i In het program meer veranderd dan mij aangenaam was" Voor betere koffie naar Haarlem Oorlogsgevaar blijft nog steeds verminderen Engels en Turks standpunt bedreiging wereldvrede Requisitoir op 31 juli Zal Nixon voor Herter 'tveld moeten ruimen? Gouverneur Herter: kenner van Europa Zal de Partij van de Arbeid gedane concessies handhaven? Geen principiële bezwaren Atoomproeven in Stille Oceaan geëindigd Plannen voor Donau-centrales Proefnemingen met waterstofbom dienen te worden beperkt Engelse Fordfabrieken ontslaan arbeiders Kwestie Cyprus accuut Spoorwegstaking in Italië en Frankrijk Scheuring dreigt in republikeinse partij Respectabele staat van dienst Britten beklimmen beigtop in Himalaya Fusie tussen Saarlandse en Westduitse C.D.U. Woensdag 25 juli 1956 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 II Dr. Drees over mislukte formatiepoging vervolg van pag. 1) Over de bezwaren tegen de para graaf betreffende Nederlands Nieuw- Guinea zei dr. Drees, dat de K.V.P. een uitdrukkelijke verklaring daarin wenste, dat Nederland de jure en de facto aan de soevereiniteit over dit gebiedsdeel zou vasthouden. De desbe treffende passage in het program luidde: „Bevordering door Nederland van een zodanige ontwikkeling van dit gebied, dat de mogelijkheid van toe passing van het aan de bevolking toe komende recht van zelfbeschikking wordt bespoedigd." Dr. Drees is van mening, dat daarmede de zaak duide lijk is uitgedrukt. Voorts wenste men van K.V.P.-zijde in deze paragraaf te zien opgenomen een ruimere inschakeling van zending en missie ten aanzien van de ontwik keling van het gebied, ook om ver- ambtelijking tegen te gaan. Dr. Drees zei later op zijn aanvankelijke toezeg ging ten aanzien hiervan te zijn terug gekomen, omdat hij betwijfelde, of de zending wel prijs zou stellen op een dergelijke toevoeging. Een door prof. Romme gedane suggestie om de woorden „zending en missie" te vervangen door „maat schappelijke instellingen" had dr. Drees moeten afwijzen wegens de vaagheid van deze term. Staatsuitgaven Naar dr. Drees mededeelde had de K.V.P. voorts bezwaren tegen het feit, dat in zijn programma geen uitdruk king werd gegeven aan de gedachte, dat de stijging van de staatsuitgaven in verhouding moet blijven tot het nationale inkomen. In het program ma werd hierover gezegd, dat het be leid zou afhangen van de financiële omstandigheden. Dr. Drees zei wijzende op de talrijke vraagstukken op financieel terrein, o.a. voortvloeiende uit de toenemende verplichtingen van de overheid het moeilijk te achten een dergelijke uitgewerkte gedachte in het regeringsprogram op te ne men. Hoger ouderwijs Over de wens van de K.V.P., dat in het program de doortrekking van de pacificatiegedachte in het hoger on derwijs tot uiting zou komen zei hij er bezwaren tegen te hebben, dat bij voorbaat een binding zou worden vastgesteld, die zou kunnen worden uitgelegd als een volledige gelijkstel ling van het openbaar en bijzonder ho ger onderwijs in de toekomst. Dr. Drees zei deze kwestie ook door de enorme verscheidenheid van de uni versiteiten zeer moeilijk te achten en hij had voorgesteld het rapport af te wachten, dat de dit jaar door minister Cals ingestelde commissie ter herzie ning van de subsidieregeling van het hoger onderwijs zal uitbrengen. Na deze vier geschilpunten te heb ben toegelicht zei dr. Drees, dat in wezen op een aantal punten de stand punten niet ver van elkaar stonden en slechts redactiewijzigingen betrof fen. Het nieuwe kabinet zou desgewenst een formulering naar buiten kunnen geven en in de troonrede zou een verzekering zoals door de K.V.P. voorgestaan kunnen worden opge nomen. Dr. Drees achtte het echter niet juist bij voorbaat