Middelburg gaat 366 woningen bouwen aan 't Zand verstopping Mogelijkheden tot oprichting van diepvrieskluizén worden bekeken Midden-Zeeland heeft de hoogste gastarieven maar uitstekend S De- ieufrd ap Uaac &es>t Geen bevoordeling van één aannemingsbedrijf Mulo-examens Wika Best nam afscheid van Zonnebloemwerk in Goes Raad aanvaardde voorstel met algemene stemmen Afrikaanse vrouw gewond bij botsing te Krabbendijke CJ.M.V.-jongensmidclag te Scharendijke Centraal Bureau adviseert Geef de strijd niet op tegen Overslagterrein Delta-materialen te Middelburg Moior van bromfiets vloog in brand Autobotsing in Vlissingen „Gasvoorziening vanuit Sluiskil is ons opgedrongen" Getuigschrift voor 32 cursisten Revalidatiecentrum op „Der Boede Vlissingse jongedame redde jongetje Woensdag 18 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 '■a MIDDELBURG, 17 juli. Met algemene stemmen heeft de .raad vanmiddag besloten tot de bouw van 336 arbeiderswoningen aan 't Zand. Daartoe werd een krediet verleend van 4.596.300,De huizen zullen worden gebouwd door de N.V. R. J. Jansen en Broek. Wanneer de ministeriële goedkeuring zal worden ontvangen kon niet worden medegedeeld. Geen der raadsleden had bezwaar tegen de plannen, die men integendeel toejuichte. Wel vroegen enkele spre kers zich af, of door het geven van deze opdracht aan één aanne mingsmaatschappij de plaatselijke aannemers niet worden gedupeerd. Het antwoord luidde, dat er voor deze aannemers nog genoeg wo ningbouw overblijft en dat een combinatie van hen reeds een plan tot bouw van een twaalftal huizen heeft ingediend. Bij enkele raads leden bestond enige beduchtheid vanwege het feit, dat de te bouwen woningen aan de zeer krappe kant zijn. Met name de heer B. A. Hesselink (met inbegrip van de herbouw) ge- (WD) sprak over dit laatste. Hij had niet het gevoel, dat hier kwalitatief goede woningen zullen verrijzen, om dat zij betrekkelijk klein zijn en voor al de slaapkamers minimale afmetin gen hebben. De investeringen moeten ook in een verdere toekomst rendabel zijn, zo meende de heer Hesselink, die zich afvroeg, of niet beter een „klasse hoger" kan worden gekozen en die wel wat voelde voor een onderzoek naar deze kwestie door drie onpartij dige deskundigen. Het was de heer Hesselink ook opgevallen, dat een zekere prefe rentie wordt gegeven aan één groot aannemersbedrijf, waarvan de Mid delburgse aannemers de dupe wor den. Zij voelen zich wat „overvleu geld" en vrezen bovendien, dat zij hun goede vaklieden zullen kwijt raken. Kan genoemde N.V. niet hoofd aannemer worden, met inschakeling der Middelburgse bedrijven? zo vroeg hij. Overigens noemde de heer Hesse link het voorstel van b. en w. een stoutmoedige poging om de impasse in de woningbouw te doorbreken. SCHOLEN EN WINKELS De heer L. J. Breel (Arb.) infor meerde hoe b. en w. denken aan het geld te komen bij de huidige zeer krappe kapitaalmarkt en de heer J. S. Hoek (AR) wilde weten, of er een redelijke kans bestaat, dat de minister het plan zal goedkeuren. Ook was hij benieuwd welke woningen het eerst middeld 113 woningen gebouwd. De woningnood wordt steeds groter. „Voor Middelburg is dit plan heel aardig, maar wij doen niets meer dan wat in vergelijkbare plaatsen vijf jaar geleden al gebeurde. Wij konden niet eerder, omdat wij altijd zeer onrechtvaardig behandeld zijn", zo zei hij. Jaarlijks kunnen maar een paar ar beidersgezinnen aan een woning wor den geholpen. Er is geen sprake van, dat alleen Jansen en Broek bouwen. Wel degelijk zullen dat ook de andere