AAMBEIEN Aanleg olieleiding in Nederland goedkoper dan in Duitsland Eisenhower blijft kandidaat voor het presidentschap Nederlandse resolutie over recht voor verzetsleiders van Poznan I Toenemend inwonertal liüs kcas Acht mannen waren veertien dagen holbewoners Russisch voorstel over staken proeven met kernwapens PUZZLE Ga ontwapenen Heeft Rotterdam voorkeur boven Wilhelmshaven? Hongaarse vluchtelingen In West-Duitsland In mei brandden 28 boerderijen af Strijd tegen de inflatie Record.... Slik dit tabletje en stil de pijn HEMOTABS Blijdschap bij republikeinen, teleurstelling bij democraten Zorin moet Duitse veld ruimen DOOR DE WERELD Nog een Peronistische organisatie Oude vrouw door gas gestikt Voedsel: slakken en brandnetels VANDAAG EENS Dinsdag 17 juli 1956. ZEEUWSCH DAGBLAD HAMBURG, 16 juli. DPA. In denkingen gerezen tegen de keuze kringen van de oliemaatschap- pijen, die willen deelnemen aan de uitvoering van het plan tot aanleg van een oliebuisleiding van de Noordzeekust naar het Ruhrge- bied en Keulen, zijn nieuwe be- Pagina 3 's-GRAVENHAGE, 16 juli. —Volgens opgave van het CBS bedroeg het aan tal huwelijken in Nederland in de eer ste 5 maanden van dit jaar 33,845 te gen 33,031 in de overeenkomstige pe riode van 1955. Het aantal levendgeborenen bedroeg 99,223 tegen vorig jaar 97,328 en het aantal overledenen 39,342 tegen vorig jaar 36,823. Het aantal immigranten bedroeg in de eerste 5 maanden van dit jaar 19,235 tegen vorig jaar 19,190 en het aantal emigranten 24,180 tegen vorig jaar 23,974. Het aantal inwoners van ons land bedroeg op 1 juli jl. 10,875,876. 's-GRAVENHAGE, 16 juli. In de maand mei 1956 zijn 28 boerderij branden voorgekomen, waarbij de boerderij totaal werd vernield of zwaar beschadigd werd. Drie van deze branden kwamen voor in Groningen, één in Friesland, vier in Drenthe, drie in Overijssel, zes in Gelderland, één in Utrecht, één in Zuid-Holland, één in Zeeland en acht in Noord- Brabant. De directe schade door deze bran den aangericht wordt geraamd op f 900.900.—. Zeven van deze branden werden veroorzaakt door het spelen met vuur, twee door gordijnen die in aanraking zijn gekomen met een brandend gas stel, drie door sluiting in elektri sche installatie (vermoedelijk), twee door blikseminslag, één door defect petroleumstel, één door vonken uit schoorsteen van stookhok, één door vonken van elektrische motor, één door controleren van aansluiting van vernieuwde fles butaangas met brandende lucifer, één door onacht zaamheid met vuur, terwijl in negen gevallen de oorzaak onbekend bleef. Bij deze branden zijn 16 varkens, één stier, één veulen en 408 kippen omgekomen. „Slag om Engeland" MANCHESTER, 16 juli. Reuter, Premier Eden van Engeland heeft in een rede te Manchester de strijd tegen de inflatie een „nieuwe slag om Enge land" genoemd. „Wij zijn er allemaal bij betrokken en van de uitslag hangen onze baantjes en de toekomst van onze kinderen af. Wij moeten de stijgende prijzen tot staan brengen. Wij moeten meer pro duceren, van de kwaliteit en de prijs die de wereld eist. De wereldhandel breidt zich uit, maar als wij het niet doen, doen onze concurrenten het. Er is geen internationale welvaartsstaat". „Wij verbruiken nog meer dan we ons kunnen veroorloven. Dat moeten wij goedmaken door beperking en spa ren." van Wilhelmshaven als uitgangs punt van de buisleiding. Volgens de nieuwste berekeningen, die nog onderzocht moeten worden, zou bi; de aanleg van een leiding van Rot terdam naar Keulen rond 30 mil joen D.M. bespaard kunnen wor den. Ook zou de vrachtprijs voor het zee vervoer van het nabije oosten naar Rotterdam ongeveer 70 pfenning per ton goedkoper zijn. Vooral is echter van belang, dat de financiering van de aanleg van de buisleiding in Ne derland met behulp van goedkopere kredieten zal kunnen geschieden dan in Duitsland. Ook zouden, wanneer Rotterdam als uitgangspunt gekozen zou worden, geen staatsgelden (voor Wilhelmshaven zijn 42 miljoen D.M. toegezegd) nodig zijn. NOG EENS REKENEN In verband daarmede achten enkele van de oliemaatschappijen, die belang hebben bij het project, het noodzake lijk de calculatiebasis nog eens na te gaan. Vermoedelijk is een definitieve beslissing van de oliemaatschappijen over het project op de op 18 juli te houden bijeenkomst nog niet te ver wachten. De 26-jarige Donald Bira heeft Ingebonden Mededeling (adv.) 