een afweerhou ding in deze kwestie aan te nemen, maar dit te laten afhangen van de omstandigheden. Daarbij komt echter, dat de fractie van de P. v. d. A. bereid was een tiental wensen ten aanzien van het programma in te trekken, mits geen concessies werden gedaan aan de K.V.P. Dit zou tot gevolg hebben gehad, dat ook de socialistische wen sen weer hadden moeten worden be handeld. „Dan hadden wij van voren af aan moeten beginnen", aldus dr. Drees. Hij weet het mislukken van zijn poging o.a. aan het feit, dat de be sprekingen over zijn program niet in beginsel beperkt waren gebleven tot de vijf fractieleiders en aan de wijze, waarop de pers de geschilpunten had toegespitst. Hij sprak uitdrukkelijk tegen, dat de K.V.P. geen andere keu ze was gelaten dan zijn program „met huid en haar" te accepteren. „De klei nere partijen hebben zich dan ook niet beklaagd", aldus dr. Drees, die zei, dat voordien het program vol doende was doorgepraat. Bemiddeling Dat er enige dagen zijn verlopen tussen de aankondiging, dat hij zou verzoeken van zijn opdracht te wor den ontheven en het officieel indie nen van dit verzoek is een gevolg geweest van het advies van de frac tieleiders van de P. v. d. A., de A.R. en de C.H.U. hiertoe niet te snel over te gaan en alsnog een poging te doen om tot een oplossing van de moei lijkheden te komen. Op vragen over bemiddeling «ei hij niet te willen ingaan na te heb ben medegedeeld, dat „ook prof. Zijlstra zich hiermede heeft bezig gehouden". Op een vraag, of de nieuwe forma teur zal kunnen voortbouwen op het geen reeds is bereikt, zei dr Drees, dat „in het programma meer is ver anderd dan ik zelf aangenaam vond". „Ik heb ernaar gestreefd niets op te nemen, waartegen bij de bij het over leg betrokken fracties principiële be zwaren bestonden". Principiële be zwaren zijn er dan ook niet gerezen, aldus voegde hij hieraan toe. Wel waren er wensen voor redactiewijzi gingen en toevoegingen. „Dit wil niet zeggen, dat er op kan worden voort gebouwd". Zo zal men niet kunnen verwachten, dat de P. v. d. A. op be paalde momenten gedane concessies in ieder geval zal handhaven. Wel zal er veel uit het program als grondslag kunnen dienen. Tenslotte zeide dr. Drees in ant woord op een vraag, of behalve bij de K.V.P. ook bij de A.R. en de C.H.U. bezwaren tegen het programma wa ren, dat hij noch van de A.R. noch van de C.H.U. schriftelijke opmerkin gen heeft ontvangen. De P. v. d. A. heeft hem schrif telijk medegedeeld bereid te zijn haar bedenkingen neer te leggen om het bereiken van een compro mis mogelijk te maken. De C.H.U. en de A.R. hadden eveneens wel bedenkingen, maar achtten het program een basis om in zee te gaan. WASHINGTON,-24 juli (Reuter). De Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van defensie hebben meegedeeld, dat in 1956 geen atoombommen meer in de Stille Oceaan tot ontploffing zullen worden gebracht. Volgens deze verklaring heeft men de atoomwapens met een beperktere dodelijke uitstraling kunnen verbete ren. De verklaring vermeldde echter niet hoeveel atoom- en waterstofbom men sinds begin mei tot ontploffing zijn gebracht en evenmin de datum van de laatste ontploffing. De proefnemingen zijn geslaagd en zij hebben mede door de vervolma king van de verdedigingsmethoden te gen atoomaanvallen bijgedragen tot de veiligheid van de Ver. Staten en de vrije wereld. Ofschoon dit jaar in genoemd gebied geen bommen meer tot ontploffing zullen worden gebracht, worden be paalde werkzaamheden, die verband houden met de proefnemingen, nog enige tijd in de omgeving van Bikini en Eniwetok voortgezet. LONDEN, 24 juli (Reuter). Er bestaan plannen in Oost-Europa om de Donau gezamenlijk als krachtbron voor