KVP eist Dep. v. Financiën, maar Drees denkt aan Hofstra (PvdA) Hollandse radio-uitzendingen in Australië? „Existentialisten Hoe krijgen we grotere vrijheid voor de Europese handel? Oplossing voor Algerijnse kwestie? Besparingsplan ten koste van Jan Soldaats centjes Israëlische brief aan de Veiligheidsraad Wil diamantrover (f 1 miljoen) naar Nederland vluchten? Moet Alec Jordanië gaan verlaten Iets warmer PROTESTANTS-CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR ZEELAND P.v.d.A.: Romme geen P.B.O., liever Binnenlandse Zaken" Wordt 15 cent soldij per dag afgeknibbeld Scotland Yard bewaakt de Engelse grenzen KONING FEISAL VAN IRAK IN LONDEN Doden en gewonden bij auto-ongeval in Zeeuwsch-Ylaanderen Amsterdamse geliefden naar Schotland om tóch te trouwen Band van emigranten met achterblijvers tofdkantoor; L. Vorstatraat 90, Goes, lefoon 8438 (b.g.g. voor redactie 17, voor adm. 2970), Giro 274289. «toren: Middelburg: Korte Noord- •traat 35. Tel. 2009, Tel. redactie 2347 en 3162; Vlissingen: Nieuwstraat 68, Tel. 826; Terneuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes. Abonnementsprijs ƒ0,47 per week, 8.- P- maand, ƒ5,85 per kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 24 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 Zeeuwsch Dagblad cent per woord 12e Jaargang No. 3450 Wnd.-hoofdredacteur: Prof. Dr. J. J. de Jong - Directeur: Jacq de Smit Woensdag 18 juli 1956 DE JEUGD OP HAAR BEST (pagina 2) Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 4.40 u., onder 20.52 u. Maan op 18.25 u., onder 1.38 u. Hoogwater donderdag 19 juli: Vlissingen: 11.51 u. 1.67 m., u. - m. Terneuzen: 12.21 u. 1.84 m., u. m. Wemeldinge: 0.40 u. 1.37 m., 13.25 u. 1.50 m. Zierikzee: 0.24 u. 1.16 m., 13.07 u. 1.28 m. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, woensdagochtend. De kabinetsformatie nadert thans een interessant stadium. In het gesprek, dat gistermiddag is gevoerd tussen de K.V.P.-fractievoorzitter, prof. Romme en de for mateur, heeft de e-erste de portefeuille van financiën opgeëist. De K.V.P.-fractie, die drie kamerzetels heeft gewonnen, maar één mi nisterszetel moet verliezen, wil haar invloed versterken door een „zwaar" departement in de financieel-economische sector. In politieke kringen leefde gisteravond de veronderstelling, dat de K.V.P. met deze eisen te hoog mikt, omdat de financiële specialist van de P.v.d.A. tweede kamerfractie, de heer Hofstra, dit departe ment zal moeten gaan beheren. De socialisten, die vier zetels hebben gewonnen, zullen niet veel zin hebben deze stembusoverwinning te gaan vieren met een vermindering van hun invloed in het kabinet. Overigens past het volkomen in dit politieke spel, dat te hoog wordt in gezet. Prof. Romme kan dit verzoek ge daan hebben in de hoop, dat zijn pa pieren bij de verdere onderhandelin gen beter komen te staan. Romme-Binnenland? Uit de reacties van de socialistische pers van gisteravond bleek, dat in de- Mr. BURGER Vandaag op rapport ze kring niet veel wordt gevoeld voor de vice-premier Romme in combinatie met het ministerschap voor de P.B.O. Het lijkt niet uitgesloten, dat de soci alisten prof. Romme liever zien als vi ce-premier en minister van binnen landse zaken. In het gesprek tussen de heren Rom me en Drees is ook het programma nog ter sprake gekomen. Prof. Romme heeft te horen ge kregen, dat er in de komende par lementaire periode niet te denken valt aan een algemene wijziging van de grondwet. De verschilpunten tus sen de K.V.P.-fractie en de forma teur schijnen voornamelijk te liggen op het gebied van de bezitvorming, en de uitgifte van landbouwgronden in de NO.