f Zal dr. Drees vanmorgen om ontheffing vragen? Hinister Kernkamp te Bilthoven ter aarde besteld In dertien Britse autofabrieken staken 50.000 arbeiders Prof. Romme blijft op zijn standpunt staan Watersnood in Afghanistan Nederlandse tuinders kwaad op minister Mansholt Aardbeving teistert India: honderden doden Ook Rusland biedt geen hulp voor dam bij Assoean Spionage per geluidsband Noodweer in Ver. Staten Vijftig doden in Algerië PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND KANSEN STAAN ZEER SLECHT Hongaarse minister in ongenade Poes verzorgt eekhoorns Politiële samenwerking in Duitsland Adenauer antwoordt Boelganin „Overgeleverd aan willekeur der zuiderburen'' Het weer in Europf Duizend huizen ingestort waren duizend huizen ingestort De Amerika voelt zich opgelucht Toeslagen en minimum prijzen akkerbouw producten Protest tegen ontslag collega's Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adm. 2970), Giro 274280. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,41 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3454 Wnd. -hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Maandag 23 juli 1956 Beneluxronde zit er weer op Zie pag. 2 Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 4.48 u., onder 20.45 u. Maan op 20.55 u., onder 6.39 u. Hoogwater dinsdag 24 juli: Vlissingen: 2.54 u. 2.18 m., 15.05 u. 2.13 m, Terneuzen: 3.23 u. 2.27 m., 15.84 2.27 m. Wemeldinge: 4.39 u. 1.76 m» 16.55 u. 1.63 m. Zierikzee: 4.28 u. 1.49 m., 16.40 u. 1.36 m. 'Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 2 Sjuli. Zater dagochtend heeft de woordvoerder van de kabinetsformateur mede gedeeld, dat de verwachting be staat dat Dr. Drees heden (maan dagochtend naar H.M. de Konin gin zal gaan om haar te verzoeken hem van de opdracht te ontheffen. De woordvoerder voegde hier nog aan toe: „in tegenstelling tot bepaalde berichten kan worden medegedeeld, dat de fractievoorzitters van de AR en CHU, hoewel zij natuurlijk over het program nog enige opmerkingen zou den hebben, bereid waren op de basis van dit program medewerking aan de vorming van het voorgenomen kabinet te verlenen. De fractievoorzitter van de WD heeft van het begin af aan enig voorbehoud gehad ten aanzien van de vraag, of tenslotte de VVD medewerking zou verlenen, maar heeft zich in zijn laatste onderhoud met de formateur niet definitief op dit punt uitgesproken, aangezien op dat moment de formatie van een kabinet niet in uitzicht was", aldus de woord voerder van de kabinetsformateur. Zoals bekend heeft de KVP een brief geschreven aan de formateur, waarin zij bezwaren kenbaar maakt en zaken aan de orde stelt, waarover zij voor alles wenst te spreken. Dr. Drees was van mening dat een dergelijke bespre king naderhand zou kunnen plaats vinden. Laatste poging? Het schijnt dat de mededeling, die de woordvoerder van de formateur za terdagochtend heeft gegeven een laat ste pogirg was om Prof. Romme tot andere gedachten te brengen. De formateur heeft in zijn antwoord- schrijven op de afwijzende brief van Prof. Romme de KVP-fraetie voorzit ter een nadere toelichting gegeven. Het antwoord van de heer Romme op dit schrijven bood de formateur geen mo gelijkheid om verder te gaan verna men wij. Prof. Romme blijft halsstar rig aan zijn eis vasthouden, dat het program nu veranderd moet worden en dus niet in een eventueel later sta dium. Ontheffing Vandaag zal blijken of Dr. Drees zijn pogingen moet opgeven of dat zijn verwachting, dat Prof. Romme nog zal bijdraaien, in vervulling zal gaan. In politieke kringen noemde men gisteravond de situatie nog geheel on zeker. De mogelijkheid wordt eechter zeer groot geacht dat Dr. Drees vandaag op Huls ten Bosch in Den Haag H.M. de Koningin om onthefing zal vragen. WENEN, 22 juli (Reuter) De ge wezen Hongaarse