Zullen Drees en Romme nog eens met elkaar gaan praten? Succesvolle eerste dag van de zevende Benelux-ronde Kreilerdorp, nieuwe nederzetting in de Wieringermeerpolder Goede mogelijkheid om uit impasse te geraken Russische Jantjes keken hun ogen uit in ons Den Haag Zeeuwen naar de Int. Vierdaagse Zaak-Schmidt verandert niet door Sunarjo's overplaatsing Ruim 100 rijders uit zes landen Finish te Goes en Middelburg PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND NIEUWSLEZER HAD PECH Vader Drees zucht, maar geeft (nog) niet op Romme te fel van leer getrokken Vooral naar: auto's en kinderen iimmiiiiiiii Ernstige ongevallen: vijf zwaar gewonden Ook Britse hulp voor Egypie's dam geweigerd Mevrouw Bouman is zeer geïnteresseerd Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 8987, voor adm. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, 2,p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord zeeuwsch Dagblad 12e Jaargang No. 3453 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. :1e Jong - Directeur: Jacq de Smit Zaterdag 21 juli 1956 r "Y (pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 4.45 u., onder 20.48 u. Maan op 20.09 u., onder 4.28 u. Hoogwater zondag 22 juli: Vlissingen: 1.42 u. 1.97 m., 13.57 u. 2.00 m. Terneuzen: 2.08 u. 2.11 m., 14.27 u. 2.14 m. Wemeldinge: 3.23 u. 1.64 m., i5.45 u. 1.61 m. Zierikzee: 3.12 u. 1.38 m., 15.30 u. 1.34 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, zaterdagmorgen. Het wekfe gisteravond in Haagse Eolitieke kringen grote bevreemding, dat de kabinetsformateur Dr-. •rees nog steeds niet aan H.M. de Koningin heeft verzocht hem van zijn opdracht te ontheffen. Algemeen had gistermiddag de mening postgevat, dat de formateur zijn beslissende reis naar Soestdijk zou maken. Daartoe bestond de mogelijkheid omdat Koningin Juliana de gehele dag op het paleis heeft vertoefd. Nu deze reis is uitgeble ven hield men rekening met de mogelijkheid, dat er alsnog een ge sprek tussen de heren Drees en Romme gevoerd zou worden. Dit zou inderdaad een mogelijkheid zijn om uit de impasse te komen. De afgeloien dagen is het de formateur gebleken, dat geen der andere fractie voorzitters het starre standpunt van de heer Romme deelt. Integendeel, de heer Oud (VVD) heeft z 'fs te kennen gegeven, dat de heer Romme de zaak in dit stadium heeft overtrokken. De prot. chr. frac- teis delen ongetwijfeld de zakelijke be zwaren van de KVP-voorzitter. Voldoende ruimte Maar dat neemt niet weg, dat zij geen aanleiding zien het gesprek met de heer Drees voort te zetten. De forma teur schijnt zich nl. op het standpunt te stellen, dat zijn program voldoende ruimte biedt om verder te discussieren. Daar is natuurlijk alle aanleiding toe, als de kandidaat-ministers worden aangezocht. Zij zijn immers in staat als zij het i ..nzoek in overweging ne men om eigen wensen t.o.v. het pro gram kenbaar te maken. En men had goede hoop, dat de formateur wel een soepeler houding zal aannemen. Zou dit niet gebeuren, dan was er reden ge noeg om alsnog de formatiepoging van Dr. Drees te laten springen. Te zwaar gespeeld Inderdaad kreeg men gisteravond in verschillende politieke kringen de in druk, dat Romme de zaak te zwaar had gespeeld. Natuurlijk had deze gewiek ste politicus daarmee speciale bedoe lingen. Welke? Daarover kan men slechts in het duister tasten. Het is duide lijk, dat de zetelverdeling uiterst moeilijk zou worden, als de KVP een