Chefarine 4 RUMOER ROND EEN ZEEUWS DELTABUREAU Goede raad: regelmatig leven en vooral tijdig naar bed Directeur van Britse autofabriek is te kwistig met geld Amerikaanse krantenjongens brengen bezoek aan Nederland In Argentinië waait nieuwe democratische wind Commissie Wereldraad van Kerken vergadert in Boedapest Incasseerder droeg f 2800 niet af „Huis te huur, Celstraf voor winkeldief Indonesische Geref. Kerken nu lid van Wereldraad 4-voudige werking... extta geneeskracht! Pagina S Let speciaal op de toiletten Vrouw maakt tochtjes in met goud beklede wagens De maat is bijna vol Exportstop van tomaten naar ie Verantwoording aan leden en zusterkerken Taak: formuleren en uitdragen van Zeeuwse visie Voor het eerst achter het ijzeren gordijn Woensdag 18 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD ROTTERDAM, 17 juli. Tegen de 47-jarige agent-incasseerder A. J. G. van de V. uit Vlaardingen is voor de Rotterdamse rechtbank tien maanden gevangenisstraf met aftrek geëist, waarvan vijf maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Van 1953 tot 1355 zou hij steeds be dragen, die hij bij verzekerden van de vrijwillige ouderdomsverzekering moest innen, niet aan de Raad van Ar beid hebben afgedragen. Dezè bedra gen waren opgelopen tot ongeveer f 2800. Dorp in Ceram overvallen DJAKARTA, 17 juli (ANP). Een uit 200 man bestaande groep aanhan gers van de republiek der Zuid-Moluk- ken heeft het dorp Atiahu in Ceram overvallen en vijf inwoners gedood en 7 gewond. Epidemische verheffing kinderverlamming DEN HAAG, 17 juli. Uit de cijfers blijkt dat er momenteel sprake is van een epidemische ver hefing van de kinderverlamming, schrijft de geneeskundige hoofd inspecteur van de Volksgezond heid, Dr. C. Banning. Niettemin is het aantal gevallen toch nog ge ringer dan in 1943 en in 1952. De uitbreiding der epidemie is ech ter in omvang nog in ernst te voor spellen ,en daarom blijft het raadzaam al datgene na te laten, dat als mede- veroorzakende factor kan worden be schouwd. Operaties, welke kunnen worden uitgesteld, zal men bij voorkeur bij de kinderen niet doen. Ook de inentingen bij kinderen stelle men uit tot na de epidemie. Door oververmoeidheid kan waarschijnlijk ook het uitbreken van de ziekte bevorderd worden en het is daarom gewenst, vooral kinderen niet aan abnormale inspanningen bloot te stellen. Dit wil uiteraard niet zeggen, dat men de kinderen de normale sport beoefening hoeft te verbieden. Een re gelmatige leefwijze en vooral een tij dig naar bed gaan is, zoals steeds de beste raad voor het kind. Bij voorkeur reize men niet zonder noodzaak met jongere kinderen naar plaatsen, waar zich een opeenhoping van ziektegevallen voordoet. Ook is het gewenst massale kinderbijeenkom sten in deze stroken te vermijden. LONDEN. 17 juli (Keuter) Het be stuur van de Britse autofabriek B.S.A. heeft verklaard zich te zuilen verzetten tegen de pogingen van sir Bernard Doc ker om weer tot president van de B.S.A. te worden benoemd. In een verklaring van het bestuur wordt o.a. gezegd, dat de echtgenote van de heer Docker op kosten van de fabriek tochtjes maakt in met goud beklede auto's. Haar vele tochten met zeiljachten, haar bont mantels, haar luxueuse partijen zijn tot ver buhen Engeland bekend. Veel van de door sir Bernard Docker bevorderde pu bliciteit droeg een overheersend persoon Minister Mansholt over: DEN HAAG, 17 juli. Naar aanlei ding van vragen van het Tweede Ka merlid, de heer Groen over de export van tomaten naar België heeft minis ter Mansholt medegedeeld, dat de Belgische regering een importverbod voor Nederlandse tomaten heeft afge kondigd op grond van