aannemers doen. In dit geval kwam Jansen en Broek wat eerder met de plannen. De inhoud der woningen is zeer vol doende voor een normale arbeiders woning. Groter bouwen is technisch natuurlijk mogelijk, maar dan worden de huren onbetaalbaar. Inclusief kos ten van geijser, ev. plantsoenonder- houd e.d. wordt die huur 10,of 10,50 per week. De kwestie der scho len zal nader worden bekeken, een winkelcentrum wordt niet gesticht, maar wel een aantal büurtwinkels, die geprojecteerd zijn aan een pleintje in het uitbreidingsplan. Of de gemeente erin zal slagen gelden op de kapitaal markt aan te trekken moet riog wor den afgewacht. Weth. L. J. van 't Westende deelde tenslotte mede, dat in hoofdzaakzal begonnen worden met de bouw van de zespersoonswoningen. KRABBENDIJKE, 17 juli. Door onbekende oorzaak zijn vanavond om streeks half acht ter hoogte van het Shellstation op de Rijksweg een mótor en een bestelauto uit Bergen op Zoom met elkaar in botsing gekomen. De „bemanning" van de motor bestond uit man, vrouw en één kind, afkomstig uit Afrika. De vrouw werd nog al ernstig aan het hoofd gewond en werd naar het ziekenhuis te' Terneuzen overge bracht. De man en het kind bleven ongedeerd. Beide voertuigen reden met geringe snelheid. Het motorrijwiel werd licht beschadigd. De politie stelt een onderzoek in. Voorlichtingsdag Plattelandsvrouwen Zuid-Beveland West GOES, 17 juli. In de „Prins van Oranje" hebben de dames van de afd. Zuid-Beveland West van de Ned. Bond van Plattelands vrouwen met interesse geluisterd naar het exposé van de heer F. G. van der Stoep, adviseur bij het Centraal Bureau voor de Landbouw te Rotterdam, over het diepvriezen van levensmiddelen en de ge meenschappelijke kluizen, die men hiertoe kan oprichten. Aan het eind van deze voorlichtingsmiddag werd door de dames onder presidium van mevr. J. C. van WillegenEverse uit Goes hij3het"betreuren Tndfen eeTst d^vfer" besloten> dat de leden van de afdeling in hun verscheidene woon- persoonswoningen aan de beurt zou- Plaatsen de mogelijkheden om een dergelijke diepvrieskluis op te den komen. Deze zijn juist voor de richten, gaan onderzoeken. Het ligt tevens in de bedoeling Goes in te schakelen: hier wordt gezocht naar een geschikte ruimte om een kluis in te richten. groeiende gezinnen geheel ongeschikt. Zullen straks, als er zo'n 1300 mensen wonen, de scholen aan 't Zand vol doende zijn en is het niet nodig ook winkels te bouwen? zo informeerde de heer Hoek verder. „Een vreemde situatie" vond de heer I. van Loo (Arb.) de uitschakeling der plaatselijke aa.memers. De kritiek op de te kleine woningen kon hij niet be grijpen: hoe groter zij worden, hoe hogér de huur. De heer M. Wattel (AR) stelde enkele vragen over de plantsoenen en vroeg toch vooral aan dacht te besteden aan de riolering, die bij nieuwbouw vaak veel te wensen overlaat. WONINGNOOD BLIJFT In zijn antwoord stelde de burge meester mr. dr. Bolkestein met nadruk vast, dat met de bouw van dit complex de woningnood beslist niet is opgehe ven. Het gaat om 112 woningen per jaar. De laatste vijf jaar zijn jaarlijks BRUINISSE, 17 juli De jongens- -.verkcommissie van de CJMV op Schouwen-Duiveland had zaterdag 'n jongens-buitenmiddag georganiseerd te Scharendijke, die echter door de regen veranderd moest worden in een hinr snmiddag. De leiding berustte bij de heer M. O. Eanse uit Haamstede, die de ruim 50 jongens uit Scharendijke, Zierik- zee, Haamstede en Bruinisse hartelijk welkom heette in de Noodkerk te Scharendijke. De heer Stoel uit Zie- rikzee