Prof. Romme zal trachten kabinet te vormen Belgen houden het op bier, Nederlanders prefereren thee en melk Moeilijke opdracht Zorgelijk Zijn kansen staan bij voorbaat reeds ongunstig Hogere prijzen voor de boer K.V.P. had vier bezwaren tegen het ontwerp-program Stalcing in de Britse auto industrie breidt zich uit Herter met dood bedreigd K.V.P. över bezwaren Driehonderd Perzen ver dronken Thee smaakt niet op maandag PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Garantieprijs voor melk verhoogd Havenarbeiders en schippers steunen de stakers Het weer in Europa Tachtig doden in Algerië Sigaretten verdrijven de pijp Studenten Hanteren schilderskwast Hoofdkantoor: h. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 85. Tel. 2009, Tel. redactie 2847 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwseh Dagblad 12e Jaargang No. 3456 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 25 juli 1956 f QE1TEN NAAR DE DOKTER Zie pag. 2 Op- en ondergang van Zon en Donderdag: Zon op 4.51 u., onder 20. u. Maan op 21.31 u., onder 8.53 u. Hoogwater donderdag 26 juli: Vlissingen: 8.57 u. 2.14 m., 16.05 u. 2.14 m. Terneuzen: 4.22 u. 2.28 m., 16.34 2.28 m. Wemeldinge: 5.40 u. 1.79 m., 17.64 u. 1.61 m. Zierikzee: 5.27 u. 1.52 m., 17.36 u. 1.36 m. ■■■■IIIIIBIH Na ruim vijf weken samenspreken, onderzoeken en onderhandelen heeft de eerste kabinetsformateur, dr. Drees, dan toch nu de hem verstrekte opdracht teruggegeven. Na ettelijke keren somber gekleurde voorspellin gen in onze kolommen te hebben ge lezen zal dit overigens onze lezers niet al te zeer verbazen. Wel verbazingwekkend kan 't feit worden geacht, dat het zo lang heeft 4 moeten duren, alvorens dit negatieve resultaat werd bereikt. Want inmid dels is veel tijd verstreken en zijn wij een heel eind op weg het naoorlogse record van 1952 voor de duur van een formatie te breken. Waarmee niet wil zijn gezegd, dat ondertussen geen nuttig en noodzake' lijk werk zou zijn verricht. Integen deel: tal van moeilijke zaken, als de toekomstige defensielasten, het huur probleem en de stand van 's lands fi nanciën konden diepgaand worden on derzocht en besproken. De in deze stu dies en dit overleg verkregen inzichten zullen stellig ook tijdens de verdere formatiepogingen hun nut bewijzen. Maar anders dan vier jaar geleden heeft de eerste poging ditmaal geen volledig program opgeleverd; enkele althans door een der aan het overleg deelnemende partijen van doorslagge vende betekenis geachte punten ble ven onbeslist. Dat de prot. chr. partijen dit nega tieve standpunt van de Katholieke Volkspartij niet delen, moet allereerst worden gezien tegen de achtergrond van het program zelf. Dit kwam na melijk in tal van kwesties in verre gaande mate tegemoet aan de van deze zijde geuite verlangens of werd aanvankelijke strijd met die verlan gens op niet onaanvaardbare wijze ge wijzigd en aangevuld. Bovendien was er het door de for mateur voorgestane los-vaste verband tussen fracties en toekomstig kabinet eerst na verdere uitwerking in over leg met de door de formateur aan te zoeken ministers zou het mogelijk en wenselijk zijn een definitief standpunt vóór of tegen te bepalen. Waarbij stellig ook de kwestie van de zetel verdeling een belangrijke rol zou heb ben gespeeld. Zo bevonden de prot. chr. fracties zich nog in een positie van een volstrekt vrij uiteindelijk oordeel te genover de plannen en voornemens van dr. Drees. Niet beslist tegen, ze ker ook niet beslist vóór, maar in openhartige en kritische afwachting ten aanzien van wat komen zou. Aldus niet de K.V.P., die bij monde van haar fractievoorzitter, prof. Romme, in de loop van de vorige week onomwonden had duidelijk gemaakt haar definitieve