'n geheel nieuw middel tegen Hemotabs - een geheel nieuw middel tegen die pijnlijke aambeien. Deze tabletjes zijn prettig en gemakkelijk in te nemen - gewoon maar slikken met een beetje water - en geven een weldadige verlichting bij die pijnlijke aanvallen. Ge bruik van zalf of zetpillen wordt hierbij overbodig.. Hemotabs werken van binnen uit, doen de zwellingen slin ken en bevorderen de ge nezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend; herstellen de natuurlijke functies - zo belangrijk voor volkomen ge nezing en geven U langdurige vrijwaring van pijn. f 1.50 per volledige kuur. - Bij alle apothekers en drogisten. *n Product van F,. Griffiths Hugha Ltd., Mmnchattt. in Timmins (Ontario-Canada) een nieuw langspeeirecord op de piano gevestigd. Hij speelde 72 uur achtereen. Toen hij „klaar" was, liep het bloed uit zijn vin gers. - A.F.P. Een onberekenbaar persoonlijk offer 's-GRAVENHAGE, 16 juli De or ganisatie „activeringswerk geestelijke weerbaarheid" is voornemens een re solutie in te dienen bij de Verenigde BONN, 15 juli. (Reuter). De Sowjet-Russische ambassadeur in de Duitse Bondsrepubliek, Zorin, zal over een paar dagen worden overgeplaatst. Zorin heeft zaterdag de Westduitse minister van buitenlandse zaken be zocht, om hem van zijn overplaatsing op de hoogte te stellen en afscheid van hem te nemen. Zijn mededeling was een volkomen verrassing voor politieke kringen in Bonn. Noch de reden voor de over plaatsing, noch Zorins volgende func tie zijn bekend. 0 Z.K.H. Prins Berhhard zal van daag voor het koninklijk instituut voor internationale aangelegenheden te Londen een rede uitspreken voor de betrekkingen tussen West-Europa en de Verenigde Staten. In Maassluis is aangespoeld het stoffelijk overschot van de 22-jarige Griekse zeeman P. C., die bij het zwemmen in de Nieuwe Maas is ver dronken. In de week van 1 juli tot en met 7 juli zijn in Nederland 2 gevallen van paratyphus-b, 89 gevallen van roodvonk, 9 gevallen van difterie en 62 gevallen van kinderverlamming ge constateerd. „Louter verspilling" noemde de Brit se liberaal Davies de uitgaven van de Britse defensie. Naar zijn mening kan de militaire begroting (15 miljard gul den) met minstens een-derde worden verminderd. 55.000 arbeiders van de Britse BMC- autofabrieken zullen m.i.v. 23 juli in staking gaan, als protest tegen het feit, dat 3 weken geleden 6.000 arbeiders zijn ontslagen. De vakbonden steunen de a.s. staking. In Pakistan zijn de vorige week dertig mensen om het leven gekomen als gevolg van zware regenstormen. Drie mensen zijn in West-Duitsland door de bliksem getroffen en gedood. DJAKARTA 16 juli. De P.N.I. de partij van de Indonesische minister president Ali Sastroamidjojo, heeft 'n kleine overwinning geboekt op de ge matigde Islamietische partij „Masjui" bij de verkiezingen voor de grondwet gevende vergadering, aldus is in Djakarta bekend gemaakt. Naties. Hierin zal worden verzocht al het mogelijke te doen, teneinde een e.v. berechting van de leiders van het jongste verzet in Poznan te doen ge schieden in overeenstemming met hu manitaire rechtsnormen. In de resolutie zal ook een beroep op de Verenigde Naties worden gedaan om maatregelen te treffen, die tot on afhankelijkheid van het Poolse volk kunnen leiden. De organisatie hoopt op de instemming van vele Nederlan ders. Het comité van aanbeveling is als volgt