hield een toespraak. Er werden verschillende binnenspe len gehouden, terwijl na enige aarze ling tussen de buien door toch nog de hardloopwedstrijd in verschillende leeftijdsgroepen werd gehouden (2 jongens per club). Winnaar werd hier Scharendijke, Zierikzee werd tweede en Bruinisse derde. De broodmaaltijd en de prijsuitrei king waren programmanummers, waarbij het bijzonder gezellig toe ging. Het vrije verhaal van leider Siesse uit Scharendijke een episode uit de kerkgeschiedenis met personen in de leeftijd van de jongens als onderwerp had aller aandacht, zodat bij de sluiting kon' worden getuigd, dat de middag ondanks het minder gunstige weer toch uitstekend geslaagd was. Voor de pauze hield de heer Van der Stoep zijn inleiding, waarbij hij de verschillende voor- en nadelen van de kluizen belichtte. Hij verduidelijkte zijn betoog met een aantal lichtbeel den, De adviseur pleitte voor het aan trekken van deskundige leiding bij de oprichting. MANNEN INSCHAKELEN Na de pauze, toen de heer Van der Stoep enkele vragen beantwoordde, wees hij er nog op, dat de dames er goed aan zullen doen bij de organisa tie van een en ander enkele mannen, liefst de „grote mannen" uit de ge meente in te schakelen. Als sterk naar voren komende voordelen somde de Ijeer Van der Stoep het behoud van smaak, geur en kleur van de diep te vriezen le vensmiddelen op. De houdbaarheid van de produkten is over het alge- Uitgave: Stichting Zeeuwscb Dagblad Goes. Medewerkers: J. A. van Benne- kom, Middelburg; Ds. W. C. van Burgeier, Kruiningen; A. L Cats- man, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuw- dorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds. J. Karelse, Goes; Ds. M. v. d. Klis, Zierikzee; Ds. J. Kwast, Vlissingen; Ds. C. J. P. Lam, Poortvliet; J. Laport, Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlis singen; K. C. v. Spronsen, Goes: Dr. C. Stam, Goes, A. H. S. Stemerding, Souburg; K. Zui- dema. Goes. Ingezonden Mededeling (adv.) DIT IS de manier om verstopping te over winnen: Drink 's morgens vroeg en 's avonds voor het naar bed gaan een glas water en ga op een vast uur van de dag naar het tollet. Neem eerst een week elke avond twee Carter» pilletjes - 2e week: elke avond één - Se week: om de andere avond één. Daarna niets meer. Want Carters Lever pilletjes zorgen voor de galtoevoer die nodig is om het voedsel beter te verteren en de darmen te ontlasten: ze maken bovendien dat de ingewanden daarna op eigen kracht regelmatig blijven werken. Z6 helpen Carters Leverpilletjes u helemaal van hardlijvigheid af, ti is een ander mens. En mocht u later door zorgen, door te veel eten, oververmoeid heid of gebrek aan beweging toch nog eens verstopt raken, dan zijn een paar Carters pilletjes voldoende om u vlug weer op gang te helpen. Vraag naar CARTERS LEVER- PILLETJES - f 1.20 per flacon. GOES, 17 juli. Vandaag behaal den het A-diploma: J. W. Vreeke, Domburg; J. Wild- strom, T. Cornel isse, P. L. C. v. Düjk, A. P. Langedijk; allen Midelbtirg; G. Janse, Vrouwenpolder; J. J. van Damme, G. Reijenga, beiden Yerseke; L. Landman, Oost- ên West-Souburg; D. Manneke, Kruiningen; G. M. Bak ker, Ovezande; C. J. T. Simmers, Zie rikzee (x); W. K. Stoutjesdijk, Zierik zee (x); L. J. C. v. d. Hoek, Noordwel- le; A. Bakker (x); P. de Footer,'Axel (x); J. G. v. d. Berg, Hulst (x); M. Mijnsbergen, Kapelle (x)J. C. Rouw, Kapelle (x). Voor bet Mulo-examen slaagden te Bergen op Zoom voor diploma A J. Boonman uit Ossenisse; M. C. L. v. Egeraat, Goes; G. A. M. Burm. Nieuw