afwijzende standpunt reeds te" hebben bepaald. En dit ook na pogingen tot bemiddeling bleef handhaven. Het is dan ook volkomen in overeenstem ming met de ongeschreven parlemen taire regelen, dat thans aan prof. Romme de opdracht is verstrekt tot 't formeren van een kabinet, dat mag worden geacht het vertrouwen van 't parlement te genieten. Wat hier uit zal komen? Ook in de ze moet, zo komt het ons voor, het aanvankelijke standpunt een van openhartige en kritische afwachting zijn. Alleen al haar goevernementele gezindheid staat er borg voor, dat de prot. chr. fracties bereid zullen zijn tot constructieve mede arbeid. Mits haar beginselen geen geweld worden aangedaan! En daar ligt meteen de duidelijke, niet te overschrijden grens Veel, zo niet alles, zal afhangen van de weg, die de tweede formateur zal inslaan. Op 't eerste gezicht staan hem jwee wegen open; óf opnieuw een po ging in dezelfde zin als dr. Drees reeds ondernam, óf een poging met voorbijgaan, onmiddellijk of later, van de socialisten. Eveneens op het eerste gezicht be looft geen van beide wegen veel kans op succes. Het lijkt namelijk bepaald niet te boud gesproken om te veron derstellen, dat de socialisten, die ook niet vrij van prestige-overwegingen zullen zijn, de pogingen van de zo fel bestreden K.V.P.-fractievoorzitter met al heel weinig welwillendheid zullen ontvangen. Terwijl de tweede weg, ge zien ook de houding en de opvattingen der liberalen, alleen al op parlemen- tair-taktische overwegingen rond de uiterst geringe rechtse meerderheid, bijzonder moeilijk begaanbaar voor komt. Het formatie-strijdperk overziende en in aanmerking nemende de vele gewichtige en verstrekkende beslissin gen, die in de nabije toekomst op ve lerlei terrein zullen moeten worden genomen, kan onze slotsom inzake de politieke situatie op dit ogenblik, dan ook geen a-idere zijn dan: zorgelijk! Prof. dr. J. J. DE JONG. 's-GRAVENHAGE, 24 juli. Het kabinet der Koningin deelt mede Hedenmorgen heeft H.M. de Koningin op het Huis ten Bosch Dr. W. Drees ontvangen, die haar verzocht heeft om ontheffing van de opdracht tot het vormen van een kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft dit verzoek ingewilligd. Daarna heeft de Koningin achtereenvolgens ontvangen: de vice- president van de Raad van State, Dr. A. A. L. Rutgers en de voor zitters van de Eerste en Tweede Kamer der Staten-Generaal, mr. J. A. Jonkman en dr. L. G. Kortenhorst en de fractievoorzitters. Vanavond deelde het kabinet van de Koningin mede dat de Ko ningin aan prof. mr. C. P. M. Romme opdracht heeft gegeven tot het vormen van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Prof. Romme heeft zoals gebruikelijk is H.M. verzocht de opdracht in beraad te mogen houden. Onze parlementsredactie geeft nog- het volgende commentaar: Gezien het vrij spoedig verlenen van de opdracht aan Dr. Drees kan men veronderstellen dat de adviezen over de nieuwe formateur vrijwel gelijklui dend zijn geweest. De meeste advi seurs zullen ongetwijfeld de heer Romme hebben aanbevolen, zijnde de man die Drees heeft laten stranden. In 1951 heeft de heer Romme met succes een kabinet geformeerd, waar bij hij het minister-presidentschap aan de heer Drees heeft aangeboden. Men kan aannemen dat de heer Rom me ook nu weer een serieuze poging zal wagen om de opdracht tot een goed einde te brengen. Of hij nu zal slagen is lang niet ze ker. Men wacht in Den Haag met grote spanning af in welke richting de 59- jarige formateur zal werken. Daarover is nog niets bekend. De heer Romme is begonnen met het be studeren van de vale vraagstukken uit de formatieperiode van de heer Drees. In het hoofdartikel van vandaag geeft prof. dr. J. J. de Jong voorts zijn