super-ministerie (en wel dat van PBO) zou willen oprichten. (Daar tegen hebben alle andere fracties be zwaren). En als zij verder een aan val zou willen doen op het departe ment van Financiën. Raadselachtig De houding van Prof. Romme is dus «ls vanouds weer een beetje raadsel achtig. Hij maakt veel lawaai over de kwestie Nieuw-Guinea. Naar zijn me ning zou uitdrukkelijk bepaald moeten worden, dat de souvereiniteit over dit gebiedsdeel bij Nederland behoort. Dat ls een kwestie, die voor de verdeeld P. v.d.A. moeilijk ligt. Maar toch is er een behoorlijke overeenstemming bereikt. Want de heer Drees, die ook niet denkt aan het overdragen van de souvereini teit, heeft zich bereid verklaard, dit met nadruk te willen uitspreken in de eerste Troonrede van dit kabinet. Daardoor zou dus toch een aanvaard bare beleidslijn worden getrokken. En zo schijnen de heren Romme en Drees ook langs elkaar heen te praten, als het gaat over de verhouding tussen de staatsuitgaven en het nationale in- Vrijdagochtend is het Russische smaldeel, dat gedurende enige dagen ons land zal bezoeken, in de Rotter damse havens aangekomen. Op bovenstaande foto zien we de kruiser „Sverdlov", die door een paar sleepboten naar de ligplaats wordt gesleept. Op de onderste foto zien we hoe de kapitein ter zee Derksema, vergezeld van de commandant van het smaldeel, schout bij nacht Kotov de opgestelde matrozen aan boord van de kruiser inspecteert. 's-GRAVENHAGE, 20 juli. Ongeveer 300 Sowjetrussische of- komen. De socialisten kunnen in hun eigen kring niet verkroppen, als in het program komt te staan, dat de staats uitgaven persé verminderd moeten worden. De andere fracties wensen zo mogelijk te voorkomen, dat de over- heidshuishouding de volkshuishouding gaat overwoekeren. Te absoluut Het grote verschil tussen de heren Romme en de andere fractievoorzitters is naar onze mening dat hij reeds in dit statdium een te absoluut antwoord heeft gegeven. Geen der andere voor zitters heeft een omschreven standpunt aan de formateur doen toekomen. Zij wensen het verdere verloop van zaken af te handelen alvorens een definitief standpunt in te nemen. Dat is mogelijk, omdat het program dan eerst gereed is, als de a.s. ministers hun wensen daarin hebben verwerkt. En het behoeft geen betoog, dat de kandidaat-ministers die wensen niet zullen uiten zonder eerst met hun be trokken fracties te hebben gesproken. De grote vraag is dus, of het inder daad mogelijk zal zijn de heren Rom me en Drees weer bij elkaar te bren gen. Als dat lukt, dan kan dit van be tekenis zijn voor het verdere verloop van de kabinetsformatie. Trouwens de heer Romme heeft zelf in zijn brief aan Drees gesugge reerd, dat de gesprekken over het program nog niet als geëindigd be schouwd behoeft te worden. P.v.d.A.-beraad De P.v.d.A.-kamerleden hebben gis teren met de handen in het haar geze ten. Na het gesprek tussen Drees en Zijlstra kwamen de belangrijkste figu ren uit deze fractie bijeen om zich over de vrijwel hopeloze situatie, waarin Dr. Drees is komen te verkeren, te beraden. Deze vergadering zal van het grootste belang zijn geweest voor de houding van de kabinetsformateur. WIERINGERWERF, 20 juli. De gemeenteraad van Wieringerwerf heeft in zijn vanavond gehouden vergadering besloten het vierde dorp in de Wieringermeerpolder de naam van Kreileroord te geven. Deze naam heeft een historische achtergrond. Het dorp verrijst n.l. op de plaats, waar in de vroege