Namen; M. L. L. Calle, T. J. S. de Moor en W. A. v. Puijenbroek uit St. Jansteen; V. C. M. B. Wijne, Westdor- pe; G C. Bun, Ossenisse; D. J. j. Boonman, 's-Gravenpolder; J. G. M. de Clerck, Saswijk. •- meen zeer lang; zeer vette levens middelen kan men echter beperkt bewaren, meestal niet langer dan één jaar. KOE IN DE KLUIS Vooral bij het invriezen van zomer groenten in de oogsttijd, als de prijs hiervan laag is zag de adviseur grote voordelen. Wat vlees betreft in de Ver. Staten zijn er al gezinnen, die een hele koe tegelijk kopen en de ze in de kluis stoppen De presidente riep de dames daarom op, dat Zuid-Beveland gezien de waar nemingen in andere streken en lan den, niet mag achterblijven. In Borssele heeft men het besluit tot oprichting van een diepvrieskluis reeds genomen; Hoek in Zeeuwsch- Vlaanderen heeft ook plannen. Dit was de laatste bijeenkomst van de afdeling Zuid-Beveland West van dit seizoen. WESTKAPELLE AvondwDdini, Vandaag wordt in de Herv. kerk een zomeravondwijding ge houden o.l.v. ds. W. Oosthoek. Het kerk koor verleent medewerking. YERSEKE Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor de akte Engels L.O. de heer J. Maas, onderwijzer aan de chr, school Kakeldans. MIDDELBURG, 17 juli. De gemeenteraad heeft het voorstel tot aanleg van een overslagterrein voor materialen, welke voor drie- eilanden- en deltaplan nodig zul len zijn (op het grootindustrieter rein) aanvaard en de nodige kre dieten verleend. Op een vraag deelde burgemeester Bolkestein mede, dat van de Ned. Spoorwe gen thans definitiéf bericht is ont vangen, dat zij met de plannen doorgaan. Het Tamboers- en Pijperskorps „Ju liana" ontving een jaarlijks subsidie van 100,Voor ƒ5.520,werd 960 m2 grond op het klemindustrieterrein verkocht aan de Zuid-Nederlandse Bouw- en Handelscombinatie voor de bouw van een industriehal. Besloten werd tot aankoop van de molen aan de Oude Vlissingseweg. Bij de koop som van 15.000,komt nog ruim 1.000,— als gevolg van nadere be sprekingen. De gemeente zal n.L 4 a 500 m2 grond vlak bij de molen kopen voor 60 cent per m2, twee zeilen ver nieuwen en een schuur verbouwen. Voorts werden de elektriciteitstarie ven verhoogd, terwijl een krediet van 110.000,werd verleend voor het bouwrijp maken van een terrein aan 't Zand. De twee oude kleuterscholen (Vlasmarkt en Schuitvlotstraat) van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen werden aangekocht voor in to taal ƒ23.000,—. VLISSINGEN, 17 juli. Een on prettige ervaring deed de bromfiets rijder B. op, toen gisteravond in de Van Dishoekstraat de motor van zijn brommer plotseling in brand vloog. Gelukkig voor de man is in deze straat de Brandweerkazerne gevestigd en nóg gelukkiger was het, dat het pre cies vóór deze kazerne gebeurde. Naar buiten snellende brandweerlieden wis ten het vuur met een sehuimblusser te doven. Waarschijnlijk is een lekkende benzine-leiding de oorzaak geweest. De bromfietser liep geen letsel op. o Chauffeur is zoek VLISSINGEN, 17 juli. De politie heeft een speurwerk je erbij gekregen, want gisteravond vond in de Walstraat een verkeersongeval plaats, waardoor een personen-auto vrij ernstig werd beschadigd. Volgens omstanders wilde een bestuurder van een personen-auto zijn wagen parkeren, maar trapte per vergissing op zijn gaspedaal inplaats van op de rem! De auto schoot voor uit, botste tegen een bestelwagen, die op zijn beurt een personenauto ramde. De chauffeur, die deze kettingbotsing veroorzaakte was binnen zéér korte tijd zoek Ontstemming in Middelburgse