Ruppert over achtergrond van huidige sociale vraagstuk het Bevorderingen aan hel Goese Lyceum ücis Itcas Sïidv&tktu... xoMkea! Aan medezeggenschap zijn drie consequenties verbonden «Bruidegom» in arrest In België stijgen de kosten van het levensonderhoud Evenwicht nodig tussen groei van industrie en landbouw Algemene vergadering Chr. Nat. Vakverbond Houtv/ormbestrijding mei BLEYS B.O.B.-4 Dominees gekruisigd in Zuid-Celebes DOOR DE WERELD Economische en sociale raad iWoensdag 18 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Naar de gemeenschap in hei bedrijf (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 18 juli. „Waarom chr. vakbeweging en waarom lid van die beweging? Niet in de eerste plaats om onszelf maar de dienst van God. Niet in de eerste plaats om ons belang, maar veeleer van wege het belang van onze naaste. Niet in de eerste plaats om onszelf maar om de dienst van God. Niet in van God in deze wereld te dienen, te herstellen en te bevorderen". Zo sprak de voorzitter van het Chr. Nationaal Vakverbond in zijn openingsrede op de gisteren te Utrecht begonnen tweejaarlijkse algemene vergadering van dit vakverbond. Als inleiding op de besprekingen hield de heer Ruppert hier een zeer uitvoerig referaat over „De achtergrond van het huidige sociale vraagstuk". De heer Ruppert betoogde, dat het sociale vraagstuk drie aspecten heeft, liet is een loon vraagstuk, maar in deze materialistische tijd krijgt dit aspect ruim voldoende aandacht. Ook is het «en arbeidsvraagstuk. Mede door de publikaties van pater Kuylaers en prof. dr. Van Doorn begint deze kant van de zaak, die gaat over taakverruiming en arbeidsvreugde, in Nederland weer belangstelling te krijgen. De heer Rup pert wijdde dan ook alle aandacht aan het derde rspect, dat betrekking heeft op de verhouding van de ene mens tot de andere in beroep en bedrijf, in on derneming en maatschappij. Drie functies In de moderne onderneming zijn dui delijk drie functies te onderscheiden, aldus spr. Die van de ondernemer, van de werknemers en van de kapitaalver schaffers. De sociaal-economische ont wikkeling heeft geleid tot een schei ding tussen ondernemer en kapitaal verschaffer, maar ook tussen de ar beider en de produktiemiddelen. De eenheid van de drie functies in één mens is tot een driehoek geworden, maar waar is de gemeenschap geble ven? De arbeider ontbreekt iets, wat hij als mens niet missen kan, n.l. me de-verantwoordelijkheid en medezeg genschap. Met klem betoogde de heer Rup pert, dat het brengen van de onder neming aan de gemeenschap, waar mee dan de staat bedoeld wordt, geen enkele oplossing biedt voor dit sociale vraagstuk. Slechts in de her vorming van de structuur en de rechtsvorm van de onderneming is deze oplossing te vinden. Dit is op duidelijke wijze uiteen gezet in een rapport over deze materie van het CNV dat tot stand kwam onder lei ding van de begaafde, zo vroeg ge storven en diep betreurde prof, Okma. Wat deze commissie bepleit is een eerste stap naar de waarachtige ge meenschap in het bedrijf. De hiervoor nodige herziening van de rechtsvorm der onderneming heeft drie belang rijke consequenties, die door de heer Ruppert nader werden bezien. Consequenties De eerste is, dat de werknemers ook formeel mede-verantwoordelijk wor den voor de gang van zaken in de on derneming. De tweede, dat de onder nemer verantwoording voor zijn beleid schuldig is, niet alleen tegenover de aandeelhouders, maar