het feit, dat de marktprijzen voor tomaten in België waren gedaald onder de door België vastgesteld minimumimportprijs. De minister is het met de vragen steller eens, dat deze minimumprijzen zeer hoog zijn, vooral in vergelijking met de voor Nederland gecalculeerde kostprijzen, ook indien men rekening houdt met het tussen Nederland en België geldende verschil in lonen en prijzen en met het prijsverloop, zoals dit op de Belgische markt in de laat ste jaren is geweest. Een van de bezwaren, die van Ne derlandse zijde tegen dit niveau van de minimumprijzen zijn naar voren ge bracht, is dan ook geweest, dat de kans zeer groot zou zijn, dat hierdoor de grens voor lange perioden gesloten zou zijn, GEEN OVEREENSTEMMING Hoewel ln het overleg t.a.v. deze minimumprijzen ernstig is getracht met de Belgische regering tot een ver gelijking te kon.en, waarbij van de zijde van het produktschap voor groen ten en fruit bereidheid is getoond de regering te adviseren tot ver gaande concessie, bleek overeenstemming niet te kunnen worden bereikt, o.a. door het ontbreken van exacte gegevens be treffende het Belgische aanvoerpa- troon, aldus de minister. lijk karakter en veroorzaakte voor de B. S.A.-groep grote uitgaven. „De gouden auto" Enkele door sir Bernard genoemde cij fers, waarmede hij zijn beweringen over een goed beheer trachtte te stijven, wor den in de verklaring betwist. Opgemerkt wordt dat de vijf daimler-automobielen met speciale carrosserie, die op zijn aan wijzingen gebouwd werden, het bedrijf meer dan 50.000 pond sterling hebben ge kost. Een van de drie nog resterende auto's, „de gouden auto", welke op aan wijzingen van sir Bernard In mei j.l. naar Australië werd gezonden om daar te wor den tentoongesteld, heeft men verschil lende malen tevergeefs getracht te ver kopen. Rekeningen Medegedeeld wordt verder, dat over 't op 31 juli 1955 geëindigde boekjaar aan sir Bernard in totaal 44.214 pond sterling aan salaris en uitgaven is betaald. Verder wordt nog een factuur genoemd, die aan de maatschappij werd aangeboden, tot 'n bedrag van 7910 pond sterling, voor kle ding en bont voor mevrouw Docker. Vol gens sir Bernard was dit een veroorloof de uitgave. Uterste hygiëne Aangezien hot virus vooral langs de d»rm wordt uitgescheiden ls het nood zakelijk, dat men de uiterste hygiëne met de toiletten en het gebruik daar van betracht. Het wassen van de handen met ruim water en zeep na het gebruik van de toiletten en voor de maaltijd is nood zakelijk. Het zwemmen buiten de zwembaden, is behoudens in het water in zee, af te raden. AMSTERDAM, 17 irtli. Een advertentie in een der gr:te dag bladen waarin abusievelijk niet „een huis te koop" maar „een huis te huur" werd aangeboden, heeft tot gevolg gehad dat de boodschappendienst van een Am sterdamse telefonische service onderneming drie dagen achter een op zijn zachtst gezegd over belast is geweest. Deze dienst bleef voor velen langdurig onbe reikbaar. Alle toestellen waren onafgebroken bezet ten dienste van de makelaar, cliënt dezer onderneming, die de advertentie had doen plaatsen. Van zaterdag avond af tot en met maandag avond werden ruim 1600 gesprek ken geteld. s-GRAVENHAGE, 17 juli. Vijf tig Amerikaanse krantenjongens, in leeftijd variërend van dertien tot acht tien jaar en afkomstig uit verschei dene delen van de Verenigde Staten, zullen op 25 juli vanuit New-York per vliegtuig via Amsterdam naar Stockholm vliegen, waar zij tot 7 aug. de gasten zijn van de Zweedse kamer van koophandel en van de toeristen organisaties. Óp 7 en 8 augustus zullen de „ju nior diplomats", zoals zij in Amerika worden genoemd, een bezoek brengen