elektriciteitsvoorziening te ge bruiken. Dit is gemeld door het Hon gaarse persbureau M.T.I: Premier He- gedues zou bij zijn toelichting over het tweede vijfjarenplan van Hongarije de volgende bijzonderheden hebben ver strekt: Polen, Tsjechoslowakije en Oost- Duitsland zullen Hongarije van elek triciteit voorzien, Tsjechoslowakije en Polen zullen steenkool leveren en Roemenië aardgas. De Sowjet-Unie zal steenkool en ijzererts leveren. Alessandro Anzani, de man, die de motor bouwde van het vliegtuig, waarmee Bleriot precies 47 jaar ge leden over het Kanaal vloog, is in de ouderdom van 76 jaar te Mervile- Franceville, een dorp nabij Caen, overleden. Anzani, die in december 1877 te Gorla, bij Milaan, werd ge boren, woonde sinds zijn 23ste jaar in Frankrijk. Premier Eden in Lagerhuis LONDEN, 24 juli. (Reuter). „Het gevaar van het uitbreken van een tweede wereldoorlog is verminderd en blijft verminderen", aldus heeft de Britse premier Eden verklaard in een toespraak, waarmede hij in het Lagerhuis een debat over de buitenlandse politiek, dat twee dagen zal duren, opende. De premier, die aandrong op een poging om proefnemingen met de waterstofbom te beperken en onder toe zicht te houden, wijdde een groot gedeelte van zijn rede aan de ver mindering der internationale spanning na de Russische verwerping van bepaalde daden van Stalin. Eden zei, dat Engeland er de voor keur aan zou hebben gegeven het vraagstuk van toezicht op atoombom proefnemingen in het kader van een internationale ontwapeningsovereen komst te behandelen, waaraan hij toe voegde: „Het zou verstandig zijn thans voorbereidingen te treffen, opdat voor komen wordt, dat voortzetting der proefnemingen gedurende lange tijd de gezondheid van het mensdom in gevaar brengt". Eden meende, dat het feit, dat de Sowjet-Unie en de Ver. Staten „en weldra ook Engeland" de waterstof bom bezitten, aan beide zijden van het ijzeren gordijn tot herwaardering van bepaalde militaire leerstellingen zal nopen. HAARLEM, 24 juli. De traditionele Haar lemse zomerfeestweek van 28 juli tot en met 4 augustus zal dit jaar ge heel in het teken staan van het betere kopje koffie. Een paar weken gele den is een jonge Haar lemmer, de heer Wim de Ree, op de gedachte ge komen een actie te be ginnen voor een beter kopje koffie. Hij is na melijk van mening, dat het de laatste tijd, met de kwaliteit van de kof fie 1tj cafe's, c antines, stationsrestauraties en op kantoren niet zo best gesteld is, een opvatting waarin hij niet alleen bleek te staan. De stich ting „Haarlems Bloei" heeft zijn initiatief over genomen. Zo zullen zaterdag avond de caféhouder G. Broekhof en de publicist Laszlo Bubenik op de Grote Markt wedijveren in het koffiezetten. De beroepskoffiezetter zal daarbij gebruik maken van de nieuwste appa ratuur, de heer Bubenik volstaat met een gewo ne koffiepot. Een jury, bestaande uit de heren Godfried Bomans, Harry Mulisch en de uit vijf leden bestaande Haar lemse „koffie-club", zal daarbij het resultaat be oordelen. Na haar uit spraak zal de dichter Harry Prenen zijn voor deze gelegenheid ge schreven koffieballade voordragen. Op drie avonden zal een postkoets bemand met een gezelschap da mes en heren in costuums uit de tijd van de Came ra Obscura en vergezeld van enige Surinaamse speellieden een bezoek brengen aan in totaal dertig koffiehuizen. Daar wordt gemusiceerd en na afloop ontvangt de ge rant een oorkonde^, Op enkele plaatsen in ie stad zal op gezette tijden gratis koffie aan de voorbijgangers wor den geschonken. LONDEN, 24 juli (Reuter). De Engelse Fordfabrieken te Dagenham in Essex hebben maandag aan 2000 werk nemers ontslag aangezegd. Dit ontslag is het gevolg van vertragingen in de