ook jegens zijn arbeiders-medewerkers. Dit betekent in geen enkel opzicht een aantasting van de positie van de ondernemer, evenmin als dat het geval is bij de huidige situatie, nu jegens de produk- tiefactor kapitaal verantwoording wordt afgelegd. Als derde consequentie stelde de heer Ruppert, dat de kapitalen die na de uitbetaling van redelijke lo nen en dividenden in de onderne ming geïnvesteerd worden, niet au tomatisch het eigendom van de aan deelhouders behoren te worden. Hun eigendom heeft betrekking op het door hen geïnvesteerde kapitaal. De vermeerdering van dit kapitaal komt echter tot stand door samenwerking van het aandelenkapitaal en de werknemers onder leiding van de ondernemer. Spr. accentueerde, dat de verwezen lijking van dit alles niet in een hand omdraai geschieden kan en dat dit ook niet wenselijk is. Dit doel moet echter zi. met ernst en vastberadenheid wor den nagestreefd. Loonvorming Uit de hierboven geschetste gedach- tenwereld kwam ook voort de gedach te van de bedrijfstaksgewijze loonvor ming, waarSoor immers de arbeider in sterker mate bij het wel en wee van de ondernemingsgemeenschap be trokken wordt. Spr. betreurde het, dat de regering bij haar bekende beslis sing van 19 maart tegen het eenparig advies van de drie vakcentralen in een maximum-percentage heeft genoemd voor de differentiatie. Daarvan gaat een magneetwerking uit, zoals nu blijkt. De mannen en vrouwen van de chr. vakbeweging moeten echter we- Volledige garantie BLEYS LEIDEN Morsstraat 39 Telefoon 21078 Vooi kleinverpakking vraagt Uw drogist ten, dat bedrijfstaksgewijze loonvor ming betekent, dat zij zich in mede verantwoordelijkheid een beeld moeten vormen van de produktivi- telt, de rentabiliteit en de werkgele genheid In hun bedrijfstak. Dan niet klakkeloos 6 gevraagd. Sprekende over de komende ouder- domsverzekering „die niet aan het brein van één man is ontsproten maar waaraan met name ook onze vriend Van Mastrigt zo het een en an der gedaan heeft", bracht de heer Rup pert in herinnering dat deze mooie re geling slechts een bodempensioen biedt. Een zeer essentieel element in het plan van de drie vakcentralen was het verplicht stellen van bedrijfspen sioenfondsen. Dat is nu nog urgent. De heer Ruppert sprak niet uitvoe rig over de weduwen- en wezenverze kering omdat hij hier een oplossing op korte termijn verwacht. Evenmin over de ziekenfondsverzekering en de vraag stukken rond automatisering. Hij deel de mee, dat aan deze punten respectie velijk een buitengewone alg. vergade ring en een serie speciale bijeenkom sten gewijd zullen worden. Spr. besloot met een blik te wer pen op de toestand van de beweging. Deze wordt van vele zijden en niet het minst van kerkelijke zijde aangeval len. Het kon echter wel eens zijn, dat de belangrijkste dreiging niet van bui ten, maar van binnen komt, zo zei spr. „Het grootste gevaar is, dat ook wü ons werk als een zakelijke aangelegen heid gaan beschouwen. Dat we niet meer zien, dat we in de chr. vakbe weging door middel van zakelijk werk God moeten dienen. De beweging is geen doel in zichzelf, doch middel. Eén van de middelen tot de dienst van God in het maatschappelijk leven". Bij het begin van de bijeenkomst herdacht de vergadering staande de twaalf bondsbestuurders, die sedert de vorige algemene vergadering aan de chr. vakbeweging ontvallen zijn. Na de rede van de voorzitter zette men zich aan de huishoudelijke zaken, waarbij