visie op de ontstane situatie. Tarwe en suikerbieten 's-GRAVENHAGE, 24 juli In ver band met een stijging van de kosten factoren als gevolg van de loonsver hoging in mei j.l. en van een herzie ning van de akkoordionen, heeft de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening de garantieprijs voor tarwe van de oogst 1956, ver hoogd van f 26,- op f 26,30 per 100 kg, franco pakhuis-handelaar. Om dezelfde redenen zou ook de ga rantieprijs voor de suiker een verho ging moeten ondergaan. Aangezien een verhoging van de ga rantieprijs voor suiker bij de suiker industrie technische bezwaren ont moet, is besloten deze verhoging niet in de huidige suikerprijs van f 52,35 te verdisconteren, doch de telers scha deloos te stellen door het verlenen van een toeslag op de geleverde bie ten. Deze toeslag is berekend op f 0,80 per ton bieten. Met de suikerfabrieken zal een re geling worden getroffen om dit be drag aan e telers ten goede te doen komen. BINNENLANDSE GRANEN Voorts heeft de minister van Ihnd- bouw, visserij en voedselvoorziening voor de binnenlandse granen van de oogst 1956 de volgende minimumprij zen vastgesteld: gerst f24,- per 100 kg, haver f22,- per 100 kg. Deze prijzen zullen evenals in voor gaande jaren het geval is geweest, ge- effecteerd worden door toepassing van het stelsel van monopolieheffingen. Beroep van Sowjet-parlement op Amerikaans Congres WASHINGTON, 24 juli. Reuter. De Sowj et-ambassadeur, Zaroebin, heeft dinsdag aan de Amerikaanse on der-minister van buitenlandse zaken, Herbert Hoover, een beroep van het Sowjet-parlement op het Amerikaan se Congres overhandigd, waarin ge vraagd wordt om „doeltreffende maat regelen" tegen de bewapeningswedloop in de wereld. 's-GRAVENHAGE, 24 juli In ver band met de recente loonsverhoging heeft de minister van landbouw, visse rij en voedselvoorziening de garantie prijs voor melk verhoogd van f 22,80 tot f 28,- per 100 kg melk met 3,7 pet. vet. De verrekenprijs voor consumptie- melk blijft ongewijzigd, zodat de con sumentenprijs tengevolge van deze loonstijgingen in de landbouw geen verhoging ondergaat. Dinsdag is op Cyprus een Turkse Cyprioot doodgeschoten. Dr. Drees over mislukte formatiepoging DEN HAAG, 24 juli. Dr. Drees heeft, nadat H.M. de Koningin hem had ontheven van zijn op dracht, medegedeeld, dat de we zenlijke bezwaren van de KVP te gen zijn ontwerp-programma be trekking hadden op de volgende punten: 1. De bezitvorming. 2. De paragraaf over Nederlands Nieuw-Guinea. 3. De kwestie van de stijging der uitgaven in verband met het natio nale inkomen. 4. De pacificatie van bet hoger onderwijs. Dr. Drees zei, dat de kwestie van de bezitsvorming het zwaarst heeft gewogen, gevolgd door die van het hoger onderwijs. Fiscale maatregelen? In het program werd over de be- V.N.-waarnemers gewond Twee waarnemers van de V.N. zijn ernstig gewond door de ontploffing van een landmijn. Zij bevonden zich in de gedemili- tairiseerde zone van de berg Scopus en onderzochten infiltraties van Jor daanse elementen. Ongeveer 47 km ten zuiden van Mo- deno, in midden-Italië, is dinsdag een bus in een ravijn gestort. Vijf passagiers kwamen om het le ven, 37 anderen werden gewond. Stockholm, regen 15 gr. Londen, licht bewolkt 13. Luxemburg, zwaar bewolkt 18. Parijs, licht bewolkt 23. Nice; licht bewolkt 20. Geneve, onbewolkt 25. Innsbruck, geheel bewolkt 27. DE BILT ZEGT: Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Zwakke wind tot matige wind, overwegend tussen noord en west. Over het algemeen weinig verandering in temperatuur. BOSTON, 24 juli. AFP. Een onbe kende heeft disdag gouverneur Herter van de Amerikaanse staat Massachu setts, die onverwachts door Harold Stassen werd voorgesteld als kandidaat voor het vice-presidentschap der Ver enigde Staten, telefonisch met de dood bedreigd. De politie van Boston heeft maatre gelen getroffen om de veiligheid van de gouverneur, zowel In zijn ambtsge bouw als thuis, te verzekeren. LONDEN, 24 juli Maandag is een staking uitgebroken onder de arbei ders van de British Motor Corporation als protest tegen het ontslag van 6000 arbeiders. De staking was uitgeroepen door de officiële vakbondsleiding. 