1 Amerika weigert financiële hulp bouw Egyptische stuwdam voor 11 Nijmeegse Vierdaagse met Israëliërs, para's en bobby's _r Vandaag verklaring Grote Drie Nasser, Nehroe en Tito ICcis Ictas „Vriendschappelijke betrekkingen veranderen echter niet"(?) In Duitsland komt kernreactor Hammarskjoeld in Jeruzalem Vrouwelijke postboden komen te Amsterdam in dienst Sunarjo overgeplaatst Drees hult zijn mislukking in diep stilzwijgen ftegenjassen aan Weerrapporten Elke twee jaar een nationale landbouwtentoonstelling PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Verrassend antwoord op herhaalde verzoeken Besprekingen metTilanus en Oud Hollandse melkpoeder voor Griekse rampgebied KNAAP RENDE DOOR KOGELREGEN DOOR DE WERELD De eerste op 24 juni 1957 te Utrecht Prins Bernhard, Ir. Staf en Mr. Cals komen hun keurtroepen schouwen Hoofdkantoor: L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactlè 3987, voor adm. 2970), Giro 374289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord- straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, ƒ2,— p. maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeenwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3452 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. 3. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Vrijdag 20 juli 1956 r N.S, TIEN MILJOEN WINST (pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 4.44 u., onder 20.49 u. Maan op 19.42 u., onder 3.26 u. Hoogwater zaterdag 21 juli: Vlissingeru 1.06 u. 1.86 m., 13.23 u. 1.89 m. Terneuzen: 1.32 u. 2.01 m., 13.52 u. 2.04 m. Wemeldinge: 2.42 u. 1.56 m., 15.06 u. 1.58 m. Zierikzee: 2.30 u. 1.31 m., 14.52 u. 1.32 m. WASHINGTON, 19 juli (A.F.P./Reuter). Amerika heeft Egypte meegedeeld, dat het „in de huidige omstandigheden" niet mogelijk is deel te nemen aan de financiering van de stuwdam bij Assoean. ÏJeze mededeling kwam binnen een uur nadat de Egyptische am bassadeur in Washington de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, opnieuw om financiële hulp voor dit project had ver zocht. De regeringen van de Ver. Staten en Engeland en de Wereldbank hadden in december 1955 deze financiële hulp aangeboden. Zoals wij reeds eerder meldden, vermoedt men in politieke kringen, dat Egypte i'jn toevlucht tot Amerika heeft gezocht, omdat de Russische mi nister van buitenlandse zaken, Sjepilow niet In staat is geweest voldoende financiëlo hulp te bieden. KARLSRUHE, 19 juli. (D.A.P.). Door de oprichting van een maatschap pij voor de bouw- en exploitatie van een kernreactor te Karlsruhe, is de weg gebaand voor de bouw van de eerste Duitse kernreactor. De maatschappij zal nabij Karlsruhe een reactorstation en daaraan verbonden installaties en onderzoekingsinstallaties bouwen en exploiteren. De conferentie op eiland Brioni BELGRADO, 19 juli (Reuter). gezamenlijke verklaring onderte- India's premier Nehroe, de Egyp- kend. De verklaring, die verschei- tische president kolonel Nasser en dene bladzijden lang is, zou vrij- president Tito van Zuid-Slavië hebben op het eiland Brioni hun In een officiële verklaring van het State Department wordt gezegd, dat dit besluit geenszins een wijziging weerspiegelt of meebrengt in de vriendschappelijke betrekkingen tus sen de beide la-den. Amerika blijft be reid Egypte te helpen bij de verbete ring van zijn economische toestand. Twee redenen Amerika geeft twee redenen op voor zijn besluit: 1. het feit dat er geen overeenstem ming tussen de Nijlstaten bestaat over de verdeling van het Nijlwater, 2. de mogelijkheid voor Egypte om voldoende middelen op te brengen voor het welslagen van het project is „minder zeker dan in de tijd toen het aanbod gedaan werd". In de Amerikaanse verklaring wordt de tegenzin can het Congres om gelden voor de dam toe te staan niet als reden voor de weigering genoemd. Ook over de Egyptische wapenaankopen van het Sowjet-blok, waarop in het westen veel kritiek is geoefend, wordt niet gerept. „Blijft bereid" „Amerika blijft veel belang stellen in het welzijn van het Egyptische volk en in de ontwikkeling van de Nijl. Het is bereid te gelegenertijd en op verzoek van de oeverstaten te overwegen, wat er