Formatiepoging van Drees thans in beslissend stadium Hr Ms Zeeland op (eestreis naar Leningrad r KVP weigert deelname voorgestelde kabinet De heer Tilanus herdacht overleden min. Kernkamp Hongaarse commumsfenlekfer Rakesi ten val gebracht Pracht-kans voor M.T.S.-ers PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND Siiuaiie vrijwel hopeloos geworden m ENIGE OPLOSSING: STAP TERUG! Romme wil ook geen rechtse coalitie plus VVD Het weer in Europa Twee VS-vliegtuigen stortten neer Een serieuze geleerde en een evenwichtig denker Franse dienstplicht straks twee jaar? OUDERWETSE EN MODERNE PK's JA-JA, IK BEN WEER THUIS. HOOR!" Met Marinierskapel en 1500 anjers Vice-premier Geroe volgt hem op Herdenkingsramen voor N.H. Kerk Kruidingen Vergiftiging door oud behang Boek bleek bom Hoofdkantoor- L. Vorststraat 90, Goes. Telefoon 2438 (b.g.g. voor redactie 3987, voor adio. 2970), Giro 274289. Kantoren: Middelburg: Korte Noord straat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 326; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs 0,47 per week, fZ,p. maand, 5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 cent per woord Zeeuwsch Dagblad 12c Jaargang No. 3451 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Donderdag 19 juli 1956 72 GULDEN PER WEEK (pagina 3) Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 4.42 u., onder 20.50 u.; Maan op 19.09 u., onder 2.29 u. Hoogwater vrijdag 20 juli: Vlissingen: 0,16 u. 1,73 m., 12.42 u. 1.79 m.; Terneuzen: 0.41 u. 1.89 m., 13.12 u. 1,75 m.; Wemeldinge: 1.48 u. 1,46 m., 14,21 u. 1,53 m.; Zierikzee: 1,33 u. 1,23 m., 14,05 u. 1,28 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 18 juli. Als Dr. Drees zijn woord houdt, dat er over het gewijzigd regeringsprogram niet meer te praten valt, dan te hij met zijn formatiepoging in een vrijwel hopeloze situatie ge raakt. De K.V.P.-fractie heeft hedenmorgen na een vergadering van twee uur uitgesproken, dat het program van de kabinetsformateur geen voldoende grondslag is om K.V.P.-kandidaten voor minister zetels te adviseren zitting te nemen in het kabinet. De formateur is nog gisteren van dit standpunt op de hoogte gesteld. Het weigeren van de K.V.P. kan het einde van de formatie Drees betekenen. De enige oplossing voor hem is dat hij terugkomt op zijn voornemen om •liet meer over het regeringsprogram te praten. In dit program zitten n.l. nog verschillende punten, waarover een nadere discussie mogelijk moet zijn. Ret grote bezwaar van de K.V.P.-fractie is wel, dat de paragraaf over de bezitsvorming zo vaag is geredigeerd. Het valt niet te betwijfelen, dat de formatiepoging van Dr. Drees na bijna vijf weken in een beslissend stadium is gekomen. Ais hij een verder ge sprek met de K.V.P. afkapt, dan kan nog de mogelijkheid onder ogen wor den gezien, om verder te gaan met de A.R., V.V.D. en C.H. Het is echter de vraag, of men in prot. cfcr. kring wel bereid is met de formateur te praten. Noch de A.R., noch de C.H. zullen waarschijnlijk van de bezitsvorming een prestige kwestie maken, zulks in tegenstel ling tot de K.V.P. Bezwaren Hen kan namelijk gevoeglijk aanne men, dat de prot. chr. fracties nog wel enkele bezwaren zullen maken tegen overige punten van het program van Dr. Drees. Daar is bijv. de Nieuw Guinea para graaf. Ook na het gesprek met de vijf fractievoorzitters is de formateur niet bereid gebleken uitdrukkelijk te be palen, dat de souvereiniteit over dit febiedsdeel bij Nieuw-Guinea behoort. >r. Drees is daar zelf wel van over tuigd, maar in zijn eigen kring be staat daarover groot