's Middags werd er te Coventry een grote vergadering gehouden waar werd medegedeeld dat naar schatting ongeveer een derde van de arbeiders van de vijf ondernemingen van het concern aan het werk waren gegaan. Op de foto ziet men een overzicht van de meeting te Coventry. Maandag gingen nog tal van arbei ders aan het werk, doch dinsdag was het aantal stakers reeds beduidend groter. De toestand is ernstig geworden om dat de bond van transportarbeiders (die 1.300.000 leden telt) de havenar beiders en vrachtrijders verLoden heeft produkten van de B.M.C. te la den, te lossen, of te vervoeren Ook de bond van binnenschippers heeft een dergelijke instructie gege ven. Hierdoor zijn de gevolgeh van de staking direct voelbaar voor de Britse export. ALGIERS, 24 juli. Reuter. Op standelingen hebben dinsdag in Algiers nieuwe aanslagen gepleegd. De Fran sen zeggen, dat zij bij hun acties hl het land meer dan 80 rebellen hebben ge dood. DEN HAAG, 25 juli. De Bel gen hebben in 1955 gemiddeld 114 liter bier -per persoon door het keelgat laten gaan. De gemiddelde Nederlander gebruikte ter laving van zijn dorst in één jaar veertien liter bier, heel wat minder dus dan zijn dorstige zuiderbuurman. Het verbruik van thee en melk is daarentegen in Nederland aanzienlijk groter dan in België. Per hoofd van de bevolking bedroeg het theeverbruik in Nederland in het afgelopen jaar 0,68 kg tegen slechts 0,03 kg in België, terwijl het verbruik van melk in 1954-1955 in Nederland 189 liter heeft bedragen tegen slechts ruim 90 liter in België. Wijn wordt per hoofd der bevolking in België aanzien lijk meer gedronken dan in Nederland, namelijk 7,2 liter per hoofd van de be volking in België tegen slechts 1,1 liter in Nederland. Daarentegen Is het ver bruik van gedistilleerd in Nederland hoger dan in België, n.l. 2,22 liter voor Nederland tegen 1,38 liter voor België. Wat koffie betreft bedroeg het Belgi sche verbruik per hoofd van de bevol king in 19555 3,9 kg en het Nederland se verbruik 2,4 kg. Groenten en fruit De Belgen consumeren, zoals uit de beschikbare cijfers blijkt, per hoofd der bevolking meer vlees, boter, eie ren, fruit en aardappelen dan de Ne derlanders. In Nederland is het ver bruik van groenten en suiker echter hoger. Rookartikelen Wat rookartikelen betreft valt zo wel voor Nederland als voor België een stijging van het roken van siga ren te constateren waarbij echter de stijging voor België veel groter is ge weest dan in Nederland. Terwjjl in 1950 per hoofd van de be volking in België het verbruik 53 siga ren heeft bedragen bedroeg dit ver bruik in 1955 91 terwijl voor Neder land het verbruik is gestegen van 77 stuks in 1950 tot 96 stuks in 1955. Wat sigaretten betreft valt voor Ne derland een zeer sterke stijging sedert 1950 te constateren, namelijk van 792 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 1075 stuks in 1955, terwijl voor België een daling is ingetreden van 791 stuks per hoofd van de bevolking in 1950 tot 912 stuks in 1955. Het pijproken heeft zich in België beter kunnen handhaven dan in Ne derland ,daar het verbruik van kerf tabak per hoofd van de bevolking in België slechts is gedaald van 1,2 kg in 1950 tot 1,1 kg in 1955, terwijl het ver bruik in Nederland is verminderd