de bespreking van het omvangrijke verslag wel de meeste tijd vroeg. GRONINGEN, 17 juli. Te Leeu warden is door de politie gearresteerd een 24-jarige uit Avereest ontsnapte verpleegde, die in verscheidene plaat sen in ons land, o.a. te Groningen, win keliers heeft opgelicht en anderen door het opgeven van enorme bestel lingen voor een fictief bruiloftsfeest ernstig heeft gedupeerd. In Groningen heeft hij zich op 2 en 3 juli uitgegeven voor een zoon van een bekende expediteur uit Amster dam. In verschillende zaken heeft hij grootse voorbereidingen laten treffen voor een bruiloftsfestijn, waaraan 90 mensen zouden deelnemen. Er werd een zaal besteld. Daarenboven wist hij nog geld te lenen van degenen, die de bestellingen kregen. Maar op de dag zelf was de „bruidegom" verdwenen. Zakenmensen bleven met de strop zit ten. De man is in Leeuwarden gepakt, waar hij probeerde het zelfde te doen. Hij is opgesloten in het huis van be waring te Leeuwarden. Hardhandige koopman veroordeeld WAGENINGEN, 17 juli. De rechtbank te Arnhem heeft de Nij meegse koopman J. W. van B. veroor deeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek,' waarvan vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De officier van justitie had negen maanden geëist, waarvan vier maanden voorwaardelijk. De Nijmegenaar kreeg op 12 april j.l. in een café ongenoegen met zijn vriend en sloeg deze op straat tegen de grond. Daar beukte hij het hoofd van H. nog enkele malen tegen de straat, zodat 't slachtoffer met een zware hersen schudding in het ziekenhuis moest worden opgenomen. GOES, 17 juli Aan het Goese Lyceum werden de volgende leerlingen bevor derd: Van klasse 1 naar 2: M. C. de Dreu, E. N. van Driel, E. W. Hoogstraten, M. Catoire, H. J. van Daal, L. Dekker, C. Dominicus, J. C. Ga- briëlse, P. W. de Haas, F. Harinck, W. F. den Herder, H. L. Klootwijk, A. C. Koole, A. W. Korstanje, W. Wisse, L. J. de Co- ninck, M. de Jonge, B. van Liere, G. J. Luider, W. C. C. van Maasdam, J. Mat- BRUSSEL, 17 juli (Belga). De kosten van levensonderhoud in België geven een neiging tot stijgen te zien, die weliswaar niet zeer sterk is, maar die reeds verscheidene maanden valt waar te nemen. Prof. Baudhuim van de universiteit te Leuven en andere economisten vestigen er de aandacht op, dat deze stijging parallel loopt met de stijging van het nationale Inkomen en gepaard gaat met een zekere toe neming van de koopkracht der lonen. Zij beschouwen deze situatie als ka rakteristiek voor perioden van econo mische expansie. De stijging is zich het eerst gaan af tekenen bij de groothandelsprijzen, die zich aanpassen aan het prijsniveau op de wereldmarkten. Zij doet zich bijna uitsluitend voor bij industriële pro- dukten met uitzondering van textiel- produkten en schoenen. De prijzen van andere produkten daarentegen zijn over het geheel genomen gedaald. De stijgende beweging is bijzonder duide lijk aan de dag getreden in de eerste vijf maanden van 1956. In vergelijking met 1953 bedraagt de stijging 3.7 pro cent. Nieuw Japans straalvliegtuig Maar de kerk blijft groeien SILVERBAY, New Hampshire, 17 juli (Reuter). Inheemse priesters en dominees, die liefdeswerk hadden verricht in de meer afgelegen gebie den van Zuid-Celebes zijn daar aan bomen gekruisigd. Aldus hebben auto riteiten van de zending van de voor naamste protestantse organisaties in Silverbay verklaard. De autoriteiten, die de bijzonderheden van de misda