produktie, veroorzaakt door de sta king van de arbeiders van de British Motors Corporation, een concurreren de groep van ondernemingen. Het ont slag gaat donderdag, de dag waarop de meeste Ford-arbeiders hun vakan tie beginnen, in. Griekse boodschap aan V.N. NEW YORK, 24 juli. (Reuter). „Het standpunt, dat Engeland en Turkije ten aanzien van het Cy prische vraagstuk innemen, vormt een bedreiging van de wereld vrede en komt neer op een uit daging van de internationale ge meenschap", aldus wordt ver klaard in een boodschap, die dé Griekse delegatie bij de Ver. Na ties aan secretaris-generaal Ham- marskjoeld heeft gezonden. Hieraan wordt toegevoegd: „Dit standpunt, dat volkomen in strijd is met de beginselen, die aan het Hand vest der V. N. ten grondslag liggen, wordt ondersteund door bedreigingen en uitdagingen". De Griekse delegatie besluit: „Grie kenland noch de Cyprioten zullen ooit deze nieuwe Brits-Turkse poging tot wilsoplegging aanvaarden". Bij de boodschap was een brief ge voegd, die was ondertekend door de burgemeesters en onderburgemeesters van Cyprische steden en dorpen. Hierin wordt gezegd, dat niets kan worden bereikt door een open bare uitspraak van Cyprische ge zagsdragers, waarin het gebruik van geweld wordt verworpen, waaraan wordt toegevoegd: „De Cyprioten zullen niet deelnemen aan bespre kingen over de politieke toekomst van het eiland, zolang aartsbisschop Makarios verbannen blijft". WASHINGTON, 24 juli (AFP). De Amerikaanse Senaat heeft met alle stemmen der 86 aanwezige senatoren voor een resolutie aanvaard, waarin hij verklaart gekant te zijn tegen toe lating van communistisch China tot de Ver. Naties. Het Huis van Afgevaardigden heeft een zelfde resolutie aanvaard. De heer E. Boogaard te Westkapelle, die dezer dagen slaagde voor het Mulo-exa men A, behaalde tevens het Midden standsdiploma. Officieel wordt gemeld, dat er maandag in het door een aardbeving getroffen ge bied van Koetsj, in Noord-West-India, 109 doden waren geteld. De walvlsvaartmaatsehappijen van Noorwegen, Engeland, Zuid-Afrika, Japan en Nederland hebben een over eenkomst gesloten om het aantal vang- schepen, dat in de zuidelijke IJszee opereert, te beperken. ROME, 24 juli. (Reuter). In Italië hebben vandaag ongeveer 190.000 spoorweglieden het werk voor 24 uur neergelegd als protest tegen de „traagheid"; waarmee de regering hun eisen voor hogere lonen en betere arbeidsvoorwaar den behandelt. Te middernacht begon de staking. De tremen stopten bij het dichtstbij zijnde station en ook het internatio nale treinverkeer kwam stil te liggen. Spoedig begon, hoofdzakelijk met mi litair personeel, een nooddienst. Aan gezien ook de overwegwaehters het werk hadden neergelegd, reden deze weinige treinen zeer langzaam. Alleen hij de gevaarlijkste spoorwegovergan gen werd door verkeerspolitie toezicht gehouden. In sommige delen van mid den- en zuid-Italië werd het vervoer door militaire vrachtauto's en bussen overgenomen. Het internationale lucht verkeer werd uitgebreid. Het stakingsparool is zowel van de communistische als de met-commu nistische vakbonden uitgegaan. Het kabinet zal er zich over bera den, of de eisen van het spoorwegper soneel zullen worden ingewilligd om verdere stakingen te voorkomen. De onafhankelijke vakvereniging van Franse stokers en machinisten heeft haar 8000 leden opgeroepen om vanaf dinsdagmorgen drie uur voor 24 uur in staking te gaan om eisen inzake ar beidsvoorwaarden kracht bij te zetten. De leden van deze vakbond verte genwoordigen ongeveer een derde van het rijdend personeel van de Franse spoorwegen. In Delft zijn in totaal 26 gevallen van kinderverlamming aangegeven. Hij was van mening, dat geen enkel land thans