van 1,2 kg per hoofd der bevolking in 1950 tot 0,8 kg in 1955. zitsvorming gezegd, dat daarbij o.a. werd gedacht aan reeds ingediende of in voorbereiding zijnde voorstellen in zake eigen woningen, werkgeversbij dragen voor bouwsparen, premiën aan jeugdige spaarders en maatregelen i a. v. het overheidspersoneel. Over dé eerste twee punten zijn reeds wets ontwerpen ingediend en de twee ove rige zijn reeds in de ministerraad be sproken. De moeilijkheden rezen hierbij echter over de passage: overweging van de vraag, of speciale fiscale maatregelen in aanmerking komen. Van K.V.P.-zijde achtte men dit niet voldoende en wenste men een posi tiever formulering dan „het over wegen van". Dr. Drees stond daarbij op het stand punt, dat het verlenen van belasting- faciliteiten aan spaarders niet van zelfsprekend is, gezien ook de ver schillende omstandigheden, waaronder werknemers in dezelfde inkomens groep moeten leven en die van grote invloed zijn op de mogelijkheid tot sparen. Er zijn allerlei vraagstukken aan deze kwestie verbonden en daar om werd in het program de weg ge kozen, dat een onderzoek zal worden ingesteld. (vervolg op pag. 3) De Amerikaanse senaat heeft amen dementen om de hulp aan het buiten land te verminderen, verworpen. 's-GRAVENHAGE, 24 juli. Naar aanleiding van hetgeen dr. Drees heeft meegedeeld over de bezwaren van de KVP tegen zijn ontwerp-regeringspro- gram heeft men van KVP-zijde mede gedeeld „het nodige te hebben ver richt om een compromis mogelijk te maken". De katholieke fractie heeft van haar in eerste instantie naar voren gebrach te wensen er slechts vijf in de laatste brief van prof. Romme aan dr Drees gehandhaafd. Men is in KVP-kringen van mening, dat de bezitsvorming in elk geval moet worden bevorderd door het geven van belastingfaciliteiten. - Betreffende Nieuw-Guinea zeide men voorts van KVP—zijde het niet duidelijk te achten, waarom een pas sage over de soevereiniteit van Nieuw- Guinea wel in de troonreden zou kun? nen worden opgenomen en niet in het regeringsprogram. De katholieke wens betreffende do doortrekking van de pacificatiege dachte voor het hoger onderwijs werd gehandhaafd. o WEHERAN, 24 juli. Reuter. Vol gens de jongste berichten van radio- Teheran zijn tijdens de overstromingen in Perzië 300 personen om het leven gekomen en duizenden dakloos gewor den. In Dordt DORDRECHT, 24 juli In de raad van Dordrecht is geklaagd over dé smaak van het water, dat het water leidingbedrijf op maandag uit de kra nen laat vloeien. Het kopje thee, an ders een verkwikking, is op de twee de dag van de week en soms ook nog wel eens op de derde niet te genieten. Het college van B. en W. heeft op die klacht geantwoord, dat er op maandag in Dordt zoveel water gebruikt wordt, dat, terwijl anders 3 4 pet. van het drinkwater wordt geput uit de rivier en de rest uit bronnen afkomstig is, in het begin van de week het percen tage rivierwater moet worden opge voerd tot 25 pet. Daarbij komt dan nog het overbelast raken van filters. Aan verbetering van een en ander wordt hard gewerkt. Schiphol krijgt nieuw verfje SCHIPHOL, 23 juli Vijfendertig studenten (19 jongens en 16 meisjes) die gisteren uit alle windstreken in Amsterdam arriveerden, zijn vanmor gen naar Schiphol getogen waar zij in dienst van de gemeente Amster dam veertien dagen lang allerlei werkzaamheden zullen verrichten. Zij komen uit Scandinavië, Amerika, Chi na en Pakistan. De leeftijden variëren van 17 tot 29. De werkstudenten zul len verkeersstrepen trekken, huisjes opschilderen, landingslichten afkrab ben en opnieuw in de verf zetten. De processen in Poznan zullen waarschijnlijk in augustus beginnen-

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1