kan worden gedaan voor een doel matiger gebruik van het Nijlwater in het belang van de volken van dat ge bied", aldus de verklaring van het Amerikaanse departement van buiten landse zaken. JERUZALEM, 19 juli. (Reuter). De secretaris-generaal der V.N., Dag Hammarskjoeld, is donderdag voor een bezoek van twee dagen en besprekin gen met Israëlische leiders in Jeruza lem aangekomen. Hij zei, dat hij „persoonlijke contac ten zou vernieuwen". Hij werd o.a. ont vangen door de Israëlische minister van buitenlandse zaken, mevr. Golda Meyerson. Hammarskjoeld ging naar het hoofd kwartier van de commissie van toezicht op de wapenstilstand der V.N., in de ge demilitariseerde zone, en vervolgens naar het kantoor van premier David ben Goerion. AMSTERDAM, 19 juli (Tel.). De kans is groot, dat in Amsterdam binnenkort naast de vrouwelijke conductrices bij de tram en de vrouwelijke agenten, vrouwelijke postboden zullen verschijnen. Het tekort aan personeel bij de Amsterdamse P.T.T. is zó groot geworden, dat de directeur van het postkantoor over weegt het aantal taken voor vrouwelijk personeel uit te breiden. Vrouwen zouden hier, evenals in het buitenland, werkzaam kunnen zijn bij de sortering der poststukken. Aangezien de Am sterdamse postdienst in het bijzonder een tekort heeft aan be stellers, heeft directeur Van Dalsen het aanstellen van vrouwe lijke bestellers bij de directeur-generaal der P.T.T. ten zeerste aanbevolen. Het plan moet nog enkele ambtelijke schijven passeren. Daar na zal juffrouw postbode haar intrede in de hoofdstad kunnen maken. V.I.n.r. Pandit Nehroe, maarschalk Tito en kolonel Nasser. DJAKARTA, 19 juli (ANP). De officier van justitie te Djakarta, Su narjo, is met ingang van heden overge plaatst naar het kantoor van de pro cureur-generaal. Een reden voor deze overplaatsing kon niet gegeven wor den. Het is nog niet zeker, of Sunarjo zal blijven optreden als openbaar aankla ger in de zaak Schmidt. Op 31 juli zou Sunarjo zijn requisitoir in deze zaak houden. Vandaag hebben opvarenden van de botter „Won 62", tijdens het vissen op het IJsselmeer in hun netten het stof felijk overschot opgehaald van een vlieger. Defensiecijfers aan fracties toegestuurd 's-GRAVENHAGE, 19 juli. (ANP). De woordvoerder van de kabinets formateur heeft vanochtend mede gedeeld, dat Dr. Drees gistermid dag „een brief heeft ontvangen van de K.V.P.-fractie". In ant woord op vragen, of in deze brief (zoals o.a. in het Zeeuwsch Dag blad wordt gezegd de K. V. P.- fractie heeft medegedeeld, dat het ontwerp-programma van de for mateur voor haar niet aanvaard baar is, zeide de woordvoerder geen inlicht;»-«en te kunnen ge ven. Dr. Drees heeft de fractieleiders van de P.v.d.A., K.V.P., de A.R., de V.V.D. en de C.H.U. een stuk doen toekomen over de defensieuitgaven met nadere cijfe.s, die ten grondslag liggen aan het akkoord, dat over dit vraagstuk tussen de formateur en de demissionaire mi nister van oorlog, Ir. Staf, is bereikt. DE BILT ZEGT: DE BILT, 19 juli. Het lagedruk gebied in West-Europa trekt langzaam verder naar het oosten. Het blijft daar bij het weer in ons land beheersen. Aan het onstandvastige weer komt vrijdag dan ook nog geen einde. Doordat de wind geleidelijk wat meer naar het noorden draait, zullen in de kustgebie den de temperaturen wat lager worden. Kopenhagen, onbewolkt 24 gr. Londen, onweer 21 Amsterdam, regenbui 21 Luxemburg, zwaar bewolkt 16 Parijs, zwaar bewolkt 19 Nice, onbewolkt 25 Frankfort, regen 23 ff Zurich, zwaar bewolkt 22 ff Wenen, zwaar bewolkt 26 if Innsbruck, regenbui 27 if F.ome, onbewolkt 32 tt Naar de woordvoerder tenslotte me dedeelde, zijn de voor vanochtend aan gekondigde besprekingen van de for mateur doorgegaan. Zoals (C.H.U.) en daarna met Prof. Oud (V.V.D.). Ook staat nog een onderhoud op het pro gramma met de fractieleider van de A.R., Prof. Zijlstra, die nog in Parijs verblijft voor de O.E.E.S.