een aanval met waterstof bommen zou willen inzetten, waaraan hij toevoegde: „Doch ik kan niet zeg gen, dat ik hier voor altijd zeker van zou zijn". OPPOSITIE.. Alfred Robens, de voornaamste spreker der socialistische oppositie, verklaarde, dat wanneer in het Mid den-Oosten een evenwicht op bewa- peningsgebied bereikt is, een totaal verbod op de uitvoer van wapens naar dat gebied moet worden afge kondigd. Hij meende, dat het verdrag van Bagdad nimmer zou kunnen worden beschouwd als een vorm van poli tiek, die op het gehele Midden-Oos ten zou kunnen worden toegepast. Hij sprak zich uit voor economische hulpverlening aan het Midden-Oosten via de Ver. Naties en hij zou dit wil len zien geschieden volgens de orga nisatie van het z.g. „Plan van Colom bo". Robens zei verder, dat de Britse so cialisten onwrikbaar de mening zijn toegedaan, dat communistisch China tot de Ver. Naties moet worden toe gelaten en hij sprak de hoop uit, dat de Britse regering hierop in de eerst volgende bijeenkomst van de alge mene vergadering werkelijk krachtig zal aandringen. Tenslotte pleitte Robens nog voor een geheel Europa omvattend veilig heidsverdrag, met deelneming van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Groot- Brittannië en de landen van West- en Oost-Europa. o Zaak-Schmidt DJAWARTA, 23 juli. ANP. De waarnemende openbare aanklager, Su- wondo, heeft medegedeeld, dat het re quisitoir in de zaak-Schmidt, door rechter Rochjani bepaald op 31 juli, zal doorgaan. De plotselinge over plaatsing van Sunarjo naar het kan toor van de procureur-generaal zal hierin dus geen wijziging brengen. Su- wondo zeide, dat hij hoogstwaarschijn lijk het door Sunarjo opgestelde re quisitoir zal voorlezen. Onverwachte ontwikkeling in Amerika Tijdens de voorbereidingen van een Amerikaanse ver kiezingscampagne voor het presidentschap doen zich altijd onverwachte ontwikkelingen voor. Boven- en ondergrondse acties zijn talrijk. Er worden kongsies gevormd, er worden persoonlijke vetes uitgevochten, er worden be schuldigingen gelanceerd en aan insinuaties ontbreekt het niet. Wij, in dit zelfs tijdens een verkiezingscampagne rustige Nederland, kunnen er ons moeilijk een voorstelling van ma ken. Heel het systeem in Amerika wijkt belangrijk van het onze af. Een zeer voornaam punt is, dat in Amerika de figuur van de kandidaat een veel grotere rol speelt dan in Neder land. De laatste ontwikkelingen rond de persoon van Richard Nixon wijzen daar wel duidelijk op. De minister van de ontwape ning, Harold Stassen, heeft laten weten, dat hij de kandidatuur voor het vice-presidentschap van gouverneur Herter zal voorstel len. Daarmee heeft hij dus stel ling genomen tegen de kandi daatstelling van Nixon, wiens kandidatuur door president Ei senhower wordt (of werd?) ge steund. Stassen is bij Eisenhower op bezoek geweest om hém van zijn plannen mededeling te doen. Eisenhower heeft gezegd, dat Stassen het recht bezat elke ver klaring af te leggen, die hij maar wenste, maar dat hij dit niet kon doen als lid van het kabinet. De president hield zich dus maar op de vlakte. Het siert Stassen, dat hij ook Nixon zelf van zijn stap pen op de hoogte heeft gesteld. Dat niet alle republikeinen van plan zijn Nixon die over een niet onbelangrijke aanhang beschikt zomaar te laten val len, spreekt vanzelf. Twintig re publikeinen in het Huis van Af gevaardigden hebben er bij Stassen al op aangedrongen zijn regeringsfunctie neer te leggen, Deze partijgenoten zijn „ver baasd en geschokt" over het op treden van de minister, dat zij Het gesprek van de dag als een „ongepaste politieke ma noeuvre" beschouwen. Toen Stassen het telegram ontvangen had, reageerde hij prompt met de mededeling er niet