middeleeuwen het Kreilerwoud zich heeft uitgestrekt. Het dorp is gelegen plus minus 5 kilometer ten oosten van Wieringerwerf. Het jongste dorp van Nederland is bedoeld voor huisvestingsgelegen heid van landarbeiders van buiten Wieringerwerf. Ingezonden Mededeling dv onbeperkte Garantie de vering. HAZfr. leOOEN. fN STA Al WAREN FABRIEKEN TE ZEVENBERGEN Sicilië lijdt onder droogte en sprinkhanen PALERMO, 20 juli. (Ansa). Zwermen sprinkhanen zijn door de wind van Afrika naar Sicilië overge bracht. Grote droogte heeft tot gevolg gehad, dat in verschillende delen van het eiland aanzienlijke hoeveelheden korenschoven in vlammen zijn opge gaan. Scherpenisse en Cadzand GOES, 20 juli. Hedenmiddag heb ben in Zeeland twee ernstige verkeers ongevallen plaats gehad. Nabij Cad zand botsten twee auto's tegen elkaar, waardoor drie personen zeer ernstig werden gewond, en te Scherpenisse ramde een motorfiets een vrachtauto, hetgeen twee zwaargewonden teweeg bracht. De gekwetste personen verke ren echter geen van alle in direct le vensgevaar. Op het kruispunt Potjes bij Cadzand botste de personenauto van F. uit Cad zand, die geen voorrang verleende, te gen de uit de richting Breskens komen de wagen van de Amsterdammer Van K. Met een vreselijke klap schoven de auto's in elkaar en belandden daarna in het bietenveld. De beide chauffeurs werden uit de wagens geslingerd, even als de echtgenote van de Amsterdam mer. Zwaar gewond moesten zij naar het ziekenhuis te Oostburg worden vervoerd. Een half uur later, omstreeks vijf uur, verongelukte de dragline-machi nist P. R., die van zijn werk per motor naar huis reed. Hij moest in de Lange- weg uitwijken voor een tegenligger. R. remde af, maar botste tegen een stil staande vrachtauto. Met ernstige kwet suren werden R. en zijn duo-passagier binnengedragen. De politie stelt een onderzoek in. De motor werd zwaar beschadigd. Tijdens het ongeluk regende het hard waardoor het zicht zeer slecht was. De 16-jarige Engelse zeecadet Bar- rie Dimmock neemt met een trotse lach zijn prijs in ontvangst, die hem door Prins Bernhard wordt overhandigd. Barrie behaalde tij dens wedstrijden aan boord van van het Engelse opleidingsschip „Arethusa" 910 punten van een mogelijk totaal van 1150. Prins Bernhard woonde de wedstrijden, die in Rochester In Kent gehouden werden bij. GOES, 20 juli. Op onze eerste oproep zijn reeds talrijke telefoontjes binnengekomen van Zeeuwen en Zeeuwinnen, die de volgende week aan de Internationale Vierdaagse te Nijmegen gaan deelnemen, hetzij met 4 x 40 km, hetzij met 4 x 50 km. De Nationale Reserve, afd. Zeeland, komt goed voor de dag met mensen van Walcheren, Zuid-Beveland, Z. Vlaanderen en Tholen, van wie de meesten al verschillende malen het Vierdaagsekruis hebben veroverd. De groep bestaat uit: sgt F. J. Luyk te Goes (voor de 5e maal), sgt E. J. Mieras te Kioetinge (4e x), sgt ir. J. F. Stieltjes te Vlissingen (5e x), korp. A. D. Jeroense te Tholen (2e x), korp. J. A. Pleunis te Axel (5e x), sold. I. J. Belleman, Kapelle (3e x), sold. I. H. H. Jobse, Poortvliet (le x), en de sol daten W. H. Kosten te Vlissingen (le x), H. J. van Damme te Sluiskil (2e x), A. A. Dieieman te Hoek (le x) en P. M. de Wit te Goes (5e x). Maar ook de vrouwelijke garde is ver tegenwoordigd. De 22-j. mej. Anne ke van Harn uit Zoutespui, verpleeg ster, wandelt voor de 6e keer haar 160 km in de Nijmeegse dreven. Een andere ervaren loper is de heer Van