samengesteld: Mr. A. J. M. van Dal, Den Haag, Prof. Mr. I. A. Diepenhorst, Zeist; F. Goudszwaard, Rotterdam; L. Krol, Den Haag; Mr. A. D. Peiffer, Den Haag Mr K. T. M. van Rijckevorsel, Den Haag; Jhr. W. de Savornin Lohman, Arnhem; A. Stapelkamp, Utrecht BUENOS AIRES, 16 juli (AFP) In de buurt van Buenos Aires zijn ex plosieve stoffen, Peronistische vlug schriften en portretten van de ex- dictator ontdekt, in verband waarmee zeven personen zijn aangehouden. Dit is de tweede illegale Peronisti sche organisatie die binnen het tijds verloop van een dag is ontdekt. Enige Hongaarse studenten hebben tijdens een vlucht met een machine van de Hongaarse luchtvaartmaat schappij na een furieus gevecht de be manning overmeesterd en koers gezet naar Westduitsland, waar zij op een vliegveld in aanleg bij Ingolstadt zijn geland. De bovenste foto toont enkele bemanningsleden en passagiers op de grasmat van het vliegveld; de onder ste foto toont de studenten van wie er een paar flink gehavend uit de strijd kwamen voor de machine. AMSTERDAM, 16 juli. De poli tie heeft op verzoek van buren een onderzoek ingesteld in een woning aan de Jacob van Lennepstraat te Amster dam, aangezien de 72-jarige bewoon ster J. W. S. reeds enige dagen niet gezien was. Bovendien hadden de bu ren een paar dagen geleden op de trap een gaslucht geroken, maar hadden hieraan geen aandacht geschonken. De bewoonster werd dood op bed aan getroffen. Zij was door gasverstikking om het leven gekomen. Vermoedelijk heeft zij het gas willen aansteken, maar heeft dit niet op de juiste wijze gedaan. Russische kritiek op Amerikaanse kleding LONDEN, 16 juli (Reuter) Rus sische toeristen die van een reis door Europa in de Sowjet-Unie zijn terug gekeerd, hebben voor radio-Moskou o.m. kritiek geleverd op de kleding van Amerikaanse toeristen die zij op Capri ontmoet hebben. De „shorts" van de Amerikanen vonden zij te kort en de overhemden te kleurig. Zo leefden onze voorouders.. CARENNAC, 16 juli (Reuter.) Acht van de tien mannen, die van 1 juli af getracht hebben in grotten in het zuidwesten van Frankrijk te leven op de manier van hun prehis torische vooronders, zijn naar de be woonde wereld teruggekeerd. De dok ters, die hen onderzocht hebben, ver klaarden, dat zij zeer zwak waren. Hun laatste prehistorische maal be stond uit een gekookte ringslang. Hun hoofdvoedsel gedurende hun tijd van afzondering had echter uit slakken en brandnetels bestaan. De jongste van het gezelschap, een 15-jarige padvinder, bleek de zware lichamelijke en geestelijke inspan ning het beste te hebben doorstaan. MOSKOU, 16 juli. Reuter. De Russische minister van buitenlandse zaken Sjepilof heeft er op een gemeen schappelijke bijeenkomst van de Op perste Sowjet bij Amerika en Enge land op aangedrongen met de Sowjet- Unie besprekingen te beginnen over het staken van de proeven met kern wapens. Langdurige onderhandelingen zijn niet nodig, zei hij, want het gaat maar om drie landen. De Sowjet-Unie wil onmiddellijk met de conferentie begin nen. Als Amerika en Engeland van goede wil zijn, zal het niet moeilijk zijn om tot overeenstemming te ko men, aldus de Russische minister. DRIE MANIEREN Men zou volgens hem op een van de drie volgende manieren te werk kunnen gaan: 1. Een overeenkomst in het verband met de V.N.; 2. Een drielanden overeenkomst, waartoe andere landen later kun nen toetreden, en 3. De drie regeringen verklaren ieder afzonderlijk, dat zij zich van de proeven met kernwapens zullen onthouden. Elk van deze drie mogelijkheden is voor de Sowjet-Unie aanvaardbaar. Twee deelnemers keerden reeds eer der terug. Volgens de mannen heeft het ex periment aangetoond, dat de moder ne mens onder prehistorische condi ties kan leven, mits hij weet welke dieren en planten met de minste In spanning het best tot voedsel kun nen worden bereid. KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 