aan Nederland. Deze jongens, krantenjongens van 27 grote dagbladen van het „Hearst-Con- cern" uit 28 steden, verspreid over de Verenigde Staten, zijn de winnaars van een prijsvraag waaraan enige duizen den krantenjongens hebben deelgeno men, en voor het merendeel scholie ren die in hun vrije tijd kranten be zorgen in de hun toegewezen wijken. De jongelui, die worden begeleid door een redacteur van de „Ameri can Weekly" en een televisie-camera- man, zullen op 7 augustus door de burgemeester van Amsterdam, mr. d'Ailly op he stadhuis worden ont vangen. Voorts brengen zij op deze dag een bezoek aan het rijksmuseum, en zul len ze een boottocht door de Amster damse grachten maken. AMSTERDAM, 17 juli De recht bank te Amsterdam heeft de 58-jarige gedetineerde bankwerker J. B. uit Amsterdam, veroordeeld tot een ge vangenisstraf van twaalf maanden met aftrek, waarvan zes maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar, wegens diefstal meermalen gepleegd. De man werd bovendien on der toezicht geplaatst. Hij heeft zich in de periode van augustus 1955 tot maart 1956 schuldig gemaakt aan een aantal winkeldief stallen. Deze inbraken hadden hem o.m. honderd gramofoonplateu en een aantal kledingstukken opgeleverd. De platen had hij gebruikt voor het aan leggen van een aanzienlijke discotheek. De officier van justitie had tegen de bankwerker twaalf maanden met af trek geëist, waarvan vier voorwaarde lijk. Nasser in Zuid-Slavië Besluit synode van Bandung DEN HAAG, 17 juli. Naar wij vernemen heeft de te Bandung zo- uist gehouden synode van de Ne derlands-sprekende Gereformeer de Kerken in Indonesië het be langrijke besluit genomen thans over te gaan tot aansluiting bij de Wereldraad van Kerken. Gelijk bekend willen de Geref. Ker ken hier te lande tot heden van deze aansluiting niet weten. Reeds in 1950 sprak de synode van Semarang uit, dat zij tot deze aansluiting roeping gevoelde, maar dat zij eerst het ad vies wilde afwachten van de Geref. Oecumenische synode van Edinburgh in 1953. De synode van Djakarta in 1955 besloot niet overtuigd door de argumenten van de synode van Edin burgh tegen aansluiting bij de We reldraad aan de beslissing van '55 gevolg te geven met dien verstande dat zfj de daad van aansluiting zou opschorten teneinde eerst rekenschap te kunnen geven van haar gevoelen BUENOS AIRES, 17 Juli Reuter Admiraal Rojas, de man die het lot van do Argentijnse revolntie besliste door de marine tegen Peron in te zetten, brengt als vice-president van de republiek een geheel nieuwe geest In het openbare le ven. Zulks bleek onlangs duidelijk toen hij in Bahia Blanea een groep requestranten ontving en hierbij geen twijfel overliet over het feit dat de dagen van begunsti ging en voortrekkerij voorbij zijn. „Verwacht geen persoonlijke diensten meer van invloedrijke personen, hetzij burgers, hetzij militairen. En als de dag van de verkiezingen komt, denkt dan goed na en kies een partij en een man die in staat zijn om de moeilijkheden van het Argentijnse volk op te lossen. Als die partij dan niet blijkt te voldoen, verwij der haar dan na zes jaar op een democra tische wijze". Toen de plaatselijke bisschop hem ver zocht om een wet te herroepen volgens welke staatsscholen volstrekt openbaar, dus niet kerkelijk moeten zijn, antwoord de Rojas glimlachend: „Laten wij wach ten tot wij een gekozen regering hebben. Het volk zal dan, door middel van zijn afgevaardigden, zijn wil doen erkennen". aan de leden van de Geref. Kerken in Indonesië en aan zusterkerken. Een enigszins uitvoerige verantwoording is thans opgesteld door de heren prof. dr. H. Bergema, dr. L. W. Korvinus