over te denken zijn post te verlaten. „Ik sprak als gewoon burger", ver klaarde hij. „Persoonlijke vriend" Het is wel interessant ook het commentaar van Nixon te ver nemen. Hij zei: „Gouverneur Herter is reeds bijna tien jaar 'n persoonlijke vriend van mij. Hij is een van de bekwaamste func tionarissen, die ik ken en ik acht het een voorrecht met hem be vriend te zijn. Indien de repu blikeinse partij conventie van mening zou zijn, dat Herter de man is, die het meest zou kun nen bijdragen tot de herkiezing van de president en een nieuw welslagen zijner regering, zal het mij aangenaam zijn zijn kandi datuur te steunen". Men ziet een reactie, die alleen maar vriendelijk is. Toen gouverneur Herter op de hoogte werd ge steld van Stassens voorstel, stond hij te Canton in Mas sachusetts een partij goif te be kijken. Na langdurig stilzwijgen verklaarde hij: „Ik wil deze par tij zien uitspelen. Zij is te goed om haar te missen". Dat de kopstukken uit de de mocratische partij In hun vuistje lachen om deze ongedachte ont wikkeling bij de tegenpartij, spreekt wel vanzelf. Adlai Ste venson, de belangrijkste demo cratische kandidaat voor het presidentschap, zei niet verrast te zijn over wat hij noemde „dit nieuwe bewijs van de diepe, reeds lang bestaande kloof in de republikeinse partij". Hij betwij felde het sterk, of aan de trouwe bewondering van president Ei senhower voor Nixon afbreuk zal worden gedaan door een der gelijk oordeel van Stassen. Proefstemmingen Zoals reeds gezegd heeft Eisen hower zelf zich nog niet con creet over Stassens plannen uit gelaten. Stassen zelf verklaarde ervan overtuigd te zijn, dat het Eisenhower aangenaam zou zijn met Herter samen te werken, als de partijconventie hem kandi daat zou stellen voor het vice- presidentschap. In de afgelopen vier weken heeft een kleine groep republikeinen, waartoe ook Stassen behoorde, via proef stemmingen vastgesteld, dat op de combinatie Eisenhower Herter minstens zes procent meer stemmen zou worden uit gebracht dan op de combinatie EisenhowerNixon. Deze zes procent zou van beslissende in vloed zijn op het verwerven van een aantal zetels in het Huis van Afgevaardigden. Het zou het verschil kunnen zijn, dat be paalt, of de republikeinen in het Congres al dan niet de meerder heid zullen krijgen en het zou volgens Stassen onder bepaalde omstandigheden zelfs van zeer groot gewicht kunnen zijn voor de uitslag der presidentsverkie zingen. De vraag is nu, of het voorstel van Stassen zodanige moeilijk heden in de republikeinse partij zal veroorzaken, dat de partij door een scheuring in twee en zelfs in drie kampen wordt be dreigd. Sommigen verwachten, dat volgende maand op de par- 1 tijconventie te San Francisco de oude tegenstelling tussen de con servatieve nationalistische rech tervleugel en .de liberale inter nationalistische linkervleugel weer aan de dag zal treden. Nixon wordt beschouwd als een vertegenwoordiger van de rech tervleugel, ook al is hij sedert zijn verkiezing in 1952 meer de middenkoers gaan volgen. Stas sen echter heeft in 1952 tegen het streven van de rechtervleu gel in geijverd voor de verkie zing van Eisenhower, terwijl ook Herter meer de liberale ziens wijze is toegedaan. Vleugelgeklapper Tegenover hen staat Senator William Knowland, de voorman der nationalistische groep, die bovendien sinds jaren al in con flict is met Nixon naar aanlei ding van partij kwesties in Cali- fornië, uit welke staat beiden af komstig zijn. In het geval de campagne ten gunste van een kandidatuur van Herter een gro te aanhang krijgt, is het niet uitgesloten, zo heeft Reuter ge meld, dat de uiterst rechtse vleugel ook een kandidaat gaat stellen, mogelijk Knowland zelf, waardoor