der Veen te Breda, tot voor kort stationschef te Goes, die met zijn zoon (maar zonder hondje) meewan- delt. Als debutant gaat de jeugdige Flip Jonkheer uit Yerseke naar Nijme gen, maar hij is vol goede moed. Dat zijn dus de eersten. In ons blad van dinsdag a.s. hopen we reeds het een en ander over onze ontmoetingen met Zeeuwse deelnemers in Nijme gen te kunnen vertellen. ficieren, adelborsten en schepelin gen van het Russische smaldeel, dat 'n bezoek aan ons land brengf, hebben vanmiddag een excursie naar Den Haag gemaakt. Met me dewerking van Nederlandse offi cieren van de onderzeedienst en de Nederlandse amateur gidsen- bond bezochten zij het Vredespa leis en het Binnenhof met Ridder zaal. De belangstelling van de matrozen ging echter voornamelijk uit naar auto's en kinderen. Enkele Russische Jantjes, die een klein beetje Engels konden spreken, moesten voor de an dere matrozen alles te weten zien te komen over de merken van de auto's en de landen waar zij gefabriceerd waren. Voorts maakten zij ijverig foto's van jonge kinderen. Een blond jong meisje van de amateur-gidsendienst kreeg van een officier een speldje, dat de afbeel ding droeg van de vredesduif met in het Russisch de woorden „vrede voor alle volken". BOEKJES Alle leden van de bemanning 1788 in totaal, de twee torpedoboten inbe grepen, hebben van hun commandant een klein boekje ontvangen met gang bare uitdrukkingen in het Nederlands, om zich aan wal enigszins te kunnen behelpen. Ook zijn er onderweg aan boord voordrachten gehouden over Ne derland, zijn staatkundige inrichting, zijn inrichting en zijn politieke gesteld heid, geschiedenis en economie. De „Sverdlov" meet 12.800 b.r.t. De twee torpedoboten Serdity en Surovy (in het Nederlands vertaald „Gaat" en. „Kwaad") hebben de beschikking over vier kanonnen van 130 mm. en twee torpedolanceerbuizen. EN ONZE JANTJES Tegelijkertijd brengt een Nederlands vlooteskader een tegenbezoek aan Le ningrad, waar volgens de eerste be richten onze Jantjes minstens even hartelijk zijn Ontvangen door duizen den belangstellende Russen. LONDEN, 20 juli (Reuter/AFP). Enkele uren, nadat de Ver. Staten te kennen hadden gegeven, dat zij him aanbod een bedrag van 56 miljoen dollar te schenken voor de uitvoering van het Egyptische plan voor de bouw van een stuw dam in de Nijl bij Assoean hadden ingetrokken, heeft Engeland van daag de Egyptische regering offi ciéél medegedeeld, dat ook het En gelse aanbod van een schenking van 14 miljoen dollar voor het project als vervallen moet worden beschouwd. Procureur-generaal Suprapto verklaart: DJAKARTA, 20 juli (A.N.P.). Mevrouw Bouwman, de verdedig ster van de heer Schmidt, heeft aan de correspondent van het A.N. P. in Djakarta medegedeeld, dat de overplaatsing naar het bureau van de procureur-generaal van de officier van justitie, Sunarjo, die openbaar aanklager is in het proces-Schmidt, haar zeer grote belangstelling heeft. Mevr. Bouw- (Van onze speciale verslaggever). MAARHEZE, vrijdagavond. „Het is vandaag Sint Margriet", heeft vanmiddag burgemeester Peeters van Bergen op Zoom ge zegd, voor hij de eerste groep startte voor de zevende Benelux- ronde. De Bilt had voor de middag bovendien plaatselijke regen en onweersbuien voorspeld. Al die sombere geluiden zijn er naast geweest. Toen wij vanavond in een met schroom vallende avondschemering langs de koren velden tussen Grave en Maarheze reden hadden we een prachtige middag met slechts