den en de namen achterhielden, uit vrees voor wraakneming, zeiden op 'n bijeenkomst van de Christelijke We reldmissie, dat de kruisingen een van de voorbeelden waren van de extreem godsdienstig nationalisme, die het missiewerk in sommige delen van Zuid-Oost-Azië zo moeilijk maken. Zulke geweldplegingen, die toege schreven worden aan de Darul Islam, zijn moeilijk te beteugelen, daar zij voorkomen in afgelegen gebieden. On danks de vervolging hebben de chris telijke kerken in genoemde gebieden 150.000 leden en dit aantal wordt steeds groter, aldus werd op de bij eenkomst medegedeeld. De Japanse maatschappij voor zware industrie „Foeni" heeft een licht oefen straalvliegtuig ontworpen waarvan men op deze foto het model ziet. De eerste drie straaljagers zullen tussen augustus van dit jaar en oktober 1957 Volgens het nieuwe Tsjechoslo- waakse strafrecht, dat 1 januari 1957 van kracht wordt, zal niemand langer dan 48 uren gedetineerd mogen blij ven zonder voor een rechtbank te ver schijnen. De mogelijkheid tot voor waardelijke gevangenisstraf, indien worden gebouwd. Een vliegtuig is be- deze niet meer dan twee jaar be stemd om te worden getest op struc tuursterkte, terwijl de twee anderen door het Japanse defensie agentschap op vliegvaardigheid zullen worden getest. draagt, wordt opnieuw gegeven. Verlies van burgerrecht en „eeuwi ge verbanning" worden afgeschaft en de doodstraf, die in sommige gevallen automatisch was, zal veranderd kun nen worden in 25 jaar gevangenisstraf. 3). Toen hij nauwelijks achttien jaar was, verdween hij plotseling volkomen, en met geen onderzoek of nasporing was hij op het spoor te komen. Onder de vissers werd gefluisterd, dat hij bij het baden wel krampen gekregen zou hebben, dat de zee hem zou hebben meegevoerd, maar er was toch geen grond voor die veronderstelling en op het Huis geloofde men er niets van. De oude heer Herford wist al ver ried hij nooit het geheim dat te gelijk met zijn zoon, uit de geldkist in zijn slaapkamer een grote som ver dwenen was. Nog -twee gebeurtenissen hadden verandering gebracht in het enigs zins eentonige leven van de jonge predikant van Herford: de geboorte van een dochtertje, en, een paar maanden later, de dood van zijn vrouw, die enige jaren ouder was dan hij en van wie men kon zeggen, dat ze hem had gekozen en getrouwd, meer dan hij haar. Dat was gebeurd onge veer drie jaren voordat Richard was verdwenen van Herford. HOOFDSTUK II De oude heer Herford Indien wij onze laatste reis konden ondernemen zoals wij andere reizen doen, zou de helft van de vrees voor de dood wellicht verdwenen zijn. Het is ons misschien moeilijker alleen te moeten gaan ,dan enkel dat we heen gaan in een tot dusver onbekende vorm van bestaan. Konden we maar tegen een paar vrienden zeggen: „Kom, ik wil de volgende week deze wereld verlaten, als jullie meegaat. Laten we ons spoeden naar dat be tere land, waarover we zo dikwijls hebben gesproken en gehoord in onze tijden van droefenis", dan zouden we onze toebereidselen maken voor die grote reis, met evenveel moed en op gewektheid, alsof we enkel verhuis den naar een ander land aan de over zij van de zee. Maar we moeten de reis alleen doen naar dia verre, ge heimzinnige kust, in duisternis en stilte, zonder iets te horen, te zien of te weten. Tegen onze wil worden we ontledigd van de dingen, waaraan we gewoon zijn, zelfs van ons uitwendige ik, dat we zoveel beter kennen dan die