de partijconventie in een rechtse, een linkse en een middengroep zou zijn verdeeld. In dat geval zou misschien Nixon worden herkozen als com promis tussen de twee uiterste groepen. Lettend op Nixons vriendelijk-gematigde reactie zou men bijna geneigd zijn te geloven, dat hij deze ontwikke ling wel zo goed als zeker be schouwt! WASHINGTON, 24 juli. (Rtr.). Gouverneur Archibald Herter van Massachusetts, wiens kandidaat stelling voor het vice-president schap door Stassen is voorgesteld, heeft een diepgaande kennis van Europa en hij wordt beschouwd als een van de deskundigen van de republikeinse partij op het gebied van buitenlandse zaken. In 1947 leidde hij een Congres commissie op een rondreis door Euro pa en bepleitte bij zijn terugkeer de aanvaarding van het plan-Marshall voor hulpverlening aan het huiten- land. Herter, die 61 jaar en getrouwd is en vier kinderen heeft, heeft aan arthritis geleden. Toen hij enige maanden geleden hekend maakte, dat hij zich niet als gouverneur herkies baar zou stellen, verklaarde hij ech ter met nadruk, dat zijn gezondheids toestand niet de reden was voor dit besluit. Hij werd op 28 maart 1895 te Parijs uit Amerikaanse ouders geboren. Aan vankelijk wilde hij architect worden, doch hij kwam tijdens de eerste wereldoorlog te Berlijn in diploma tieke dienst. Tegen het einde van de oorlog en de jaren daarna was hij achtereenvolgens secretaris van een speciale diplomatieke missie, die met Duitsland over een verdrag inzake krijgsgevangenen onderhandelde, medewerker van Herbert Hoover 'bij de hulpverlening aan het Belgische volk en in 1922 secretaris van de raad voor Europese hulpverlening in de Sowjet-Unie. VOOR HULP AAN BUITENLAND. Na twaalf jaar zitting te hebben gehad in de volksvertegenwoordiging van Massachusetts werd hij in 1943 in het federale huis van afgevaardig den gekozen. Na een rondreis door Europa drong hij aan op grotere steun aan de U.N.R.R.A. Ook steunde hij het program van president Tru man voor hulp aan Griekenland en Turkije. Tevoren had hij zich in 1943 voorstander getoond van de wet op wederkerige handelsovereenkomsten en in 1946 van de leningsovereen komst met Engeland. In 1952 werd Herter voor het eerst gekozen als gouverneur van Massa chusetts. Het laatst was hij in het nieuws, toen na Eisenhowers hart aanval in september van het vorige jaar een aantal vooraanstaande repu blikeinen een campagne begon om hem benoemd te krijgen als kandi daat voor het presidentschap. Deze Het Amerikaanse Congres heeft presi dent Eisenhower een wetsontwerp ter ondertekening voorgelegd waardoor de bouw van het eerste atoomschip voor dë koopvaardij wordt goedgekeurd. O RAWALPINDI, Pakistan, 24 juli (Reuter). Vier leden van een Britse expeditie hebben de bijna verticale top van de Muztagh een 6950 me ter hoge berg in de Himalaya, gele gen op enkele kilometers afstand van een oude handelsweg tussen China en India beklommen. De leider, John Hartog, deelde me de, dat de bestijging in groepen van twee werd volbracht op 6 en 7 juli. De expeditie is de eerste, die het is gelukt de berg te beklimmen. SAARBRÜCKEN, 24 juli (AFP) De Saarlandse christen-democratische partij is als afdeling toegelaten tot de West duitse christen-democratische unie van Bondskanselier Adenauer. Het was maan dag juist een jaar geleden, dat de partij officieel mocht gaan optreden, zulks met het oog op de drie maanden later gehou den volksstemming, waarbij het Europese Statuut werd verworpen. De partij wordt geleid door dr Hubert Ney. die thans aan actie werd gestaakt, toen Eisenhower j het hoofd van de Saarlandse regering herstelde en zich herkiesbaar stelde. staat.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3