Prol. Romme zet veel vaart achter zijn (ormatiepoging r Verplichte aansluiting hij zieken fonds moet vrijwillig worden Sterke groei van varkensstapel zal prijzen doen zakken De tijd dringt Invoering ouderdomswet per 1 januari a.s. in gevaar? Geen hoger loon voor spoor- mensen Verenigde Staten verrast over verklaring van Eden Kabaal in Frans parlement Grimmige taal van Boelganin Strijd over lang of kort haar Russen waren bevreesd voor saboterende kikvorsmannen Taxistaking duurt voort PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Marken en Volendam een dagje uit DE HEER A. J. CATSMAN Het weer in Europa Hoger vakantietoeslag in de landbouw? Belgische ireiier (na brand) gezonken Eigen verantwoordelijkheid is primair Staking bij Engelse Fordfabriek Mager vlees tot najaar duur DE OUDJES DOEN HET NOG BEST It Vorststraat 90, Got. ileioon 2438 (b.g.g. voor redactie >987, voor adm. 2970), Giro 274289. iantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 8162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Colntre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers IS cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. "~abi Zeeuwsch Dagblad 21UV OX itlihlbpA rv* vvuv J^» V J. Ill.lll. Rubriek Kabouters 10 cent per woord 12e Jaargang No. 3457 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 26 juli 1956 EEEUWEN. IN NIJMEGEN. Zie pag. 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.52 u., onder 20.40 ff. Maan op 22.09 u., onder 11.10 u. Hoogwater vrijdag 27 juli: Vlissingen: 4.29 u. 2.10 m., 16.30 u. 2.08 m. Terneuzen: 4.54 u. 2.25 m., 17.08 u. 8.23 m. Wemeldinge: 6.12 u. 1.78 m., 18.26 u. 1.59 m. Zierikzee: 5.59 u. 1.62 m., 18.06 u. 1.34 m. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 26 juli. De nieu we kabineteformateur, prof. Rom me werkt met grote spoed aan het opstellen van zijn ontwerp-pro- gram. Gisteren heeft hij achter eenvolgens ontvangen de heren De Bruyn, minister van P.B.O., Suurhoff, minister van sociale za ken en Kortenhorst, voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- noraal. Prof. Romme heeft bij hen inlichtingen ingewonnen voor onderdelen van zijn program. Het gesprek tussen de formateur en de demissionnaire minister De Bruyn heeft voornamelijk gegaan over pro blemen betreffende de P.B.O. en de bezitsvorming. De heer Suurhoff is uitgenodigd om dat deze lange kabinetscrisis de invoe ring van de definitieve ouderdomswet per 1 januari a.s. in gevaar kan bren gen. De invoering van deze wet wacht namelijk op enkele andere wetsont werpen; de aanpassing van de over- heidspensionenen en de optrekking en verbetering daarvan. Hierover schijnt overeenstemming bereikt te zijn. De wettelijke uitwerking vergt natuurlijk enige tijd. houdt met technische zaken, „maar deze wetsontwerpen zijn stellig niet alleen maar technisch. Het overleg tussen de formateur en minister Suurhoff is daarom niet vreemd, want, wat er ook moge ge beuren, alle partyen zijn het er over eens dat de ouderdomswet per 1 janu ari a.s. Ingevoerd zal moeten worden. Tempo Wil de ouderdomswet per 1 Januari ,s. ingevoerd worden, dan moeten er il van uitvoerende maatregelen geno men worden. De tijd dringt. Het de missionnaire kabinet cal wel eens ge roepen kunnen zijn om de wetsont werpen nog in deze buitengewone zit ting te laten behandelen. Het staat dan echter voor de vraag of het komende kabinet het met de ont werpen eens zal zijn. In het algemeen is het de gewoonte dat een demission- nair kabinet zich alleen maar bezig Men kan niet zeggen dat de heer Eomme geen vaart achter zijn plannen zet. Een van zijn grote grieven tegen de heer Drees was het langzame tempo van diens formatiepoging. Wellicht *il de KVP-fractievoorzitter tonen dat 1 et ook anders kan. Bezoek aan dr, Dre :s De formateur is gistermorgen be gonnen met een bezoek te brengen aan dr W. Drees, om van hem de stukken met betrekking tot de formatie over te nemen en zich op enkele punten be treffende het verloop daarvan nader te oriënteren. HITTEGOLF IN CHINA HONGKONG, 26 juli (Reuter). China wordt op het ogenblik geteis terd door een hittegolf die op sommige plaatsen 100 jaar oude hitte-rekords heeft gebroken. De regering heeft