raad MIDDELBURG, 17 juli. Midden-Zeeland heeft' in vergelijking met andere delen van het land de hoogste gastarieven. Het merk waardige feit doet zich voor, dat het directoraat-generaal voor in dustrialisatie en energievoorziening van het departement 'van econo mische zaken niet blijkt te voelen voor een zgn. mengprijs, maar dat de rijksdienst voor de gasvoorziening een heel ander standpunt in neemt. De Zeeuwse Gasmaatschappij, waarin deelnemen de provincie en de gemeenten Middelburg en Goes, hoopt de minister alsnog te kunnen overtuigen van het onjuiste standpunt, dat de Zeeuwse gas tarieven worden gebaseerd op een kolenprijs van 80,en niet op de aanvaardbare tarieven, zij het dan, dat het vastrechtbedrag zal worden herzien. In de raadsvergadering heeft de wethouder van de bedrijven, jhr. mr. T. A. J. W. Schorer, uitvoerig geant woord op vragen uit de raad. De heer B. A. Hesselink (V V D) noemde de gaspositie wel zeer ongunstig vooral tengevolge van de sterk gestegen vrachtprijzen. Zeeland wordt op deze 9* Ingezonden vlededeling (adv ZOUTELANDE Zomeravondstilte. Vanavond om acht uur zal in de Ned. Herv. Kerk de tweede zomeravondstilte worden ge houden. De meditatie verzorgt ds. H. Onstein te Hilversum over het onder werp: „Onrust aan zee". Vocale om lijsting: dameskoor van de Platte landsvrouwen, afd. Zuid-Beveland en het mannenkoor „Zang en Vriend schap" uit Kapelle. OOSTBURG, 17 juli. - Veelvuldig wordt ge klaagd, dat de jeugd van tegenwoordig zo weinig aandacht heeft voor de natuur en dat hetgeen in de vrije natuur te be leven valt aan-haar voor bij gaat. Hoewel de Vogelbe- schermingswacht „West- Zeeuwsch-Vlaanderen" nog maar in oprichting was, heeft de jeugd van Cadzand en gedeeltelijk ook van Retranchement haar beste beentje voor gezet, toen op haar een beroep werd gedaan om mede te helpen bij het bepalen hoeveel broed- gevallen van de boeren zwaluw en huiszwaluw er in deze gemeenten aanwezig waren. De jeugd van Cadzand spande hierin de kroon. Zij bracht haar werk tot een goed einde. Dat zij zich van haar beste kant liet zien blijkt wel uit 't feit, dat bunkers en brug gen niet werden verge ten'. Met volle medewerking van de heer J. A. Leen- houts, burgemeester van Cadzand en Retranche ment, en de heer J. Ver meulen, hoofd der school te Cadzandging de jeugd gewapend met formulier en schrijfgerei, de boer derijen af. De gehele be volking leefde intens en werkte intens mede om de actie te doen sla gen. Het aantal broedgeval- len was voor de vogel liefhebbers zeer teleur stellend. Op 26 boerde rijen werden Hechts aan getroffen: 69 broedge- vallen van de boeren zwaluw en 25 van de h-uiszwaluu). De indruk was, dat het aantal ver geleken met vorig jaar is teruggelopen, hoewel hierover geen definitie ve cijfers bekend zijn. Volgend jaar kan echter op deze gegevens verder worden gebouwd. Een zo grote achteruit gang als in de kop van Noord-Holland is echter gelukkig niet geconsta teerd. De voorlopige cij fers aldaar wijzen op 'n vermindering van onge veer 75 pet./ Ieder die hierover mededelingen heeft kan deze opzenden aan de Vogelbescherrwingswacht „West-Zeeuws-Vlaande- ren", Helsinkistraat 2 te Oostburg. ff GOES, 17 juli. Aan 32 meis jes, die het eerste cursusjaar van „De Zonnebloem" het protes tantse vormingswerk voor meisjes in beroep en bedrijf hébben gt- volgd, is vanavond in een in „De Prins van Oranje" gehouden bij eenkomst een getuigschrift uitge reikt. Tevens werd op hartelijke wijze afscheid genomen- Van mej, wika F. Best, die het eerste