-vergadering en die vanavond of morgenochtend in ons land wórdt terugverwacht. Geen verandering in Boedapest WENEN, 19 juli. (Reuter). In te Wenen ontvangen betrouwbare berich ten uit de Hongaarse hoofdstad wordt gezegd, dat het aftreden van Rakosi als partijleider geen werkelijke verande ring betekent, aangezien alle overge bleven topfiguren, de nieuwe partij leider Geroe incluis, medestanders van Rakosi zijn. Door het Nederlandse Roode Kruis is een grote zending melk- melkpoeder is speciaal voor kin deren in het rampgebied bestemd. poeder gereed gemaakt ter verzen- Personeel van de koninklijke ding naar de door aardbevingen getroffen gebieden in Grieken land. De zending van 2100 kilo luchtmacht zijn op de foto bezig met het inladen van de zending melkpoeder. Om moeder te redden ALGIERS, 19 juli (Reuter). Een tienjarige Europese jon gen is donderdag dwars door een salvo geweerschoten ge rend om hulp te halen voor zijn gewonde moeder. Kort tevoren had hij gezien hoe verzetstrijders zijn vader doodden. Het gezin reed op een weg langs de kust op ongeveer 75 km oostelijk van Algiers, toen opeens vijf opstandelingen, die met automatische ge weren waren bewapend, hen aanvielen. De kerels ver moordden de vader, en ver wondden de moeder met ge weervuur. Het jongetje echter wist ondanks een salvo scho ten te ontkomen en sloeg alarm. Nadat hulp gearriveerd was bracht men zijn moeder naar een ziekenhuis. Een reuze-ventl dagmiddag tegelijkertijd te Bel grado, Cairo en New-Delhi wor den gepubliceerd. „Wij hebben over verschillends vraagstukken van gedachten gewisseld en deze kwesties betroffen evengoed India, Egypte en Zuid-Slavië als da internationale problemen van het midden-oosten, van Algerië, van de ontwapening, van de hulp aan onder ontwikkelde landen en van Duitsland". Dit verklaarde maarschalk Tito don derdag aan verslaggevers. Pandit Ne hroe en kolonel Nasser zijn inmiddels donderdagavond per vliegtuig naar Cairo vertrokken. ,HIJ WAS EEN BEDRIEGER", riep een lid van de Ierse regering in de parlementszitting. En dan te beden ken, dat hij de beroemde schrijver G. B. Shaw bedoelde, die 100 jaar ge leden in de Ierse hoofdstad werd ge boren. ,EN IK WIL HËT NIET!" sprak de Arn hemse arts donderdagmiddag tot de Amsterdamse rechter, toen drie uur lang gedebatteerd werd of een foto (al dan niet netjes) mocht worden gepubliceerd. Zijn dochtertje (16) stond nl. op de kiek, terwijl een vriend een knoopje van de rugslui ting aan haar uitgaansjurk vast maakte. Uitspraak op 25 juli. „DA's EEN IDEE", dacht de 18-jarige vertegenwoordiger J. S. uit Kerkrade en hij ging langs de deur vertellen, dat voor het onderduiken van An neke Beekman's gezochte pleegmoe der een bedrag van f 500 nodig was. Een fanatiek R.K. dame schonk hem dat geld en geloofsgenoten maakten er f 800.van. De rechter deed van daag ook een duit in het zakje: acht maanden in de cel; gratis op water en brood. „LAAT ZE TOCH KOKEN", adviseert de ANWB aan de minister van Oor log. Dit slaat niet op de Russen of op de nieuwe aardappelen, maar op de hotelkoks. De ANWB vraagt na melijk beleefd maar wel erg drin gend in de zomertijd deze knapen niet voor herhalingsoefeningen op te roepen. De toeristen zouden ze te erg missen. „BINNEN IS BINNEN", en voldaan zette mej. J. van Dortmund in Den Bosch zich in de volautomatische RenauIt-4, die zij zojuist in de luister wedstrijd ten bate van het Groene Kruis op N.-Guinea had gewonnen. Niet onaardig, zo vlak voor de va kantie. Wie leert haar in twee weken chauffeuren? De Franse minister van buitenlands? zaken, Christian Pieau, zal dertig juli naar Londen gaan om besprekingen te voeren met zijn ambtgenoot Selwyn Lloyd. In plaais van de agrarische jaarbeurs UTRECHT, 19 juli (A.N.P.). Om de twee jaar zal in en om de Utrechtse jaarbeursgebouwen een nationale landbouwtentoonstelling worden gehouden. Voor het eerst zal deze expositie worden georga niseerd in 1957, de daaropvolgende in 1959 en zo verder steeds in de oneven jaren. NIJMEGEN, 20 juli. De 40e Vierdaagse te Nijmegen breekt alle records. Ruim 12.000 enthousiaste tippelaars hebben zich aangemeld, o.w. ook een aantal Zeeuwen. Maan dag a.s. komen al die duizenden zich aanmelden. De Belgische para's doen dat zoals altijd op zeer spectaculaire wijze, door zich bij Nijmegen uit een vliegtuig te laten „droppen". En dinsdag, tegelijk met de start van de Apeldoornse Vierdaagse (N. W. B.), begint het