voorgesteld het werk in de fabrieken tijdelijk te sta ken. Ondanks stakingen in Italië ROME, 25 juli. Reuter. Het Itali aanse kabinet heeft woensdag gewei gerd de lonen van het spoorwegperso neel te verhogen, ondanks de staking van 190.000 spoorwegmannen, die dins dag gedurende 24 uur werd gehouden om kracht bij te zetten aan de loon eisen. De vakbonden van spoorwegperso neel hadden eerder reeds gedreigd verdere stakingen te organiseren, in dien hun eisen niet worden Ingewil ligd. De vakbonden eisen behalve loonsverhoging ook een werkweek van 48 uur en een speciale betalingsrege ling voor overwerk. Auto-ongeluk bij Aardenburg ernstig gewond AARDENBURG, 25 juli Vanavond omstreeks zeven uur is op de rijksweg Aardenburg-Belgische grens een per sonenauto, bestuurd door de 70-jarige heer A. I. Catsman, wethouder van Aardenburg, lid van de Prov. Staten van Zeeland en kringhoofd Bescher ming Bevolking west-Z.-Vlaanderen, uit de bocht gevlogen toen hij naar 'n brand te Eede reed. De auto ramde enkele betonnen paaltjes en draaide om zijn as. Daar bij werd de bestuurder uit de wagen geslingerd. Met een zware hersen schudding werd hij in bewusteloze toestand naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. De jeugd van Marken en Volendam heeft een bezoek gebracht aan de M.S. Borneo en als echte kinderen van het land van water en wind voelden zij zich aan boord onmiddellijk thuis. Toch bleef de hut van de kapitein niet WASHINGTON, 25 juli (Reuter) Volgens functionarissen te Washing ton heeft de oproep van de Britse premier Eden tot beperking van kern proeven, met of zonder een algemene ontwapeningsovereenkomst, de Ver enigde Staten „ietwat overrompeld". Edens voorstel, maandag bij het de bat over buitenlandse zaken in het lagerhuis gedaan, en de manier waar op hij het deed verschillen in tweeër lei opzicht van het standpunt der Ver. Staten, aldus werd gezegd. Vooreerst PARIJS, 25 juli (AFP) De voor zitter van de Franse nationale verga dering heeft woensdag de publieke tri bunes laten ontruimen, toen zich een incident voordeed. Tussen afgevaar digden van de Poujadisten en een ra dicaal ontstond een hevige woorden wisseling, waarbij de Poujadisten de radicaal het spreken beletten door met lessenaars te klapperen. Zij ver weten de radicaal, Souques, een zetel te bezetten, die hun toekwam. Tot drie keer toe heeft de voorzit ter van de sirene gebruik moeten ma ken om de publieke tribune te laten ontruimen. Stockholm, zw. bewolkt 19 gr. Londen, onbewolkt 27. Luxemburg, licht bewolkt 23. 'ar ijs, onbewolkt 28. Nice, onbewoll^ 26. München, onbewolkt 21. Geneve, onbewolkt 26. Innsbruck, onbewolkt 27. Rome, onbewolkt 33. DE BILT ZEGT: Vrij warm Droog en vrij warm weer met vooral in het zuiden van het land zonnige pe rioden. In de noordelijke provincies echter wat meer bewolking. Matige en af en toe krachtige westelijke wind. zou het naar Amerikaans inzicht ver keerd zijn te pogen de kwestie der proeven met waterstofwapens te schei den van de ontwapeningskwestie in 't algemeen. Edens verklaring, die van dit stand punt afweek, had te Washington ver rassing gewekt. Verder had het verrassing gewekt, dat Eden er niet op aandrong de kwestie via de Verenigde Naties te doen behandelen. Zijn rede stelde na melijk de mogelijkheid van tweezij dige besprekingen tussen Londen en Moskou open. Nieuwe Tonge schenkt ramen voor Leidschendam LEIDSCHENDAM 25 juli. Burge meester en wethouders van Nieuwe Tonge zijn voornemens, als gedachte nis aan de adoptie ter gelegenheid van de stormvloedramp op 1 februari 1953, aan de gemeente Leidschendam een paar gebrandschilderde ramen officieel aan te bieden. LONDEN, 25 juli (Reuter). Pre mier Boelganin heeft volgens radio Moskou te Lodz in Polen verklaard, dat de Sowjet-Unie „de vieze, zwarte vingers van iedereen zou kunnen af hakken, die naar de wapens tracht te grijpen". Boelganin zei, dat de Sowjet-Ume sterk genoeg is om geen oorlog toe te staan en dat het communistische kamp zijn vriendschap moet verstevi gen om de roofdieren te beletten een oorlog te beginnen. „Bepaalde voorwaarden zijn hiertoe noodzakelijk", aldus Boelganin, „wij moeten waakzaam zijn, ons kamp ster ker maken en nooit ingaan