Rund; 8 pers. voornaam woord; 0 binnen; 10 dichtbij; 12 rondhout; 14 water in Friesland; 15 bladgroente; 17 maanstand; 18 blaasinstrument; 20 bergplaats; 22 baan van balspel; 24 ver laagde toon; 25 zangnoot; 27 rivier; 28 zangnoot; 30 gereed; 32 kansspel gespeeld met schijven en dobbelstenen. Verticaal: 2 Voorzetsel; 3 kuisheid; 4 voedsel; 5 voegwoord; 6 gereedschap; 7 onbeschaamd, lomp; 11 reeds; 13 vishaak; In de loop van de vorige week heeft president Eisenhower laten weten, dat hij zich herkiesbaar blijft stellen voor de komende vier jaren. Hij maakte deze beslissing geheel an ders bekend dan in februari, nadat hij van een ernstige hart aanval was hersteld. Toen deed hij mededeling van zijn be sluit in een met publiciteitsmensen gevulde zaal, nu liet hij Senator Knowland zijn beslissing vertellen op een perscon ferentie. Uit deze veranderde handelwijze van Eisenhower mag de conclusie worden getrokken, dat de president zijn eigen gezondheidstoestand op de achtergrond wil stellen en de wereld als het ware wil uitnodigen daaraan niet al teveel aandacht te besteden. Toch zal de factor der pre- sidentele gezondheid beslist niet verwaarloosd mogen wor den, ook niet in de binnen kor te tijd op gang komende ver kiezingscampagne voor het pre sidentschap der Ver. Staten. Nog vier jaar zal Eisenhower, als hij wordt herkozen, presi dent mogen zijn en dan moet hij onherroepelijk aftreden in gevolge een bepaling der grond wet, welke een negental jaren geleden werd ingelast. De gro te vraag, die zowel de eigen partijgenoten, de republikeinen, als de democraten bezighoudt, is deze: zal Eisenhower licha melijk in staat zijn de schier onmenselijke last van het pre sidentschap nog vier jaren te torsen? Zal hij de kracht heb ben de sterke spanningen te doorstaan? Zal hij zich volledig kunnen geven en inzetten of zal hij verplicht zijn een deel Van zijn taak over te dragen aan anderen? Als .üsenhower na zijn ern stige operatie had medegedeeld, dat ljij zich niet voor het pre sidentschap herkiesbaar stelde, zou geen weldenkend mens hem dit kwalijk hebben kunnen nemen. Van geen enkele man, die in een periode van enkele maan den zo dicht langs de dood is heengegaan, mag gevraagd wor den zijn leven opnieuw op het spel te zetten, ook al is de zaak, die hij voorstaat en dient, be langrijk. Doet zo'n man het toch, geheel uit vrije wil, dan brengt hij een offer, een onbe rekenbaar offer, waarvoor ieder alleen maar het grootste respect kan hebben, zelfs al zou men de beslissing niet verstandig vinden. Roepingsbesef De president van Amerika be hoeft een nieuwe kandidatuur beslist niet te aanvaarden uit prestigeoverwegingen. Heel zijn levensloop, zijn optreden en handelwijze, wijst er evenmin op, dat hij president is gewor den en opieuw wil worden uit persoonlijke ijdelheid of eer zucht. Wie zich herinnert welk een enorme moeite het heeft gekost om Eisenhower voor de eerste maal zich kandidaat te laten stellen, die weet, dat Eisenhower niets heeft van de streber of van de man, die kost wat kost de eerste viool wil spelen. Er moet dus een andere reden zijn. Deze is o.i., dat Eisenhower handelt vanuit een groot en sterk roepingsbesef, Hei gesprek van de dag ten, tenzij zich in de maanden, welke aan de verkiezingen in november voorafgaan, zeer on verwachte en schokkende wijzi gingen voordoen. De president is thans populairder dan ooit en hij heeft metterdaad getoond een man te zijn die boven de partijen staat. t vanuit de wetenschap, dat God hem deze taak op de schouders heeft gelegd en dat hij al zijn talenten en krachten in dienst van zijn volk en van de gehele wereld moet stellen om zodoen de een vrede te bereiken, welke het mogelijk maakt, dat de wereld zich in rust en vrijheid kan ontplooien. Vandaar, dat wij spraken van een groot persoonlijk offer, het nemen van een gr.oot risi