jaar in Goes is opgetreden als leidster en die binnenkort voor haar verdere opleiding naar het instituut „De Horst" te Driebergen hoopt te ver trekken. Zij wordt als leidster van het Zon nebloemwerk in Goes opgevolgd door mej. Stok. De waarnemend voorzitter van „De Zonnebloem", de heer L. Pieterse, bracht in zijn openingswoord hartelijk dank aan de docenten, in het bijzon der aan het perspneel van de vak school. Dat hetZonnebloemwerk, dat in Goes is opgezet door de Hervormde jeugdraad en daarna is omgezet in een stichting, nog steeds de warme sym pathie en belangstelling geniet van deze jeugdraad, bleek wel uit het feit, dat de voorzitter en de secretaris van deze Raad de sluitingsavond van de eerste cursus bijwoonden. De heer Pieterse merkte in zijn ope ningswoord op, dat het Zonnebloem- werk iets geheel nieuws was voor Zeeland, waar men in r.k. kring reeds de Mater Amabilisscholen kende. De .lieer Pieterse waardeerde de goede verstandhouding met de M.A-school. Hierna wérden door wika Best en de heer 'Pieterse aan 32 meisjes de ge tuigsehriften uitgereikt, waarbij de wens werd uitgesproken, dat deze dar mes ook het tweede en derde jaar van de cursus zullen volgen. AFSCHEID Dat de leiding, die wika Best gege ven heeft aan het Zonnebloemwerk werd gewaardeerd, bleek uit de harte lijke woorden van dank, die mevrouw BosKamstra, secretaresse van de commissie, 'tot haar richtte. Mej. Best mócht een lampje ontvangen als blijk van waardering, terwijl namens de cursisten mej, Riek Matla haar een reïsnecessaire aanbood. MIDDELBURG, 17 juli Het algemeen bestuur van de stichting „Verpleeg- en Rusthuizen Walcheren" heeft thans defi nitief besloten tot de oprichting van een remobilisatie- of revalidatiecentrum voor Zeeland op „Der Boede". Om te komen tot het vormen van een hiertoe nodig specialistenteam werden on derhandelingen geopend met een vijftal in Zeeland gevestigde medische specia listen en werd de voorbereiding van hier toe nodig geworden inrichting en ver bouwing in studie genomen. Naar verwachting zal reeds omstreeks 1 september a.s. een voorlopig begin ge maakt worden met. de revalidatie-arbeid. De plannen hebben de volledige instem ming en worden zelfs toegejuicht door de geneeskundig inspecteur van de volksge zondheid in Zeeland en de geneeskundige hoofdinspectie van de volksgezondheid te Den Haag. De geneeskundig inspecteur in Zeeland, dr. J. R. v. d. Borgh, was ten nauwste betrokken bij de wordingsge schiedenis van de plannen. Wij vernamen voorts nog dat de heer J. Post, wethouder te Vlissingen, als ver tegenwoordiger van de gemeente Vlissin gen in het algemeen bestuur der stichting is benoemd. EIERVEILING GOES, 17 juli. Handelarenprijs per stuk in centeh: Kipeieren 11; Poel je-eieren 10; Eendeieren 8; Kalkoen eieren 15; Ganseieren 20. wijze in een uitzonderingspositie ge plaatst. Tariefsverhoging leidt onher roepelijk tot afname van het debiet. Velen zullen dan op andere gaspro- dukten overschakelen. Vooralsnog mag men de tarieven niet baseren op 80 voor de Amerikaanse kolen, die in Sluiskil worden gebruikt. De heer L. J. Breel (Arb.) sprak van een dwang positie de eigen gasfabriek moest worden geliquideerd van de regering en Midden-Zeeland werd gaslevering vanuit Sluiskil opgedrongen. De mo gelijkheden van mijngasvoorziening werden z.i. onvoldoende bestudeerd. De heer J. S. Hoek (AR) zei, dat Zeeland weer eens in het hoekje zit, waar de slagen vallen. Maar als hei spel in Den Haag verloren wordt en de tariefstelling gebaseerd blijft op 65,dan