op provo caties. Onze vriendschap en sterke onderlinge banden zijn de pijnlijkste doorn in het vlees van het kapitalisme. Wij moeten niet vergeten, dat wij staan tegenover een buitengewoon sluwe, zeer verraderlijke en sterke vijand, een vijand, die er dag en nacht van droomt om dit communistische kamp uiteen te doen vallen". gespaard voor de nieuwsgierige ogen van een viertal Volendamse meisjes (foto rechts). Voldaan over hetgeen zij allemaal gezien hebben verlaten de Markermeisjes via de valreep het schip (foto links). Russische nota over ontwapening LONDEN, 25 juli (Reuter) De Sowjet-Unie heeft de Britse regering verzocht het parlement op de hoogte te stellen van een dringend verzoek over ontwapening. In dit verzoek dringt de opperste raad van de Sowjet-Unie er bij de gro te mogendheden op aan het voorbeeld van de Sowjet-Unie inzake demobili satie te volgen. 's-GRAVENHAGE, 25 juli Het bestuur van het Landbouwschap heeft besloten om bij het college van rljks- beiniddelaars goedkeuring te verzoe ken voor een wijziging van het alge meen deel der landbouw-c.a.o.'s, waar door de vakantietoeslag van twee op vier procent wordt gebracht. Vastgesteld werden een heffings verordening kwekersvergoedingsfond- sen 1956 en voorts een heffingsveror- deninj voor vlas 1956, welke veror deningen reeds eerder behandeld en goedgekeurd waren. De 10-jarige Robbie Koopmans uit Amsterdam-noord, is te Oostzaan van een aanhangwagen gevallen. Het jon getje kreeg een der achterwielen over het hoofd en was op slag dood. DEN HAAG, 25 juli Ongeveer drie mijl uit de Belgische kust is een treiler gezonken. Zij vormt een ge vaar voor de scheepvaart. Aan boord van het vaartuig was brand uitgebro ken. De bemanning werd door een ander schip overgenomen. 's-GRAVENHAGE, 26 juli Onze landskampioen dameskap- pen, de heer Jelle v. d. Knoop uit Amsterdam, is uitgenodigd om deel te nemen aan de wereld kampioenschappen dameskappen, welke 22 en 23 september a.s. in Wenen zullen worden gehouden. Deze kampioenschappen zullen in Wenen en niet te Parijs plaats vinden, omdat Parijs het lange haar voor de dames in de mode wil brengen, iets waartegen de kappers zich met hand en tand verzetten. Wanneer de Parijse „houte couture" de zaak op da spits wil drijven is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de kap pers, wat hun branche aangaat, het mode-centrum naar Wenen zullen verplaatsen. Een gang van zaken waartegen deze stad zeker geen bezwaar zal hebben, omdat zij dan weer ge deeltelijk in haar oude glorie van „Wenen-modestad" wordt hersteld. Visser zocht schelpdieren ROME, 25 juli. (ANSA). De commandant van het Russische stoomschip „Pobeda", dat 500 Rus sische toeristen naar Italië bracht, heeft 24 uur in de vrees geleefd, dat kikvorsmannen in de haven van Napels sabotage hadden ge pleegd aan zijn schip. Maandag hoorde men onder het schip een verdacht geluid. Twee opva renden trokken daarom hun duiker pak aan en inspecteerden onder water meter voor meter de scheepsromp. Zelfs werden er foto's gemaakt met on derwatercamera's. Er werd echter geen enkele ongerechtigheid gevonden. Later vernam men, dat er een vis ser in de buurt was geweest die ver gunning had jacht te maken op schelp dieren die zich onder water aan scheepsrompen plegen vast te hechten. Bij de groep Russische toeristen, die dezer dagen Rome heeft bezocht, wa ren Chroesjtsjefs dochter Rada en Boelganins schoondochter Ina Mihalo- Conclusie Werkgeversverbond AMSTERDAM, 25 juli. „De bestaande verplichte ziekenfonds verzekering moet worden afge schaft en dient te worden vervan gen door een vrijwillige verzeke ring". Dit is de conclusie van een rapport, uitgegeven door het Cen traal Sociaal Werkgeversverbond, dat aan de hand van een door een speciale commissie opgesteld prae- advies, is samengesteld naar aan leiding van de te verwachten her ziening van de bestaande wettelij ke voorschriften op het gebied van het ziekenfondswezen. De samenstellers gaan er van uit, dat de verantwoordelijkheid van de zorg in geval van ziekte primair op de mens zelf rust. De overheid mag als vertegenwoordigster van de gemeen schap slechts dan dwingend ingrijpen, indien de mens niet bereid of niet bij machte