minister van defen sie, generaal Mihail Farkas, is van al zijn functies ontheven en uit de com munistische partij gestoten. Radio Boedapest meldde zondag dat deze beslissing genomen is door het centraal comité van de Hongaarse communistische party. Volgens de resolutie van het comité was Farkas grotendeels verantwoorde lijk voor de „inbreuken op de socialis tische wettigheid". Hij zou oude communisten zonder reden vervolgd hebben en hij was ver antwoordelijk voor de „geest van wan trouwen" die zich had ontwikkeld. Nederlandse vrachtauto in Duitsland gestolen AMSTERDAM, 21 juli. In Keulen is een Nederlandse vrachtauto gesto len, waarin zich een groot aantal voor Nederland bestemde schrijf- en boek houdmachines bevonden tot een totale waarde van circa 50.000,De wagen was geparkeerd voor een hotel, terwijl de Amsterdamse chauffeur een ver versing gebruikte. Toen de man het hotel verliet, om de reis naar Neder land te vervolgen, deed hy de ontstel lende ontdekking, dat de vrachtwagen met de kostbare inhoud was verdwe nen. De machines, waaronder enkele nieuwe typen, waren in de fabriek na bij Keulen ingeladen met bestemming Amsterdam. Documenten over Beiers atoomonderzoek gestolen MÜENCHEN, 22 juli. Uit de auto van een Beierse minister is een tas met bijzonderheden van de plannen voor de Beierse atoomontwikkeling gesto len, aldus meldt de politie te Muen- chen. De tas bevatte geen atoomgeheimen, maar bijzonderheden van onderhande lingen over de oprichting van een re actor voor wetenschappelijk onderzoek in Beieren, welke naar verwachting in de V.S. zal worden gekocht en door de Beierse staat en de industrie geza menlijk geëxploiteerd. VOORTHUIZEN, 23 juli De fa milie Hooyer te Voorthuizen heeft een poes, die behalve haar twee jongen, ook drie kleine eekhoorns groot brengt. De heer Hooyer vond de eek hoorntjes onlangs moederloos in het bos. De moederpoes maakt het met haar kroost en pleegkinderen uitste kend. Wel voor industrie UTRECHT, 21 juli Op de begraaf plaats „Den en Rust" te Bilthoven is vanmiddag het stoffelijk overschot van minister prof. dr. W. J. A. Kernkamp ter aarde besteld. Vooral van rege ringszijde was de belangstelling bij zonder groot. Met de minister-president, dr. W. Drees, had het voltallige demissionai re kabinet in de aula van de begraaf plaats plaatsgenomen. Terwijl de organiste „Een vaste burcht is onze God" speelde, werd de baar binnengedragen. BELANGRIJK WERK Als eerste sprak de minister-presi- lent, dr. W. Drees. Hij herinnerde on- 3er meer aan het belangrijke werk, ïat prof. Kernkamp voor en tijdens lijn ministeriële loopbaan heeft ver richt in dienst van het koninkrijk. Zijn naam, aldus dr. Drees, is in het bij- londer verbonden aan de totstandko- ning van de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk. Dr. Drees zeide, dat de overledene ook de dank verdient van ms land voor de wijze waarop hij de ontwikkeling van Nederlands Nieuw- ïuinea he--1", bevorderd. Een oud-collega en vriend van de /verledene, prof. mr. Chr. Zevenber gen, schetste prof. Kernkamp als een figuur, die gezien was om zijn weten schappelijke capaciteiten en karakter eigenschappen. DRIE KRINGEN Tenslotte sprak de Evangelisch-Lu- therse predikant ds. C. C. G. Visser. HU zei o.m. dat het leven van minis ter Kernkamp zich heeft bewogen in de drie kringen: regering, universiteit en kerk. Deze drie gebieden, aldus ds. Visser, grepen steeds weer in elkaar en dat was wel in het bijzonder met de kerk het geval. Wij zijn God dankbaar, aldus ds. Visser, voor wat Hij in minister Kern kamp ons heeft geschonken. Terwijl de organiste het gezang „Bo ven de starren" preludeerde, werd de baar de aula uitgedragen. Bij het graf las ds. Visser Psalm 103, waarna de zoon van de overledene een dank woord sprak. De plechtigheid werd besloten