en ds. J. J. Oranje en door de synode aanvaard, om toegezonden te worden aan de eigen leden en aan de zuster kerken binnen het verband van de Geref. Oecumenische synode. Hierna nam de synode het besluit om de aan sluiting bij de Wereldraad niet meer naar later datum te verschuiven en ten spoedigste zich in verbinding te stellen met het secretariaat van de Wereldraad van Kerken onder aan bieding van bovengenoemde verant woording. De synode besloot ook op de inge slagen weg van de psalmberijming- Hasper 1949 verder te gaan. Zij voeg de aan de keur uit de Gezangen in de bundel geestelijke liederen uit de schat van de kerk der eeuwen van Hasper nog 43 nummers toe, zodat nu voor kerkelijk gebruik naast de 150 psalmen ln totaal 166 gezangen zijn vrijgegeven. De synode besloot aan ds. Hasper een schrijven te zenden om hem de erkentelijkheid der kerken voor zijn arbeid te betuigen. Zowel in Zuid- als ln Noord-Suma' tra kon het tot stichting van een eigen classis van Indonesische-Javaanse Ge ref. Kerken komen. De synode werd bijgewoond door afgevaardigden van de Prot. kerk van westelijk-Indonesië, van de Chinese Kerken van west- en midden-Java, van de Javaanse Ker ken van midden-Java, van de Bataks en van de Sumbanese Kerken. In afwachting van de komet van de Indiase premier Nehroe hebben de presidenten kolonel Nasser van Egyp te en maarschalk Tito van Joegoslavië reeds hun besprekingen in Belgrado geopend. Als de Indiase premier ook is gearriveerd, zal het gezelschap vriendschappelijke besprekingen voe ren. Op deze foto ziet men hoe kolonel Nasser, die een statiebezoek aan Joe goslavië brengt, zijn collega maar schalk Tito van vuur voorziet. Nederlandse schenking voor Sanatoria 's-GRAVENHAGE, 17 juli. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 2500 kilogram melkpoeder ontvangen van het bedrijfschap voor zuivel, die be stemd zijn voor de slachtoffers van de aardbevingsramp op het Griekse eiland Santorino. Een dakota van de koninklijke luchtmacht zal 2100 kilo gram van deze geschenkzending dezer dagen overbrengen naar het Griekse Rode Kruis. De rest wordt door de K. M. gebracht. Ingezonden Mededeling (Adv.) 4 middelen tezamen werken anellert krachtiger en langduriger, In d. hel. wereld wordl legen pijn en griep meer en meer een combinatie van middelen gebruikt. De 4 middelen van Chelarine „4" elk op zichztll al beroemd helpen elkaar tn warken daardoor bij- undor weldadig. Tapen pfJncn«ngr(o.G«sehikt voer <fef«vo*f(|it«Ni want lilgwordlbeishtrmd door hat bestendde at Chef ure* Wat zullen de provinciale staten doen? Oorspronkelijk waren wij niet van plan nog voor de statenvergadering van 27 juli a.s. terug te komen op het vraagstuk van het Zeeuws Deltabureau. Reeds en kele malen hebben wij onze visie gegeven, mede naar aan leiding van het plan van gedeputeerde staten tot instelling van een algemeen Zeeuwse deltacommissie, waarvan de be kendmaking volgde als antwoord op vragen van het staten- - lid Schorer. In de Nieuwe Rotterdamse Courant van zaterdag j.l. heeft de „bijzondere correspondent in Zeeland" nu een beschouwing gegeven onder de titel „Dreigende deltabureau cratie", waarin hij de gedachte aan een Zeeuws Deltabureau van de hand wijst. Hij betrekt in zijn beschouwingen ook ons blad, zodat wij graag enig commentaar gevfcn. Over één ding zijn wy het in Zeeland wel roerend eens, n.l. over het feit, dat, indien wij niet tot een duidelijke, wel gemoti veerde Zeeuwse visie op het del taplan in zijn zeer vele facetten komen, wij zullen worden „over speeld" door Zuid-Holland en Rotterdam, die hun visie nu al met grote kracht en vaart gepo neerd hebben. Een