drie kleine buitjes achter de rug. De zevende Beneluxronde belooft na de eerste dag een toer-evenement te worden zoals men maar zelden meemaakt. Ruim 100 auto,- en motorrijders zijn vanmiddag uit Bergen op Zoom ver trokken. Veel Nederlanders, maar ook Belgen, Fransen, Duitsers, Engelsen en een Italiaan. De eerste 400 kilometer voor de nachtrit hebben de deelnemers kunnen genieten van Brabant. Eerst van de Biesbos, later van de bossen bij Hil- varenbeek, toen over keitjes naar Eindhoven en tenslotte een prachtige rit in de streek van Grave, Cuyck en Gemert. Daarna ging het via Eindho ven over de grote weg naar Maarheze. Het is een toertocht bij uitstek ge worden. De weg bood geen onoverko melijke moeilijkheden. Hier en daar eens wat los grint, dan weer eens kronkelende smalle dijkjes, soms wat zand op het weggedeelte dat net was hersteld. Even uitkijken, maar toch makkelijke opgaven voor de gemid delde auto- en motorrijder. Wij hebben tot dusver maar van één klein slippartijtje gehoord, toen een zware motor verkeerd uit een kuil in de weg sprong. De tocht kon worden voortgezet en dat zegt voldoende dat de val geen ernstige gevolgen had. Onder de deelnemers waren natuur lijk vele bekenden uit vorige jaren. Onder de „nieuwelingen" zijn briga dier Schrier en agent De Muynck van de Middelburgse gemeentepolitie. Op het moment, dat wij dit schrijven, staan wij startklaar voor de nachtrit door België. Na de prachtige dag van vandaag gaan we er vol moed aan be ginnen. DE FINISH We hebben juist een lange stop in Maarheze achter de rug, waarin we de balans hebben opgemaakt. U vindt hem hierboven. Deze 7e Beneluxronde zal een groot succes worden, wanneer de weersomstandigheden en de sfeer onder de deelnemers blijft zoals ze vandaag zijn geweest. Zaterdagavond omstreeks half zeven worden de eerste deelnemers bij Tivo- li in Goes verwacht. Om half acht zal deze eerste groep finishen op de markt in Middelburg. man was echter niet bereid com mentaar te geven op de mogelijke gevolgen hiervan. Sunarjo's overplaatsing kwam giste ren geheel onverwacht. Sunarjo zou op 31 juli zijn requisitoir houden in de zaak-Schmidt. De procureur-generaal, Suprapto, verklaarde hedenmorgen, dat de over plaatsing van Sunarjo geen moeilijk heden zou opleveren in de zaak- Schmidt. In een nog net-afgesloten zaak kan de openbare aanklager wor den vervangen, aldus Suprapto, die hieraan toevoegde, dat indien nood zakelijk Sunarjo kon blijven optre den als openare aanklager in de zaak- Schmidt. De waarnemend procureur-generaal, Abdul Mutalib Moro, ontkende heden de geruchten, dat de overplaatsing van Sunarjo in verband staat met diens be slissing ten aanzien van een Indone sische zakenman van Chinese afkomst, die na een gevecht met een officier van het leger was gearresteerd, maar die op last van Sunarjo weer was vrij gelaten. OPVOLGER: SÜKARTONO? Inmiddels wordt vernomen, dat Su- kartono, hoofdambtenaar van het bu reau van de procureur-generaal een ernstige kandidaat is voor de post van officier van justitie. DE BILT ZEGT: Wisselend bewolkt Wisselend bewolkt met voornamelijk in het zuidoosten van het land enkele verspreid optredende buien. Zwakke tot matige wind tussen oost en noord. Dezelfde of iets hogere middagtempe- raturen als gisteren. Luxemburg, half bewolkt 18 Nice, zwaar bewolkt 3i Frankfort, onweer 21 Parijs, regenbui 19 Wenen, onweer 25

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1