-Polder. Besparingsplan vordert Het heeft verwondering gewekt, dat Dr. Drees er tot nu toe niet in is ge slaagd het defensiecompromis aan de fractievoorzitters voor te leggen. Min. Staff schijnt aan de uitwerking van zijn besparingsplan hard te werken. Vandaag of morgen zal hij de forma teur op de hoogte kunnen stellen van de resultaten van zijn werk. Het ligt voornamelijk in de bedoe ling van de minister van Oorlog en Marine, om bepaalde uitgaven die nog gedaan moeten worden te voorkomen. Daarbij worden de NAVO-verplichtin- gen echter in acht genomen. Gedacht wordt o.m. aan de plan nen tot verhoging van de soldij met 25 cent per dag, zodanig te wijzigen, dat de soldij met 10 cent per dag wordt verhoogd. Verder wil men besparen op de bevoorrading en op de vervanging van vliegtuigen en fregatten. In het plan van de heer Staf zal in ieder geval tot 1961 aan de NAVO- verplichtingen voldaan kunnen wor den. Weer een tekort In verschillende politieke kringen, vooral in de K.V.P., bestaan nogal be denkingen tegen het opstellen van dit vierjarenplan, waaimee 6250 miljoen gulden gemoeid zal zijn. Men vreest nl., dat als minister Staf de vrije hand in de besteding per jaar krijgt, (als hij maar binnen de 6250 miljoen blijft), dat aan het einde van deze periode zal blijken dat er weer een tekort is. Dat is ook de situatie waarin wij nu ook verkeren, zo redeneert men in de K. V.P. Nu wij aan het einde staan van een 3-jarige periode blijkt plotseling dat de gevoteerde gelden niet toerei kend zijn. Dit feit is ongetwijfeld waar, maar men moet in dit oordeel ook verdisconteren, dat de lonen en salarissen de laatste jaren flink zijn gestegen. Het defensieplafond is echter onveranderd gebleven. Naar de woordvoerder van de for mateur heeft medegedeeld, zal Dr. Drees woensdagochtend een onderhoud hebben met de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, Mr Burger. Ministerraad O.E.E.S. te Parijs AANSLAG OP CYPRUS NICOSIA 17 juli. Rtr. Drie ge maskerde mannen hebben dinsdag in een huis in een voorstad van Nicosia een Britse militair, die daar op bezoek was, doodgeschoten. De Brit bezocht dit huis vrij geregeld. Hij is de 42ste Britse militair die in de afgelopen 15 maanden door de Cyprische verzets lieden om het leven is gebracht. (Van een speciale correspondent) PARIJS, 17 juli. Meer dan dertig ministers, waaronder vier leden van het Nederlandse demissionaire kabinet (namelijk de heren Beijen, Mansholt, Zijlstra en Van de Kieft) nemen deel aan de vergadering van de minister raad der organisatie voor Europese economische samenwerking, die heden, dinsdag, in Parijs is begonnen. Het voornaamste agendapunt van deze vergadering is de vraag, in welke, richting verder moet worden gestreefd naar een grotere mate van vrijheid voor de Europese hand'el en met dit probleem hebben de ministers zich he denmiddag vier uur lang bezig gehou den. Daarbij werd gebruik gemaakt van verschillende uitgangspunten. In de eerste plaats moest gevolg worden ge geven aan de overeenkomst van janu ari 1955 toen besloten werd te stre ven naar een liberalisatie van negentig procent om na achttien maanden de resultaten van dat besluit te bespre ken en deze zo mogelijk te consoli ï- ren; die achttien maanden zijn nu om. INVOERRECHTEN In de tweede plaats was door de „steering board" voor handelsvraag stukken voorgesteld, een algemene au tomatische verlaging van bijvoorbeeld 25 procent overeen te komen voor de invoerrechten van een aantal goederen, waarin in overwegende mate tussen de landen van O.E.E.S. onderling wordt gehandeld en die tot dat doel op een