verschil van me ning. Alleen deze aangelegenheid be hoort z.i. reeds hoog te worden opge nomen. Drees gaf toe Toch kan men niet zeggen, dat Dr, Drees consequent aan zijn standpunt heeft vastgehouden. Na zijn laatste bespreking, tijdens welke de vijf voor zitters bezwaren tegen het ontwerp naar voren hebben gebracht, schijnt de formateur verschillende punten heb ben laten vallen. Over de deelneming van de overheid- in particuliere bouwbedrijven wordt niet meer gerept, evenmin als over de overheidsinvloed in het bedrijfsleven. Deze tegemoetkoming is echter niet voldoende geweest. In het definitieve program van Dr. Drees zitten kennelijk toch wel andere punten, die voor verschillende fracties onaanvaardbaar zijn. En ook zouden er nog wel bezwaren kunnen zijn te gen het feit, dat belangrijke zaken niet in het program voorkomen, zoals de .pacificatie van het middelbaar en ho ger onderwijs. Daar is ook de vrij ambtelijke verhouding met de zending en missie op Nieuw Guinea. Wat nu? De K.V.P. heeft dus haar afwijzend standpunt geformuleerd. Na een for matiepoging van bijna vijf weken is het voor Dr. Drees bijna onmogelijk om verder te gaan. Dat het zolang heeft geduurd is voor een belangrijk deel zijn eigen schuld, daar hij te rus tig aan heeft gedaan. In de tweede plaats had de forma teur nimmer het gesprek over het ge wijzigde program mogen afkappen. Toen hij nog wist, dat er belangrijke knelpunterf- waren, had hij moeten zelfs niet meer over zetelverdeling ge praat, toen bleek dat het program in deze vorm onacceptabel was. De K.V.P.-fractie heeft hedenochtend trachten deze eerst op te lossen, alvo rens te beginnen aan de zetelverdeling. Nu staan wij voor de vraag, hoe de P.v.d.A. fractie de houding van de K.V.P. zal opvatten. Voor Dr. Drees zal ook het standpunt van Prof. Zijlstra van belang zijn. De heren Burger en Zijlstra zitten ech ter in Parijs. Drees met Romme De P.v.d.A. heeft zich op het stand punt gesteld, dat Dr. Drees niet mag mislukken op de huur- en defensie vraagstukken. Dat is niet gebeurd. Zij behoeven dus niet met de K.V.P.-frac tie te breken. Dat is trouwens ook niet de be doeling van de heer Romme, '>an wie bekend is, dat hij weinig heil ziet in een rechtse coalitie, waarin de V.V.D. wordt opgenomen. Het K.V.P.-streven zal er daarom, op gericht blijven om samen te gaan met de socialisten en dat zal wel eens ge makkelijker kunnen zijn, als een eV; formatiepoging-Romme mislukt, vallend is, dat het defensiecompromis gisteren nog steeds niet was uitge werkt. In de K.V.P.-fractie is daar over dan ook met geen woord gerept. Op eiland Stromboli ROME," 18 juli .(Reuter). Twee vliegtuigen van de Amerikaanse ma rine zijn woensdag, na met elkaar in botsing te zijn geweest, brandend neergestort op het vulkaaneiland Stromboli bij de noordkust van Sici lië. Het is nog niet bekend, of de in zittenden zich hebben kunen redden. Een Amerikaans reddingsvliegtuig is bij de wrakken geland, doch de red ders konden woensdagavond door de grote hitte de wrakstukken niet nade ren. De zee rondom het eiland wordt afgezocht naar mogelijke overleven den. DEN HAAG, 18 juli. Naar aan leiding van het overlijden van minis ter Kernkamp heeft de heer H. W. Tilanus, voorzitter van de Tweede Kamerfractie der C.H. Unie, via de radio een herdenkingswoord ge sproken. De heer Tilanus zeide o.a., dat de vorm van samenwerking tussen Ne derland en de Overzeese rijksdelen, die, dank zij mede het werk van de overleden minister, tot stand kwam, enig in de wereld is. Reeds geruime tijd was, aldus de heer Tilanus, de gezondheid