wandellegioen aan de ki lometertjes te knabbelen. PRINS BERNHARD OP BEZOEK Op de eerste dag zal Prins Bern- hard de officiële ontvangst bijwonen van het bestuur van de N.B.v.L.O. door het gemeentebestuur van Eist in de Betuwe. De minister van oorlog en marine, Ir. C. Staf, en de minis ter van O., K. en W., mr. Cals zullen op nader te bepalen dagen het voor bijtrekken van de groepen op plaat sen langs de route gadeslaan. Voorts zullen ook tal van buiten landse autoriteiten de marsen bijwo- nen. In de persconferentie werd mee gedeeld dat het aantal inschrijvingen ongeveer 12.300 bedraagt. Hoeveel wandelaars en wandelaarsters pre cies zullen starten, is natuurlijk nog niet zelcer, maar wel staat vast dat het record ruim verbeterd zal wor den. VEEL ENGELSEN Het aantal Nederlandse inschrijvin gen beloopt 11.130 (6050 militairenen 508Ö burgers), dat is in totaal 900 meer dan het vorig jaar. De buitenlanders bestaan voor het overgrote gedeelte uit Engelsen, zo wel militairen uit het Rijnland als Londense bobbies en leden van de vrouwelijke Londense politie. 78 ISRAËLIËRS Israel wordt vertegenwoordigd door een groep van 78 (44 militairen), de Amerikaanse lijst van inschrijvin gen bevat 11 namen, de Franse 10, de Canadese 1, de Duitse 3, de Zwitserse 2, de Italiaanse 1, de Luxemburgse 30, de Belgische 160. De NAVO-groep zal bestaan uit 11 Amerikaanse soldaten, 8 Nederlanders, 3 Engelsen, 4 Fransen en een Canadees. AMBONEES CONTINGENT Van de ongeveer 1100 buitenlands? deelnemers bestaat het overgrote deel uit militairen. Noorwegen, Zwitser land en Italië komen alleen met bur gers uit. Ook een Ambonnees contin gent zal meedoen aan de mars. SPECIALE HERINNERING De viering van deze veertigste vier daagse zal een sober karakter dra gen. Zaterdagmiddag 21 juli wordt een receptie gehouden. De vlaggenparade in de Goffert op maandagavond krijgt evenwel een bijzonder feestelijk karakter. Alle deelnemers, die dinsdag a.s. starten, zullen een speciale herinneringsme- dalje ontvangen. Voor de laatste wereldoorlog is het aantal deelnemers nooit boven de 4000 gestegen. Na 1946 viel een bij zonder sterke toeneming in het aan tal te constateren. EN DE ZEEUWEN? Natuurlijk is ook het Zeeuwsch Dagblad bij dit grootse wandelfestijn present met een verslaggever-foto graaf. Daar wij graag enige aandacht aan de Zeeuwse deelnemers schen ken, verzoeken wij hen, die de Vier- daagsen te Nijmegen of Apeldoorn gaan bijwonen, zo spoedig mogelijk hun naam en logeeradres aldaar aan onze redactie op te geven. Telefoon nummer K 1100—3987 (b.g.g. 2438). De officiële opening van deze nationale landbouwmanifestatie, die zal worden georganiseerd door de sinds 3 juli jl. in het leven ge roepen stichting „Expositie de na tionale landbouw" zal op maandag 24 juni 1957 zijn. De expositie zal in de plaats komen van de agrari sche jaarbeurs, die in de toekomst vervalt. Behalve het beurskarakter zal de nationale landbouwexpositie een de monstratief en Voorlichtend karakter dragen. Zij wil een overzicht geven van al datgene wat de landbouw zelf, maar ook de toeleverende industrie en handel, de verwerkende industrie en de handel in landbouwproducten pres teren. Zij wil laten zien welke betekenis de landbouw heeft voor de nationale economie. Dit demonstratieve gedeelte zal in de toekomst ook de levende ha ve omvatten, met name vee en paar den. ALLES OMVATTEND De nationale landbouwtentoonstel ling zal voor het agrarische bedrijfs leven, zowel voor het plattelandscul- turele leven als voor het zakenleven, dat met de land- en tuinbouw verwant is, allesomvattend zijn. Door deze regelmatig terugkerende landbouwmanifestatie, acht het stich tingsbestuur een geleidelijke en ver standige afremming van een overdre ven lokaal en regionaal tentoonstel lingswezen, dat zijn exposities als na tionale tentoonstelling aankondigt, ge wenst. De gehele exploitatie van deze ten toonstelling zal door de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs worden ge voerd. Jaarbeurs en bedrijfsleven zullen een waarborgfonds vormen om de eerste financiële moeilijkhe den het hoofd te kunnen bieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1