met het uitspreken van de Lutherse begra fenisformule en het „Onze Vader". In West-Duitsland zal straffer wor den opgetreden tegen de Amerikaan se militairen die zich misdragen of de orde in de steden verstoren. Hiertoe zal de militaire politie, ge holpen door een speciaal opgerichte Duitse mobile eenheid voortdurend patrouilleren in de straten rond de Amerikaanse bases en de vermaak- centra in de steden. Op de foto zien we zo'n Duits-Ame rikaanse eenheid voor het uitrukken bij een politiebureau in München. Honderden slachtoffers PESJAWAR, 23 juli. AFP. Men vreest, dat honderden personen zijn omgekomen bij grote overstromingen als gevolg van het wassen van de ri vieren in het zuiden van Afghanistan. Duizenden mensen zijn geruïneerd en dakloos. De oogst is volkomen ver nield. Vele bruggen en wegen zijn weggespoeld. BONN, 23 juli. DPA-Reuter. De Westduitse Bondskanselier, Dr. Aden auer, heeft in een aan de Sowjetrussi- sche premier Boelganin overhandigd schrijven geantwoord op een brief van laatstgenoemde, waarin werd gepleit voor ontwapening door de staten af zonderlijk. Adenauer wijst op de teleurstelling in geheel Duitsland over het feit, dat de Sowj et-Unie niet bereid is Duitse hereniging te bewerkstelligen via in vrijheid in beide delen des lands ge houden verkiezingen. Adenauer schrijft in zijn antwoord aan Boelganin verder dat slechts een internationale ontwapeningsovereen komst, die gepaard gaat met interna tionaal toezicht, de zekerheid kan bie den dat gesloten verdragen ook inder daad worden uitgevoerd. Het achtjarig zoontje van de fam. K. uit Middenmeer is nabij Callants- oog in zee verdronken. De tomatenexport naar België Stockholm, licht bew. 21 graden. Londen, zwaar bew., 22. Luxemburg, regenbui, 22. Parijs, half bew. 20. Nice, zwaar bew., 25. Frankfort, half. bew. 23. Zurich, half. bew. 23, Genève, half. bew. 24. Wenen, regenbui 23. Innsbruck, zwaar bew, 25. Rome, zwaar bew. 33. DE BILT ZEGT: Westelijke wind Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtin gen. Dezelfde temperaturen of iets ho gere. GOES, 23 juli. De Nederland se tuinbouw is zeer verbolgen over de gang van zaken ten aanzien van de export van onze tomaten naar België. In het weekblad „Groenten en Fruit", het officieel orgaan van 't Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen worden over deze zaak harde noten gekraakt en men komt tot de conclusie dat er ten aanzien van deze gehele export maar één mogelijkheid meer is en dat is het verdwijnen van het Landbouwprotocol van 1947, dat dan vervangen dient te worden door een andere regeling welke onze tuinders niet overlevert aan de volkomen willekeur van Bel gië. Toen België op 16 juli j.l. de grens voor de Nederlandse tomaten weer sloot was het voor de derde keer in dit seizoen dat het gebeurde en het was weer op de dag dat een lagere minimumprijs in werking trad. Het blad stelt dat toen in mei 1947 het Landbouwprotocol tussen ons land en België tot stand kwam, de Nederland se tuinbouw werd overgeleverd aan de volkomen willekeur van haar Bene- luxpartner. Tien jaar voortdurende moeilijkheden hebben dit duidelijk be wezen, maar geconstateerd wordt dat de Nederlandse autoriteiten dit niet willen erkennen. Kritiek op minister Mansholt Zeer onbevredigend en bevreem dend wordt ook genoemd het ant woord dat minister Mansholt gaf op vragen over deze zaak. De minister zeide dat Nederland niet akkoord is gegaan met de eenzijdige vaststelling van minimumprijzen door België. Men vraagt zich nu echter in tuinbouw- kringen af: „Waarom is de voorge schreven arbitrage-procedure dan niet gevolgd?" Volgens de bepalingen van het Landbouwprotocol moet in een dergelijk geval de zaak worden voor gelegd aan de ministers en als ook de ze niet tot overeenstemming komen moet een verzoeningscommissie