van prof. Kernkamp minder goed en om deze redenen had hij reeds te kennen ge geven, dat hij niet opnieuw een mi nisterportefeuille zou kunnen aan vaarden. Ook een Kamerzetel durfde hij, gezien zijn gezondheid, niet te bezetten. Toen ik hem enkele weken geleden bezocht, sprak hij de hoop uit, nog wel als hoogleraar zijn vroe gere arbeid te mogen hervatten. God heeft het anders beschikt. Onze gevoelens van hartelijke deel neming gaan allereerst uit naar me vrouw Kernkamp en de kinderen. God schenke haar en de haren de troost, die Hij alleen vermag te schenken. Het Nederlandse volk zal hem blijven gedenken als een serieuze hooggeleer de en evenwichtige denker, die naast zijn studie en zijn colleges in het recht, de laatste jaren van zijn leven heeft mogen aan het leggen van een band tussen Nederland, Suriname en de Ned. Antillen. PARIJS, 18 juli (Rtr). Twee commissies van de Franse nationale vergadering hebben woensdag aan het parlement aanbevolen de dienstplicht te verlengen van 18 maanden tot twee jaar, omdat dat goedkoper zal zijn dan het oproepen van reservisten. Deze commissies zijn: de subcom missie voor kredieten ten behoeve van de defensie en de financiële commis sie van de nationale vergadering. President Eisenhower is weer te rug op het Witte Huis. Hier zien we hem, breed lachend, tij dens een gesprek met minister John Foster Dulles. Minister Kernkamp werd geboren op 18 juli 1899, het was dus vandaag zijn 57ste verjaardag. Op aarde heeft hij die niet meer mogen vieren". (Zie voor levenbeschrijving van de over leden minister elders in dit blad). VRIEND VAN SURINAME... De oud-gouverneur van Suriname, Mr. J. Klaassesz, thans commissaris der Koningin in Zuid-Holland, heeft voor de Wereldomroep de overleden minister herdacht als een groot vriend van de Overzeese Rijksdelen. „Men heeft in hem een staatsman leren ken nen, die recht door zee wilde gaan, die eerlijk voor zijn mening uitkwam, maar die ook de eerlijke mening van zijn tegenstanders wist te waarderen'" aldus de oud-gouverneur. ...EN DE ANTILLEN De Antillaanse regering heeft tele grafisch deelneming betuigd met het overlijden van minister Kernkamp. (Voor levensbeschrijving, etc. lees pagina 5) „Ik heb gefaald", bekenf de „kleine Sialin" WENEN, 18 juli (Reuter). Matayas Rakosi is vandaag afgetreden als eerste secretaris van de Hongaarse communistische partij, en vervangen door Ernest Geroe, de eerste vice-premier. Rakosi verklaarde, dat hij gezien de fouten, die hij in het ver leden heeft gemaakt en die hij toegegeven heeft de partij niet verder wil hinderen bij de opbouw van haar .werk. Geroe heeft direct na zijn benoeming verklaard, dat de grootste fout van Rakosi is geweest, dat hij zich niet kon aanpassen aan de nieuwe toestand. Daardoor belemmerde hij de ontwikkeling van collectief leiderschap in Hongarije. Tegenwoordig is een beetje tijd een boel geld waard en daarom moeten we wel van zo'n gladde, moderne dubbeldekker gebruik maken. Hadden wij het echter FAAS WILKES GAAT VOOR V.V.V. SPELEN AMSTERDAM, 18 juli. Naar wij vernemen heeft Faas Wilkes, die dins dagavond per vliegtuig uit Milaan in Nederland was aangekomen, reeds binnen 24 uur een definitieve beslissing genomen. Wilkes, die het laatst voor de Spaanse profclub Valencia is uitge komen, heeft, zo deelde hij ons mee, met de semi-profclub V.V.V. uit Venlo een contract getekend voor de duur van twee jaar. Kopenhagen, onbewolkt 20 gr. Luxemburg, zwaar bewolkt 23 Londen, onweer 22 Parijs, geheel bewolkt 20 Nice, half bewolkt 25 Zurich, zwaar bewolkt 26 Innsbruck, half bewolkt 27 