ontstaat een belangrijk tekort, ONDING Wethouder Schorer ging uitvoerig in op de gevoerde besprekingen. In ons land bestaan gebieden, die mijngas hebben, aardgas, gas van de hoog ovens enz. De tarieven verschillen on derling aanzienlijk. Nationaal econo misch gezien is deze situatie een on ding. In Zeeland liggen de tarieven hoger dan elders. De rijksdienst voor -de gasvoorzie ning kwam in een rapport tot een aan- vaardbare kolenprijs van 65,—, maar de minister tekende daarop aan, dai hij er niet voor voelde. Later werd medegedeeld, dat Zeeland zelf maar moest egaliseren! Er zal thans ge» tracht worden een onderhoud met de minister te hebben. OPENLUCHTTHEATER De raad ging akkoord met de huur voorwaarden voor het openluchtthea ter. De heer Hoek wenste een algeme ne sluiting op zondag. De overheid kan dit doen, want het is haar terrein. De heer M. A. L. Hubregtse (Arb.) ver zette zich daartegen en meende, dat daarmee de vrijheid in gevaar wordt gebracht. Weth. Schorer verklaarde, dat het theater valt onder de vfgeitf der zondagswet en dat het stichtings bestuur manifestaties op zondagmor gen niet zal toestaan. Met kerkelijke of zendingssamen komsten ligt het anders. Die heer Hoek antwoordde, dat de zaak met de zon dagswet niets te maken heeft. Het gaat om de plicht der overheid de zon dagsrust te bevorderen op eigen ter rein. Zij mag bovendien niet anderen laten werken. Kerkdiensten e.d. kun nen ook elders worden gehouden. Er wordt beslist niet ingegrepen in de vrijheid der burgers. ANDERE MENING De heer M. Wattel (AR) onderschreef het standpunt van de heer Hoek vol komen wat betreft de overheidstaak, maar hij vond het niet juist het openluchttheater ook te sluiten voor kerkelijke of andere religieuze samen komsten. Mocht blijken, dat allerlei evenementen op zondag worden ge houden, dan zal hij niet aarzelen voor te stellen beperkende bepalingen in het leven te roepen. Mr. P. van Empel (CH) wilde af wachten hoe het gebruik op zondag zich zal ontwikkelen ten aanzien van zaken, die mogelijkerwijze sommige groepen der bevolking ergernis zullen geven. Wethouder J. W. Kögeler voel de veel voor een bepaling, volgens welke het openluchttheater op zondag slechts geopend is voor samenkomsten, welke in overeenstemming zijn met het karakter van deze dag, maar wet houder Schorer meende, dat hier wel een erg gevaarlijk terrein wordt be treden. Hij wilde het stichtingsbestuur verzoeken met de bezwaren ten aan zien van gebruik op zondag rekening te houden. Tenslotte werden de huur voorwaarden z.h.s. vastgesteld. VLISSINGEN, 17 juli. De 2}-ja- rige mej. P. zag gisteravond tot haar grote schrik een knaapje spar telen in de Vissershaven. Zonder zich één moment te bedenken sprong zij irr het water en slaagde erin het kind op het droge te brengen. Doch zodra de jongen vaste wal onder zijn voeten kreeg, nam hij de benen en was in een uit het oog verdwenen. Zijn identiteit kon niet worden vastge steld evenmin als de oorzaak van zijn „tewaterlating". De moeder, die haar zoontje drijfnat thuis heeft gekregen, weet echter nü hoe dit kwam! Swift op bezoek bij Deetos MIDDELBURG, 17 juli Het eer- te twaalftal van de kqsfbalclub Swift uit Middelburg, dat, zoals bekend, in september voor het eerst zal uitkomen in de derde klasse van de landelijke competitie, is zich druk aan het voor bereiden. In het kader van deze voor bereidingen trekken de Middelbur gers zaterdag naar Dordrecht, waar zij de strijd zullen aanbinden met Deetos.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 2