concreet be wijs van deze stelling leverde maandagmiddag de samenkomst in de Middelburgse Statenzaal weer op. Hier sprak Ir. Lange van de prov. planologische dienst Zuid-Holland over de visie, wel ke aan het rapport „Randstad en Delta" ten grondslag ligt en het werd de Zeeuwen spoedig duide lijk: onze provincie dient in de Zuidhollandse gedachtenwereld een enorm recratieterrein te wor den voor de miljoenenbevolking van de randstad. Dat is niet zo maar een speelse opmerking, maar een visie, welke men in Zuid-Holland met de grootste vasthoudendheid zal blijven ver dedigen. Andere visie Daar stond tegenover het nuch tere woord van Ir. De Vink, di recteur van de Zeeuwse planolo gische dienst. Ook dat was een visie, n.l.: smeer de zich uitbrei dende bevolking uit en schep de voorwaarden, dat een deel van die bevolking een bestaan op de Zeeuwse eilanden kan vinden. Daarmee voorkomt men een nog ernstiger samenklitting in de randstad en als logisch gevolg ervan zullen ook de recreatie problemen aanmerkelijk minder Het gesprek van de dag worden. Daarbij gaat Zeeland ook een evenwichtiger economi sche ontwikkeling tegemoet. Nu is hier het probleem in zijn meest eenvoudige vorm gesteld. Talrijke vragen ryzen er, zowel bij het denken over het eerste als over het tweede uitgangs punt. Er zal in de loop der ko mende jaren naar wij hopen nog voldoende gelegenheid zijn daar op dieper in te gaan. Wij noemen dit concrete geval op dit moment slechts om aan te tonen, dat een Zeeuwse visie, waarvoor wij staan en die wij met alle kracht zullen he'bben te verdedigen, onmisbaar is. Ons grote bezwaar is nu, dat deze momenteel nog niet is geformu leerd, althans dat het provinci aal bestuur ten aanzien van de veelsoortige vraagstukken nog niet heeft laten blijken, dat het werkt en streeft vanuit een dui delijke visie. Wij herhalen wat wij op 23 ju ni j.l. reeds schreven: fundamen tele besluiten, principiële be slissingen dienen nu genomen te worden. Men moet als provinci aal bestuur weten langs welke lijnen en volgens welke uit gangspunten men zal werken. Óm nog even terug te komen op het voorbeeld van die recreatie: moet Zeeland zich erbij neerleg gen, dat het straks dienst mag doen alleen en uitsluitend als dorado voor honderdduizen den dagjesmensen? Of zit er iets in wat Ir. De Vink stelde? Daar over zal toch spoedig klaarheid moeten bestaan! Een Zeeuwse visie! Het gaat nu alleen maar om de vraag op welke manier men in Zeeland tot de formulering van deze visie zal komen. De correspondent van de NRC wijst erop in navolging van ged. staten dat er reeds vier in stellingen zijn, welke zich met de deltaproblemen bezig houden, n.l. de prov. waterstaat, de pla nologische dienst, het econo misch technologisch instituut en de stichting Zeeland. Laten wij vooropstellen, dat wij slechts waardering hebben voor hetgeen tot heden door deze instellingen is verricht. Maar o.i. zal dit op de lange duur niet meer gaan. Reeds nu hoort men af en toe klachten, dat het gewone werk (dat eerder toeneemt dan min der wordt) in het gedrang dreigt te komen door allerlei deltataken en dat deswege uitbreiding van het personeel dringend gewenst is. O.i. moet het mogelijk zijn de specifieke taken en opdrach ten, voortvloeiend uit het delta plan, in handen te geven van een Deitabureau, dat niets an ders doet dan de deltamaterie bestuderen en behandelen. Waar een wil is is een weg. Dit behoeft niet te betekenen, dat de bestaande instellingen het mooiste werk kwijtraken. Zij brengen hun knnis n mankracht in het Deltabureau in. Zii maken mensen speciaal voor dit werk vrij. Men bereikt daarmee een coördinatie, die