Rome, onbewolkt 31 DE BILT ZEGT: Onstandvastig Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige ver anderlijke wind. Over het algemeen ets lagere middagtemperaturen. A/B H.M. „ZEELAND", 18 juli. Tot nu toe verloopt de reis naar Leningrad en Stockholm van het smaldeel 5, te weten Hr. Ms. kruiser „De Zeven Provinciën" en Hr. Ms. onderzeebootjagers „Friesland" en „Zeeland" voor spoedig, waarbij de bemanning voor zover deze vrij van wacht is of werkzaamheden aan dek moet verrichten kan ge nieten van bijzonder fraai weer. AMUSEMENT Door de aanwezigheid van de Ma- rinierskap 1 der koninklijke marine heeft „De zeven Provinciën" de ge legenheid een gedeelte van het amu- sement aan boord door de kapel te laten verzorgen. Zo trok het optre den van het uit leden van de kapel samengestelde amusementsorkest en van de „Boerenkapel" zondagavond in de cafétaria enorme belangstel ling. Zaterdagmiddag bij het uitvaren uit Den Helder speelde de kapel vrolijke marsen. Het smaldeel voer maandagochtend om half tien de Sont binnen en tegèn zeven uur des avonds waren de schepen in de Oostzee, waarna koers werd gezet naar de zuidpunt van Oeland. Aan boord van „De zeven Provin ciën" bevinden zich o.m. 1500 anjers ter verfraaiing van kajuit en long- room bij aankomst te Leningrad. Deze bloemen zijn een geschenk van het produktschap sierteeltgewassen in Nederland TOUR DE FRANCE Door middel van de scheepskrant worden de opvarenden van het smal deel dagelijks voorgelicht over de schoonheid van Leningrad en Stock holm, opdat de Nederlandse marine mannen daar niet te 'vreemd' aan komen. De bemanning heeft voorts bijzon dere belangstelling voor de Tour de France. Via de omroep van de sche pen worden geregeld de laatste be richten daarvan verspreid. voor het zeggen, dan zou de door echte paarden getrokken koets toch nog een eervolle plaats in het personenvervoer behouden ook al gaat het niet zo snel. Het jach tige leven heeft echter alleen maar belangstelling voor benzinepaar- dekrachten. Hoe meer hoe liever. „KLEINE STALIN" Rakosi is de grote man van de Hon gaarse partij geweest sedert zij aan het einde van de oorlog, met behulp van de Russische bezetter, aan de macht kwam. In April geloofden waarnemers reeds, dat Rakosi de vol gende „kleine Stalin" in Oost-Europa zou zijn, die zou vallen. Er is de laatste tijd op vergaderin gen van partij-afdelingen, vooral door intellectuelen ernstige kritiek op Ra kosi en de partijleiding geleverd. Ra kosi werd zelfs openlijk beschuldigd van moord wegens zijn aandeel in het proces tegen de vroegere communisti- sche minister van binnenlandse zaken Rajk, die in 1948 werd terechtgesteld na veroordeeld te zijn wegens titoisme en verraad. EIS VAN TITO Eind juli heeft Rakosi een geheim bezoek aan Moskou gebracht. Waarne mers geloofden toen, dat Tito tijdens zijn bezoek aan Moskou het aftreden van Rakosi had geëist, omdat deze in 1948 in de Cominform tegen Zuld- Slavië had geageerd. Terwijl Rakosi in Moskou \ya% braken de onlusten in Poznan (Po* len) uit en nam ook in Hongarije d« onrust toe zodat hij overhaast terug keerde. Direct daarna gaf de partijleiding een verklaring uit, waai in de partij op Rakosi werd. Aanvankelijk dacht men, dat de op stand van Poznan Rakosi gered had doch nu blijkt dat de ontevredenhei in de partij, samen met de door Zuid Slavië geëiste genoegdoening, te ster) voor hem is geweest. waarin de krltiejj veroordeeld 's-GRAVENHAGE, 18 juli. Om te vooorzien in de behoefte aart bevoegde leraren voor het middelbaar technisch onderwijs wordt een aantal bezitters van een getuigschrift M.T.S. in de gelegenheid ge steld de studie te volgen van ingenieur aan de Technische Hoge school. Blijkens een bekendmaking van de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen is een regeling ontworpen, waarbij M.T.S.