verborgen, eenzame, levende ziel, die alleen naar het ongezien land moet vertrekken. Het is zowel de ver andering, die ons bevreesd maakt als onze volstrekte onbekendheid met die toekomstige wereld. En al was jonker Richard Herford, die op een avond in januari aan de oever van het graf stond, ook reeds oud, de vreemdheid van de verande ring was er voor hem niet minder pijnlijk om. Hij had zo lang geleefd, dat de korte visioenen, die een mens soms heeft van de toekomstige we reld, hem reeds sedert lang niet meer verschenen konden zijn, zo hij ze ooit had gehad. Het gordijn tussen hem en het toekomstige was dikker ge worden en dichter toegetrokken. Met inspanning klemde hij zich vast aan het bouwvallige, half ineengestorte huis, waarin hij zo lang had getaber- nakeld. Als h(j zijn zin had kunnen krijgen, dan zou hij liever gebleven zijn zoals hij was, bedlegerig en enkel nog levend, dan dat hij waagde te gaan in de eeuwige duisternis, die vóór hem lag. Hij legde het grijze hoofd heen en weer en steunde on- OUDENGELS VERHAAL geduldig. Wat was het nog maar kort geleden, dat hij een kind was! Wat was het nog dichtbij, dat hij als jon gen op de Halstone-rots was geklau terd. Hoe had hij daar gehangen met zijn jonge, sterke handen aan de rots punten en de klimopranken, terwijl de vloed bruiste ver beneden hem te gen de klippen Hij had in de laatste tijd dikwijls gemijmerd over zijn kindsheid, en de kleinste bijzonder heden uit zyn jongensleven waren hem weer te binnen gekomen. Was dat een teken dat zijn vermoeide geest een nieuwe jeugd tegemoet ging? Maar immers er was geen zweem van jeugd in zijn vervallen, geel ge laat, of In de handen met hun magere en rimpelige vingers, waarmee hij de dekens hoger over zijn schouders trok. Het was moeilijk te geloven dat zulk een bouwvallig oud lichaam ooit jong was geweest. Doffe, ingezonken ogen keken zwak en angstig uit van onder bronzige wenkbrauwen. Die ogen kon den niet rusten op iets, dat ze* niet gewoon waren geweest sedert tal van jaren. Deze kamer, die zijn huis was geweest gedurende zeventig jaren, waar hij in geslapen had en ontwaakt was elke avond en elke morgen, was minder veranderd dan hij zelf. Daar stond nog steeds hetzelfde bureau, waarin ook reeds zijn vader en zijn grootvader hun stukken van waarde hadden opgeborgen; daar hing dezelf de spiegel, die zijn gelaat had weer kaatst vanaf de tijd dat het 't baarde loos gelaat van een jongen was ge weest; daar waren dezelfde ramen, die altijd door het uitzicht hadden gege ven op hetzelfde onveranderde land schap. (Wordt vervolgd) Nadat de Amerikaanse ambassadeur in Italië, mevrouw Clare Boothe Luce zich lange tijd "onwel had gevoeld, ging z(j naar de V.S. om zich daar eens grondig te laten onderzoeken. De diagnose luidde: bloedarmoede en zenuwvermoeidheid. Na haar terug keer in Italië werden de ziektever schijnselen echter erger. Een nieuw onderzoek wees uit dat zij aan arse- nlcum-vergiftiging leed. Om diploma tieke redenen werd dit feit geheim gehouden, doch er werd onmiddellijk een grondig onderzoek ingesteld naar de achtergrond en gedragingen van haar personeel. Het bleek echter dat de oorzaak onschuldiger was: de verf, waarmee het plafond van haar slaap kamer was bestreken bevatte arseni cum en gedurende de twintig maan den dat zij deze villa had bewoond waren stofdeeltjes met arsenicum in haar maag en longen gekomen. Op de bosrijke terreinen van het vakantie-centrum „De Leemkuile" bij Hattem is het nieuwe vakantie-oord van de stichting „Het Vierde Prin senkind" officieel geopend door mevr. C. J. A. Quarles van Ufford-Barones- se van Heemstra, echtgenote van de commissaris der Koningin in de pro vincie Gelderland. In dit nieuwe huis, dat in de recordtijd van elf weken is gebouwd, zullen minder valide kin deren van alle. gezindten en uit alle delen van ons land een prettige va kantie kunnen doorbrengen. Reeds thans zijn er honderd protestantse meisjes ondergebracht. Uit de brandkast van de cineac aan het Damrak te Amsterdam is in het holst van de nacht door middel van een valse sleutel een bedrag van f8787,- ontvreemd. Het restant van de sleutel, die was afgebroken, zat nog in het slot. Gewapende overvallers hebben zich op het vliegveld van New York mees ter gemaakt van horloges ter waarde van 77.000 dollar. Op het vliegveld van Nairobi zag een stewardess hoe, juist voor het vertrek, een rat door een kleine ope ning in de vleugel kroop. Het vertrek moest worden uitgesteld. Nadat alle pogingen om het dier te verwijderen hadden gefaald, werd het vergast, doch de vleugel zal moeten worden afgehangen om het kadaver te kun nen verwijderen. Het is gebleken dat de meest mo derne bussen van Londen hun traject nauwelijks sneller afleggen dan de oude paardebussen dat in 1911 deden. Het verkeer in Londen is namelijk sedert 1911 een tikkeltje drukker ge worden. thuijssen, W. A. Noordhoek, H. M. Post, F. Schuringa, A. L. Sturm, A. A. Thiery, C. de Voogd, J. B. Wiertsema en F. Wil- lemsen, alien Goes; R. C. Achthoven, M. D. Janse, J. C. Lindenbergli, B. M. Vos, J. H. N. Verburg, allen Wolf aartsdijk; E. J. Blok, J. M. de Jonge, beiden 's-Heer Abts- kex'ke; J. L. van de Boomgaard, C. de Klerk,L. J. Phernambucq, alien Wemel- dinge; L. Cornelder, Wilhelminadorp; A. A. Dees, W. de Jonge, beiden Wissekerke; E. M. Dekker, J. C. van Doorn, beiden Hoedekenskerke; J. L. Harthoorn, 's-Hee- renhoek; S. de Jonge en A. C. Klaassen, beide Kats; A. Kiviet en M. Koole, Bors- sele; M. de Korte, D. I. Tazelaar, J. J. Scherp, allen Kortgene; H. C. A. Nieu- wenhuize, Oudelande; P. de Regt, Iz. Lous, beiden Heinkenszand; C. J. de Blaey, J. A. Dekker, M. B. N. C. Makkink, alien Kloetinge; J. van Oosten, A, P. Woutersen, beiden Krabbendijke; A. J. Pekaar en C. H. Bom, beiden Yerseke; D. J. Fransen van de Putte, 's-Heer Hendrikskinderen; J. M. Walraven, 's-Gravenpolder. Van klasse 2 naar 3: H. W. de Bie, E. A. Bouwman, F. F. Bruyning, J. A. J. de Kok, L. J. Oudeman, P. Paauwe, M. N. Dekker, C. Hoogendijk, J. J. Jansen, P. J. de Jong, P. S. Kloet, L. M. Klompe, R. van Rees, M. Suurland, H. J. Sweep, F. Krauwel, F. A. Meijer, O. M. Wegner, alien Goes; A. G. Beenhaker, C. A. van Liere, F. Bachet, alien Kloetinge; J. H. Cornelder, C. M. Evers, J. C. Evers, J. H. Keukelaar, C. Cornelder, alien Wil helminadorp; M. G. Geense, Kapelle; A. H. D. Franje, J. Griep, J. B. Drenth, C. Borsje, B. J. W. Drenth, alien Hansweert; L. de Jonge, Drimmelen; A. C. Kopmels, 's-Gravenpolder; M. E. v. Nieuwenhuijzen, Steenbergen; N.C. Schipper, Wemeldin- ge; C. Ampt, W. Bom, beiden Yerseke; J. J. Bom en G. P. de Feijter, beiden Wisse kerke; C. A. Crucq, C. L. Hoek van Dijke, C. E. Vos en W. G. H. Wisselink, alien Wolfaartsdijk; J. W. Lucieer en J. Meul- broek, beiden 's-Heer Arendskerke; J. Memelink, Leiden; P. R. Mullié, Kort gene; C. Veerman, Oudelande; A. Nijsse, Hoedekenskerke; H. S. I. de