co, waarbij de persoonlijke be langen, ja zelfs de gezondheid en het leven op het spel wor den gezet. Wfj zullen daarom, als er in de kerk en in de binnenkamer wordt gebeden voor de groten van deze wereld, heel speciaal een zegen moeten vragen voor president Eisen hower, die hoeveel fouten hij dan ook mag hebben zich zonder enige reserve inzet voor de vrede, waarnaar wij allen verlangen. Maar die zo vaak in groot gevaar is. Verheugd Het is te begrijpen, dat Eisen howers partijgenoten verheugd zijn - over zijn beslissing. Naar menselijke berekeningen zal de huidige president ook geduren de de volgende vier jaren de zetei op het Witte Huis bezet- persoonlijke offers Wanneer Eisenhower zich zou teruggetrokken hebben, zou de verkiezingscampagne van de re- publiekeinen niet zo gemakke lijk zijn geweest. Zij zouden voor dezelfde moeilijkheden zijn komen te staan als de de mocraten, die het onderling voorlopig nog niet eens zijn over de vraag met welke man zij voor de dag moeten komen. Adlai Stevenson schijnt ook nu weer de beste kansen te maken en deze briljante politicus is naar het zich laat aanzien in derdaad uit het goede hout voor het presidentschap gesneden, maar hij spreekt enorm veel minder tot de verbeelding van de Amerikanen dan Eisenhower. Bij een Amerikaanse verkie zingscampagne voor het presi dentschap gaat het niet alleen om de figuur van de president. Het blijkt ook nu weer. Ron dom de persoon van de vice- president Nixon is heel wat rumoer gaande de laatste tijd. Het heeft om te beginnen lang geduurd, voordat Eisenhower hem officieel steunde. Er zijn heel wat Amerikanen, die in deze man weinig vertrouwen hebben en zijn kwaliteiten als politicus en staatsman niet erg hoog aanslaan. Die hem meer beschouwen als een showfiguur, niet beschikkend over de nodi ge takt en geen persoonlijkheid om beslissingen te nemen in wereldproblemen. Vroeger speel de de figuur van de vice-presi dent niet zo'n belangrijke rol, maar na de plotselinge dood van Roosevelt, toen de onbe kende Truman aan het roer kwam (hetgeen goed uitpakte!) en vooral nu men weet, dat Eisenhower lichamelijk zeker niet meer honderd procent is, ligt deze zaak wel wat anders. Velen vinden het een te groot risico, dat Nixon, éls Eisen hower zou komen weg te val len, diens werk zou moeten overnemen. Volledig? Een ander element iszal Eisenhower de volle last van het presidentschap kunnen dra gen? Zai hij in staat zijn zelf en volledig de leiding in han den te houden? Zal hij boven dien al zijn medewerkers denk slechts aan de impulsieve en ontaktische Dulles, de minis ter van buitenlandse zaken voldoende in het gelid kunnen houden? Stuk voor stuk vragen, waarop de tijd en de praktijk het antwoord zullen kunnen geven. Waaraan zeker wel mag wor den toegevoegd de vraag, of het Eisenhower zal gelukken zijn eigen partij voldoende van de noodzaak van discipline te door dringen. Daaraan heeft het de laatste jaren nogal eens ont broken. Het laatste incident is de poging van republikeinse Congresleden om de hulp aan het buitenland te verminderen, waartegen de president zich met hand en tand verzet. i 14 maat; 16 klaar; 19 geheel de uwe; 21 spil; 23 rondhout; 28 bloeiwijze; 28 zang noot; 29 pers. voornaamwoord; 31 zang noot. Oplossing vorige puzzle Horizontaal; 1 Werf, 6 ale, 7 vazal, 8 L.K., 10 bukskin, 13 surplus, 17 L.K., 18 nieuw, 19 mee, 20 geel. Verticaal: 1 Walrus, 2 elk, 3 re, 4 bars, 5 kadi, 9 pu, 10 bar, 11 kas, 12 nikkel, 14 unie, 15 plug, 18 uk, 17 lee, 19 me. Beroep van Opperste Sowjet MOSKOU, 16 juli (AFP). De Opperste Sowjet heeft maandagoch tend een beroep op alle parlementen ter wereld gedaan om het voorbeeld van de Sowjet-Unie te volgen en op eigen gelegenheid tot ontwapening over te gaan, zonder te wachten op een algemene oplossing van het pro bleem door de Verenigde Naties.

Zeeuwsch Dagblad | 1956 | | pagina 3