnen blij ven rekenen op deze hulp, maar er over moeten denken, welke en hoe veel machines er nodig zijn om dit werk zoveel mogelijk over te nemen. GEEN WONINGEN E.D. Uitvoerig stond hij stil bij het ont breken van woningen, winkels, clubge bouwen en organisaties? voor de vrije tijdsbesteding in dé 425 staatsboerde rijen in de pas In cultuur gebrachte ge bieden. Ook diende, naar zijn mening, Religieuze groep naar Amerika SCHIPHOL, 25 juli. Twee hoog bejaarde zusters hebben wat beverig en onwennig, elkaar stevig bij de arm houdend, de trap van het K.L.M.-toe- stel „Amsterdam" op Schiphol betre den, om voorgoed naar het nieuwe vaderland Amerika te gaan, dat voor- f V w w i -■ w I w - -— Vv ttCi f w V v KJ X deren beter te worden geregeld, terwijl I al voor deze dames een nieuw kerke hij ook aandrong op verbetering van I lijk vaderland zal zijn. de kwaliteit der produkten. I De 82-jarige Elizabeth Maria Gnir- I rep en haar twee jaar jongere zuster Vervolgens bepleitte ht) een uitbrei- Anna Maria, beiden uit Bussum, be ding van de aardappelverbouw en de I horen n.l. tot een religieuze gemeen- winnlng van alcohol uit aardappels In- schap in Nederland, die voornamelijk plaats van uit granen. Ook stelde hij in Amsterdam was gezeteld en onder voor ln Siberië suikerbleten te gaan leiding stond van broeder J. Verkam- verbouwen en steun te verlenen aan man. Deze had zich indertijd na schapenfokkers en groentekwekers. I overleg met de politie moeten be- I perken tot meer huiselijke samen- Hö riep op de campagne om woeste komsten van zijn gemee^ doeh hij grond in cultuur te brengen tot ae I voeide 2jch hierdoor geestelijk tekort mvwJrtnla f> Via rn-Pclr «n zlo lMt«C3to*Q_ I J provincie Chabarofsk en de kunstge bieden uit te breiden teneinde de groei ende bevolking van voedsel te voor zien, Ingezonden Mededeling (adv.) door welke oorzaak ook f-l-f-t-3-e-n Uw klachten weg' gedaan. Hij nam contact op met de Amerikaanse religieuze gemeenschap „Gospel Assembly" en men besloot de circa honderd Nederlandse leden van deze groep naar Amerika te doen emi greren, waar ze worden geholpen door geloofsgenoten. Reeds veertig Neder landers, onder wie ook de heer Ver kamman, gingen reeds op deze wijze naar de V. S. Zo ook de dames Gnirrep, die be pakt en bezakt naar Eldorado in Iilli- nois gaan en voorlopig onderdak krij gen bij Rev. Jolly. „Het geestelijk klimaat in Neder land deugt niet voor onze gemeen schap", zo zei de jongste der zusters. „Abraham moest ook eens zijn land en zijn maagschap verlaten. Zo gaan wij nu ook. Men kan zich.lVhoe noem je dat ook weer.(dit tegen haar zus ter) in Amerika beter geestelijk oiit- plooiien". In Canada UTRECHT, 25 juli. De protes tants-christelijke arbeiders internatio nale heeft dezer dagen vergaderd in Haamstede onder voorzitterschap van de heer M. Ruppert. In deze bestuursvergadering hield men zich vooral bezig met mededelin gen van de algemeen secretaris, de heer F, P. Fuyksehot, over zijn werk in Canada. De heer Fuyksehot is vier jaar ge leden naar Canada gegaan om daar hulp te verlenen bij de stichting en de opbouw van een christelijke vak beweging. Thans is hij voor de eerste keer met verlof in Nederland. Uit zijn mededelingen bleek, dat de Christian Labor Association of Cana da" niet alleen onder de Nederlandse immigranten, maar ook onder de Ca nadezen resultaat heeft. Van 1 September a.s. af zal een tweede man in bezoldigde dienst tre den, de heer Herschel Aseltine, een Canadees predikant, die in het bijzon der sociale ethiek en arbeidsverhou dingen heeft gestudeerd. De C.L.A.C. strijdt in verscheidene staten van Canada nog voor haar offi ciële erkenning en tegen de „closed- shop"-voorwaarden, waardoor zij het recht hoopt te verwerven collectieve arbeidsovereenkomsten af te sluiten. In enkele staten heeft zij deze erken ning reeds verkregen. De heer Fuyk sehot is voornemens eind september naar Canada terug te keren.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3