speciale „Europese lijst" zouden worden geplaatst. En in de derde en misschien, voor naamste plaats moesten de ministers hun mening uitspreken over zijn re cent voorstel van de secretaris-gene raal van de organisafre, Sargent, om te zoeken naar een concrete vorm van associatie tusen de zes landen, die thans in Brussel aan een verdrag voor een gemeenschappelijke markt wer ken, en de overige leden van de O.E. E.S. NEW YORK, 17 juli. (AF.P.). De Israëlische afvaardiging bij de Ver enigde Naties heeft dinsdag in een brief aan de voorzitter van de Veilig heidsraad, diens aandacht gevestigd op de schendingen van de Israelisch-Jor- daanse grens. De Israëliërs maken melding van 101 grensincidenten na 26 april en vra gen of die incidenten niet duidelijk de onwil van Jordanië illustreren om zich aan de overeenkomsten ter vermijding van incidenten te houden, die tijdens het bezoek van de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld aan het Midden-Oosten in april j.l. zijn onder tekend. Alle zware jongens" hebben een alibi LONDEN, 17 juli (A. F. P.). De Britse politie is op haar qui vive om te verhinderen dat de maandag te Londen geroofde dia manten, waarvan de waarde op zeker een miljoen gulden worden geschat, het land uit gaan. Scot land Yard veronderstelt, dat de Dit is de bewuste Rolls Royce, roofd toen de wagen voor een waaruit de diamanten werden ge stoplicht stond te wachten Koning Feisal van Irak brengt op het ogenblik een officieel bezoek aan Engeland. Hier zien we de vorst met zijn koninklijke gastvrouwe, Ko ningin Elizabeth II van Enge land, tijdens de staatsierit door Londen, die in een open rijtuig met de oud-Engelse entourage werd gemaakt. LONDEN, 17 juli (Reuter). Volgens radio-Cairo zou Sir Alec Kirkbride, de voormalige Britse ambassadeur in Jordanië die thans als onofficiële bemiddelaar in de crisis in de betrekkingen tussen Engeland eb Jordanië als een ge volg van het ontslag van Glubb Pasja als opperbevelhebber van het (Jordaanse) Arabische legioen optreedt, Jordanië moeten verla ten. Sir Alec is dertig jaar in Jordanië werkzaam geweest. Hij was de voor naamste ontwerper van het in 1948 ge sloten defensieverdrag tussen Enge land en Jordanië. Van de Jordaanse koninklijke familie is hij een goede vriend. CAIRO, 17 juli. (A.F.P.) De Al gerijnse uclegatie, die uit Cairo naar Zuid-Slavië is vertrokken, zal aan Tito, Mehroe en Nasser een plan voorleggen tot oplossing van de Algerijnse kwes- tie. Het bevat de volgende vier punten: l Erkenning van de Algerijnse on- afhep'- "ikheid door Frankrijk; i staking der vijandelijkheden; onderhandelingen tussen Frankrijk en vertegenwoordigers van Algerië, en 4. vrijlating van alle politieke gevan genen. Volgens de Syrische pers voeren Al gerijnse leiders op het ogenblik be sprekingen met de Arabische regerin gen over de instelling van een Alge rijnse regering in ballingschap. AARDENBURG, 17 juli. He denmorgen is op de weg Oostburg- IJzepdijke, nabij het dorp Water landkerkje, een ernstige autobot sing geschied, die aan twee perso nen het leven heeft gekost en waarbij twee anderen ernstig wer den gewond. Een Belgische personenwagen, af komstig uit Gent, is met grote vaart uit de bocht gevlogen en tegen een vrachtauto gebotst. De personenwagen sloeg enkele malen over de kop en werd zwaar beschadigd. De 56-jarige mevrouw I. Laute, weduwe van O. Steven en de 65-j. mevrouw L. J. Steven, weduwe Dewulf, beiden af komstig uit Gentbrugge, werden daar bij op slag gedood. De bestuurder, de 56-jarige L. Bulteel uit Gent en de vierde inz' tende, de 34-jarige M. J. Dewulf uit Gentbrugge moesten met