is zich zelf door middel van verzekering te dekken tegen de fi nanciële lasten van de ziekenzorg. Van een zodanige onwil of onmacht is, al dus het rapport, niet gebleken. Het tegendeel is het geval. De be staande verplichte verzekering is in zijn uiterste consequenties onuitvoer baar, zo menen de samenstellers. De overheid dient in ieder geval al dat- fene te doen, wat mogelijk is om de urgers te helpen hun verantwoorde lijkheid te dezen te dragen. Wat de vrijwillige verzekering „ten behoeve van al die burgers in Neder land, wier inkomen een bepaalde na der aan te geven grens niet te boven §aat" betreft, menen de rapporteurs, at de overheid de toetreding tot deze verzekering kan bevorderen door het nemen van een aantal maatregelen, met name door dat de door de verzet kering te betalen premie zodanf wordt gesubsidieerd, dat de aansluitin aantrekkelijk is. Subsidie De premie-subsidie zou kunnen wor den opgevangen door van de werkgé- vers een bijdrage te heffen ten be* hoeve van werknemersvrzekerden. Ten behoeve van zelfstandigen, die verze kerd zijn, zou een rijksbijdrage uit de algemene middelen kunnen worden verstrekt. Ziektewet Bovendien zou in de ziektewet kun nen worden bepaald, dat ziekengeld» uitkeringen slechts worden gedaan in» dien de betrokkene aantoont in de me» dische verzorging te hebben voorziert. 0— LONDEN, 25 juli (Reuter) Woens dag is een staking uitgebroken bij Engelse Fordfabriek te Dagriham iïi Essex. 2000 Ford-arbeiders legden het werk neer uit protest tegen het ontslag dal meer dan 2000 Ford-arbeiders dins dag was aangezegd, omdat er een ver traging in de produktie was ontstaaii tengevolge van de staking die maan dag in de bedrijven van de British Motor Corporation was uitgebroken. Sommige auto-onderdelen worden door de B.M.C. aan Ford geleverd. Vleeshandel verontrust UTRECHT, 25 juli Het bestuur van het Frocluktscliap vee en vlees ls verontrust over de groei van de Ne derlandse varkensstapel. In maart van het volgend jaar worden er 405.000 varkens verwacht als gevolg van de toename der fokkerij. Het produkt- schap acht dit niet ln het belang van de varkenshouderij. De exportmogelijkheden van bacon naar Engeland en ham naar Amerika zijn niet voor grote uitbreiding vat baar. Italië en Duitsland zouden aan de markt moeten komen, wil Neder land niet met een surplus aan var kensvlees te kampen hebben. De ge volgen van de toeneming van de var kensstapel zullen zich uiten in het zakken van de binnenlandse- en ex portprijzen. De export van spek naar West- Duitsland Is stopgezet wegens mond en klauwzeer, dat momenteel heerst onder de varkens en kalveren. Men heeft evenwel goede hoop de ziekte spoedig te boven te zijn. Portugal en Oost-Duitsland zijn thans goede afnemers van het Neder landse spek. MAGER VLEES De hoge prijzen van het mager vlees zal, meent het produktschap, tot het najaar voortduren. AMSTERDAM, 25 juli Met 289 stemmen voor en 42 tegen hebben dtj Amsterdamse taxichauffeurs, die tji loondienst werken, op een drukbe zochte vergadering' het besluit geno men de reeds 9 weken durende sta king voort te zetten. Zij eisen behalve drie procent uit» kering over het loon van 1955 ook eeify loonsverhoging van 6 procent en wen sen met een gedeelte van deze ver beteringen geen genoegen te nemen. Intussen zijn nog ongeveer 300 van de 600 taxi's op straat. Die worden ge reden door de z.g. eigen rijders, chau& feurs dus, die met hun eigen auto &i taxidienst voortzetten. Zij hebben he uiteraard nu veel drukker dan voo!' de staking en dragen vrijwillig vaj hun hogere inkomsten een deel a voor een wekelijkse uitkering aan ai stakende collega's, die in loondiens zijn van de grote taxiondernemingen. Koningin Elisabeth van B?lgië is gisteren op haar tachtigste verjaardag hartelijk gehuldigd. De heer en mevrouw Johnson uit Springfield in Amerika zijn met hun auto, een „Knox" uit 1901, naar de rally van historische, auto's in Sussex geweest. Nu zijn zij overgestoken naar het continent, waar zij o.m. Frankrijk en ons land zullen bezoeken. We hopen maar, dat ze mooi weer zullen treffen, want zo te zien biedt de wagen niet veel bescherming tegen regen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1