een oordeel vellen. Dat is niet gebeurd. Verder wordt er ook op gewezen dat het antwoord van minister Mansholt de indruk wekt dat hij de verantwoor delijkheid voor het Beneluxbeleid wil afschuiven op de schouders van des kundigen. Ondertussen heerst er alom in de Nederlandse tuinbouw grote ontevre denheid over deze gang van zaken en steeds groter wordt het aantal leiding gevende personen in de tuinbouw, dat zegt dat het zo niet langer kan. nM;,anfl L,;Tan _i westkust van India werden gevoeld, BOMBAY, 22 juli. Reuter. Bij een aardbeving, die de westkust van India zaterdagavond heeft ge teisterd, zijn 117 mensen omgeko men en 250 gewond. Dit heeft de eerste minister van de naburige staat Saurasjtra in een tele foongesprek meegedeeld. Door een se rie aardschokken, die langs de gehele schokken waren zeer zwaar in de stad Andjar, ongeveer 600 km ten noord westen van Bombay. Volgens de laatste berichten zouden nog 800 mensen onder de puinhopen begraven liggen. Verwacht wordt dat er honderden doden zullen zijn. MOSKOU, 23 juli. REUTER-AFP. De Sowjet-minister van buiten landse zaken, Sjepilof, heeft ver klaard, dat de Sowjet-Unie de kwestie van de financiering van de dam bij Assoean in Egypte niet als een urgent probleem beschouwt, maar dat zij zal trachten ieder an der Egyptisch verzoek om hulp voor industrialisatieprojecten in te willigen. Ik had na mijn bezoek (onlangs aan Cairo) de indruk, dat er op het ogen blik vele andere problemen bestaan, die niet minder vitaal zijn voor de Egyptische economie, in het bijzonder vraagstukken, die verband houden met de industrialisatie in Egypte. Deze zijn zeker niet minder belangrijk voor de Egyptische economie dan de dam bfj Assoean, hoewel ik het belang van de dam niet laag wil aanslaan". Men gelooft dat de Sowjet-Unie op het ogenblik niet overweegt financiële hulp voor de bouw van de Dam aan te bieden. Zoals bekend hebben de V.S. en Engeland geweigerd Egypte in de ze financiële hulp te bieden. Opgelucht Amerikaanse functionarissen be schouwen de verklaring van Sjepilof als een weigering om de bouw van de dam b)j Assoean te helpen financieren. Men was klaarblijkelijk opgelucht. o BERLIJN, 28 juli (DPA) Al maandenlang zijn alle telefoongesprek ken van het Bureau voor het Oosten van de Duitse socialistische partij door een 31-jarige man, die bij de poste rijen werkte, op een taperecorder op genomen en op die manier aan de po litie in de Sowjet-zone overgebracht. De man en zyn vrouw hadden in een huis naast het bureau een kamer gehuurd. Hij wist een telefoon op een dergelijke wijze aan te leggen, dat hij alle by het bureau binnenkomende ge sprekken kon meeluisteren. Deze ge sprekken nam hij op de taperecorder op. Hij kreeg hiervoor van de Oostduit- se politie een weekloon van 125 mark. Het echtpaar is door de Westduitse po litie gearresteerd. NEW YORK, 23 juli (Reuter) Ten minste 25 personen zyn zaterdag om het leven gekomen by overstro mingen en wervelstormen in grote de len van de V.S. Onderzoek naar Amerikaanse misdaden in Duitsland WASHINGTON, 22 juli. Reuter. Een ondercommissie van het Ameri kaanse huis van afgevaardigden zal binnenkort een onderzoek instellen naar de klachten over misdaden, dié door Amerikaanse soldaten van het be zettingsleger in Duitsland zouden zün begaan. Het ministerie van, defensie zal eventueel getuigen uit Europa la ten overkomen. DEN HAAG, 23 juli In de ver gadering van het Landbouwschap, die woensdag wordt gehouden, zal ook 'n voorstel worden behandeld van de hoofdafdeling tuinbouw om een sub sidie van f 150.000,te verlenen voor het wetenschappelijk onderzoek in de groenten- en fruitsector, of althans in principe daartoe te besluiten en een voorstel van de afdeling bloemkweke rij tot uitbreiding van het bloemkwe kerij-areaal en uitreiking van