zware verwondingen in het St. Anto- niusziekenhuis te Oostburg worden opgenomen. Frankrijk antwoordt Boelganin PARIJS, 17 juli. (A.F.P.Ook de Franse regering heeft de brief van maarschalk Boelganin over het ont- wapeningsvraagstuk beantwoord. In dit antwoord, dat dinsdagmiddag door de franse ambassadeur in Moskou, Ma- ruice de Jean, aan de Sow jet-minister van buitenl. zaken, Sjepilof, is over handigd, verklaart de Franse regering dat zij met alle haar ten dienste staan de middelen wil helpen om het vraag stuk der ontwapening op te lossen'. rover(s) zouden willen pogen de edelstenen in Frankrijk of Neder land van de hand te doen. De prijs die zij er dan voor zouden kunnen bedingen zou echter veel lager zijn ian de geschatte waarde. STILZWIJGEN Van de zijde van Lloyds verzeke ringsmaatschappij schijnt ondertussen te verstaan te zijn gegeven, dat even tuele vergoeding van de schade lang niet zeker is daar de volgens de polis vereiste veiligheidsmaatregelen ten aanzien van de diamanten niet in acht genomen zouden zijn. Ten aanzien van de vraag, waarheen de secretaresse van de firma Wijnberg met haar kost bare bagage in de Rolls Royce op weg was, toen deze wachtend bij een rood verkeerslicht werd overvallen, wordt door de jonge vrouw zelf en haar werkgevers het stilzwijgen bewaard. BUITENGEWOON GEDURFD Men wijst erop, dat de overval te gelijk gedurfd en eenvoudig opgezet was. Enig vereiste voor het welslagen was de omstandigheid, dat het ver keerslicht op rood stond. De nog onbe kende overvaller heeft zijn greep naar het tasje van de secretaresse onder het oog van de talrijken, die op dit tijd stip uit lunchen gingen, uitgevoerd, en wist met een gereedstaande auto te ontkomen. De chauffeur van de Rolls Royce, waarin de secretaresse zat, pro beerde nog de dief te grijpen, maar kwam te vallen. ALIBI Een bijzondere omstandigheid is nog, dat juist op deze dag alle „bekenden'1 van de Londense politie, die in eerste instantie van het plegen van de dia- mantenroof verdacht zouden kunnen worden, zich op de „old bailey" be vonden, in verband met de rechtzaak Jack (Spot) Comer, zodat zij over een waterdicht alibi beschikken. 100.000,— BELONING De eigenaresse van de gestolen dia manten heeft een bedrag van ongev. 100.000.uitgeloofd aan ieder, dia inlichtingen verstrekt welke kunnen leiden tot opsporing van de juwelen. De wijze waarop de diamanten ge slepen zijn, is algemeen bekend op da internationale markt. Het zal daarom moeilijk zijn de reeds bewerkte dia manten van de hand te doen. ROTTERDAM, 17 juli (Reuter). Het is weer zo. In Amsterdam, blij ken nog twee ouderwetse ouder paren te bestaan, die bezwaren hebben tegen het huwelijk van hun kinderen. En dan te bedenken dat de trouwlustigen beiden al he lemaal achttien volle jaren achter de rug hebben,We trouwen lekker toch", zeiden ze tegen el kaar en reisden hals over kop naar Schotland, waar men zo als bekend kan trouwen zonder toestemming der ouders. Zodra ze aankwamen, wilden de jon gelui trouwen. Maar daar had de rech ter bezwaar tegen. „Eerst moeten jul lie de voorgeschreven 21 dagen op Schotse bodem zijn", zo sprak hij. Eh dat is zaterdag a.s. De jonge Rotterdammers, Johan en Simone heten ze, hadden gehoopt, een speciale vergunning te krijgen om reeds vandaag in het huwelijk te tre den. Johan van der Vis heeft nl. kans zijn betrekking in Amsterdam te ver liezen, als hij daar a.s. donderdag niet terug is. De wittebroodsweken zien er dus nog niet zo erg rooskleurig uit. 