Roos, 's-Heer Hendrikskinderen; K. L. van de Zande, Waarde. Van klasse 3 naar 4 h.b.s.: F. Flipse, H. Kampman, Q. L. Kamp man, A. P. van de Kreeke, K. Ouwer- kerk, R. J. Pilaar, J.W. F. van Riesen, J. Visser, allen Goes; J. de Baar, Wemel- dinge; J. J. Beuzenberg en J. J. van der Peijl, beiden Kruiningen; A. J. de Feijter, Wissekerke; A. H. Maat en J. de Roos, beiden 's-Heer Hendrikskinderen; A. J. Moerman, Kloetinge; J. M. Verburg, Kortgene; J. Stevense, Schore; A. M. M. Kole, Vlake. Van klasse 4 A naar 5 A: J. Ferdinandusse, Hansweert; C. M. Geense, Kapelle; W. P. B. Nijzink, Goes. Van klasse 4 B naar 5 B: J. Colenbrander, F. J. Harinck, J. M. de Jonge, G. van der Meer, H. Jonkers, allen Goes; J. C. Burger, C. J. Evers, beiden Wilhelminadorp; J. S. de Groote, Kloe tinge; S. van Willigen, Kapelle. Van klasse 2 MMS naar 3 MMS: A. E. C. van Beekom, M. M. Bouwman, M. W. Kakebeeke, M. G. Korstanje, N. E. de Munck, E. C. Rijkse, C. H. Sweep, allen Goes; E. van As, Kloetinge; C. M. de Bruijn, Terneuzen; P. A. M. Eckhardt, Nisse; L. A. P. Maas, Kortgene; J. M. Polderman, 's-H. Arendskerke. Van klasse 3 MMS naar 4 MMS: E. K. Dorst, A. C. G. Pairoux, C. C. Rens, A. E. Scheffer, allen Goes; P. A. Beenhakker, Wemeldinge; E. L. Holster, Hansweert; V. E. Hulsbergen, Hoedekens kerke; D. C. de Klerk, Biezelinge; J. A. Maat, 's-H. Hendrikskinderen; M. N. van Nieuwenhuijze, Kloetinge. Van klasse 4 MMS naar 5 MMS: C. M. Goedbloed, N. Gorsse, M. G. Koo le, allen Goes; T. M. van Nieuwenbuyzen, I. A. Oppeneer en S. J. M. de Visser, al len Kruiningen; C. Schipper, Kloetinge; J. W. de Vos, Kats. Van klasse 3 gymnasium naar 4 gymn.: A. B. H. Binkhuysen, C. C. van Fraas- sen, H. J. Henderikx, M. J. Hofman en A. A. Thiery, allen Goes; S. van der Maas, Kats; E. Soeterik, Borssele. Van klasse 4 gymn. naar 5 gymn.: P. A. Henrikx, H. J. B. Snijders, beiden Goes; P. Kik, Wolfaartsdijk; M. G. van Overloop, Kapelle. Van klasse 5 gymn. A naar 6 gymn. B: C. J. van Willigen, Goes. Van klasse 5 gymn. B naar 6 gymn. B: J. M. G. Eckhardt, Nisse. Ingezonden Mededeling (Adv.) AMERICAN KING SIZE Nederlandse visie in V.N. GENEVE, 17 Juli (AFP) De secreta ris-generaal van de V.N., Hammarskjoeld heeft voor de economische en sociale raad van de V.N. in Geneve het debat geopend over de economische wereldtoestand. Hij legde er hierbij de nadruk op dat de produktie per hoofd en de handelsuit wisseling aanzienlijk groter zijn dan voor de oorlog. Ook herinnerde hij eraan dat op leder lid van de V.N. de plicht rust om een economische toestand te handha ven die verenigbaar is met de economi sche gezondheid van de gemeenschap der volkeren. „Maar over dit grondbeginsel is nog lang geen overeenstemming be reikt", aldus Hammarskjoeld. De Nederlandse afgevaardigde Stikker, onderstreepte de noodzaak om de stati stieken over de geleide economie te ver beteren. Hij had in de landen met geleide economie een gebrek aan evenwicht be merkt tussen de groei van industrie en landbouw. De Nederlandse afgevaardigde merkte hierbij op dat het streven dier lan den om economische onafhankelijkheid te bereiken, de economische wereldontwik keling in dé weg stond. De Indonesische afgevaardigde, Asmaun, vestigde er de aandacht op dat de econo mische vooruitgang in de sterk geïndu strialiseerde landen zich niet weerspie geld heeft in de minder ontwikkelde ge bieden.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 5