-ers, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, een aanstelling kunnen krijgen als assistent aan een M.T.S. met een halve dagtaak. De salariëring zal echter geschieden alsof de betrokkene een volledige dagtaak heeft en bovendien zal een rijks studietoelage kunnen worden verstrekt. Na het behalen van het kandidaats examen kan een aanstelling tot onbevoegd leraar volgen en tenslotte, na een beëindiging van de ingenieursstudie, een benoeming tot leraar. DELFT, 19 juli. In het atelier voor gebrandschilderd glas van de N.V. De Lint te Delft wordt thans gewerkt aan twee gebrandschil derde ramen voor de N. H. kerk van Kruiningen, welke tijdens de stormramp in februari 1953 ern stig te lijden heeft gehad. Nu de kerk onder toezicht van Monu mentenzorg een algehele restaura tie ondergaat, heeft men besloten twee van de zes gebrandschilderde ramen, welke verloren gingen, te vervangen door ramen, welke op de ramp en de daarop gevolgde redding betrekking hebben. De ramp is uitgebeeld door een ge zin op het dak van een bedreigd huis met op de achtergrond de gemeente Kruiningen, herkenbaar aan de kerk toren. Voor de uitbeelding van de redding koos de ontwerper de heer Wagemans een boot, waarmee de drenkelingen hulp wordt geboden. Vermoedelijk zullen de beide ramen volgende maand in de kerk kunnen worden aangebracht. HEIDELBERG, 18 juli (Reuter). Het opperbevel van het Amerikaanse leger in Duitsland heeft woensdag een avondklok en straffere verlofbeper- kmgen afgekondigd naar aanleiding van de incidenten, waarbij Amerikaan se soldaten Westduitse burgers aan vielen en overlast aandeden. Generaal Hodes, de bevelhebber van het Amerikaanse leger in Europa, noemde de incidenten „een bedreiging van de schitterende verhouding tussen het Amerikaanse leger en West-Duits- land". Belgische tippelaars vallen uit de lucht Nijmegen, 18 juli. Dertig Belgische para-troopers zullen aan de Vierdaag se van Nijmegen, die van dinsdag 24 tot en met vrijdag 27 juli wordt ge houden, deelnemen. Zij komen per vliegtuig uit België en zullen maandag 23 juli nabij de Waalbrug, tussen Nij megen en de Ooy, worden geparachu teerd. LONDEN, 18 juli. (Reuter). In Londen heeft zich een soortgelijk ge val van arsenicum-vergiftiging voor gedaan als dat, waarvan mevr. Clare Boothe Luce, de Amerikaanse ambas sadeur in Rome, bijna het slachtoffer geworden is. De bewoonster van een huis in W. Londen, mevr. Barzdzionis, weigerde huur te betalen, omdat, naar zij meent, haar huis onbewoonbaar is tengevolge van arsenicum-houdend gas, dat ont staat door schimmel op het oude be hang, en kolendamp, die door een ka potte schoorsteen het huis binnen dringt. Er zijn gevallen bekend, dat mensen hierdoor om het leven gekomen zijn en dergelijke gevallen doen zich nog steeds voor, aldus de vergiftdeskun- dige Dr. Hunter. De rechter verklaarde echter, dat mevr. Barzdzionis toch de huur beta len moet. Zij kan wel een eis tegen de verhuurder indienen om de nodige reparaties uitgevoerd te krijgen. CAIRO, 18 juli. (Reuter). Majoor Omar Haridi, een officier van de Egyptische militaire geheime dienst in de strook van Gaza, is dinsdagavond zwaar gewond, toen hij een pakket open maakte, waarin een boek zou hebben gezeten. Het „boek" bleek een bom te zijn uit Jeruzalem.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1