's-GRAVENHAGE, 17 juli. Enige particulieren hebben het initiatief genomen om gebruik te gaan maken van een commerciële radiozender in Perth en in Sydney voor de uitzending van een weke' lijks programma in de Nederland se taal en bestemd voor Neder landse emigranten in Australië. Het programma - zo is de gedach te zal in Nederland worden ge maakt en op aantrekkelijke wijze Landbouwer viel van hooi wagen dood BERGEN OP ZOOM, 17 juli. Toen maandagmiddag de landbouwer C. Machielsen uit Heerle gemeente Wouw op het land bezig was met zijn zoon een wagen hooi te lader en de wagen bijna opgestapeld was, verloor de oude heer plotseling bij het aan pakken van de laatste «choven zijn evenwicht. Hij viel achterover van de hooiwa gen en kwam op zijn hoofd op de grond terecht. Direct werd een dokter gewaarschuwd doch toen deze ter plaatse aankwam kon hij slechts de dood vaststellen. vertellen van Nederland en de achtergebleven familieleden. HART ONDER DE RIEM Ongetwijfeld zal zulk een wekelijks programma de Nederlander in Aus tralië het besef geven, niet te zijn ver geten en hem een hart onder de riem steken bij zijn pogingen een nieuw bestaan in het nieuwe vaderland op te bouwen. Dit initiatief schijnt reeds nu in vele Nederlandse kringen met enthousias me te zijn begroet. Een werkcomité is bereids in wording. De financiële consequenties, die aan de uitvoering van dit toe te jui chen plan vanzelfsprekend verbon den zijn, meent men te kunnen op vangen door vrijwillige jaarlijkse bijdragen van ongeveer vijf gulden, te betalen door achtergebleven fa milieleden en reeds vertrokken, emi granten. Indien voldoende belangstelling daadwerkelijk tot uitdrukking komt, is het mogelijk deze gedachte reeds op korte termijn te verwezenlijken. Het voorlopige secretariaat van de initia- itiefnemers is gevestigd Plaats 24, Den Haag. DE BILT, woensdagochtend. Dins dag lag boven Nederland een oud front. Dit blijft ook woensdag boven ons land, maar de activiteit neemt ver- AMSTERDAM, 17 juli. Van daag heeft een vijftal jongelui, die allen op of in de buurt van het Leidseplein en de Korte Leidse- dwarsstraat hun vertier plegen te zoeken, voor de rechtbank te Am sterdam terecht gestaan, beschul digd van het plegen van verschil lende gramofoonplaten-diefstallen. Twee van hen hadden bovendien der af. Dit is mede het gevolg van de een vervalste chèque ter verzilve- opbouw van een rug van hoge drük ring aangeboden, auto's gestolen, nmran nnvo nmiïmnriö Tlovo nvoridt nn. 1 - uit winkels boven onze omgeving. Deze brengt op klaringen, wind en dezelfde of iets hogere temperaturen. Er blijft echter nog wel kans op een enkele onweers bui. Verwachting voor woensdag: Opklaringen Opklaringen, maai ook hier en daar een regen of onweersbui. In de vroe ge ochtend plaatselijk mist. Weinig wind. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Londen, zwaar bewolkt 21 Luxemburg, zwaar bewolkt 19 Parijs, zwaar bewolkt 21 Nice, onbewolkt 25 Frankfort, zwaar bewolkt 22 Wenen, regenbuien 20 Insbruck, half bewolkt 22 en kledingstukken weggenomen. Tegen drie van de jeugdige delin quenten, de 20-j. kellner R. O. en de 22-j. reclameontwerper P. M., allen gedetineerd, eiste de officier van jus titie 10 maanden gevangenisstraf, waarvan vijf voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar. De 21-j. teke naar H. hoorde 10 maanden onvoorw. gevangenisstraf, en de 19-j. Van B. 2 jaar jeugdgevangenis tegen zich eisen. Eén van de verdedigers karakteri seerde de verdachten als „lieden, die doorgaans op café-terrasjes zitten, te existeren". Zij denken tot de klasse der kunstenaars te behoren, terwijl geen van hun prestaties zulk een pre tentie rechtvaardigt.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 1