steeds meer wen selijk zal blijken en men voor komt bovendien, dat er op be paalde punten langs elkaar heen wordt gewerkt. De leiding van dit bureau, dat aan ged. staten verantwoording schuldig is, zal o.m. tot taak krijgen de plan ning der werkzaamheden, waar bij de directeuren der bestaande provinciale instellingen doorlo pend worden ingeschakeld. Een ander voordeel van de instelling van dit bureau is, dat er één visie tot stand komt, waarin alle elementen hun ge lijkwaardige plaats krygen, waarin niet het waterstaatkun dige, het planologische, het eco nomische of het sociaal-culturele element teveel nadruk ontvangt, maar de algemene visie als een doordacht en wel uitgebalan ceerd resultaat tot stand komt. Beter dan een commissie Deze weg is naar ons oordeel te verkiezen boven die van een commissie, hoe breed ook samen gesteld. Bedoeld bureau zal het is eigenlijk vanzelfsprekend over de nodige contacten met de gehele Zeeuwse bevolking, op welk terrein ook, dienen te be schikken. Het zal moeten dienen als een vraagbaak en als een werkcentrum, waaraan ieder, op wie een beroep wordt gedaan om zijn deskundigheid of inzichten kenbaar te maken, met genoegen zijn medewerking geeft. Deze werkmethode zal sneller tot re sultaten leiden dan wanneer een grote commissie, weer verdeeld over subcommissies, aan het werk moet gaan. Wij verwach ten daarvan eerlijk gezegd niet zo veel resultaten. Het wachten is nu op de dis cussie in de provinciale staten. Wij weten niet welke weg zij uiteindelijk zullen kiezen. Wij hopen alleen, dat zij zullen wa ken tegen versnippering van krachten en dat zij de steen der wijzen zullen vinden, i.e. een goede, bevredigende methode om de Zeeuwse visie niet alleen te formuleren, maar deze ook te „verkopen" overal en bij elke in stantie, die buiten onze provin cie wat met liet deltaplan heeft te maken. GENEVE, 17 juli. Reuter. Dé centrale commissie van de Wereld raad van Kerken zal van 28 juli tot vijf augustus te Galyatetoe, honderd km ten noordoosten van Boedapest, vergaderen. Het is de eerste maal dat dit voornaamste orgaan van de Wereldraad in een communistisch land bijeenkomt. In de raad, die zyn hoofdkwartier te Geneve heeft, zijn ruim 160 prote stantse, anglicaanse en orthodoxe ker ken in de vijf werelddelen, die naar schatting tezamen 170 miljoen leden tellen, vertegenwoordigd. De centrale commissie komt jaarlijks bijeen. Het laatste plenaire congres van de raad werd in 1954 te Evanston, in de Ame rikaanse staat Illinois gehouden. Twee onderwerpen De centrale commissie zal zich, on der voorzitterschap van Dr. Franklin Clark Fry, de voorzitter van de Ver enigde Lutherse kerk van Amerika, voornamelijk bezig houden met de vol gende onderwerpen: „De kerken en de opbouw van een verantwoordelijke internationale gemeenschap" en „Be keringsijver en godsdienstvrijheid". Wat het eerste onderwerp betreft wil men komen tot een gedachtenwis- seling over de houding van de kérken tegenover alle grote wereldvraagstuk ken. Bij het tweede punt zal waar schijnlijk de vraag aan de orde ko men, of het is toegestaan, dat een kerk, die in de Wereldraad vertegenwoor digd is, leden tracht te winnen van een andere aangesloten kerk. Kerkdiensten Op de openingsdag zal de Neder landse secretaris-generaal van de raad, Dr. W. Visser 't Hooft, zijn jaarlijks rapport uitbrengen. De volgende dag zullen de afgevaardigden te Boedapest een oecumenische kerkdienst bijwo nen. De zondag daarna op vijf augus tus zullen ongeveer zestig leden van de centrale commissie in kerken in districten Boedapest en Debrecen pre ken.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3