teelt- recht aan jonge kwekers. Naar aanleiding van besprekingen die gevoerd zijn met de minister van landbouw en de directie van de voed selvoorziening, omtrent de vaststelling van de voedergraanpryzen, verhoging van de tarwe- en suikerprijs, hoogtê van de roggetoeslag en het toekennen van een havertoeslag voor de oogst 1956, wordt medegedeeld dat de mi- nimumprys voor het seizoen 1966-'57 voor gerst vastgesteld dient te worden op f 24,per 100 kg en voor haver op f 22,60 per 100 kg. Voorts wordt medegedeeld dat de invloed van de loonsverhogingen op de kostprijs van suikerbieten f 0,80 per ton bieten be draagt. Dit bedrag zal door de fabrie ken boven de contractprys per ton bieten aan de telers moeten worden uitgekeerd. Ditzelfde geldt voor tarwê (f 0,30 per 100 kg). Tito over Rusland BELGRADO, 23 juli (Reuter-AFP) President Tito van Zuid-Slavië heeft Amerikaanse bezoekers in Belgrado gezegd, dat het proces van de ver werping der Stalinistische methoden snel voortgang vindt in de Sowjet- Unie en de andere Oosteuropese lan den. Hy uitte echter de waarschuwing, dat „alle pogingen van buitenaf om dit proces van democratisering te ge bruiken voor andere doelen, het te genovergestelde effect kan hebben en het proces nadelig kan beïnvloeden". Tito gaf voorts uiting aan „onge rustheid over de vorming van het nieuwe Duitse leger". Het zou beter zyn de kwestie der Duitse bewape ning uit te stellen tot na de hereniging van Duitsland. LONDEN, 22 juli. Reuter. Bijna 50.000 arbeiders zullen vandaag in 13 Britse automobielfabrieken het werk neerleggen als protest te gen het ontslag van 6000 collega's. Deze dertien fabrieken maken alle deel uit van de „British Motor Corporation". De staking wordt gesteund door 15 vakverenigingen, die intrekking van het ontslag of uitbetaling van compensatie eisen. De B.M.C. zag zich tot het ontslag genoodzaakt omdat zowel in Groot- Brittannië als op de exportmarkten de vraag naar haar produkten daalt. ALGIERS, 23 juli (Reuter) Fran se veiligheidstroepen hebben bij een reeks operaties in westelijk Algiers on geveer vijftig opstandelingen gedood. o Bejaarde bromfietser verongelukt BERGEN OP ZOOM, 23 juli. Toen de 62-jarige H. v. d. Bruggen uit Ber gen op Zoom, bij het kruispunt van de Zeeuwse weg de rijbaan op zijn brom fiets overstak, lette hy niet op het ver keer. Juist passeerde een vrachtauto waarvan de bestuurder een aanrijding niet meer kon voorkomen. V. d. B. werd gegrepen en tegen de grond ge slingerd en met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. Zaterdagmiddag is het slachtoffer zonder by kennis te zijn gekomen aan de verwondingen overleden. Bondspresident Heuss heeft de door het Westduitse parlement aange nomen dienstplicht ondertekend. Tot de produkten van de B.M.C. die Engelands grootste automobielcombi natie is, behoren de merken Austin, Morris, Riley, M.G. en diverse vracht wagens. De vakverenigingen doen al het mo gelijke om de staking volledig te doen zijn. Men beweert zelfs dat zij hogere stakingsuitkeringen zullen betalen om solidariteit te verzekeren. In het afgelopen weekeinde zqn de vakbondsleiders bijeen geweest om plannen te voltooien voor een lang durige staking. 1 WASHINGTON, 23 juli (Reuter) De bevelhebber der Amerikaanse luchtmacht, generaal Twining, heeft voorspeld dat een afweermiddel zal worden gevonden tegen de raket, die van het ene vasteland naar het ande re kan worden geschoten. Volgens het meteorologisch station te Tokio is er zondagmorgen in de Bi kini-atol opnieuw een kernontploffing geweest. De Belgische ministerraad heeft 'n wetsvoorstel goedgekeurd waardoor dienstweigeraars, voorzover hun wei- gering als overtuiging wordt erkend Idoor een speciale commissie, geen wapendienst zullen hoeven te doen.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1